Belangrijke terreinwinst bij het Ilmenmeer No. 18306. 1942. Belangrijke de Ziektewet wijzigingen in Wijziging programma eindexamens VERDUISTEREN Vrijdag 9 October. De nieuwe bonnen J Geraamte gevonden te Naarden Amery over 52 Voor H.B.S. en gymnasium bare H.B.S, A cc. B. W. Het huispersoneel thans onder de werking der wet den toestand in Britsch-Indië De zorg voor uw verduistering is de zorg voor uw veiligheid Inlichtingen op economisch gebied s f Weekrantsoenen De behandeling van Duitsche krijgsgevangenen A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Rookartikelen heeren De moeilijkheden nog niét geëindigd 5 Bolsjewistische divisies en 2 brigades vernietigd J COURANT I 1-58, 2-58 Taptemelk Chineesche boodschap voor Roosevelt INDIE.POLITIEK GOEDGEKEURD De U-bootactie werk-1 Duitsche luchtafweerartillerie be- een In de Diergaarde Bllj-Dorp te Rotterdam is een kleuterklasse geopend. De 1 Ook de vrouwelijke verzekerden ontvangen bevallingsgeld schermt de voortrukkende Infanterie in de brandende steppe. (P.K. Plenik-We.-Po.) RECHTSPOSITIE DER VERZEKERDEN VERSTERKT VAN SEDERT VERLEDEN JAAR VERMIST MEISJE. Dultsch anti-tankgeschut In een straat gevecht in heb brandende Stalingrad. (P.K. Herber-R-P.B.Z.) Bijzondere attractie is voor de kleintjes wel het feit, dat zij dagelijks per pony wagen van huis gehaald en ook-weer thuisgebracht worden... De kleide .Jan plezier” wordt volgeladen. (Polygoon-Noske) leerplan van de bare gymnasia. '■-ii vrg^^ge 1 t 4 i i i f ouderdoms- en invaua .ww’ bijzonderen toeslag is aan de Amerikaansche kust Voor de volgende week zijn de vol gende distributiebonnen voor de ge-> bruikeljjke hoeveelheden aangewezene Workum heeft op aardewerkgebied een goéden naam, vooral wat betreft het z.g. Friesche kunstaardewerk en wel speciaal voor het handsnijwerk. (Polygoon-Sagers) Willkie is naar radio New York meldt, gisteren na een verblijf van 5 dagen uit Tsjoengking vertrokken. De Chineesche minister van financiën heeft hem een boodschap voor president Roosevelt mee gegeven, waarin de Chineesche wenschen op de volgende wijze worden geformu leerd: De Amerikaansche bondgenooten moe ten in China een groote luchtmacht gereed houden voor den strijd tegen de Japan ners. De Geallieerden moeten zoo snel mogelijk een poging doen om Birma te heroveren. ZIEKENFONDSBESLUIT Bij besluit van den secr.-gen. van So ciale Zaken is een wijziging gebracht in het ziekenfondsenbesluit, waardoor de functie van commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, niet langer gekoppeld is aan het ambt van directeur- generaal der Volksgezondheid. Als plaats vervanger van genoemden commissaris zal de secr.-gen. een der léden van den Raad van Bijstand kunnen aanwijzen. Tot dus ver was voor geschreven, dat dit het lid, deskundig op het gebied der sociale ver zekering moest zijn. Deze beperking is dus thans weggenomen. Naar het Amerikaansche maandblad „Readers Digest" méldt, zijn er aan de Amerikaansche zijde van den Atlantischen Oceaan in de maanden (Januari tot Juli van dit jaar 500 schepen der Geallieerden door Duitsche duikbooten tot zinken ge bracht. dat deze bijslagen geen invloed mochten uitoefenen op de beoordeeling van een aanvrage om steun, krachtens een door de overheid vastgestelde steunregeling of op de vaststelling van -de hoogte van steunbedragen, die op grond van zulk een regeling worden toegekend. Tevens werd den gemeentebesturen verzocht bij uitkeeringen krachtens de Armenwet een zelfde gedragslijn toe te passen. De be doeling, van een en ander was om te ver zekeren, dat de belanghebbenden over de geheele linie ten volle profijt zouden heb ben van de hun toegekende bijslagen. In de practijk is gebleken, dat zich toch nog een leemte voordeed en wel ten aanzien van de ouderdomspensioenen, toegekend krachtens een aan de onderneming, in wier dienst de belanghebbende had ge werkt, verbonden pensioenregeling. Veel al werden bovenbedoelde bijzondere toe slagen, op welke de pensioentrekker aan spraak had, op de ouderdomspensioenen in mindering gebracht, zoodat de bijzondere toeslagen feitelijk ten goede kwamen aan de bijzondere pensioenfondsen. Dit is thans onmogelijk gemaakt door een besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken, waarbij het toepassen van zulk een aftrek ontoelaatbaar wordt verklaard. HAAGSCIIE De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van Engelsche zijde is tot dusver nog niet op afdoende wijze geantwoord op de mededeelingen in het Duitsche Weermachtbericht van Woensdag betref, fende het boeien van Duitsche krijgsge vangenen. Wel hebben de Engelschen verklaard, dat zij een neutrale mogendheid in de gelegenheid willen stellen zich van de be handeling van in Engelsche krijgsgevan genschap verkeerende Duitschers te over tuigen, doch naar het oordeel van bevoeg de Duitsche kringen is dit niet meer dan een afleidingsmanoeuvre. Van Duitsche zijde beschikt men over documenten, welke het onomstootelijke bewijs bevatten van de met het volken recht strijdige behandeling van Duitsche krijgsgevangenen, doch van Engelsche zijde gaat men hierop met geen woord in en komt met uitvluchten, waarop Duitsch- land niet kan reageeren. Niet de Duitschers moeten zich over tuigen, zoo verklaart men te Berlijn, het is thans aan de Engelschen met bewijzen te komen. v. 7.02 aar nam. tot J.54 aar v.m. Maan: 9 Oct. op 6.41 v.m., onder 7.05 n.m.; 10 Oct. op 7.55 v.m., on der 7.31 n.m. N. M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding Het Lagerhuis heeft gisteravond met 260 tegen 17 stemmen vóór de Indië-poli- tiek van de regeering géstemd. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de staatssecretaris voor Indië, Ame- ,ry, bekend gemaakt, dat het aantal slacht offers van de onlusten 846 dooden, waar onder 60 Britsche regeeringsbeambten, en 2024 gewonden bedraagt. Engeland is nog niet aan het einde van zijn moeilijkheden in Indië gekomen. Er wordt nog dagelijks melding gemaakt van onlusten, aldus Amery. De Mohammedaan- sche bevolking houdt zich van de onlusten afzijdig en steunt de autoriteiten. De In dische politiek van Engeland is een poli tiek van vrije, behoorlijke samenwerking De Engelschen zullen Indië niet ontrui men op bevél van wien dan ook. De rebel lie van Gandhi is een misdadige opzet. Na de aanneming van de bekende motie door het congres is het doelloos met Gandhi te onderhandelen, aldus Amery. Het snelle handelen der Indische regeering heeft de zaak der Geallieerden een grooten dienst bewezen. Amery eindigde zijn rede met de woor den: „Het beeld van Indië is nog ten deele duister en verward, doch teeként zich over het geheel genomen niet geheel en al ho peloos af. Wij moeten sléchts den koers aanhouden, dien wij zijn ingeslagen.” PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, x. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. De groenten- en fruithandelaren moe ten binnenkort een bord op hun wagen meevoeren, waarop duidelijk leesbaar vermeld staat dat de verkoop van hun producten uitsluitend voor de vaste klanten is. (Schimmelpenningh^Smit) Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT ,35—37 G,ro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124,Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3 Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Katoenaanplant op Java Uft Batavia wordt door het A.N.P. ge meld, dat de Japarfsche militaire autori teiten bevel hebben gegeven tot het aan planten van katoen in het Oostelijk deel van Java, waar, volgens de Japanners, bo dem en klimaat zeer gunstig zijn voor den katoenverbouw. Het geraamte, dat enkele weken geleden door spoorwegarbeiders in een naast de spoorlijn gelegen sloot in de omgeving van de Juliana van Stolberglaan te Naarden werd gevonden, is thans aan de hand van een nauwkeurig onderzoek geïdentificeerd als te zijn het stoffelijk overschot van het 14-jarig meisje Mientje Bakker uit de Spijkerstraat te Bussum, dat op 13 September van het vorig jaar spoorloos verdween. Het meisje moet op laaghartige wijze zijn omgebracht, waarschijnlijk door schedelinslag, gezien de deuken, die in den schedel zijn geconstateerd. De bedrijver van dit vreeselijke mis drijf heeft het ongelukkige kind daarna in een zak gebonden en in de spoorsloot geworpen. Aan het geraamte ontbraken enkele deelen, waaruit geconstateerd moest wofden, dat het meisje in stukken is gesneden. Zoo ontbraken o.m. het bek ken en de beenen, welke tot nu toe niet terug zijn gevonden. ©ogenblikkelijk na het vinden van het lijk heeft de politie-deskundige, dr. Hulst uit Leiden een nauwkeurig onder zoek ingesteld, waarbij direct geconsta teerd werd, dat de gevonden menschelijke resten afkomstig moesten zijn van een meisje in den leeftijd van 13 tot 15 jaar Toen dit was vastgesteld werd het ver dwijnen van Mientje Bakker en nog een ander meisje van jongeren leeftijd uit Bussum omstreeks denzelfden tijd verle den jaar, in verband gebracht met dit vreeselijke misdrijf. Het vermoeden werd bewaarheid. Het onderzoek door dr. Hulst van den schedel en van het gebit lieten geen twijfel meer over. Een sterk bewijs vormde een op het overschot gevonden haarlintje, dat de ouders van Mientje Bakker bij confrontatie herkenden als te zijn van het kind. Mientje Bakker was verleden jaar in September met een ander meisje uitge gaan om vlierbessen te zoeken op de Lam- bertus Hortensiuslaan. Later is het kind nog gezien in een sigarenwinkel in Naar den en in een snoepwinkel in Bussum. Het kind was in het bezit van een hee- renfiets, welke later werd teruggevonden bij den Franschekampweg te Bussum. Van het moment af, dat het kind in den snoep- goedwinkel is gezien, ontbrak elk spoor en bleven alle nasporingen vruchteloos, even als de herhaalde oproepingen aan het meisje, dat Mientje Bakker bij zich had op dien noodlottigen Septemberdag. De politie te Naarden doet thans weder om een beroep op eventueele getuigen, die zich achteraf nog iets zouden herin neren, dat met de verdwijning van het meisje in verband zou kunnen worden gebracht, om zich te willen melden aan het bureau van politie te Naarden. I t f t f I 'f - - no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst J Den Haag) No. 115995. Programma der H.B.S Het programma voor de eindexamens der openbare H.B.S. en der aangewezen Bijzondere H.B.S. en de programma’s voor het extranei-examen zullen in 1943 niet omvatten: I. Voor de H.B.S. a. en het Staatsexamen H.B.S. a: 1. voor de h a n- delswetenschappen: a. van be- drijfshuishoudkunde en. boekhouden: enkel boekhouden; balansen en verlies- en winstrekeningen van levens- en schade- verzekeringsmaatschappijen, van transport ondernemingen en van deposito- en cre- dietbanken: zelfstandige administratie van pensioen- en ondersteuningsfondsen; fili- aalboekhouden; kameraalstijl; b. van de organisatie en techniek van den handel en handefcrekenen: arbitrage, winstverdee- ling, termijnhandel. c. Van het recht van het maatschappelijk verkeer: kennis van de merkenwet en de handelsnaamwet. be lastingwetgeving. 2. Voor de staathuis houdkunde en de statistiek: aandeel van 'de overheid in het maatschappelijk inko men (belastingopbrengst), .geschiedenis van het Nederlandsche muntwezen, ge schiedenis der Nederlandsche Bank; de waardevastheid van het geld (ten aanzien van binnen- en buitenland). 3. Voor de aardrijkskunde: de beginselen der natuur kundige aardrijkskunde, behalve voor zoo ver de kennis daarvan noodzakelijk is bij de behandeling van Nederland. Ned.-Indië, Suriname en Curacao, behandeling van het sociaal-economische leven, zooals het zich openbaart in voortbrenging, verdee- ling en verbruik der voornaamste goede- ran. enkele onderwerpen, uit de volken kunde van de overzeesche gewesten. 4. Voor de geschiedenis; de vaderlandsche ge schiedenis tot 1813, de algemeene geschie denis tot 1848, bijzondere onderwerpen uit de economische geschiedenis van Neder- land en de voornaamste Europeesche sta ten tot 1648. Voor de H.B.S. B en het Staatsexamen H.B.S. B: 1. Voor de reken- en stelkunde: samengestelde interestrekening; exponen- tieele vergelijkingen; eenvoudige beginse len der differentiaal- en integraalrekening; de functie y= (ax’ bx c): (pxJ4- qx f); herhaling en uitbrèiding van het getalbegrip; 2. voor de driehoeksmeting: extremen; 3 Voor de meetkunde: meet kundige behandeling van de eenvoudigste eigenschappen van parabool, ellips en hy perbool; 4. Voor de stereometrie: de stel ling van Euler, het régelmatig 12-vlak en het regelmatig 20-vlak; 5. Voor de be schrijvende meetkunde: kegel, cylinder en bol in eenvoudige ligging; 6. Voor de mechanica: de plaatsbepaling van het zwaartepunt; de verticale cirkelbeweging; 7. Voor de natuurkunde: licht en geluid, Voor zoover de kennis daarvan niet nood zakelijk is in verband met warmte en êlectriciteit; 8 Voor de scheikunde: uit de anorganische scheikunde de metalen, voor zoover deze niet bij andere hoofd stukken der scheikunde ter sprake komen, en voorts de technische bereidingswijze van lichte metalen, ijzer, ammoniak, soda, zwavelzuur, watergas, lichtgas, aardolie producten, zeep en suiker; 9. Voor de natuurlijke historie: het genoemde ondër 3 en 5 van het eindexamenprogramma; 10. Voor de staathoudkunde; bedrijfsorgani satie, organisatie van werkgever en werk nemers; sociale wetgeving en economische politiek; voortzetting der waarde- en prijS- leer; verbruiksleer en bevolkingsleer; 11. Voor de aardrijkskunde: de natuurkundige aardrijkskunde, behalve voor zoover de kennis daarvan noodzakelijk is bij de be handeling van Nederland. Ned.-Indië. Su riname en Curagao; hoofdstukken uit de algemeene land- en volkenkunde; 12. Voor de geschiedenis: de vaderlandsche geschie denis' tot 1813 en de algemeene geschie denis tot 1848. De bovengenoemde onderwerpen,waar over niet zal worden gevraagd, vervallen voor den cursus 1942/43 uit het algemeen leerplan voor de vijfde klasse der open- waarin tegenmaatregelen aangekondigd tegen het boeien van Duit sche krijgsgevangenen aan het strand van Dieppe en op het eiland Sercq. heeft de Britsche regeering slechts gebruik ge maakt van uitvluchten en zich beroepen op de verklaringen van Duitsche krijgs gevangenen, die niet geboeid waren en verklaard, dat zij het boeien van krijgs gevangenen die op het slagveld gevangen genomen zijn, niet goedkeurt en niet zal goedkeuren. Op het reit, dat ondanks de DE BEHANDELING VAN KRIJGS GEVANGENEN Op de bekendmaking van het Opper bevel van de Weermacht van 7 October 1942. waarin tegenmaatregelen waren Voor ambtenaren en arbeidscontractan. ten, die niet onder de Ziektewet vallen, omdat voor hen een andere regeling geldt, is thans bij afzonderlijk besluit van de secretarissen-generaal van So ciale Zaken en van Financiën vastgelegd, dat de bepalingen betreffende het beval lingsgeld ook op hen van toepassing zijn. Overigens is van deze wijziging van de Ziektewet gebruik gemaakt om de rege. len voor de uitkeering van het bevallings. geld nog wat nader te omlijnen. Zoo is bepaald, dat de echtgenoote, dochters, stief, en pleegdochters van een verzekerde alleen dan recht op uitkeeriM van deze geldsom hebben, indien zij vóór de be valling ten minste gedurende drie maan, den met den verzekerde in gezinsverband hebben geleefd, terwijl de verzekerde zelf in het laatste jaar vóór de bevalling ten minste 156 werkdagen Verplicht verzekerd moet zijn geweest. Dit laatste geldt ook voor de vrouwelijke verzekerden." Voorts is voorzien in het geval, dat dé bevalling plaats vindt nè het einde van de verplichte ziekteverzekering van den echtgenoot of vader. Tot thans bestond in zoodanig geval geen aanspraak op de be- vallingsuitkeering. Dé nieuwe regeling komt practisch hierop neer, dat wegens een bevalling na het einde der verplichte ziekteverzekering ook dan aanspraak op de bevallingsuitkeering bestaat, indien de bevalling, al naar gelang van den duur der voorafgaande verplichte ziekteverzeke ring plaats vindt binnen een maand of binnen acht dagen na het einde dier ver zekering. De rechtspositie van de verzekerden heeft eenige versterking ondergaan door dat de verzekerde, wien bij een beslis sing van een Bedrijfsvereeniging of een - --- Raad van Arbeid ziekengeld geheel of ten een bijzondere taak blijven onaangetast, ideele is geweigerd wegens ovetreding der contróle-voorschriften, thans aan het oor deel van den beroepsrechter kan onder werpen de vraag of de weigering even redig is aan de gepleegde overtreding. Tenslotte is de bevoegdheid van de Ra den van Arbeid om in bepëalde gevallen de Ziektewet-premie te verhoogen, ver ruimd. doordat de woorden „met ten'hoog ste de helft” geschrapt zijn, OUDERDOMS- EN INVALIDITEITS- RENTEN Bij de invoering op 1 Juli 1941 van de tijdelijke verhooging van bepaalde ouderdoms- en invaliditeitsrenten met een destijds bepaald, en de huidige schijnheilige verklaring van het Britsche ministerie van oorlog Duit sche krijgsgevangenen op ruwe wijze zijn geboeid, is de Britsche regeering niet in gegaan. Derhalve zijn op 8 October om 12 uur 107 Britsche officieren en J269 Brit sche onderofficieren en manschappen, die bij Dieppe gevangen genomen zijn, na be kendmaking der redenen, in de boeien ge slagen Niet geboeid werden veldpredikan. ten, sanitair personeel, gewonden en zie ken. Op 8 October des avonds heeft het Britsche ministerie van oorlog bekend ge maakt, dat van 10 October af, des middags hetzelfde aantal Duitsche krijgsgevange nen in handboeien en ketenen zal worden geslagen. Wanneer dat geschiedt zal het Opperbevel van de Weermacht van 10 Oc- tobér af des middags het drievoudige aan tal Britsche krijgsgevangenen in de boeien slaan. voor zoover deze niet bij de andere hoofd stukken ’ter sprake komen, en de geome trische optica. 3, voor de scheikunde uit de anorganische scheikunde de metalen, voor zoover deze niet bij de andere hoofd stukken der scheikunde ter sprake komen en voorts de technische bereidingswijze van lichte metalen, ijzer, ammoniak, soda, zwavelzuur, watergas. lichtgas, aardolie producten, zeep en suiker; 4. voor de na tuurlijke historie, de morphologic der plant, de gewervelde dieren en de proto- zoën. Kennis van het menschelijk lichaam wordt wel gevraagd. De bovengenoemde onderwerpen, waar over niet zal worden gevraagd, vervallen voor den cursus 1942-43. uit het algemeen zesde klassen der open- Een zware Amerikaansche tank welke door een Italiaanschen duik bommenwerper aan het Egyptische front buiten gevecht werd gesteld. Or bis-Luce-Holland) Bij besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Sociale Zaken en van Financiën zijn in de Ziekte wet eenige uit sociaal oogpunt belangrijke wijzigingen aangebracht. Daarbij moet wel in de eerste plaats worden genoemd het feit, dat het nog altijd bestaande be letsel tegen het onder de werking van de Ziektewet brengen van het huispersoneel is weggenomen, terwijl tegelijk een uit. voeringsbepaling is vastgesteld, waar door degenen die bij een particulier in loondienst werkzaam zijn voor het ver richten in diens huishouding van huise lijke of persoonlijke diensten onder de Ziektewet vallen, indien zij bij hun werk gever inwonen dan wel ten minste vijf dagen per week bij denzelfden u_. gever werkzaam plegen te zijn. Door deze bepaling, welke op 1 No vember a.s. ingaat, wordt tegemoet ge komen aan een lang gevoelde sociale be hoefte. Niet alleen is aan het huisperso neel thans bij ziekte een behoorlijke uit keering van ziekengeld verzekerd, doch ook in de medische behandeling, zieken- huisverpleging, enz. is nu op redelijke wijze voorzien doordat de betrokkenen als gevolg van hun opneming in de Ziektewet tevens onder het Ziekenfonds besluit komen te vallen. Wat dit laatste betreft bestonden weliswaar reeds voor de werkgevers zekere verplichtingen, doch de werking hiervan bleek in de practijk nogal eens ongelijk te zijn. Hieraan is nu een einde gemaakt, daar de betrokkenen in aanmerking komen voor alle verstrek kingen. waarop het Ziekenfondsenbesluit den- verplicht verzekerden recht geeft. Ook voor de werkgevers moet deze rege ling haar aantrekkelijke zijde hebben, daar zij thans immers tegen een vaste premie van 2 pCt. van alle risico betref fende de medische verzorging van hun huispersoneel ontheven zijn. Een tweede in de Ziektewet aange brachte wijziging heeft betrekking op het bevallingsgeld van f55. Deze uitkee ring werd tot dusver alleen verstrekt aan de echtgenoote, alsmede aan de doch, ters, stief, en pleegdochters van een ver zekerde. Thans is bepaald, dat ook de vrouwelijke verzekerden zelf in aanmer. king komen voor het ontvangen van be. vallingsgeld. Uiteraard is er in voorzien, dat geen dubbele uitkeering kan plaats vinden. Verplichting deze te verstrekken j Met ingang van gisteren is in werking getreden een verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland sche gebied houdende verplichting tot het verstrekken van inlichtingen op economisch gebied. Daarin wordt bepaald, dat een ieder gehouden is aan den Rijkscommissaris of aan de door hem aangewezen instantie inlichtingen te verstrekken aangaande: a, de benoodigde of aanwezige werk krachten b. de benoodigde grondstoffen, materialen, producten, machines of appa raten, de voorraden van elk, alsmede het doel waarvoor zij worden gebruiktc. de benoodigde steenkool of energie dan wel de productie daarvand. de benoo digde. de werkelijk verrichte of de moge lijkerwijze te verrichten economische prestaties; e. de urgentie van de onder a. tot en met d. genoemde behoefte, in zooverre zoodanige inlichtingen door de bovengenoemde instanties voor het ont werpen en voor de uitvoering van maat regelen op economisch gebied noodzake lijk worden geacht. Hij, die opzettelijk of door schuld de bedoelde inlichtingen niet, niet tijdig of niet volledig, dan wel bij zijn inlich tingen onjuiste opgaven verstrekt, wordt gestraft met tuchthuisstraf, met gevange nisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete tot een onbeperkt bedrag, terwijl in ernstige gevallen vrijheids straffen en geldboeten naast elkaar kun nen worden opgelegd Hij, die zich voor de inwerkingtreding van deze verordening wegens onjuiste, niet, niet tijdig of niet volledig ver strekte inlichtingen als bovenbedoeld, overeenkomstig andere strafbepalingen taan een strafbaar feit heeft schuldig ge maakt, verkrijgt vrijdom van straf, wan neer hij de onjuiste opgaven binnen maand na gisteren bij de instantie, waar aan hij deze opgaven heeft verstrekt herstelt of aan deze instantie alsnog dé niet, niet tijdig of niet volledig ver- strekte opgaven doet toekomen. Het voorgaande is niet van toepassing, wanneer tegen den dader reeds een ver volging is ingesteld of een vooronder zoek is aangevangen. Tot berechting van de bovengenoemde •trafbare feiten is het Duitsche Hoogge rechtshof als bijzonder gerecht bij uit sluiting bevoegd. De voorschriften betreffende de be voegdheid van den Duitschen Krijgsraad en van de bijzondere rechtbank voor strafzaken voor leden van de <5.S. en voor de leden der politie-organisaties met PRIJS ÖER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65 elke m.M. m. tot 23 m M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag. Halve prijs. Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn, 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 October (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus zijn de aanvalstroepen strijdend opgedrongen en hebben in verbitterde boschgevechten nieuwe reeksen hoogten genomen Aan het front aan den Don hebben Roe- meensche en Italiaansche troepen aanval len van den vijand afgeslagen. In den centralen sector werden bij suc- eesvolle acties van stoottroepen talrijke bunkers en gevechtsposities met hun be manningen vernield en is een Mptal ge vangenen binnengebracht. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer heb. ben troepen van hot leger, de Waffen- S.S. en veldeenheden van heb luchtwa pen, schitterend gesteund door vliegende formaties van het luchtwapen, in harde aanvalsgevechten van verscheidene dagen een belangrijken terreinsector veroverd en daarbij 5 bolsjewistische divisies en 2 brigades infanterie uiteengeslagen, resp. vernietigd. Sedert 27 September zijn 3288 gevangenen binnengebracht, 13 tanks, 108 kanonnen, 400 machinegeweren, 123 granaatwerpers en talrijke andere infan. teriewapens buitgemaakt of vernietigd. Orfeeacht de overige zware, bloedige ver. liezen bedragen alleen de getelde dooden der bolsjewieken meer dan het drievou dige van het aantal gevangenen. Na een vruchteloozen storingsaanval overdag van een Britsch vliegtuig boven gebied van den Saarpfalz zijn in den afgeloopen nacht enkele vijandelijke vliegtuigen naar de Duitsche Bocht ge vlogen. Een hunner werd neergeschoten. Een tweede bommenwerper werd bij een aanval op de kust van West-Frankrijk neergeschoten. In de ochtenduren van vandaag zijn eenige vijandelijke vliegtuigen naar West-Duitsch gebied gevlogen, In gering aantal neergeworpen brisantbommen ver oorzaakten geen schade VERVALLEN ONDERWERPEN De secr.-gen. van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbescherming heeft bepaald, dat het programma voor het eindexamen der Gymnasia en het daarmede gelijkge steld Staatsexamen in 1943 niet zal om vatten: a.—Voor de a-leerlingen: 1. voor de geschi«enis een uitvoerig overzicht van de vaderlandsche geschiedenis van 1795—1813 en van de algemeene geschie denis van 1789—1848. van deze tijdvakken zullen alleen de hoofdzaken worden ge vraagd: 2. voor de stelkunde: de graphi- sche voorsteftmg van gebroken functies, de oneigenlijké machten en de reststelling: 3. voor de meetkunde de afleiding der for mules voor oppervlakten en inhouden van den bol en zijn deelen. b. Voor de b-leer- lingen: 1. voor de stelkunde de samenge stelde interestrekening; 2. voor de natuur kunde: de mechanica en de geluidsleer, ::.!E f,

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1