Dinsdag 6 October. No. 18303. 1942. Vijandelijke groepqn bij Stalingrad omsingeld Bommen op Nederlandsch gebied VERDUISTEREN gigF I h Toeapse Sabotage door ambtenaar de »- Vijf koopvaarders tot zinken gebracht VISCHVOORZIENING VAN DEN HAAG Amerikaansch slagschip tot zinken gebracht Stalin ontevreden over zyn bondgenooten Amerikaansche duikboot vergaan Twintig burgers gedood, 13 zwaar gewond Twintig standplaatsen voor venters vastgesteld Van sigaretten naar snoepgoed Oorlogsverslaggevers voor Nederlandsche SS-PK v. 7.08 uur nam. tot 7.49 uur v.m. Successen ten N. van en aan de Terek 16 AFSLUITINGEN Nieuwe bonnen voor zeep Babywol ONDERSCHEIDING VOOR OUD-COMMISSAR1S P. KRAMER COURANT HAAGSCHE PRIJS D^EZERCOURANT: Voor*'s-Gravenhage^ vooruitbet per Bjjbl^’’ UIVV ,,4X1 vjj 1 -w- >.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., te. P. P 10 C. tvvi ui| uuqrii, n. e. u. HuySi neorenair. ia*», i ci, ««©vooi w.¥. tvamuuru, i ii, u. ut> ixuiiiiib, uuuu8uiwn»( 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 1 1 De achtergelaten. de 4 Bjj de Duitsche bergjagers in den Kaukasus. Een korte rust op 3000 De wedstrijd H.B.S.D.F.C. Een der doelpunten van H.B.S. Polygoon-Meyerf f t i t f V f e t i eenheidszeep ot* kunnen verkrijgen' tegen inlevering van de bonnen Algemeen In een extrabericht maakt het Italiaan- sche hoofdkwartier bekend, dat de Ita- liaansche duikboot „Barbarigo" onder be vel van kapitein Enzo Grossi op den At- lantischen Oceaan een Amerikaansch slagschip van de „Mississippi”-klasse tot zinken heeft gebracht. meter hoogte. (P.K. Rieder-Atl.-H.) - vlaggen dien morgen bij den timmerwin- en gevechtsposities vernield en de beman, ningen vernietigd of gevangen genomen. De eigen aanval ten Zuidoosten van het Ilmenmeer leidde gisteren tot belangrijke Utrecht. Overdracht van het W.A.- commando door den leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden Mussert aan mr. A. J. Zondervan. die onlangs van het Oostfront is terugge keerd. De groet aan de vaandels. Polygoon-Zeylemaker) Rijksmaarschalk Hermann Göring tij dens de uitreiking van het Ridderkruis behoorende bij het „Kriegsverdienst* Enkele Britsche vliegtuigen vlogen gisteren overdag boven Noord.Duitsch en West-Duitsch gebied. Enkele brisantbom men richtten slechts geringe schade aan. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht storingsvluchten bo ven Nederlandsch en West-Duitsch gebied. De burgerbevolking leed verliezen. In woonwijken van enkele steden ontston. den branden, materieele schade en scha, de aan gebouwen. Volgens de totdusver ontvangen rapporten werden 4 van de aanvallende bommenwerpers door nacht, jagers en luchtdoelartillerie neergescho ten. De Engelsche berichtendienst meldt, dat de Amerikaansche duikboot „Gru- nion” op den Stillen Oceaan over tijd is en verloren moet worden geacht. D_ Gr union" is de vijfde duikboot, welke na het begin van den oorlog is vergaan. Het schip is in December 1941 van sta pel geloopen, had een waterverplaatsing van 1526 ton en een bemanning van 65 koppen. werden bij succesvolle acties van stoot troepen talrijke vijandelijke kazematten In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Britten wederom boven Neder landsch gebied gevlogen. Van de burger bevolking werden 20 personen gedood en 13 zwaar gewond. Bovendien werd een groot aantal personen licht gewond. En kele personen worden nog vermist. Een aantal gebouwen, waaronder twee ziekenhuizen, zijn vernield. Ziedaar nu weer een ergerlijk staaltje van vandalisme. Lukraak zijn bommen ge worpen op onschuldige Nederlandsche burgers, terwijl de vliegers moesten weten, dat zij zich boven een gebied bevonden, waar zij niets konden doer;, dan alleen ellende zaaien. Of zouden zij ziekenhui zen als oorlogsobjecten beschouwen, die noodzakelijk getroffen moesten worden? Kerkelijke en religieuze pers Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, afdeeling perswezen, deelt mede: Alle drukkers en/of uitgevers van ker kelijke en religieuze periodieken in den meest uitgebreiden zin des woords (dus mededeelingenbladen, dekenaatsbladen, parochiebladen, kerkelijke week- en maandbladen, zendingsbladen, evangeli. saliebladen, jeugdbladen, zondagsschooL bladen, enz.) moeten in verband met de papiertoewijzing vóór of op 8 October 1942 aan de afdeeling perswezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Prinsessegracht 21, kamer 12 te ’s-Gravenhage, de volgende opgaven ver strekken: a. naam van het blad; b. om. vang en verschijningsfrequentie, c. op lage, d. uitgever, e. drukker, f. hoofd redacteur (c.q. redacteur (en), g. opgave tot welke kerkelijke of religieuze groep het blad behoort. - Bij de opgave vermelden: ingevolge be. schikking van het departement van Volks, voorlichting en Kunsten afd. pw., no, 2709/s. De gevraagde opgaven moeten schrif. telijk worden ingediend Dus geen mon delinge opgaven of telefonische mededee. lingen. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1 65, elke m.M. m tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. 051 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct, KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. ..Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer Telefoon 116300 (zeven fijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3 Tel. Met het doel een rechtvaardige ver- deeling onder de bevolking te waarbor gen van de aan Den Haag toegewezen hoeveelheden visch, heeft de burgemeester de vischvoorziening onder gemeentelijke leiding geplaatst. De ontworpen regeling is goedgekeurd door de Visscherij Centrale, die een en ander‘ heeft vastglegd in het 8e Uitvoe ringsbesluit van het Visscherijbeslüit 1941 (Regeling van de Vischvoorziening van de stad ’s-Gravenhage en omge. ving). Ingevolge deze regeling wordt alle voor Den Haag bestemde visch, onver schillig of dit zeevisch is of zoetwater- visch, paling, garnalen of mosselen, als mede alle gerookte-, gestoomde- of gefi leerde visch naar den afslag te Scheve- ningen aangevoerd en aldaar volgens vast gestelde percentages aan den kleinhandel toegewezen. Aanvoer van visch van bifiten de Ge meente gelegen plaatsen naar Den Haag anders dan naar den afslag is dus ver boden. Ook mogen de venters hun visch niet meer langs de straten verkoopen. Deze vischventers zullen ondergebracht worden op voorloopig een 20-tal stand plaatsen in de Gemeente, waar zij hun visch tegen de voorgeschreven prijzen, die op hun wagens zijn vermeld, aan het pu bliek moeten verkoopen. Maatlatjes op de wagens Ook zijn op de wagens maatlatjes aan gebracht, zoodat het publiek zelf kan con- troleeren of de verkooper de visch in de juiste prijsklasse indeelt. Aan de koöpers mag niet meer dan 1 k.g. zee- en/of zoet- watervisch tegelijk worden verkocht. Het is den venter verboden op straffe van uit sluiting en intrekking van de toewijzing op andere dan de aangegeven standplaat sen, visch te verkoopen of af te leveren. Het aantal op de "Standplaatsen onder te brengen venters is. behalve van de be schikbare hoeveelheid visch, afhankelijk van het aantal vischwinkels in de omge ving en van de bevolkingsdichtheid der buurt. Bij geringen aanvoer van visch zullen de dichtstbevolkte z.g. arbeiderswijken voor gaan. Waar de standplaatsen zijn Voorloopig lijn de volgende standplaat* sen vastgesteld: Belgisch Plein, Fred. Hen drikplein, Marcelisplein, Tesselscheplein, Thomsonplein, Pomonaplein, Regentesse- plein, Prins Hendrikplein, Jozef Israëls- plein, Varkenmarkt, Paul Krügerplein, Monnikendamplein, Algemeene Markt, Oranjeplein,'35 Juliana van Stolbergplein, Stuyvesantplein, Lorentszplein, Huygens, plein, Melis Stokeplein, Loosduinen. De verkoop begint morgen. 1 Maart wachten der een bijzondere vergunning voor wol len breigarens aanvragen tegen overleg ging van een schriftelijke verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw, waar uit blijkt, dat de bevalling binnen 20 we ken zal plaats hebben. In Mei van dit jaar werden in ons land uitgereikt 2.736.541 tabakskaarten, 1.215.986 sigarettenkaarten en 4.566.359 versnape- ringenkaarten, in totaal dus 8.518.886 kaarten. Bij de jongste uitreiking in Sep tember was de mogelijkheid geopend van kaarten te verwisselen. Het totale aantal uitgereikte kaarten was aanzienlijk hoo- ger, n.l. 8.866.123, ruim 347.000 méér, het geen vermoedelijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat velen de textielbonnen, welke voor de verkrijging van een kaart in Mei noodig waren, niet meer hadden. Er wer den dientengevolge ongeveer 100.000 ta bakskaarten meer uitgereikt, n.l. 2,838.977; bet aantal sigarettenkaarten daalde on danks het hoogere totaal met ongeveer 33.000, hetgeen dus practisch een daling van 150.000 beteekent. daar aan te nemen I is. dat een 115.000 personen in Mei, door verlies van textielbonnen. geen siga- rettenkaart kregen. Er heeft dus een verschuiving plaats gehad naar de versna peringenkaarten, waarvan vorige maand 4.844.193 stuks werden uitgereikt, bijna 280.000 meer dan in Mei. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede: Bij de S.S.-P.K (Propaganda Kompanie) kunnen eenigé radiosprekers, fotoverslaggevers en verslaggevers ge plaatst worden, die na hun militaire op leiding genoten te hebben aan de ver schillende sectoren van het front zullen worden ingezet om middels radio, beeld en bericht, het Nederlandsche volk oog. getuigeverslagen te geven van den groo- ten strijd in het Oosten. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, dienen zich zoo spoedig mogelijk, schriftelijk of persoonlijk, te melden bij het S.S.-Ersatzkommando Ne derland, Stadhouderslaan 132. den Haag. Maan: 6 Oct. op 3.10 v.m., onder 5.49 n.m.; 7 Oct. op 4.18 v.m., on der 6.15 n.m. 10 Oct. N. M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. Ziekenfondsleden In 16 woningen in onze stad is de toe voer van electricitéit verbroken als gevolg van overtreding van de verduisterings- /Telejoto WellbM^PolygoanJl voorschriitsn. De Führer sprak tot het Duitsche volk. Een moment tijdens de groote bij eenkomst van de N.S.D.A.P. ter gelegenheid van de opening van het Oorlogs- Winterhulpwerk 1942—’43. De Führer begroet Gqgeraal-Veldmaarschalk Rommel. (Hofjmann). Een van de honderden tractors langs den Duitscheh opmarschweg door de bolsjewieken bij hun op een vlucht ge lijkenden terugtocht in den Kaukasus i v. i (S.S.P.K. Möbius-O.-H.) DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 6 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In het Kaukasusgebied wordt de vijand In een vorderenden aanval van hoogte tot hoogte teruggeworpen. Ook gisteren verloor hij in weerwil van het verbitter de verzet in het gebergte ten Noord oosten van Toeapse en aan de Terek op nieuw krachtig versterkte hoogtestel- lingen en versterkte plaatsen. in Stalingrad werden in hevige afzon, derlijke gevechten nieuwe vorderingen gemaakt. Gevechtsvliegtuigen en vlie gende artillerie steunden de stormtroe pen van het leger. Ten Noordwesten ge lukte het nog een tweede vijandelijke groep strijdkrachten te omsingelen. Aan het Donfront sloegen Roemeensche, Italiaansche en Hongaarsche troepen ver scheidene pogingen om de rivier over te steken en aanvallen van den vijand af. In den Centralen sector van het, front terreinwinst. Voor Afrika en voor de Zuidamerikaan- sche kust brachten duikbooten 5 vijande lijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 26.000 brt. tot zin ken. Opdracht niet uitgevoerd Voor het Vredegerechtshof hier ter stede had zich wegens de overtreding van art. 358 bis van het Wetboek van Straf recht (als ambtenaar opzettelijk strem ming in den openbaren dienst veroorza ken) te verantwoorden J. A. Moonen, technisch gemeente-ambtenaar te Eindho ven. Toen ir. A A. Mussert op 29 Mei jl als onderdeel van zijn bezoek aan Brabant in Eindhoven zou komen, had de burgemeester van Eindhoven, de heer H. J. Pulles, opdracht gegeven de vlaggen, de oranje-blanje-bleu-vlag en de N.S.B.- vlag, uit te steken van gemeente-gebou- wen.’ Via den directeur van gemeente werken was deze opdracht terecht geko men bij den 44-jarigen technisch ambte naar Moonen. Deze was in den vroegen morgen van 29 Mei in den z.g.n. timmer- winke! gekomen en had een tiental ge- meente-werklieden verzameld, aan wie hij mededeelde, dat hij van den burge meester de opdracht had ontvangen, dezen dag de vlaggen te laten uitsteken, nl de prinnevlag en de NB.B.-vlag. Hij me„ jn *t algemeen, of het personeel daartegen bezwaren had. waarop geant woord werd, dat deze er inderdaad wa- ,ffi en wel tegen het .uitsteken van de RTtijvlag. HÜ is toen in gebreke geble ven. het personeel te gelasten aan de op dracht te voldoen: door personeelleden zbn we! princevlaggen en door een an deren werkman, die geen bezwaren daar tegen had. zün de N.S.B.-vlaggen uitge De burgemeester was verhinderd als getuige te verschijnen, zoodat zijn ver- werd voorgelezen, hiermede ein- Zend dat Moonen is ontslagen, omdat hij zijn plicht als ambtenaar niet had '^DeJ1verdachte merkte naar aanleiding daarvan on. dat hij niet geweigerd heeft de^ranje-blanje-bleu-vlag te laten ult- iteken. doch wel de N S B.-vlag. Ai, vpauige werd eerst gehoord de 50. jarive G C. Kools. directeur van Ge. meentewérken te Eindhoven. Hij ver klaarde de opdracht gegeven te hebben aan den adjunct-direcieur en aan verd. Moonen die hij beiden in zijn bureau aantrof Hij heeft M. geen opdracht ge geven naar bezwaren te vragen. Get. verklaarde dat hij wel, in opdracht van den burgemeester gezegd heeft, dat de namen van hen, dieweigerden de vlag uit te steken, moesten worden opgeschre ven. Óp een vraag van den president antwoordde getuige dat hij reden had te vermoeden, dat er bezwaren zouden ko men, omdat die zich ook hadden voor gedaan toen personeel van zijn dienst, plakkaten van de N.S.B. moest ophangen. Leden van dat personeel, hiermede be last, waren door het publiek uitgeschol den en ook hadden zij zelf er principieele bezwaren tegen. Get. Kools herinnerde er, naar aanleiding van een vraag van den verdediger, mr. Th J. J. M. Kroon, uit Eindhoven aan. dat hij den burgemeester gewezen had 'op de circulaire van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, waarin gezegd wordt dat aan gemeentepersoneel geen aanschrijvingen gegeven mogen worden, welke hen in strijd brengen met hun principieele over tuigingen. zoodat daaruit gevaar voor hek" ^^ekking ontstaat. Er,staat in: aanschrij- vingen, welke een bepaalde cedraasliin inhouden, doch dat slaat niet op een con. creer bevel. Get. Kools merkte op, dat hij niet zeker wist om de burgemeester dat mocht dóen en dat hij daarom hen gewaarschuwd had. Overigens was hij van oordeel dat de openbare dienst niet gestoord zou zijn als die vlaggen niet waren uitgehangen’ Over den persoon van den verdachte gaf get. een zeer gunstige beoordeeling. Achtereenvolgens werden als getuigen gehoord de gemeentewerklieden P. r. Dufhuis, P. A. J. van Bakel, H. de Kruyff. J. P. van den Berghe en H C. Vilé. Zij allen bevestigden, dat verd. Moonen niet rechtstreeks een bevel tot het uitstéken van de vlaggen had gege ven. Hij had verklaard van den burge. meester de opdracht ontvangen te heb ben de vlaggen uit te steken, waarna hij in het algemeen gevraagd had of zij be zwaren hadden, welke vraag zij, even, sens in ’t algemeen bevestigend hadden beantwoord. Ook verklaarden zij, dat, indien hun de opdracht was gegeven, zij deze zouden hebben uitgevoerd Slechts van den Berghe had gezegd, dat hij niet van plan was geweest deze na te komen. In den loop van deze verhooren merkte verdachte op, dat hij op 26 Mei opdracht gekregen had. vlaggestokken te plaatsen, omdat de oranje-wit-blauwe vlag gche- sehen zou worden. Daaraan had hij vol. daan. Pas later is geboden ook de N.S.B - vlag te hijschen. Get. G E. van Schaick, eveneens ge- meente.werkman. die bereid was ge- Weegt. de vlaggen uit te steken, kwam de k^l brengen. Toen hij buiten van verd. Requisitoir De proc.-generaal dr. van Genechten, nam vervolgens requisitoir. Hij wees er op dat verd. den hem opgedragen last niét overdroeg, doch vroeg of de men- schen bezwaren hadden. Op zich zelf is het al zonderling, dat men zoo’n vraag stelt, als men in arbeidsdienst is. Verd. heeft gebrek getoond van wat van een ambtenaar in openbaren dienst kon wor den verwacht. Bovendien was zijn hou ding weinig principieel, waardoor is verhinderd dat dit proces op een groote hoogte kwam te staan. Voorts heeft hij de verantwoordelijkheid voor zijn daad niet op zich willen nemen. Spr. is er vol komen van overtuigd, dat bij verdachte ’t oogmerk bestónd bij de uitoefening van een openbaren dienst stemming te veroor zaken Hij heeft al van te voren gesug gereerd dat de werklieden bezwaren zou den hebben Wat verdachte gedaan heeft, is sabotage in den meest juisten zin van het woord Bovendien is het een stiekeme, ergerlijke sabotage, die het gevolg is van en stiekeme propaganda, die komt uit neergeworpen vlugschriften en van kerkelijke overheid. Verd. is slachtoffer geworden van een onverantwoordelijke ophitsing. Spr. wil echter niet buiten beschouwing laten dat dit het eerste feit is dat moet worden vervolgd en ook nieL dat* hij de ergste schuldige is. Hij eischte daarom, wegens overtreding van art. 358bis W. van Straf recht 1 maand gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. Th. J. J. M Kroon, wees erop, dat dit de eerste maal is. dat wegens overtreding van art. 358bis recht moet worden gespro ken. Spr. betoogde, dat verschillende elementen om het in bedoeld artikel ge noemde misdrijf uit te maken ontbreken; zoo ontbreekt het oogmerk om opzettelijke stemming in een openbaren dienst te ver oorzaken en de gepleegde daad daartoe is op zichzelf in het geheel niet geschikt. Bovendien verkeerde verdachte in de mee.' ning, dat de last van den burgemeester niet wettig was. PI. vroeg daarom vrij spraak, subs, een geldboete. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 15 October a.s. Hoe Amerikanen over Engeland denken Het Engelsche maandblad „World Di gest" publiceert een artikel „Wat de Amerikanen van de Engelschen denken", waarin gezegd wordt, dat de Amerikanen van meening zijn, dat de kracht en de heerlijkheid van Engeland voorbij zijn. Juist de kleine man in de Ver. Staten ziet in de z.R. oorlogsinspanning van Engeland niets anders dan een reeks veldtochten, welke de Australiërs met Amerikaansch oorlogsmateriaal voor En geland moeten ondernemen. Zelfs bij de Britsche luchtmacht bestaat de meerder heid van het personeel uit empiresol- daten, terwijl een groot deel der vlieg tuigen in de Ver. Staten geproduceerd is. Reeds lang is Engeland’s goede naam in de Ver. Staten verdwenen. Het Ame rikaansche publiek heeft niet meer den indruk, dat de Engelschen alle slagen, welke hun de vijand toebrengt, ver dragen, Men vraagt zich zelfs reeds af, of Engeland nog wel een toekomst heeft. In allen ernst wordt, er over gesproken, dat Engeland na dezen oorlog zijn be volking naar Canada zal laten trekken en zal ophouden centrum van een wereld rijk te zijn. Verbittêrde uitlating Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Stalin tegenover Henry Cassady ver tegenwoordiger van Associated Press te Moskou, verklaard, dat het tweede front bij de calculaties der Sovjet-Unie de eerste plaats inneemt. Op de vraag, hoe de bond genooten hun hulp kunnen uitbreiden, en verbeteren, antwoordde Stalin, dat de Ge allieerde hulp aan de Sovjet-Unie weinig doeltreffend is in verhouding tot den steun, die de Sovjet-Unie haar bondgenoo ten biedt, doordat zij het grootste deel van het gewicht van den tegenstander heeft te verdragen. De bondgenooten moeteh in de eerste plaats hun plicht „volledig en tij dig" vervullen. In Duitsche politieke kringen worden Stalin’s verklaringen, naar het A.N.P. uit Berlijn rheldt, opgevat als een bevestiging van de stelling, opgezet zoowel door den Führer als door den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, dat de tijd voor Duitschland werkt. Overigens gelooft men te Berlijn, in Stalin’s uitlatingen een ze kere ontnuchtering, ja zelfs verbittering te kunnen lezen. Te Londen wordt de uitlating van Stalin door welingelichte waarnemers beschouwd als een poging van Sovjet-zijde om druk uit te oefenen op de Engelsche en Ameri kaansche regeering. Stalin heeft zich met deze uitlating rechtstreeks tot het Brit sche en Amerikaansche volk gericht. Het gevolg hiervan kan zijn een verscherpten eisch naar een tweede front van den kant der openbare meening. Daarentegen valt het te betwijfelen, zoo verklaren de waar nemers, of Stalins woorden ook invloed zullen uitoefenen op de militaire besluiten van Engeland en de Ver Staten. Toestand voor Sovjets wanhopig De klgcht van Stalin wordt door de Duitsche bladen een kardinaal bewijs ge noemd, dat de toestand van de Sovjet-Unie waqhopig is. „Duidelijker, aldus de Völ- kisener Beobachter”, kon Stalin niet tot uitdrukking brengen, wat de Sovjets drin gend noodig hebben en niet krijgen en wat voor hen de tallooze beloften, zooals vooral de vaste toezegging in Mei j.l. aan Molotof, een tweede' front op te zullen richten, beteekenen. Stalin zal er ook slechts schouderophalend op reageerdh, wanneer de Britsche minister voor de In lichtingen in een rede verklaart, dat de Britten alles doen, wat in hun vermogen ligt om het ernstig in het nauw gebrachte Sovjetleger snel hulp te brengen. Onderhoud WellesLitwinof De Sovjet-ambassadeur te Washington, Litwinof heeft gisteren een onderhoud met Sumner Welles gehad. Litwinof ver klaarde, dat*r niet over het tweede front was gesproken, er waren slechts „alge meene inlichtingen” uitgewisseld. anderen de wilden ophangen, Moonen hoorde, dat de N.S.B.-vlaggen niet V.'iLl, had hij dit gedaan. •Verdachte Moonen zeide, dat hij het uithangen van een vlag als een symboli sche daad, als een uiting van sympa thie beschouwt. Gezien de feiten, die vooraf met de affiches der N.S.B. wa ren voorgevallen, achtte hij zich gerech. tigd aan de werklieden te vragen of zij bezwaren hadden. Daar hij weten kon, dat zij tegen het volvoeren van de opdracht waren, was het niet in hem opgekomen, een bevel te geven. Verd. erkende de bo vengenoemde circuliare aan de burge meesters te hebben gekend. De proc.-generaal mr. van Genechten: Ik kan mij wel voorstellen, dat u prin. cipieele bezwaren hebt, doch ik begrijp niet, dat u de verantwoordelijkheid voor die weigering laadde op de arbeiders. Verdachte: Dat was allerminst mijn be doeling. Van 1 tot en met 31 October geeft de bon Algemeen 412 en de N-eenheidszeep gemerkte bon van de aan kinderen be neden 8 jaar uitgereikte kaarten, recht op hetzij een stukje 24 J of 28 gram luchtgevulde eenheidszeep 40 of 57 pCt., hetzij een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14,15 of 21 pCt., het. zij op het doen wasschen van 5 kg droge vuile wasch. Aangezien thans nog niet vaststaat, welke hoeveelheid en welke soort zeep zat worden verstrekt op den tweeden bon. welke nog zal worden aangewezen, zal deze zoo spoedig mogelijk nader worden be kend gemaakt. De met „N toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden 2 jaar uit: gereikte kaarten geeft recht op 75 gram toiletzeep 80 pCt. De geldigheidsduur van de voor een. heidszeep aangewezen bonnen Algemeen 370 en M eenheidszeep van de voor waschpoeder aangewezen bonnen Alge meen 371 en M-waschpoeder en van de bonnen M-toiletzeep is verlengd tot en met 31 October a.s Zij, die nog geen waschpoeder hebben 335. Algemeen 336 en L-zeep, kunnen deze bonnen nog tot en met 10 Oct. a.s. bij hun leverancier inleveA, die verplicht is daarop alsnog zeep of waschpoeder af te leveren. ladien voorradig, kan men voor de bon nen Algemeen 335 en Algemeen 336 te zamen een stuk huishoudzeep van 80 a 90 gram verkrijgen. Boter op bon 51 Van 7 tot en met 18 October geven de met „Boter 51” gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht op 125 gram boter. Zooals gemeld, ligt het in de bedoeling met de verstrekking van babywol van 1 Nov. af wederom een aanvang te ma ken. Deze mededeeling heeft eenige on gerustheid veroorzaakt bij degenen, wier aanvraag na 1 Sept, was ingediend en niet meer in behandeling kon worden ge nomen. Teneinde onnoodige informaties aan de distributiebureaux te voorkomen, wordt medegedeeld, .dat de reeds ingeko men aanvragen in volgorde van binnen komst zullen .worden af^handeld, waar na de nieuw ingekomen aanvragen in be handeling zullen worden genomen. Opgemerkt wordt, dat bijzondere ver gunningen voor wollen breigarens uit sluitend kunnen worden aangevraagd ten behoeve van kinderen, geboren op of na 1 Maart 1942. Voor reeds geboren kinde ren vraagt de moeder een bijzondere ver gunning .voor wollen breigarens aan, in dien uit de distributiestamkaart van het betrokken kind blijkt, dat dit op of na 1 MaartQ_1942 is geboren. Voor te ver- ibies kan de aanstaande moe- f f t f f i en 7 u. v.m. No. 113058 J de Volharding J no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 J ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Naar wij vernemen, is de heer P. Kra mer, wien met ingang van 1 October j.l. eervol ontslag is verleend als commissa ris van politie hier ter stede, .hedenoch tend ontboden bij den burgemeester, prof. mr. H. Westra, die in tegenwoor digheid van zijn adjudant, den heer Schulp, en van den hoofdcommissaris, mr. P. M. C. J. Hamer, den scheidenden po- litie-autoriteit hartelijk toesprak en hem de hoogste onderscheiding, de gouden medaille der Gemeente met inscriptie, overhandigde. Diep getroffen door dit blijk van waardeering heeft de heer Kra mer met een bewogen dankwoord ver volgens afscheid genomen van zijn hoog- sten chef. Termijn voor vrijwillige aanmelding N.A.D. sluit 31 October Wie zich als vrijwilliger voor den Ar beidsdienst wil aanmelden, hëeft hiertoe nog gelegenheid tot en met Zaterdag 31 October a.s. Dit kan geschieden bij de N.A.D.-aanmeldingsbureaux te Amster dam, Apeldoorn, ’s-Gravenhage, Gronin gen, ’s-Hertogenbosch en Utrecht, bij de gemeentehuizen of bij de arbeidsbureaux.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1