No. 18311 Donderdag 15 October. 1942. Dienstweigering ambtenaar van NOTITIES den Kaukasus Mooi sociaal werk in den Haag Ondermijning van gezag en openbare orde veroverd Talrijke steunpunten in VERDUISTEREN DE HONDERDDUIZEND ER UIT! De geallieerde scheepsverliezen VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN De strijd op de Salomon-eilanden Let bij de verduistering voor al ook op aw achtergevel! NIEUWE COMPAGNIE POLITIE IN DEN HAAG AANGEKOMEN J v. 6.48 Duitsche troepen diep in het Noorden van Stalingrad doorgedrongen Dag van groote prijzen i endetwexp; «Daag doe ik niet aan mcef. UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN 8 LICHTAFSLUIT1NGEN Stalin’s plaatsvervangers DE GEWIJZIGDE EXAMEN- EISCHEN Willkie te Washington Twee weken gevangenisstraf als ernstige waarschuwing Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen COURANT op het de aar Maan: 15 Oct. op 2.04 n.m., on. de zul- nam. tot 8.05 aar v.m. f 4 t 4 4 4 4 4 4 4 t HAAGSCHE J M a a n: >a uci. op z.us n.m., on. 4 der 10.49 n.m. 16 Oct op 3.01 n.m.; onder 11.54 n.m. E.K 4 - 4 4 4 4 4 4 Het SS-Ersatzkommando deelt ons me. de, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en hét Legioen zich op onderstaanden da. turn bij het genoemde adres kunnen ver. voegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen. die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo. gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het Legioen kunnen zich ook die. genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) wil len toetreden. 23 October 1942: 10 uur Den Haag, Café den Hout Bezuidenhoutscheweg. Bij de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de prijs van honderddui zend gulden gevallen op no. 12584. Het lot is verkocht te Nijmegen. De prijs van 50.000 plus de premie van 30.000 viel op no. 17650. Dit lot is hier ter stede ver kocht Max Blokzijl voor de radio Hedenavond om 19.— uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum I. in de serie „Brandende kwesties” over het De uitreiking van voedingskaarten en bonkaarten voor aardappelen voor de 12e periode, benevens verstrekking van vita mine D-tabletten aan kinderen en a.s. moeders en inlevering van schoenenformu lieren, welke plaats vindt in het lokaal Groot Hertoginnelaan, geschiedt mor gen van 9.30 tot 17 uur voor de letters: Gm t.m einde. G en Ha t.m. Hi. In de voormalige gemeente L o o s d u i. nen (Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine-tabletten, waar van de uitreiking later plaats heeft) mor g’e n plaats tusschen 9.30 en 17 uur voor‘de letters: Gebuijs t.m, einde G en Ha tjn. de Heer, Het aantal afsluitingen van electrisch licht is vandaag aanzienlijk lager dan an ders. In acht perceelen wordt het licht voor drie dagen afgesloten, aangezien de bewoners de verduisteringsvoorschriften overtreden hebben. Jaerlijksche visoheontróle op de Hooge Veluwe. Bij St. Hubcrtus werden dc vijvers van het Nationale park afgevischC door dc Ncd. Heide Mij., om den visebstand ie controleren,. (V.N.P.-dc Haan). S.P.T. meldt uit Moskou: Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Raad .van volkscommissarissen der Sovjet-Unie den chef van het politieke bestuur van het Roode leger, Tsjerbagof en den generaal- overste Wassilevski tot plaatsvervangers van den volkscommissaris voor de verde diging heeft benoemd. Deze beschikking, waarin Stalin in zijn eigenschap als volks commissaris voor de verdediging, 2 plaats vervangers aangewezen krijgt, is in den nacht van Woensdag op Donderdag be kend gemaakt. Met deze 2 nieuwe benoemingen is het aantal plaatsvervangers van Stalin voor deze functie tot 12 gestegen. Deze zijn: Maarschalk Worosjilof, maarschalk Boed- jenny, maarschalk Timosjenko, maar schalk Tsjaposjnikof, maarschalk Koelik, generaal Wrezkof, generaal Zoekof, luite- nant-generaal Broskoerof, generaal-óver- ste Loktionof en de politieke commissaris eerste klasse Tsjadenko. PRIJS^D^ZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij yoorultbet, per 3 mnd. ƒ3,15. Fr'. p. p.’met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. 3*95.Vuiteinl.B/m5. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., tr. p. p. 10 c. Telefoon 118300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkant, Sohev. kelxeretr. 310, Tel. 550310; Fll.i RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boukh. H. E. Q. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 775030; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh J, B. v. Seter» Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 15 October. (D.N.B.) Het Opperbe vel van de Weermacht maakt bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche en Slo- waaksohe troepen in dicht beboscht berg- terrein onder verbitterde gevechten door nieuwe vijandelijke stellingen gebroken en hebben ruim 500 steunpunten en gevechts- posities stormenderhand genomen. In den Tereksector werden vijandelijke strijd krachten teruggeworpen. In Stalingrad hebben formaties infante rie en tanks den verbeten tegenstand der bolsjewieken In blokken huizen en barri- cadestellingen gebroken en zijn diep in het Noordelijke stadsgebied doorgedron gen, Eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben in achtereen volgende aanvallen vijandelijke bunkers en artilleriestellingen uiteengeslagen. Ontlastingsaanvallen van den vijand wer- den met zware, bloedige verliezen afge slagen. Doeltreffende luchtaanvallen zijn ook gericht op transportbewegingen en overladingsplaatsen der bolsjewieken aan den benedenloop van de Wolga. Een tank boot en 2 vrachtschuiten werden door brand vernietigd. Aan het front van den Don hebben Roe- meensche troepen plaatselijke aanvallen afgeslagen. In den Centralen sector van het front hebben eigen acties van stoottroepen tot de vernietiging van talrijke bunkers en gevechtsposities geleid. Gevechtsvliegtui gen hebben belangrijke spoorwegtrajecten gebombardeerd, waarbij de vijand aan zienlijke verliezen aan rollend materiaal leed. In scheervluchtaanval hebben jacht- vliegers een bolsjewistische motortorpedo boot op de Finsche Golf in brand ge schoten. In het hooge Noorden zijn aanvallen van jachtkruisers gericht op troepenkampen ten Oosten van de Kolabocht. De Britsche luchtsteunpunten op de eiland vesting Malta zijn door gevechts vliegtuigen overdag en des nachts met bommen van zwaar kaliber bestookt De ter begeleidende bescherming opgestegen Duitsche en Italiaansche jagers hebben tezamen 25 Britsche jachtvliegtuigen neer geschoten. waarvan 18 alleen door Duit sche jagers vielen. Twee eigen gevechts vliegtuigen keerden niet terug Bij een aanval op het convooiverkeer aan de Britsche kust hebben motortorpe- dobooten 4 vijandelijke koopvaarders van tezamen S000 brt. In den grond geboord. Alle booten keerden op hun steunpunt terug. In den nacht van 13 op 14 October is het in het Kanaal tot een zeegevecht ge- Toespraak van den Hoofdcommissaris Hedenmorgen is op het station Staats spoor een compagnie politieagenten. 125 man sterk, die zes maanden in Schalkhaar opgeleid zijn, aangekomen. Met de staf- muziek van de Haagsche politie voorop, marcheerden de jonge mannen, onder lei ding van hun commandant, den kapitein der marechaussee F. K. J. Köhlbrugge, naar de Laan Copes van Cattenburch, waar zij in paradepas langs den hoofd commissaris, mr. Hamer, en enkele zijner naaste medewerkers, marcheerden. Hier na heeft de hoofdcommissaris de compag nie op het Alexanderveld, voor het ge bouw, waar zij gelegerd wordt, toegespro ken. Mr. Hamer zeide o,m.:Wij verwachten van u, dat u zich inzet met uw geheele persoonlijkheid en kunnen. In Schalkhaar hebt u een militaire opleiding van zes maanden gehad en hier zal uw opleiding tot bekwame politiedienaren voltooid wor den Ik hoop, aldus mr Hamer, dat gij toont, mannen te zijn, die iets kunnen en willen. Gij kunt er dan van overtuigd zijn, dat wij -uw persoonlijke belangen ook zullen behartigen. Bedenkt, dat de tucht en discipline, waaronder gij in Schalkhaar gestaan hebt, ook hier ge handhaafd zullen worden. BIJ onze vrijwilligers. Al zijn de moeilijkheden dikwijls groot, toch mag het nooit voorkomen, dat de mannen zonder eten blijven. Hier wordt in speciaal voor dit doel vervaardigde ketels, warm eten vervoerd. (S.S. PK. Gosling. O-H.) Evenals voor den vorigen cursus is door den secretaris-generaal van het depart, van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, in overleg met de onderwijs inspectie besloten de exameneischen voor het middelbaar en voorbereidend onder wijs voor 1943 eenigszins te verzachten, aangezien hij van oordeel is, dat door de tijdsomstandigheden enkele remmende factoren optreden, die maken, dat de leer lingen niet meer zoo kunnen werken als in normalen tijd. Vergelijkt men de vermin derde exameneischen, die golden voor den vorigen cursus met die welke thans zijn verschenen, dan springt onmiddellijk in het oog, dat die wijzigingen niet dezelfde zijn. Vele deskundigen achten dit een voordeel. Zij zijn van meening, dat hier door voorkomen wordt, dat een verwaar- loozing van bepaalde gedeelten uit de leerstof optreedt Dat dit gevaar bestaat blijkt bij de vakken, die wel onderwezen, maar niet op het eindexamen gevraagd worden. Een van de voornaamste verschil len is wel, dat in 1943 weer Beschrijvende Meetkunde op het programma staat, zij het dan eenigszins vereenvoudigd. Hoewel deze bepaling allen wiskunde-docenten hoogst aangenaam zal zijn, aangezien het wegvallen van dit onderdeel der wiskun de als een groot gemis gevoeld werd, vooral voor de leerlingen, die naar de Technische Hoogeschool gaan, komt 41 voor vele docenten toch min of meer als een onaangename verrassing, aangezien zij er bij het onderwijs in de vierde klasse al half en half op gerekend hadden, datf ook in 1943 dit onderdeel niet gevraagd zou worden, zoodat dit jaar in de vijfde klasse veel tijd aan dit vak besteed zal moeten worden, hetgeen de andere onder- deelen van de wiskunde natuurlijk niet ten goede zal komen. Een weinig meer uniformiteit in het wegschrappen van be paalde onderdeelen ware volgen» hen dan dbk wel gewenscht. Bovenstaande geldt natuurlijk ook min of meer voor de andere vakken. Over het algemeen wordt het toegejuicht, dat bij de handelswetenschappen voornamelijk die onderdeelen geschrapt zijn, die in dezen tijd hoogstens theoretische waarde heb ben. Immers niemand weet precies hoe de wereldhuishouding er na den oorlog uit zal zien. Het zal velen misschien verwonderd hebben, dat de exameneischen voor de oude en moderpe talen ongewijzigd zijn gebleven. Van de oude talen kan men moeilijk eenige belangrijke onderdeelen laten vervallen, zonder aan het karakter van het gymnasium te kort te doen. Wat de moderne talen betreft: Het geheele on derwijs is er op gericht, dat de leerlingen een boek in een vreemde taal kunnen lezen Dit is toch wel het minste wat men van ben vreemd^ talenstudie kan verlan gen en het ware een schromelijke fout ge weest van dien etsch iets af te doen. Bovendien kan men de eischen van da vreemde talen |och wel eenigszins ver zachten zonder uit het examenprogramma verschillende gedeelten weg te laten, b.v. door verruiming van de normen, die ge steld worden bij de beoordeeling van het examenwerk, of door de examenopgaven eenigszins te vergemakkelijken. De verlichting van het examenprogram ma is niet zoo groot als men wel zou denken bij het lezen van de aangebrach te wijzigingen, aangezien verscheidene van de geschrapte onderdeelen in de vier de klasse behandeld worden. De eenige verlichting bij die onderdeelen is, dat zij in de hoogste klasse niet meer gerepe teerd behoeven te worden. Dit is o.a het geval bij de hoofdstukken licht en geluid uit de**iatuurkunde. Zonder twijfel heeft dit het voordeel, dat deze onderdeelen geen volkomen onbekend gebied blijyen voor hen, die een diploma behalen. De directeur van een der grootste mid delbare scholen wees er o.i. zeer terecht op, dat er met alle kracht tegen gewaakt moet worden, dat geert diploma’s 1943 ont staan moeten in den zin, dat zij niet de zelfde hooge waarde en betrouwbaarheid hebben als die van andere jaren. Sommige ouders meenen namelijk, dat het hek van den dam is en dat het diploma veel ge makkelijker dan in vorige jaren behaald kan worden. Er zijn remmende factoren, maar als het eenigszins kan. moeten deze overwonnen worden. Een verwarmde studeerkamer is niet meer mogelijk. Het is aan de ouders om eenige offers te brengen, terwille van hun studeerende kinderen. Het gaat niet aan. om een kaartavondje te houden, wan neer er tevens eenige kinderen zijn, die hun huiswerk moeten maken Juist in dezen tijd is de grootst mogelijke samen werking tusschen huis en school noodza kelijk Zelfs in normalen tijd beschikken de meeste kinderen niet over een eigen stu deerkamer Ook gaat het-niet aan, dat de school terwille van den Toeden naam er aan medewerkt, dat jongelui, die het niet waard zijn, diploma’s krijgen. Het is veel beter, dat een leerling het nog een jaartje overdoet, dan dat hij een diploma ont vangt zonder daartoe geschikt te zijn Men torne in geen geval aan het diploma, want anders wordt het een waardeloos papiertje. De verlichting van de examen eischen moet uitsluitend gezien worden als een compensatie voor bepaalde remmen de factoren. Onder de huidige omstandigheden, waar in de plichtmatige medewerking van het overheidspersoneel aan de bestuurszaak een zaak van het allergrootste belang is, moet verdachte, die met volledig besef van wat hij deed heeft gehandeld, zijn mis drijf. dat het gezag ondermijnt en de openbare orde in gevaar brengt, zeer zwaar worden aangerekend, zoodat het op leggen van de hoogste bij de wet toegela ten straf op zichzelf den hove zeker niet onverdiend zou voorkomen. Het hof wil echter aannemen, dat verdachte door ver schillende omstandigheden waaronder de meergenoemde tot mogelijk misverstand aanleiding gevende circulaire van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, beïnvloed is op een wijze, welke een lichtere straf in dit geval bij uitzon dering zou kunnen rechtvaardigen Ook wil het hof in aanmerking nemen, dat dit het eerste geval van burgerlijke dienst weigering is, dat aan zijn rechtspraak on derworpen wordt, zoodat nog met een zeer ernstige waarschuwing zal kunnen worden volstaan, hetgeen in de op te leggen straf zijn uitdrukking vindt. 59-jarige man ernstig gewond Bijna dagelijks verschijnt er in de dag. bladen een bericht over een ongeval, dat ontstaat tengevolge van het springen van een rijdende tram. Maar toch zijn er steeds weer menschen. die hun leven in de waagschaal stellen door van een rij dende tram te springeft. Zoo ook heden morgen vroeg Om 6.30 uur. er heerschte nog een diepe duisternis, sprong op den Benoordenhoutscheweg de 59-jarige J. S. uit de Ampèrestraat. van een rijdenden tramwagen. Hij viel en kwam onder den aanhangwagen terecht Zijn rechterarm werd verbrijzeld, voorts bekwam hij hoofdwonden, en kneuzingen aan beenen en rug. De man is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Zijn toe stand is zorgwekkend. komen tusschen Duitsche bevelligingsvaar- tuigen en een sterkere vijandelijke forma tie, die bestond uit 2 groepen torpedo- bootjagers en verscheidene flottieljes mo- tortorpedobooteh. In een hard gevecht, werden 1 Britsche artillerie-motortorpe- boot tot zinken gebracht en 5 motortorpe- dobooten door artillerietreffers beschadigd, resp. in brand geschoten. Een eigen vaar tuig ging verloren. Patrouillebooten en marines fweer ge schut hebben in het Noordzeegebied 2 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben giste ren voor den oorlog belangrijke installa ties en militaire doelen aan de Zuidkust van Engeland gebombardeerd. Wendell Willkie is gisteren, na zijn be zoek aan de Sovjet-Unie en Tsjoengking- China. te Washington teruggekeerd Hij heeft zich naar het Witte Huis begeven, om president Roosevelt een bezoek te brengen Willkie heeft, naar de Britsche berich tendienst meldt, vOor de pers zijn te Mos kou afgelegde verklaring, dat het 'tweede front zoo spoedig mogelijk gevormd moet worden, herhaald. Hij weigerde echter zich er over uit te laten of Stalin met de vorming van het tweede front in het aan bande voorjaar tevreden zou zijn. Het Vredegerechtshof heeft Johannes Antonius Moonen, technisch ambtenaar le klasse in dienst der gemeente Eindho ven, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken ter zake van burgerlijke dienstweigering (artikel 358bis Wetb. van Strafrecht) Aan het desbetreffende arrest is volgende ontleend; Uit de verklaringen van de getuigen Pulles en Kools is komen vast te staan, dat eerstgenoemde als burgemeester der gemeente Eindhoven op 28 Mei 1942 aan getuige Kools in zijn hoedanigheid van directeur van gemeentewerken, in ge noemde gemeente, heeft opgedragen aan verdachte, zijnde technisch ambtenaar le klasse bij den dienst van gemeentewerken der gemeente Eindhoven en als zoodanig in haar dienst, last te geven er zorg voor te dragen, dat ter gelegenheid van het officieele bezoek van den leider der Nationaalsocialistische Beweging der Ne derlanden aan Eindhoven op 29 Mei oran- je-wit-blauwe vlaggen, alsmede vlaggen dier Beweging, van openbare gebouwen te Eindhoven, zouden worden, uitgestoken door aan hem, verdachte, ondergeschikt en voor het verrichten van dergelijke werk zaamheden in het algemeen gebruikt per soneel der gemeente. Uit de verklaringen van getuige Kools en de mededeelingen van verdachte blijkt voorts, dat eerstgenoemde vorenbedoelden last namens den burgemeester aan ver dachte op 28 Mei 1942 heeft overgebracht en dat verdachte daarvan op genoemden datum kennis droeg. De eerste vraag, welke het hof te be antwoorden heeft, is of vorenbedoelde last aan verdachte bevoegdelijk is gegeven, met dien verstande, dat verdachte krach tens zijn ambtelijke dienstbetrekking tot uitvoering daarvan verplicht was. In dit verband overweegt het hof het volgende: Het hof is van oordeel, dat het geacht moet worden tot de dienstverrichtingen van den dienst van gemeentewerken te behooren de werkzaamheden uit te voeren welke verbonden zijn aan het uitsteken van vlaggen van openbare gebouwen in de gemeente, indien daartoe aanlqjding is. hetgeen ter uitsluitende beoordeeling van het hoofd der gemeente, zijnde de burgemeester, staat. Het hof wordt in dit oordeel bevestigd door de desbetref fende verklaringen van de getuigen PuL les en Kools. resp. burgemeester en di recteur van gemeentewerken der gemeente Eindhovenvoor zoover verdachte als technisch ambtenaar le klasse der ge meente Eindhoven van vorenbedoelden dienst deel uitmaakte en, gelijk mede uit de verklaringen van de beide genoemde getuigen blijkt, de leiding had van het gemeentelijk personeel, dat in het alge, meen voor de uitvoering van werkzaam, heden als de bedoelde zorg draagt, stelt het hof vast, dat de verrichting dezer werkzaamheden of althans het doen ver richten daarvan behoort tot hetgeen de dienst verhouding van verdachte tot de gemeente Eindhoven redelijkerwijs me debrengt. zoodat hij zich daartoe uit kracht van zijn dienstbetrekking verbon. den heeft Voorts stelt het hof vast, dat de last tot het verrichten van bedoelde werk zaamheden aan verdache gegeven is door het daartoe bevoegde gezag te weten door den burgemeester der gemeente Eindho. ven, zijnde het hoofd dier gemeente, en namens hem door den directeur van ge. meentewerken dier gemeente, zijnde het hoofd van den dienst, waartoe verdachte behoorde, tegenover wien 4 verdachte krachtens zijn ambtelijke dienstverhou. ding tot nakoming van den gegeven last verplicht was Weliswaar heeft verdach te zich er op beroepen dat de burgemees ter niet bevoegd zou zijn geweest aan hem te gelasten voor het uitsteken van vlaggen der N.S.B. van gemeentewege zorg te dragen, voor zoover verdachte hiertegen meende gewetensbezwaren te moeten maken, zich daarbij beroepend op een circulaire van den secretaris-gene raal, van Binnenlandsche Zaken, van 30 December 1941 afd. B.B. But. St. en A.R.N.O. 45497, gericht tot de burgemees. ters- maar het hof wijst dit standpunt van verdachte af. Immers, de regeling welke de burgemeester als hoofd van de gemeente op het stuk van vlaggen van gemeentewege wensebt te treffen, staat niet ter beoordeeling van verdachte als ondergeschikt ambtenaar in dienst der gemeente zijnde de burgemeester en niet verdachte daarvoor verantwoordelijk. Ten overvloede merkt het hof op. dat yerdachtes beroep op de aangehaalde cir culaire van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken ook daarom onjuist is. vermits het hof in dit stuk al erkent het hof, dat zijn bewoordingen veel aan duidelijkheid te wenschen overlaten niet anders kan lezen dan dat de burge meester in hei algemeen mei zonder in stemming van genoemden secretaris-gene raal aan het gemeentepersoneel een poli tieke gedragslijn zal mogen voorschrijven, een omstandigheid, welke niet aanwezig is bij het geven van een concreten last tot het verrichten van bepaalde uit den aard der dienstbetrekking voortvloeiende amb telijke werkzaamheden als waarvan in het onderhavige geval sprake is. Overigens is het hof van oordeel, dat het in elk geval niet ter beoordeeling van het onderge schikt personeel zelf staat in hoeverre de burgemeester vorenbedoeld tot hem ge richt voorschrift van den secretaris-gene raal is nagekomen, met dien verstande, dat de ambtelijke plicht van dit personeel tegenover den burgemeester medebrengt, dat aan zijn binnen den formeelen kring zijner bevoegdheid gegeven last gelijk de onderhavige last van den burgemees ter van Eindhoven moet worden aange merkt wordt voldaan. Het hof is mits dien van oordeel, dat verdachte verplicht was aan den hem vanwege den burge meester gegeven last tot het doen uitste ken van de meergenoemde vlaggen van openbdre gebouwen in de gemeente Eind hoven op 29 Mei 1942 te voldoen.. Voorts stelt het hof vast, dat verdachte aan dezen hem bevoegdelijk gegeven last, tot welke uitvoering hij krachtens zijn dienstbetrekking gehouden was. niet heeft voldaan Daarbij overweegt het hof het volgende: Uit de verklaringen van de getuigen Dufhuis, van Bakel, de Kruyff en Vilé, zijnde personeel in dienst der gemeente Eindhoven en aan verdachte ondergeschikt waarmede verdachte derf bedoelden last had moeten uitvoeren, blijkt, dat verdach te hun den meergenoemden last vanwege den burgemeester niet als zoodanig, d.w.z. als last, heeft overgebracht, maar in plaats daarvan tot hen de vraag heeft gericht, of zij er bezwaar tegen hadden de vlag gen, bepaaldelijk die der N S. B.. van openbare gebouwen der gemeente uit te steken, gelijk door verdachte zelf wordt erkend. Uit de verklaringen van voor melde getuigen blijkt tevens, dat zij, des gevraagd, medegedeeld hebben aan ver dachte. bezwaar te hebben de bedoelde werkzaamheden te verrichten, maar dat zij. indien hun bepaaldelijk last daartoe gegeven was gelijk verdachte, naar het hof vaststelt, verplicht was geweest te doen daaraan zouden hebben voldaan/ Voorts hebben de genoemde getuigen ver klaard. dat verdachte, nadat zij hem hun voormeld bezwaar hadden kenbaar ge maakt. niet nader op het verrichten van de bedoelde werkzaamheden bij hen heeft aangedrongen. Het hof stelt in verband hiermede het volgende vast Verdachte die wist, dat hij een last had bekomen om met zijn onder geschikten voor het ’bitsteken van meer genoemde vlaggen zorg te dragen, heeft in de gegeven omstandigheden, zooals uit zijn desbetreffende verklaringen ter terechtzitting blijkt, verwacht, dat deze personen de vraag, of zij bezwaar hadden tegen het uitsteken van de vlaggen der N.S.B., bevestigend zouden beantwoorden. Voor zoover verdachte, gelijk is komen vast te staan, op grond van dit door zijn personeel aangevoerde bezwaar er van heeft afgezien dit personeel de namens den burgemeester opgedragen werkzaam heden, bestaande in het uitsteken der vlaggen van de N.S.B. te doen verrich ten hetgeen kennelijk in zijn bedoeling lag moet verdachte, naar 's hofs oor deel. onder deze omstandigheden het oog merk geacht worden te hebben gehad een weigering tot medewerking van de zijde van meergenoemd personeel aan de uit voering van deze door den burgemeester bevolen werkzaamheden uit te lokken, te meer daar verdachte wist, gelijk hij ter terechtzitting verklaard heeft, dat zijn personeel aan een last als bedoeld zou hebben voldaan. Het hof is voorts van oordeel, dat een ambtenaar als verdachte, zijnde een tech nisch ambtenaar le klasse, uiteraard weet, dat vooral in de huidige tijdsomstandig heden zonder krachtige gezagshandhaving een regelmatige gang van het bestuur en de openbare orde en dienst niet langer verzekerd zijn met alle hoogst nadeelige gevolgen voor de gemeenschap daaraan verbonden. Indien verdachte derhalve des ondanks opzettelijk een weigering van de zijde van meergenoemd personeel om uit voering te geven aan den bevoegdelijk door den burgemeester verstrekten last en dus een aantasting van diens gezag heeft uitgelokt gelijk hij gedaan heeft dan moet verdachte naar ’s hofs oor deel onder deze omstandigheden teVens het oogmerk hebben gehad den regelmati. .gen gang van het bestuur in de gemeente schade toe te brengen’ en aldus de uit oefening van den gemeentelijken open baren diénst te stremmen, hetgeen daar mede bij de huidige verhoudingen immers onafscheidelijk is verbonden. Wat dc aan den verdachte op te leggen straf betreft, overweegt het hof het vol gende; PRIJ8 DER ADVERT.i 1-11 m.M (8 reg.) ƒ1.85, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs RecL 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer Duitsche duikbooten bij de Kaap Met betrekking tot de Duitsche duik- bootsuccessen in de Afrikaansche wateren, heeft de Britsche berichtendienst gister avond verklaard, dat men te Londen ver nomen had, dat Duitsche duikbooten thans opfretten in een nieuw operatiegebied bij Kaap de Goede Hoop. „Daar" aldus de Britsche berichtendienst, „kunnen aanvallen sneller ten uitvoer worden ge legd dan onze verdediging, zoodat duikbooten daar „eenige” successen len kunnen behalen". Te Freetown zijn 249 opvarenden van een op den Atlantischen Oceaan tot zin ken gebracht schip aan land gebracht OE JONGSTE SUCCESSEN Omtrent de nieuwe successen der Duit- «che duikboóten deelt het Opperbevel van de Duitsche Weermacht het volgende mede: Weer is het den Duitschen onderzee- booten gelukt, bijzonder snelle en kost bare vijandelijke troepentransportschepen te vernietigen. Het passagierschip „Orca des” was gebouwd voor een snelheid van 22 zeemijlen, de „Duchess of Atholl” voor een van 18 zeemijlen. De ..Orcades” was een heel modern, pas in 1937 gebouwd tropenschip, dat behalve zijn groote in richting voor passagiers, 11.800, ton aan vracht vervoeren kon. Het was een der snelste en grootste Britsche tropensche pen, dat juist om die eigenschappen voor een voorbeeldig troepentransportschip doorging De beide schepen konden teza" men 9000 tot 10.000 soldaten vervoeren. In korten tijd heeft de vijandelijke troc- pentransportvloot de volgende snelle pas sagiersschepen verloren: „Orcades”, 23.456 brt, 22 mijl; „Duchess of AthoU”, 20.119 brt. 18 mijl: „Oronsay", 20 043 brt, 20 mijl; type „Viceroy of India” 19 627 brt.. 18 mijl: type „Reina del Pacifico" 17.T02 brt., 19 mijl; type: „Derbyshire".' 11.660 brt., 15 mijl. Dit zware verlies van de vijandelijke transportvloot betreft sche pen. die niet vervangen kunnen worden, daar schepen van dit soort noch krachtens het Engelsche. noch krachtens het Ame- rikaansche scheepbouwprogramma nage bouwd worden. JAPANSCHE VERSTERKINGEN AANGEKOMEN. Volgens een extrabcricht van den Brit- schen berichtendienst uit Washington heeft- dc staf van de Amerikaansche n gisteravond medegedeeld, dat Ja- pansche oorlogsschepen het Amerikaan sche vliegveld en het steunpunt op het eiland Guadalcanar (Salomon-eilanden) beschieten en dat Japansche transport schepen aan de Noordelijke kust van het ri’arr' versterkingen aan land hebben gezet. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiönten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Behalve financieele, ook moreele steun voor gezinnen, waarvan de vader in Duitschland werkt De gemeente ‘s-Gravenhage heeft de noodzaak gevoeld, ook zelf iets te moeten doen voor de gezinnen, waarvan de vader in Duitschland te wérk is gesteld. Aan ar beiders, die in Duitschland werk aanvaar den, kan door het Gewestelijk Arbeids bureau gedurende drie weken een gezins- uitkeering worden verstrekt Dit gebeurt dan, omdat de vader piet altijd Jn staat is, onmiddellijk een bedrag naar huis te zenden, dat voldoende is voor onderhoud van het gezin. Nu gebeurt het vaak, dat ook na drie weken de arbeider nog niet in de gelegenheid is. geld te zenden. Aan gezien het Rijk slechts in bepaalde geval len dan nog een socialen bijslag kan geven, komen deze gezinnen tijdelijk in den steun te vallen, uitgezoiteierd die, waarvan de man bij een gemeentebedrijf ter stede werkzaam was. Voor deze ge zinnen geldt, dat, wanneer het Rijk na drie weken ophoudt te betalen, de ge meente er voor zorgt, dat de gezinnen 60 pCt. van het loon, met inachtneming van een bepaald minimum, uitgekeerd krijgen. De arbeider betaalt dit deel van het loon dan aan de gemeente terug. Thans wordt gezocht naar een regeling voor hen. die thans nog in den steun komen. Naast het geven van dezen financieelen steun heeft de gemeente haar zorgen obk uit gestrekt tot de moreele omstandigheden der gezinnen, waarvan de kostwinners voor arbeid in Duitschland geroepen zijn. Om een en ander vlot te doen verloopen, heeft de gemeente in het leven geroepen een „Afdeeling verzorging” als onder- afdeeling van het Gemeentelijk Sociaal Bureau voor in het buitenland geplaatsten. Deze afdeeling heeft tot taak, alle dus danig getroffen gezinnen en in het bijzon der de huismoeders moreel te helpen en ook over die gezinnen te waken teneinde dat gezin intact te houden. Alle moeilijk heden, die déze huismoeders ondervinden, kunnen zij aan de nieuwe afdeeling voor leggen. Andere gemeenten mogen dit gelukkige initiatief van den Haag volgen. Op de gemeente rust’ een moreele plicht te zor gen voor de gezinnen» van arbeiders, die in het productieproces in het buitenland worden ingeschakeld Het is ook van be lang dat werkgevers in gevallen, waarin dit noodig schijnt, zich met het Gemeen telijk Sociaal Bureau in verbinding stel len en dat de arbeiders zelf in dezen loyaal medewerken. Het moet toch voor hen een groote geruststelling zijn, dat en gedurende hun afwezigheid op deze wijze voor hun gezin gezorgd wordt. •e-. - -- irjCTMTtj, ■■tv*

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1