1942. VERDUISTEREN No. 18318. Vrijdag 23 October. De nieuwe bonnen Stalingrad afgeslagen Vijandelijke tegenaanval in i| i I 54 Engeland’s benarde toestand Vorderingen in het gebied ten Noordoosten van Toeapse Argentinië wijst Amerikaansche eischen af Echtpaar door gasvergiftiging overleden Opmerkelijke bekentenissen van Engelsche bladen AE' z— Waschpoeder Tewerkstelling van krijgs gevangenen in Japan Britsche terreuraanvallen op Nederlandsch gebied UITREIKING DISTRIBUTIE- BESCHEIDEN Duitsche vliegtuigen brachten in de Roode Zee een koopvaarder tot zinken OP DEN GOEDEN WEG! Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel! De luchtaanval op Gibraltar Aanvragen Winterhulp L r* Weekrantsoenen Begrafenis der slachtoffers te Le Creusot p 1 I COURANT f» .Letterk. Bijbl. en o 300km .SUM» Taf» FAonrovt»- (FR.J In een Italiaansche wapenfabriek. Het maken 57 I HAAGSCHE ATLANTISCHE =0CEAAN^ In het Oosten. Een gewonde wordt in een Ronde Kruis-vliegtuig gebracht. (P.K. v. Piepen-P.B.Z.-R.) Aan Winterhulp gegeven ai» goed gegeven. Giro SS53 VERBETERING VAN OE DUITSCHE VOEDSELPOSITIE A r r r a a a a a a r r r a a .4 Schending van Zwitsersche neutraliteit S.P.T. meldt uit Lausanne: In den afge- loopen nacht heeft het Westelijk gebied van Zwitserland om 21.00 en 22.30 uur luchtalarm gehad. De motoren der over trekkende toestellen waren zeer duidelijk te hooren en het moeten verschillende gol ven van zware machines zijn geweest. Het Zwitsersche luchtdoelgeschut trad in wer king. ’Gl -■ il£RR> Port Moresby gebombardeerd Naar de BrHsche berichtendienst meldt, heeft het geallieerde hoofdkwartier in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan medegedeeld, dat Port Moresby (Nieuw Guinea) door Japansche vliegtui gen is gebombardeerd. Darlan te Dakar De opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten, admiraal Darlan, is op een inspectiereis In Noord-Afrika en Fransch West-Afrika. Op het oogenblik bevindt hij zich te Dakar. Zijn reis zal slechts van korten duur zijn. Lnchtalarm te New York en te Rio New York heeft gisteren voor de tweede maal sedert het uitbreken van den oorlog overdag luchtalarm gehad, dat 20 minu ten, duurde. Ook in Rio de Janeiro werd luchtalarm gegeven, dat een half uur heeft geduurd. =4- 8reMa»«a! KAART van PELT De aflossing van den artlllerle-waar- nemer gaat met moeilijkheden gepaard. Voordat hij, na met succes het vuur ge leid te hebben, kan uitstappen, moet eerst de ballon omlaag gehaald worden. fP.K, Raetzet-Sch.-FJi i v. 6.30 aar nam. tof 8.20 aar v.m. J’Maan: 23 Oot. onder 7.05 v.m., U op 6.42 n.m.; 24 Oct. onder 8.15 A A A A A A A A A A A 1-60, 2-60 Taptemelk Voor het tijdvak van 22 tot en met 31 October zijn de bonnen N-Wasch- poeder en 413 Algemeen aangewezen voor het koopen van 250 gram wasch poeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling) of voor ‘t doen wasschen van 9 kilogram droge vuile wasch. Voorts geven 2 der bovengenoemde bonnen tezamen recht op het koopen van 1 stuk van 80 a 90 gram huishoud zeep, voorzoover deze nog voorradig is. Het Argentijnsche blad „Pueblo" be weert uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Vereenigde Staten zich slechts bereid verklaard hadden tot wa- penleveranties aan Argentinië op voor waarde, dat Argentinië aan de Vereenig de Staten militaire steunpunten ter be schikking zou stellen. Aan den aanleg van deze bases zouden Amerikaansche technici en officieren meewerken. Boven dien wilden de Ver. Staten zich het recht voorbehouden militaire strijdkrachten op strategisch belangrijke ppnten aan land te zetten, indien invasiepogingen van een niet-Amerikaansche mogendheid te vree- zen zouden zijn. Volgens de „Pueblo” heeft Argentinië deze eischen evenwel van dè hand gewe zen. Daarop zijn de onderhandelingen over aankoop van wapens in de Vereen. Staten gestaakt. De uit 1646 dateerende kerk te Hazerz- woude vertoont, door het omzwikken van de paalfundeering ernstige scheuren in den muur tusschen schip en toren. Monumentenzorg stelt pogingen in het werk om het gevaar af te wenden. VSchimtnelpenninph-Stuuel) Spaansch schip getorpedeerd Vier en twintig zeelieden en 4 passa giers van het Spaansche stoomschip Mon te Corbea” (6000 ton), dat ter hoogte van La Martinique op 19 September 1.1. ge torpedeerd werd, zijn eergisteren te Cadix aangekomen met een Spaansche paketboot „Monte Altube”. Onder de geredden be vinden zich de commandant en de officie ren van het schip. Verklaring van Castillo „La Nacion" publiceert een interview van haar correspondent te Buenos Aires met den president van Argentinië, Castil lo. Op een vraag naar de Argentijnsche neutraliteitspolitiek antwoordde de presi dent: „Ik kan u verklaren, dat de regee- ring, welker president ik ben, zich door geen enkel motief genoopt zal zien af te wijken van de normen der neutraliteit, die zij tot dusver heeft toegepast. Het Argen tijnsche volk steunt deze politiek, zooals ik heb kunnen vaststellen tijdens mijn jongste reizen door de provincies. De na tie als zoodanig ziet er geen enkel voor deel in af te wijken van een houding, die haar regeering als Amerikaansche solida riteit aanduidt. Dit is een politiek, die zich hierin uit, dat Argentinië in den grootsten omvang grondstoffen, levensmiddelen en indus- trieele producten levert aan de Vereen. Staten en aan de andere landen, die aan het conflict deelnemen. Tusschen deze houding en die van ac tieve deelneming aan den oorlog, die zou worden ingeleid door het afbreken van de betrekkingen met de Aslanden, bestaat evenwel een afgrond. Ik kan u ronduit bevestigen, dat ook in de toekomst deze houding op geenerlei wijze veranderd zal worden. van kanonnen. (Orbis-Luce-Holland) nield werden. Hieruit kan naar de mee- ning van deskundigen te Rome opgemaakt worden, dat de Italiaansche vliegtuigen dezen keer bommen van een veel zwaar der kaliber dan bij de vorige aanvallen hebben gebruikt. De aanval wordt de zwaarste genoemd welke tot dusver is uitgevoerd. Volgens de eerste in Cetfta ontvangen berichten ia de aangerichte schade aan zienlijk. Deze berichten worden bevestigd door het feit, zoo meldt Stefani, dat op 22 October de Engelsche luchtmacht haar gebruikelijke vluchten geheel heeft ge staakt en dat ook de activiteit van de marine uiterst beperkt was. Het Japansche ministerie van Oorlog publiceert een verordening over de te werkstelling van krijgsgevangenen, die in Japan als arbeiders in belangrijke indus trieën gebruikt zullen worden. De krijgs gevangenen worden onderworpen aan een streng onderzoek naar bekwaamheid, ka rakter en beroep. Zij worden bezoldigd volgens de bepalingen over de betaling van arbeid van krijgsgevangenen. Vaklie den worden tewerkgesteld bij de produc tie van transportmiddelen en electrische toestellen, in den mijnbouw en bij tech nische ondernemingen. De tewerkstelling is gebaseerd op de internationale over eenkomst van 1927. Bij willekeurige vluchten overdag van Britsche vliegers op Nederlandsch gebied, werden op overvallen gelijkende aanvallen met de boordwapens gedaan voornamelijk op burgerlijke doelen, welke aanvallen duidelijk een terroristisch karakter droe gen. Aan boord van een schip werden drie leden van het scheepspersoneel ge dood en 3 anderen zwaar gewond. Van de bemanning van een ander schip werd de stuurman gedood. Voorts werden van de burgerbevolking vier personen gedood, 5 zwaar en verscheidenen licht gewond. De aangerichte materieele schade is gering. De poging om een militair doel aan te vallen mislukte door den krachtigen afweer. De uitreiking van voedingskaarten en bonkaarten voor aardappelen voor de 12e periode benevens verstrekking van vita mine D-tabletten aan kinderen en a.s. moeders en inlevering van schoenenfor mulieren. welke plaats vindt in het lokaal Groot Hertoginnelaan. geschiedt mor gen van 9.30 tot 13 uur voor de letters: Sa t.m. Sd, In de voormalige gemeente L o o s d u 1- n e n Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine-tabletten, waar van de uitreiking later plaats heeft) morgen plaats tusschen 9.30 en 13 uur voor de lettersQ, R en Sa t.m. Sshadw. Een blijde gebeurtenis in de Diergaarde „Blij-Dorp” te Rotter dam. De jonge lama staat nog wat onvast op de beenen. (Polygoon-Hof) v.m., op 7.06 n.m. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No T13058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVDER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995, Vroegere Sjah van Iran op St. Helena De vroegere Sjah van Iran, die door de Engelschen met geweld genoopt werd af te treden ten gunste van zijn zoon, zou in Britsche ballingschap op het eiland St Helena vertoeven. Omtrent het lot van den Sjah was tot dusver niets naders be kend, zoodat er verschillende vermoedens geuit werden. De Sjah zou door de Engel schen eerst per vliegtuig naar het eiland Mauritius in den Indischen Oceaan zijn gebracht. In Juli j'.L heeft men hem echter met het oog op de uitbreiding van de Japansche operaties en wegens de Brit sche aanvalsplannen op Madagascar naar St. Helena overgebracht. Hier brengt hij onder strenge Engelsche bewaking in cen- zaamhei^zijn dagen door. Achttienjarige Engelschen onder dienst Naar Reuter meldt is gisteren de ver laging van de leeftijdsgrens voorden militairen dienst in het Lagerhuis bekend gemaakt De kaning heeft gisteren een besluit onderteekend, waardoor alle man nen, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hébben, onder de bepalingen van de wet over den militairen dienstplicht vallen. Zij worden op 7 November geregistreerd, een maand later gekeurd en daarna naar behoefte opgeroepen. Velen hunner zou den er op kunnen rekenen, reeds in De cember te worden opgeroepen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en ..Letterk. Bijbl.” H.U. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 6 C., fr. p. p. 10 c. Behalve Liberia, dat de Amerikanen op 18 October bezet hebben, hpzitten de ge allieerden thans de volgende steunpunten aan de Afrikaansche Westkust: Bathurst, Freetown, Monrovia, de Goudkust, Nigeria en Fransch Equatoriaal Afrika. Het aantal overtredingen ten aanzien van de verduisteringsbepalingen loopt terug. De strenge maatregelen, welke bij overtreding getroffen worden, blijken ten slotte hun effect niet te missen. Slechts in 2 gevallen is men moeten overgaan tot verbreking van den elec-> triciteitstoevoer. Vrouwen in dienst bij Engelsche marine De Britsche minister van marine, Alexander, heeft het hoofdkwartier van de „Wren” (vrouwelijke dienst bij de ma rine) in het Noorden van Londen ge opend. Hij liet doorschemeren, dat de leden der Wren voor den dienst ter zee kunnen worden aangewezen. Voorloopig blijft haar activiteit beperkt tot werk in de havens, doch in de toekomst zullen zij een belangrijker taak bij de marine krij gen. De vloot aldus de minister, moet tot den hoeksteen der geallieerde strategie gemaakt worden, wil men den oorlog winnen. De Capaciteit van de Duitsche duikboo- ten is in den loop van den oorlog enorm uitgebreid. De actie strekt zich, op den Atlantischen Oceaan uit van New Found- land tot Kaapstad.’Tot vlak onder de Amerikaansche kusten vallen talrijke koopvaarders en zelfs groote passagiers schepen aan de torpedo’s ten offer. Van Duitsche zijde werd onlangs mede gedeeld. dat tot einde September 1942 door Duitsche strijdkrachten 21 millioen ton geallieerde scheepsruimte tot zinken is ge bracht, Italië nam tot half Mei van dit jaar ruim 1.3 millioen ton voor zijn reke ning terwijl Japan in Juli 2 millioen ton tot zinken gebrachte, buitgemaakte of be schadigde séheepsruimte wist te melden. De zeeverbindingen van de Anglo-Ame- rikanen worden zoodanig bedreigd, dat in de geallieerde landen groote ongerustheid heerscht. Uit tal van verklaringen van ge allieerde zijde, o.a. van den Engelschen minister van marine Alexander, blijkt, dat men den moeilijken toestand voor de ge allieerde scheepvaart duidelijk begint in te zien Een opmerkelijke bekentenis in zake de toenemende moeilijkheden ter zee komt voor in het Britsche scheepvaartblad „Fair Play”. „Het ernstige probleem van de ver- voerspositie. zoo schrijft het blad, is reeds van het begin af ingezien en men heeft verwacht, dat de middelen der zeescheep vaart tot aan de uiterste grens aangespro ken en belast zouden moeten worden om het hoofd te kunnen bieden aan de buiten gewone eischen in verband met den oorlog met het oog op de vijandelijke aanvallen. Doch de omvang van de verliezen, welke de scheepvaart langs de Amerikaansche kust door duikbooten heeft geleden was blijkbaar grooter dan men verwacht had en er hebben zich hierdoor onverwachte hinderpalen voorgedaan niet alleen in het handelsverkeer tusschen de Amerikaan sche landen, doch zelfs ook tusschen de Amerikaansche havens”. Engeland moet, tengevolge van den duikbootoorlog, den buikriem nauwe; aan halen. Hoe gunstig steekt daarbij de toestand af van Duitschland, dat dank zij de groote successen van zijn Weermacht in staat is zijn levensmiddelenpositie krachtig te ver beteren. Zelfs de .Londensche Times” moet in een bespreking van de mogelijkheden, welke voor Duitschland en Europa door den rijkdom aan landbouwproducten den Oekraine voorvloeien, met afgunst toe geven, dat het Duitsche leger een ontzag lijke bijdrage geleverd heeft tot het win nen van den voedingslag. „Het Duitsche leger, zoo schrijft de „Times” in een hoofdartikel, dat als op schrift draagt „de voedingslag”, woorde lijk, is het eenige in de wereld, dat zijn eigen economisch wapen bezit, dat even prima ontwikkeld is als zijn 'tankwapen of zijn luchtmacht. De technische eenhe den van de Duitsche Weermacht hebben zich met het voortschrijden van den oor log tot een groot corps ontwikkeld, wier taak het is de levensmiddelenvoorraden in de bezette landen voor de strijdende een heden veilig te stellen, industrieele be drijven. opslagplaatsen van vervaardigde goederen en grondstoffen te beschermen en in het algemeen de productie aan den gang te houden om de Duitsche Weer macht te ontlasten en aan te vullen. Tezamen met de organisatie-Todt spant dit economische wapen al zijn krachten in om de rijke voedseL en minerale bron nen der Oekraine te exploiteeren”. In deze krachtsinspanning ziet de „Times” het groote gevaar voor de geallieerden. SENEGAL X De gevechten op Madagascar Het Fransche- staatssecretariaat van ko loniën deelt mede, dat de Fransche troe pen op Madagascar hun stellingen in het Zuiden van Ambositra hebben opgegeven, om een omsingelingsmanoeuvre van de Engelschen te voorkomen. Bij deze opera ties is de Fransche achterhoede er in ge slaagd, vijandelijke colonnes op te hou den, die naar het Zuiden trachten op te rukken. I De Italiaansche luchtaanval op Gibral tar kon in den nacht van 20 op 21 Oc tober door de bevolking van de kustge bieden aan deze en gene zijde van de Straat van Gibraltar gevolgd worden. De aanval begon omstreeks 21 uur. De hevigheid van de ontploffingen was zoo groot, dat in Ceuta talrijke ruiten yer- KAT HAD DE GASSLANG LOS. GETROKKEN De bewoners van het bovenhuis 2de Tuindwarsstraat no. 6 te Amsterdam be speurden gisterochtend een sterke gas- lucht. Toen deze aanhield en om half tien de in het benedenhuis gevestigde kruidenierszaak nog gesloten bleek te zijn, waarschuwden zij den geneeskun digen diepst, die weldra met een^mbu- lancewagen ter plaatse kwam. Men ging de woning binnen en bemerkte, dat de beide bewoners, een 53-jarige man en zijn 44-jarige vrouw ten gevolge van gasverstikking waren overleden. De kat. die het echtpaar er op na hield, heeft klaarblijkelijk bij een sprong de slan< van het gascomfoor losgetrokken, waar door het gas ontsnapte. - INDIENEN TOT EN MET 18 NOV. De persdienst van Winterhulp Neder land deelt mede, dat 10 Nov. de laat, 'ste datum is, waarop aanvraagformulie ren ingeleverd künnen worden voor de tweede uitkeering van Winterhulp Zij. die reeds eenmaal een verzoek tot steun aan Winterhulp hebben gericht, behoe ven dit niet opnieuw te doen, daar alle aanvragen, ook van hen op wier aan vraag afwijzend is beschikt, voor de twee, de uitkeering opnieuw in behandeling worden genomen. Alleen zij, die dit jaar nog geen ver zoek tot hulp aan Winterhulp gedaan hebbed, behoeven dus een formulier te vragen, welk formulier dan, zooals ge zegd, uiterlijk 10 Nov. ingeleverd dient te worden. Formulieren, na dien drftum ontvangen kunnen niet meer voor de tweede uitkeering in behandeling worden genomen. Zij, wier financieele positie se dert het indienen van het eerste aan vraagformulier eer» verandering heeft ondergaan, behooren daarvan kensMs te Gisteren is opnieuw een contingent Nederlandsche jongens en meisjes voor den vrijwilligen landdienst naar het Oosten vertrokken. In het streekkwartier van den Jeugdstorm te Utrecht werden zij Woensdag door den stafleider, opper- stamheer Quispel Moegesproken, (Polygoon-Fotodienet N.S.B.-Cino) Telefoon 11630U (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro no. izouu Bijkant, Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruy», Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée. v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Opzettelijke verkwisting? Hoeveel ouders kennen niet het oogen blik. dat, na lang beraden, na eindeloos gereken, ze moeten vaststellen dat, de hartewensch van hun jongen, verder te studeeren. niet kan worden vervuld. Hoo- veel hoopvolle verwachtingen zijn niet vernietigd door het verlammende besef, dat vaders inkomen het eenvoudig niet toestaat, dat er nog meer geld aan ver dere studie wordt besteed. Wij kennen deze gevallen bij duizenden en onder vinden ze nog nauwelijks als een ramp. Te lang heeft men ons voorgepraat, dat bet eigenlijk zoo hoorde. Doch wie beeeft de enorme krachtsverspilling, welke deze toestand meebrengt Hoeveel ambitie, aanleg, liefde tot intensieve vakstudie, hoeveel scheppend vermogen is op deze wijze niet gedood Wij leven in een tijd, waarin het leven ons tot uiterste spaar zaamheid dwingt, willen we niet ten on der gaan. Geen aardappel mag verloren gaan, doch met de gaven van hart en hoofd van onze jeugd, met onze toekomst dus bedrijven we ook nu nog een ver kwisting, die aan het waanzinnige grenst. Niet de enkeling, die door de omstandigheden is gebonden, draagt hier voor de verantwoordelijkheid. Neen, wij als gemeenschap zullen daarvoor ecac moeten boeten. Gelukkig zijn er tee- kenen. die op een kentering wijzen. Zoo geeft het Langemarck-Studium de gele genheid tot een kostelooze vakstudie of universitaire opleiding aan allen, die zelf een dergelijke opleiding niet kunnen be kostigen ofschoon ze. wat. hun prestaties betreft daartoe zijn voorbestemd. - Elke flinke, gezonde, jonge man tus- n schen 16 en 22 jaar, die meent, dat hij over een meer 'dan normalen aanleg be schikt. kan zich voor deze opleiding aan melden. Inlichtingen verschaft het Lange marck-Studium Waalsdorpcrweg 12. den Haag. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 23 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In het gebied ten Noordoosten van Toeapse wierpen divisies bergjagers en jagers den vijand uit diep geëchelon- neerde haarden van verzet. Zij werden hierbij, ondanks ongunstige weersom standigheden voortdurend door forihaties van de luchtmacht gesteund. Voor de kust van den Kaukasus werd een bolsjewistisch koopvaardijschip door bommen zwaar getroffen en door de be manning op het strand gezet. In Stalingrad werd een vijandelijke tegenaanval afgeslagen. Tusschen Wolga en Don voerden de bolsjewieken gisteren zonder in eenig verband tót elkaar staan de tegenaanvallen uit, welke bloedig wer. den afgeslagen. Aan het Donfront vernie tigden onze troepen bij een plaatselijke actie een vijandelijke gevechtsgroep. In den Centralen en Noordelijken sec tor wederzijdsche activiteit van verken- ningstroepen. De luchtmacht zette den strijd tegen spoorwegbewegingen van den vijand voort. Aan het Egyptische front bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen Brit sche stellingen, alsmede concentraties van auto’s met, bommen van zwaar ka liber. Vergezellende Duitsche jagers scho ten in hevige luchtgevechten 10 vijande- ujke vliegtuigen neer, waarbij 3 eigen vliegtuigen verloren gingen. Drie andere vliegtuigen werden bij een aanvalspoging op een eigen vliegveld door luchtdoelar- tulerie van de luchtmacht neergeschoten. In de Roode Zee hebben Duitsche ge- vechtsvliegtuigen in den nacht van 21 op 3 October een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken gebracht. Vliegvelden en haveninstallaties van het eiland Malta Werden opnieuw gebombardeerd Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben op 22 October des namiddags onder de bescherming van laaghangende wolken boven Noordwest-Duitschland gevlogen. Enkele neergeworpen bommen richtten onbelangrijki- schade’ aan gebouwen en terreinen aan. De verliezen van de bur gerbevolking waren gering. Lichte Duit se gevechtsvliegtuigen bestookten over- (foelen aan de Zuidoostelijke en Zuid- w®st*lijke kust van Engeland. Drager van het eikenloof gesneuveld .Majoor Gerhard Kollewe, drager van het flëderkruis met het eikenloof en groeps- ®®Unandant bij een gevechtseskader, is vsn een vlueht naar den vijand niet terug. Meerd, meldt het D.N.B. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. reg.) ƒ1.65. elke m.M. m tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48 Adv. ,£ir. bur. v. d. bl.” 10 c meer Verklaringen van Kalinin Naar het Sovjet-telegraafagentschap ?ass meldt, heeft Kalinin in een rede voor jonge kolchosboeren. er op gewezen, dat •te oorlog, welken de Sovjet-Unie voert, een ’^r zware en bloedige” is. De Duitschers 2iin er in geslaagd in dezen oorlog aan bun zijde heele legers van een aantal sta ten, zooals Italië, Roemenië, Finland en Hongarije in te schakelen. Elk van deze staten, met uitzondering van Italië, is op zichzelf niët groot, doch de toestand is zoo, dat de Sovjet-Unie gedwongen is -alleen” tegen een aantal Europeesche sta ten te strijden. De Duitschers hebben een «root Sovjetgebied veroverd en dichtbe volkte gebieden bezet. Kalinin heeft voorts toegegeven, dat de Sovjetverliezen „natuurlijk niet onaan zienlijk" zijn. De moeilijkste taak ligt voL Sens hem op het gebied van den land bouw, doordat de Duitschers de Oekraine en het Koebangebied hebben bezet, is de -geheelc last van den strijd om het brood” op het Oostelijke gebied overgegaan. Dat gebied moet een zoo groot mogelijke op brengst leveren. Ieder moet daar „alle spiqren tot aan de grens van het mcnsche- Lijke prestatievermogen Inspannen”. FRANSCHE k^SOEDAN FRANSCH GUINEA Pw1 ivoor KUST Voor de komende week z(jn de vol gende distributiebonnen aangewezen voor de gebruikelijke hoeveelheden; A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Rookartikelen heeren Bij de uitvaartplechtigheid voor de slachtoffers van den Engelschen lucht aanval op Le Creusot heeft als vertegen woordiger der Fransche regeering de al. gemeen-gemachtigde voor het bezette gebied, staatssecretaris de Brinon het woord gevoerd Hij verklaarde met bij zonderen nadruk dat bombardementen, zooals de Britsche luchtmacht op Fran sche steden toepast, in geetv enkel opzicht gerechtvaardigd zijn. Geen mensch die den naam fatsoenlijk soldaat waafl wil zijn, kan iets dergelijks, dat niet te ver ontschuldigen valt, .toelaten. Het zwaar bezochte Frankrijk verwacht stellig van zijn vroegeren bondgenoot niets meer. Maar het kan niet nalaten de huichelachtige en cynische aanmatiging, waarmee de vliegtuigbestuurders der En. gelsche luchtmacht.beweren goed te mik ken en volgens welke de aanval op Le Creusot ook nog kort, scherp en nadruk, kelijk is geweest, zoogenaamd om daar, door Fransch bloed te sparen, met ver achting aan de kaak te stellen. De Brinon eindigde met de woorden: „Ik bid tot God den dooden de eeuwige rust te schenken en met al zijn kracht allen te straffen, wier bevelen dergelijke wandaden veroorzaken”. 1 eerste vraagformulier eer» verandering geven aan het plaatseï^e bureau of de buurtschapshoofden. V

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1