den Arbeid Grondwet van MAKELAAR CiebrsBOER ^•CarbovH* LIKEUR Gouden of Briljanten Sieraden IO Laatste Telegrammen KUNST EN LETTEREN De distributiebonnen BIOSCOPEN STADSNIEUWS Zoet Roggebrood GEBR. TEN HOEVE Verordening van den Rijkscommissaris BEZUIDEN- HOUTSCHEWEG 95 DE KOMEDIANTEN’ KOMEN ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST 's-Gravenhage opgeblazenheid i Afdeeling 6 EERSTE WINTERHULP-COLLECTE Afdeeling 1 Afdeeling 4 Afdeeling 5 FEUILLETON Op een middag kan veel gebeuren Belangrijke terreinwinst in den Kaukasus STROOMBESPARINGSMAAT- REGELEN BIJ DE H.T.M. UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN WEENSCHE REVUE IN HET CITY-THEATER 53 M 402 53, 54 52 53 125 gr. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. was i niet K Afdeeling 3 TTAAGSCHE COURANT Zaterdag 17 October 1942 le bl. pag. Betrieb, Betriebsführer en Gefolgschaft Afdeeling 2 BURGERLIJKE STAND 17 October. VERPLAATST van RIJNSTRAAT 28 naar de provincie heeft) Groot aantal collectanten en 25 Mei 111/1940 t.m. 75 gr. 125 gr. 3ib0ct. Engelschen verloren 15 vliegtuigen 2 L. M, N J. A. Domen, 66 j diensten uw HOOFDSTUK VIII De een hoofsche (Wordt vervolgd.! ROTTERDAM, TEL. 38427 DEN HAAG, TEL. 333298 Talrijke steunpunten in Stalingrad veroverd 52 A 52B 53A 53 B 370 51 53 52A 52 B 53A 53B 51, 52 «06 405 24 Oct. 31 Dec. 31 Oct. 31 Oct. 17 Oct. 17 Oct. 24 Oct. 24 Oct. beduusd wanho- meer kwamen gevechten 217/1940 van f 47 Na druk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG '■'I •SWBBBSgSBSBBBSSSSS Deskundige (schrift.) opleiding o. I. V. Nederl. Inst, v. Makelaar. Brochure op aanvr. bij het Secretariaat: Valkenboschlaan 295. den Haag, Tel. 395717 ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME, 17 October. (Stefani.) Aan het Egyptische front belemmerden gisteren zware zandstormen iedere activiteit. Zeer sterke formhties van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht vielen overdag en ’s nachts de vloot- en vliegtuigsteunpun- ten op het eiland Malta aan en plaatsten voltreffers op belangrijke doelen. De Engelsche luchtmacht verloor in he- vige luchtgevechten 15 vliegtuigen, waar van 10 door Duitsche en 5 door onze ja- gers werden neergeschoten. Radiorede over de nieuwe verordening De leider van het N.A.F., de heer Woudenberg, zal morgenmiddag om 12.30 uur over den zender Hilversum 2 spreken over de verordening betreffende de or dening van den arbeid, welke heden of ficieel werd afgekondigd. Strafbepalingen ARTIKEL 17. 1). Hij. die opzettelijk of door grove schuld in strijd handelt met schriftelijke beschikkingen van den Ge machtigde voor den Arbeid, welke deze ter uitvoeiing van de hem opgedragen werkzaamheden uitvaardigt, wordt gestraft Riccardo snelde naar voren. Ik waag het. Signorina Vecchi staat voor het eerst op een tooneel. Ziet u dan niet, hoe van streek zij is? Daarbij heeft zij een heerlijke stem. Raffaela verzocht angstig: Niet doen, signor Daldinl! U moet gich niet over my ontfermen. op: _f Schriecke, secretaris-generaal van het departement van Financiën, baron *van Haersolte van Haerst, gemachtigde van den leider der N.S.B., F. W. van Vloten, dlrecteur-generaal van de Winterhulp, Max Blokzijl, de bekende radio-spreker, en Nije, wnd vormingsleider. Des avonds zullen een 12-tal jongeda mes in origineele Friesche kleederdracht in de café’s collecteeren. met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. 2) . De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Gemachtigde voor den Arbeid. 3) De bij lid 1 strafbaar gestelde hande-’ lingen zijn misdrijven. 4) . Acht de Gemachtigde voor den Ar beid een straf ingevolge het bij lid 1 be paalde niet noodig. dan kan hij een admi nistratiefrechtelijke straf opleggen. 5) . Het bepaalde in de leden 1 tot en met 4 is mede van toepassing ten aanzien van handelingen in strijd met het bepaal de^ bij artikel 7, lid 3, eersten en tweeden volzin. 6) . Nadere bepalingen betreffende de administratiefrechtelijke strafprocedure worden getroffen door den secretaris-ge- neraal van het departement van Sociale Zaken, in overeenstemming met den secre taris-generaal van het departement van Justitie. ting hiertoe opgelegd. Zij ontvangen een passende vergoeding, Alsmede, op hun ver zoek, een schadeloosstelling wegens der ving van inkomsten. 4) De Gemachtigde voor den Arbeid benoemt ter adviseering in de gevallen, als bedoeld in de artikelen 9 en 10, als mede in andere gevallen, waarin hij zulks noodig oordeelt, één of meerdere commis sies van deskundigen. Het bepaalde in lid 1, laatsten volzin, en in de leden 2 en 3 is van toepassing. Ze gingen ditmaal niet naar de piaz za, Raffaela en Riccardo. Zonder af spraak sloegen zij den weg in, welke achter het huis naar de wijngaarden voerde. JUBILEUM H. A. TIJSEN: Gistermiddag werd in het bijzijn van het personeel de heer H. Tijsen met vrouw en kinderen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum in dienst van de N.V Ne- derlandsche Instrumentenfabriek ..Wal dorp”. Hij werd toegesproken door de directie, die een couvert met inhoud aanbood Hierna voerde de heer P. Gerritsen het woord, die namens het personeel een cou vert met inhoud aanbood. Tenslotte bracht de heer Tijsen dank voor de vele blijken van wgardeering. keert omtrent zijn karakter, komt hij plot seling met 3 weken verlof op de proppen. Zij zullen in dien tijd trouwen, maar zijn dienst roept hem. De twee menschen komen voor de keus te staan: eigen geluk of hooge plichtsvervulling; de zan geres geeft het tenslotte op en keert zich weer naar haar kunst, doch de laatste ont moeting, wanneer de inmiddels tot kapi tein bevorderde vlieger als gewonde wordt verpleegd, geeft den doorslag en dan be seft zij, dat haar plaats naast hem is. Aan de ensceneering, aankleeding enz. is veel zorg besteed. Grethe Weiser, als dienstmeisje, brengt van tijd tot tijd een komische afwisseling in de over het alge meen nogal gespannen handeling. R. Quast CINEAC: Het Ufa-nieuws bevat opnamen van den verwoeden strijd aan het Ooste-, lijk front, met Stalingrad in het middel punt. De beelden uit den Kaukasus geven een duidelijk idee van de moeilijkheden, welke de Duitsche opmarsch daar moet overwinnen. Te Berlijn opende Hitler de Winterhulpactie en sprak veldmaarschalk Rommel tot de buitenlandsche pers, bij welke gebeurtenissen de camera aanwezig was. Ook is er een reportage van de inter, nationale jeugdsportfeesten te Milaan. Uit eigen land vragen de aandacht de opening van de Moederschoot te Am sterdam door ir. Mussert en groente-oogst in de bollenstreek, alsmede fraaie herfst opnamen. Belangwekkend is de documen. faire .Vlammen als werktuigen”, „Hout- transporten” is een mooi winterfilmpje, dat de verschillende manieren van hout- vervoer in het Duitsche bergland laat zien. Tenslotte staat op het programma een Polygoon-film van rupsenbestrijding in de boomen aan de Amsterdamsche grachten. P. van Zwanenburg. PASSAGE: Aan den titel kan men van deze nieuwste Tobisfilm „Een vrouw komt in de Tropen”, den inhoud goeddeels vast stellen. Drie blanke mannen, van wie een ’n blinde, hulpbehoevende vrouw heeft, werken in de tropen, ver van de beschaaf de wereld. Een jonge, aantrekkelijke vrouw komt een van hen opzoeken. Onbe-' wust maakt zij een grooten, onder de ge geven omstandigheden te grooten in druk op de aanwezige blanke mannen, waardoor zij die kleine, afgezonderde we reld in de war dreigt te sturen. Zoo ver kómt het echter niet en alles neemt een gelukkigen keer. De film speelt voorname lijk in de tropen. Het is den regisseur ge lukt in vele momenten die onheilspellende tropische uerwoudsfeer in zijn film uit te beelden, b.v. in de prachtige opnamen van het negerfeest. De hoofdrolvertolkers ge ven over het algemeen uitstekend spel te zien. Van sommigen is ’t echter te weinig expressief en niet met de werkelijkheid des levens overeenstemmend. H. Vrind. (Vervolg van frontpagina.) Op grond van part. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (R.W.B. 1, blz. 778) be paal ik: Gemachtigde voor den Arbeid Artikel 4. 1). De ordening van den ar beid is opgedragen aan een Gemachtigde, die ondergeschikt is aan den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken. Hij wordt door dezen secretaris-ge- neraal benoemd en ontslagen. 2). De gemachtigde en de overige in stanties van staat, provincies, gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen (in stellingen) zijn binnen de grenzen hunner bevoegdheid verplicbt elkander ambtshalve bij te staan. Artikel 5. 1). De Gemachtigde voor den Arbeid heeft zorg te dragen voor het hand haven van den arbeidsvrede en de daartoe benoodigde maatregelen te treffen. Hij kan binnen het kader van zijn bevoegdheid beschikkingen uitvaardigen. 2). De Gemachtigde is verplicht bij maatregelen van principieele beteekenis overleg te plegen met den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront. Artikel 6. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken kan last hebbers aanstellen, die aan den Gemach tigde ondergeschikt zijn. De werkzaamhe- dene, welke den lasthebbers zijn opgedra gen, worden door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken vastgesteld. De lasthebbers zijn gebonden aan de aanwijzingen van den Gemachtigde voor den Arbeid. ARTIKEL 7. 1) De Gemachtigde voor den Arbeid benoemt ter adviseering in principieele vragen betreffende zijn be voegdheid een Raad van Bijstand. Van de zen raad maken tien tot twintig vooraan staande persoonlijkheden uit het sociale en economische leven in Nederland deel uit. Betriebsführer en leden van de Ge- folgschaft moeten in gelijken getale wor den benoemd. 2) Voor de benoeming der leden van den Raad van Bijstand moét de Gemach tigde voor den Arbeid overleg plegen met den leider van het Nederlandsche Arbeids. front, voor zoover deskundigen uit den Landstand in aanmerking komen, met den boerenleider. 3) De deskundigen moeten de in lid 1 bedoelde benoeming aannemen. Zij dienen de hun opgedragen werkzaamheden op be hoorlijke wijze te vervullen en in de hun door den Gemachtigde aangeduide aange legenheden geheimhouding te bewaren. Uitdrukkelijk wordt hun, alvorens zij hun werkzaamheden aanvangen, de verplich. De uitreiking van voedingskaarten en bonkaarten voor aardappelen voor de 12e periode, benevens verstrekking van vita mine D-tabletien aar. kinderen en a.s. moeders en inlevering van schoenenformu lieren, welke plaats vindt in het lokaal Groot Hertoginnelaan, geschiedt Maan dag van 9.30 tot 17 uur voor de letters: I, J en Ka t m. Kn. In de voormalige gemeente L o o s d u i_ n e n (Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine-tabletten, waar van de uitreiking later plaats Maandag plaats tusschen 9.30 en 17 uur voor de letters: Hoffman t.m. einde H, I, J en Ka t.m. van Kempen. Bijzondere bepalingen ARTIKEL 14 De voorschriften dezer verordening zijn, met uitzondering van het bepaalde in de artikelen 10 tot en met 12, niet van toepassing ten aanzien van zeeschepen, luchtvaartuigen en derzelver bemanningen. ARTIKEL 15. 1). De voorschriften dezer verordening zijn van toepassing ten aan zien van de binnenscheepvaart, voor zoo ver in de leden 2, en 3 niet anders is be paald 2) . Binnenvaartschepen zijn die schepen, welke tot de vaart op rivieren en andere binnenwateren zijn bestemd en welke hiertoe door den eigenaar worden ge bruikt. Met den eigenaar wordt degene, die een schip heeft uitgerust, gelijkge steld 3) . De gezamenlijke binnenvaartschepen van een ondernemer vormen een Betrieb in den zin dezer verordening. Betriebs führer is de eigenaar van de schepen. De gezagvoerder (kapitein) is plaatsvervanger van den Betriebsführer. als bedoeld in ar tikel 3. lid 3. ARTIKEL 16. De voorschriften dezer verordening zijn van toepassing ten aarr- zien van den overheidsdienst. Voor zoover de secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken, in overeenstem ming met den .secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken en den secretaris-generaal van het ter zake bevoegde departement van Algemeen Be stuur zulks bepaalt. signorina Vecchi. Maar zijn niet meer noodig. Met deze woorden verliet Celestino Campagna zijn koninkrijk. Alle medewerkers waren maar signora Campagna pig. Ze Kon naar tranen terughouden. Het ging allemaal zoo goed, theatergod heeft ons zelfs een Gilda gezonden. En nu moet die Daldim plot seling den ridder uithangen. Ik heb slechts mijn plicht gedaan, antwoordde Riccardo koppig. Uw plicht is het, met uw arme moeder rekening te houden, barstte sig nora Campagna uit. Nu krijgt zij u DUITSCH WEERM A CHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER. 17 October (D.N.B.) Het Opperbe vel der Weermacht maakt bekend: In het Westelijke deel van den Kau. kasus behaalde gisteren de aanval van Duitsche en Slowaaksche troepen ondanks heftigen vijandeiijken tegenstand opnieuw belangrijke terreinwinst. Gevechtsvlieg tuigen en jachtkruisers kwamen met goede uitwerking in de gevechten te lande tusschen beide. Ten Westen van de Terek verjaagden Roemdmsche troepen den vijand uit verscheidene borgstellingen en maakten talrijke gevangenen. In Stalingrad zetten infanterie- en pantserformaties in nauwe samenwerking met ononderbroken aanvallende lucht strijdkrachten en de luchtdoclartillerie der luchtmacht hun levendigen aanval on danks verbitterden vijandeiijken tegen stand voort, liepen talrijke steunpunten onder den voet, alsmede ingegraven pant serwagens en drongen de gesohutfabriek „Roode Barricade" binnen. Door oprukken naar het Noorden zijn vijandelijke strijd krachten ten Noordwesten der stad van hun verbindingen afgesneden en gaan zij hun vernietiging tegemoet. Zeer hevige aanvallen der luchtmacht richtten zich bo vendien op batterijstellingen ten Oosten van de Wolga. Eigen formaties jachtvlieg tuigen schakelden de Sovjet-luchtmacht overdag volkomen uit en schoten 18 vijan delijke vliegtuigen zonder zelf verliezen te lijden, neer. Aan de overige deelen van, het Ooste lijke front hadden slechts gevechtshande lingen van plaatselijke beteekenis plaats Een sedert 14 dagen op alle spoorlijnen en wegen in den sector Kalinin Toropez waargenomen opmarschbeweging der Sov jets werd aoor de luchtmacht voortdurend en met groot succes bestreden. De voor de spoorwegverbindingen belangrijke sta tions Bologoje, Ostasjkof. Toropez, Selisja- rewo en Soblago werden veelvuldig met zeer hevige uitwerking aangevallen, de spoorlijnen op vele plaatsen onderbroken en talrijke treinen met troepen en mate riaal vernietigd. Door dit ondanks moeilijke weersom standigheden voortdurend optreden der luchtmacht is het gelukt den opmarsch der Sovjets niet alleen te storen, doch dezen geedeeltelijk te belemmeren of aan merkelijk te vertragen Het bombardeeren van militaire instal laties op de eilandvesting Malta werd overdag eb des nachts door Duitsche en Italiaansche vliegtuigformaties voortgezet. In luchtgevechten verloor de vijand door de verbonden jachtvliegers 15 vliegtuigen, 2 Duitsche vliegtuigen zijn niet terugge keerd. In Zuid-Engeland vielen lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag militaire in stallaties en concentraties landingsbooten aan de Britsche Zuidkust aan. Zes lan dingsbooten werden tot zinken «gebracht, een aantal beschadigd. In den afgeloopen nacht vielen gevechtsvliegtuigen haven en dokinstallaties in Noordoost-Engeland aan. Boven zee ten Westen van Brest werden overdag 2 Britsche bommenwer pers door Duitsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Bovendien bracht luchtdoel- artillerie der luchtmacb' en van de ma rine 4 Britsche bommenwerpers tijdens nachtelijke aanvallen op de Duitsche bocht en op West-Fransch kustgebied ten val. waren zich den ernst van dit uur wel bewust. Als laatsten verlieten Raffaela en Riccardo den tuin. Zij spraken niet, want beiden wisten, dat zijn ontslag hun afscheid voor immer beteekende. Hinderlijke opboopmg van I V gassen in de darm w ,t.ulu 31 cU.’ voorkomt men dat u hiermede uw eigen vonnis getee- kend heeft? Ja, dat is mij bekend! schreeuwde Riccardo terug. Ik ken ie toch. Cae sar in zakformaat. Maar het kan me rtiets schelen. Of u gedraagt zich be hoorlijk tegenover deze dame, of... Campagna’s stem sloeg over. Uit! Afgeloopen! U bent ontslagen! Op staanden voet ontslagen! Ofschoon u vanavond boven uw krachten werk zaam moet zijn. De voorstelling gaat niet door. Het benefiet is afgezegd. Klaar. En tot Raffaela met buiging: Ik dank u voor uw goeden wil, Gevolmachtigde voor Utrecht Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de plaatsvervangende gevolmachtigde •van den Rijkscommissaris in de provincie Utrecht; Gauamtsleiter Müller-Reinert benoemd tot gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor deze provincie. Reglement van het Betrieb, regeling van arbeidsvoorwaarden (Tarifordnung) ARTIKEL 8. In ieder Betrieb met in den regel ten minste tien leden van de Gefolgschaft moet de Betriebsführer, na overleg met den socialen voorman van het Nederlandsche Arbeidsfront, een re glement van het Betrieb uitvaardigen. Nadere bepalingen betreffende vorm en inhoud van het reglement van het Be trieb, alsmede betreffende de wijze, waar op hetzelve wordT uitgevaardigd, worden getroffen door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. ARTIKEL 9. De Gemachtigde voor den Arbeid kan, na beraadslaging in een com missie van deskundigen, richtlijnen vast stellen voor den inhoud van de regle menten van de Betrieben en van afzon derlijke arbeidsovereenkomsten. ARTIKEL 10 Om een behoorlijke loon vorming te bereiken kan de Gemachtigde voor den Arbeid, na beraadslaging in een commissie van deskundigen, schriftelijk een regeling van arbeidsvoorwaarden voor een Betrieb of voor een groep van Be trieben uitvaardigen. De bepalingen van de regeling van arbeidsvoorwaarden zijn als minimum.voorwaarden bindend voor de arbeidsverhoudingen, waarop deze be trekking heeft. Hiermede strijdige bepa lingen in reglementen van de Betrieben en afzonderlijke arbeidsovereenkomsten zijn nietig. ARTIKEL 11. De Gemachtigde voor den Arbeid is bevoegd" bij regeling van ar beidsvoorwaarden of voor afzonderlijke arbeidsverhoudingen «ten opzichte van loo- nen en salarissen een grens naar boven bindend vast te stellen. ARTIKEL 12 Richtlijnen, als bedoeld in attikel 9, en regelingen van arbeids voorwaarden, als bedoeld in de artikelen 10 en 11, worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. ARTIKEL 13. Ten aanzien van hen, die in de huisindustrie werkzaam zijn, en in den regel alleen of met hun gezinsleden en met niet meer dan twee vreemde hulp krachten werken, is ten aanzien van de verhouding tot hun opdrachtgevers het bepaalde bij de artikelen 9 tot en met 12 van overeenkomstige toepassing. Met deze personen, die in de huisindustrie werk zaam zijn, kan de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken of de Gemachtigde voor den Arbeid andere in de huisindustrie werkzame personen, tus- schenpersonen en andere met werknemers overeenkomende personen wegens hun economische onzelfstandigheid gelijkstel len. Voor verzilvering van 1874 is het aangewezen adres: DE ROO S JUWELIERSBEDRIJF, Gr. Hertoginnelaan 17, den Haag. Geopend van 10—12J en 24$, Zaterdag middag gesloten. Dat moet ik wel! riep Riccardo terug. Wie moet zich anders om u bekommeren? U heeft geen menseb. die het hier voor u op kan nemen. Dusoüna Labriola. die het onheil zag aankomen, sprong over het voetlicht en fluisterde hem toe: Riccardo, .vees in ’s hemelsnaam verstandig! Hij rukte zich van haar los en rende nog verder naar voren: Ach wat! Hoe kun je verstandig zijn, als je zooiets moet aanhooren! En nu liet zich directeur Campagna met koninklijke stem en gebaar hoo- ren: Signor Daldini! Is het u bekend, Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Beschuit (br. of geb.) 52 75 gr. Beschuit (br. of geb.) 53 Bloem (br.) 408 t.m. 411 70 gr. 31 Oct. Boter 2, 3, 4-61 en 2, 3-62 125 gr. 11 Nov. - 18 Oct. 30 Oct. 17 Oct.' 17 Oct. 24 Oct. 50 gr. 24 Oct. 100 gr. 250 zr. 20 stuks I 45 gr. 1 k.g... 31 Oct. 31 Oct. 31 Oct. 31 Oct. - 28 Nov. 1| L. 17 Oct. If L. „DE MAN IN DE BADKUIP": „De man in de badkuip", waarvan gisteravond in Scala de voor de laatste tram veel te laat geworden première ging, is een dwaas geval, een dolle klucht, evenals zoovele andere vol van de gebruikelijke verwik kelingen, resulteerend in vele dolkomische situaties. Het gezelschap van v. Bijlevelt en v Aerschot speelt dit stuk, dat de stukken er af vliegen en wat er bij al dat grappigs dat gezegd wordt, aan fijnheid hier en daar te kort mocht korden, dat wordt diet uitbundigheid goed ge maakt. Speciaal als Jacq. v. Bijlevelt, Oc tave v. Aerschot en Frans Dumée op het tooneel verschijnen, zit er vaart en vast heid in het geheel. Zij weten met. komi sche mimieke, leuke gezegden en uitmun tende typeeringen, het Scala-publiek vele lachsalvo’s te ontlokken. Het stuk wordt met verve gespeeld en de vele komische dingen, die er in voor komen, worden-zoo goed gelanceerd, spe ciaal door v. Bijlevelt,.van Aerschot. Du mée en niet te vergeten door Truus Spyk, die levendig en pittig spel gaf als de Hon- gaarsche met verliefde allures, dat men zich uitermate amuseert. De overige rollen waren in handen van Betty Kapsenbenj, Nelly Aenders, Willy -van Hemert, Hans Kaart, Laura JValraven en Henk Dille- waard. Zoo is het geheel voor het gezel schap een groot succes geworden. Het pu bliek was gul met applaus. Na het tweede bedrijf werden de spelers met bloemen ge huldigd. A. G. H; Holslag. Bonnen 52 A 52B 53A 2k.g. 53B 1 k.g. Vandaag werd in den Haag dé eerste straatcollecte van Winterhulp Nederland van het nieuwe werkseizoen gehouden. Het aantal collectanten was belangrijk grooter dan vorig jaar, hetgeen mede te danken was aan de omstandigheid, dat de wn. heerbancommandant Henkel zijn weermannen bevolen had zich voor deze collecte als collectant in te zetten. Hoe meer collectanten, des te grooter is het aantal speldjes, dat verkocht wordt. Het is natuurlijk nu nog niet•mogelijk resultaten van deze collecte te vermeL den. maar uit de omstandigheid, dat van morgen omstreeks half tien reeds ver scheidene collectanten op het Winterhulp, bureau in de Prinsestraat met de mede- deeling kwamen, dat zij „los" waren, bleek toch wel dat er groote belangstel ling voor deze collecte bestond. De revers van vele menschen waren dan ook getooid met een molentje. Het aantal verkochte speldjes wordt voortdurend grooter. Aangezien er niet genoeg molentjes waren, werden ook speldjes, die van de vorige collecten over gebleven waren, verkocht. Er was zorggedragen voor aardige at tracties. Zoo had de mailcoach met een twintigtal collectanten, gekleed in cos- tuums van molenaars en molenaarsvrou wen uit een langvervlogen periode veel bekijks. De stafmuziek van de Haagsche politie, de Reinigingsharmonie, het fan farecorps Klein Maar Dapper en de Post- harmonie maakten, onder het spelen van opgewekte marschen, een tocht door de stad. Des middags collecteerden eenlge be kende figuren in de omgeving van het Buitenhof en Plaats. Wij merkten prof ARTIKEL 1. 1). Deze verordening ver staat onder Betrieb de organisatorische eenheid, binnen het kader van dewelke een ondernemer en ten minste één werk nemer samenwerken. 2). Onderdeelen van Betrieben, welke organisatorisch of territoriaal van het Hauptbetrieb zijn gescheiden, doch daar mede door een gemeenschappelijke lei ding zijn verbonden, worden slechts dan als zelfstandige Betrieben beschouwd, in dien de Gemachtigde voor den Arbeid zulks benaalt. ARTIKEL 2 1). In het Betrieb wer ken de ondernemer als Betriebsführer en de werknemers als Gefolgschaft samen ter bereiking van de doeleinden van het Betrieb en in het belang’van de gemeen schap. 2) . De Betriebsführer heeft tot plicht het welzijn van de Gefolgschaft te behar tigen. Deze is hem de in de Betriebs- gemeinschaft vervatte trouw verschuldigd. 3) . In alle aangelegenheden, het Be trieb betreffende, welke door deze vehor- dening worden geregeld, beslist de Be triebsführer tegenover de Gefolgschaft. A ’-TIKEL 3. 1). Bij rechtspersonen is de -vette lijke vertegenwoordiger en bij vennootschappen en vereeniging van per sonen. welke geen rechtspersoonlijkheid bezitten, is de persoon, die bevoegd is het beheer te voeren, Betriebsführer. Indien e? meerdere wettelijke vertegenwoordigers of met het beheer belaste personen zijn, dienen zij één van hen met de uitsluiten de waarneming der werkzaamheden van den Betriebsführer te belasten. Indien zulks niet geschiedt of indien geen over eenstemming betreffende de opdracht wordt bereikt, wijst de Gemachtigde voor den Arbeid den Betriebsführer aan. 2) . Indien de ondernemer of bij rechts personen de wettelijke vertegenwoordiger of bij vennootschappen en vereenigingen van personen, welke geen rechtspersoon lijkheid bezitten, de persoon, die bevoegd is het beheer te voeren, het Betrieb niet zelf leidt, dient deze een persoon, die op verantwoordelijke wijze aan *t beheer van het Betrieb deelneemt, met de Betriebs- führung te belasten. 3) . Indien de Betriebsführer wegens afwezigheid gedurende langeren tijd of om andere redenen verhinderd is persoon lijk zijn werkzaamheden waat te nemen, moet hij een plaatsvervanger benoemen. 4) . De benoeming van een Betriebs. führer, als bedoeld in de leden 1 en 2, of van een plaatsvervanger, als bedoeld in lid 3, dient aan de Gefolgschaft op pas sende wijze te worden bekendgemaakt. De door de H.T.M. in Aug./Sept. inge. voerde maatregelen tef stroombesparing hebben nog geen voldoende resultaat op geleverd. Het is daarom noodzakelijk de volgende maatregelen in te voeren: 1. Er wordt negfcen aantal halteplaat sen opgeheven. De opheffing wordt aan de betreffende halteborden bekend ge maakt. 2 Lijn 14 wordt ingekort tot Badkapel Reizigers dezer lijn mogen voor het tra ject BadkapelGever» Deynootplein gra tis overstappen op lijn 9. Lijn 4 wordt ingekort tot Overbosch Om de ande re wagen zal echter doorrijden naar het Viaduct. De reizigers van lijn 4 kunnen dit traject gratis berijden. 3. Op alle stadslijnen zullen de diensten nog wat verminderd worden, vooral op Zondager.. Deze vermindering zal echter buiten de tijden van het sterkste verkeer vallen. 500 gr. 100 gr. 250 gr. 52 t; 53 U L. 24 Oct. Muisjes- of boterh.str. 403 300 gr. 31 Oct. Petroleum EA-krt. 02 2 L. 31 Oct. Petroleum S108 01 02 03 verl. 2 L. 21 Nov. 25 - verl. 404 weer thuis, lichtzinnig jongmensch. Of gelooft u. dat u ooit weer zoo’n enga gement krijgt, bij een directie, die naar medewerkers op het uur precies het eten geeft? Haar tranen gaven het op en slechts de verontwaardiging bleef. En waarom dit alles? Omdat u op een kindermeisje verkikkerd moet wor den, inplaats van aan uw Kunst en bil jetten te denken. Ach, ik neb altijd al gezegd, dat men alle zangers het celi baat moest opleggen. Even opgewonden, maar anders dan haar man, de directeur, ging ook signo ra Campagna heen. De medewerkers verspreidden zich zwijgend, en allen Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Havermout Honden, en k.br, 10 1| 3 10 k.g. 31 Oct. Jam 403 - - Kaas 397 t.m. 399 Koffiesurrogaat 400 Melk Melk ASTA EN METROPOLE: vertonnen ge lijktijdig de Ufa-film „Die grosze Liebe” waarin Zarah Leander de hoofdrol ver vult. een première voor den Haag. Voor de handeling in deze film is de zang en het optreden voor het publiek niet hoofd zaak geworden De regisseur Rolf Hansen heeft het meer gezocht in de uitbeelding van innerlijke conflicten, waarbij zang en theaterwereld slechts illustreerende mo menten zijn-. Hij is daar goed in geslaagd en in enkele scènes zelfs voortreffelijk Zarah Leander blijkt tegen de haar op gelegde taak opgewassen te zijn; zij vond in Victor Staal, den „jeune amant” en Paul Hörbiger, den ..vieux amant”., een paar uitstekende tegenspelers. Zarah Leander, is in deze film een ge vierde variété-zangeres. Paul Hörbiger haar piano-begeleider en impresario, te vens Söhlager-componist, en haar aanbid der. die. voor haar een innige liefde koes tert. die gedragen wordt door een ar tistieke vereering. Wanneer zijn vrouw van hem had willen scheiden, zou hij wel licht met haar getrouwd zijn en zou de zarigeres een echtgenoot hebben gevonden die tevens haar beste vriend en medewer ker zou zijn geweest. Maar dan zou zij in dit huwelijk niet haar .groote liefde" heb ben gevonden. Die ontdekte zij plotseling in een jongen vlieger-luitenant. die in een verlof van 24 uur haar ziet en hoort, ver liefd wordt en. met groote voortvarend heid. kennis met haar weet te maken, op een weinig gewone en voor de toe schouwers amusante manier Een abrupt afscheid volgt. Brieven, welke de zangeres verwacht, blijven uit; zij kent alleen zijn naam, weet niet eens zijn beroep, dat hij opzettelijk verzwegen heeft en juist als zij in tweestrijd ver- BEVALLEN: C. van Amelsfoort geb. Woudstra d. J C. F. de Bruijn geb. van Broeckhuijsen, z. A A. J. Water reus geb. yan Eijkelenburg d. F. J. Terpsma geb. Wilbrink, d. E Schaare- man geb Toen, z "H. A. Willems geb. Cool, d. W. H. Zandbergen geb. Hen driks, d. M. Bronwasser geb. van der Zwan, z. R. Krijbolder geb. ten Have, z. en d. J E. Hep geb. van der Haa- gen, z.J A. A van Egmond geb. Slui ter, d. C G. Gerritse geb Enfllich. z. F M. van der Horst geb Beerenborg, d. G. J. Keus geb. Overduin z. A. J. M. van oer Graaf geb. Huijkman, d. J. C. van Solt geb van Munster, d. M, L. Wit geb Groenewegen, z. P. Ch. Kruyshaar geb. Götte, d J. Wennekes geb. Jansen, d. D Blanker geb van der Plank, z. E. A. M. de Groot geb. van der Spek, z H.Weber geb. van de Luijtgaarden, z. F. de Rooij geb. Brandsma. d. D. Rog geb. Guijt, d. M. Baars geb. Lisztmaier. d. M. C. Haagen geb. Alberti, z A. J. Bergen geb Rust, z t OVERLEDEN: J. H. E. H van Eijsden, weduwe van H. S.’Blekkink. 84 j. D. C. P de Bokx, dochter, 14 maanden. H. Drillich, man van F. P Hand. 70 j. J. M ,C. Wolff, man van G. W. Hoijtink, 72 j. H. Bos, ongehuwde vrouw. 73 j. C. P. Wijnvoord wedn. v. K Knop- pert, 83 j. J. E. Altewischer, vrouw van J. A. Damen, 66 j B. G. de Jong, man van D. p. C. van der R^e, 57 j H. Michel, vrouw van W. M. Tuijn, 55 j. A. van Maren, man van G. Bouwman, 64 j E. M. Mansveld weduwe van J. de Wit, 69 j. C P. Verheij weduwe van F. H. Koster, 82 j. C. Mosshammer, weduwe van D. Ruinaard. 64 j, J. Taal, vrouw van J. J Klijn, 83 j J. E. van der Ven, vrouw van H- J. J. van der Meer, 58 j. R. Zijlstra, wedn. van J. W. Bloemkolk. 82 j J. L Spierenburg, man van J. van der Toorn. 58 j. 100 gr. 50 gr. 100 gr. 50 gr. 28 8 75 gr. 31 Oct. Zeep Alg. 412 en N, Eenh.z. 24| a 75 gr. 31 Oct. Huishoudzeep 370 samen met 371 80 8 95 gr, 31 Oct. Zeep M 28 8 75 gr. 31 Oct. Zeep 371 250 gr. wasch- of zeepp. 31 Oct. Zeep M waschp, 250 gr. w. of z.p. 31 Oct. Toiletzeep M, N 75 gr. 31 Oct. 100 gr. 1 rantsoen 17 Oct. 1 rantsoen 24 Oct. 1, 2-58 1i L. 17 Oct. 1, 2-59 1} L. 24 Oct. Textielk. 2e. serie (behalve bon K) Textielk. 3e serie 21 t.m. 120 Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch Zeep Slot- en overgangsbepalingen ARTIKEL 18. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken vaardigt, in overeenstemming met de secretarissen-generaal van de ter zake bevoegde departementen van Algemeen Bestuur, de ter uitvoering van deze ver ordening noodzakelijke voorschriften uit. ARTIKEL 19. 1). Deze verordening treedt op 1 November 1942 in werking, met uitzondering van artikel 18, hetwelk in werking treedt op den dag der afkon diging. 2).-Op 1 November 1942 treden buiten werking 1) . De Arbeidsgeschillen wet van 4 Mei 1923 (Staatsblad no. 182). 2) . De wet op de Collectieve Ar beidsovereenkomst van 24 December 1927 (Staatsblad no. 415). 3) . De wet op het Algemeen Ver bindend en het Onverbindend Ver klaren van Bepalingen van Collectieve Arbeidsovereenkomsten van 1937 (Staatsblad no. 801). 4) . De Verordening no. betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen. 5) . De Verordening no. betreffende de totstandkoming regelingen terzake loonen. salarissen en andere arbeidsvoorwaarden. .3). De overige rechtsvoorschriften, welke in strijd zijn met de bepalingen van deze verordening, treden buiten werking op hét dod!1 den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken in overeenstemming met de secretarissen- generaal der ter zake bevoegde departe menten van Algemeen Bestuur vastge stelde tijdstip ’s-G ravenhage, 13 October 1942. De Rijkscommissaris voor het Bezette Nederlandsche Gebied. SEYSS-INQUART. Petroleum S208 25 verl. 2 L. 21 Nov. Peulvruchten 404 125 gr. 31 Oct. Puddingp. verm. enz. 407 100 gr. 31 Oct. Rijst 4-57, 4-58 250 gr. 31 Oct. Rundvet 53 bon reeds ing. 100 gr. 30 Oct. Sigaretten Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Taptemelk Taptemelk Aantal 2 k.g. 17 Oct. 1 k.g. l70ct. 24 Oct. 24 Oct. 17 Oct. 24 Oct. De bibliotheek van den Econo- mischen Voorlichtingsdienst is De bibliotheek is voor het publiek ge opend op werkdagen van 9 tot 17 uur; Zaterdags van 9 tot 12.30 uur. 2154 Aan de Weensche revue .Melodie der Liebe”', .waarvan gisteravond in het City.theater een succesvolle première ging, kan men één ding niet ontzeggen: Er zat tempo in. Het eene tafereel volg de het andere met snelheid op. zoodat de aandacht van de talrijke bezoekers geen moment behoefde te verslappen. Qe bonte costumeering en de aardige sket ches wedden celoond met een hartelijk applaus, dat. toen de vele medespelers voor den aanvang dér pauze met bloe men werden gehuldigd en aan het einde zijp hoogtepunten vond. Leuke in het gehoor liggende melodietjes, werden met echte Weensche pittigheid gebracht en toch kon deze revue de vergelijking met „Alles fürs Herz” de Weensche revue, welke eenige maanden geteden in het City-theater liep niet doorstaan. En dit wel in hoofdzaak, doordat de komieken van een ander kaliber waren en de hu mor minder sprankelend. Voortreffelijk waren in deze revue de Peterson Brothers, twee excentrieken, die over een verba zingwekkende lenigheid en kracht beschik ken en Konrad Will en Co. wel zeer be wegelijke xylpphoonvirtuozen. Een spe ciale attractie was de zingende en dan sende Kleine Puzzi, Aan zang en dans, (ej- is een balie; van 16 meisjes) ontbrak het overigens niet. Daar waren in de eer ste plaats Marga Roser, Erna Artner en Joseph Dunstetter. Het was jammer, dat hun geluid door de muziek, onder lei ding van Hans Knappl. wel eens werd overstemd. Verder traden nog op Ernst Neuhardt. die ook de regie voerde en Hans Fretzer, die ook in de verschillende één.acters met entrain hun rollen ver tolkten. Eenige fraaie finales gaven aan deze revue de zoo vereischte harmonische kleuren-effecten. P. H. de Wit. Brandstoffen Kookdoel. 01 02 03 04 KF 1 Eenh. 30 Apr. Gen. Anthr. X 1 Eenh. 31 Oct. Gen. Turf X 50 stuks 31 Oct. Brandstk.k, DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. Brandst.k. DV 6 t.m. 8 1 Eenh. 28 Febr.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2