DEN ARBEID EEN GRONDWET VAN van Nederland in Revolutionnaire verandering het Sociale leven No. 18313. 1942. den Rijkscommissaris Verordening van VERDUISTEREN Zaterdag 17 October. Er komt een Gemachtigde voor den Arbeid vele gewonden Einde Keuringen en Gemachtigde de nadruk gelegd. Bommen op Nederlandsch gebied BOVENTALLIGE LEERKRACHTEN ZULLEN GELEIDELIJK VERDWIJNEN a Heden: v. 6.43 a. nam. tot 8.09 a. 4 v.m. Morgen: o. 6.40 a. nam. tot Vestiging buiten de verbodszóne .(Zie tekst Verordening le M, pag. 2.) De gevechten op de Salomon- eilanden Op bon 53 boter of rundvet van den zomertijd in Duitschland voor de Waffen-S.S. het Legioen 35 Dooden en Rijksbemiddelaars verdwijnen Met ingang van 1 Januari 8.11 a. o.m. COURANT PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode’* „Kol. Bijbl. De Hamtoren te Vleuten zal worden gerestaureerd. met nadruk vastgelegd. iaiover de volksgemeenschap nakomt, van Regeling loonen. Gemachtigde voor bet en 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ■4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 van uc ucsrv u.vgcja.- AasuiMswu, u. t de beste harmonie. Gelijke rechten, 4 1 arbeidsvreugde moet men aldus ko- Met deze Verordening is hier te lande de grondslag voor het socia- Geen Nobelprijzen dit jaar De Zweedsche kroonraad heeft beslo. ten dit jaar den Nobelprijs met te ver leunen. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4. 4 4 4 4. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Oct onder 1.02 v.m. op 4.20 n,m. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 geheele economische en sociale leven, het* welk niet door wanverhoudingen op be paalde punten mag worden verstoord. Ten opzichte van de richtlijnen, welke de Ge machtigde voor den Arbeid kan geven voor het reglement van het „Betrieb", onderscheiden de algemeene regelingen zich door haar bindende kracht. Amerikanen op de Andrejanow-eilanden Het Amerikaansche hoofdkwartier in Alaska maakt bekend, dat Amerikaansche troepen een eiland der Andrejanow-groep, deel uitmakend van de Aleoeten, hebben bezet Op 2 November 1942, des ochtends te 3 uur, zullen in het Duitsche Rijk, in het geannexeerde gebied in het Oosten, hét protectoraat en in het gouvernemenUgene- raal de klokken een uur achteruit worden gezet. Daarmede eindigt de zomertijd. Op 29 Maart 1943, des ochtends te 2 uur, zul len de klokken weer een uur vooruitgezet worden. In verband met het Vestigings- en Verhuizingsverbod in de kust streek vernemen wij van bevoegde zijde, dat er geen verbod bestaat om zich uit een plaats, welke bin nen het gebied bevindt, waarop de besluiten betrekking hebben, te ver huizen naar een gemeente, welke er buiten valt. In ons blad van gis teren zijn de gemeenten genoemd, welke onder de verbodsbepalingen vallen. Een ieder kan dus zelf vast stellen, welke gemeenten voor ves tiging buiten de verbodszóne in aanmerking komen. De ordening van den arbeid is op. gedragen aan een nader te benoe men Gemachtigde voor den Arbeid, die heeft zorg te dragen voor het handhaven van den arbeidsvrede. Daarbij wordt het Nederlandsche Arbeid» Front ten nauwste inge schakeld. Terloops deelde de heer i in September j.l. 40.000 nieuwe leden zijn geboekt. Taak N.A.F. Het Nederlandsche Arbeidsfront vindt zijn taak eveneens op dit terrein. Het Ne derlandsche Arbeidsfront wil immers alle Nederlandsche werkers tezamen brengen en bij hen een geest geboren doen wor den, welke de oude klassenstrijdgedachte uitbant. De Gemachtigde voor den Ar- i>eid heeft dan ook tot plicht, alvorens ingrijpende maatregelen op bovengenoemd gebied te treffen, in overleg te treden met den leider van het Nederlandsche Ar beidsfront. Plicht en recht De nieuwe sociale politiek gaat uit van de grondgedachte, dat de werkende Mensch, de werker, die door het inzetten nomisch en sociaal streven door beider doeleinden te brengen op één noemer: de welvaart van het gezamènlijke volk, welke j-i1__ van ^cze beide evenzeer in gevaar wordt gebracht. 1.65, elke m.M. m. tot 22 *10 ct. KI. Adv (in halve ópfj ƒ0.57. 10 c meer PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M (S reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag, halve prijs ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve c Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. ..Br bur. v. d. bl.” HAAGSCHE Het Nederlandsche Arbeidsfront zorgt dus als het ware voor de sociale vorm geving en geeft deze over aan den Ge machtigde voor den Arbeid, die deze een wettelijken grondslag geeft. Het is dus uit het leven zelf en wel uit het leven der werkers, waaruit die sociale politiek voortkomt, in tegenstelling met het staats socialisme, waarbij alles van bovenaf wordt voorgeschreven. Deze bindende regelingen komen voort uit een geheel anderen geest, dan wij in dit verband tot dusverre hebben ge kend. Immers de collectieve arbeidsover eenkomsten, die aan de huidige bindende regelingen ten grondslag lagen, waren het product van onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers, terwijl het College van Rijksbemiddelaars het ligt reeds in het woord bemiddelaars opge sloten tot taak had een brug te slaan tusschen de eischen en verlangens van de werkgeversgroepen en werknemers- groepen. Nieuw karakter loonpolitiek De loonpolitiek, welke een zoo belang, rijke rol speelt in het sociale leven, krijgt een eigen en nieuw karakter. Het begrip onderhandeling heeft een typisch libera, listisch-kapitalistischen inslag. Het houdt in een vraag- en aanbodverhouding, wel ke verhouding doop bepaalde machtsgroe. peeringen wordt bepaald Wie de sterk ste was, had bij de loonpolitiek en bij de loonvorming de beslissende stem. Dat wilde in de practijk in de meeste geval len zeggen, dat de werkgeversorganisa ties als de economisch sterkste groep veelal den doorslag gaven bij de loonvor. ming. In het kader van de nieuwe verorde ning betreffende de ordening van den ar beid kan uiteraard van dit onderhande. len geen sprake meer zijn. Arbeid is het meest waardevolle goed van de volksge meenschap en kan derhalve nimmer den object zijn, dat men verhandelt of waar over men onderhandelt. Bij de loonpoli. tiek en bij de loonvorming kan slechts één richtsnoer bepalend zijn en wel het be trachten van sociale gerechtigheid, welke samenvalt met het belang van de gemeen, schap. S.P.T. meldt uit Washington: Volgens radio Boston hebben de Japanners sterke formaties infanterie en artillerie op Gua- dalcanar aan land gezet, waardoor de toestand van de Amerikaansche troepen aldaar kritiek is geworden. Gisteren hebl ben Japansche eenheden Jn samenwerking met de luchtmacht Amerikaansche vlieg velden bezet, terwijl de Amerikaansche stellingen op Guadalcanar blijvend onder artillerievuur worden gehouden. In het Noordelijke deel van de Salomon- eilanden ontwikkelen zich eveneens nieu we gevechten. Tenslotte wordt in het Amerikaansche bericht gezegd, dat ter hoogte van New Georgia een groot Japansch troepencon- vooi is waargenomen. Van 19 tot en met 30 Oct. a.s. geeft elke der met „Boter 53” gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, d’j tusschen 7 en 10 Oct. j.l. de bonnen „Boter 53” bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurepde dit tijd vak per bon 100 gram rundvet Wij zouden dus kunnen zeggen, dat het Nederlandsche Arbeidsfront uitdrukking geeft aan de sociale verlangens der Neder, landsche werkers, die verlangens opvangt, een bepaalden vorm geeft en nadat zulks is geschied, deze doorgeeft aan den Ge machtigde voor den Arbeid, die den staat vertegenwoordigt. Dit staat dus diame traal tegenover het staatssocialisme, waar- bij de staat alles tot in details regelt. die volksgemeenschap kan eischen, dat zi ook onder alle omstandigheden voor hen zorgt. En nu komt het er op aan. dat die sociale zorg, evenals andere sociale wen. schen en behoeften, zooveel mogelijk tot uitvoering wordt gebracht door de wer kers zelf. Dit is het bekende beginsel der zelfzorg Binnen het raam der economische mt> gelijkheden zal de „Betriebsführer” er voor hebben te zorgen, dat het alle wer kers goed gaat: hij leidt tevens de zelf zorg van de werkers in 'zijn bedrijf. Deze beschouwing sluit den klassenstrijd prin cipieel uit De spanningen, welk? zich ook dan nog kunnen voordoen, worden hiermede niet ontkend. Integendeel is één van de doel einde^ van deze Verordening dergelijke spanningen op te vangen en te eliminee- ren. Zij kunnen binnen het raam van de nieuwe Grondwet van den arbeid worden opgelost. Zij zullen moeten worden op gelost omdat het algemeen belang geen strijd op leven en dood op het primaire gebied van het volksbestaan kan dulden. Persoonlijke verantwoordelijkheid. In overeenstemming met het leiders beginsel, dat uitgaat van het groote be lang van de persoonlijke verantwoorde lijkheid, is in de Verordening deze per soonlijke verantwoordelijkheid bij rechts personen, vennootschappen, zoowel als in geval de ondernemer niet persoonlijk de leiding heeft geregeld. Nadrukkelijk is er hierbij naar gestreefd steeds een wer kelijk verantwoordelijke persoon als „Betriebsführer” aan te wijzen. De bepalingen betreffende den persoon van den verantwoordelijken „Betriebs führer" en de regeling van diens plaats vervanging bij langere afwezigheid of verhindering zijn taak te vervullen, voor komen dat deze, in het kader van de Verordenin^betreffende de ordening van den arbeid zoo belangrijke figuur, een abstractie *blijft. Tevens heeft hierdoor de sociale voorman zijn wettelijken part ner gekregen. Gemachtigde voor den Arbeid De ordening van den arbeid op grond van de Verordening van den Rijkscom missaris is opgedragen aan een Gemach tigde voor den Arbeid, die ten aanzien van den socialen sector van den staat bepaalde volmachten heeft gekregen. Als zoodanig vertegenwoordigt hij het algemeen belang, dat met de erkenning van de volksgemeenschap als levend be grip een concreten inhoud heeft gekre gen en waaraan de belangen en doelstel lingen van den enkeling van nature on dergeschikt zijn, omdat de enkeling buiten de volksgemeenschap materieel noch gees telijk kan bestaan. Telafoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G<ro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310| Fll.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G.Vluys, Heerenttr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Thereilastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée.v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Sociale politiek op nieuwen grondslag Met de Verordening betreffende de or dening van den arbeid wordt in Neder land een grondwet van den arbeid van kracht, die de sociale politiek, voorzoover deze direct in verband staat met den ar beid, een geheel nieuwen grondslag ver leent. In de achter ons liggende periode, die gekenmerkt wordt door een eenzijdig en daarbij volkomen individualistisch gericht economisch streven, bleef de sociale poli tiek hoe belangrijk vele maatregelen ook op zich zelf waren noodzakelijk beperkt tot het verzachten en tot drage lijke proporties terug brengen van de uit het maatschappelijk bestel voortkomende spanningen, op het punt, waarop deze een ongestoord beloop van het economische streven, dat de spanningen tevoorschijn riep, dreigden te hinderen. De sociale politiek was als zoodanig een complement van den klassenstrijd en ont ving haar stimulansen dan ook voor een niet gering deel van deze zijde. De nieuwe grondwet van den arbeid Het Huis Den Ham, waaraan de toren zijn naam ontleent, heeft een bewogen verleden. Aan weers zijden van de tegenwoordige rest kan men nog zien, hoe eens twee vleugels tegen den toren waren aangebouwd. (Polygoon-^eylemaker) Extra-rantioen zeep voor kappers, artsen medische studenten en vroedvrouwen Met ingang van 1 Nov komen de vol gende personen opnieuw in aanmerking voor een extra rantsoen zeep voor een periode van drie maanden: a. kappers; b. praktiseerende artsen, tandartsen, dieren artsen; c. medische studenten; d- vroed vrouwen. Kappers dienen van 19 tot en mèt 23 Pet bij de plaatselijke distributiediensten een aanvraagformulier MD 233-41 af te halen. Efeze formulieren moeten zij vóór 7 Nov. 1942 ingevuld bij den distributie- dienst inleveren. Zij ontvangen per be diende in het heerenkappersbedrijf 14 rantsoenbonnen voor scheerzeep, 5 rant, soenbonnen voor eenhèidszeep en 3 rant, soenbonnen voor waschpoeder, met - dien verstande, dat*maximaal 12 rantsoenbon nen voor waschpoeder in totaal worden verstrekt. Per bediende in het dames-kap- persbedrijf ontvangen zij 20 rantsoenbon nen voor penheidszeep en 3 bonnen voor waschpoeder, eveneens met bovenvermeldt restrictie. De onder b genoemde personen ontvangen van 1 Nov. af 6 bonnen ,.één rantsoen toiletzeep”. Medische studenten ontvangen van 1 Nov. af 3 bonnen „één rantsoen toiletzeep". Vroedvrouwen komen van 1 Nov. af in aanmerking voor 3 bon nen „één rantsoen toiletzeep”. vooruitbet, per 3 mnd. -- en „Letterk Bijbl?’ 13.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.96. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Daarnaast kan de den Arbeid, gehoord een commissie van deskundigen, bindende regelingen van de loonen en andere arbéidsvoorwaarden voor een bepaalde onderneming of groep van ondernemingen vaststellen. Deze re gelingen hebben in de eerste plaats ten doel de rrpnimum-voorwaarden vast te leggen, welke de staat als' algemeene ga rantie voor het belang van de werkers aan de nadere regeling van de arbeids voorwaarde binnen het kader van de on- dernemingen bindend ten grondslag legt, maakt een begih met de eenheid van eco- De bepaling, dat de Gemachtigde voor den Arbeid bevoegd is niet slechts mini- mum-loonen vast te stellen, doch tevens loonen en salarissen met bindende wer- king naar boven te begrenzen, staat in direct verband met don «amenhang van Bedrijfsreglement. Het Bedrijfs-resp. ondernemingsregle- ment (Betriebsordnung), dat voor elke onderneming met meer dan 10 medewer kers' verplicht is. zal in de eerste plaats den grondslag moeten vormen voor de be-- drijfsgemeenschap. Daar hierbij nadruk kelijk overleg met den socialen voorman van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt verefscht, is de organisatie van den arbeid hierbij wettelijk ingeschakeld en heeft tevens de sociale voorman zijn wet telijke plaats in het NBfierlandsche be drijfsleven gekregen. Hoewel betreffende vorrh en inhoud van de Betriebsordnung door den secre- taris-generaal van het Departement van Sociale Zaken nadere bepalingen zullen Worden vastgestcld. zal daarmede toch uniformiteit op grond van een „model reglement" niet worden nagestreefd. Veel eer moet het reglement uit eigen initia tief voortkomen en de bijzondere verhou dingen en het bijzondere karakter van de betreffende onderneming op den grondslag van een bewusten wil tot socialistische arbeidsgemeenschap, zooals deze binnen de gegeven verhoudingen mogelijk is, tot uitdrukking brengen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons m€- de. dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich óp onderstaanden da. turn bij het genoemde adres kunnen ver voegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo. gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) wil. len toetreden. 23 October 1942; 10 uur Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. In de afgeloopen dagen hebben Brltscha vliegtuigen herhaaldelijk boven Neder- landsoh gebied gevlogen. Door aanvallen met de boordwapens. alsmede door lukraak neerwerpen van brisant- brandbommen op woonwijken in verschil lende plaatsen, vielen onder de Neder landsche burgerbevolking 35 dooden en werden talrijke personen zwaar-, reep, licht gewond. In een zeer druk bezochte persconfe rentie te Amsterdam heeft de leider van het N.A F., de heer H. J. Woudenberg, een rede gehouden naar aanleiding van de afkondiging van de verordening van den arbeid. De heer Woudenberg sprak al^ volgt: De verordening betreffende de ordening van den arbeid, welke door den Rijkscom missaris op grond van diens regeerings- bevoegdheid is afgekondigd, heeft in de 1 eerste plaats een principieele beteekenis. Deze verordening vormt het Ideëele kader van een ordening van den arbeid binnen de volksgemeenschap en daarmede tevens in socialistischen zin, welk kader op grond van en in overeenstemming met de prac- tische behoeften met nadere maatregelen kan worden vervuld. Grondwet van den arbeid. Dit beteekent allerminst, dat deze veror dening slechts abstracte beteekenis heeft. Veeleer vormt deze de grondwet van den arbeid en daarmede ook van het sociale leven dat immers in de eerste plaats op gemeenschappelijk arbeiden is geba seerd zij het ook meer in den zin van eën „Rahmengesetz" dan van een geheel uitgewerkt arbeidscharter. Als grondwet van den arbeid stelt de Verordening betreffende de ordening van den arbeid de richtlijnen vast, volgens welke het sociale leven zich zal moeten ontwikkelen, wil het tot volle ontplooiing komen in overeenstemming met en in het belang van de gemeenschap. Als zoo danig legt deze verordening voor de eerste maal in de Nederlandsche wetgeving een grondslag voor het socialisme. Het begrip „gemeenschap” omvat in dit ver band Wizelfsprekend zoowel de engere volksgemeenschap als het ruimere (Euro- peesche) kader, waarbinnen deze op den duur tot volle ontplooiing zal komen. Gemeenschapsbelang voorop. Het belang van de gemeenschap staat in de Verordening op den voorgrond. Voor de eerste maal in de Nederlandsche wet geving wordt hierbij principieel vastge steld, dat de arbeid in het bedrijf, respec tievelijk de onderneming, dit belang tot hoogste doel heeft. Alle overige bepalingen staan in dienst van dit voornaamste belang, waardoor dit meer wordt dan een plato nische verklaring. De maatregelen, welke op frond van deze Verordening en binnen het kader daarvan in de naaste toekomst zullen worden genomen, zullen de daad werkelijke beteekenis in dezen zin beves tigen. In dit verband moet de Verordening betref, fende de ordening van den arbeid worden beschouwd als een maatregel van histo rische beteekenis en als bevestiging van 'n omwenteling der sociale verhoudingen, welke zich vanaf het midden van 1940 on miskenbaar en niet tegen te houden vol trekt Het feit, dat deze maaregel niet is los te maken van de ontwikkeling, welke zich tevens ver buiten Nederland uitstrekt, be teekent niet, dat binnen het gegeven kader niet de eigen Nederlandsche verhoudingen tot uitdrukking zullen komen. Verbroken isolement. De Verordening van den Rijkscommis saris verbreekt slechts een isolement door Nederland wat betreft de ordening van den arbeid, principieel te plaatsen in direct verband met de wordende Euro, peesche gemeenschap. In hoeverre de op grond van deze ba sis te nemen maatregelen een eigen ka rakter zullen hebben en daarmede ook ons eigen karakter zullen weerspiegelen, hangt af van onze positieve me dewerking. Uitgangspunt van de ordening van den arbeid is de beschouwing van het bedrijf of de organisatorisch-economische samen vatting van meerdere bedrijven in de on derneming, niet slechts als economische, doch tevens als sociale eenheid, zooals deze in de bedrijfsgemeenschap tot uit drukking komt. Binnen deze eenheid ar beiden de leiding en alle onder deze lei ding werkzame personen de Gefolg- schaft gezamenlijk ter bereiking van een gemeenschappelijk doel. Dat dit doel niet is los te maken van het belang der gemeenschap, is ook in deze verordening met nadruk vastgelegd. Leidersbeginsel Wanneer ook in de Verordening be. treffende de orefening van den arbeid het leidersbeginsel wordt bevestigd, geschiedt dit niet in den zin van het liberalistische „baas In eigen huis”, doch zeer bewust en nadrukkelijk in den zin van de aan dit leiderschap onafscheidelijk verbonden sociale verantwoordelijkheid, zoowel naar binnen ten opzichte van de Gefolgschaft, als naar buiten ten opzichte van de ge. meenschap. waardoor ook dit leiderschap positief is Ingeschakeld in -- en onder, deel vormt van het socialisme. Reeds nu kan worden vastgesteld, dat de zorg voor de „Gefolgschaft”. die den „Betriebsführer" tot eersten plicht wordt gemaakt, ook waar deze technisch wordt begrensd door de economische mogelijk, heden van de onderneming, krachtens de algemeene ideologie, die aan deze veror dening ten grondslag ligt, boygn de ver. blichtingen ten opzichte van het kapitaal Morrang heeft. Taak van den Gemachtigde De werkelijke inhoud van de Grondwet van den arbeid, zoowel naar de letter als naar den geest de vulling van het ge geven kader met nadere maatregelen en de wijze, waarop de gegeven bepalingen worden gehanteerd zal in sterke mate door dezen Gemachtigde worden bepaald. Daar, waar de Gemachtigde voor den Arbeid tot taak heeft in te grijpen op alle punten waarop persoonlijke of groeps belangen met het maatschappelijke belang in tegenspraak dreigen te komen, gaat zijn beteekenis ver uit boven die van den Rijksbemiddelaar, in zooverre deze slechts ingrijpt als het- conflict, dat in 'laatste instantie uit de economische en sociale structuur van de kapitalistische maat schappij zelve voortkomt, is ontstaan, ter wijl de Gemachtigde voor den arbeid pri mair tot taak heeft arbeidsconflicten hun economische en sociale oorzaken te ont nemen. Op grond van zijn verordenende be voegdheid kan de Gemachtigde hiertoe o.a. richtlijnen geven voor den inhoud van Be- triebsreglementen en algemeene regelin gen van loon- en arbeidsvoorwaarden bin dend vaststellen. Ook op dit punt zal zijn taak verder strekken dan die van het College van Rijksbemiddelaars, daar deze taak moet worden gezien als het leggen van den grondslag voor socialistische ar beidsverhoudingen, in den zin van een evenwicht van belangen van de maatschap, pelijjee krachten, gebaseerd op de erken ning van den arbeid als de levende bron van de volkswelvaart en volgens hun waarde eh beteekenis voor de volksge meenschap. Samenwerking Het spreekt dan ook van zelf, dat de Gemachtigde voor den Arbeid nauw met het Nederlandsche Arbeidsfront zal samen werken. Een directe band tusschen den Gemachtigde voor den Arbeid en het Nederlandsche Arbeidsfront is gelegd door de bepaling, dat de Gemachtigde bij het nemen van maatregelen van principieele beteekenis overleg moet plegen met den leider van het Nederlandsche Arbeids front. Ook in dit geval blijft, geheel in overeenstemming met het leidersbeginsel, de uiteindelijke beslissing aan den Ge machtigde. De aard van diens taak brengt echter mede dat tusschen den Gemach tigde en den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront althans in beginsèl overeen stemming moet bestaan, zonder welke deze taak ate onvervulbaar moet worden be schouwd. Beider werk zal dan ook nood zakelijk uit dezelfde socialistische levens beschouwing moeten voortspruiten. Bij den krachtens de Verordening in te stellen raad van bijstand en commissies van deskundigen is deze overeenstemming stellig eveneens gewenscht doch niet be palend voor het vervullen van de taak van den Gemachtigde. In bepaalde geval len kan het advies van zakelijk deskun digen ook zonder principieele overeen stemming van nut zijn. Door het geboden overleg met het Nederlandsche Arbeids front en den Nederlandschen Landstand, in de personen van hun respectievelijke leiders, bij de benoeming van den Raad van Bijstand en Commissie van Deskun digen wordt intusschen ook hier een ze kere waarborg voor wederzijdsche over eenstemming geschapen. Anderzijds is uv hiermede op de beteekenis van- deze zijn arbeidskrachten zijn plicht te- lichamen in verband met de taak van den In een even indrukwekkende als enthousiaste rede heeft de heer H. J. Woudenberg, leider van het Nederlandsche Arbeids Front, de Verordening van den Rijkscommis saris toegelicjit, waarbij de orde ning van den arbeid is uitgegroeid tot een Grondwet voor den Arbeid. Dit beteekent een revolutionnaire verandering van het sociale leven in Nederland, waarbij dan tevens de klassenstrijd ophoudt te bestaan om allengs te komen tot een ideale bedrijfsgemeenschap. In den vervolge wordt niet meer gesproken deze regeling treedt 1 November reeds in werking van werkgever of werknemer. Alle werkers in een bedrijf, welke posi tie zij ook innemen, dus van den hoogste tot den laagste, werken te zamen voor één doel: het bereiken van de best mogelijke resultaten, in maar ook gelijke plichten. Naast J men tot een bedrijfsvreugde. 4 4 lisme gelegd. Flo nrHaniner 4 4 4 4 4 4 4 J ov.ian.viu, xviiwpo uwiuc uv i f Woudenberg mede, dat alleen 4. - - - L—1 A l - 1 4 zijn geboekt. De Gemachtigde benoemt een t Raad van Bijstand van 1020 voor- i aanstaande persoonlijke leden uit 4 het sociale leven, gelijkelijk ver- deeld over Betriebsführer (de vroe_ i gere werkgevers) en Gefolgschaft 4 (de vroegere werknemers). 4 Belangrijk is, dat met deze Ver- J ordening komen te vervallen: Het 4 Instituut der Rijksbemiddelaars. de 4 Arbeidsgeschillenwet. de Wet op de J Collectieve Arbeidsovereenkomst, t en nog eenige andere nauw ver- 4 band houdende verordeningen en 4 thans overbodig geworden wetten. J De loonvorming, alsmede de ar. 4 beidsvoorwaarde wordt in aller- 4 eerste instantie in het Betrieb zeL ve geregeld. Het artikel 10 in de 4 Verordening spreekt voor zichzelf. 4 Een Nieuwe Tijd brengt nieuwe J maatregelen. Jan Oudegeest, een t der prominente arbeider-leiders in 4 het verleden, schreef reeds in 1926. 4 dat nauwe samenwerking met J Duitschland op arbeidsgebied ge- 4 boden was. Het is 1942 moeten 4 worden, vooraleer dit doel einde- J lijk bereikt werd i De klassenstrijd heeft hiermede 4 opgehouden te bestaan. - Bij onze vrijwilligers. Hier is een hoekje van de keuken in een oplei dingskamp. Niet alleen is de moderne inrichting opvallend, doch speciale koks verzorgen hier het eten, terwijl de leider van de keuken zich regelma tig op de hoogte stelt van de kwali. teit. Het beste is nauwelijks goec genoeg. (ö.S. P,K. Wagner Re.-H De nieuwe loonregelingen, welke de Gemachtigde voor den Arbeid zal vast stellen zijn geen resultaten van onderhan delingen, maar geven uitdrukking van hetgeen binnen het raam der economische mogelijkheden, als sociale gerechtigheid wordt gezien. In dit verband mag ik weL licht erop wijzen, dat de nieuwe veror dening ook niet spreekt van werkgevers of werknemers en ook dus uit dezen hoof de duidelijk blijkt, dat deze tegenstelling uit het verleden is uitgebannen met alle nevenverschijnselen van dien. In het algemeen zullen in de toekomst, nu als gevolg van het opheffen van de werknemers- en werkgeversorganisaties de partijen bij de C.A.O. zijn weggeval len. de algemeene grondslagen voor rege ling van de loon- en arbeidsvoorwaarden door den Gemachtigde voor den Arbeid in samenwerking met de bedrijfsgroepen van het Nederlandsche Arbeidsfront wor den gelegd. Bij het in werking treden van de Ver. ordening betreffende de ordening van den arbeid treden verschillende wetten en ver ordeningen, die regelingen ten opzichte van bepaalde onderdeelen van den arbeid en de arbeidsverhoudingen inhielden, bui ten werking. Eveneens houdt daarmede het college van Rijksbemiddelaars als zoodanig op te bestaan. Dat ook bij verdere uitwerking van deze verordening bepalingen, die daarmede in tegenspraak komen, buiten werking worden gesteld, is in dit verband duidelijk. Hiermede treedt een algemeene. prin cipieele regeling van de arbeidsverhoudin. gen op de plaats van vroegere afzonder lijke regelingen, die uit een geheel andere maatschappelijke constellatie zijn ont staan. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen het instituut van boventallige leerkrachten in den Haag met ingang van 1 Januari a.s. geleidelijk op te heffen. Zooals men weet hangt het aantal on derwijskrachten af van het aantal leer lingen. Den Haag heeft echter meer on derwijzers en onderwijzeressen dan het wettelijk geoorloofde minimum en wel ongeveer 90. Dit zijn de zgn. boventallige leerkrachten. Aangezien de geheele op heffing op één tijdstip voor het onderwijs aanzienlijke moeilijkheden met zich mede zou brengen, heeft men den weg der ge. leidelijkheid gekozen. De boventallige leerkrachten zelf zullen niet de dupe van de opheffing worden, daar het in de be doeling ligt hen t« benoemen in vaca tures bij het Haagsche onderwijs. Hun vrijkomende plaatsen 'zullen echter niet bezet worden. De opheffing van het instituut van bo ventallige leerkrachten geldt natuurlijk ook voor het bijzondere onderwijs. n.m, 24 Oct. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiènten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendibnst Den Haag) No. 115995, Maan: 17 Oot, op 3.48 n.m. 18 19 Oct. onder 2.14 v.m.; op 4,59 J 4

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1