No. 18314. 1942. Kanonnenfabriek „Roode Barricade veroverd VERDUISTEREN f Haagsche eersteklassers stelden teleur Maandag 19 October. VOETBAL Góbbels tevreden over bereikte resultaten A.D.O. verspeelde de leiding Belangrijke berg in den Kaukasus Ruim 1500 ontvreemd Engelsche bommen op Nederland Ingesloten Sovjettroepen te Stalingrad vernietigd c- GEMEENTELIJK HANDELSAVOND- ONDERWIJS HET VERPLICHT GEOPEND ZIJN VAN WINKELS y:.T„ De strijd op de Salomon- eilanden In elk geval aflevering van versnaperingen. Succesdag voor onze tweedeklassers Vijf burgers gedood UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN INBREKER DOOR AGENT IN HEUP GESCHOTEN 23 Lichtafsluitingen Engelsche luchtaanval op Le Creusot Het boeien van krijgsgevangenen genomen Groote rede te München De Winterhulpcollectes Amerikaansche troepen in Liberia Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen J HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT Weermacht Bij onze vrijwilligers. In het hooge vindt in Nederland plaats, terwijl de in- met 3—1 van ’t Gooi. De stand is voegen teneinde gekeurd te worden. tigd en wel speciaal voor hen, die er be- zwaar tegen hebben hun dienst buiten J Nederland te vervullen, dat thans de tno. -—1111-1 IJ 1 X - --- 1.'X 1— een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in- t zet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het Legioen kunnen zich ook die. genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) wil. len toetreden. 23 October 1942: 10 uur Den Haag. Café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Noorden zorgen de Finsche Lotta’s goed voor de mannen. Sigaretten, koek en versche koffie, zooveel men wil. (S.S.P.K Gösling-O.-H.) 7 7 7 7 7 7 V 7 7 7 6 7 7 7 7 6 6 5 6 7 6 6 5 4 0 2 2 0 1 0 1 1 2 2 3 1 0 2 0 0 1 1 2 4 5 4 4 5 5 1 1 1 3 3 2 3 3 3 6 13 12 11 9 6 4 4 4 4 3 10 11 11 I I s 5 4 4 2 e f t t f t t f 22—8 15—9 22—9 11—8 PRIJS DER ADVERT.I 1-11 m.M. <S rei ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ei. 1rz 1.57 1.57 0.85 0.85 0.83 0.83 080 zwaar tegen hebben hun dienst buiten r 4a ooetnillan /lat +hanc /4a a gelijkheid bestaat om dienst te nemen in 19—7 13—7 16— 12 17— 17 9—10 8—10 8— 11 10— 9 9— 20—0 66 11— 17 0.28 1.85 1.71 1.57 1.28 10—16 0.85 13— 14 0.57 16—19 0.57 10—17 0.57 14— 21 0 57 13—25 0.42 Feijenoord Blauw Wit V. S. V D. H C. R. F. C. Ajax V. U. C. ’t Gooi Haarlem Emma 1 0 1 1 3-0 2 1 1 2 1 In een bericht uit Washington wordt gezegd, dat in de onmiddellijke nabijheid van Guadalcanar (Salomon-eilanderi) ster ke Japansche scheepsconcentraties zijn waargenomen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Amerikanen tegenstand hebben te bieden aan een ernstigen vijandélijken aanval, en dat zij zware verliezen ver wachten. o. 6.38 aar nam. tot 8.13 nar c.m. Maan: 19 Oct. onder 2.14 v.m.; op 4.59 n.m.; 20 Oct. onder 3.27 v.m.; op 5.29 n.m. 24 Oct. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatibnten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Bewoners tyaren afwezig Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft men zich gisteravond door open, sluiting toegang verschaft tot een kan toorboekhandel in de De Gheynstraat. Zoowel de winkel als de daar achter ge. legen woning werden geheel doorzocht Uit de toonbanklade is een bedrag van /70 meegenomen, terwijl uit de woning een geldkistje met 1500. een gouden hor. loge en een aantal distributiebescheiden werden ontvreemd. Met betrekking tot de aflevering van versnaperingen op bon .Algemeen 377’*, welke men destijds bij den winkelier heeft kunnen inleveren, deelt men van bevoeg de zijde het volgende mede: Aangezien de winkelier, alvorens tot aflevering over te gaan, zich eerst op dezen bon diende te bevoorraden, heeft tot nu toe de af. levering der versnaperingen in vele ge vallen nog niet plaats gevonden. Men behoeft zich hierover niet te verontrus ten, aangezien de versnaperingen in elk geval zullen worden geleverd, zoodra de detaillisten in voldoende mate door de grossiers en fabrikanten zijn bevoorraad. In verband hiermede is de termijn, waar binnen de aflevering aan het publiek diende te geschieden, tot nader order ver lengd. Uitbreiding represailles In een uitvoerig communiqué van het Opperbevel der Duitsche Weermacht in zake het boeien van krijgsgevangenen wordt, aan de hand van voor den krijgs raad onder eede afgelegde getuigenver klaringen, geconstateerd, dat de Britsche regeering zich in dit verband bij herha ling heeft schuldig gemaakt aan leugens, en dat de Britten herhaaldelijk vergrijpen tegen de fundamenteele regelen van het oorlogsrecht hebben gepleegd. Met het oog op de getroffen Duitsche tegenmaat regelen heeft de Engelsche radio op 9 Octoberj.l. om 15 uur via den zender Droitwich bekend gemaakt: „Te Londen wordt in overweging genomen, dat de Engelsche regeering alle gevangenen der as-mogendheden uit hetzelfde oogpunt zal beschouwen en geen verschil zal ma ken tusschen Italiaansche en Duitsche ge vangenen” In verband met dit bericht dat de En gelsche regeering door de radio heeft la ten verspreiden, ziet de Duitsche regeering zich genoopt de krijgsgevangenen, die aan alle'fronten op de verbonden vijanden zijn gemaakt, eveneens als eenheid te be schouwen. Met het Volkenrecht strijdige of onmenschelijke behandeling van Duit sche krijgsgevangenen op eenigerlel oor- logstooneel, bijvoorbeeld ook in Sovjet- Rusland, zal dus van nu af het totaal der door Duitschland gemaakte gevangenen, zonder dat met hun nationaliteit reke ning wordt gehouden, hebben te ontgel den. Bij zijn vluchten boven het Nederland, sche gebied op j.1. Zaterdag heeft de Brit wederom doelen van zuiver burger lijken aard met boordwapens aangeval, len. De aangerichte materieels schade is gering. Daarentegen werden van de burgerbevolking vijf personen gedood en verscheidenen gewond. De uitreiking van voedi/igskaarten en bonkaarten voor aardappelen voor de 12e periode, benevens verstrekking van vita mine D-tabletten aan kinderen en a.s. moeders en inlevering van schoenenformu lieren welk plaats vindt in het lokaal Groot He/toginnelaan. geschiedt mor gen van 9.30 tot 17 uur voor de letters Ko t.m einde K en La t,m. Le. In de voormalige gemeente L o o s d u i- n e n (Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine-tabletten, waar van de uitreiking later plaats heeft) morgen plaats tusschgn 9.30 en 17 uur voor de lettersKempenaar t.m. Kruit hof. Een surveilleerende agent van politie zag gisteravond dat drie mannen door forceering van de deur met een breek. ijzer, poogden in te breken in een tabaks, grossierderij in de Hobbemastraat. Bij de nadering van den agent ging het drietal »an den haal, waarop de politieman zijn ’«vol ver trok en eenige schoten loste énigen tijd later vond men op de Delft. *kelaan den 29-jarigen opperman J. de B. op straat liggen. Hij bleek een schot- In de rechterheup te hebben. De bekende tot de drie te hebben be. ?°*d, die getracht hebben in te breken is opgenomen in het ziekenhuis aan Zoidwal. De straatcollecte van Winterhulp Nederland in Den Haag. Onder de vele attracties behoorde ook een oude mail-coach bemand met molenaars en mole, naarevrouwen dze bet, publiek de bekende roode buosen voorhielden. (Polyffoon^ Meyer) PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.18, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Bultenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 8 c., fr. p. p. 10 c. De zevende competitiedag van den N V.B. is voor de Haagsche eersteklassers niet bijster gunstig verloopen, want van de 6 beschikbare punten wisten onze stadge- nooten er slechts één te bemacchtigen. Dat eene puntje werd in het eerste district verworven door A D.O. in den uit wedstrijd tegen Xerxes? Dit resultaat had, tezamen met andere uitslagen, Tot gevolg, dat de Hagenaars de leiding verspeelden en nu de tweede plaats moeten deelen met E.D.O., terwijl Hermes D.V.S. op kop kwam De strijd tusschen de rood-groenen en de Xerxanen op het Spartaveld was van zeer matig gehalte. A.D.O had haar dag niet en. zij vatte haar taak vermoedelijk ook wat te licht op, Xerx>- oeuterde te veel. De eerste helft vooral was slecht, de tweede wat levendiger en wat feller, soms zelfs wat te feL Slechts de spanning ver goedde iets. Bij beide partijen waren de aanvalslinics onmachtig^ bij ADO was dat het gevolg van het‘achterb!ijven van de middenllnie, alsmede van het feit, dat er van de oorspronkelijke voorhoede niet veel meer over is en de „nieuwe samen stelling” alleen maar verlangen opwekte naar de oude: bij Xerxes, met haar juist zeer actieve en steunende middenlinie, was die onmacht een gevolg- van hopeloos ge treuzel. Aanvankelijk wjs A D.O. eenigs- zins in de meerderheid en toen na verloop van een kwartier van Toorn, tengevolge van een blessure den bal niet kon weg trappen. had P. Eversteyn niet veel moeite A.D.O de leiding te geven. Xerxes pakte daarna de zaken wat steviger aan. zoodat de Haagsche defensie het hard te verduren kreeg, maar eerst uit een der vele hoek schoppen maakte Lagendaal met een prachtigen kopbal gelijk De vrijstaande Wilkes kreeg daarop nog een mooie kans, welke echter door Niezen fraai werd on derschept. Tot de rust bleef Xerxes ster ker. zonder dat zulks In doelpunten werd uitgedrukt. De tweede helft was nog al fel en de scheidsrechter moest zelfs tot kalmte manen. Door het achterblijven van Vreeken opereerde A D.O met 4 aanvallers en ver der dan een afgekeurd buitenspel-doelpunt van Neuteboom brachten de Hagenaars het niet. De beste kansen kreeg Xerxes, maar zij wist deze niet te benutten en zoo bleef h. 11, wat onder de gegeven om standigheden ook wel het beste was. Zeker zoo matig was de strijd op Houtrust tus schen H B S. en E.D.O.. welke de zesde achtereenvolgende nederlaag van de Kraai- (01) bracht Ook hier was het aan- va Is spel met opgewassen tegen de ver dedigingen, de eenige linies, waarvan het werk met eere mag worden genoemd. De Haagsche aanval was nog juist wat minder zwak dan die van E.D.O., maar aile pogin gen van de gastheeren strandden in laatste instantie op den Haarlemschen doelman Wille, die in puike conditie was en alle gevaar resoluut wist te bezweren. Zijn overbuurman kreeg veel minder te doen, maar moest toch éénmaal zwichten en één keer was het aan het ingrijpen van Wal- hain te danken, dat de score niet werd op gevoerd. In de Haarlemsche voorhoede was alleen de rechtsbuiten gevaarlijk. Bij de Hagenaars begon O1 mans, d; voor Kuneman was ingevallen, goed, maar dat duurde niet zoo heel lang en aangezien Bijlstra zwak was, was de linkerwing ons gevaarlijk. Op den rechtervleugel, met v. d. Vegt en Nauwelaerts d'Augé, ging het beter, doch middenvoor Langelaan had zijn dag niet De Haarlemsche middenlinie was dank zij Schijvenaar en Odenthal, over het geheel wat beter dan de Haagsche, waarin spil Herklots geen schaduw meer was van zi; debuut tegen A.D.O. Aanvankelijk waren d,c bezoekers wat sterker, maar langzamerhand kwam H.B.S. wat meer op. zetten en Wille had een aantal schoten van Oldemans en v. d. Vegt te verwerken, maar succes bleef uit en een fraai schot van Nauwelaerts werd door Wille ook nog juist tot hoekschop verwerkt Aan den anderen kant presteerde Boas hetzelfde met een fraai schot van middenvoor Hirs. met blanken stand werd gedraaid. Na de pauze gooide H.B.S. er een schepje op, maar in die gevallen, waarin Wille niet het onoverkomenlijke struikelblok was. werd succes door te kort en doorzichtig aanvalsspel voorkomen. De Haarlemsche back Steffens trapte bijna in eigen doel en aan den anderen kant ontkwam het H.B.S -doe) slechts ternauwernood aan doorboring, toen Boas zijn heiligdom had verlaten Een fraai schot van v. d Vegt werd reeds als doelpunt geteld, maar Wille redde nog prachtig en een paar mi nuten later dacht men EDO de leiding te zien nemen, maar toen redde Walhain nog juist op de lijn Het was uitstel van executie, want een minuut later er was 23 min. gespeeld, scoorlte .1 Schildwach* uit een scrimmage gedurende een van de zeer weinige momenten, waarin de Haag- sche defensie niet feilloos werkte. Tegen Tijdens het afgeloopen weekeinde is in 23 woningen de toevoer van electriciteit verbroken, wegens overtreding van de verduisteringsbepalingen. »g.) ƒ1.65 elke m.M. m. tot 22 Halve oplaag, halve prijs RocL 1,10 et. KI. Adv (in halve opl.) 0.57, l. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Glr° No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh J. B. v. Seters jr., Theresiastr. iosa, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ tr. Dienstaanb ƒ0.38 Pers. gevr. zes De eind tot en met 2 Nov, gehouden, de derde in de eerste week van Dec. de vier, de omstreeks Nieuwjaar, de vijfde in de eerste week van Febr en de laatste lijs, tencollecte in het begin van Maart. De straatcollectes zijn als volgt vastgesteld: -17 en 19 Oct., 14 en 16 Nov., 22 en 23 Dec., 16 en 18 Jan., 20 en 22 Febr. en 27 en 29 Maart. zij daarvoor de noodige tonnage missen. Wanneer Churchill ook reeds vaak genoeg aangekondigd heeft, dat het duikbootge- vaar is opgeheven, kunnen wij in tegen stelling daarmede scheepsverliezen aan den loopenden band registreeren. Wij laten ons niet door dezen Amerikaansch- Engelschen bluf bedotten. Waarom schreeuwt men dan in de Ver.-Staten moord en brand i.jnneer thans Duitsche duikbooten aan de Zuidpunt van Afrika verschijnen of wanneer Japansche zee- strijdkrachten opduiken in den Atlan- tischen Oceaan? Het geschreeuw aan den anderen kant is een teeken van levens angst die onze Angelsaksische tegenstan ders neeft overvallen. 7 blijft onzen vijanden dus niets an ders over dan terreuraanvallen uit de lucht te ondernemen. Die kunnen ons In derdaad smartelijke schade toebrengen. Het is echter kinderachtig te gelooven, dat Engeland met zijn terreuraanvallen het Duitsche oorlogspotentieel op eeniger- lei wijze beslissend zou kunnen, treffen. De Britten willen met deze aanvallen slechts een poging doen om het moreel van onze bevolking te schokken. Dat wil dus zeggen op deze aanvallen kunnen wij alleen als volkantwoorden en ons volk zal deze luchtaanvallen onder de knie krijgen. Er zijn lieden die vragen, waarom wij geen vergeldingsaanvallen ondernemen. Hun kan men slechts antwoorden omdat een groot deel vah onze bommenwerpers bij Stalingrad en in den Kaukasus voor- loopig nog dringender nood!is. Alleen hij zal den oorlog winnen, die de kunst verstaat zijn krachten te concentreeren op de zwaartepunten van den strijd. Onze geheele situati< is fundamenteel veranderd. Onze voedingstoestand zal langzaam beter worden. De ontzaggelijke gebieden van het Oosten te exploiteeren en profijtelijk te maken voor onze oor logvoering is slechts eer) probleem van tijd en geduld Dat alles zijn kwesties van organisatie Wanneer de Engelschen ge looven. dat wij niet meer in staat zijn tot een offensief, zullen wij elkander te zijner tijd weer spreken, en wij spreken elkan der thans nog steeds. Niet wij zijn oen .oorlog begonnen. Hij is ons op meedoogenlooze wijze opge drongen en, daar hij ons opgedrongen is, willen wij ook in eenmaal alle problemen afhandelen en oplossen, die zoo zwaar op ons volksleven gedrukt hebben. Uit de nietsbezittenden zijn intusschen reeds be zitters gegroeid en de bezitters zullen steeds meer niets-bezitters worden. Wij kunnen dus met het verloop van den oor log tot dusverre buitengewoon tevreden zijn. Wij beheerschen thans onder de lei ding van de As een Europa, dat 2ich zelf verzorgt. Wij kunnen ons zelf voeden en onzen le ensstandaard meer en méér tot ontwikkeling brengen. Dr, Göbbels herinnerde tenslotte de stad München eraan, dat van haar de na- tionaal-socialistische beweging is uitge gaan en hij riep haar op. ook verder een lichtend voorbeeld te zijn van nationale offervaardigheid, hooge vaderlandslie vende gezindheid, kracht en uithoudings vermogen. De rede werd vaak door lang- durigen. stormachtigen bijval onder broken 5 5 5 2 2 1 2 2 1 1 In het tweede district hebben de leiders ook een punt verspeeld, het eerste In deze Tijdens de avonduren van 17 October hebben Engelsche bommenwerpers de omgeving van Le Creusot aangevallen. De Fransche burgerbevolking werd opnieuw zwaar getroffen, daar volgens de tot nu toe binnen gekomen berichten 40 perso nen gedood en 80 ernstig gewond wer den. Twee Duitsche soldaten werden licht gekwetst. Een Fransch hospitaal en talrijke arbei derswoningen werden verwoest. De Brit ten verloren 1 toestel. Zoo matig als de Haagsche eerste klas- sers het er afgebracht hebben, zoo verras send goed zijn <Je tweedeklassers voor den dag gekomen, want alle vier hebben zij een overwinning weten te behalen en in enkele gevallen Is dat bepaald een ver rassing. De heele gang van zaken is hier trouwens wat onverwacht geweest, want van de vier clubs, welke de eerste plaats moesten deelen, werdr er drie geklopt. Alleen V.D.L. behaalde een overwinning en dat nog wel in den uitwedstrijd tegen Elinkwijk, waardoor de Maassluische ploeg alleen op kop kwam Quick heeft zich fraai hersteld van de nederlaag van de vorige week en den zwaren uitwed strijd tegen Velox met 30 gewonnen, waardoor de Haantjes hun kansen aan- zienlijk hebben verbeterd. Ook H V V. deed prachtig werk door in den uitwed strijd tegen het lang niet malsche U.V.S. met 31 aan het langste eind te trekken. De beide hekkesluiters VIOS en B.M.T., behaalden gisteren de eerste overwinning. B.M.T. won met 21 van U V V. »r nog beter presteerde VÏOS door het oezockendc Gouda met 83 te verslaan. De onderste plaats wordt nu gedeeld door drie ploegen, die elk 2 punten hebben. Van officieele zijde wordt nogmaals in herinnering gebracht, dat winkels waar levensmiddelen zooals brood, melk, groen te, fruit, aardappelen, vleesch, vleesch- waren en kruidenierswaren worden ver kocht. op alle werkdagen van 1017 uur voor het publiek geopend moeten zijn. De overige winkels moeten op Maandagen van 1317 uur en op de overige werkda ggen van 1017 uur voor het publiek ge opend zijn Gedurende bedoelde uren moeten de winkels dus onafgebro ken voor het publiek geopend zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan deze gebodsbepaling streng de hand zal worden gehouden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 19 October (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In het Westen van den Kaukasus maakt de unval vorderingen. Infanterie heeft nieuws hoogten stormenderhand genomen en heeft steil stijgende, een met 6 kaze. matten sterk gefortificeerden en voor de verdere gevechtsleiding belangrijken berg genomen. In Stalingrad is het tijdens de laatste gevechten veroverde stedelijke en in- dustrieele terrein gezuiverd van uiteen, gedreven elementen. Het luchtwapen heeft doelen in en om Stalingrad en transportbewegingen en spoorweginstal. laties der bolsjewieken ten Oosten van de Welga aangevallen. Elf transporttreinen, o.m. 2 olietreinen, werden vernietigd. In den Centraler: Sector hebben forma. hes gevechtsvliegers en duikbommenwer pers wedefom vijandelijke spoorlijnbewe. gingen met zichbaar succes aangevallen. Een groot ravitailleeringskamp der bolsje wieken werd in een geconcentreerden luchtaanval zwaar getroffen. Malta is door Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts aangevallen. het einde ging Walhain de middenvoor- plaats bezetten, maar dat leverde ook al niet het gewenschte resultaat op en zoo bleef het 1—0 voor E.D.O. De Haarlemmers zijn In puntental gelijk gekomen met A D O. en zij bezetten nu de tweede plaats, omdat hun doelcijfers wat beter zijn. De leiding werd veroverd door Hermes D V S dat op eigen grond met 21 baas bleef over D.F.C, Te IJmuiden deelden Stormvogels en Sparta de eer in een doelpuntenloozen wedstrijd. De stand is nu H.D.V.S. EDO. AD.O D.F.C. Stormvogels D.W.S Xerxes Volewijckers Sparta H.B.S. Rijksminister Dr. Göbbels heeft gisteren tijdens een groote betooging, die werd ge houden onder het motto ..Strijdvaardig heid trouw aan het vaderland” voor de Feldherrnhalle het woord gericht tot de bevolking van München. Hij zeide niet te spreken als iemand, die van de groene tafel komt, maar zeer g >ed de moeilijk heden te kennen, waarvoor een groote ge. m?enschap in dezén harden en moeilijken tijd is gesteld, evenals de zorgen en de benardheden, waaraan een ieder in oor logstijd is onderworpen. Ik weet echter ook, aldus spr., en dat schijnt mij het belangrijkste te zijn, dat wij in deze jaren weliswaar de laatste, maar ook de groot ste kans van onze nationale geschiedenis hebben Wij strijden om zijn of nietzijn. Wanneer wij den strijd zouden verliezen, zouden wij daarmede de aanspraken op een nationale geschiedenis in het alge meen verliezen Het gaat ditmaal niet om gröote ‘ealen, maar om ons levensrecht en onze levensmogelijkheid. Deze oorlog is dus niet een zaak der Pruisen of Beie ren, der Saksers of Wurtembergers. maar onze gemeenschappelijke Duitsche zaak, die ons allen aangaat Wij willen, dat door den oorlog de levensstandaard van ons volk wordt gewijzigd. Ditmaal gaat het om steenkool, ijzer, olie en vooral om graan, om het ’-.gelijksche brood. In dezen zin dus moeten wij de militaire en politieke gebeurtenissen van deze drama tische bewogen jaren beschouwen. Wij bezitten thans <_e contröle over Dnjepr Don en wanneer na zware ge vechten Stalingrad geheel in ons bezit zal zijn, ook definitief over de Wolga. Wan neer eenmaal te zijner tijd de stoot in den Kaukasus ten einde is gebracht zullen wij de rijkste olievelden van Europa in onze handen hebben. Wie echter tarwe, olie, ijzer en steenkool en daarenboven nog de sterkste weermacht bezit, die zal den oor log winnen. De doelstellingen, welke wij voor ons in het Oosten hebben opgesteld, worden stuk voor stuk verwezenlijkt. In de eerste plaats ging het er om het bols jewistische gevaar dat Duitschland offen sief bedreigdv. neer te slaan. Dat is reeds geschied In de tweede plaats moest de veiligheid van ons nationale leven ge- waarborgi worden Dat doel Is jok be reikt. Wat vijand verloor, bezitten wij thans. Wanneer de Engelschen beweren, dat wij den oorlog verliezen, omdat wij tijd verliezen, toont deze redeneering haar volkomen onverstand. De tijd werkt slechts tegen dengeen, die geen ruimte en geen grondstoffen bezit. Wanneer wij den tijd benutten om de veroverde ruimte te organiseeren. werkt de tijd niet tegen, maar voor ons. Wij zijn thans niet meer de geblokkeerden. maar de blokkeerenden Wij zijn in staat weest de levensmid delenrantsoenen voor den komenden win ter te verhoogen. zij het ook slechts in geringe mate, terwijl de Britsche regee ring de bevolking voorbereidt op verdere beperkingen. Hoe wanhopig de toes.tand voor de tegenpartij is geworden, kan men opmaken uit het feit, dat het Kremlin voortdurend aandringt op vorming van een tweede front De Engelschen zijn niet in staat een tweede front op te richten, alleen al omdat competitie, maar het 11 gelijke spel van Feijenoord in den uitwedstrijd legen D. H.C. «ntrooft de Rotterdammers niet van de leiding. Zij blijven met één punt voor sprong de ranglijst aanvoeren. Intusschen zijn de Rotterdammers te Delft op feilen tegenstand gestuit en de zoo gehandicapte D H C.-ploeg werkte zoo enthousiast, dat de Feijenoord-voorhoede geen oogenblik gelegenheid kreeg haar normale spel te ontplooien. Daarbij kwam nog, dat <*e D.H.C.-backs uitstekend op dreef waren en bet-was eigenlijk nog een fortuintje voor de Maasstedelingen. dat Linssen 5 minuten voor het einde het leder vrij kreeg en wist te scoren, waardoor de stand 11 werd. Vijf minuten na het be gin had D.H.C. de leiding genomen, toen doelman Vlletstra bij een eenvoudigen voorzet van v. Geest het leder in eigen doel werkte. Daarna belette de Rotter- damsche defensie den D.H.C.-aanval te scoren en Dijkman miste voor de Delfte- naren nog een strafschop. Blauw Wit bleef tweede door thuis een overwinning te behalen op Ajax. dat met 02 moest zwichten. De derde plaats bleef voor V. S.V. aangezien de Velseroorders den uit wedstrijd tegen R.F.C. met ongedacht hooge cijfers (61) in hun voordeel be slisten. Evenals verleden week had V.U.C. ook nu weer geen succes door den uit wedstrijd tegen Emma met 45 te verlie zen. Dit beteekent de eerste overwinding der Dordtenaren. De eerste helft had een spannend verloop V.U.C. nam al spoedig de leiding, door Bonder, maar Ockenburg maakte na enkele minuten gelijk, 11. Bij Emma vlotte het wonderwel. Toen F v.d. Gijp Emma de leiding gaf. was dat vol komen verdiend. Toch zag V.U.C. kans om door B. de Harder direct daarop ge lijk te maken. In het laatste kwartier van de eerste helft waren de Hagenaars ster ker, maar doelpunten kwamen er niet. Kort na de hervatting gaf F. -v. d. Gijp Emma uit een strafschop de leiding, 3—2. Direct daarop 'maakte de Harder echter weer gelijk, 33 V.U.C. bleef voor doel sterker en vijf minuten later gaf Brandes zijn club de leiding. 3—4. De doelpunten- regen hield aan, want J. v. d. Gijp maak te op fraaie wijze opnieuw gelijk, 44. Nog geen minuut later gaf F. v. d. Gijp Emma opnieuw de leiding. 54. Hierna ging de strijd gelijk op. met doelkansen aan beide kanten. Tegen het einde was V.U.C. beslist sterker, maar zij kon niet tot doelpunten kojnen. Haarlem won thuis T nu: In het geheel zullen in dit seizoen we derom twaalf collectes voor Winterhulp Nederland worden gehouden, n.l. lijsten- en zes straat-inzamelingen tweede lijstencollecte wordt van Oct Naar Reuter uit Monrovia meldt, zijn Amerikaansche troepen aangekomen in de negerrepubliek Liberi in W.*Afrika. De Londensche correspondent van de „Baseler Nachrichten” meldt aldus Stefa- ni, dat de berichten van een gemeen schappelijke Engelsch-Amerikaansche ac tie in Liberia te Londen met voldoening zijn ontvangen. Men vestigt er den na druk op, dat de geallieerden aan de Afri- kaansche Westkust thans 6 steunpunten bezitten, te weten: Gambia, Sierra Leone, Liberia, de Goudkust Nigeria en Fransch Equatoriaal Afrika. Dit laatste gebied heeft zich reeds in 1940 bij den generaal de Gaulle en diens beweging aangeslo ten. Liberia is de ongeveer 100 jaar ge leden gestichte vrije negerrepubliek. De oorspronkelijke inwoners bestonden uit vrij geworden slaven uit Noord-Amerika. In verband met de actie in Liberia wordt nog uit Londen vernomen, dat de geallieerde luchtmacht langs de ongeveer 350 mijl lange kust ter bestrijding van het duikbootengevaar een patrouilledienst heeft ingericht. Liberia is strategisch van groot belang daar het het gebied van Afrika vormt, dat het dichtste nabij Zuid-Amerika is gelegen. De vorige cursussen van het Gemeen telijk Handelsavondonderwijs werden voor het grootste deel des middags ge geven. De leerlingen hebben bijna allen een betrekking, zoodat zij voor dit on derwijs des middags vrij moeten vra gen aan hun werkgevers. Het vrijgeven is natuurlijk in vele gevallen niet moge lijk. Daarom is besloten het handels, avondonderwijs dezen cursus weer des avonds door te laten gaan Met de in richting der scholen hiervoor is reeds een begin gemaakt. „We zijn over den berg” Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in het politiek weekpraatje over het onderwerp ,,We zijn over den berg”. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de. dat vrijwilligers voor de Waffen_S.S. f en het Legioen zich op onderstaanden da_ f turn bij het genoemde adres kunnen,ver. ta WArdAn Tevens wordt er de aandacht op geves- Het Opperbevel van de maakte gisteren bekend: In den frontsector Noworossisk-Toeapse neemt de aanval van Duitsche en verbon den troepen tegen de diepe stellingen van den vijand verderen voortgang. Alleen al in den sector van een divisie jagers wer den gisteren 60 versterkte gevechtsinstal- laties genomen. Bomaanvallen der lucht macht waren gericht tegen het kolonne- verkeer der bolsjewieken op de berg en kustwegen. Ten Zuiden van de Terek wierp een eigen tegenaanval den vijand, die een aanval op onze stellingen onder nam, onder zwire, bloedige verliezen tot achter zijn uitgangstellingen terug. Te Stalingrad hebbe de aanvallende troepen taaien vijandelljken tegenstand gebroken, alle bedrijfsgebouwen der ka- nonnenfabriek „Roode Barricade" stor. menderhand genomen cn na bloedigen af weer van hevige tegenaanvallen den vijand uit het aangrenzende stadsdeel ge worpen. Zware aanvallen van sterke for maties der luchtmacht gaven steun in dezen strijd en vernietigde op den Oos- telijken oever van de Wolga talrijke stuk ken geschut. De ten Noordwesten van het stadsdeel Spartakofka ingesloten bolsje wistische strijdkrachten werden vernie- tigd- In den Middfn. en Noordelijken front sector behalve succesvolle activiteit van eigen stormtroepen en af weer van plaatse, lijke vijandelijke aanvallen geen gevechts handelingen van beteekenis. Gevechts vliegtuigen zetten ondanks de ongunstige weersomstandigheden de bestrijding van sovjet-transportbewegingen voort. Bij luchtaanvallen op luchtbases en an dere militaire installaties op het eiland .Malta, ondernomen door Duitsche en Ita- Baansche luchtstrijdkrachten, zijn nieuwe vernielingen tot stand gebracht. In felle luchtgevechten werden 12 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Een aanval overdag van de Britsche luchtmacht op het Zuidelijke deel van het bezette Fransche gebied, heeft verliezen onder de Fransche bevolking teweegge bracht, benevens geringe materieele schade aan gebouwen, vooral in de woon wijken van de aangevallen plaatsen. Een bommenwerper werd neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren In Zuidoost-Engeland voor den oorlog belangrijke installaties in scheervlucht met bommen van zwaar kali, ber bestookt.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1