w f Winierbulp Nederland bestaat 2 jaar No. 18317. 1942. werkt de tijd Voor wien Van sterksten af weer tegen den vijand verzekerd Donderdag 22 October. Uitbreiding Vestigings- en Verhuisverbod Successen in het Westelijke gebied van den Kaukasus VERDUISTEREN Luchtaanvallen op Stalingrad van Wederinvoering 29’ Maart de Zuiveringjactie in Stalingrad 4 Geen inschrijfgeld voor woning* bureaux De schooltijden der lagere scholen 61 Britsche vliegtuigen in Egypte neergeschoten De Amerikaansche belastingwet 1 Levensmiddelentransporten uit de Oekraine De gezondheidstoestand in Duitschland Inspectiereis van den Weennachts- bevelhebber door het Nederlandsche kustgebied Tegenaanvallen van Sovjets mislukt Nieuw Chileensch kabinet u <5 5553 Verhooging van verzekeringspremiën niet toegestaan Koop geen brood zonder bon Militaire conferentie te New Delhi Raadgevingen van Smuts Artikel van dr. Göbbels V.f.32 uur nam. tot 8.18 aar v.m. J Masns 22 Oct. ond«r 5.54 v.m.. op 6.18 n.m.; 23 Oct. onder 7.05 J v.m.. op 6.42 n.m 24 Oct V.M. 1 Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. «9 i ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Verklaring van dr. Conti Keuringen voor de Waffen-S^i. en het Legioen Zomertijd eindigt in nacht 1 op 2 November I COURANT 1943: te ze se- WO. tijd. gebieden. kt;-, n, van ijzer en steenkool geheel te President Roosevelt heeft gisteren de wet geteekend. welke het Amerikaansche volk „de grootste inkomstenbelasting van alle tijden” oplegt. De nieuwe belasting beteekent een extra-opbrengst van 9720 millioen dollar per jaar, meldt S.P.T. Bij onze vrijwilligers. Boter en worst, magazijnen vol. nen aan niets oni is prachtig. DUITSCH WEERMACHTBERIQHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 22 October. (D.N.B.) Het Opperbe. vel van de Weermacht maakt bekend: 1942 2—3.40 Oet mag onzen man- itfreken. pe verzorging S.S.PK. Göfling O-H.) Daardoor i» de geheele Britsche oor. LOgsuicsv aan iktv wauiwicu gv.na»*, S Britsche bewijsvoering klopt niet meer. ten dreigender dan in Japan of bij ons. j vergelë- I ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Den laat- sten tijd hebben leidende Duitsche per soonlijkheden meermalen gewezen op de groote beteekenis van de bezette Ooste lijke gebieden voor de voedselvoorziening van Europa. Door den succesvollen arbeid van Duitsche landbouwleiders worden deze gebieden in toenemende mate tot leveranciers van voedingsmiddelen. Uit de Oekraine rijden vaak 20 treinen met levensmiddelen per dag naar het Westen. lager-, buitenge- PRIJS DEZER COURANTi Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. tnet „Kikeriki", „De Nieuwste Mode". „Kol Bijbl." en Letterk Bijbl." f J.15. Fr. p. p. met Modebl. 14.90 i. Modebl 3.95. Bultenl, 9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. HAAGSCHE e e In Chili is een nieuw kabinet ge vormd. De nieuwe minister van Buiten- landsche Zaken. Berman Riesco heeft tegenover de pers verklaard, dat zijn buitenlandsche politiek zal overeenstem men met die van president Rios Zij zal gericht zijn op de handhaving van de Amerikaansche solidariteit en de Chi- Jeensche belangen. Kent Gij' reeds dit getal? Het is het gironummer van Winterhulp Naar aanleiding van klachten over het, ongeoorloofd verhoogen van verzeke ringspremiën, deelt de Gemachtigde voor de Prijzen mede, dat binnenkort de pre. miën en tarieven voor verzekeringen bij beschikking zullen worden gefixeerd op het peil van 9 Mei 1940. Voordat deze regeling definitief haar beslag zal hebben gekregen, is het niet toegestaan eigen, machtig verzekeringspremiën en tarieven te verhoogen. Verzekeringsmaatschap, pijen doen er goed aan zich ten aanzien van eventueele verhoogingen te wenden tot het departement van Bijzondere Eco. nomische Zaken, teneinde door verkregen goedkeuring zekerheid te hebben. Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de. dat vrijwilligers voor de Waffen_S.S. en het Legioen zich op onderstaanden da. turn bij het genoemde adres kunnen ver voegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo. gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het Legioen kunnen zich qok die. genen melden, die tot de Germaansche S.S. Nederland (Nederlandsche S.S.) wil. len toetreden. 23 October 1942: 10 uur Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. In opdracht van de gemeente 's-Graven- hage heeft de Haagsche beeldhouwer Dirk Bus voor een nieuw transforma- torgebouw van architect Luthmann eer beeld vervaardigd. De mannenfiguur verpersoonlijkt het electriciteitsbedrijf. Uit de rechterhand komt een bliksem flits te voorschijn, welke de electriciteit symboliseert. Het geheel wordt uit Fransche kalksteen vervaardigd. (Schimtnelpenntngh) Weer bommen op Gibraltar Naar uit La Linea gemeld wordt, heb ben gisteravond opnieuw 2 vliegtuigen van onbekende nationaliteit over de ves ting Gibraltar gevlogen en bommen neer geworpen. Tijdens de 20 minuten, dat het luchtalarm duurde, trachtte het afweerge schut zonder succes de aanvallende toe stellen neer te schieten. Na de vervulling van hun taak vlogen de machines weg in de richting van de Middellandsche Zee. De ondervakgroep broodbakkerij doet lan*s dezen weg nogmaals een dringend beroep op het publiek om geen brood zon der bon te koopen. noch om de bezorgers van brood te verleiden tot verkoop van broodbonnen. Immers door brood zonder bon van bezorgers te koopen werkt men er aan mede het bedrijf van den bakker, voor wien de broodbezorgers het brood distribueeren, ten onder te brengen. De bakker immers krijgt slechts meel tot het produceeren van brood in vert-.uding tot het aantal door hem ingeleverde brood bonnen. Reeds verschillende bakkersbe drijven hebben hun bedrijf stil mpeten leg gen op grond van het feit, dat zij geen meel meer konden krijgen, daar het pu bliek hun de noodige brocdbonnen had onthouden. Daarnevens zijn reeds vele bezorgers door de bakkers ontslagen we gens verkoop van brood zonder bon, ter wijl een aantal vervolgd is wegens diefstal van broodbonnen. Het publiek is mede In het Weetelijke deel van den Kau kasus braken Duitsche bergtroepen, on. danks regenbuien, die het karakter aan namen van wolkbreuken, door vijande. lijke veldstellingen heen, veroverden in lelie straatgevechten 2 belangrijke plaat sen en hakten daarbij een regiment tirailleurs der sovjets in de pan. Er wer. den ruim 1200 gevangenen gemaakt. Voorts worden 7 kanonnen, 127 machine, geweren en talrijk ander oorlogstuig buitgemaakt. Ten Zuiden van de Terek plaatselijke gevechten. In den strijd om Stalingrad werden in hardnekkige afzonderlijke aanvallen taai verdedigde kazematten in den grond en barricadestellingen genomen. Het zwaar* tepunt van de Duitsche luchtaanvallen lag op de vijandelijke steunpunten in het Noordelijke deel der stad. Voortdurende ontlastingsaanvallen tegen het front ten Noorden van de stad werden met steun van Duitsche en Roemeensche lucht strijdkrachten volkomen verijdeld. De ver. nietiging der achterwaartsche verbindin. gen der sovjets ten Oosten van de Wolga werd door gevechtsvliegtuigen voort* gezet. De Weerznachtsbevelhebber in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft deze week een inspectiereis van verscheidene dagen ondernomen door het ver dedigingssysteem aan de Neder landsche kust, dat door het in bouwen van nieuwe zware afweer- wapens op de krachtigste wjjze is versterkt en waarvan de verster king nog wordt voortgezet. De Weerznachtsbevelhebber overtuigde zich hierbij van de paraatheid van alle onderdeden der W’eermacht, die in de diep geëchelonneerde ver dedigingswerken zijn opgesteld als mede van de doeltreffendheid der afzonderlijke versterkingen. Vandaag is het twee jaar geleden, dat een maatregel genomen werd, die niet minder dan een omwenteling op het ge bied der liefdadigheid en der particuliere zorg voor de minder bedeelden beteeken- de: de Stichting Winterhulp Nederland werd in het leven geroepen. Zooals te ver wachten was, stuitte Wintefhulp reeds in het begin van haar bestaan op sterken tegenstand. Er werd een geweldige las terlijke fluistercampagne tegen haar ont ketend: het geld zou naar Duitschland gaan, het zdu gebruikt worden door de N.S.B., de hoogere functionnarissen zou den vorstelijke salarissen genieten enz. enz. Doch al die lasterpraatjes en die te genstand hebben het werk van Winterhulp Nederland niet kunnen deren. Van den aanvang af is er met volle overgave ge- „vvua. >u wnvaiveiijA Korven vijd een landelijke organisatie gevormd was. die het mogelijk maakte lederen Neder lander. die in behoeftige omstandigheden verkeerde, te bereiken. De inkomsten zijn voortdurend geste gen. In het eerste jaar van haar bestaan werd een bêdrag van 7.200.000 ontvan gen, in het tweede jaar ruim f 10 mil joen, een vermeerdering van ruim 40 pCt. dus. Daarnaast staat nog een andere be- Aan het overige deel van het Oostelijke front, vonden buiten eigen activiteit van stoottroepen en den afweer van afzon derlijke vijandelijke aanvallen geen ge vechtshandelingen van beteekenis plaats. Ten Zuiden van Moermansk veroor zaakte een verrassende aanval van de luchtmacht op een luchtbasis van de sov jets verwoestingen en branden. In het gisteren vermelde luchtgevecht vin 20 October aan het Egyptische front schoten Itaiiaansche Jagers 44 en Duitsche Jagen ff, luchtdoelartillene bovendien nog 6 id/sndelijke vliegtuigen omlaag. Op H Octobor werden deor Jagers en lucht- dMlsrtillarie 12 andere vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. 12 Toestellen der verbonden luchtstrijdkrachten gingen ver. loten. Aanvallen van de Duitsche en Itaiiaansche luchtmacht waren ook gis teren en vannacht gericht op luchbases en andere inrichtingen der eilandvesting Malta. Door den aanval van een gemengde for matie vijandelijke vliegtuigen op West- Fransch gebied heeft de Fransche bevol king weer verliezen geleden, terwijl de materieele schade gering was. Jachtvlie- gers schoten 3 viermotorige bommenwer pers neer. Bovendien verloor de vijand overdag ten Westen van Brest en boven het Zuidelijke deel van het bezette Fran sche gebied telkens 1 vliegtuig. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len gisteren belangrijke militaire inrich tingen in Zuid-West-Engeland met bom men van zwaar kaliber alsmede concen traties Britsche landingsbooten met goede uitwerking aan In den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen mili taire doelen in Oost-Engeland. langrijke winst. Doordat Winterhulp met de .grootste openhartigheid werkte, zijn de lasterpraatjes allengs minder in kracht en in aantal geworden, ja zij zijn zelfs bijna geheel opgehouden, zoodat zij het gebouw van Winterhulp Nederland njpt meer ondermijnen. Zeker de tegenstand, die Winterhulp Nederland ondervindt, is nog groot. Daar heeft de directeur-gene- raal, de heer van Vloten, dezer dagen in een rede te Amsterdam nog op gewezen. Maar ook deze tegenstand zal eens op houden. wanneer het Nederlandsche volk heeft leeren inzien, dat. Winterhulp Ne derland een belangrijke factor is voor de versterking van onze volkskracht, voor de opheffing van den nood en voor de ver dieping van het gemeenschapsbesef. In dit verband willen wij er op wijzen, dat er niet gegeven, maar geofferd behoort te worden Of wij nu arm of rijk zijn, wij hebben allen recht op een behoorlijk be staan. Dit recht kèn verwezenlijkt wor den. maar dan moeten de bezitters zich iets ontzeggen ten behoeve van de niet- bezitters. De winter is in aantocht en de nood zal zeker niet geringer zijn dan in de vorige jaren. Tast daarom diep in uw zak. Wanneer u gevraagd wordt voos Winterhulp Nederland te offeren. oorlog uiterst belangrijke grondstoffen- J gebieden. Niet Duitschland staat ditmaal voor r een hongerwinter, maar de Sovjet-Uhie, De rubbercrisis is in de Vereenigde Sta. ten dreigender dan in Japan of t De dag zal komen, waarop wij i ken met onze tegenstanders de superiorL J reit op het gebied van olie bezitten om J maar van ijzer en steenkool geheel ‘e t zwijgen. f l-- J logsthese aan het wankelen geraakt. De op korten afstand veroverden de Duit sche troepen verscheidene tot steunpun ten versterkte gebouwen en drongen zij verder door in de Noordelijke puinhoo- pen. De luchtmacht zette de aanvallen op de gieterij „Roode October’’ 'voort. Talrijke nieuwe branden braken uit in de gebombardeerde gieterij Vijandelijke machinegeweernesten werden vernield door ineenstortende muren.'De groeiende vlammenzee verhinderde den vijand zijn verdediging opnieuw te organiseeren. Slagvliegtuigen en luchtdoelartillene ver. nietigdenw verscheidene voertuigcolonnes, die versterkingen naar de bedreigde stel, lingen moesten vervoeren. Ook den 20en October zonden de bolsjewieken slechts nu en dan vliegtuigen naar de aanvals. gebieden, die echter lang voor zij hun doelen hadden bereikt door de lucht artillerie onder vuur werden genomen. Vier vijandelijke toestellen werden ver nield. In „Das Reich" publiceert minister dr. Göbbels zijn hoofdartikel onder het op schrift .Voor wien werkt de tijd?" De minister vangt zijn beschouwingen aan met de bekende stelling van de Brit sche propaganda, dat de Engelschen reeds vele oorlogen hebben gevoerd maar nog geen verloren, hetgeen een gevolg zou zijn van de omstandigheid, dat zij bijna alle slagen verliezen om voor het gemak slechts den laatsten te winnen en tevens omdat overigens de tijd voor hen werkt. Göbbels noemt een dergelijke bewijsvoe ring hoogst oppervlakkig en merkt hier omtrent op: Ten eerste hebben de Engel, schen reeds een geheele reeks oorlogen verloren. Ten tweede ontstaat uit een to taal van nederlagen geen overwinning, evenmin als uit een totaal van overwinnin gen een nederlaag ontstaat. Ten derde is de tijd geen factor bij de Oorlogvoering, die zelfstandig werkzaam is. Hij veroor looft slechts den oorlogvoerenden mo gendheden in hem werkzaam te zijn. De bewijsvoering der Engelschen zou slechts dan kunnen kloppen, als zij in den loop van 3 jaren oorlog gebruik hadden gemaakt van den tijd om verove ringen te maken en daardoor het funda ment van hun oorlogseconomie en bewa pening te verstevigen, maar ook slechts op voorwaarde, dat van Duitsche zijde dit niet tevens het geval zou zijn. Beide punten kloppen niet. De Engelschen heb. ben sedert het begin van den oorlog niets erbij verworven, hetgeen hun oorlogvoe ring zou kunnen versterken Zij hebben intusschen evenwel een geheele reeks ba ses van hun oorlogvoering verloren, van Noorwegen, Nederland België en het bezette Frankrijk via Zuid-Oost-Europa, en hun Oost-Aziatlsche bezittingen tot de onmetelijk rijke gebieden in het Oosten, van de vroegere DuitschPoolsche grens tot aan de Wolga en tot diep in den Kaukasus. schuld aan het leed, dat over de huisge zinnen van de bakkers en de arbeiders is gekomen, doordat het de bezorgers op al lerlei wijzen tracht te bewegen tot ver koop van brood zonder bon. Daarom dit dringende beroep op het publiek óm voortaan geen brood zonder bon te be trekken. S.P.T. meldt dat te New Delhi gisteren een belangrijke militaire conferentie is gehouden, waaraan hebben deelgenomen generaal Sir Archibald Wavell comman dant van de Geallieerde strijdkrachten in Britsch-Indië, generaal Auchinleck, oud-bevelhebber der Geallieerde troepen in het Midden-Oosten. van wien men ver wacht, dat hij binnenkort een belangrijke functie in Oost-Azië toegewezen zal krijgen, alsmede generaal Stilwell, bevel hebber van de Amerikaansche troepen in China en de Chineesche generaal Lotsjo- jen commandant van het Chipeesche corps in Britsch-Indië. Volgens mededeeling van het Opperbe vel van de Duitsche Weermacht hebben de Duitsche troepen den 20sten October tus. schen Wolga en Don nieuwe successen behaald tijdens de met alle kracht weder beginnende bolsjewistische ontlastings aanvallen. Daar de toestand der verde digers in de puinhoopen van het Noor delijke stadsdeel van Stalingrad na den val van de fabrieken Dsjersjinski en Roo. de Barricade steeds ernstiger is geworden, poogden de bolsjewieken de Duitsche stellingen ten Noorden van de stad te doorbreken om daardoor de Duitsche lei ding te dwingen aanvalstroepen uit het stadsgebied terug te trekken Nadat burgers en compagnieën gestraften boom stammen over het slijkerige terrein had den gelegd maakte de vijand drie juist aangevoerde infanteriedivisies en onge veer 120 pantserwagens voor den aanval gereed. In den ochtend van den 20stcn October begon de aanval na door hevig artillerievuur te azijn voorbereid. Tijdens hevige gevechten werden alle aanvallen met zware verliezen voor den vijand af geslagen en zooals reed; gemeld 40 bols jewistische pantserwagens vernietigd. Daar Duitsche slagvliegtuigen. luchtdoel, batterijen en Roemeensche gevechtsvlieg. tuigen het aanvoeren van nieuwe reserves verhinderen, kon de vijand dien dag zijn aanval niet herhalen. In Stalingrad werdeh de zuiveringsac ties voortgezet. In verbitterde gevechten retetoon i1B3üu uevan lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35—3V Uiro No- nauu Bijkant. Schev. Kelzeritr. 319, Tel. 550310; Fll.i RIJtw., Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranje) 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenetr. 124 Tel. 776038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh J. B. v. Beters In, Thereslastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D Couvée. v Hoytemastr 66 Tel.721187 5. 1 II. Uitgebreid lager onderwijs A. Van 2 Nov. tjn. 14 Nov. 1. U.L.O. A van 912 en van uur. 2. U.L.O. B van 912 en van 2 3.45 uur. De geheele Zaterdag vrij en Woensdagmiddag niet. B. Van 16 Nov. t.m. 28 Nov. 1942: 1 U.L.O. A van 9.1512.15 en van 2 3.40 uur. 2. U.L.O. B van 9.1512.15 en van 23.45 uur. De geheele Zaterdag vrij en Woensdagmiddag niet. C. Van 30 Nov. 1942 t.m. 30 Jan. 1943: 1. U.L.O. A van 9.45—12.45 en van 2 3.40-uur. 2. U.L.O. B van 9.4512.45 en van 23.40 uur. De geheele Zaterdag vrij en Woensdagmiddag niet. D Van 1 Febr. t.m. 27 Febr Regeling als onder B. E. Van 1 Maart 1943 afAls op heden. Op de U.L.O.-scholen A: zoo noodig een derde les van 3.404.30 uur voor lichamelijke oefening. Aan de besturen der bijzondere scholen heeft de burgemeester verzocht zoo mo gelijk een soortgelijke regeling te treffen. In de Ned. Staatscourant Is opgenomen •en besluit van den secr.-gen. van Bin- nenlandsche Zaken, waarbij het gebied, waar het verboden is zich te vestigen of te verhuizen, uitgezonderd voor Rljksdult- schers of personen in het bezit van een schriftelijke vergunning van den directeur van het bureau vluchtelingenzorg, wordt uitgebreid. Dit gebied omvat thans: 1. Provincie Zeeland. Alle gemeenten. 2. Provincie Zuid-Holland: Alle gemeenten. 3. Provincie Noord-Holland: Alle gemeenten. 4. Provincie Utrecht: het gebied ten Westen van de spoorlijn Hilversum—Utrecht (de gemeente Utrecht inbegrepen), de Vaartsche Rijn en het Merwedekanaal tot aan de Lek. 5. Provincie Noord-Brabant: het gebied ten Westen van de gemeen ten de Werken c.a., Oussen, Geertrui- denberg, Oosterhout, Teteringen, Breda (deze gemeente inbegrepen), en ten Westen van de Mark tot aan de Belgi sche grens. Dit besluit is gisteren in werking ge treden. In plaats te blokkeeren, wordt Engeland geblokkeerd. Het Britsche moederland is ons wellicht nog de baas in een of an. der onderdeel der levensmiddelenvoorzie ning, maar dat is niet beslissend. Beslis send is integendeel, dat het i* Engeland achteruit gaat, terwijl in Duitschland het tegendeel het geval is. Dit wordt het-best geïllustreerd door het feit, dat Londen voor den aanstaanden winter de rant soenen verlaagt, maar wij in de geluk kige omstandigheden verkeeren verhoogen. Als de Engelschen beweren, dat wij ons „dood" overwinnen, klopt dat dus niet. Tot dusver althans hebben wij ons nog tamelijk „gezond" overwonnen Onze vijanden kunnen het feit niet wegredenee. ren. dat de Asmogendheden kans hebben gezien zich een volkomen voldoende ba sis voor de onbedreigde voortzetting van den oorlog te verschaffen; als zij maar over datgene beschikken, waarmede de Engelschen ons. willen verslaan, n.l. den tijd. Als de oorlog lan-ger duurt, kunnen de voorwaarden voor onze overwinning slechts voortdurend gunstiger worden. De tijd, die vroeger in Engelschen dienst stond, is derhalve naar ons overgeloopen, zonder dat zijn opdrachtgevers dat tot dusver hebben bemerkt. Hij kan door de Engelschen niet meer als bondgenoot, doch ten hoogste als deserteur worden be schouwd. Dr. Göbbels zegt aan het eind van zijn beschouwingen o.a.: Wij beheerschen te genwoordig alleen al in Europa een ter ritorium dat voldoende is om den oorlog permanent een stabielen grondslag te geven. Als wij met ijver en omzichtigheid aan het werk gaan om dit territorium in alle richtingen voor ons te ontginnen, kan ons in het geheel niets meer gebeuren. Wie de ruimte bezit, voor hem werkt de En daarom zuilen wij overwinnen. pi I I l l« PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M (0 reg.) /1.6Ö elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19, Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. t0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) f 0.57, Dienstaanb Z0.38 Pers gevr fÖ48 Adv. „Br bur. v. d bl." 10c meer e—o—«i A •mogendheden In het voordeel En aangezien de Asmogendheden al deze gebieden, die voor de vijandelijke oorlogvoering in ruimeren zin verloren gegaan zijn, in hun bezit respectievelijk onder hun bestuur hebben gekregen, telt dat bij de eindberekening volgens Bart- ;es dubbel. Men moet derhalve de feiten al zeer "Verkrachten, als men met het oog op de zen gang van zaken wil beweren, dat de tijd een bondgenoot van de Engelschen is. Hij heeft de Britsche oorlogvoering doodelijk verzwakt, en die der Asntogend. héden een hoeveelheid kracht toegevoerd, die bepaald beslissend voor den oorlog geacht moet worden. Wij beleven derhalve tijdens dezen oor. log, dat de wereldrijken met hun vele grondstoffen, die zich vroeger steeds voordeden als de bezitters, altoos armer worden aan grondstoffen terwijl de zoo genaamde haveloozen zich intusschen in liet bezit hebben gesteld van voor dén De Duitsche gezondheidsleider, dr. Conti, die een officieel bezoek aan Finland brengt, heeft voor het genootschap van medici te Helsinki een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de belangrijkste taak der gezondheidsleiding bestaat uit het afweren der oorlogsgevaren voor de volks gezondheid en de hulp aan de gewonden. Geconstateerd kan worden, dat Duitsch land in dezen oorlog vrij van- ziekten is gebleven* als nooit tevoren. De hoop van den vijand op de verbreiding van een vlektyphusepidemie uit het Oosten is niet in vervulling gegaan en ook de oude oorlogsziekten dysenterie en typhus blij ven binnen de nauwste grenzen. De zuigelingensterfte heeft zich gehand haafd op het gunstige niveau van tus schen 6 en 6,4 procent, waarbij rekening moet worden gehouden met de annexatie van de deelen van het vroegere Polen, waar de toestand zeer ongunstig was. De sterfte der moeders daalt voortdurend. Het behoud van de gezondheid der Duit sche kinderen in dezen oorlog is niet in de laatste plaats het gevolg van de toe passing der moderne wetenschappelijke tennis op het gebied van de voedingsleer. -- - -- In tegenstelling tot den eersten wereld- werkt, zoodat in betrekkelijk korten tijd oorlog is het geboortecijfer niet gedaald. -- Tot en met 1941 waren er meer dan an derhalf millioen geboorten per jaar. ter wijl dat aantal bijvoorbeeld in 1932 nog geen millioen bedroeg Sprekende over de organisatie van' den gezondheidsdienst wees Conti op het groote aantal dokters. 74.000, waardoor de medische behandeling in oorlogstijd wordt vergemakkelijkt. In de Staatscourant van heden is een besluit verschenen van den secretaris, generaal van Binnenlandsche Zaken, vol. gens hetwelk de thans geldende zomer tijd zal eindigen in den nacht van 1 op 2 November e.k. In diltn nacht zullen de klokken van 3 op 2 uur worden teruggezet, zoodat men alsdan één uur wint. In den nacht van 28 op 29 Maart 1943 wordt de zomertijd weer ingevoerd; dan zullen de klokken te 2 uur 's nachts op 3 uur worden vooruitgezet. In verband met het korten der dagen is voor de Haagsche openbare scholen voor voorbereidend gewoon lager-, voort gezet gewoon lager-, buitengewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs de volgen de regeling van de schooltijden vastge steld I. Voorbereidend-, gewoon voortgezet gewoon lager- en woon lager onderwijs. 1. Vjn 2 Nov. t.m. 14 Nov. 1942a. Scholen met normale schooltijden van 912 en van 24 uur. De geheele Zater dag Vrij en Woensdagmiddag niet. b. Wis selende schoten van 912 en van 1—4 uurom de week wordt gewisseld. De geheele Zaterdag vrij. K 2. Van 16 Nov. t.m. 28 Nov. 1942: a. Scholen normale schooltijden van 9.15—i2.15 eh van 24 uur. De geheele Zaterdag vrij en Woensdagmiddag niet, b. Wisselende scholen van 9.1512.15 en van 14 uurom de week wordt gewis seld. De geheele Zaterdag vrij. 3. Van 30 Nov. 1942 t.m. 30 Jan. 1943: a Scholen met normale schooltijden van 9.45—12.45 en van 24 ut(r. De geheele Zaterdag vrij en Woensdagmiddag niet, b Wisselende scholen van 9.4512.45 en van 1.30—4.30 uurom de week wordt gewisseld. De geheele Zaterdag vrij. 4. Van 1 Febr. t.m. 27 Febr. 1943 De regeling als onder 2 (zie hierboven). Van 1 Maart 1943 afAls op heden. Uit veelvuldig voorkomende klachten is gebleken, dat verschillende woning. bureaux van het woning.tekort misbruik hebben gemaakt door adspirant-huurders inschrijfgelden te laten betalen. Veelal beperken de bemoeiingen ven deze wo. ningbureaux zich tot het incasseeren van de inschrijfgelden, terwijl van een rieuze bemiddeling geen sprake is Bij de bemiddelingsdiensten vaji ningbureaux moet nog steeds het prijs peil van 9 Mei 1940 worden gehand haafd. In enkele plaatsen van ons land was het op dien datum gebruikelijk bij het tot stand komen van eep huurover eenkomst zoowel van huurder als ver huurder een provisie te vragen. Waar dit zoo Was mag dit zoo blijven. In het aL gemeen kwam echter de provisie ten laste van den verhuurder en hierin mag onder geen beding verandering komen. Een in schrijfgeld werd echter nimmer door een bona fide woningbureau gevraagd. De Ge machtigde voor de Prijzen deelt daarom mede, dat, indien zulk een inschrijfgeld toch wordt geheven, daartegen strenge maatregelen zullen worden genomen. t Rede voor het Engelsche parlement De Zuidafrikaansche minister-presi dent Smuts heeft gisteren het woord ge voerd voor beide Huizen van het Engel sche parlement. Hij werd door Lloyd George ingeleid met de woorden„Wi; zijn hier om goede raadgevingen te hoo- ren, die Smuts ons in den noodtoestand, waarvoor wij ons geplaatst zien, zal ver strekken. Hij zal spreken over het thema van een oorlog, die verwarrender is dan welke oorlog ook, waarin dit imperium ooit verwikkeld is geweest." Smuts verklaarde o.a.Als eenmaal de tijd is gekomen om over te gaan tot het offensief, zou het waanzin zijn te talmen, overmatige voorbereidingen te treffen èn wellicht de gelegenheid te verzuimen. Spr. betoogde, dat iedere hulp, die de geallieerden de Sovjet-Unie kunnen doen toekomen, in den volsten omvang en in het snelste tempo moet worden verleend. Hij noemde den huidigen oorlog een voortzetting van den vorigen wereldoor log en betitelde Lloyd George en Winston Churchill als de beide grootste acteurs van dit steeds voortschrijdende drama. De generaal-veldmaarschalk verzette zich vervolgens tegen de opvatting, dat het Britsche Rijk zich bevindt in een toe stand van verval, maar waarschuwde te gen iedere zelfvoldaanheid, want er wordt een strijd op leven en dood gevoerd, die steed 3 wreeder en wanhopiger wordt, naarmate zijn einde nadert. Voorts betoogde hij, dat de tijd ondanks ernstige tegenslagen en vele teleurstel lingen in groote lijnen voor de geallieer den heeft gewerkt. Het defensieve sta dium is thans teheinde en het tooneel voor het thans beginnende offensieve sta dium is gereed. Smuts wijdde het slot van zijn uiteen zettingen aan de naoorlogsche oogmerken der geallieerden, vooral aan het vraag stuk der komende maatschappelijke en internationale orde. De opvattingen der geallieerden waren 22 jaren geleden in dit opzicht te vaag en hun tekortkorrjingen hebben bijgedragen tot het tegenwoordige conflict. In de plaats van den ouden Vol kenbond moeten de vereenigde naties treden, d.w.z. een „meer omschreven en organischer vereeniging, zelfs indien deze aanvankelijk beperkter en minder ambi tieus mocht lijken" Het Atlantic Charter moet worden uitgebreid tot een werke lijke Magna Charta der naties. Zekere traditioneele sociale en economische mis standen moeten terstond volgens beschei den practische beginselen in internatio naal bestek worden afgeschaft Naar de Britsche berichtendienst ipeldt, bestond het auditorium uit 900 leden van Ho.ger- en Lagerhuis, diplomatieke ver tegenwoordigers en hooge commissaris sen. De plaats van bijeenkomst was „uit veiligheidsoverwegingen” geheim ge. houden. Na de rede van Smuts deelde Churchill mede, dat hij bij zijn ontmoeting met den Zuidafrikaanschen premier in Cairo zich alle moeite heeft gegeven om hem tot een bezoek aan Engeland te bewegen. „Ik had het gevoel, aldus Churchill, dat zijn aanwezigheid op een oogenblik, dat de oorlog zwaar op ons drukt, een zeer groote sterking voor onze raadgevers en onzen geest zou beteekenen.” Smuts heeft gisteravond deelgenomen aan de te Londen gehouden 'Bijeenkomst van den oorlogsraad voor de Stille Zuid zee. Twee Amerikaansche torpedoj'agers verloren gegaan Te Washington is officieel medege deeld, dat de Amerikaansche torpedo jagers ..Meredith” en „O’Brien” bij de Salomonseilanden verloren zijn gegaan. Men neemt aan dat de bemanning ge red is.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1