goed gevoed Goed gekleed en F Dinsdag 20 October. 1942. No. 18315. VERDUISTEREN het West-Kaukasische gebergte m Vorderingen t De Nederlandsche pioniers in de Oekraïne Zuid-Holland Oostland Steunpunten in Stalingrad gebombardeerd UITREIKING DISTRIBUTIE. bescheiden' De Engelsche aanval op Le Creuzot 'j Morgenthau in Londen Boerenleider voor vertrekt naar Clandestien geslacht vee Het lot van Stalingrad Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen COURANT PRIJ8 DEZER COURANTi Voor "a-Gravenhage bij mat „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl. te antwoorden. van middelen in aldus haar beperken. Overigens deze landelijk ft A ft A A A A A A V V V w V w V De Sint Nicolaas-actie van den Natio- nalen Jeugdstorm. Arnhemsche leden van deze organisatie bij het in zamelen van speelgoed (Polvpoort-Zcyletnaker) Bij onze vrijwilligers. Ononderbroken moeten kisten met voedingsmiddelen verladen worden. De groote familie der frontkameraden, waartoe ook onze mannen behooren, mag het aan niets ontbreken. (S.S.P.K. Altstadt O.-H.) De Zeevaartschool „Abel Tasman" is uit Delfzijl verplaatst naar Enkhuizem Eenige leerlingen tijdens dé les in het kompas afpeilen (Polygoon-v. Bilsen) De uitreikin_ van voedingskaarten en bonkaarten voor aardappelen voor de 12e periode, benevens verstrekking van vita mine D-tabletten aan kinderen en a.s. moeders en inlevering van schoenenformu lieren welke plaats vindt in het lokaal Groot Hertoginnelaan, geschiedt mor. gen van 9.30 tot 17 uur voor de letters Lf t.m. einde L en M. In de voormalige gemeente Loos d-u i- n e n (Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine-tabletten, waar van de uitreiking later plaats heeft) morgen plaats tusschen 9.30 en 17 uur voor de letters: van der Kruk t.m. einde K en L. Naar de Fransche staatszender meldt, is het aantal dooden onder de Fransche bevolking, tengevolge van den Engel- schen aanval op hef gebied van Le Creu zot, gestegen tot 57. Het aantal volkomen verwoeste huizen bedraagt 60, dat, der zwaarbeschadigde huizen ruim 300. Vijf tienhonderd menschen Ttijn dakloos. w Darlan naar 'Algiers De opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten, admiraal Darlan, is, naar te Vichy is bekendgemaakt, naar Algiers vertrokken. In politieke kringen te Vichy brengt men, naar S.P.T. meldt, deze reis in verband met particuliere aangelegen heden van den admiraal, daar, zooals be kend is. Darlan’s zoon sinds eenigen tijd zwaar ziek te Algiers ligt. Zijn moeder bevindt zich reeds aldaar. Toch is het. aldus genoemde kringen, niet onmogelijk dat Darlan in Noord- Afrika tevens besprekingen zal houden met het Fransche opperbevel aldaar o.a. in verband met de bezetting van Liberia. Men meent, dat een reeks van verdedi gingsmaatregelen in het Fransche kolo niale' gebied in Afrika noodzakelijker dan ooit is geworden. Eenige in het Kaukasus-gebergte ge vangen genomen bolsjewisten worden Tadoor Duitsche Flak-artilleristen ont- zjj de waakzaamheid’ van de verkennings- wapend. (P.K. Jönisch-We.-Po.) De actie in Liberia S.P.T.-meldt uit Londen: Wat de.Ge allieerde actie in Liberia betreft is men in de Engelsche pers van oordeel, dat, in strijd met een bewering van bepaalde zijde, van dit land uit geen aanval op Dakar zal worden ondernomen. Na de eerste berichten over de bezetting van Li beria heeft de pers er niet veel aandacht meer aan besteed. Distributie-ambtenaren knoeiden met bonnen Een aantal jeugdige.lijdelijke ambtena ren van den distributiedienst te Hilversum heeft zich vandaag voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden gehad we gens verduistering van levensmiddelen bonnen. De 18-jarige H. F., de voornaamste fi guur in dit ambtenarencomplot, hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich v d, nog HAAGSCHE Het bericht, dat Morgentl au de Ame- rikaansche minister van Financiën in Londen is aangekomen, heeft in Wash ington aanleiding gegeven tot de meest verschillende geruchten en combinaties, ipeldt de Daily Telegraph. Dit is te meer het geval, daar Roosevelt en ook de offi- cieele woordvoerders van zijn regeering op de reis van den minister geen toelichtingen hebben gegeven en willen geven. Alge meen brengt men het bezoek van Mor genthau aan Londen in verband met de kwestie der oorlogsfinanciering en ook met de problemen, die voortvloeien uit het besluit van de Ver.-Staten om de goudproductie te staken. Wanneer n.l. het Amerikaansche ministerie van Financiën in de toekomst geen goud meeropkoopt, zal het waarschijnlijk ook ge^n goud meer betrekke, uit de Zuidafrikaansche Unie. Aangenomen kan worden, dat Morgenthau deze aangelegenheid zal bespreken met generaal Smuts evenals met ambtenaren van het Britsche ministerie van Finan ciën. vooruitbet. per 3 mnd. „w „icuws.o luwiv en ,,Ijetterk Bijbl.” 3.1», Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.10, a. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. zenden, hoef ik u niet meer te vertellen, of het eten er goed of slecht is! Inderdaad, u doet ons watertanden. En gaat ook verder het leven alweer zijn gewonen gang? Dat zou ik niet willen beweren. Eerst wanneer de herstelwerkzaamheden geheel voltooid zullen zijn, zal daarvan sprake kunnen zijn. Maar wel maakt men zich van de verwoestingen van den oorlog vaak een overdreven voorstelling. In Rowno bijvoorbeeld, waarde Rijkscommissaris voor de Oekraine, Erich Koch, resideert, en welke stad in Nederland vooral be kendheid heeft als het centrum »van den Werkdienst Holland, zullen zeer spoedig ook de laatste sporen van den oorlog zijn uitgewischt. Ook is het weinig bekend, dat het klimaat er. nog in dezen tijd van het jaar. heerlijk droog en zonnig is. Zelfs nu in October kan men in de buurt van de Dnjepr naar hartelust zonnebaden. Geen angst voor den winter Is men op den komenden winter, wat kleeding betreft, goed voorbereid? Dat zou ik denken! Behalve de ge wone bruine kleeding, die van dik laken vervaardigd is, heeft de Weermacht onze arbeiders nog zoo ruim van wollen klee ding en bont voorzien, dat ook dé felste kou kan worden afgewacht. Naar men mij verzekerde, heeft men zelfs voor een nieu wen record-winter niet de minste vrees; van binnen goed gevoed, van buiten warm gekleed. Dat is het parool, waaronder onze mannen den winter ingaan, om in de komende lente zoover met het werk ge vorderd te zijn, dat naar nieuwe objecten kan worden uitgezien. In het algemeen, zoo besloot ir. Heere- ma zijn uiteenzetting, kan aan moeders kindjes slechts de raad gegeven worden, thuis te blijven. Voor flinke kerels echter, die er niet tegen opzien een moeilijk kar wei met beide handen aan te pakken, die niet alleen de lasten, maar ook de beko. ring van een pioniersbestaan weten te vinden, voor hen zijn er in het Oosten groote mogelijkheden weggelegd. Op een voorpostboot. Seinen met de seinlamp. Terwijl één der mannen op neemt. staat de andere gereed om direct (P.K. Schwarz-We.-Po.) DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 20 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In bet dicht bebosohte terrein van het West-Kaukasische gebergte werd in weer wil van ongunstige weersomstandigheden krachtig vijandelijk verzet in kazematstel- lingen gebroken. Aan den weg door den pas naar Toeapse werd de verbinding tus schen de beide aanvalsgroepen, die ten Noorden en ten Zuiden den weg al strij dende hadden bereikt, op den weg zelf tot stand gebracht. In den sector van de Terek mislukten vijandelijke tegenaanvallen. In luchtge vechten werden 10 bolsjewistische vlieg tuigen neergeschoten. In de Noordelijke voorstad van Stalin grad ontrukten de Duitsche troepen den bolsjewieken nieuwe huizengroepen. De gevechten tot zuivering van het fabrieks terrein van de kanonnentabriek „Roode Barricade" duren nog voort. artillerie de van PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M (5 rog.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 ree ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0,57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 c meer bombardeerde krachtig versterkte de fabriek „Roode Koning Christiaan van zijn paard gevallen Koning Christiaan van Denemarken heeft gisteren op zijn dagelijkschen och- tendrit door de stad een ongeluk gehad. Bij een val van zijn paard, dat opschrikte en ging steigeren, liep de koning een vrij zware verwonding op aan het achter hoofd en lichte verwondingen aan de onderlip, aan het linker oor en aan de linker knieschijf. Teekenen van ernstige verwondingen zijn naar de meening der artsen niet te constateeren. Niettemin zal de koning eenigen tijd het bed moeten houden. Het ongeval had plaats tegen half, tien in den ochtend, toen de koning op den terugweg was naar het paleis. Voorbij gangers kwamen den koning te hulp, die in een ziekenauto van de brandweer eerst naar ’t paleis en vervolgens, na het aan leggen. van een noodverband, naar het zie kenhuis der Diaconessenstichting te Ko penhagen vervoerd werd, waar de ver wondingen verbonden werden, nhdat de koning licht verdoofd was. De artsen ach. ten den toestand van dên koning naar om standigheden bevredigend. Men zal zich herinneren, dat koning Christiaan 26 September j.l. zijn 72en ver jaardag vierde. Een nader bericht meldt, dat de toestand van den koning door den behandelenden geneesheer hedenochtend opnieuw bevre digend is genoemd. Men verwacht, dat de wonden spoedig genezen zullen zijn, zoodat het verblijf van den koning in het ziekenhuis slechts van korten duur be hoeft te zijn. Een gevaar voor de volksgezondheid Het was in de tachtiger jaren, dat in ons land de eerste schreden werden ge zet op het pad van de vleeschkeuring. Rotterdam was in 1884 de eerste stad vleeschkeuring natuurlijk ook centralisatie slachting noodzakelijk Amsterdam volgde in Ir. P. I. Heerema, den tweeden directeur van de Nederlandsche Oost Compagnie, hebben de V.P.B onmiddellijk na zijn terugkeer van een reis naar de Oostelijke gebieden bezocht, om uit zijn mond eenige actueele bijzonderheden te vernemen over dit stuk van Europa, dat voor ons land van zoo groote beteekenis zal worden. Naar aanleiding van de oprichting der Nederlandsche Oost-Reederij had onze eerste vraag betrekking op de transport mogelijkheden van en naar de bezette Oostelijke gebieden, een punt, dat onder de huidige omstandigheden en bij het toe nemend verkeer met Nederland, van be lang is te achten. Zooals u begrepen zult hebben, ant woordde ir. Heerema, bevinden de stapel- goederen zich in hoofdzaak in de Oekraine. Da transportmoeilijkheden zullen al voor een goed deel zijn opgelost, wanneer de Nederlandsche Oost Reederij eenmaal op volle kracht kan stoomen. Wanneer echter de mogelijkheid van een kortere binnenlandsche verbinding zou worden overwogen, dan zou wellicht een Nederlandsch initiatief, gegrond op onze ervaring als waterbouwkundigen, hiertoe den weg kunnen aanwijzen. Kunt u ons iets naders vertellen over de ervaringen van onze arbeiders in de Oekraine? Nu, er zijn er bij, die nooit meer terug willen. En uit gesprekken is mi, gebleken, dat zij dit niet wenschen, omdat het er zoo goed van eten en drinken is. maar vooral omdat zij de groote moge lijkheden, welke er in dit land voor hen liggen, hebben opgemerkt. Van de ge huwden is reeds een deel met verlof naar Nederland -geweest, maar vrijwel zonder uitzondering hebben zij een nieuw con tract geteekend. Velen hopen, dat zij zich spoedig met hun gezin voorgoed in het Oosten kunnen vestigen. Goed eten en drinken U sprak zooeven over de voedsel voorziening. Is het er inderdaad goed van eten en drinken? De organisatie daarvan is in één woord voortreffelijk, luidde het antwoord. De rantsoenen zijn belangrijk hooger dan in Duitschland of Nederland. Koffie, warm eten, vleesch, brood of boter is er volop. De levensmiddelentrein, die deze week uit de Oekraine in Berlijn is aan gekomen, bevatte o.a. 165 kisten boter, 80 ton bloem, ruim 20.000 levende kippen, 230.000 eieren. 50 zakken gedroogde peren, 144 kisten gedroogde kool en appelen. Wanneer men zoo’n voorloopig geschenk van vijftig wagons naar de „Heimat” kan „De oudjes doen het nog best”. In Wognum wordt op een der boerderijen ge- dorscht met den zgn. rosmolen, een methode, welke vroeger werd toegepast. (Folygoon-Kuiper Jongetje onder autobus ll.jarig knaapje J. P. uit de Hl.straat te Loosduinen had Jeugdige dief De politie te Delft heeft gearresteerd den 19-jarigen J N. aldaar, die bij een ijzerhandelaar een groote hoeveelheid huishoudelijke artikelen had ontvreemd en bij een bonthandelaar, bij wien hij in betrekking was. twee zilvervossen, ter waarde van ongeveer 1000. tip naam van dezen bonthandelaar had hij voorts Verschillende kwitanties geïnd en het geld zelf gehouden. Verder stal hij ten nadeele van zijn patroon 300 textielpunten, ter wijl hij tenslotte nog twee inbraken in een consumptietent op zijn geweten heeft. Sovjetaanval op veerbooten bij Trelleborg De Zweedsche pers meldt, dat 2 Sovjet- duikbooten een aanval hadden gedaan op de Duitsche veerboot „Deutschland” en de daarachter varende Zweedsche veer boot „Koning Gustaaf V” De aanval zou hebben plaats gehad óp ongeveer 6 mijl van Trelleborg. De ..Deutschland” is licht beschadigd en heeft 5 dooden en 29 gewonden. De „Koning Gustaaf V” kwam' er ongedeerd van af. Na het be kend worden van den aanval zijn Zweed sche oorlogsbodems uitgeloopen om de 2 veerbooten te assisteeren, terwijl ook te Trelleborg de nóodige voorbereidende maatregelen werden getroffen. gevangenisstraf eischen. Tegen den 21-jarigen A. H„ die behalve suikerbonnen, ook brood-, vleesch-, eieren- en melkbonnen had verduisterd, eischte de officier van ustitie, mr. J. W. Bosch, eveneens een aar gevangenisstraf. Tegen den 20-jari- gen A. v. d. B en den 18-jarigen G. S., die op kleinere schaal hadden geknoeid, werd resp. een maand en drie maanden gevangenisstraf geëischt. Den 30-jarigen chef A. L. was heling ten laste gelegd. De officier van justitie achtte de schuld van den verdachte niet bewezen en vroeg vrijspraak. in ons land, die de waarnaast van aanvoer en was invoerde. 1887 met zijn centrale veemarkt en abat toir en langzamerhand werd dit goede voorbeeld door tal van andere gemeenten nagevolgd. Vooral in de steden waar dik wijls ziek vee, dat men op het platteland niet kwijt kon, aan ondeskundige slagers werd verkocht breidde het keurings- stelsel zich uit. Toch zou het nog tot 1921 duren, eer deze materie in de vleeschkeuringswet landelijk geregeld werd. Wanneer men de groote frissche hallen van het Amsterdamsche abattoir beziet, waar met behulp van stoom en warm en koud water een zeer hooge mate van hygiëne wordt betracht vraagt men zich met verbazing af, hoe er menschen kun nen zijn, die door het min of meer regel matig gebruik van vleesch afkomstig van clandestien geslacht vee medewerken aan toestanden, die daarmee de schrilste tegenstelling vormen en een aanfluiting zijn van de meest elementaire begrippen van hygiëne. Eererzijds het abattoir, waar het afge keurde vleesch in den destructor ver nietigd wordt en zelfs het vleesch. dat niet volkomen aan de eischen vol doet, door sterilisatie bacterievrij wordt gemaakt alvorens voor consumptie te worden vrijgegeven, anderzijds de clan destiene slachtplaats, waar temidden van faecaliën, afval en andere half vergane en rottende stoffen, van stank en vuil, menschelijk voedsel wordt gereedge maakt. Het is zelfs een leek volkomen duidelijk, dat dit een spotten is niet alleen met de eigen gezondheid van den consument maar ook met de volksge zondheid in het algemeen. Degenen, die desondanks nog niet overtuigd zijn van hun even onverstandige als onverant woordelijke handelwijze, moesten eens een kijkje nemenj in het laboratorium van het abattoir, waar een verzameling praeparaten staat opgesteld van aller hande ziekelijke afwijkingen, in den loop der jaren bij het geslachte vee geconsta teerd, waarbij o.a. ook voor den mensch zeer gevaarlijke infectieziekten. Wanneer men dan bedenkt, dat de op het abattoir aangevoerde dieren over het algemeen niet dé slechtste zijn en dat men met het oog op geldelijk voor deel vaak zal trachten het vleesch van zieke of een natuurlijken dood ge storven dieren, clandestien te verkoopen. is het duidelijk, dat de verbruiker van dit vleesch een dubbel groot risico loopt. Dparom past hier slechts één conclusie: clandestien vleesch Dat nooit Óverigens worden de zoogenaamde reusachtige Duitsche verliezen tegenge sproken door de bewering van vijnndelijkc zijde. dat de laatste 30 Duitsche divisies versche troepen naar Stalingrad waren overgebracht. Het gebruik van dergelijke troepenmassa’s was in geen enkel sta dium vap den aanval op Stalingrad nood zakelijk en ook niet mogelijk. Na het bin nendringen in de stad is de aanval over gegaan in huize1-gevechten van afzonder- lijke 'tcottroepen. Het aantal vpn alle hierbij gebruikte troepen is nog in de verste verte niet zoo groot als de van vijandelijke zijde als Duitsche verlies cijfers gegeven getallen. Gebrek aan munitie bij bolsjewieken V.-.i" militaire zijde verneemt het D.N.BI Nog slecht 12 granaten mogen door rif bolsjewistische batterijen per dag en pei *anon verschoten worden, aldus wordt ge- ZeRd in een dagorder no. 822 van 22 Sep tember 1942. die gevonden is bij een bols, wistische stoottroepactie. De in dezen *eter in gevangenschap geraakte bolsje- Sovjets steken bosschen in brand Het D.N.B. meldt: Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Bij het breken van het verzet in fel om. streden kazematten in het Noordwestelijke deel van den Kaukasus, hebben de bols jewieken door vlammenwerpers zware vgrliezetk geleden. Stuk voor stuk moes ten de sovjets hun stellingen prijsgeven. Tevergeefs maakten zij van elke denkbaar mogelijke gevechtstactiek’ gebruik om de Duitsche infanteristen en jagers tegen te houden. Hun nieuwste tactiek is thans om geheele wouden in brand te steken, ten einde onder dj bescherming van de rook wolken tot tegenaanvallen te kurfnen over gaan. Na een bloedigen strijd werden de vijandelijke stoottroepen verdreven. Het Willem zich in de Alidastraat vastgeklampi aan het rechterspatbord van een W.S.M. bus, die zich in beweging zette. De jongen kwam te vallen en geraakte onder het rechter voorwiel. Hij bekwam een rech ter dij been fractuur en is opgenomen in het R.K, ziekenhuis aan het Westeinde, Nieuwe perspectieven Hét trieste feit dat Indië voor ons verloren ging, dat de rampspoed waar voor jarenlang gewaarschuwd is. daar mede geboren werd, doen onze gedachten gaan naar de nieuwe mogelijkheden, de wijde perspectieven, die voor ons volk, geopend worden door het ontsluiten van de Oostgebieden. Landgenoot, dat ook ons volk in deze Oostgebieden een groot en rijk arbeidsterrein vinden zal dat danken wij aan het feit dat nu duizenden Ne derlandsche mannen het bolsjewisme ver nietigen en zoodoende voor ons een nieuwe toekomst bouwen. Nieuwe per spectieven danken wij aan deze dappere Oostfrontstrijders. Daarom zorgen wij voor deze mannen zooveel als in ons ver mogen ligt, daarom versterken wjj. het Verzorgingsfonds. Landgenoot, helpt dit fonds sterk maken. Zend uw bijdrage op girorekening 432100 t.n. Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen „Nederland” Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. Vliegend» hoofdzakelijk steunpunten October Formaties gevechtsvliegtuigen vernietigden in het ressort van den bene denloop van de Wolga verscheidene transporttreinen, een sleepboot en 6 op den grond staande vliegtuigen. Aan het Donfront sloegen Roemeensche troepen vijandelijke aanvallen af. Aan het front van El Alamein vielen lichte Duitsche en Italiaansche gevechts vliegtuigen concentraties van Britsche tanks en auto's aan. Vergezellende jachtvliegtuigen en jachtkruisers schoten 4 Britsche vliegtuigen neer. De strijd tegen de Britsche vliegvelden op Malta werd door Duitsche en Itali aansche luchtstrijdkrachten voortgezet. In OosLEngeland heeft de Duitsche luchtmacht gisteren overdag uitgebreide aanvallen gedaan op militaire doelen en voor den oorlog belangrijke installaties. D« A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt De nog overgebleven verdedigers van Stalingrad zijn op een klein gebied van ten hoogste eenige vierkante kilometers oppervlakte samengedrongen en met de troepen op den Oostelijken oever van de Wolgt hebben zij geenerlei verbinding meer, doordat de Duitschers deze rivier op alle punten in het stadsgebied bereikt hebben De herfstregens, die den grond thans overal aan het front in een dikke modder brij veranderen, waarmede de bolsjewie ken altijd nog beter overweg kunnen dan de Duitschers en hun bondgenooten, zul len, naar men in militaire kriqgen ver- Waart, den definitieven val van Stalingrad i geen haluur kunnen vertragen. De Wolga kunnen de bolsjewieken al leen nog des nachts als scheepvaartweg gebruiken en ook dan nog is het een toe val, als een schip de Duitsche bewakings posten weet te passeeren. De troepenconcentraties achter het Sovjet-front in het gebied van Rsjef, waar van het Weermachtbericht sedert enkele dagen meldt, dat zij door de luchtmacht gebombardeerd worden, wekken den in druk. dat de bolsjewieken plannen koester, den voor een groot offensief, daar het hier om een vrij sterke troepenmacht gaat Van contact met Duitsche landstrijd krachten is nog geen sprake en tot dusver is alleen nog het woord geweest aan de luchtmacht die vaak honderden K M. het vijandelijke gebied moet binnendringen. Zonder ophouden bombardeeren de vlie gers de stations, waar het materiaal van den tegenstander, nog voor het in den strijd kan worden geworpen, wordt ver nietigd. Op deze wijze zijn geheele divisies ge decimeerd. nog lang voor het bereiken van het eigenlijke gevechtsterrein, dank vliegtuigen, die tot ver achter de ge- vechtslinies de vijandelijke bewegingen nauwlettend in het oog houden. Stalingrad geen Verdun Het D.N.B- verneemt van militaire zijde met betrekking tot de zoogenaamde reusachtige verliezen van de Duitsche Weermacht tijdens de gevechten om Sta lingrad Wederom worden de Duitsche verliezen van Engelsche zijde reusachtig overdre ven en tot verhooging van de geloofwaar digheid vergeleken met de Duitsche ver liezen voor Verdun tijdens den eersten wereldoorlog. Een dergelijke vergelijking is onjuist. Bij Verdun was de Duitsche doorbraakpoging na den val van de forten Vaux en Douaumont overgegaan in een uitputtingsstrijd van grooten omvang en het Duitsche leger vocht 30 weken een on_ gelijken strijd van menschelijke kracht tegen een overweldigende meerderheid van ijzer, staal en machines. Tegen Sta lingrad kon de Duitsche Weermacht in den aanval van'5 weken, "behalve haar superioriteit in opleiding een veelvoud de modernste technische oorlogs- den strijd brengen en verliezen tot een minimum wistische artillerieluitenant Grigorij Moetsjin heeft hierover verklaard„Wij hebben reeds granaten verschoten met het leverantiestempel „Augustus 1942”. Over dit klaarblijkelijk gebrek aan mu nitie hadden mijn kanonniers hun ge dachten. Het ontnam hun de laatste hoop op een overwinning”. In tegenwoordigheid van boerenleider E. J. Roskam Hzn., heeft boer A. de Waard, provinciaal boerenleider voor Zuid-Holland, in de vergadering van streekleiders, gehouden op Maandag 19 October in het provinciaal kantoor van den Landstand te den Haag, afscheid ge nomen van zijn naaste medewerkers, in verband met zijn vertrek naar de Oekraine. Daarbij heeft allereerst de pl.v. boeren leider voor Zuid-Holland. de heer J. Rij laarsdam Jzn. het woord gevoerd. Hij schetste met hartelijke woorden de goede samenwerking tusschen boer de Waard en hem. Uit dit oogpunt speet het spr., dat hij als pl.v. boerenleider, zijn steun zal moeten missen. Anderzijds ziet hij in boer de Waard den aangewezen man om ginds in Oostlahd leiding te geven aan de vijftig boeren, die met hem meegaan. Spreker twijfelde er niet aan of de ver trekkende zal in den vreemde den naam van ons land hoog houden. Boerenleider Roskam schetste aller eerst den arbeid, welke door hem zelf is verricht, om den boer op de plaats te brengen, waar hp thuishoort. Die strijd is zwaar en spr. zag het daarom als een verlichting, dat in de Oekraine een stuk land, zoo groot als Nederland is vrijge geven. waar de boer zijn vrijheid kan be vechten. In korte trekken gaf boerenleider Ros kam weer, wat boer de Waard gedaan heeft voor de boeren en tuinders in Zuid- Holland en hij sprak den wensch uit. dat het den boerenleider voor Zuid-Holland in de Oekraine gelukken zal, de taak, welke hij vrijwillig op zich heeft genomen, tot een goed einde te brengen- Ook werd nog het woord gevoerd door den heer K. Hoogenboom te Oud-Beijer- land. als hoofd van hoofdafdeeling 2 v; den Landstand in de provincie Zui' Holland De vertrekkende boerenleider brac tenslotte dank aan zijn vele troftv medewerkers voor <ie wijze, waarop hem steeds hebben bijgestaan in A werk voor de vrijmaking van den boe Met de woorden :',,Ik zal van de Oekrair.o maken, wat er van te maken is” eindigde hij zijn korte rede. Het SS-ErsatZkommando deelt ons me. de. dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaanden da tum bij het genoemde adres kunnen ver voegen^ teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) wil_ len toetreden. 23 October 1942: 10 uur Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. nsoo Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; FII.ï RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 1194611 Voorb.. Boekh, H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh J. B. v. Setera |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 v. 6.36 aar nam. tot 8JS aar v.m. Maan: 20 Oct. onder 3.27 v.m., op 5.29 n.m.; 21 Oct. onder 4.43 v.m., op 5.52 n.m. 24 Oct. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Oen Haag) No. 115995. Wapens en munitie

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1