lllll 1942. Nó. 18316. Nederlandsch-Indië -onder de Japansche bezetting Woensdag 21 October. VERDUISTEREN o. 6.34 aar nam. tot 8.16 uur v.m. Maan: 21 Oot. onder 4.43 v.m., op 5.52 n.m.; 22 Oot. onder 5.54 v.m., op 6.18 n.m. 24 Oct. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Oen Haag) No. 115995. In Stalingrad duren de gevechten voort De nieuwe bestuurs maatregelen WBÏÏ, ,Xtar’rtemW BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Rede van Alexander Keuringen en Sovjetaanvallen tusschen Wolga en Don ineengestort Geen Fransche hulp aan duikbooten der As voor» de Waffen-S.S. het Legioen Lagerhuis staat nieuw crediet toe Radiorede van Laval g Gemachtigde voor de Prijzen krjjgt meer bevoegdheden De bedreigde Britsche zee verbindingen Oproep aan de Fransche arbeiders 1. COURANT De strijd om Stalingrad, Een verwoeste fabriek in deze stad, (P.K. Niermann-All.-H.) Winterhulp vraagt juist Uw offer! Giro 5553 A K A s A K A SS A A A A A K het het HAAGSCHE I» Er zijn weer mosselen I De drukte bij het arriveeren van een schuit. De venters trachten een partij van het waardevolle volksvoedsel machtig te worden. (Polygoon-v. Bitsen) Bij onze vrijwilligers. Een der mooi ste momenten van den dag. De kok heeft het eten klaai—en dat onze vrijwilligers wat lusten, daar kan hij van mee pra» ten. Maar er Is genoeg, meer dan vol doende en een gezonde eetlust is ken merkend voor een, goed soldaat. (S.S.P.K. Altstadt O.-H.) DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend De aanhoudende slechte weersgesteld heid heeft gisteren de gevechtshandelingen in het Westen van den Kaukasus bena deeld. Desondanks veroverden de Duit- sche troepen met steun van het lucht wapen nieuw terrein voor de voortzetting van den aanval. In Stalingrad duren de gevechten voort. Afweergeschut van het iuchtwapen heeft een vrachtschip op de Wolga tot zinken gebracht Het luchtwapen heeft overdag en des nachts transportbewegingen, spoor. De „Frankfurter Zeltung" ontving van zijn correspondent in Tokio een uitvoe rig .artikel over den toestand in Neder- van de Dagblad” Indischen het Fran- stemmen Duitsche wacht aan den Atlantischen Oceaan. In de talrijke Infanterie- steunpunten aan de kust worden de stellingen steeds meer vervolmaakt. Man schappen bjj het vervaardigen van „Spaansche ruiters”. (P.K. Micheljak-H.H.-St.) PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m M (5 reg.) 1 65, elke m.M. m. tot 22 m M. (10 reg /0.19, Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reet 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct.. fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) f0.il. Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr ƒ0.48 Adv. ..Br bur, v. d bl.” 10 c meer Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Gin» No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461] Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Door het Fransche ministerie van Ma rine worden opnieuw de Engtelsche be richten, dat duikbooten der Asmogendhe den in Fransch-West-Afrika geholpen worden, met nadruk tegengesproken. Ver klaard wordt, dat de Fransche admirali teit als gevolg van de vele onjuiste En- gelsche berichten deze niet alle kan tegen spreken, doch dat echter met het oog op den omvang van de onjuiste berichten in de laatste dagen medegedeeld moet worden, dat alle geruchten hierover lede ren grond missen. Kerstvacantie op H.B.S. en gymnasium verlengd tot 11 Januari Met ingang van 1 November a.s. zal het stookseizoen in alle gemeentelijke scho. len aanvangen. Bepaald is, dat de tempe. ratuur niet boven de 60* F zal mogen stijgen. Op de gemeentelijke scholen voor mid delbaar- en voorbereidend hooger onder wijs zal getracht moeten worden met de toegewezen hoeveelheden brandstoffen tot de Kerstvacantie normaal les te geven. Mocht dit onmogelijk blijken, dan zul len nadere voorschriften worden gege ven; de herfstvacantie duurt van 29 tot en met 31 October; de Kerstvacantie wordt tot 11 Januari verlengd, met dien verstande, dat bij felle koude omstreeks dien tijd, verdere verlenging zal worden overwogen; na de Kerstvacantie wordt, voor zooveel perioden van drie weken als noodig zal blijken, les gegeven volgens den volgenden lesrooster: le week: de geheele week school; 2e week: Maandag Dinsdag en Woensdag vrij; 3e week: Don. derdag, Vrijdag en Zaterdag vrij. Voor de vrije dagen zullen aan de leerlingen ta ken worden opgegeven, ten einde ach terstand in het onderwijs zooveel moge- t lijk te voorkomen. Avondscholen en -cursussen zullen al leen gehouden kunnen worden op dagen, dat er in de betreffende scholen gestookt wordt. Deze gegevens ontleenen wij aan een rondschrijven van den burgemeester van den Haag aan de rectoren/directeuren der gemeentelijke scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. In een rondschrijven aan de hoofden der andere gemeentelijke onderwijsin richtingen wordt o.m. medegedeeld da' er geen bezwaar tegen is, dat de kinde ren. wanneer de temperatuur dit wensche. lijk mocht maken, jassen en mantels aan. houden. Dv lessen in handwerken en handteekenen moeten in de ^gewone klasselokalen gegoven worden. Te begin nen 2 November wordt, behoudens tegen bericht, tot en met 27 Februari, op Za_ .terdag geen school gehoudenin plaats hiervan wordt op Woensdagmiddag les gegeven. Turfsteken in het Drëntsche hoog veengebied. De turf, welke den ge- heelcn zomer heeft staan drogen, wordt op kruiwagens geladen en binnen gehaald. (Polygoon-v. Bilsen) Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de. dat vrijwilligers voor de Waffen_S.S. en het Legioen zich op onderstaanden da tum bij het genoemde adres kunnen ver voegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het Legioen kunnen zich ook die. genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) wil len toetreden. 23 October 1942: 10 uur Den Haag, Café Volgens den Britschen berichtendienst heeft de eerste lord der admiraliteit Alexander, gisteren in een rede te Londen verklaard, dat 3- veranderingen in de oor logvoering ter zee sedert den laatsten wereldoorlog de gevaren voor de Britsche zeeverbindingen „enorm vergroot” heb ben. In de eerste plaats de aanzienlijk vergroote actie-radius en de vuurkracht der vliegtuigen, vervolgens het enorm uit gebreide prestatievermogen der duikboo ten en tenslotte de omvang en verschil lende manieren van mijnenleggen door den vijand. Ter bestrijding van deze ge varen moet het gros van de Britsche vloot gebruikt worden om de zeeverbindingen open te houden. Juist bij dit werk heeft de marine de meeste van haar verliezen geleden. Deze verliezen zijn helaas groot geweest, zelfs indien zij gemeten worden volgens den standaard der jaren 1914-18. De oorlogvoering ter zee heeft marine en koopvaardijvloot een last opgelegd als deze nooit tevoren hebben gedragen. De slag bij Pearl Harbour heeft de ge heele oorlogsstrategie in Oost-Azië om- vergeworpen. De minister verklaarde vervolgens, dat in Engeland nog steeds meer tonnen scheepsruimte per hoofd worden gebouwd dan in de Vereenigde Staten„met alle Arfierikaansche moderne methoden”. Met betrekking tot het tweede front zeide spr., dat de laatste maanden deze kwestie vaak ter sprake is gekomen. Wij moeten er echter steeds aan denken, dat het rechtstreeks van onze heerschappij ter zee afhangt, of wij in staat zijn dit twee de front veilig te stellen. Zooals ook de heerschappij in de lucht onontbeerlijk is. Alexander eindigde met de woorden: ,,De basis van de geheele geallieerde stra tegie hangt af van het handhaven van onze zeeverbindingen. Niet alleen, opdat wij het zelf kunnen overleven, doch ook. omdat wij in laatste instantie deze ver- wvwovr la,x. lu uur bindingswegen noodig zullen hebben, wan. 'd Hout Bezuidenhoutscheweg neer wij den oorlog naar het land van den s- vijand willen overbrengen. Wij willen ook eens slagen uitdeelen in plaats van deze te incasseeren.” Dezer dagen is men gereed gekomen met de restauratie van den prachtigen zeventiende eeuwschen gevel „D’Gekroon- de Byekorf” te Amersfoort, dateerend uit het jaar 1687. (Schimmelpennihgh-Stuvel) Het Lagerhuis heeft gisteren het door de regeer ing gevraagde oorlogscrediet van een milliard pond sterling toege staan. De minister van Financiën Kingsley Wood verklaarde, dat Engeland tot dus ver 2$ maal zooveel voor den oorlog heeft uitgegeven dis in de eerste 3 jaar van den vorigen wereldoorlog n.l. meer dan 12 milliard pond sterling Daarbij zijn niet begrepen de Britsche schulden bij de Ver. Staten in het kader van de leen- en pachtwet. 5 V 5 v w V» 5 V selvoorziening en in verband feit, dat vroeger twee derde moest worden ingevoerd, is het lukkige omstandigheid te noemen, dat, naar proefnemingen hebben bewezen, in de meeste rijstbouwgebieden drie maal per jaar zal kunnen worden geoogst in plaats van tweemaal, zooals tot nu toe gebruikelijk was en dat het product, dat naar Japanschen maatstaf tot dus ver beneden het gemiddelde was, door verbetering der aanplantmethode tot het zeer hooge peil kan worden opgevoerd, dat in Japan als normaal wordt be schouwd. Alleen hierdoor ,zal de rijst- productie vermoedelijk meer vergroot kunnen worden dan door verruiming van den aanplant zoodat reeds voor het vol gend jaar een overvloedige oogst mag worden tegemoet gezien Hoewel in het algemeen de verzorging met «ebruiksgoederen op Java en Suma tra voor minstens een jaar zeker is ge steld, dank zij de groote voorraden die hiervan aanwezig waren, bestaat er toch, vooral op eerstgenoemd eiland met zijn dichte bevolking een zeker gebrek aan zoodanige goederen (textiel, zeep, luci fers, enz.), met het gevolg, nat men ook daar zij het als tijdelijken maatregel tot distributie is moeten overgaao en in de groote steden op Java zelfs een „rijstkaart” heeft ingevoerd, die men na het binnenhalen van den oogst evenwel zal kunnen ontberen. PRIJS DEZER COURANTi Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol Bijbl.,• en „Letterk Bijbl." ƒ3.18, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Atz. ra. Sc., fr. p. p. 10 c. voorgaande is niet van toepassing secretarissen-generaaï hébben’’ c’-~ 7a.n viet besluit houdende regeten met betrekking tot rechtshandelingen ten aanzien van landbouwgronden, het be sluit ter voorkoming van opdrijving van hypotheekrenten, het pachtbesluit of het besluit betreffende het bank- en crediet- marhH ,Recht svoorschriften van den^ machtigde op grond van zijn nieuwe be voegdheden worden beschouwd nk nrul. voorschriften in den zin van he uT heerschingsbesluit Deze 1 P.',sbe" Organisatie der cultures De cultures zijn op Java anders geor ganiseerd dan op Sumatra; terwijl op laatstgenoemd eiland groote onderne. mingsmaatschappijen opgericht zijn heeft op Java het militair bestuur zelf een groot deel der verantwoordelijkheid voor aanplant en verdeeling der pnoducten aan zich getrokken. Een door het militair bewind opgericht officieus lichaam heeft aldaar de koffie-, thee-, kinine- en rub_ berondernemingen. die noch verkocht, noch verpacht mogen worden, onder zijn toezicht genomen, terwijl ook de tabaks, plantages binnenkort onder zijn beheer zullen worden gebracht en even zeer de opslag en verkoop dier producten door bedoeld lichaam worden geregeld. Alles tezamen, zoo besluit de „Frank furter Zeitung”, kan men zeggen, dat in 't voormalige Nederlandsch-Indië een straffe organisatie in het leven is geroe pen, die haar werkzaamheden te allen tijde op de bijzondere behoeften van Oost- Azië instellen kan. Voorloopig moeten uiteraard nog de eischen van den oorlog vóórgaan doch het laat zich aanzien, dat na het sluiten van den vrede, de archi pel een der schatkamers van. Oost-Azië worden zal Het verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris be treffende de bevoegdheden van den Ge machtigde voor de Prijzen, Daarin wordt bepaald, dat de bevoegdheden van de se- cretarissen-generaal van de Nederland sche departementen van Algemeen Be stuur op het gebied van prijsvorming en prijsbeheersching overgaan óp den Ge machtigde voor de Prijzen. De Gemach tigde vaardigt rechtsvoorschriften op grond van deze bevoegdheden echter slechts uit in overeenstemming met den tot dusver tot het uitvaardigen daarvan bevoegden secretaris-generaal. Voorts is gepaald, dat de Gemachtigde zijn nieuwe bevoegdheden met toestemming van den betrokken secretaris-generaal kan over dragen aan een andere instantie. Al het voorgaande is niet van toepassing ten aanzien van de bevoegdheden, welke de secretanssen-generaal hebben op grond van het besluit *■- tot landsch-Indië onder de vlag Rijzende Zon. „Het Nationale geeft van de hand van zijn medewerker een overzicht van den inhoud van dit artikel waaraan wij hieronder het een en ander ontleenen. Boven Batavia, Soerabaja en Bandoeng, aldus deze Tokiosche correspondent zweven thans kabelballons met in reu zenletters „Leve Groot Oost-Azië" overal klinken uit de luidsprekers Japan sche marschen en liederen en door de straten marcheeren, aangevoerd door Ja pansche officieren de nieuwe inheem sche vrijwilligersafdeelingen van het leger én de politie De stemming der bevolking op Java Is, gaat het artikel in de „Frankfurter Zeitung” voort, uitgesproken vriend schappelijk ten opzichte van Japan, met Uitzondering van een zeker deel der in- tellectueelen. Ofschoon de Japanners principieel te genstanders zijn van de kolonisatie-me- thoden der Europeesche mogendheden (welke zij immers willen vervangen door het grondbeginsel, dat omschreven wordt met „Hakko Isjioe" algeheels broeder schap), loochenen zij niet, dat de Neder, landsch-lndische Regeering op verschil* lend gebied veel goeds gepresteerd heelt. Toonaangevende Japansche kringen ver7 klaren dan ook. dat men de door ons be wind getroffen maatregelen zooveel mo- gelijk zal continueerpn Wanneer de inheemsche bevolking zich, endanks het feit, dat het Nederlandsch bewind stellig beter was, dan het door de Britten in hunne bezittingen uit ge oefend bestuur, toch willig aan de zijde van Japan schaart, dan zijn hiervoor ver schillende andere gronden aan te voeren, en wel, aldus de correspondent de om standigheid, dat het nieuwe bewind al dadelijk een aantal voorrechten, welke de vroegere overheerschers bezaten heeft afgeschaft. Zoo zijn de musea en de so ciëteiten thans ook ^oor Inlanders toe gankelijk en ofschoon d<^ Japanners de leidende posities innemen, zijn de in- heemschen principieel met hen gelijk ge steld. terwijl voorts de Inlandsche mili tairen dezelfde voeding krijgen als de Japansche soldaten en deze gezamenlijk met de laatsten genuttigd wordt. Dat de musea en de sociëteiten eerst thans voor Inlanders toegankelijk zouden zijn gesteld, teekent de Indische mede werker van „Het Nat. Dagbl.” hierbij aan, getuigt voor de zooveelste maal van verkeerde voorlichting van het lezende publiek; practisch reeds van de instel ling van den Volksraad af onder ’t beleid van den „ethischen” gouverneur-generaal van Limburg Stirum, hadden ook de in heemsche intellectueelen hun plaats in sociëteiten en clubs, terwijl eveneens de formeele gelijkstelling van Inlanders en Europeanen van dat tijdstip dateert. In Batavia, zoo gaat de correspondent verder werd een nieuwe Indonesische Jeugdbond opgericht die bereids een half millioen leden telt en alle voor malige vrouwenorganisaties hebben zich intusschen opgelost in den Indonesischen Vrouwenbond. De inheemsche jetlgd is zelfs enthou siast voor de nieuwe ordekleine kin deren, die met papieren mutsen en houten zwaarden soldaatje spelen en lederen Japanschen militair groeten, komt men eiken dag tegen.,Zij dragen de „Bandera Matahahi" (Zonnevlag) en zouden zelfs Japansche krijgsliederen zingend), De Japansche films en filmjournalen hebben groot succes waartoe de omstan digheid. dat in de bioscopen explicateurs zijn aangesteld om de Japansche teksten te verklaren, uiteraard bijdraagt. Ook door de nieuwe overheid georganiseerde sportfeesten en wedstrijden mogen zich in een grooten toeloop verheugen Evenals Sumatra (tezamen met Malak- ia) wordt ook Java thans centraal gere geerd en bestuurd. Van de nieuwe be- stuursindeeling in 17 districten werd vroeger reeds melding gemaakt (in de zelfbestuursgebieden Soerakarta en Djok jakarta werden speciale,adviescolleges in. gesteld om den inbéemschen bestuurder terzijde te staan) en evenzeer is bekend, dat voor deze districten Japansche gou verneurs zijn benoemd, die vdbr de helft uit officieren en voor de andere helft uit burgerlijke ambtenaren bestaan. Ook op de overige ambtenaarsposten .worden zooveel mogelijk Inlandsche krachten aangesteld. Een groot deel der Inlandsche beambten en politie-agenten. die vóór den oorlog reeds in functie wa ren, is trouwens gehandhaafd geworden. In de nieuw opgerichte politieschool (blijkbaar chtte men het reeds bestaande instituut te Soekaboemi dus niet voldoen de worden middels opleidingscursussen en onderricht in de Japansche taal nieuwe hulpkrachten klaargestoomd. Graaf Kodama. de adviseur der mi litaire overheid te Batavia, maakte onlangs bekend, dat voorshands slechts duizend Japanners de plaats van vijf- tienduizend Nederlandsch Indische landsdienaren innemen, doch dat dit aantal in de toekomst versterkt zal worden. Hiermede gaat evenwel toch een ontlasting der openbare middelen gepaard, aangezien de Japanners een lager salaris krijgen, Het eiland Sumatra Sumatra, dat in een tiental districten (eveneens onder Japansche gouverneurs) is verdeeld, behoort, hoewel hieromtrent Officieel nog niets bekend gemaakt is, vol gens de „Frankfurter” evenals Malakka vermoedelijk tot de gebieden, die gelijk Uit de Rijksdagrede van minister-plresident Tojo in Februari valt op te maken on der Japansch bestuur zullen blijven, in tegenstelling tot de landen, die een meer of mindere mate van zelfstandigheid zul len verkrijgen, zooals vóór alle Burma en de PhiliPPijnen. Het bestuur over Su matra wordt uit Sjonanko (Singapore) uitgeoefend door generaal Yamasjita, ter wijl Java, West-Borneo en omliggende eilanden onder generaal Imamoera, den veroveraar van eerstgenoemd eiland, staan en Oost-Borneo, Celebes en talrijke eilan dengroepen met inbegrip van Amboina, onder leiding der Japansche marine-auto- riteiten zijn gekomen. Dat het in het voornemen van Japan ligt, de veroverde gebieden zooveel moge lijk autarkisch te maken, niet alleen op het gebied der voedselvoorziening, doch ook op dat van de kleedingindustrie, kan als bekend worden verondersteld Zulks hangt nauw samen met het gebrek aan scheepsruimte, waarmede men te kampen heeft. Alvorens Japan toe is aan zijn plannen tot herorganisatie en nieuwbouw der ver worven landstreken, moet het bovendien in de eerste plaats trachten zijn weer macht van de noodige materialen uit deze gebieden te voorzien; de nieutte opbouw bevipdt zich thans nog in zijn eerste sta dium en, zooals- uit de bekendmakingen der Japansche regeering blijkt, zal de eco nomische opbouw dezer landen pas in het tweede stadium plaats hebben! De rijst wordt driemaal per jaar geoogst Intusschen wordt met man en macht gewerkt aan de intensiveering der voed- met Iggl van volksvoedsel bij uitnemendheid, de rijst, 2. 11 een ge_ weginstallaties en vliegvelden der bolsje wieken ten Oosten van de Wolga aange vallen. Tusschen Wolga en Don hebben de bolsjewieken met nieuw aangevoerde sterke strijdkrachten van infanterie en tanks hun ontlastingsaanvallen uit het Noorden hervat. Zij stortten onder zware verliezen voor den vijand nog voor ons front ineen. Veertig tanks werden ver. nietigd, talrijke gevangenen werden bin nengebracht. Italiaansche en Roemeensche troepen hebben verscheidene pogingen van den vijand om den Don over te steken met zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Boven het Egyptische front is een felle luchtslag geleverd met sterke vjjandeluloe formaties vliegtuigen. Duitsche en Ita liaansche jagers en afweergeschut behaal den daarbij met geringe eigen verliezen een groot succes. De juiste resultaten zijn nog niet ontvangen. Duitsche jacht bommenwerpers hebben hun aanvallen op Malta voortgezet. In de Golf van Suez hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 October een vijandelijke tankboot van 5000 brt. tot zinken gebracht. Eenige Britsche vliegtuigen zijn giste, ren naar Noord-Duitschland gevlogen. Hier en daar neergeworpen bommen heb ben verliezen veroorzaakt onder de be. volking en schade aan gebouwen. Lucht, afweergeschut heeft 1 vliegtuig neerge haald Ten Noorden van de Shetlands is een vijandelijke koopvaarder door bomtref- fers zwaar beschadigd. In zware gevechten van eert jaar ten Zuiden van het Ilmenmeer heeft de S.S.. doodskopdivisie onder leiding van den met het eikenloof bij het ridderkruis on derscheiden S.S.-Obergruppenführer Eicke zich in den aanval en in den af weer bij zonder goed gehouden. Voorts maakt het» Opperbevel van de Weermacht bekend: Op 20 October overdag hebben aan het Noord.Afrikaansche front Britsche jacht bommenwerpers een duidelijk met het Roode Kruis gekenmerkte Duitsche cen trale verbandplaats aangevallen, De operatietent werd vernield. De gewonden en het sanitaire personeel leden verlie zen. De Britten zetten dus hun optreden in strijd met het volkenrecht bewust en zon. der eenigszins rekening te houden met da primitiefste regels der menschelijkheid voort. Het Opperbevel van de Weermacht moet daaruit de gevolgtrekking maken, dat de Britsche regeering er geen prijs meer op stelt de Geneefsche Conventie in stand te houden. Laval heeft gisteravond over alle Fran sche zenders tot de Fransche arbeiders gesproken. Hij herinnerde aan zijn oproep van 23 Juni, volgens welken Fransche arbeiders zich bereid moesten verklaren* in Duitschland te’ werken. De geschiedenis leert aldus Laval, dat Frankrijk zijn redding altijd slechts in zichzelf heeft gevonden. De hoogere belangen van het land eischen, iat Frank rijk op binnenlandsch politiek gebied streeft naar ontspanning tegenover Duitschland. Men zogt wel eens. dat deze politiek berust op de edelmoedigheid van den overwinnaar Ten aanzien daarvan kan gezegd worden, dat er sedert den wapenstilstand edelmoedige handelingen door den overwinnaar zijn verricht Laval herinnerde in dit verband aan de vrij lating van meer dan 600.000 krijgsge vangenen. Niet minder waar is echter, dat de be trekkingen tusschen beide volken kunnen berusten op den blijvenden grondslag van het besef, dat zij gemeenschappelijke be langen hebben. De gebeurtenissen, welke zich thans in de geheele wereld afspelen, hebben slechts deze duidelijke beteekenis: dat Duitschland zich tegen het bolsje wisme heeft verheven. Het houdt dat bolsjewisme met al degenen, die aan zijn zijde vechten, in bedwang en verhindert het Europa te verslinden. Het is duide lijk, dat de bolsjewieken morgen de wetten van Europa zouden dicteeren. in dien de As den oorlog zou verliezen. Nooit is de discipline noodzakelijker geweest dan thans, nooit was de plicht der Franschen zich om de regeering te scharen en haar bevelen te gehoorzamen, duidelijker dan thans. Laval sprak vervolgens over de Duitsch—Fransche overeenkomst betref fende de tewerkstelling van arbeiders, over de uitwisseling der krijgsgevan genen en over de voordeelen, die door Duitschland aan Frankrijk zijn toege staan. speciaal over de mogelijkheid voor de vrouwen van krijgsgevangenen om door arbeid in Duitschland aan de zijd? van haar mannen te leven. Tënslotte waarschuwde hij sche volk nogmaals voor de van haat en voor de illusie, welke door vreemde elementen gevoed worden. Hij deed een beroep op het hart, het ver stand en de tucht der Fransche arbeiders. Toen de oorlog uitbrak, zoo zeide hij, hééft men degenen, die onder de wape nen werden geroepen, ook geen keus ge laten. Thans is de beurt aan hen. die toen in de fabrieken mochten blijven y j

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1