Het Britsche offensief Egypte .-ye yi '1942. VERDUISTEREN NOTITIES 'W Dinsdag 27 October. in w Hardnekkige gevechten in Stalingrad 1 I J S o r Zware Britsche verliezen in Egypte Verbod interlocaal meubel-en huisraadtransport Groote troepenmacht in den strijd geworpen De Britsche luchtaanvallen in Frankrijk No. 18321. Zeeslag by de Santa Cruz- eilanden Belangrijk jf UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN J j fl i o. 5.22 aar nam. tot 8.27 aar v.m. J 354 Dooden in Genua Beweging der Nederlanden te Nijmegen, Bolsjewistisch regiment bü Toeapse vernietigd De toestand van koning Christiaan Winterhulp brengt licht in vele gezinnen. Steunt daarom Winter» hulp. Giro 5553 Aangifte in de eerste week van November »•- 3 LENTEKLANKEN It HERFSTTIJ Het huispersoneel en de Ziektewet Verzending van Kerstpakketjes voor de Waffen S.S. en het Legioen De conventie van Genève S i I J A 1 HAAGSCHE COURANT oglJS DEZER COURANTi Voor ‘s-Gravenhage bit ipüt „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl. bij st. Maartensbrug is gedurende niechcf de goede uitwerking waar. - i ■- Noorsche minister Lunde omgekomen Minister dr. Gulbrand Lunde, de chef van het Noorsche departement voor Cul tuur en Volksvoorlichting, is met zijn vrouw b(j een auto-ongeluk aan de Roms- dalfjord om het leven gekomen, is offi cieel te Oslo medegedeeld. De minister was per auto van Aalesund, waar hij op een vergadering had gesproken, on derweg naar Andalsnes. In verband met den dood van den minister waren in Oslo alle bioscopen en schouwburgen gisteren gesloten. Ministerpresident Quisling heeft minister Skancke belast met de voorloo- pige leiding van de zaken van het depar tement De Opperbevelhebber van de Duit- sche Oorlogsmarine, Grootadmi- raal Raede». bezocht een werf in Njkolajef. (Hoffmann-Stavf) 'zT» Ai Verjaardag van den manch naar Rome De 20e verjaardag van den marsch naar Rome is in heel Italië plechtig gevierd. Leden van de regeering en an dere autoriteiten hielden in de steden Bespraken, welke door een talrijke me nigte werden aangehoord. Op bevel van den Führer zal zich ’n bijzondere delega tie der Nat.-Social. Party naar Rome begeven, onder leiding van Reichsorgani- sationsleifer dr. Ley. De aanwezigheid van de delegatie bij de verscheidene da gen durende herinneringsbijeenkomsteo geeft uitdrukking aan de solidariteit van de fascistische en nat.-socialistische be wegingen en aan de gemeenschappelijk heid van haar historische taak. t t r f e t Het Rijkscommissariaat deelt mede: Met het oog op de omstandigheid, dat met de beschikbare brandstof in de eer ste plaats steenkool en levensmiddelen vervoerd moeten worden, is het Inter- locale transport van meubelen en huis raad in de provincies Noord- en Zuid- Holland tot nader order verboden. Voor het geval eener evacuatie uit het kustgebied is een eigen organisatie geschapen, die de noodige voertuigen voor de verhuizing van het geheele huisraad ter beschikking stelt. Volgens de definitieve telling van het aantal slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op Genua, bedraagt het aan tal dooden 354; voor het meerendeel ouden van dagen en kinderen. Overzicht tijdens de vormingsbijeenkomst van N.S.D.A.P. en Nationaal Soc. u. - vooruitbet. per 3 mnd. HICUWDW ivxvnac „XXUX. O1JUJi.M en „Letterk Bijbl.’* 43.1». Fr. P. P. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.90. Buitenl. ƒ9.45. gij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 0 c., fr. p p. 10 c. De gebarentaal is ook in de Egyp tische woestijn het middel, dat de brug tusschen twee volkeren slaat. (P.K. Krempe-H.H.-St.) Omtrent den toestand van den Deen- schen koning is hedenochtend het vol gende bulletin uitgegeven: De koning heeft weer een min of meer onrustigen nacht gehad. De tee’kenen voor een long ontsteking zijn onveranderd. Hoewel de nartwerking bevredigend is, is de ver moeidheid grooter en beginnen de krach tenvan den koning af te nemen. De tem. teratuur bedroeg 38.9. De polsslag Is 72 tegelmatig. Londen zwijgzaam De'londensche correspondent van „Da- fhens Hyhcter" meldt aan zijn blad, dat Ben in Britsche militaire kringen zeer terughoudend is ten aanzien van de mili taire situatie in Egypte. Nadrukkelijk ver klaart men. dat de strijd zich nog in een beginstadium Bevindt. De troepen der As bieden zeer hardnekkigen tegenstand, geeft metr te Londen toe. Zelfs wanneer generaal Rommel zich eenige kilometers terug zou trekken beteekent dit slechts, dat hij ruimte wil vrijmaken voor een zoo voordeelig mogelijke opstelling van zijn tttkformatics Nu in den loop dezer week de werk gevers en werkgeefsters van huisperso neel voor de taak staan zich bij de post kantoren of de Raden van Arbeid te voorzien van een formulier voor de aan melding van hun huispersoneel ten be hoeve van de uitvoering van de Ziekte wet, is de vraag acuut geworden, welke werknemers nu eigenlijk als huisperso neel zijn te beschouwen. Het besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken spreekt van personen, die bij een parti culier in loondienst zijn voor het ver richten in diens huishouding van huise lijke of persoonlijke diensten en hetzij bij den werkgever in wonen hetzij weke lijks ten minste vijf dagen in dienst van denzelfden werkgever plegen werkzaam te zijn. Dit laatste dient zoodanig te worden opgevat, dat ook het huispersoneel, dat op vijf dagen per week gedurende een gedeelte van den dag. b.v, enkele uren, in dienst van een werkgever is. onder de Ziektewet valt. Uit het vorenstaande volgt,- dat het be grip ..huispersoneel” meer omvat dan alleen de dienstmeisjes. Ook huisknechts, juffrouwen van gezelschap, huishoudsters, huisbewaarders, particuliere chauffeurs vallen er onder. Daarnaast kunnen zich nog verschillende twijfelgevallen voor doen, waarvan het moeilijk is een vol ledige omschrijving te geven. In al der gelijke gevallen is het echter in het wel begrepen belang van alle betrokkenen, dat men tijdig op de voorgeschreven wijze aangifte doet waarbij men dan tevens van zijn twijfel kan doen blijken. Ieder twijfelgeval wordt uiteraard nauwgezet bezien. In elk geval drags men zorg, dat de aangifte van huispersoneel voor de Ziek tewet gedurende de eerste week van No vember in het bezit van de Raden van Arbeid komt, terwijl het personeel zelf niet dient te verzuimen zich aanstonds voor de verplichte verzekering bij een algemeen ziekenfonds aan te melden. Een werkgever, die een beroep of be drijf uitoefent en huispersoneel in dienst heeft, dat zoowel in de huishouding als voor het beroep of bedrijf werkt behoeft geen aangifte te doen. Echter moet hij van 1 November af het geheele loon op de loonlijst van zijn beroep of bedrijf vermelden. Heeft zulk een werkgever evenwel ook personeel in dienst dat uit sluitend voor de huishouding werkt dan moet hiervoor uiteraard de normale weg van aangifte bij de Raden van Arbeid worden gevolgd. Tenslotte zij nog opgemerkt dat een regeling in voorbereiding is, krachtens welke voor het huispersoneel de verreke ning van de premie voor de Ziektewet die bij de Raden van Arbeid 1.7 pCt. bedraagt eenmaal per jaar zal geschie den. Het ligt in de bedoeling de premie te heffen van het geldloon, vermeerderd met de waarde van kost en inwoning. De uitreiking van voeding ska ar ten en bonkaarten voor aardappelen voor de 12e periode benevens verstrekking van vita mine D-tabletten aan kinderen en a.s. moeders en inlevering van schoenenfor mulieren, welke plaats vindt in het lokaal Groot Hertoginnelaan. geschiedt mor gen dan 9.30 tot 17 uur voor de letters Vf t.m. einde V en Wa t.m. We, benevens voor de bescheiden voor zeer zwaren, zwaren en langdurigen arbeid, n.l. L t.m. R. In de voormalige gemeente L o o s d u i- nen (Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine-tabletten. waar van de uitreiking later plaats heeft> morgen plaats tusschen 9.30 en 17 iazr voor de lettersVeilener t.m. einde V en *•1 VERRASSENDE AANVAL MISLUKT Rat A.N.P, meldt uit Berlijn: Duitsche militairen leggen er den na druk op, dat de huidige gevechtshande- lingwi in Egypte het begin vormen van gen Britsch offensief en dat de vijand zijn piorvoor opgestelde strijdkrachten raamt op 1 millioen man, 1000 pantserwagens en een enorm aantal vliegtuigen. Deze troepenmacht bestaat voornamelijk pit Canadeezen, Nieuw-Zeelanders, Zuid- Afrikanen, Polen, Grieken en Gaullisten. Het is natuurlijk moeilijk te zeggen of Be door de Engelschen zelf genoemde cij- (fers omtrent de door hen iu den strijd geworpen manschappen en pantserwagens juist zijn, doch het is mogelijk, dat hun strijdkrachten, ria de vernietigende neder laag, die het 8ste leger indertijd heeft ge- Jeden, aanzienlijk versterkt zijn. Daarte. genover staat, dat ook maarschalk Rom mel allen tijd heeft gehad om zijn stellin gen te versterken. De stelling van El Alamein. die naar men weet van de kust in Zuidelijke richting naar de Catarra-vallei loopt en emstreeks 60 k.m. breed is. is over een groote diepte met veldfortificaties ver sterkt en de strijd, die thans aan den gang is, verschilt in zoover van dien, welke zich bij vroegere offensieven in de Lybi- sche woestijn afspeelde, dat toen de ge vechten zich heen en weer bewogen en talrijke omtrekkende bewegingen werden gemaakt, waarmede soms weken verlie pen, terwijl thans de Engelschen met ster, ke pantserstrijdkrachten op de Duitsch- Italiaansche stellingen aanstormen, waar bij van druk op een bepaald punt der linie niet kan worden gesproken, daar het zwaartepunt van den strijd nu eens in het Noorden, dan weer in het midden of in het Zuiden ligt. De situatie kan ala het Ware van uur tot uur verwisselen. Men heeft echter te Berlijn groot ver trouwen in de veldheers-eigenschappen van Rommel, van wien bekend is. dat hij er niet van houdt, zich aan een star operatieplan te houden, doch in moeilijke situaties bliksemsnel weet te handelen en te taproviseeren. Eén ding kan echter omtrent de ge beurtenissen in Egypte gezegd worden en dat is, dat de verrassing, die in dezen oor log zulk een groote rol speelt, den Engel schen niet geluk: is. Ookde|»ging der Engelschen, te Marsa Matree in den rug van Duitsch-ltatiaan- sche treepen te landen, waarbij zij gebruik maakten van motortorpedobooten, is mis tokt door het snelle ingrijpen der vlieg- Men van de As, die de schepen dwon gen, nog voor het bereiken van hun doel, de wijk te nemen. HetSS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor kerstpakketten verstrekte zegels z.g.Zulas- sungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerst- pakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1.000 gram of 2.000 gram. Voor 1.000 gram rrfoet men dus één zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres heb ben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de kerstpakketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzending afgegeven zijn. Van 10 Novem ber tot 25 December 1942 is het niet mo gelijk pakketjes te versturen zonder zegels welke zwaarder zijn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram verzonden worden. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd worden: l’. J.) ƒ1.88. elke tn.M. m. tot 33 _i. Halve oplaag, halva prijs. Red. i. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 e. meat Burgerbevolking het slachtoffer De Britsche luchtmacht zet haar stel selmatige aanvallen op de Fransche burgerbevolking voort, meldt het blad Aujmir d’Hui. Britsche vliegtuigen heb ben Zaterdagnacht bij Neuille-Pont-Pierre ongeveer 40 km. van Tours, een goede rentrein met de boordwapens aan gevallen. De locomotief werd hier door tot staan gebracht, terwijl de ma chinist en de stoker door mitrailleurko gels en brandwonden zwaar gewond wer den. Te Amiens vlogen gisteren verschei dene Britsche vliegtuigen op geringe hoogte boven de stad en hebben woon huizen met mitrailleurs beschoten. Een vrouw werd levensgevaarlijk gewond. In officieele kringen te Vichy hecht men groote beteekenis aan het feit, dat de geallieerden bij hun vluchten naar Frankrijk lukraak aanvallen en op deze Wijze een reeks ziekenhuizen vernield en' vele slachtoffers gemaakt hebben. Te Brest heeft men op 14 April 1941 onder het puin van een ziekenhuis 76 dooden gevonden. Op 3 Maart 1942 is het zieken huis te Boulogne-Vignancourt aangeval len en op 1 April 1942 werden te Bou- logne-sur-Mer een ziekenhuis en een school getroffen, waarbij 14 kinderen om kwamen. Tijdens den aanval op le Creu- sot werd het ziekenhuis getroffen, dat in een park gelegen en van een groot rood kruis voorzien was. Op het landgoed „Wildrijk” eenige weken gelegenheid tot het sprokkelen van hout. De heele fa milie helpt mede de dorre takken te verzamelen. (Polypoon-Kuiper) PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (6 reg. m.M. (10 reg 0.19. Elke m.M. m. 31 et. f ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn, 5 ct„ fr. p. p. Dienstaanb. /Q.38 Pers gevr, ƒ0.48 DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 27 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In het gebied van Novorossiisk hebben Duitse he formaties infanterie na verbit terde gevechten een tankgrachtstelling der bolsjewieken bestormd. BIJ de gevechten in de bergen ten Noordoosten van Toeapse is een vijandelijke hoogtestelling genomen en daarbij een ingesloten bolsjewistisch regiment voor het grootste deel vernie tigd. In den sector van den Terek hebben Duitsche en Roemeensche troepen, ge steund door sterke formaties van het luohtwapen, aangevallen en reeds in de eerste twee dagen ruimtelijk en tactisch belangrijke successen behaald. In Stalingrad gaan de hardnekkige straat- en huizengevechten met succes verder. i>n Zuiden van de stad heeft de vijand zijn vergeefsche ontlastingsaan. vallen herhaald, waarbij hij zware, bloe. dige verliezen leed. Transportbewegingen der bolsjewieken op spoorlijnen, wegen en waterwegen zijn ook des nachts doeltreffend gebombar deerd. Verscheidene transporttreinen wer_ den vernield en in het Westelijk deel van de Kaspische Zee werden een tankschip en 9 koopvaarders in brand geworpen, resp. zwaar beschadigd. Op 26 October verloor het sovjetlucht. wapen in felle luchtgevechten en door af weergeschut van het luchtwapen 60 vliegtuigen; 4 eigen toestellen worden vermist. De slag In Egypte heeft met onvermin derde felheid voortgang. Met gebruikma king van nieuwe, sterke strijdkrachten trachtte de vijand tevergeefs door de stel ling van het Duitsch-ltaliaansche pantser- leger heen te breken. Hij verloor weer 111 tanks en 35 verkennings-pantserwagens. Duitsch-ltaliaansche luchtstrijdkrachten vielen in steeds sterker zich herhalende vluchten de vijandelijke achterwaartsche verbindingen aan. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche en Italiaanache Jagers boven Noord-Afrika en boven de Middel- landsche Zee 14 vijandelijke vliegtuigen neer. Boven Zukl Engeland heeft het Duitsche luchtwapen gisteren uitgebreide aanvallen op industrie- on werfterreinen ten uitvoer gelegd. Te.etoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 B,ro No- ,28ü0 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tal. 119461) Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorb. Th. «I. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263* Boekh. «I. B. v. Seters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F, D. Couvée, v> Hoytemastr. 68 Tel.721187 I Het vuur der artillerie ligt goed Van- achtor een spoordijk neemt de compag- niechcf de goede uitwerking waar. i.ï (F-K. Hermann-Atl.-H.j] Wa km. van der Wees. De Sint Gertrudiskerk te Workum, welke dateert uit de 16de eeuw, wordt gerestaureerd. Een der muren wordt vernieuwd. (Polygoon-Zeylefnaker) De blaren vallen en op de kortte, zo»- Ücht-arme dagen sluipt een gevoel van weemoed in het hart, van schrijnende melancholie, welke daar vanwege de be. nauwenis, de droefheid en de spanning van den tijd een vruchtbaren bodem vindt. De herfst i« nu eenmaal niet het jaargetijde om een hunkerende massa tot strijdvaardig enthousiasme op t® voeren. Hij maakt het hart zwaar en sluit voor het oog den horizon in grauwe nevels af. Oók in onzen dynamischen tijd? m1 men vragen. Ach arme, het befaamde dyna misme. waar tegenwoordig iedere slungel den mond van vol heeft, is bij deze kna pen reeds lang een agressief geworden gebrek aan kwaliteiten en verantwoorde lijkheidsgevoel gebleken. Het oor van dén nuchteren Nederlander is buitenge woon gevoelig voor het accent van de heilige, waarachtige overtuiging en stelt onmiddellijk en aonder aarzeling het ver- schil vast met dat waarin de uitbuiting der goedgeloovigheid na-trilt. Zoo ook onderscheidt de Nederlander, die altijd voor het gif der middelmatigheid een tegengif gevonden heeft, héé] scherp dit ovengenoemde slungel-dynamisme van de waarlijk grootsche dynamiek, welke haar stempel drukt op een wereldorde en een tijdvak der menschelijke historie. Er zijn menschen. bij wie het heel gemakkelijk schijnt hun wenschdroomen tot werkelijk heid te’ verklaren, maar over bet alge meen is dit toch geen sueces bij het Ne- derlandsche volk in zijn geheel, dat van ficties en phrasen een ingebonen afkeer heeft. Dit volk is mi bijna 2^jaar in den oor. log betrokken en het leeft bijkans even zoo lang in bezet gebied. Gedurende dien tijd heeft het veel moeten opgeven, veel moeten afstaan en het heeft ook veel afgezworen, waarvan het de ondeugde lijkheid begrepen heeft. Het kwam in dien tijd ook te staan tegenover veel wat nieuw was en onwennig, en. naar zijn aard, heeft het zich in A-n aanvang arg wanend tegenover dit alles getoond. Wij hebben hierboven reeds, zeer beknopt, gepoogd aan te geven, hoé argwanend, maar óók hoé scherpzinnig in lijn onder scheidingsvermogen bet den loop der din gen heeft gevolgd. Er zijn echter thans verschijnselen, welke er op wijzen, dat ons volk de-kat-uit-dcn-bocBn-kijkeri}- periode achter den rug heeft- Het laat zijn angstvalligheid geleidelijk varen en spreekt zich in steeds meer positieven vorm tilt Het ia geen chauvinisme, wan. neer wij zeggen, dat geen volk ak het onze zóó wéi-bewvist, zóó wcLoverwogen tot «en meer positieve houding is geraakt als het onze. Het beeft, ook al weer naar zijn aard, maandenlang noodig gehad om met studie en inzicht het kaf van het koren, den schijn van het wezen te onder, scheiden; onbevooroordeelde voormannen uit de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland zullen eerlijk toegeven, dat dit niet al-tijd eenvoudig was. Het? is een lang proces, maar een grondig proces geweest en daarom i« de positieve uit slag ervan van te meer beteekenis vcyr de toekomst van vaderland, dat straks, wanneer een nieuwe orde in ons wereld, deel in tijd van vrede zich baan kan breken,’ niet met onvoorbereide leege handen mag staan, wil het een eervolle plaats innemen. Dit besef, dit bewustzijn neemt steeds reeëler vormen aan. Daar mede heeft ons volk de donkerste periode van deze oorlogsjaren achter zich gelaten en daarom mag in dit herfsttij de wee moed worden uitgebannen met de klan- löen van het Lentelied: Herboren kracht, herwonnen levensmoed, opbouw aan een nieuwen en beteren tijd, bereidheid en offervaardigheid en paraatheid, vooral om elke mogelijkheid aan te vatten voor «en snel en gefundeerd economisch her stel. Een eindelijk dan meer en meer be. reikte werkelijk positieve houding en niet wijl het volk zich een roes heeft gedron. ken aan redevoeringen en dagbladpropa. ganda, maar omdat het, naar zijn aJouden aard, den kat-uit-den boom heeft ge keken, omdat het gewikt heeft en ge wogen, Dit is de grootste, want de zuiver- innerlijke waarde van dit zich steeds sneller baanbrekende Nederlandscbe po sitivisme. ..ara, Anglo-Amerikaaniche inbreuken op het «internationale recht Door internationale overeenkomsten is de oorlogvoering gebonden aan bepalin gen van humanitairen aard. Van Duitsche officieele zijde is herhaaldelijk melding gemaakt van feiten, volgens welke men in het Anglo-Amerikaansche kamp zich schuldig maakt aan krasse overtreding van deze internationale rechtsbepalingen. Een van de overeenkomsten, welke de oorlogvoering binnen zekere beperkingen moeten houden, is de conventie van Ge nève van 1864, herzien in 1906 en 1929, waarin bepalingen voorkomen ter verbe tering van het lot van gewonden en zie ken bij de te velde staande legers. O.a. wordt erin verklaard, dat de mobiele veld, lazaretten, die het leger volgen en even- zoo de hospitalen ontzien en-beschermd moeten worden, zoolang zij niet voor han. delingen worden gebruikt welke den vijand benadeelen. Aan deze bepalingen ligt de opvatting ten grondslag dat de gewonde terstond ophoudt vijand te zijn, dat de maatregelen voor zijn verzorging en genezing reeds op het slagveld of niet ver van het front mogelijk gemaakt en verzekerd moeten worden. j Het O.K.W.-bericht van 21 Oct. ver meldde, dat op het Noordafrikaansche front Britsche jachtbommenwerpers over dag een met het Roode Kruisteeken dui delijk gekenmerkt Duitsch veldhospitaal hebben aangevallen. De operatietent werd vernield. De gewonden en het geneeskun dig personeel hadden verliezen. Het Oppercommando van de Weermacht trok daaruit de conclusie, dat de Britsche regeering er geen waarde meer aan hecht de Geneefsche conventie te handhaven. Reeds vóór dien tijd waren van Britsche zijde talrijke schendingen van dien aard gepleegd door aanvallen op Roode Kruis vliegtuigen of hospitaalschepen. Een verdere schending van de volken rechtelijke bepalingen door de Britten was het boeien van krijgsgevangenen en bun ergerlijke mishandelingen. Ook de Amerikanen gaan, wat het over treden van het internationale recht aan gaat, niet vrij uit. De Japansche regee ring heeft aangekondigd, dat de bij den luchtaanval op Tokio op 18 April gevan gen genomen Amerikaansche vliegers we gens bomaanvallen op scholen, ziekenhui zen en burgerwoningen tot zware straffen zullen worden veroordeeld. Deze maatre gel heeft te Washington diepen indruk ge maakt. Op een persconferentie heeft de Amerikaansche minister van oorlog Stim son moeten toegeven, dat er Amerikaan sche piloten in Japansche krijgsgevangen schap waren geraakt, welk feit door de Amerikaansche regeering was geheim ge houden. Tevens verklaarde minister Stim son bij deze gelegenheid: „Wij zullen ons streng aart de Geneefsche conventie hou den”. De Ver. Staten zouden alles aan wenden ten einde de richtlijnen van deze conventie en de wetten van de humaniteit toe te passen. Amerika zou dus een ander standpunt innemen dan Engeland. Maar ook de Amerikanen hebben zich schuldig gemaakt aan schendingen van het volkenrecht. Dit bewijst het volgende: Einde Maart 1941 ontsnapten 2 Duitsche krijgsgevangenen uit een Canadeesch kamp en vluchtten op Amerikaansch gebied. Zij meenden op neutralen bodem in vrijheid te zijn; inter nationale bepalingen waartxjrgen ontsnap ten krijgsgevangenen asyl. Het is overi gens in cultuurstaten gebruik, soldaten die alles op het spel zetten, om aan krijgsgevangenschap te ontkomen, met welwillendheid te behandelen. Om aan de voorschriften te voldoen, begaven de 2 ontsnapten zich naar het dichtstbijzijnde landverhuizersbureau en verzochten om verblijfsvergunning en asyl. De Ameri kaansche grensautoriteiten toonden zich aanvankelijk welwillend, doch op bevel uit Washington werden de vluchtelingen ge boeid en aan de Britsche autoriteiten in Canada uitgeleverd. Ondanks alle Amerikaansche verklarin gen over de toepassing van het volken recht, vonden Japansche .troepen op Güam gifgasapparaten, welke echter niet in wer king gesteld konden worden, daar de Ja pansche aanVal op het eiland te snel in zijn werk ging. Bij het bombardeeren .van Fransche steden door Amerikaansche z.g. vliegende vestingen, wordt de Fran sche burgerbevolking getroffen, hoewel Frankrijk niet in oorlog is met de Ver. Staten. Ook de daden van Amerika zijn in flagranten strijd met alle plechtige ver. zekeringen van zijn staatslieden. Groote Amerikaansche verliezen aan schepen en vliegtuigen Te Tokio is officieel bekend gemaakt, dat de keizerlijke Japansche marine in een zeeslag, die op 26 October van het aan breken van den dag tot in den nacht heeft geduurd, in geyecht met een maohfige vijandelijke vloot in de wateren ten Noor den van de Santa Cruz-eilanden, 4 vlieg- kampsebepen, 1 kruiser en 1 niet nader geïdentificeerd vijandelijk oorlogsschip in den grond heeft geboord en 3 kruisers, benevens 1 torpedojager zwaar heeft be schadigd. Ruim 200 vijandelijke vliegtul- gen werden neergeschoten of vernietigd. De verliezen van de Japansche strijd, krachten bedragen 2 vliegkampschepen, die licht beschadigd werden en een even eens lioht beschadigde kruiser. Deze schepen blijven echter bruikbaar en kunnen verder aan den slag deelnemen. Veertig Japansche vliegtuigen worden vermist. Deze slag zal de „Zeeslag in het Zuiden van den Stillen Oceaan” worden genoemd. Maan: 27 Oct. onder 11.31 v.m., f oo 8.38 n.m,; 28 Oct. onder 12.29 J n.m., op 9.18 n.m. 1 Nov. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen i 10 u. n.m, en 7 u. v.m, No. 113058 i Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 t ZIEKENVERVOER (Zlekondienlt j Den Haag) No. 115995. An das SS-Erzatzkommando Nederland den Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: rang: -naam: veldpostnummer of adres: Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsche vrijwilligers, Alleen «P deze wijze een geregeld kerst- pakkettenverkeer mogelijk is. j - ■'lm

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1