bij Stalingrad en Uitreiking distributiebescheiden van Nieuwe terreinwinst in den Kaukasus 1942. No. 18305. VERDUISTEREN Donderdag 8 October. „PROBEBETRIEB” „PROEF ALARM” 4 Britsche koopvaarders vernietigd Pakketten De Britsche berichtgeving Van 11 tot en met 31 October Turf prijzen PLUNDERING DOOR LEDEN LUCHT BESCHERMINGSDIENST GEVAARLIJKE WtJZE VAN VERZAMELEN HONDERDEN DWEILEN, SPONZEN EN VAATKWASTEN IN BESLAG GENOMEN van Distributie van schoenen Zware straffen voor beleediging van Oostfront strijders en hun familie leden Nederlandsche Vrijwilligers opgelet Uitlevering van „oorlogs misdadigers” geëischt Getorpedeerde slagschip vermoede lijk de „Idaho” Bonnenzwendelaars in de val 28 Vermisten van de „Breedijk” 30 LICHTAFSLUITINGEN voor het front De kwestie van het tweede front RIJWIELDIEVEN EN HELERS ONTMASKERD COURANT VERKLARING VAN ROOSEVELT HET WEERMACHTBERICHT uiteraard niet. volk en de en aardappel- drie aardappel- '([JPoiggom^Nafkef. In de Staatscourant zijn beschikkingen opgenomen van de prijzenfoeschikkingen turf no. 2 en 3 In beid^ beschikkingen is 4 4 4 4 4 4 4 4 4 I 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 L. inlegvellen ontvangen voor aard- Bergjagers in den Kaukasus. Pioniers van de Duitsche bergjagers op tnarsch naar de woeste stellingende weg daarheen is zeer moeilijk en voert langs steile hellingen bergop, en bergafwaarts. (PK. Schelrn-PB.Z.-R.) Vruchten der Londensche propaganda Hedenavond om 19.— uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum I in de serie brandende kwesties over het onder werp „Vruchten der Londensche propa ganda’1. v. 7.04 aar nam. tot 7.S3 aar v.m. Maan: I Oct. op 5.28 v.m.. onder v.m., on- M. Tusschen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 8 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In het gebied van den Kaukasus zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen en de eigen aanvalswiggen tegen verbeten weerstand in verder doorgedrukt. Ook in Stalingrad moest de vijand in zwaren strijd verder terrein opgeven. Ten Noordwesten van de stad werden de inge sloten, in twee deelen gespleten vljande- lijke strijdkrachten thans vernietigd. AMERIKAANSCHE PERSSTEMMEN De meeste groote New Yorksche bla den noemen de verklaring van Roosevelt, dat de eischen van Willkie omtrent een tweede front niet waard zijn gelezen te worden, een „verrassing” en een „bom” De „New York Daily News” schrijft: „Roosevelt heeft zijn persoonlijken ver tegenwoordiger het tapijt onder de voe ten weggetrokken.” De „New York Herald Tribune" zegt: „Roosevelt heeft een praatzieken leider der loyale oppositie op het diplomatieke wereldtooneel gezonden, opdat hij zich voor de geheele wereld bloot geve.” De ..New York Herald Tribune” zegt: „Willkie is door Franklin Delano Roose velt getorpedeerd verneemt van de Artikel van dr. Göbbels ROOSEVELT ZWIJGT Uit New York wordt gemeld: President Roosevelt is op de laatste persconferen tie verzocht commentaar te leveren over den recenten eisch van Willkie betref fende de vorming van een tweede front. Roosevelt zou deze vraag hebben afgedaan met de opmerking, dat hij wel de op schriften had gelezen, maar het „niet de moeite waard” had gevonden de berich ten zelf te lezen. UITLATINGEN VAN WILLKIE Volgens een bericht uit Tsjoengking blijkt uit den thans gepubliceerden tekst der rede, welke Willkie 3 October op het banket bij Tjsang-kai-sjek heeft gehou den, dat Willkie’s uitlatingen aldaar nog verder gingen dan die te Moskou Deze rede kan volgens genoemd bericht niet anders dan als- critiek op Roosevelt en Churchill worden uitgelegd. Willkie ver klaarde: Deze oorlog wordt niet door bange zieltjes gewonnen Hij zal gewon nen worden door moedige, koene man nen. die hun volken inspireeren, stout moedige plannen maken en uitvoeren The man in the street zoowel te Cairo. Moskou als te Tsjoengking, wil daden zien en wel onmiddellijk Hij voelt, dat thans de tijd gekomen is voor de ver- eenigde naties om overal een groot of fensief te ondernemen Deze man in the street in Afrika Europa. Azië en Ame rika is zijn leiders ver vooruit Het er gert hem, dat een groot deel der ge allieerde strijdmacht werkeloos- toeziet en wacht op den strijd in een onbepaalde toekomst HAAGSCHE l De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen vin 11 tot en met 31 October tegen overleA ging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „Voedingsmiddelen 12e periode 1942” alsmede nieuwe aard- appelkaarten uitreiken. Ook dit maal zal weer onderscheid gemaakt worden tus schen Stad- en Landkaarten. Steeds meer pakketten worden door het Verzorgingsfonds naar onze dappere Oost frontstrijders verzonden. Dat dit aantal gestadig toeneemt danken wij aan het feit, dat steeds meer landgenooten gaan inzien van hoeveel belang de strijd is die voor de toekomst van Europa gestreden wordt. Nederlandsche mannnen doen daarbij hun plicht en het is onze plicht voor deze mannen te zorgen zoo goed als wij kun nen. Daarom zenden wij pakketten met boe ken, tijdschriften, tabak, sigaren, sigaret ten, versnaperingen en nuttige gebruiks voorwerpen naar het Oostfront en daarom vragen wij u ook telkens weer ons daarbij te helpen door geregeld een flink bedrag te storten op girorekening 432100 t.n. Ver zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen ..Neder land”, Koninginnegracht 22. te ’s-Graven- hage. De secr -gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ook voor personen van 10 jaar en ouder in de maand October schoenenbonnen IA voor gewone schoenen met leder of rubberzool door de distributiediensten worden uitge reikt in plaats van bonnen 1B voor schoe nen met houten zool Deze bonnen IA worden echter slechts in beperkte mate en alleen in de gevallen, waarin afgifte van een bon dringend nood zakelijk is, beschikbaar gesteld. Aangezien bij verschillende distributie diensten jiog niet alle aanvragen van de voorafgaande maanden zijn afgewerkt, kan het voorkomen, dat personen, die in dertijd een aanvraag hebben ingediend, thans een bon IA ontvangen, terwijl an deren, die ongeveer in denzelfden tijd een schoenenbon hadden aangevraagd, een bon 1B ontvingen hebben Hieraan is evenwel niets te doen. Aan verzoeken tot het ruilen van een bon 1B voor een IA kan dan ook niet worden voldaan kend, dat in <ie eerste 9 maanden van dit jaar 1082 Britsche bommenwerpers boven Duitschland en Noord-Europa zijn verloren gegaan De staking op de Britsche scheepswerven Inzake de staldng van de arbeiders op de Britsche scheepswerven aan de Tyne meldt de „Daily Telegraph”, dat het on danks alle bemiddelingspogingen der vak bonden en zelfs van den Britschen minis ter van Arbeid niet gelukt is deze te doen beëindigen. Door de staking wordt het geheele scheepswerfbedrijf stilgelegd. Zij wordt gevoeld als een buitengewoon he vige slag voor de Britsche scheepsbouw- productie, daar duizenden werkuren in dezen tijd van den hoogsten nood ver loren gaan. De Germanische FreiwilÜgen Leitsteüe. Dienststelle Niederlande. deelt mede: Een groot aantal kameraden heeft door hun vrijwillige dienstneming iederen band met hun ouderlijk huis verloren, waardoor hun het harde lot ten deel viel volkomen van hun vaderland beroofd te zijn. Deze slachtoffers klagen er nu over, dat zij niet in de mogelijkheid zijn, hun verlof in het vaderland door te brengen Het is onze eerste en vanzelfsprekende plicht, hier onmiddeUijk hulp te bieden. Hierbij wordt daarom bekend gemaakt, dat voor iederen vaderlandloos geworden verlofganger de mogelijkheid geschapen is. door onderbrenging in tot dit doel speciaal ingerichte herstellingsoorden en tehuizen voor verlofgangers, hun verlof in het va derland door te brengen. Alle betrokkenen dienen zich daartoe tot het S.S-Ersatzkommando Niederlande, den Haag. Stadhouderslaan 132. te wenden, al waar voor onmiddellijke onderbrenging dezer mannen gezorgd zal worden. Bestrijding van mond- erj klauwzeer De bestrijding van mond- en klauw zeer onder het vee blijft thans de bij zondere aandacht houden van de daar voor aangewezen instantie, dj. den Vee- artseniykundigen Dienst Het onder dezen dienst ressorteer«mde Staatsveeartsenij- kundig Onderzoekingsinstitliut, het z.g Mond- en Klauwzeerinstituut te Amster dam. zal een onderzoek instellen omtrent het vóórkomen va-n bedrijven, waar het vee voor aantasting van mond- en klauwzeer steeds gespaard is gebleven. Er wordt daarom aan veehouders, wier vee, ondanks besmettingskansen, op op vallende wijze steed.- «an de ziekte be vrijd is gebleven verzocht daarvan schriftelijk melding te maken, onder op gaaf van de grootte van hun veestapel en .den duur van hun ervaring, aan het Staatsveeartsenijkundia Onderzoekingsin- stituut. Groote Kattenburgerstraat 7. Am sterdam. Daar het onderzoek van zeer groot belang is, wordt iedere veehouder tot medewerking aangespoord Uit een boom gevallen De 18-jar. J O., wennende Z.W. Buiten singel is gisteren op de Kerkhoflaan uit. Ti boom gevallen. Een hersenschudding was daarvan het gevolg. De jongeman is naar het ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd. Vermoedelijk was hij in den boom bezig met het verzamelen van beukenoot- jes. Het lijkt ons niet overbodig er op te wijzen, dat dit een zeer gevaarlijke ma. nier van beukenootjes verzamelen is.' De beukenootjes behooren op den grond ver zameld te wórden. Trouwens wanneer zij nog aan den boom hangen, zijn ze nog niet eens geschikLom verzameld te woe den Feiten kunnen vooral in den oorlog Slecht? door macht, soldate/i en wapens veranderd worden Wie daarover in voL doende mate beschikt behoeft de door de Engelschen toegepaste methode niet te gebruiken. Het is on? duidelijk, dat de Engelsche propagandisten ook uit deze Verklaringen de gevolgtrekking zuller tnaken. dat het er wei buitengewoon alar. bieerend moet uitzien wanneer wij ons me>. deze kwestie bezighouden Deden wij het niet, dan zouden zij aan ons zwijgen dezelfde diepzinnige beschouwingen vast, knoopen. Hun meening laat ons volkomen koud Overigens kan die meening niet zoo slecht zijn als de onze over'hen Wij hebben hen volkomen doorzien Wij we ten precies wat zij willen en wenschen en concludeeren daaruit, dat wij met hen voorzichtig moeten zijn en her. niet ver. der vertrouwen dan wij hen zien Hun oorlogsdoel hebben zij ons vaak genoeg openhartig verraden en wij nemen dus gemakshalve aan, dat zij niets doen doch <ok niets zeggen, wat niet voor dat doel uienstig is. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M (6 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M (10 reg ƒ0.19 Elke m M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs ReeL f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0 57. Dienstaanb f 0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. W. 1 10 c meer 3.40 n.m.; fl Oct op fi.41 der 7.05 n.m. 10 Oct. N Nachtdienst DOKTERS 10 u. n.m. en 7 u v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116384; zr Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Zlekendiensl Den Haag) No. 115995. PRIJ8 DEZER COURANTi Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode”, „Kol, Bijbl.11 en „Letterk Bijbl.15 /2.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Bultenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—87 G|ro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzer st r. 319, Tol. 550310; Fil.s RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E..G. Ruys, Heorenatr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. <1. B. v. Saters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tal.721187 sa —i. de directeur van het Rijkskolenbureau gemachtigd wordt toe te staan, dat in bijzondere gevallen in overeenstemming met den secr.-gen. van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en den gemachtigde voor de prijzen van de in de genoemde prijzenbeschikkingen vastgelegde maxi, mumprijzen wordt afgeweken. In de prij. zenbeschikking turf no. 3 wordt een prijs vastgesteld voor fabrieksturf van het pro duct 1942. VIJF JAAR TUCHTHUISSTRAF VOOR DE DADERS Na een aanval van Engelsche vliegert werdep leden van den Luchtbeschermingsdienst Th. van Voorthuysen 1* In 65-jarigen ouderdom is hier ter stede overleden de heer Th. van Voorthuysen, een bepaling opgenomen volgens welke gecommitteerde voor Indische zaken bij het departement van Koloniën, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Th. van Voorthuysen werd 11 Juni 1877 te Maastricht geboren. Hij bezocht de H.B.S te ’s-Gravenhage en ’s-Hertogen- bosch en studeerde vervolgens aan het voormalig Indologisch Instituut te Delft. Als ambtenaar ter beschikking vertrok hij naar Ned.-Indië. waar hij een tijdlang le commies ter algemeene secretarie te Buitenzorg was. Na hier te lande te zijn teruggekeerd werd hij benoemd tot gecom mitteerde voor Indische zken bij het de partement van Koloniën Voorts was hij lid van den raad van beheer van het Ko loniaal Instituut te Amsterdam en commis saris van het Koloniaal Landbouwkundig Museum te Deventer. De teraardebestel ling zal Zaterdag a.s. te vier uur op Nieuw Eyk en Duynen geschieden. In Italiaansche marinekringen neemt men aan, dat het slagschip van het type „Mississippi” dat door deq onderzeeër Barbarigo” met 4 torpedo’s in den grond werd geboord, de „Idaho” is, daar de an dere -slagschepen, ider „Mississippi-klasse reeds eerder door 'de Japanners ernstig zijn beschadigd. De „Idaho” meet 33400 t. en werd in 1919 gebouwd De bewapening bestaat uit 12 kanonnen van 35.6 cm.. 20 van 12 7 cm, zware machinegeweren en 5 vliegtuigen De snelheid is 22 mijl per uur Ladoga-meer Het Weermachtbericht vertelde ons van een nieuwen vernietigingsslag aan het Ladogameer, waarbij de vijand van Euro pa weer 7 divisies verloor. Zoo «brengen het Duitsche leger en zijn bondgenooten Stalin slag op slag toe en zij zullen hiermede voortgaan totdat het bolsje wisme met wortel en tak is uitgeroeid Eens zal de tijd komen, dat ook de meest halsstarrige Nederlander zal moeten er kennen. dat hij alles te danken heeft aan de mannen die nu hun leven fnzetten om Europa, en dus ook ons land, te behoeden voor den ondergang Gij landgenoot, die dit nu reeds weet, helpt ons onze Oostfrontstrijders zoo goed mogelijk te verzorgen. Maakt het ons mogelijk ^teeds meer pakketten naar het Oostfront te verzenden. Ons gironummer weet u. dat is 432100 t.n. Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te ’e-Gravenhage. De diensten zullen Uitreiken aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K109 en twee kaarten N109; aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K209 en kaarten N109 aan houders van een inlegvel K3 of L3 Sinclair'gisteren ïn het Lagerhuis er? een.bonkaart K309 en twee aardappel- Drie mannen, die enkele honderden brood- bonnen hadden gekocht, moesten nch voor den economischen rechter, mr. Westhoff, te Amsterdam verantwoorden. Het was op 7 Mei van dit jaar gebeurd, dat deze man nen werden aangesproken door twee vrou wen, die een verhaal vertelden over een bakker, die broodbonnen tekort kwam en daardoor in moeilijkheden zou geraken. De vrouwen vroegen nu of de mannen niet een paar honderd bonnen konden leveren.. De mannen waren niet in het bezit van bonnen maar voor een handeltje waren ze wel te vinden. Zij kochten samen op het Waterlooplein honderd strooken tegen /3.70 per strook en gingen daarmee naar het adres, dat de vrouwen hadden opge- aeven. Toen zij zaken wilden gaan doen, kwam er echter eensklaps een kink in den kabel. Tot gfooten schrik van de mannen ging er een kastdeur in de kamer open en er verscheten een politieman, die beslag op debonnen legde en proces-verbaal op maakte Het bleek dat de vrouwen een strijd tegen den bonnenzwendel waren be-' gonnen en de drie mannén erin hadden laten loopen Voor den economischen rechter laakten de verdachten nu dè handelwijze van de vrouwen en zij beriepen zich op de om standigheid. dat zij waren verleid door deze moderne Eva’s. Maar de officier van Justitie mr P. ‘s Jacob, vond dat geen verontschuldiging. „U moet aan de verlei ding weerstand kunnen bieden”, zeide hij. De eisch luidde tegen den 39-jarigen wal- knecht M H. en den 56-jarigen betonwer ker C. W. een week gevangenisstraf ieder. Tegen den 51-jarrgen betonwerker F van O., die bovendien twee stamkaarten in pand had genomen van een vrouw, die in geldnood zat en verder een ketelpak had ingeruild tegen 75 aardappelbonnen. eisch- te de officier twee maanden gevangenis- straf met aftrek van voorarrest. De econo mische réchter vonniste conform. Beleediging der N.S.B. zwaar gestraft In de zitting, welke de vrederechter te Alkmaar hield, moest de landarbeider K. G. uit Anna Paulownapolder terechtstaan. G. had op 5 Juli in een café te Wierin- gén zich afkeurend over de N.S.B uitge laten en had gezegd, dat in de oorlogs dagen leden van deze beweging op Neder landsche soldaten hadden geschoten. In het café waren twee leden van de N.S.B. aanwezig en dezen vroegen G. of hij, wat hij zei, kon bewijzen. ..Ja” had G. gezegd, „dat kan ik” De beide anderen waren toen de Duit sche politie gaan halen, doch toen ze met deze terugkwamen, was G. reeds vertrok ken. Verdachtg gaf het gevoerde gesprek toe, maar ontkende te hebben gezegd, dat N.S.B.’ers op Nederlandsche soldaten had den geschoten Hij had dat in zijn dienst tijd ook niet ervaren. De beide overige café-bezoekers hielden als. getuigen vol, dat G den beleedigen- den zin wel had uitgesproken De officier, die het ten /aste gelegde voldoende bewezen achtte, zeide het noo- dig te achten, dat met kracht tegen der- gelijke praatjes, als verdachte had ver kocht. wordt opgetreden. Spreker vorderde tegen G. een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. De vrederechter vond, hetgeen G. had gezegd, over de N.S.B. een gemeene leu gen. die, ook om de algemeene preventie, streng diende te worden gestraft. Hij ver oordeelde verdachte conform den eisch. Naar de V.P.B verneemt, waren de schipbreukelingen van de „Breedijk”, welk schip in den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd, 520 zeemijlen ten westen van Kaap Palma opgevischt, nadat de op varenden van de „Breedijk’' 20 dagen in de reddingbooten hadden doorgebracht Van de bemanning van de „Breedijk” wor den 28 personen vermist. Probebetrieb des Luftschutz-AJarm- gerats (Sirenen) findet am Donnerstag 15. Oktober 1942 in der Zeit zwischen 15.— und 15.30 Uhr stat! Es wird der lange Dauérton (Entwamungssignal) einmal (eine Minute) zu horen sein Findet der .Probebetrieb” aus besonderen Gründen nicht start so erfolgt neue Bekanntgabe In die Gemeinden Rijswijk und Voor burg wird gleichzeitig alarmiert. Der ortlwhe Luftschutzleüer, WESTRA. 1082 Britsche bommenwerpersMn 9 maanden vergaan Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de minister van luchtvaart, Nederlandschen gebruikt voor opruimingswerkzaamheden. Hoewel hun door den leider van den troep met nadruk erop gewezen was, dat plundering streng gestraft zou worden, ontvreemd den twee hunner uit de getroffen huizen verschillende voorwerpen, welke het eigendom waren van de getroffen be woners. Het Deutsche Obergericht heeft beide daders met het oog op de bijzondere ver werpelijkheid van hun handelwijze doer zich te vergrijpen aan de eigendommen van de door den aanval reeds zwaar ge noeg getroffen volksgenooten elk tot 9 jaar tuchthuisstraf veroordeeld Een ieder, die zich op soortgelijke wijze aan een andersman eigendom ver grijpt en plundert, kan een soortgelijk* straf verwachten. Hoewel vele menschen zich de waar schuwingen en wenken inzake het ver duisteren ter harte hebben genomen, wor den er iederen avond toch weer ernstig* overtredingen van de luchtbeschermings- bepalingen geconstateerd. Als gevolg daar van zijn vandaag weer 30 perceelen voeg dén tijd van drie dagen van licht afsfe- sloten. Plus een flinke boete natuurlijk. Economische rechter legt zware straffen op Voor derf economischen rechter te Groningen stonden onder meer terecht Leendert Kapper, expeditieknecht, en Fok- ko Jager schippersknecht, uit Oude Pe- kela. In de maanden April en Mei heb ben beiden zich meermalen schuldig ge maakt aan het koopen en verkoopen van thee buiten de distributie om. De eisch luidde tegen ieder 4 maanden, doch de econ. rechter maakte er één jaar van. De arbeiders Jan Buining.te Nw. Pe- kela, Steven Huizing te Stadskanaal, en Geert Norder te Nw. Pekela, hebben zich in vereeniging schuldig gemaakt aan dief stal van 2 schapen uit een schuur van den landbouwer A Volders, te Onstwedde. De beesten'zijn vervolgens clandestien ge slacht. Overeenkomstig den eisch werden allen veroordeeld tot eén jaar gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. 10 are zand- of veengrond met aard appelen bebouwen, geldt deze regeling De distributiediensten zullen derhalve van zelfverzorgers voor aardappelen de verschuldigde aardappel bonnen en van zelfverzorgers voor brood en vleesch onderscheidenlijk de brood- of de. vleeschbonnen inhouden. Van melkveehouders zullen de bonnen voor taptemelk en van kinderen van melkveehouders de bonnen voor melk worden ingehouden.' ZIJ, die geboren zijn tusschen t Oct, en 1 Nov, van de jaren 1921 1928 en 1938. moeten hun inlegvellen ruilen alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zijn kaarten uitsluitend kan af halen bij den distributiedienst van de ge meente, waar men in het bevolkingsre gister is opgenomen. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor schip pers. woonwagenbewoners, gedetacheerde marechaussée’s, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, dié tenge volge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Voorts wordt er op gewezen dat bij uitreiking van de bonkaarten het vakje K5 van de distributiestamkaart zal wor den afgekruist, terwijl van hel inlegvel die bon zal worden verwijdera. waarvan het nummer oveeenstemt met het num mer der uitgereikte bonkaart voor voe dingsmiddelen Het verdient aanbeveling, dat men ter stond bij het in ontvangst nemen der kaarten nagaat, of men alle bescheiden waarop men recht heeft, heeft ontvan gen aangezien latere reclames uiteraard niét in behandeling kunnen worden ge nomen. Binnenkort i«< nrtniernulp rteoerland haar eerste collecte In dit seizoen hou den. Het aardige lichtgevende molen tje. dat het publiek zal worden aan geboden. kaarten N109; aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K409 en één aardappel- kaart N109: houders van bovendien een toeslagkaart appelen N209. Bij de vorige uitreUdng moest het pu bliek in een aantal gemeenten een for mulier MD32 invullen ter verkrijging van een aardappelkaart. De aandacht wordt er op gevestigd dat men een der gelijke verklaring betreffende de hoe veelheid aardappelen, welke men in voorraad heeft, ditmaal nie behoeft af te leggen. Van volkstuinders zullen de diensten in verband hiermede ook in het productiegebied geen aardappel bonnen meer inhouden Voor zelfverzor gers, dat zijn in de eerste plaats al die genen. die meer dan 5 are kleigrond ot Op Donderdag den 15en October 1942 zullen de luchtbeschermingssirenes tus schen 15 en 15.30 uur bij wijze van proef in werking worden gesteld Daarbij zal het signaal „luchtalarm ge ëindigd” (een minuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgen de proefalarm een nieuwe bekendmaking Deze regeling geldt ook voor de sirenes in de gemeenten Rijswijk en Voorburg. De Burgemeester plaatselijk luchtbeschermingsleider. WESTRA Naar Uit Washington wordt gemeld heeft Roosevelt in een verklaring voor de pers gezegd, dat de Amerikaansche re- geering voornemens is, na het „zegevie rende” einde van den oorlog den eisch te stellen, dat „oorlogsmisdadigers” aan de geallieerde landen worden uitgeleverd. De Amerikaansche regeering, zoo zeide hij, is bereid, samen te werken met de regeeringen van Engeland en andere lan-, den ter instelling van een geallieerde commissie voor een onderzoek naar de „oorlogsmisdaden” en door het bijeen brengen „van alle beschikbare aanwijzin gen” de verantwoordelijkheid van de „schuldigen" in kwestie vast te stellen. In het Engelsche Hoogerhuis heeft burggraaf Maugham een onmiddellijke wijziging der bestaande wetten geëischt. om het mogelijk te maken, dat de Brit sche gerechtshoven over „oorlogsmisdadi gers” recht spreken De arbeidersleider lord Addison zeide, dat de „klucht” wel ke zich afspeelde bij het ter verantwoor ding roepen van „oorlogsmisdadigers" aan het einde van den vorigen wereldoorlog, zich niet mag herhalen. De lord-kanselier, Simon, verklaarde namens de regeering, dat zoo spoedig mogelijk een commissie der vereenigde naties voor het onderzoek van „oorlogsmisdaden” moet worden in gesteld. Dit voorstel geniet den steun van de regeeringen van Engeland en de Ver. Staten en is ter kennis gebracht van de andere „direct betrokken” vereenigde naties. De geallieerde „regeeringen” te Londen en het „Fransche Nationale Co mité” hebben geantwoord, dat zijv „het voorstel zeer toejuichen en hetaan nemen”. Bestemd voor den sluikhandel Op vermoeden van prijsopdrijving zijn door de politie ten huize van den «1- Jarigen koopman L. v. D. in boalag go- nomen: 390 dweilen. 260 sponzen, 880 staalsponzen en meer dan 1000 vaatkwas. ten. Voorts trof men in de woning aan 80 aardappelbonnen. Ook deze zijn M beslag genomen. Er is prooee-vermaal op gemaakt Een rechercheur van de rijwielbrigado, was het reeds eenigen tijd opgevallen, dat de 36-jarige J. v. d. H., zich op verdachte wijze in de binnenstad ophield Het ver moeden bestond. 4at deze man een heler van gestolen fietsen was Dit vermoeden is juist gebleken, want dezer dagen werd hij betrapt bij het verhandelen van een gestolen fiets. Bij zijn verhoor bekende hij, dat hij met den 3l-jarigen H. B de laatste weken vele fietsen heeft gestolen en verkocht. Het voornaamste operatie- terrein lag bij de Goeverneurlaan Drie fietsen konden bij heler? in beslag wor den genomen. Voorts kwam aan het licht, dat H. B., een fiets verkocht had, die ge- stolen was door den 28-jarigen los-werk- man C. v. K. Ook deze man is aangehou den Hij bekende reeds eerder een fiets te hebben gestolen. De beide fietsen konden bij helers in beslag worden genomen. Tegen de helers is proees-verbaal opge maakt. De höhere SS- und Polizei-Füh- rer te s-Gravenhage deelt mede Het SS- und Polizeigericht heeft de Nederlandsche staatsburgers mevrouw Schollard, mevrouw Snikkers en Christian O o n k, allen- uit Rotterdam, tot gevangenisstraffen van een jaar veroordeeld. Zij hebben in luide en kwaadwillige gesprekken Neder landsche leden van de SS en van het Vrijwilligerslegioen Nederland beleedigd en familieleden van hen met niet weer te geven woorden beleedigd Het SS-’ und Pólizeigericht zal onverbiddelijk dergelijke vergrij pen vervolgen. Germaansche vrijwilligers die schouder aan schouder met Duit sche* soldaten in het Oosten tegen het bolsjewisme strijden, staan in dit opzicht onder de bijzondere be scherming van de eer der Waffen-SS In een artikel’in „Das Reich” schrijft <h’. Góbbels omtrent de door de Engelsche berichtgeving toegepastc methode voort durend onjuiste berichten aangaande Duit- Pe5sr>on',''kh®den en toestanden te het ondo*lmatig is deze teten n. ^róvhtCnr.van Duitsche zijde spreken. Het ministerie van pro* worden’ punt tegenover het Duitsche stand' wereld te vertegenwoordigen Overigens Vergissen de Engelschen riek Indien zij meenen. dat wij ons wer her en Jtun .looze streken ergéren Wij zjin hét een en ander gewend en op de plaat» waaróp dé Engelschen en hun kleine en groote jóden hun gifpijlen richten, hebben wij reeds lang eén ondoordringbare eelt- laag. Zoomin als men met zwendelarijen soldaten kan döoden, kan men met leugens een stelsel of een volk dooden Feiten kunnen vooral in Sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en Roemeensche gevechtsvliegtuigen hebben met goed effect ingegrepen in de ge vechten van het leger. Andere formaties gevecht-svliegers hebben wederom over dag en des nachts belangrijke verkeers knooppunten en het ravitailleeringsver- keer op de beneden-Wolga «en aan de Kaspische Zee aangevallen. In den sector ten Westen van Kaluga hebben Duitsche troepen in een verras. senden aanval een hoogtestelling der bolsjewieken ingenomen en zich daar genesteld ter verdediging. Bij plaatse lijke ondernemingen zijn talrijke ge. vechtsinstallaties vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer is de vijand uit goed gefortifieerde boschsteL lingen geworpen tegenaanvallen op de veroverde stelling mislukten Pogingen van den vijand om over de Newa te trekken, werden door doeltref. fend artillerievuur verijdeld en de lucht aanvallen op belangrijke bolsjewistische spoorwegtrajecten in den Noordelijken frontsector met goed effect van treffers voortgezet. Ten Westen van de Kandalaksjabaai en aan het front in Lapland werden bij aan_ valsacties verscheidene sterke steunpun ten van den vijand in een strijd op kor ten afstand genomen. In den nacht van 6 op 7 October hebben motortorpedobooten aanvallen gedaan op de Britsche kust. Zij vielen op verschei dene punten het vijandelijke convooiver- keer aan, brachten 4 koopvaarders van te- zamen 11.500 brt. en een bewakingssohip tot zinken en beschadigden met torpedo- treffers nog 2 stoomschepen, welker on dergang door den sterken afweer niet meer kon worden waargenomen. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag mili taire doelen en voor den oorlog belang rijke installaties bestreden.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1