A.D.O. de leiding weer aan DE WINDE enKANm^oII T Aspirin. KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN STADSNIEUWS Laatste Telegrammen BINNENLAND. De distributiebonnen VOETBAL FEUILLETON DE KOMEDIANTEN KOMEN INKOOP van brillonten HAAGSCHE COURANT Maandag 26 October 1942 le bl pag. 2 Successen voor V.U.C. H.B.S* Nieuwe vijandelyke aanvallen in Egypte mislukt I ADAM IN BALLINGSCHAP RESIDENTIE-TOONEEL en Positie van ONDERWIJS KERKNIEUWS (Wordt vervolgd.1 Feijenoord aanzienlijk versterkt 7 6 1 1 2 M 402 53, 54 54 45 gr. 31 Dec. 1 k.g. 31 Oct. 100 gr. 31 Oct. 1 rantsoen 31 Oct. 1, 2-60 1i L. 31 OoL 500 gr. 31 Oct. 100 gr. 31 Oct. 250 gr. 28 NOV. 31 Oct. HAAGSCH CONSERVATORIUM Nwe Schootstr38-L.uMeerderv 383 Broefcstoottaode 19. Rijswijk. Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Landingspoging verijdeld RADIO-PROGRAMMA 1.37 6 was tot de 25 Zeep X het station te ik op schudde eigenzinnig het excuus 54 hoe je terug te op bezqek bij ■n zwakken in_ .1 loop van dit hebben van - - 1 van gastheeren redde Niezen op meesterlijke een schot 'van v. Pel. De Na kwamen er steeds beter in en De voetbalwedstrijd V.U.C.Blauw Wit aanval. De V.U.C.-doelman onderschept een (Polygoon-Meyer) 8 7 8 8 6 T 8 7 7 8 3 3 2 3 4 Is ben 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 4 5 4 5 6 6 Wat genadig! bereid, zoo een Boter Brood (Of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Havermout 53 54A 54 B 51, 52 406 405 Bonnen 54 A 54 B 3 3 1 2 Gen. Anthr. Gen. Turf „Ver- klankbeeld. 16.45 BNO. .De wereld kamerkoor. Feijenoord Blauw Wit V.S.V. D.H.C. V.U.C. Haarlem ’t Gooi R.F.C. Ajax Emma A.D.O. H.D.V.S. E.D O. D.F.C. Volewijckers D.W.S Stormvogels Xerxes Sparta H.B.S uitbarst en Rini Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG AFSCHEID DS. K. v. d. POL: Wegens vertrek naar Ede heeft ds. K. v. d. Pol gistermiddag onder groote belangstelling afscheid genomen van de Ned.-Herv. Gemeente alhier. De scheidende predi kant bepaalde zijn gehoor bij Hebr. 13: 5b. Aan zijn predicatie deed hij enkele woorden van afscheid voorafgaan tot verschillende personen en colleges. Aan het einde van den dienst zong de ge meente hem staande toe de zegebede uit Ps. 134. A.s. Zondag zal ds. v. d. Pol te Ede zijn intrede doen, na tevoren te zijn bevestigd door ds. A. H. Leenmans, al daar. v d. Lugt succes en de daarop nog een doelpunt, 5 2 5 5 1 3 2 3 2 2 2 1 2 meer te verliezen viel. Gelukkig was het slechts vijf minuten naar het risto rante. Campagna stond voor de deur en wachtte met geveinsde onverschil ligheid op den berouwvollen terugkeer van Riccardo Daldini. Zij nam zijn hand en trok hem mee. Gaat u gauw mee naar het station. Campagna verzette zich. Campagna moet mij zijn aanbieden. Dat doet hij nooit. Dan vertrek ik. Raffaela keek radeloos om zich heen. Eindelijk zei ze, om tijd te winnen: Ik zal het hem zeggen. Maar kom dan mee! Om half negen beginnen we! Riccardo kreeg weer een rood hoofd en snauwde: Hoe vaak moet ik je nofe zeggen, dat ik geen stap meer in het ristorante Balbini zet? Als Campagna wat van me wil, kan hij hier op het station komen. Er is nog een kwartier tijd. Riccardo! VRIJZ.-HERVORMDEN TE SCHEVE- NINGENIn tegenstelling tot de rechtzin nige kerkeraden der Ned.-Herv. Gemeen ten van Amsterdam, Haarlem, Groningen, Utrecht en Arnhem, waar de afdeelingen van de Ver. van Vrijz.-Hervormden in gevolge Synodaal advies kerkelijk onder dak is verleend en de voorgangers dezer afdeelingen tot hulpprediker benoemd zijn, heeft de kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente van ’s-Gravenhage afwijzend beschikt op het verzoek van de afdee- ling ’s-Gravenhage-Scheveningen van de Ver. van Yrijz.-Herv. om eveneens ge volg |e willen geven aan het verzoek van. de Algemeene Synode. CREMATIE KOLONEL S. TULP Te Westerveld heeft heden de crematie plaats gevonden van het stoffelijk over schot van kolonel S. Tulp, hoofdcommis saris van politie te Amsterdam. De stoet, waarin o.a. meereed de heer E. J. Voüte, burgemeester van de hoofdstad, nam zijn route langs het hoofdbureau van politie, waar manschappen van verschillende on derdeden stonden opgesteld om de laatste eer te bewijzen. Op Westerveld stond een militaire eere- wacht, gevormd door Amsterdamsche en Duitsche politie en Nederlandsche SS. Tot de genoodigden behoorden van Ne derlandsche zijde de gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche po litie, mr. L. J. Broerse, en van Duitsche zijde, de commandant van de Igiftgau Hol land, generaal-leutnant Siburg, de Be- fehlshaber der Sicherheitspolizei und des Sicherheisdienstes, S.S.-Oberführer dr. Harster, Obersturmbannführer Inspektor N. Knolle, de Beauftragte für die Stadt Amsterdam, dr. Schröder, Hauptsturmfüh. rer Blumenthal, Oberstleutnant Müller namens den Befehlshaber der Ordnungs- pólizei, Major Göde. Major Lautensc^ilA- ger, Verbindungsofficier bij den gevol machtigde, en een deputatie van de cen trale politiefederatie. Nadat de Höhere S.S. und PoHzeiführer S.S. Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei, Rauter, de gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederland sche politie, mr. L. J. Broerse, en de op- perstormleider van de Nederlandsche S.S., L. J. Jansonius, achtereenvolgens kransen bij den baar hadden gelegd, trad de bur gemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voüte, naar voren, om afscheid te nemen van en een laatste hulde te brengen aan den gestorven politiechef. Vervolgens spraken wethouder dr. J. L. Strak, en de Höhere SS und Polizeiführer S.S. Gruppenführer Rauter. Tot de tientallen kransen, welke rond de baar waren neergelegd, behoorden er een van den Reichsführer S.S., Heinrich Himmler, en een van den Rijkscommissa. ris, Rijksminister ds. Seyss-Inquart. Maar hij werd nog boozer. Als je me zoo lang aanstaart, wordt het werkelijk te laat. En ik zeg je. dat ik in den trein stap. Zonder een spier to vertrekken. Campagna moet hier komen en zijn excuus aanbieden. Raffaela wilde nog iets 1 12 17—13 1.50 2 10 19—10 1.42 2 11 14—9 8 22—18 1 6 12—10 1 7 11—10 1 7 10—11 0.87 5 9—16 0.71 4 4 9—22 0.57 4 13—17 0.50 Godts sïaghswaert volght ons op de hielen Spoenwe voort. Een diep-indrukwekkende, prachtige middag, .'oor de velen, die deze Vondel- voorstelling verzuimden, hopen wij yan harte, dat de Amstèrdammers hun .Adam in Ballingschap” in den Haag nog eens willen herhalen. B. van Eysselsteijn Apekd. laar, KW1OI391829-AAiu low nostr 37 Tel. 110175 RIJSWIJKSCHEWEG 680. TEL 18.13.46 BOEKHOUDEN -MIDDENSTAND TALEN ƒ4 STENO-TYPEN 2.50 p. m. N/et s/agen %joar gratis onverricht Boeken kosteloos in bruikleen. (ook Indische) tn SIERADEN -ZZ.-.-X-. Z;- Nootdetnde 3ó Den Haaq Tel 1169.23 Wat heb maken? Kom mee, kom mee! Ze sleepte den kleinen directeur wan hopig met zich mee, hij verzette zich uit alle macht, maar moest voor haar antwoorden, grootere energie buigen. De menschen maar bedacht zich, omdat er geen tijd ’op de piazza lachten om het grappige - -- stei, maar Raffaela hoorde en zag niets meer. Ze zag slechts den binnenstoo- menden trein voor zich, den springenden minutenwijzer van de stationsklok, hoe Riccardo in zijn coupé stapte, en hoe de trein wegreed... 4 mensch van ónzen tijd. Het oude verlei- dingsverhaal met den appel, krijgt in zijn Adam en zijn Eva een diepen zin en als de in „Lucifer” onttroonde lichtvorst, nu als heerscher dar duisternis, jaloersch op 's menschen vlelnceloos geluk” mét be hulp van Asmode en den sluwen Belial zijn listen en lagen spant en het zoo hooge paar tot een zoo diepen val heeft gebracht, eindigt dit treurspel aangrijpend en grootsch met de jammerklacht van het uit het paradijs verdreven menschenpaar. Het was aan alle spelers te merken, dat Cor Hermus’ leiding hen tot bewustzijn had gebracht een tooneel- en taalmonument te dienen; hun aller overgave en merkbare toewijding gaf aan deze prachtige voor stelling een sfeer van wijding en diepen ernst. Het gansche treurspel speelde in één groot décor, door Karei Brückman zeer verdienstelijk, hoewel uitermate con servatief gebouwd, met ’n diepen lusthof, doorstroomd door Euphraat en Tigris en een hoog rotsgebergte, optorepend tegen den achtergrond. De muziek van Theo van der Bijl, in haar soort veel moderner dan het décor (er leek een generatie te liggen tusschen dit wat men zég en dat wat men hóórde) was béwonderenswaardig. Ernstig, sober, nergens om haarzelfswil geschreven, maar volkomen dienend, bleef zij een emotio- neerende onderstreeping van dramatische hier en daar lyrische accenten), die de illusie van het geheel volkomen deed zijn. Alle hulde aan den talentvollen compo nist, die zich met zoo zuiver begrip van zijn taak heeft gekweten! Voor Yvonne Georgi leek mij de cho reografie een rijkelijk hachelijke onderne ming, zij heeft getoond, dat zij een veel zijdig en intelligent talent bezit: eenvou diger. strakker en toch rhythmisclfc.ge’voe- liger had het niet gekund. Louis van Gasteren zette het treurspel in met den magistraten Lucifermonoloog: „lek, eerstgeheilight om de kroon van 't licht te spannen”. Zijn stem en waardige mimiek leenen zich bij uitstek voor deze rol Het werd dadelijk een imposant be gin, Cor Hermus. was een sluwe, glibbe rige Asmode, Frits van Dijk verscheen als een verrassing, een dreigende, vleermuis achtige Belial, vol list en venijn. Tegen over d-zen Hfelschen trias stonden de drie Aartsengelen: Gabriël, (Henri Eerens)~ Rafaël (Fons Rademakers) en de in blin kend kuras gestoken Michaël (Guus Her mus). De reien werden ingetogen en met gestyleerde gebaren gezegd door Vera Bondam, Nel Snel. Aline Markus en Ellen de Thouars. Een van de ontroerendste verrassingen van deze voorstelling werd het menschen paar door Johan Schmitz (Adam) en Elise Hoomans (Eva). Een paar zoo vol majes teitelijke schoonheid als voor den „ste dehouder van God’s gezag 'op «arde” maar gedroomd kan worgden. Suggestief, krach- tig en toch mild was de Adam, dien Sehmitz. ons toonde. Een onvergetelijke creatie. Elise Hoomans werd een open baring, zij heeft zich met deze rol in de t' volte en welverdiende aandacht van ons Neflerlandsch tooneelpubliek geplaatst, ook voor de toekomst! jachtig was hun beider ongerepte vreugde in de lyrische paradijs-scène’s. het elkaar telkens aan kijken, tusschen de reien (een vondst van de regie) haar gloed van overreding met alle wapens waarover een vrouw kan be schikken: 'verleidelijkheid, vleierij, aan trekking en afstooting in beurtelingsche sluwheid en aangrijpend, kwam tenslotte de groote catastrophe, waarbij John Go- bau als een imponeerende en machtige Uriël met zij n vlammend zwaard den toegang tot den lusthof der onbewuste, oude gelukzaligheid afsluit en den nu wé- tenden mensch verjaagt uit den tuin én verbant van dien anderen boom: den boom des tevens. In zijn wanhopig? smart riep Johan Schmitz aan het slot, alle beelden Vondel’» grootsche, meesleepende taal: „O zweetende arrebeit, o endelooze etenden, Geleit me, volght me na, met heele -kommerbenden Hier heeft de zomer uit. De winter klampt me aen boort. UITSTeKEND onderwijs in a»« vokkw, dor H toonkunst en kunstdans Ugje leedlnganulk I voerinQen ToHef va f 7OOp-m_Leei<noerx I die thans woeden Inqesdse wn,mogende I lessen tot 8 NOV. gratis votgan. Inlicht I 1 en inecht aon SchooiburecMUlM I uur eerder op het station zou zijn. Raf faela liep ér iets na zevenen heen, maar Riccardo was niet te vinden. Kwart over zevenen was Riccardo er nog niet. Eindelijk, kort voor half acht, verscheen hij met zijn koffertje. Ben je toch gekomen? begroette hij haar verheugd. Ik heb den heelen middag al naar je gezocht Ach ja, ik heb me ergens in de wijngaarden verstopt. Met Lucca en de troep had ik al afgedaan. Zelfs met jou, Maria. Ze vertelde hem snel en opgewekt, wat er gebeurd was en dat hij nu niet meer behoefde te vertrekken. D.H.C. na 10 min. de leiding door v. d. Engel. Een doelpunt van Dijkman werd daarop wegens buitenspel (dubieus) af gekeurd. Even voor de rust scoorde v. d. Engel opnieuw. Ook in de tweede helft liet de hechte D.H.C.-voorhoede zich niet intimideeren door de zware Velser ver dedigers en Vollebregt zorgde voor het derde Delftsche doelpunt. Even was V.S.V er volkomen uit. in welke periode Dijk man er 40 van maakte. De bezoekers wijzigden toen hun^ploegde Vries ope reerde herhaaldelijk in de voorhoede, maar eerst 14 min. voor het einde had Vries scoorde waaraan een buitenspel-luchtje zat. Zoo verloor V.S.V. met 24 en zij is nu 4 punten achter op de leiders evenals .D.H.C. Overeenkom stig de verwachtingen won *t Gooi thuis van R.F.C.; de cijfers waren 42. Wat onverwacht was •et succes, dat Haarlem boekte in den uitwedstrijd tegen Ajax. De roodbroeken wonnen met 20 en daardoor is Ajax afgezakt naar de negen de plaats met slechts één punt voorsprong op Emma. De stand is nu 1 15 27—8 1.87 2 12 17—12 1.50 2 11 24—13 1.37 2 11 15—10 1.37 6 19—21 0.75 6 16—21 0.75 6 14—19 0,75 6 12—20 0.75 4 13—16 0.50 3 13—30 0.37 5 5 2 3 2 2 3 2 1 1 In de tweede klasse A van district II heeft V.D.L. de leiding kunnen behouden door thuis met 4—3 te winnen van Velox. dat nu door zijn laatste nederlagen 4 punten achterop is geraakt. Quick heeft haar goede kansen behouden dooi; thuis- spelende tegen U.V.S. een sprekende 60 overwinning te behalen. De Haantjes deelen nu de tweede plaats met Elinkwijk. dat gisteren den uitwedstrijd tegen U.V.V. met 30 won. Elinkwijk en Quick zijn 2 punten ten achter bij V.D.L. De eerste overwinningen, welke V.I.O.S. en B.M.T. op den afgeloopen Zondag behaalden, zijn niet door een tweede gevolgd. B M.T. was op bezoek bij Gouda en moest daar met 14 het hoofd buigen. Beter deed V.I.O.S het. hoewel ook werd verlorendeze pioeg ging namelijk thuisspelende met slechts 23 ten onder tegen H.V.V. dat daardoor evenveel punten bezit als Velox en U.V.S. (10). WERKVERSCHAFFING: De bufgemees. ter heeft besloten, een crediet van 15.000 te bestemmen voor het schoon houden van de taluds en het onderhoud der afscheidingen van aan particulieren verhuurde gemeentelijke terreinen voor de teelt van voedingsgewassen, alsmede het schoonhouden van gemeentelijke bouwterreinen in werkverschaffing, met behulp van de door den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon onder steunde armlastigen. AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN: De 90-jarige heer C. de Z. uit de Koningstraat, die op 21 dezer door een auto werd4 aangereden en inwendige kneuzingen had bekortten, is in he; zie kenhuis aan den Zuidwal aan de gevolgen overleden. ACADEMISCHE EXAMENS: Utrecht. Doet. ex. Ind. recht: R. A Asman; cand. ex. rechtswetenschap mej'. G. A. Kluft. Doet. ex. rechtswetenschap S. Smeets. Semi-arts. ex.: J. P. F va® Dael. G. J. Visser en A. Ch. de Vlieger. Arts.ex.: H, J. Gelissen, C. A. M. v. d. Heijden. J J. H Lammerts van Buren. Cand. ex. klass. letteren; mej. M. M. W van Schaik. Doet, ex. klass. tetteren: B. C. F. Mulder. Cand. ex. sociale geographie: J C. M. Ponten. Taalk. doet. ex. indologie: J. W. Dank- meyer. Amsterdam. Cand. ex. sociale geo. grafie: mej. S W. van Veen; cand. ex. geschiedenis: de heer G. M. Bos; doet, ex. rechtswetenschap mej. G. Donker Duyvis, mej. B. Boot en de heeren ir. M. F J. Phaff, M. E. J. J. Burlage en B. van Pelt. Tooneelgebeurtenis van den eersten rang. Door tiet Amsterdamsch Tooneel, o In „Lucifer” en „Adam in Ballingschap” heeft Vondel (naast den in ons land tradi tie geworden „Gijsbrecht”) zijn dramati sche meesterwerken geschapen. Vooral de „Lucifer”, een greep zoo groot als slechts door de allergrootsten in de wereldlitera tuur gedaan werd, door een Aischylos, een Dante of een Goethe en waarin hij de plaats zijner handeling „in den hemel”, doet zijn, is een werk, dat als een mach tig. onovertroffen monument in onze Ne derlandsche tetteren staat. Naast dit tita nengedicht van handelende abstracties, komt dan het vervolg: de ,Adam in Bal lingschap”, lieflijker, want spelende in den Hof van Eden en menschelijker, want ge speeld door menschen en wel het eerste menschenpaar Adam en Eva. De regisseur Cor Hermus heeft van deze opvoering door het Gem. Theaterbedrijf1 te Amsterdam (directeur Cor van der Lugt Melsert) een tooneelgebeurtenis van den allereersten rang gemaakt. Het was meer dan jammer, dat de groote zaal van het Gebouw niet tot de laatste plaats was uitverkocht. Joost van den Vondei heeft tot alle tijden iets te zeggen, ook tot den Hoek en Smit, mogen met eere worden genoemd en invaller doelman Magito deed het niet kwaad. Te Delft heeft D.H.C. het op bezoek zijnde V.S.V. vol komen belet haar gewone spel te ont wikkelen en vooral de Velser voorhoede vond in de groen-zwarte verdediging zoo haar meerdere, dat deze linie bepaald zwak teek. Na een flink V.S.V.-over wicht, waarbij het echter niet tot een behoorliik eericht schot kwam, nam ROME. 26 October. (Stefani.) Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: Aan het Egyptische front zijn nieuwe en hevige aanvallen van den vijand, ge* steund door pantserstrijdkraohten mis lukt. Het aantal vijandelijke tanks, dat vernield werd, bedraagt 104. italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben kam pementen en opslagplaatsen achter de Britsche linies gebombardeerd. 14 Toe stellen werden door jagers van de As neergeschoten tijdens luchtgevechten. Een poging van den vijand om In den rug van onze linies, in de zóne van Mersa Matree, te landen is te niet gedaan door snelle tusschenkomst van gevechtsvliegtuigen, die de talrijke met troepen beladen mo- torbooten dwongen de actie te laten varen en rechtsomkeert te maken. Een vaartuig vloog in de lucht, na door een bom te zijn getroffen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd Een deel der beman ning is gevangen genomen. De familie leden zijn op de hoogte gebracht. Boven Malta werden 3 Spitfires, die trachtten onze bommenwerpers op te vangen, in zee geschoten, getroffen door escorteerende jagers. Tijdens luchtopera ties boven het gevecht sgebied der Mid- dellandsche Zee zijn 4 Britsche toestellen door het Duitsche luchtwapen neerge schoten. I J. H. OUDSHOORN 80 JAAR Onder veel belangstelling, met name uit Ned.-Herv. kringen, heeft de heer J. H. Oudshoorn vandaag zijn 80n verjaar dag mogen vieren. De 80-jarige dient de Ned.-Herv. Gemeente hier ter'stede se dert 1902 als diaken en heeft sinds 1923 zitting in het college van regenten van het wees- en rusthuis dezer gemeente, tertvijl hij ook lid is van de commissie voor opname. In de commissie voor de diaconale tyakkerij heeft hij eveneens zit ting. Meerdere deputaties vanwege de Ned.-Hêrv. Gemeente kwamen den heer Oudshoorn vandaag complimenteeren. MEJ. M. L. A. CORDESIUS OVER LEDEN: Alhier is- overleden de oud- directrice Van de van Deventerschool te Bandoeng, mej. M. L. A. Cordesius. Toen destijds een groote toeloop ontstond van meisjesleerlingen naar de openbare en bijzondere inlandsche scholen der tweede klasse, ontstond groote behoefte aan on derwijzeressen voor die scholen. Ten einde hierin te voorzien werd in 1918 op particulier initiatief de Bandoengsche van Deventerschoól opgericht, een nor maalschool met internaat, die vrouwe lijke leerkrachten opleidt voor het in- landsch onderwijs. Dat deze school een groot succes is geworden, is grootendeels te danken aan mej. Cordesius, die van den aanvang af in den opbouw der school eew levenstaak zag, waarin zij zich ge heel heeft gegeven. Na de totstandko- mipg der school nam zij het directrice- schap op zich, welke taak zij tot haar pensionneering in Maart 1934 met groote toewijding heeft vervuld. Zij gaf blijk van groote onderwijsbekwaamheid, toe wijding, initiatief, kennis van taal, land en volk en moederlijke zorgzaamheid voor de gezondheid der aan haar toever trouwde leerlingen en heeft door deze -’“TT den bloei der school bijgedragen. Ook de regeering heeft haar verdien sten erkend door haar benoeming op 31 December 1934 tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De crematie is vastgesteld op morgen na aankomst van den trein 15.47 te Wes terveld. Om zeven uur begonnen de leden van de stagione voor alle zekerheid het too neel op te bouwen, omdat er nog steeds hoop leefde op het doorgaan ^van ‘d<* ge redde benefice-ontvangst. Om 19.46 zou Riccardo’s trein gaan, en hij had gemeend, dat hij al een half ,.De Herbergierster” door Carlo Goldoni „Twee Heeren dienen" en *,,De Her bergierster” zijn wel de twee beste (en wereldvermaard geworden) stukken on der de 200 tooneelmanuscripten, welke de Venetiaan Goldoni heeft geschreven Na zijn dood (Goldoni leefde van 1707 tot 1793) werd zijn werk in vrijwel alle talen van de wereld overgebracht en elk land, dat een eigen tooneel bezit, heeft ten minste de twee hierbovengenoemde stuk, ken in de eigen taal opgevoerd. Zaterdagavond ging voor een stampvol huis in den Princesse Schouwburg alhier „De Herbergierster” (La Locandiera), door het Residientie-Tooneel, onder regie van mevr. Bets Ranucci-Beckman (de ver taling lijkt mij ook van haar). Het was een zwierige, charmante voorstelling, welke Goldoni’s ge^st ademde en waar aan zoowel het publiek als de spelers zelve merkbaar hun plezier beleefden. Mimi Boesnach domineerde als de door alle mapnen aanbeden Mirandolina,, in den titelrol. Zij was aanhalig, vleiend, verwachtingen-wekkend en bekoorlijk, en haar slotwoorden aan het mannelijk deel der bezoekers: -„Herinner u de her. bergterster”. zullen zeker in vervulling gaan, men zal nog dikwijls aan deze zon nige Mirandolina terugdenken. Jan van deT Linden was de markies van Forli- popopli”, een kolfje naar zijn hand. Deze prachtige typeur en karakterspeler, die vooral in het fantastische en groteske verrassende creaties heeft gebracht (men denke maar aan zijn kapitein Pulver in „Ferdinand Huyck”, nog maar kort ge leden). heeft van den edelman-klaploo- per een allerkostelijkste figuur gemaakt. Van zulke verarmde, maar uiterst preten. tieuse edelen, menschen zonder meer ver. dienste dan alleen hun hooge geboorte, wemelde het in Coldoni's tijd; de auteur heeft ze herhaaldelijk gehekeld. Piet Bron was de rijke, ietwat parvenu-achtige graaf d’Albafiorita, Dirk Verbeek, de vrouwenhater, de cavaliere di Ripafratta, in wien het smeulend vuur, door Miran dolina aangewakkerd, plotseling al- een vulcaan. Jantien van Eek Otte. twee jongere leden van het «gezel schap. hebben de beide actrices Ortensia en Deianire met temperament en gloed gespeeld: Cïuus Oster was Fabricio, de -aan hef lijntje gehouden bediende van de schoone herbergierster, die tenslotte de bruid krijgt; Lou Steenbergen vertolkte den bediende van den graaf; Eric v. Ingen had zeer veel succes met zijn creatie van den uitgestreken, langen, sentimënteelen dienaar van den chevalier. Rie Cramer had een bekoorlijk décor ontworpen (uit gevoerd door Willem Diering), de binnen, plaats van den Florentijnschen Albergo, waarin het stuk speelt, een kleurig en feestelijk décor, waarin het oude spel vol. komen tot zijn recht kwam. Goldoni’s levenslustig stuk kwam in deze allerge- noegelijkste vertooning over het voetlicht en de zaal in, het publiek reageerde even spontaan als er werd gespeeld. Veel bloemen en een warm, langdurig applaus. B. v. Eysselsteijn. De Haagsche eerste klassers zich uitstekend gerehabiliteerd van de slechte resultaten op den vorigen Zon dag. Toen immers haalden zij slechts één van de zes beschikbare punten binnen en nu, gisteren, verspeelden zij slechts één puntje, aangezien V.U.C. en H.B.S. be slag legden op den vollen buit, terwijl A.D.O. opnieuw gelijk speelde. Dat is een fraai resultaat voor de Haagsche teams, want zij hadden het zeker niet gemakke lijker dan op den vorigen Zondag. Er zijn gisteren meerdere merkwaardige resuL Laten te-boeken geweest, welke nog al in vloed op de ranglijst hebben uitgeoefend., In de eerste afdeeling heeft A.D.O. de leiding hernomen, dank zij de draw, welke zij uitspelende tegen Stormvogels be reikte en mede dank zij de niet on verwachte 0—3 nederlaag van Her. mes, dat op bezoek was bij D W.S. De Schiedammers hebben dus maar één week aan den kop gestaan, maar hun kansen op den titel zijn nog lang niet verkeken, want zij hebben weliswaar' twee punten achterstand op A.D.O.. maar de Schie dammers speelden ook een wedstrijd min der. Van invloed op het heroveren van de leiding door A.D.O. was evenzeer de verrassende nederlaag, welke E.D'.O. in eigen huis te slikken kreeg yan de Vole- wijekers, die zich dus eindelijk weer wat hersteld hebben. De strijd te IJmuiden tusschen de Stormvogels ën A.D.O. is van - zeer goed gehalte en zeer spannend ge weest. Het 11 gelijke spel geeft de ver houding vrij goed weer. De jeugdige Haagsche doelfnan Niezen heeft goed werk verricht, hoewel het tegenpunt der IJmuidenaren voor /ijn rekening komt. Bij de eerste serie aanvallen van de -KT.--Tel wijze bij igenaars bij het zich ontwikkelende offensief kreeg doelman Kraak druk werk. Na een 20-tal minuten gaf Eversteyn zijn ploeg de lei ding na een prachtigen voorzet van Neu- teboom. De stand 01 bleef tot de rust gehandhaafd. Nd- de pauze had Stormvo gels haar opstelling gewijzigd en de eer ste IJmuider aanvallen stuitten alle af op de heéfite Haagsche defensie waarin Choufoer uitblonk. evenals Niezen. Langt zamerhand kiVam het initiatief weer aan Haagsche zijde en steeds krachtiger werden de A.D.O -aanvallen, maar de verdediging der Stormvogels stond haar mannetje evenzeer en hun uitvallen ble ven ook gevaarlijk. Na ongeveer 20 min. hadden de gastheeren succes 'toen Meijer een voorzet van Schippers inschoot. Nie zen stopte weliswaar dezen lagen bal, maar hij liet het- teder uit zijn handen glippen en zachtjes rolde de bal in -het doel. 11. Fel werd er daarna nog om de leiding gestreden, maar het spel der Haagsche voorhoede was over het alge meen te kort om succes te kunnen pple_ veren en zoo bleef de stand gelijk. Einde lijk heeft H.B.S. zich kunnen herstellen van de serie nederlagen, welke zij heeft geboekt na het eerste succes tegen A.D.O. De Kraaien waren gisteAn Sparta, dat al evenzeer Wen druk heeft gemaakt in <ren seizoen en de Rotterdammers werden met 20 geklopt De Hagenaars zijn nog wel op de onderste plaats gebleven, maar nu er weer een schaap over den dam is vol gen er waarschijnlijk meer. Laten we het althans hopen Met Sparta was het vol komen misère en de Rotterdammers mo gen zich nog gelukkig achten er met 02 afgekomen te zijn. Groot was het spel der Hagenaars evenmin, maar in de tweede helft, toen de doelpunten vielen, hebben de Kraaien toch nog wel wat goeds laten zien. Er waren perioden van goed samenspel ingeleid door een ac tieve middenlinie en overgenomen door v. d. Vegt. die de ziel van den aanval was„ Ware de Sparta.doelman niet zoo g< dreef geweest, de Kraaien zouden heel wat vaker succes hebben gehad. Het bleef nu bij een kopbal van Langelaan na een kwartier en een prachtige goal van v. d. Vegt, even voor het einde. Onverwacht was het resultaat te Dordrecht, waar D.F.C en Xerxes elkaar ontmoetten. Dat de gastheeren wonnen is niet zoo vreemd, maar wel. dat zulks gebeurde met niet minder dan 51, nadat de rust met 21 was ingegaan De stand is hier nu: Aantal t.m. 2 k.g. 31 Oct. 1 k.g. 31 Oct. Naaldwijk. Uitreiking van de nieuwe distributiebescheiden zal plaats vinden op 27 Oct. voor AE, op 28 Oct. vooor F-^K, op 29 Oct. voor LS, op 30 Oct. voor TZ telkens Van 9,3016 uur in het 2e school, lokaal achter het distributiekantoor. T i i Dinsdag 27 October. H i Iv. I 415.5 m. 7.15 Gr.muz. (7.30—7.40 BNO.) 8.30 BNO. 8.40 „Schilderijen in klanken”, lezing. 8.50 Gr.muz. (9.30 Spie gel van den dag (opn.) 10.30 „U kent hen, maar kent u hen ook?*’ F. W. van Vloten, directeur W.H.N. 10.45 Gr.muz. 11.15 Or kest Malando. 12.Almanak. 12.05 Or kest van de Duitsche Weermacht. 12.45 BNO. 13.- Concert (gr.pl.) 14.- Spaansch- Hongaarsch progr. (gr.pl.) 15. schoppeling der menigte” 15.20 Dvorak-progr. (gr.pl.) 17.De Lichte Toets. 18. leeft uit zaad”. 18.30 Ned. 19..Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 (gr.pl.) 19.30 BNO 19.40 Praatj^ in Zeeuwsch dialect. 19.50 Masman's dansor- kest. (Van 20.15 alleen voor radiocentra- len met lijnverbinding.) 20.15 Otto Hen driks’ orkest. 21.Zang. 21.15 De Melo- disten (opn.) 21.45 BNO. 22.Gr.pl. 22.5524.Film in den nacht (gr.pl.). H i 1 v. II 301.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilv.I. 7.40 Gymn. 7.50 Gr.muz. (8.00—8.15 Po- Artikcl Aardappelen Aardappelen Beschuit (br. of geb.) 54 75 gr. 31 Oct. Bloem (brj 408 t.m. 411 70 gr. 31 Oct. Boter 2, 3, 4-61 en 2, 3-62 125 gr, 11 Nov. 125 gr. 30 Oct. 400 gr. 31 Oct. 50 gr. 31 Oct. 100 gr. 31 Oct. 250 gr. 31 OcL 125 gr. 31 Oct. Honden- en k.br. 10 1| 10 k.g. 31 Oct. Jam 403 Kaas 397 t.m. 399 Koffiesurrogaat 400 van menschelijke rampzaligheid op met \Melk 54 1J Muisjes, of boterh.str. 403 300 gr. 31 Oct. Petroleum EA-krt. 02 2 L. 31 Oct. Petroleum S108 01 02 03 verl. 2 L. 21 Nov. Petroleum S208 25 verl. 2 L. 21 Nov. Peulvruchten 404 125 gr. 31 Oct. Puddingp. verm. enz. 407 100 gr.’31 Oct. Rijst 4-57, 4-58 250 gr. 31 Oct. Rund vet 53 bon reeds ing. 100 gr. 30 Oct. Scheerzeep Sgiker Suikerwerk Tabaksk. Taptemelk Textielk, 3e serie 21 t.m. 120 TextielK. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 54A 100 gr. 31 Oct. Vleesch 54B 50 gr. 31 OcL Zeep 370 28 3 75 gr. 31 OcL Zeep Alg. 412 en N, Eenh.z. 75 gr. w 31 OcL Huishoudzeep 370 371; 2 x 413 en 2 x N 80 5 95 gr. 31 OoL Zeep M 28 3 75 gi'-.SI OoL Wasch- of zeepp, 371, 413; M en N waschp. 250 gr. 31 OoL Toiletzeep M, N, 75 gé. 31 Oot. Brandstoffen Kookdoel. 01 02 03 04 KF 1 Eenh. 30 Apr. 1 Eenh. 31 Oot. X 50 stuks 31 Oot. BrandsLk. OV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. Brandst.k. DV 6 t.m. 8 1 lEenh. 28 Febr. In het tweede district was het een zeer goede dag voor Feijenoord, want de Rotterdammers konden hun voorsprong vergrooten totr 3 punten. De Rotterdam mers wonnen zelf met 5—0 in den thuis wedstrijd tegen Emma, hetgeeri als een vrij normaal resultaat kan worden be schouwd, aangezien de Dordténaren nog niet veel hebben gepresteerd. Van veel beteekenis was echter, dat de beide naaste concurrenten Blauw Wit en V.S.V., een nederlaag kregen te slikken. De Zebra’s moesten hier ter stede genoegen nemen met een 23 nederlaag tegen V.U.C. en met dit resultaat mogen de Amsterdam mers eigenlijk nogtevreden zijn want de Hagenaars hebben vooral in de tweede helft heel wat kansen gemist Voor de rust was het een aardige, levendige en spannende strijd, waarin menigmaal mo- •menten van goed voetbal waren te aan schouwen. De techniek van de Amster dammers was over het algemeen wat beter dan die der Hagenaars, maar onze stadgenooten, die zich moesten rehabili- teeren in verband met de jongste resul taten. speelden met meer enthousiasme en een wat frisschere aanvalsmethode. De goed op dreef zijnde middenlinie steunde naar vermogen. De tweede helft was ech- - ter van heel ander karjQcter Toen V.U.C. eigenschappen in belangrijke mate na enkele minuten het derde l doelpunt had gescoord dat haar ook de overwin ning zou brengen, was de aantrekkelijk heid er af, aangezien de Haagsche mid denlinie zich voornamelijk op verdedigen ging toeleggen De voorhoede moest nu alleen opereeren en hoewel zij zich daar bij meerdere goede kansen .wist te schep pen, ontbrak nu toch' de finishing touch. Van bepaald slecht gehalte was het werk van den Amsterdamschen aanval, waarin het spel veel te kort werd gehouden en waarin de voorzetten van IJprgman veel te lang waren. Zelfs de vooral linkg weinig secuur werkende backs, ver mocht zij niet te overmannen. V.U.C. was in den beginne het meest gevaarlijk, mèar de Amsterdamsche defensie was op haar .post, vooral Ferwerda. Na 12 min. kwam het succes ^phter aan den anderen kant, toen middenvoor de Vries uit een mooien voorzet van Hannema van dicht bij inschoot. Lang pleizier haddende Amsterdammers niet van dezen voor sprong, want 2 min. later gaf van Hoek een prachtigen langen pass naar de Har der. die handig alleen doorzette. Wilders omspeelde en scoorde De Hagenaars bleven het meest aanvallend en Ferwerda had heel wat werk te verzetten, doch in de 22e minuut kwam er weer succes aan den anderen kant. Bergman zette voor en opnieuw doelpuntte de Vries, ditmaal met een schitterenden kopbal. V.U.C. gaf zich echter geenszins gewonnen en in de 33e min. kreeg de Harder den bal toege speeld door Stam. Met hoofd en. voeten bracht de Harder den bal, schitterend op en met een fraai schot maakte hij er 22 van. Een mooi1 schot van Bonder werd door Ferwerda tot? hoekschop ver werkt en voor de pauze werd niet meer gedoelpunt. Na de hervatting was Blauw Wit het eèrst in den aanval doch in de 3e min. passeerde Bonder naar de Har der. die op dezelfde wijze doorzette als bij het tweede, doelpant en aldus <ïen stand op 32 bracht. Kort daarop trok de middenlinie zich terug en daardoor werd Blauw Wit wat meer aanvallend, maar de Amsterdamsche voorhoede faal de volkomen. Hoewel de Haagsche aanval nu een vrij rommeligen indruk-maakte en van den voet vai. Holleman bijna geen goede voorzet kwam was deze linie toch nog herhaaldelijk gevaarlijk Bran des miste van dichtbij een prachtige kans en de Harder schoot nog eens naast. Aan den anderen kant scoorde Blauw Wit nog eenmaal, maar het doel punt werd terecht afgekeurd wegens buitenspel Het bleef 32 voor V.U.C.. dat de zege wel verdiende. De Harder w «as., was dé beste man van de ploeg, maar oed op ook twee spelers uit de middenlinie. v. littek weekpraatje (opn.) (8.30 BNO.) (9.159.20 Voor de huisvrouw.) 10 Godsd. Uitz. 10.30 Symphonic van Beet hoven (gr.pl.) 11.Vrouwenmozaïek. 11.20 Gr.pl. 11.30 Kamermuziek (gr pl.). 12.15 Uit Neerlands Gouwen. 12.30 Progr. overzicht. 12.35 Gr.muz. 12.45 BNO 13. Wat doet de directie van den landbouw? 13.15 G. v. Krevelen’s orkest. 14.Gods, uitz. M.30 Om-en-om-progr. 15.30 Voor ziekeru 16.Sylvestre Trio. 16.45 BNO 17.Voor de jeugd. 17.30 Amusementsor kest .18.30 BNO. 18.40 Spiegel van den dag, 18.50 BNO 19.— Landmans Lust. 19.30 Piano en orgel. 20.BNO. Eng. uitz. „Holland and the economie reorga nisation” (Voor 1 (Van 20.15 alleen voor radiocentralen met lijnverbinding.) 20 *6 Residentie-orkest. 21,45 BNO. 22.10 Wijding. 22.20—24 Zie Hilv. I. Riccardo hoofd. Neen, zoo gaat het niet meer. Dat doen we niet! Riccardo! Raffaela keek hem ontzet aan. Neen, neen, neen! Campagna moet eindelijk weten, hoe hij kunstenaars moet behandelen. Maar hij is bereid, nemen. Zoo? Is hij dat? Maar ik ben niet meer maat terug te komen. Als een hond, dien men eerst wegjaagt en dan weer terug fluit. Wat moet er dan gebeuren?

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2