OOK U WORDTJJD' No. 18319. 1942. electriciteit met gas en Scherpe controle bij de Haagsche winkeliers Zuinig VERDUISTEREN Heden: o. 6.28 a. nam. tof 8.22 a. J <i.m. Morgen: v. 6.26 a. nam. tot t 823 u. v.m. Zaterdag 24 October. AMBTSWONING VOOR DEN BURGEMEESTER F h 'T E' De Engelsche terreuraanvallen Verdere terreinwinst in den Westelijken Kaukasus De actie in Liberia Amerika’s Nieuwe De hooikist in de huishouding in Staf de Clercq overleden Lange Vijverberg 15 Darlan in Marokko STAND DER BEVOLKING pObitT IN DEN NVtfi (Ztekendienst Duitsche aanval Stalingrad Haven van Toeapse door Duitsche motortorpedobooten aangevallen In twee weken 349 verbalen opgemaakt f Giro 5553 HANDEL IN BROODBONNEN UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Pétain informeert naar bedoelingen Verantwoordelijke Sovjet-bevel- hebber gefusilleerd Japanners geland op de Russell-eilanden Toestand van Deenschen koning verbeterd De eerste bom Amerikaansche vliegert in Japansche handen 4- I COURANT verloor 10 vliegtuigen, omstandigheden herhaalde de U kunt nog i Winterhulp! het een Pol y goon-Meyer) onder 8.15 v.m.. ZIEKENVERVOER non klasffk U» Ut WAAR VROEGER HET DAMESLEES* MUSEUM WAS GEVESTIGD gemeld, dat om SF 1 «F Ploeg rangeerders pleegde diefstallen Dezer dag^n zijn drie Arnhemsche spoorwegarbeiders wegens spoorwegdief. stallen aangehouden. Thans is gebleken, dat deze arbeiders deel uitmaakten van een ploeg rangeerders welke onder lei ding van haar voorman,' zekeren den H.. op uiterst brutale wijze op groote schaal diefstallen van door de Ned. Spoorwegen vervoerde goederen pleegden. De geheele ploeg rangeerders met hun voorman in het geheel 10 man is in arrest gesteld. De politie heeft de volgende ontvreemde goederen opgespoord: 45.000 sigaretten. 2 balen tabak, een groote zending shag en pruimtabak. 15 mud aardappelen. 3 rijwie. len. een groote hoeveelheid emaille keu kengerei alsmede eén aanzienlijke hoe veelheid bonbons Talrijke Haagsche levensmiddelen- en textielzaken hebben in de afgeloopen 2 weken ondervonden, dat het opsporings apparaat van de Prijsbeheersching de ma- zen van het net, waarin prijsovertreders gevangen worden, allengs nauwer knoopt. De mogelijkheid onbemerkt en ongestraft de hand te lichten met de prljsvoorschrif. ten wordt steeds geringer. In een korte spanne tijds hebben con. tröleambtenaren en deskundigen in den Haag 349 processen-verbaal opgemaakt tegen prijsovertreders op elk gebied der ievensmiddelenvoorziening. Ongeveer de helft hiervan is voor reke ning van de groentenhandelaren en sla gers. van wie velen nog steeds niet besef fen. dat naleving der prijsvoorschriften op den duur de voordeeligste wijze van De kolenpositie van ons» land blijft zorgwekkend en zal den geheelen duur van den oorlog wel kritiek blijven. Daarom is het zaak om bij voortduring er op te wjjzen, dat door allen de uiter ste zuinigheid met gas en electriciteit moet worden betracht en dat allen er naar moeten streven om zoo dit eenigszins mogelijk is zelfs onder de toegestane rantsoenen te blijven. In dit verband is het van belang er op te wijzen, dat, mochten de omstan digheden nieuwe beperkingen en ver dere rantsoeneeringsmaatregelen nood zakelijk maken, deze over de geheele linie en op een voor alle verbruikers gelijke wijze zullen worden door gevoerd. Het is daii ook volkomen doel loos en ten zeerste af te keuren, dat men uit vrees, dat bij nieuwe bezuini gingen het huidige verbruik als maat staf zal worden genomen, met alle ge weld zjjn geheele rantsoen wil verbrui ken. Vast staat nu reeds, dat zoo het ooit tot een verscherping der rantsoe- neering zou moeten komen deze niet zal worden doorgevoerd op den grond slag van het huidige verbruik, doch op dien van het basisrantsoen, namelijk het verbruik in 1940. Duizenden vragen. I geven. Geeft du* aan De Amerikaansche wapenproductie President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie medegedeeld, dat „de regeering het aantal in aanbouw zijnde pantserwagens en vliegtuigen vermin dert". De nieuwe productiegetallen zijn een militair geheim. Overigens zal de productie van luxe- en halfluxe artikelen waarschijnlijk gestaakt moeten worden en het daardoor vrijkomende staal voor de wapenindustrie gebruikt. Door de politie zijn in arrest gesteld de 22-jarige koopman H. A. S. en de 32- jarige machinebankwerker H. W K. S had van K. 50 broodbonnen gekocht tegen een prijs van f 1,35 per stuk. De bedoeling was de bonnen verder te ver handelen. Bij zijn aanhouding bleek K. in het bezit te zijn van 1300 broodbon nen. welke hjj in Utrecht van onbekenden voor een totaal bedrag van f 789 had ge kocht. Alle bonnen zijn in beslag ge nomen het politioneel onderzoek wordt voortgezet. Op 1 Augustus 520735 inwoner* Blijkens de maandcijfers van het Sta tistisch Bureau der Gemeente bedroeg het totaal aantal inwoners van den Haag op 1 Augustus 1942 520735 op 1 Juli j.l. 520.593 en op 1 Juni j.l. 520.751. Op 1 Augustus 1941 bedroeg het aantal inwo ners 518.065. In Juli 1942 werden hier ter stede 557 huwelijken gesloten, tegen 434 in Juli 1941 handeldrijven is 'Welke boeten hun te wachten staan, zullen velen nu al verno men hebben, daar de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te ’s-Gravenhage de minder ernstige overtredingen reeds deze week heeft berecht. De andere gevallen zullen dezer dagen behandeld worden en ernstige overtredingen zullen stellig met hooge ■boeten en wellicht sluiting van de betrokken zaak worden gestraft. Dit geldt ook voor de ongeveer honderd kruidenierszaken waartegen tijdens de laatste actie is opgetreden. Reeds heeft de Inspecteur den kruide- ppe. van Zeggelenlaan 240 •ifboete van /400 opgelegd. De uitreiking van voedingskaarten en bonkaar*n voor aardappelen voor de 12e periode, benevens verstrekking van vita mine D-tabletten aan kinderen en a.s. moeders en inlevering van schoenenfor mulieren. welke plaats vindt in bet lokaal Groot Hertoginnelaan geschiedt Maan dag van 9.30 tot 17 uur voor de letters: Se t.m. einde S. benevens voor de be scheiden voor zeer zwaren. zwaren en langdurigen arbeid nJ. A t.m. G. In de voormalige gemeente Loosdui- ne-n (Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine-tabletten. waar van de uitreiking later plaats heeft) Maandag plaats, tusschen 9.30 en 17 uur voor de letters. Schagen t.m. van Stel. HAAGSCHE S.P.T. meldt uit Vichy: Maarschalk Pé tain heeft gistermorgen den Amerikaan- schen zaakgelastigde. Tuck, voor een be spreking ontvangen en hem de vraag ge steld, wat het doel is van de Amerikaan sche troepenlandingen in Liberia. De Fransehe staatschef liet hierbij dóórsche meren. dat Vichy deze landingen eenigs zins beschouwde als een tegen Fransch- West-Afrika gérichte actie. De Amerikaansche zaakgelastigde deel- in zijn rede, dat hij 3 maanden lang de schandelijke wijze der Britsche oorlogs voering, in de hoop dat men er mede zou ophouden, niet had laten beantwoorden Daar deze hoop niet bewaarheid was. zou nu nacht voor nacht het antwoord wor. den gegeven. Enkele dagen later werd dan met de Duitsche luchtaanvallen op Londen be. •gonnen. De Engelsche luchtaanvallen op steden en dorpen in hef achterland zijn in een oor- Naar het DNB. verneemt verklaarde de in Duitsche gevangenschap geraakte Sovjet-onderluitenant Rasminof. dat de commandant van de 128e Sovjet-divisie ti railleurs fencraal-majoor Kasjemnkof als schuldige aan de nederlaag der bolsjewie ken in den omsfngelingsslag ten Zuiden van hét Ladogameer op bevel van Stalin is gefusilleerd. Het boeien van gevangenen Volgens een Reuterbericht uit Wash ington heeft Roosevelt gisteren op de persconferentie naar aanleiding van een vraag over het boeien van gevangenen toegegeven, dat van eenige door de En gelschen bij den aanval op Dieppe ge maakte gevangenen de handen gebonden zijn tot zij in een interneeringskamp wa ren gebracht dat hij over het doel der landingen niet op de hoogte was, daar dit zijn terrein niet was, doch dat de regeering van zijn land geen aanval tegen Dakar of een an dere Fransehe kolonie in den zin heeft. Hierop antwoordde de maarschalk, dat het thans er om gaat, wat de generale staf van de Vereenigde Staten in den zin heeft De plannen van den staf behoeven niet in overeenstemming te zijn met die der regeering Tuck verklaarde hierop nog maals, niet op de hoogte te zijn met de plannen van het militaire opperbevel Aan het einde van de bespreking heeft de Fransehe staatschef den Amerikaan- schen zaakgelastigde de verzekering ge geven. dat, mochten de Vereenigde Staten tot een actie tegen de Fransehe koloniale, gebieden In Afrika overgaan, deze zich zullen verdedigen met alle kracht waar over zij beschikken. In den loop van den Vrijdag heeft ook Laval te Vichy geconfereerd met den Amerikaanschen zaakgelastigde, Tuck. Voorts hield Laval besprekingen met den staatssecretaris voor oorlog, generaal Bridoux, de generaals Lenglois en Etche- berryragay en den inspecteur der kolo niale troepen, generaal Roncaud. Hierna heeft Laval nog een onderhoud gehad met den aan Pétain toegevoegden gene raal Campet en met den chef van militaire kabinait, generaal Révers. Het Amerikaansche miqjsterie van Ma rine hééft medegedeeld, dat de Japanners geland zijn op de Russell-eilanden, die tot de Salomon-eilanden behooren. De Ja panners hebben Espiritu Santo op de Nieuwe Hebriden beschoten. Het heerenhuis aan den Lange Vijver berg 15, waar de laatste jaren het Dames- leesmuseum *was gevestigd, wordt' als ambtswoning voor den burgemeester van den H^ag ingericht. Dit zal de eerste maal zijn in de geschiedenis van onze stad, dat de burgemeester een ambtswoning krijgt Het ligt in de bedoeling, dat prof. Vos tra zijn nieuwe woning over enkele dagen Betrekt. Aan de geschiedenis van dit fraaie hee renhuis ontleenen wij: In de 17de eeuw diende het als verblijf voor de Friesche stadhouders als zij in den Haag vertoef den. Het droeg daarom den naam Hof van Friesland. Zoo woonden er Willem Fre- derik van Nassau, Hendrik Casimir II, Jan Willem Friso en de weduwe van Wil lem IV, die het huis in 1755 verkocht. Nadat er verschillende families in ge woond hadden, werd het in 1876 Konink lijk Kabinet van Zeldzaamheden. Van 1884 tot 1939 was het huis het eigendom van jhr. mr. L. P. M. H. baron van Michiels van Verduinen Italiaansch koningspaar te Genua Gistermiddag heeft het Italiaansche ko ninklijke paar een bezoek gebracht aan Genua, dat in den nacht van 22 op 23 October door Britsche vliegtuigen is aan gevallen. In de ziekenhuizen werden de gewonden bezocht ENERGIE-BESPARING Ofschoon ongetwijfeld in breede krin gen een ernstig streven ijaar zuinigheid bestaat valt anderzijds niet te loochenen, dat ook in het huisgezin en dit geldt in minstens even sterke mate voor win kels, kantoren, magazijnen, werkplaatsen, café’s. restaurants en hotels nog veel energie kan worden bespaard, als nauw lettend op de „kleinigheidjes" wordt toe gezien. Hoeveel kan nog niet worden be zuinigd. als alle lichtbronnen worden uitgeschakeld, zoodra deze niet meer worden benutals de radio wordt afge zet indien niet meer aandachtig wordt geluisterd als alle electrische apparaten niet méér worden gebruikt dan strikt noodzakelijk is Telefoon 1163U0 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 uiro no. laouu Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rijsw., Kantporboekh. Leeuwendaal, Oranjei. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekt). H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; n.V. kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr,, Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée. v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Duitsch Weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH-, RER, 24 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In den Westelijken Kaukasus wint de aanval van Duitsche aen Roemeensche troepen in moeilijke boschgevechten steeds verder terrein. Ten Noordoosten van Toeapse werd een domineerende berg genomen en In weerwil van vijan delijke aanvallen gehouden. Twee bolsje wistische koopvaardijschepen werden voor de kust van den Kaukasus door bommen zwaar beschadigd Kustartillerie van het leger vernietigde aan de Zuidkust van de Krim een motor torpedoboot van den vijand. Duitsche motortorpedobooten vielen de haven van Toeapse aan, plaatsten in den nacht van n op 23 October 2 torpedotreffers op een door torpedojagers beschermd, binnen- varend vijandelijk ooorlogsschip en be- tchadigden de haveninstallaties. Na een gevecht met vijandelljke motortorpedo booten keerden de eigen ^booten onbe schadigd in hun steunpunt terug. In Stalingrad gingen formaties infan. terie en pantserwagens opnieuw tot' den aanval over en wierpen den vijand in he vige huizengevechten uit verschillende reeksen straten, veroverden het grootste deel van de fabriek „Krassnyj Oktjabr" en drongen tot de Welga door. De vijande. lijke stellingen lagen onder den bommen, hagel van de onafgebroken aanvallende gevechtsvliegtuigen en stuka’s, die bo. I vendien overdag en 's nachts vijandelijke artilleriestellingen op de eilanden in de Wolga en ten Oosten van den stroom be stookten. In het Noorden der stad mis. lukten vrij zwakke vijandelijke ontlas. tingsaanvallen. Ten Zuidwesten van Kaloega stortte een plaatselijke aanval der bolsjewieken in het geconcentreerde afweervuur met bloedige verliezen ineen. Arbeider van steiger gevallen De 21-jarige arbeider W. V alhier, die op een werk op een steiger stond, werd door een duizeling bevangen en stortte omlaag. De man kreeg een schedel breuk en is na korten tijd overleden. Ook met gas Echter niet alleen met electriciteit, ook met gas kan doelmatiger en dus zuiniger worden omgesprongen. Zoo kan zeker het warmteverbruik voor koken, wasschen en baden op lager peil worden gebracht aardappelen en groenten kan men met een minimum aan water opzetten (zoo wordt bovendien voorkomen, dat veel kostbare voedingswaarden verloren gaan); bij het koken moet men steeds de dek sels op de pannen houden, en zoodra damp uit pan of ketel komt kan men ge rust den gasbrander klein stellen; met minder gas bereikt men dan hetzelfde effect. Men late voorts geen kleine gas vlammetjes doorloopend onder keuken- of badgeyser brandenmen zqjte geen ketels vol water op. als men een kopje koffie of thee wil zetten. Ook kost het zeer veel gas twee- of driemaal daags water voor het vaatwerk heet -e maken. Den Haag. Met zorg worden dé Kerstpakketten voor de mannen van de Nederlandsche S.S. aan het Oostfront verpakt. Er is voor gezorgd, dat het den mannen aan niete ontbreekt. (Polypoon-Meyer) Aan de overige deelen van het Ooste lijke front succesvolle eigen stoottroep, acties. Zware luchtaanvallen werden in den centralen sector van het front gedaan op vijandelijke troepen, welke gereed stonden, transportbewegingen en het ont. laden van bolsjewistische troepen Aan het Egyptische front nog steeds levendige activiteit in de lucht. De vijand verloor 10 vliegtuigen. Door gebruik te maken van de weers omstandigheden herhaalde de Britsche luchtmacht gisteren met enkele vliegtui gen haar storingsaanvallen op Noordwest- Duitsch gebied. De bevolking leed verlie_* de Pétain in antwoord op zijn vraag mede, zen. De materieele schade was gering. - - Bij het naderen van de kust der be zette gebieden verloor de vijand overdag en in den afgeloopen nacht 4 vliegtuigen De Duitsche luchtmacht bestookte overdag militaire doelen en voor den oor log belangrijke installaties in Zuid- Engeland. Admiraal Darlan is per vliegtuig van Dakar komend, te Rabat gearriveerd. Op het vliegveld waren ter begroeting aan wezig de resident-generaal van Fransch- Marokko, generaal Nogues, de opperbe velhebber der Fransehe koloniale troe pen. generaal Juin alsmede een ver tegenwoordiger van den sultan van Ma rokko Darlan heeft te DSkar groote militaire manoeuvres bijgewoond. Eveneens heeft hij dezer dagen de in de haven van Da kar liggende oorlogsbodems, waaronder het slagschip ..Richelieu”, bezocht Voor zijn vertrek heeft Darlan in een afscheidsrede zijn tevredenheid over de prestaties van de troepen uitgedrukt en gewezen op het groote belang van de taak van den gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika Boisson. die. zoo zeide Darlan, „thans het lot van dit ge deelte van Afrika in handen heeft". nier C. G Fojjpe. van Zeggelenlaan 240 te den Haag eei_'„2. wegens het te duur verkoopen van ver schillende artikelen Foppe wist de prijzen hiervoor nauwkeurig, want in zijn winkel betaalden de klanten niet te veel, doch den bezorgklanten werd herhaaldelijk te veel in rekening gebracht. Opmerkelijk in deze branche is voorts de prijsberekening voor suiker Veelal wordt /0.56 per kg gerekend in plaats van de voorgeschreven prijs van /0 55 en nog vaker wordt per kg 20 tot 30 gram suiker te weinig geleverd. Hierdoor betaalt de klant niet alleen te veel, doch wordt hij bovendien in niet geringe mate te kort gedaan in zijn rantsoen. Een gezin van 5 personen ontvangt op deze wijze Ij ons suiker te weinig per periode. Zelfs geval len van 35 gram per kg te weinig werden geconstateerd. Vele kruideniers ook begaan slordig heden met de verschillende soorten gort en peulvruchten Voor elke soort is een prijs vastgesteld en het gaat niet aan de mindere kwaliteit tegen den hoogeren prijs van de betere soorten te verkoopen. Dit kwam ook voor bij artikelen op zui velgebied. Het gevolg was. dat ook hier het aantal processen-verbaal in verhou ding niet gering was, n.l. 20. Voorts werd tegen ruim Houders van chocolade- en suikerwerkzaken proces-verbaal opge maakt wegens het te duur verkoopen van versnaperingen Tenslotte zullen zich dezer dagen ook een 30-tal textielhandelaren uit den Haag te verantwoorden hebben, van wie eenige overtredingen werden geconstateerd. Dat door dit optreden van de Prljsoe- heersching vele neringdoenden nog eens op gevoelige wijze aan het b.esb,a" prijsvoorschriften en aan den dwinge a eischt tot naleving ervan zü> herinnerd, is wel duidelijk. PRIJS DEZER COURANT: Voor s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki' „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ2.15, Fr. p p. met Modebl. ƒ4.20 z Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p. p. 10 c. ««BBS-m ..|Ti II ■■IR||||.' De hooikist Een object, dat tot veel bezuiniging van gas en electriciteit voor kookdoeleinden kan leiden is de hooikist een goede be kende uit den vorigen oorlog reeds, welke ook in vredestijd door velen niet werd vergeten, doch nu zeker wederom aller- wege warme sympathie geniet. De hooi kist. welke ieder met b'etrekkelijk een voudige middelen zelf kan maken, wordt vpor vele doeleinden gebruikt Vooral voor hét langdurig aftrekken van soep en het doorkoken van pap en boonen kan de hooikist uitstekende diensten bewijzen. Ook wanneer men water, dat op de kachel of haard reeds op temperatuur is gekomen, voor de wasch of het vaatwerk PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M (5 r«g.) /IW.elko m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red, 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl./0.57, Dienstaanb ƒ0.38 Pers gevr ƒ0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer Mevrouw Roosevelt te Londen Mevrouw Roosevelt is gisteren in En geland aangekomen. Zij heeft de reis per vliegtuig gemaakt en blijft 2 of 3 weken Gistermiddag kwam zij op het Padding- ton-station te Londen aan en werd ver-' welkomd door den koning en de konin gin. Gisteravond hebben de koning en de koningin ter eerc van mevr. Roosevelt een maaltijd aangericht. Onder de gasten be vonden zich de Amerikaansche ambassa deur Winant. minister-president Chur chill, generaal Smuts' en diens zoon kapi tein Smut», alsmede Juitenant-kolonel El liot Roosevelt, de zoon van den president. Mevrouw Roosevelt zal den koning èen persoonlijke' boodschap van den president overhandigen Zij zal ook een bezoek brengen aan Churchill voor wien zij eveneens een persoonlijke boodschap van baar echtgenoot bij zich heeft, meldt S.P.T. In deze brieven zou Roosevelt den wensch en het voornemen te kennen heb ben gegeven in een niet te ver verwij- derde toekomst zeil een bezoek aan Lon den te brengen. Het Buckingham Palace publiceerde gis-, teren de volgende mededeeling: „Het bezoek van de echtgenoote van den president der Vereenigde Staten heeft plaats op uitnoodiging van den Engel- schen koning en de koningin. Mevrouw Roosevelt zal zich persoonlijk op de hoog te komen stellen, van hetgeen de Brit sche vrouwen in dezen oorlog presteeren en verder zal zij de in Engeland gesta- tionneerde Amerikaansche troepen bezoe ken. Gedurende de eerste periode van haar bezoek zal mevrouw Roosevelt de gast van het Engelsche koningspaar zijn" In het gisteren te Kopenhagen uitge geven bulletin wordt gezegd daJ de keer ten goede in den toestand van koning Christiaan de laatste 24 uur heeft aan gehouden en langzaam maar duidelijk merkbaar wordt, Alle verwondingen, die de koning bij dén val van zijn paard heeft opgeloopen, zijn bezig op natuur lijke wijze te genezen. De vermoeidheid, waaronder de koning te Ujden had, is verminderd geen onbeteekende incidenten overigens misschien onberispelijke logvoering, maar zij zijn volledig in overeenstemming met het traditioneele Britsche begrip van oorlog, dat ieder lid van den vij^ndelijken staat, ieder burger met zijn civiel eigendom als vijand bé_ strijdt. In deze manier van oorlogvoering ligt dus systeem. Engeland zal zijn doel niet bereiken Hoe minder Engeland de mogelijkheid ziet met normale oorlogshandelingen zijn oorlogsdoel te bereiken, des te meer gaat het tot zijn oude methode van oorlog voeren tegen de niet.combattanten óver, die het ook in zijn koloniale veldtochten toegepast heeft. Het verschil is slechts, dat aan den anderen kant dezen keer geen weerlooze Ieren, geen Boeren en geen andere kleine volken staan, maar een land, dat van het begin af aan met deze ma niet van Britsche oorlogvoering heeft gerekend en zich daardoor in geen enkel opzicht van de wijs laat brengen. De Brit, sche terreuraanvallen hebben hun doel niet bereikt de Duitsche oorlogvoering van de beslissende zwaartepunten van het militair gebeuren af te leiden. Zij zullen dit doel ook niet bereiken, ook al zou den deze aanvallen worden voorrgezet. Eén ding is heden reeds zeker: de En. gelschen zijn met deze manier tan oor. logvoeren begonnen. Zij dragen voor de uitbreiding ervatj de verantwoording en zij zullen op zekeren dag ook de reke ning krijgen. Zij hebben in dezen oorlog de eerste bom geworpen; het zal er op aankomen wie de laatste bom zal wer pen De vraag wordt dikwijls opgeworpen, wie in dezen oorlog het eerst begonnen is met terreur-aanvallen uit de lucht. Vastgesteld is. dat de Engelschen reeds in Januari 1940 met aanvallen op de weer, looze burgers zijn begonnen De eerste bom op een niet.militair doel is in den nacht van 12 Januari 1940 op de stad Westerland op Sylt gevallen. Het was een Engelsche bom. Tot op dat oogenblik was nog nooit een Duitsche bom op Engelsch gebied neergekomen; er hadden slechts verkenningsvluchten plaats gehad. Duit. sche aanvallen hadden slechts scheeps. doelen op zee gegolden. Eerst op 16 Maart 1940 viel voor de eerste maal een Duitsche bom op Britsch gebied. Deze trof bij een aanval op Brit sche oorlogsschepen in de buurt van de Orkney.eilanden een aan den strijd deel nemende vijandelijke luchtafweerbatterij en bracht deze tot zwijgen; een onmis. kenbaar militair doel was dus met mili taire middelen bestreden, wat dus in overeenstemming was met de meest strenge regels van het volkerenrecht. Reeds de daarop volgende dagen brachten nog meer Engelsche aanvallen op niet militaire doelen, zooals op een verband, plaats op het eiland Sylt op het sta. üon van het stadje Heill genhaven. in Sleeswijk-Hólstein. In April werd de bad. plaats Wennlngstedt op Sylt gebombar deerd. Er vielen bommen bij de stad Heide in Holstein, hoewel zich daar noch in de nabije of verdere omgeving eenig militair doel bevond Duitsche waarschuwing Toentertijd werd van ambtelijk Duit, sche zijde vastgesteld, dat de vijand nu den luchteorlog tegen onverdedigde plaat sen zonder eenige militaire beteekenis ont. ketend had. terwijl de Duitsche vliegers het strengste bevel hadden, open steden in het vijandelijk gebied niet aan te vaL len. wanneer zij geen' militaire beteekenis hadden. Tegelijk werd aangekondigd dat bom met bom vergolden zou worden, wanneer de Engelschen hun aanvallen op niet militaire doelen zouden voortzetten. De waarschuwing bleef zonder resultaat. In den nacht op den lOden Mei 1940 vlak voor het begin van den veldtocht in het Westen begon het Britsche luchtwapen me- een stelselmatig offensief tegen open Duitsche steden Dag aan dag werden deze aanvallen voortgezet. Alleen in den tijd tot aan den 13den Mei vonden er 71 vijandelijke luchtaanvallen op Duitsch Rijksgebied plaats en van deze 71 waren er minstens 51. die op uitgesproken niet militaire doelen uitgevoerd werden Aan. vallen op woonhuizen in Rheydt en an. dere steden op ziekenhuizen in Bonn. Neuss erT Frankfort en soortgelijke doe len duurden zoowel in Mei .als Juni 1940 voort, tot het Opperbevel der Duitsche Weermacht op den 19den Juni verklaar, de. dat het nu met de vergelding tegen Engeland was begonnen. Een groote krachtinstallatie bij Billigham een voor de oorlogseconomie toch nog zeer belang, rijke inrichting was het doel van deze eerste Duitsche vergeldingsaanvaller. Er volgden dan van den 22sten Juni af Brit sche aanvallen op de Rijkshoofdstad er volgde de eerste waarschuwing, die de Führer in zijn réde van 19 Juli aan En. geland richtte, er volgden niettegenstaan. de alle waarschuwingen Britsche aanvat len op Weimar en op Berlijn, Den 4den September 1940, verklaarde dan de Führer Knox naar Brazilië Naar uit Washington wordt heeft Huil gisteravond verklaard Knox naar Brazilië vertrokken is „loopende kwesties" te regelen. Radio-Tokio heeft gemeld, dat-de na men van 8 Amerikaansche vliegers, die na den Amerikaanschen luchtaanval van April j.l. op de Japansche hoofdstad ge vangen genomen waren, zijn medegedeeld aan den vertegenwoordiger van het Roo- de Kruis te Jokohama, dr. Paravicini. Naar verklaard werd, is dit het ant woord op de Amerikaansche verklaring, dat afgezien van een bommenwerper, die in de Sovjet-Unie een noodlanding moest maken, alle Amerikaansche vliegtuigen van den aanval op Tokio behouden waren teruggekeerd. warm wil houden is de hooikist tegenwoordig een huishoudelijk voorwerp van onschatbare waarde het aange wezen middel. Zoo kan zeker nog wel op gas én elec triciteit worden bezuinigdzoo kan in elk geval worden voorkomen. dat het toegestane rantsoen wordt overschreden zoo kunt u uzelf de ellende van boete en afsnijding van den toevoer besparen. t 10 u. n.m. en 7 u v.m No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding Maan: 24 Oef. onder 8.15 v.m.. J «o 7.06 n.m. V.M.; 25 Oct, onder 9.23 v.m. op 7.33 n.m.; 26 Oct. I onder 10.29 v.m., op 8.03 n.m. J Nachtdienst DOKTERS: Tusschen J no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 J Den Haag) No. 115995. Leider van het Vlaamsch Nationaal Verbond Het hoofdkwartier van het Vlaamsch Nationaal Verbond deelt mede, dat Staf de Clercq, leider vgn het V. N. V., Don derdagavond te 22 uur in de kliniek van professor Daels te Gent aan de gevolgen van eet» hartaandoening is overleden. Staf de Clercq was den 16en September 1884 te Everbeek (Henegouwen) geboren. Achtereenvolgens bezocht de toekomstige leider der Vlaamsche eenheidsbeweging een paar colleges in Vlaamsch-Henegou- wen. alvorens zijn onderwijzersdiploma te behalen te Bonne Espérance. Hij was eerst hulponderwijzer te Letlingen (bij Edingen) en werd daarna benoemd te Heikruis. Hier op de taalgrens begon zijn cultureele en algemeene Vlaamsche acti viteit In 1912 stichtte hij met Remi De- roeck het strijdblad „De Taalgrens" en werkte verder samen met Borginon. van Isacker. Goosenaerts e.a. Hij nam zeer actief deel aan den strijd voor de ver- vlaamsching van de Gentsche universiteit. Als frontbrancardier aan den Ijzer, stichtte hij gedurende den wereldoorlog zijn oorlogsbladen „De Payot” en „De Taalgrens" en het „Payottenland". Na den oorlog begon Staf de Clercq voor goed zijn politieken strijd. In 1918 werd hij als candidaat der frontpartij ge kozen als volksvertegenwoordiger voor Brussel met 7000 stemmen, een aantal dat voortdurend steeg om in 1929 de 15000 te overschrijden. In 1933 richtte hij op autoritairen grondslag het Vlaamsch Na tionaal Verbond op. dat onder zijn doel bewuste leiding steeds een, ruimere ont plooiing heeft gekend. Hij had ook een ruim aandeel aan de „Los van Frank- rijk”-campagne. »Het lid van het V.N.V-bestuur en burgemeester van Gent, dr Elias, heeft de leiding van het V.N.V. als opvolger van Staf de Clercq op zich genomen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1