REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Nieuwe den Kaukasus successen m Maandag 12 October.. 1942. Nieuwe wethouders benoemd No. 18308. Keuringen de het voor Waffen-S.S. en Legioen VERDUISTEREN v. 6.54 aar nam. tot 8.uur v.m. Maan: 12 Oct. op 10-31 v.m., on der 8,31 n.m.; 13 Oct. op 11.47 v.m., onder 9.09 n.m. Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De kwestie van Eervol ontslag 4 huidige wethouders Twee jaar Arbeitsbereich der N.S.D.AP. in Nederland Mislukte bolsjewistische aanvallen bij Stalingrad de geboeide gevangenen Ruim 400 versterkingen genomen Een Britsche verklaring Britsche beweringen weerlegd Protest van Chili te Washington COURANT HAAGSCHE DUITSCH WEERMACHTBERICHT de Weermacht vol- in 1910 integraal-vergelij- Nationaal- de 4 i I t 4 4 4 4 PRIJS DEZER COURANTi Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl.” ƒ1.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. s. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nx. 5 c.-, tr. p. p. 10 o. is een Hij stu- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 12 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend De aan den weg naar Toeapse inge sloten vijandelijke strijdmacht werd in de pan gehakt. In felle berggevechten zijn daarmede de kern eener aovjet-garde- divisie alsmede deelen eener divisie berg. bezocht daar de Handel, H.B.S. en ging, na staatsl Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaanden da. turn bij, het genoemde adres kunnen ver. Tevens wordt er de aandacht op geves. tigd en wel speciaal voor hen. die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataillon ook in, Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen. S.S. en het Legioen kunnen zich ook die. genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) Wil_ len toetreden. 23 October 194210 uur Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers. Uitstekend kunnen onze mannen met de Lotta’s opschieten. Deze zorgen, dat het hun aan niets ontbreekt. Sigaretten, tand pasta, scheermesjes, alles is aanwezig. (S.S. P.K. Altstadt BtuH.) PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m M (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m 21 ct Hahte oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Brit sche regeering hééft op Zaterdag ten aan dien van de kwestie van de geboeide krijgsgevangenen een ofRcieele verklaring uitgegeven, dfe de volgende uiteenzetting dér gebeurtenissen behelst: ..Bij den aanval op Dieppe werd onbe voegd een bevel uitgegeven, inhoudende, dat de handen van gevangenen, waar dat slechts mogelijk was, gebonden moesten worden, opdat zij hun papieren niet kon den vernietigen. Op de klachten van de Duitsche regeering, gaf het ministerie van oorlog terstond, voordat er nog tijd ge weest was tot een onderzoek, een verkla ring uit, volgens welke een dergelijke last geving, wanneer zij mocht zijn gegeven, ingetrokken zou worden, aangezien de re geering van opvatting was, dat mén uit een dergelijke lastgeving zou kunnen lezen, dat zonder rekening te houden met de bestaande omstandigheden de handen van krijgsgevangenen gebonden moesten wor den. Na het instellen van een onderzoek is er geen bewijs voor gevonden, dat wel ken gevangène ook. die uit Dieppe mee gebracht werd, de handen waren gebon den. Wel kwam echter het bestaan van de betrokken lastgeving aan het licht en zij werd ingetrokken. ,.De aanval op Sercq is ten uitvoer ge legd door 10 officieren en manschappen. Zeven man van de troep namen 5 Duit- schers gevangen De handen van de Duit- schers wérden gebonden, opdat de man nen, die de gevangenneming ten uitvoer légden, hen door hen onder den arry te :nemen, konden wegleiden. Geen schnfte- lijke lastgeving of andere instructie werd uitgegeven. De gevangenen moesten n.l. op weg naar de booten langs de door de Duitschers bezette kazernes gelèid worden en voorzichtigheidsmaatregelen waren noo- dig. Toch braken 4 van de Duitsche krijgs gevangenen onder luid geroep los en moes ten neergeschoten worden, teneinde te ver hoeden, dat zij alarm zouden slaan”. Uit de verklaringen van de beide over levende Duitsche soldaten, die erin zijn ge klaagd op het eiland Sercq uit Engelsche .gevangenschap te ontsnappen, zijn nieuwe bijzonderheden bekend geworden, welke de offfcieele verklaring der Britsche regee ring van 10 October logenstraffen, meldt bet D.N.B. De Engelschen hebben, zooals bekend, beweerd, dat zij de handen van de Duitscne soldaten geboeid hebben om te bereiken, dat de mannen, welke met hun gevangenneming belast waren, hen door hen onder den arm te nemen, konden weg voeren. Hiertegenover staat, dat de beide Duitsche soldaten bij hun verhoor hebben verklaard, dat zij niet onder den arm werden genomen en zoo werden wegge voerd. Da 5 Duitsche krijgsgevangenen wer den door telkens 2 Engelschen geboeid en weggeleid, waarbij telkens een gevangene alleen voor 2 Engelschen moest loopen. De door de Engelschen voor den terugtocht gebruikte weg liet slechts op enkele plaat sen toe dat 3 personen naast elkaar lie pen. De Britsche regeering heeft in haar ver klaring den moord op de weerlooze Duit sche gevangenen verder gemotiveerd door het feit, dat de gevangenen op weg naar de booten gevoerd moesten wordèn langs kazernes, welke door Duitschers waren bezet. Ook deze bewering is onjuist. Van de plaats, waar de 5 Duitsche soldaten De afgetreden wethouders Prof. ir. C. L van der Bilt werd op 20 April 1875 te Kapelle bij Goes geboren, studeerde aan «c tvcmsalige Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—87 Giro No. 12500 Bijkant, Sohev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., Therekiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v, Hoytemastr. 66 Tel.721187 De levensmiddelenvoorziening Betreffende de kwestie van de levens middelenvoorziening in Nederland, merkte de Rijkscommissaris op, dat het vroeger opgestelde beginsel, dat de Nederlanders evenzoo behandeld moeten worden als de Duitschers, thans moet achterstaan bij het gezichtspunt van de prestatie. Rechtsge lijkheid eischt gelijke prestatie, gelijke verplichting en gelijke verantwoordelijk heid. Wanneer thans de Duitsche arbei der in Duitschland niet slechts een plus aan arbeid presteert, maar bovendien- zijn bloed op het spel zet, heeft hij een yer- goeding noodig. Het is derhalve slechts recht en billijk wanneer men den Duitschen volksgenoot in Duitschland, die deze pres, taties levert, die vereffening geeft. Wanneer de Nederlander op geen an dere wijze bijdraagt tot het groote ge beuren onzer dagen, dan dat hij iets min der te eten en minder kolen krijgt, dan is dat nog steeds een bescheiden bijdra ge. gezien de grootte der prestaties, die thans door het Duitsche volk worden voL bracht. In dit verband verklaarde de Rijkscommissaris, dat de thans in Ne derland geldende rantsoenen tot den, vol genden oogst gehandhaafd gunnen wor den. Voor de Duitschers in dit land betee. kent dit weliswaar een afstand doen, ver geleken met hun volksgenooten in Duitschland, wanneer zij onderworpen worden aan dezelfde rantsoeneeringsvoor. schriften als de Nederlanders, maar dit afstand doen moet gedragen worden in het bewustzijn van de lötsgemeenschap van beide volken Om recht te doen we dervaren aan het prestatiebeginsel in de distributie van levensmiddelen en steen kolen deelde de Rijkscpmmissaris mede, dat de bloedverwanten van hen, die in het Oosten staan, ook Nederlanders, ge lijkgesteld zullen worden aën de Duitsche volksgenooten in Duitschland. Ten aanzien van de verzorging der Rijksduitschers in Nederland deelde de Rijkscommissaris mede, dat huwelijks- leeningen worden ingevoerd, kinder- en opvoedingstoeslagen uit middelen van het Duitsche Rijk, met terugwerkende kracht van 1 October af. „Een ding wil ik nog kort vermelden”, zoo ging de Rijkscommissaris verder ..gij weet, dat wij thans de kerkklokken weg nemen. Dat is een volkomen natuurlijke maatregel. Het is steeds zoo geweest dus reeds voor spuwen, wellicht zelfs 1000 jaar geleden, dat men in goede tijden rfe schatten in de kerken geplaatst heeft. Wanneer de oorlogen kwamen, werden de kelken en monstransen weggenomen en als oorlogsschat gebruikt, om het vader land te beschermen. Daartoe kan men dus op zijn minst ook de kerkklokken rekenen die naar onze begrippen nog lang «niet behooren tot zulke godsdien stige voorwerpen als een monstrans of een kelk. Het spreekt vanzelf, dat wij hier iedere grpm koper, tin enz. mobi- liseeren. Wanneer thans van eenigerlei zijde, zij het ook een geestelijke, tot mij de vraag gericht wordt, hoe ik dat kan doen zou ik hem hier willen antwoorden mijnheer, ik verwpnder mij zeer dat gij niet vrijwillig gekomen zijt, om den Duitschen soldaat dit koper aan te bie den, opdat hij het bolsjewisme van uw grenzen zal afhpuden.” jagers verslagen. Daarbij werden ruim 400 versterkingen ingenomen en talrijke gevangenen en wapens als buit binnenge bracht. De zuivering van het op oerwoud lijkende gebied van de laatste nesten van verzet is nog aan den gang. Ten Zuiden van de Terek mislukten tegenaanvallen van den vijand onder zware bloedige verliezen. Te Stalingrad werd een vijandelijke groep vernietigd. Artillerie van het leger bracht een vrij groot schip op de Wolga tot zinken. Gevechtsvliegers zetten de verwoestingen van belangrijke spoorlij, nen ten Oosten van de Wolga voort. Aan het front van den Don verijdelden de verbonden troepen verscheidene plaatse lijke aanvalen en overzetpogingen van sovjets. In den centralen en NoordelIJ. ken frontseclor werden bij succesvolle ondernemingen van verkenningstroepen en stoottroepen talrijke vijandelijke ver sterkingen met haar bezettingen vernie. tigd. Gaat Cripps heen Sir Stafford Cripps zou bet voornemen koesteren zijn portefeuille ter beschik king te stellen en uit de Britsche regee ring te treden, aldus meldt, volgens Zweedsche persberichten, uit Londen, het communistische Britsche blad „Daily Wor ker”. De nieuwe wethouders Dr. W. F. de Groot werd 7 No vember 1885 te Rotterdam geboren. Hij l^chool en de sBjamen in 1904 aan de Rijksuniversiteit te Leiden stu- deeren, welke studie hij tooide. In laatstgenoemd jaar/ werd hij benoemd tot leeraar in de wis- en na tuurkunde aan het Iftstituut Wullings te Voorschoten. Hij promoveerde in 1913 op over integraal-vergelij- Ten Oosten van Leningrad werden de laatste resten der over de Newa opge drongen sovjet-^trijdkrachten over de rivier teruggedreven. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen zetten gisteren overdag de bombardemen ten op de Britsche luchtbases op de eilandvesting Malta voort. Er werden uit gestrekte branden op parkeerterreinen en in vliegtuighangars waargenomen. In luchtgevechten boven het eiland brachten Duitsche jagers 3 Britsche jachtvliegtui gen omlaag Twee andere werden door bemanningen van gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Uit Britsche vliegtuigformaties, die gis. terem overdag op groote hoogte door drongen naar de Noord-Fransche en da Nederlandsche kust, schoten Duitsche ja gers, zonder eigen verliezen te lijden, 5 vijandelijke machines neer. Bij storings-^ vluchten van Britsche vliegtuigen over.' dag boven Noord- en Noordwest-Duitscb gebied leed de bevolking geringe verlie zen Boven de Noord- en Oostzee werden 3 Britsche vliegtuigen des nachts neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht ee» be langrijke havenstad in Noordoost-Enge. land met goed resultaat aan. Met de oprichting van het Arbeitsbe reich der N.S.D.A.P. in Nederland, welke in October 1940 in een plechtige bijeen komst te Utrecht voltrokken werd, wer den aan de in dit land wonende Duitsche volksgenooten nieuwe plichten van ver antwoordelijkheid opgelegd die de Rijks commissaris, Rijksminister Seyss-lnquart. destijds samenvoegde in het gebod een voorbeeld te zijn van de nationaal-socia- listische volksgemeenschap in de Ger maansche levensruimte. Dat deze oproep niet onbeantwoord is gebleven, doch tot richtsnoer geworden is van denken en handelen der partijgenooten, werd aan het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. uit bevoegden mond bevestigd, toen het gisteren naar aanleiding van den tweeden verjaardag der oprichting van hét Ar beitsbereich, te Arnhem op een werkcon ferentie bijeenkwam. Het 'bruine kleed van den nationaal- socialistischen strijder dat ook naar bui ten getuigenis aflegt van de saamhoorig- heid der volgelingen van Adolf Hitler, beheerschte het. beeld van de zaal in „Musis Sacrum”, terwijl op de tribunes naast de leden der organisaties en af delingen ook de leden der N. S. Frauen- schaft hadden plaats genomen. De bijeen komst werd geopend met een herdenking der deoden. Openingswoord Hauptdienstlelter Schmidt De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt. sprak de openingswoorden waarbij hij o.a. zeide: „Twee jaren zijn er verloopen. sinds de Führer het bevel gaf tot oprichting van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Ne derland Op 27 Oct. 1940 nam u. mijn, heer dé Rijksminister. uit handen van gouwleider Bohle de buitenlandsche or. ganisatie in Nederland over en gaf u aan wijzingen tot inrichting van het Arbeits. bereich. Ik heb die opdracht op mij ge. nomen en heb daarbij den steun onder vonden van de mannelijke en vrouwelijke partijgenooten, en ik geloof thans na 2 jaren te kunnen constateeren: de natio. naalsocialisten. de Duitsche volksgenooten in Nederland zijn tot een eenheid saam. gesmeed. Nadat het jaar 1939/’40 een der zwaarste voor de Duitschers in Nederland geweest was. kwam de tijd, waarop op nieuw voor den strijd moest worden aan. getreden. Wij weten thans, hoe noodza kelijk het was, dat wij juist dien eersten tijd goed hebben besteed. Immers reeds het jaar 1941 zag ons voor de groote be slissing geplaatst. Toen moest de Rijks commissaris de Nederlanders toeroepen, vóór ons of tegen ons te zijn. Thans kun nen w(j zeggen, dat onze organisatie hecht gegrond is. De Winterhilfe. de N.S.V.. de Frauenschnft, de Dienstgruppen het Ar- beitsfront. de Hitlerjugend vooral, overal zijn de organisaties zoo stevig gevestigd, dat elke taak, waarvoor de Rijkscofhmis- saris ons plaatst, kan worden vervuld. Wij hebben destijds de opdracht gekre gen. hier in het bezette Nederlandsche gebied een voorbeeld te zijn van natio- MaLsocialisme. Dat hebben wij gedaan. In alle dorpen en steden van Nederland zijn de Duitsche nationaaLsocialisten aan. getreden en hebben zich overal voorbeel dig ter beschikking gesteld. De Rijkscpmmissaris spreekt Vervolgens richtte de Rijkscommissaris. in een grootsch opgestelde redevoering, den blik op den grooten samenhang van het gebeuren van onzen<tijd, om daaruit de consequenties te trekken voor de Duit sche houding in het Nederlandsche gebied. Allereerst maakte hij de moeilijkheden duidelijk, die in den weg staan aan de oplossing der taken in dit land. Zonder in het kader der partijorganisatie van Duitschland te staan, waar de verant woordelijkheid jegens het volk gegeven is op grond van de aanspraak op de totale leiding, dragen de partijgenooten in Ne derland toch de verantwoordelijkheid voor alles, wat in dit land gebeurt, niet alleen jegens Duitschland. maar ook ten aanzien van de menschen in dit land, aangezien wij te doen hebben met een biologisch en naar het ras tot ons behoorend volk, dat wij een nieuw volksch Europa willen bin nenleiden. Tot dit doel moeten de poli tieke krachten gewekt worden, die de grondslagen moeten vormen voor den nieüwen opbouw, waarbij echter de voor naamste taak der bezettingsmacht, zorg te dragen voor orde en rust in de bezette gebieden, niet mag worden geschaad. Ook al staat men nog in breede kringen van dit land vreemd en afwijzend tegenover de nationaalsocialistische gedachtenwereld de verplichting blijft toch bestaan om deze kringen Under alle omstandigheden te winnen en de krachten van dit land te mobiliseeren. Het door harde oorlogsnood zakelijkheden gedwongen ingrijpen in de Nederlandsche levenssfeer bemoeilijkt onze taak om den bewoners van dit land bij te brengen, wat'het nationaal-socialis- me beteekent en wat het wil Uit de be krompenheid der kleinzielige beschouwing, waarin de Duitsch-Nederlandsche verhou ding blootgesteld is aan den last van goedkoope verdachtmakingen, bracht de Rijkscommissaris de tusschen beide landen ontstane spanning, op het niveau van de groote politieke ontwikkeling, door, zon der verwijten te willen uitspreken, te constateeren, dat Nederland profijt trok uit de situatie, waaronder het Duitsche volk in het nauw gedreven en bedrukt, geleden heeft, dat Nederland politiek en economisch gezien aan den anderen kant van de barricade heeft gestaan en dat de geheele nood van het Duitsche volk sedert tientallen van jaren niet pas van den we reldoorlog af, het Nederlandsche volk als profijttrekkende ten goede is gekomen Immers, zelfs de Duitsche arbeider moest, naar de Rijkscommissaris als voor beeld verklaarde, er toe bijdragen de rente voor de Nederlanders te garandeeren. doordat hij gedwongen was de in de Ne derlandsche koloniën met goedkoope ar beidskrachten vervaardigde producten met Prestatie van hooge waarde te betalen. In aansluiting hierop herinnerde de Rijkscommissaris aan den vorigen. zwa- ren oorlogswinter, dien hij een beproe ving van het Duitsche volk noemde een beproeving, die slechts hem ten deel valt, die door de geschiedenis tot iets grootsch is uitverkoren. In den strijd met het Oostelijk gebied. Zijn er twee persoonlijkheden geweest met geniale plannen, die reeds eenmaal deze Jaken ter hand hebben genomen. Zij zijn bejden gestrand. De eene was Karel XII, die ten tijde van Peter den Groote den een dissertatie kingen. In 1914 werd dr. de Groot benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het eerste stedelijke gymnasium (Laan van Meer- dervoort) te ’s-Gravenhage. welke functie hij tot 1930 bekleedde, toen hij tpt direc teur van de Dalton-H.B.S. werd be noemd. Van 1925’29 was dr. de Groot voor zitter en sedertdien is hij eerelid van het Genootschap van Leeraren aan de Nederlandsche ‘Gymnasia. Verder is hij sedert 1932 voorzitter voor de afdee- ling Middelbaar Onderwijs van de Ne- derlandsche Daltonvereeniging. Tevens is van het Opvoedersgilde. noemd tot wethouder van den Haag en Toen in 1940 het desbetreffende amb tenarenverbod werd opgeheven is dr. de Groot lid geworden van Socialistische Beweging. Mr. G. L. A van Dijk in 1891 geboren Hagenaar, deerde aan de Leidsche Universiteit in de rechten en werd eenigen tijd na zijn pro motie in 1916 benoemd bij den dienst der Rjjksbelastingen, waarbij hij den rang van adjunct-inspecteur verkreeg en welk 'ambt hij tot 1919 bleef vervullen. Daar na leidde hij te Rotterdam met dr. A. Kammer een kantoor voor advocatuur en belastingadviezen terwijl hij daarnaast optrad als beheerder van groote ver mogens. In Juni ’34 trad mr. v. Dijk als lid van de N.S.B, toe, in welke Beweging hij de functie van hoofd van dienst bij de af deeling Bestuurszaken vervult. Tevens is hij juridisch adviseur van den Neder- landschen Volksdienst jegplaats der booten liep de terugtochts- weg niet langs een -kwartierruimte en ook niét langs andere gebouwen. Het eenige gebouw in de omgeving van 100 meter was een klein, onbewoond en bouwvallig huis, waarin nog nooit troepen hebben gehuisd. s DUITSCHE GEVANGENEN IN DE BOEIEN De „Evening Standard” meldt, dat in Canada 107 Duitsche officieren en 1269 manschappen de boeien aangekregen heb ben. t Morgen „ongedwongen praatje” van Roosevelt Volgens den Britschen berichtendienst ?al President, Roosevelt morgen voor de radio over binnenlandsche en buitenland sche aangelegenheden spreken. De secretaris van Roosevelt, Early, heeft verklaard, dat deze uitzending de gedaante van een „ongedwongen praatje” zal hebben. De Chileensche ambassadeur te Washington, Michels, heeft Zaterdag een onderhoud met Roosevelt gehad en het officieele protest van de Chileensche re geering tegen de verdachtmakingen van Sumner Welles in diens rede te Boston overgebracht. Michels verklaarde, dat hij zijn pro. test mondeling had ingediend en ook epn schriftelijk memorandum had achterge. laten. De regeering van Argentinië heeft haar ambassadeur te Washington nadrukkelijk last gegeven, tegenover de regeering der Ver. Staten uiting te geven aan dén af keur, waarmede de regeering van Argen tinië Sumner Welles' uitlatingen heeft ver nomen, daar zij noch met de werkelijk heid, noch met den huidigen stand der Ar. gentijnsche betrekkingen tegenovér de Ver. Staten overeenstemmen. De Argentijnsche ambassadeur te Washington, Espil. heeft Sumner Welles verzocht concrete gegevens te verstrekken over zijn jongste uitlatingen. SunWier Wel les heeft dit vérzoek van de hand gewezen met de motiveering, dat hem dit om mili taire redenen niet mogelijk was. Evenals de Rijkscommissaris in zijn rede met de vijanden en tegenstrevers van het nationaal-socialisme afrekënde en geen twijfel liet bestaan aan de vast beslotenheid om iedeten tegenstand, van buiten of van binnen, te breken, wees hij de partijgenooten aan den anderen kant op den weg naar degenen die fri dit land voor dezelfde idee strijden. Hij richtte een dringend beroep op het leiderscorps der pftrtij om d,e nauwste kameraadschap met de N.S.B. te betrachten. Hij wees op de verplichting om voor de Nederlandsche nationaalsocialisten, die in een zwaren strijd hun vuurproef door maken. onverbrekelijke kameraadschap te behouden en bij hen het gevoel te wekken in één front te staan. Voor het nieuwe Europa Met een uiteenzetting van het wereld historische gebeuren, dat onze tijd be leeft, eindigde de spreker zijn rede. In het Oosten het continentale Europa, aan de overzijde het Atlantische Engeland, dat is de beslissing, die thans gesteld wordt. Alleen de Germaansche volken hebben tot dusverre bewezen,.dat zij in staat zijn stand te houden tegen het .aanstormen der vreemde volken in het Oosten. Hef begin sel, waarop het continentale Europa moet worden opgebouwd, is het beginsel der volksche .gemeenschap. Het gaat er om de geestelijke basis voor dit nieuwe Europarr_r te winnen. Nadat de tegenpartij niet ’gevangen gepomen werden tot aan de aan- slechts gebieden met groote massa’s mén- schen. maar ook met rijke grondstoffen verloren heeft, kunnen wij vol vertrouwen in de toekomst kijken, zij het ook op voor waarde van uiterste vastbeslotenheid om te houden wat wij iiebben. In deze beslis sing, waarin het niet gaat om overwinning •of nederlaag, maar ook om overwinning of vernietiging, staat voor ons een man, die in zijn hand het lot van de geheele wereld vormt. „Voorwaarts naar de over winning met Adolf Hitler”. Met deze door de partijgenooten geestdriftig overgeno men woorden, besloot de Rijksc<?mmissa- ris zijn rede, die grooten bijval oogstte. De leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, gaf in harte lijke bewoordingen uitdrukking aan den dank van het leiderscorps. In den zin van den oproep van den Rijkscommissaris om eensgezind te zijn zeide hij..Trouw staan wij naast de Nederlandsche nationaaL socialistische kameraden en wij zullen dezen weg verder gaan. Wij denken niet aan ons zelf, maar aan de groote gemeen schap. waarin wij het Nederlandsche volk medé^ opnemen”. De verklaring van den Rijksminister betreffende de vastbeslo. tenheid en hardheid van Adolf Hitler stelde Hauptdienstleiter Schmidt in het licht door een beschrijving te gev^n van den indruk van de jongste ontvangst bij den Führer. „De Führer vertoont het zelfde uiterlijk als in 1932. toen de bin nenlandsche politieke overwinning voor de deur stond. Hij had het oude natiö- naal-soclalistïsche strijdgezicht,’’. Tegen over den Rijkscommissaris beloofde de leider van het Arbeitsbereich totaal, gebruik van alle krachten, ook in de toe komst Met den groet aan den Führer werd de werkconferentie besloten. Aan het Don-front zijn bit een plaatse lijke actie talrijke vijandelijke gevechts- stellingen verwoest, gevangenen gemaakt en wapens als buit binnengehaald. In de periode van 29 September tot 9 October zijn 356 Sovjetvliegtujgen. in luchtgevechten, 66 door luchtdoelgeschut der luchtmacht en 19 door formaties van het leger neergeschoten, voorts 18 op den grond vernield, zoodat de totale verliezen 459 vliegtuigen bedragen. In dezelfde pe riode gingen aan het Oostelijse front 36 eigen vliegtuigen verloren. In Zuidoost-Engeland zijn overdag mili taire, installaties en voorzieningsbedrijven aangevallen met bommen van zwaar kali ber. De Britsche luchtmacht verloor van 1 tot 10 October 127 vliegtuigen, waarvan 54 boven de Middellandsche Zee en in Noofd- Afrika. In hetzelfde tijdsbestek gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 23 eigen .vliegtuigen verloren. Bij het bruggehoofd Woronesj heeft zich bij de succesvolle defensieve gevechten der laatste weken het 2e bataljon van een Mecklenburgsch regiment infanterie bij zonder onderscheiden. Russischen winter met zijn leger niet heeft doorstaan en die bij Poltawa versla gen is De tweede was Napoleon, wiens lot bekend is. De derde, dien het lot op dezen weg geplaatst heeft, is Adolf Hitler met het Duitsche volk. Hij en de Duitsche soldaat hebben den winter doorstaan. Hat wolgeschenk Als voorbeeld voor de offervaardigheid, die een hechten band heeft gesmeed tus schen front en vaderland, noemde de Rijkscommissaris het wolgeschenk. Voor deze offervaardigheid zeide hij allen Duit schen volksgenooten in Nederland, dank. In het bijzonder zeide hij dank aan den leider van het Arbeitsbereich, Haupt dienstleiter Schmidt, dien de Rijksminister den besten man noemde, dien men zich kon wenseben. „Wanneer ik in het Arbeits bereich” zoo zeide de Rijkscommissaris, „mijn belangrijkste'Corps medewerkers zie dat de Füjirer mij gegeven heeft, dan zijt gij, partijgenoot Schmidt, mijn belangrijk ste medewerker bij het bereiken der doel stellingen, die de Führer ons gegeven heeft, en bovendien zijt gij mijn goede vriend ge worden.” Voorts bracht de Rijkscommissa ris dank aan het corps politieke leiders, wien hij de erkentelijkheid van den Führer overbracht, waarbij hij uitdrukking gaf aan zijn vertrouwen, dat allen zullen vol harden op de plaats, waarop zij gesteld zijn. In dit verband zeide de Rijkscommis saris dank aan de kameraden in de Lim- burgsche steenkolenmijnen, die daar een voorbeeld geven. Hij stelde in'het voor uitzicht dat de verbeteringen, die toege- staan zijn aan den Duitschen mijnwerker, voegen teneinde gekeurd te worden, in de sociale voorziening eens ook uitge- breid zullen worden tot de in Nederland werkende mijnwerkers zoowel Duitschers als Nederlanders. Té Utrecht werd Zaterdag het hu welijk voltrokken tusschen de dochter van den burgemeester van Dén Haag, prof. mr. dr. H. Westra, en baron Boctzclacr. (Polygoon-Fotodienst N.S>B.-Ctnp) Het Opperbevel van maakte gisteren bekend: „In het Noordwesten van den Kaukasus hebben Duitsche bergtroepen met steun van formaties van de luchtmacht don vijand uit nieuwe hooggelegen stellingen verdre ven. De als ingesloten gemelde groep vij andelijke strijdkrachten is na vergeefsche uitbraakpogingen op een zeer beperkt ge bied opeengedrongen. Haar vernietiging is aanstaande. Aan de Terek zijn sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Geconcentreer de, 's nachts voortgezette aanvallen van sterke luchtstrijdkrachten op Grosny, van belang voor de bolsjewistische pertroleum- wirfning, veroorzaakten zeer zware ver woestingen en geweldige branden. Te Stalingrad zijn onder voortdurende gevechtsbedrijvigheid concentraties van den vijand door doeltreffend kanonvuur uiteengedreven. Ontlastingsaanvallen van de bolsjewieken ten Noorden van de stad mislukten. wel voor de afdeeling bedrijven. Verder was hij indertijd vrtorzitter van het Haagsch Crisis Comité en pres, cu rator van de Vrije Universiteit De heer M. Vrijenhoek, die in 1919 zijn intrede in den gemeenteraad deed, werd in 1923 tot wethouder benoemd. Sedertdien heeft hij behoudens een onderbreking van twee jaren de afdee ling Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting beheerd. Hij werd 8 November 1884 te Schiedam geboren en kreeg een opleiding tot archi tect, als hoedanig hij vele jaren praktijk heeft uitgeoefend. Ir. L. J. M. Feber werd in 1885 te Bergen op Zoom geboren. Hij trad na te 's-Gravenhage en te Nijmegen de H.B.S. te hebben bezopht. en vervolgens zijn di ploma van civiel-ingenieur aan de Tech nische Hoogeschool te Delft te hebben behaald, in 1909 in Nederlandsch-In- dischen overheidsdienst als ingenieur bi) 's lands Waterstaat en B.O.W. van 1922 totl925 was hij, na zijn repatrieering, lid van de Tweede Kamer.- In 1927 werd ir. Feber lid van den ge meenteraad en in 1933 werd hij gekozen tot wethouder De heer Feber heeft ook naam gemaakt als letterkundige. Dr. W. F. de Groot wethouder van Onderwijs - Mr. G. L. A. van Dijk wet houder van Financiën De burgemeester van 's-Gravenhage, prof. dr. H. Westra, heeft, op het door hen daartoe gedane verzoek, eervol ont slag verleend aan prof, ir, C. L. van der Bilt als wethouder van Onderwijs, ir. L. J. M. Feber als wethouder van Financiën, mr. dr. S. de Vries Czn. als wethouder van Gemeentebedrijven en M. Vrijenhoek als wethouder van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting, allen onder dankbetui ging voor de vele, gedurende tal van Ja ren door hen aan de gemeente bewezen diensten. Tot wethouder van Onderwijs heeft de burgemeester benoemd dr. W. F. de Groot, directeur van de Dalton H.B.S. hier ter stede en tot wethouder vm Financiën mr. G. L. A. van Dijk, advocaat en belasting consulent, wonende te Wassenaar. Beide nieuwe wethouders zouden heden hun taak aanvaarden. In de beide overige vacatures zal bin nenkort worden voorzien. Polytechnische School te Delft en behaalde aldaar in 1896 het diploma als civiel, ingenieur. Kort daarop werd hij tech, nisch opzichter bij den Rijkswaterstaat, doch reeds in 1897 ging hij over naar den technischen dienst van de Telegrafie als adspirant-ingenieur achtereenvolgens te 's-Gravenhage en Amsterdam. In 1899 kreeg de heer v. d. Bilt den titel van ingenieur der Rijkstelegrafie, als hoeda. nig hij werkzaam was te Amsterdam, 's-Hertogenbosch en 's-Gravenhage. Op 1 Augustus 1904 werd hij benoemd tot leéraar in de electro.techniek aan de Polytechnische school en het volgend jaar, toen deze school werd omgezet in Technische Hoogeschool kreeg hij den titel van professor, welk ambt hij tot, 1933 bekleedde. Sedert 1913 was hij lid van den ge meenteraad en sinds 1933 wethouder. Prof. v. d. Bilt, die ook gedurende eenige jaren lid is geweest van de Twee, de Kamer, waarheen hij in 1929 werd af. gevaardigd. is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Na het aftreden van mr. de Monchy heeft prof, van der Bfit gedurende ander half jaar de taak van waarnemend bur gemeester vervuld Mr. dr. S. de Vries Czn. is geboren te Zaandam 9 Jan. 1869 Hij behaalde de hoofdakte aan de Geref. Kweekschool te Amsterdam. Later ging hij aan de Vrije Univeisiteit te Amsterdam in de rechten studeeren en hij promoveerde aldaar op stellingen. In 1901 werd hij gekozen tot lid van den gemeenteraad te Amsterdam en In hetzelfde jaar deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer. In 1908 verliet hij het parlement om wethouder van Onderwijs in de hoofd, stad te worden. Daarna bekleedde hij in Amsterdam nog verschillende wethou. dersfuncties. In 1918 werd mr. de Vries benoemd tot minister van Financiën in het kabinet- Ruys de Beerenbrouck welk ambt hij be kleedde tot 1921. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot regeeringscommis- saris van het Nederlandsch-Duitsch cre- dietverdrag. in 1925 tot Rijksbemiddelaar. Van 19221924 was hij lid van de Eerste Kamer. In 1931 werd hij lid van den ge meenteraad en kort daarop wethouder van Sociale Zaken, welke functie hij tot 1935 vervulde. Op 5 September 1939 werd de heer de Vries, op 70-jarigcn leeftijd, opnieuw be-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1