De gevechten bij El Alamein No. 18322. Woensdag 28 October. 1942. 1 VERDUISTEREN en t. Elf transporttreinen der Sovjets vernietigd De slag bij de Salomon- eilanden Dakar als vesting stapelplaats ^9 - s ,,vsr-'^g In 3 I -«•rjjUj-g I 0^ Gerucht over wapenstilstand te Stalingrad tegengesproken Twee woningen door bommen vernield Succesvoile afweergevechten in Egypte a'7 KK& Het Gibraltar van den Atlantischen Oceaan De luchtaanval op Milaan Mislukte Britsche landingspoging 19 LICHTAFSLUFTINGEN V W 1 - 1 Wolkbreuk te Genua 7 V Herdenking van den opmarach naar Rome De lichamelijke opvoeding op de scholen o. 6.20 aar nam. tot 8.29 nar v.m. J 2 Gecombineerde gevechten van vloot, leger en luchtmacht I 1 - «war COURANT o .StloiA feene UITSCH WEERM ACHTBERICHT (FR) =i KAART van PELT Arrestaties in de Sovjet-Unie In de bloembollenstreek widen aan het fron*. van bloem- van bollen.' «te- Kolonel-Generaat Hoth aan Den Haag krij- een scbaarkijker in de voor Leningrad. i. Kindertuinen bezig met bet pooten (Pol ygoon-Ze lemak er) stelling PK. Geller-We.-Po.) FRANSCHE CSOEDAN L*' "(VOOR KUST goederenomslag 17 millioen ton moderne Naast HAAGSCHE I Qoodeiijk ongeluk Te Sneek Ls de 54-jarige M. Sytsma. die een rijdende tram wilde verlaten, onder een der wagens geraakt en op slag gedood. Duitsche soldaten helden do boeren bij hot inkuilen van aardappelen. <WeUb <ld-Po!j/£aaa| 1**1 I De „Popolo d’Italia” publiceert bijzon derheden over den laffen Engelschen luchtoverval op Milaan. Volgens dit blad werden ii) totaal 30 groote branden, als mede 300’ kleinere branden veroorzaakt, terwijl in minder dan 10 gevallen econo mische of industrieele doelen werden getroffen. Daarentegen werden 3 zieken huizen, verschillende kerken, 5 scholen, de universiteit, verschillende vinstituten van de universiteit, alsmede het groote kerkhof getroffen. In het naburige Monza werd alleen het instituut van den „Goe den Herder" getroffen, waar een zuster werd gedood en verschillende weeskinde ren werden gewond. Een laag vliegend viermotorig vliegtuig vuurde op de in de straten van San Cristoforo naar een schuilkelder loopende menigte en doodde met een bom 18 personen. Ook in de stra ten van Milaan werden verschillende fietsers met mitrailleurvuur bestookt. Op de Gemeentelijke School- en gen de kinderen onderricht in de verschillende bewerkingen van het graan. Tijdens de les in het dorschen. (Polygoon-Meyer). I Kerstpakketten voor de S.S.-man- nen aan het Oostfront. Honderden pakketten gaan van hand tot hand, vrachtauto na vrachtauto wordt vol geladen. (Polygoon-Meyer). Daar ook de Britsche luchtmacht, aldus het Opperbevel van de Duitsche Weer macht bij haar aanvallen op de stellingen aan 't front van El Alamein. ondanks haar numerieke superioriteit den Duitschen en Italiaanschen vliegers niet kon verhin deren, dat zij de vijandelijke ravitaillee rt zwaar troffen, poogde de vijand in den nacht van 25 op 26 October door een landing achter de stelling van El Alamein de doorbraak te bereiken. Britsche taalverliezen In militaire kringen te Berlijn verklaar de men gisteren. dat de berichten uit Lfen. den over den loop van de gevechten in Egypte tar..- aanmerkelijk voorzichtiger zijn gewaden, al verheelt men aan de Theenurk thans nog niet, dat het doel ra» W Britsche offensief de vernietiging nn Ut leger van Rommel en de ver- owing van de geheele kust van de Mid- denandsehe Zee is. Sur men te Berlijn verneemt, zijn de ^^■gen nergens over het voorterrein W> de Duitsche stelling van El Alamein ■aftornen. zoodat de voornaamste ge- witslinie van de Astroepen in Egypte tot nog toe onaangetast is gebleven. üllltaire deskundigen leggen vooral den nadruk op de omstandigheid, dat van En- gslsche zijde het aantal der voor deze operaties beschikbare tanks met 1000 is Nngegeven, zoodat de strijdkrachten van de At de eerste 72 uur reeds kans hebben gezien meer dan 25 pCt van de vijande lijke tanks uit te schakelen. De pantser •agens van de As hebben zich tot op dit «ogenblik nog in het geheel niet in den Hag gemengd. Bijzonderheden omtrent kwestie, of de Britten bij de gevechten nieuwe wa pens gebruikten zijn te Berlijn nog niet ontvangen. De groote afwecrsuccessen, die de DuitschJtaliaansche strijdkrachten se dert het begin van het Engelsche offensief hebben geboekt bewijzen, dat men maar schalk Rommel niet kan verrassen. Te dien einde zouden bijzonder geoefen de afdeelingen infanterie met motortorpe- dobooten ten Oosten van Mersa Matroeh ean land gebracht worden. Dit werd door Italiaanscbe gevechtsvliegers tijdig ont dekt en gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers van de As vielen daarop de landingsbooten aan. Een der met munitie beladen motorbooten vloog door treffers in de lucht. De overige schepen moesten zich verscheidene malen getroffen en zwaar beschadigd naar het Oosten terug trekken. Japansche luchtaanval in Britsch-Indië De zender van New Delhi deelt mede. Jat een aanzienlijke formatie Japansche bommenwerpers en jagers op 25 October Jat Amerikaansche vliegveld van Di- ’Ngarh in Assam (Britsch-Indië) heeft ‘^gevallen. Den geheelen nacht en ook den 26sten October duurde in de stelling vin El Alamein de afweerstrijd voort. Ondanks hevige aanvallen van de luchtmacht op de Britsche reserves hadden de Britten ver sterkingen aangevoerd. De verwachte frontale aanval bleef echter uit. In plaats daarvan duurde de druk op de vleugel, «tellingen voort. Opnieuw werden zware pantsergevechten geleverd, waarin de As troepen zich superieur toonden. Tijdens de gevechten van de legerafdeelingen ont wikkelden zich voortdurend hevige lucht gevechten van de zee tot aan het dal van Kattara en van Mersa Matroeh tot Alexan- drië. Onverstoorbaar grepen de’ vliegers van de As in de gevechten te land in en ■bestookten de vijandelijke ravitailleering met k bommen. Behalve talrijke munitie- en materiaaldepóts vernietigden zij tot nu toe 37 Britsche vliegtuigen. Ondanks hun groot gebruik van troepen, pantserwagens en vliegtuigen hebben de Britten tot nu toe geen van hun gestelde aanvalsdoelen bereikt. Het frontgedeelte bij El Alamein. dat door Engelsche en Schotsche troepen be. zet wordt, in ongeveer 14 k.m. breed De rest van het front, ongeveer 36 k.m. tus- Khen de zee en de vallei van Kattara. wordt door de geallieerde hulpvolken be zet. Generaal Alexander heeft vliegongeluk De opperbeveihebber van het, Britsche achtste leger in Egype. generaal Alexan. der. zou tijdens een vlucht boven de slag. Widen aan het front van El Alamein, beer ges tort zijn. Omtrent zijn toestand rijn nog geen betrouwbare bijzonderhe den ontvangen. Volgens verklaringen van levangenen zou generaal Alexander ver- tóeidene weken rust noodig hebben. Vandaag herdenkt het geheele Italiaan- sche volk den opmarsch naar Rome op 28 October 1922. In onwankelbare trouw aan én verbondenheid met den Duce van het fascisme viert het Italiaansche volk vandaag dezen historischen dag. Tijdens de ontvangst van de Duitsche delegatie door den Duce bracht deze de gebeurtenissen van 20 jaar geleden in herinnering. Toen is de fascistische revo lutie begonnen. Sedert dien is een harde doch succesvolle strijd gevoerd tegen «bolsjewisme, plutocratie en joden. In de afgeloopen 3 oorlogsjaren is een nauwe kameraadschap ontstaan tusschen de sol daten v^n Duitschland en Italië. De Duce eindigde met de woprden „De gemeen schappelijke strijd van onze volken zal bekroond, worden met de overwinning.” Dr. Ley verklaarde, dat Duitschland het onvermoeibare worstelen van Italië en den Duce bewondert. De beste waar borg voor vriendschap en strijdgemeen schap van fascisme en nationaalaocialisme zijn de Duce en de Führer. Des middags werd de Duitsche dele gatie in het palazzo Chigi door den mi nister van Buiienlandsche Zaken, graaf Ciano. ontvangen. Door een decreet wordt de ter gelegen heid van den twintigsten verjaardag van het fascisme uitgevaardigde amnestie ook van toepassing verklaard op de inboor lingen van Italiaansch-Oostafrika. Op voorstel van den Duce zijn ter ge legenheid van den 28sten October 10 Italianen tot ridders van den arbeid be noemd. Boodschap van Hitler voor Mussolini Reichsorganisationsleiter dr. Ley, het hoofd van de delegatie van de N.S.D.A.P. die thans Italië bezoekt ter gelegenheid van den 20n verjaardag van den marsch naar Rome, is gisteren dooj Mussolini in het Palazzo Venezia ontvangen en heeft dezen een boodschap van Hitler overhan digd. - In 19 woningen is de electriciteitetoe- voer afgesloten, omdat overtredingen wa ren geconstateerd van de verduisteringa- voorsehriften. PRIJS DEZER COURANTi Voor ‘a-Gravenhage bij vooruitbet per 8 mnd. met „Kikeriki'„De Nieuwste Mode", „Kol. BiiM." en Letterk. Bijbl." ƒ115. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 s.' Modebl. 3.95. Bultenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Ata. nr. c., fr. p. p.,10 c. ■sseateasafa --»n -■.-■«ra HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 28 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Ten Zuidoosten van Noworossisk heb ben Duitsche troepen na dagenlange zjvare gevechten een domineerende hoog te veroverd. In hejt gevecht sgebied ten Oosten van Toeapse werd een borgstel ling stormenderhand genomen, die door talrijke kazematten was versterkt en hardnekkig verdedigd werd. Alle tegen aanvallen van den vijand werden bloedig afgeslagen. In hetzelfde gevechtsgebied bestreed de luchtmacht de stellingen van den vijand alsmede stad- en haver^e- bied van Toeapse. Een koopvaardijschip van 6000 brt. werd door bomtreffers be schadigd. Ten Westen van de Terek maakte de -»igen aanval ook gisteren goéde vorderingen en leidde tot omsin geling van vijandelijke strijdkrachten. Ta Stalingrad drong de OuitSche aan val ten Oosten van de broodfabriek tot aan de Wolga door en bracht daarmede een vrij groot huizengebied, dat door den vijand sterk bezet was, ten val. Formaties van de luchtmacht grepen met goede uit werking in deze gevechten in. Ten Zui den van de stad sloeg infanterie in zware gevechten herhaalde ontlastingsaanvallen van de sovjets af. Op spoorlijnen en aan de Kaspische Zee leed de vijand door de Duitsche luchtaan vallen zware verliezen. Elf transporttrei nen werden vernietigd. Drie koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 3000 brt. werden tot zinken gebracht. 1 tankboot, 1 koopvaarder en 2 bewa- kingavaartuigen werden in brand gewor pen, resp. beschadigd. Aan het front van de Don sloegen Roe- meensche troepen, door hun eigen ge vechtsvliegtuigen goed ondersteund, den vfjand naar de Don vlakte terug. De hevige, maar succesvolle afwoorge- vechten in de stelling van El Alamein durrn voort. Vooral in den Noordelijken sector, leidden de wederzijdsche aanvallen en tegenaanvallen tot een verbitterden strijd van de infanterie en pantserforma- ties, waarbij een bijzonder fel omstreden belangrijk hoogtepunt uiteindelijk in eigen handen bleef. De vijand verloor daarbij opnieuw 53 pantserwagens. In hevige iuchtgevechten schoten Duitsche en Ita liaansche Jachtvliegers 21 Britsche vlieg tuigen omlaag. Een toestel werd door de luchtdoelartillerie neergehaald. Bij ^luchten boven de kust van West. Frankrijk werden gisteren 3 Britsche Vliegtuigen in luchtgevechten neerge schoten. Op den avond van 27 October vlogen eenige lichte bommenwerpers on der bescherming van sterk mistig weer het Noord-Duitsche kustgebied binnen en veroorzaakten eenige verliezen onder de bevolking. Overigens ontstond er slechts geringe schade aan gebouwen en ma. terieele schade De zender Londen heeft gisteravond be kend gemaakt, dat de Duitschers door bemiddeling van het Roede Kruis het voorstel gedaan zouden hebben voor een wapenstilstand in Stalingrad van 4 dagen. De onderhandelingen zouden echter mis lukt zijn. Het Opperbevel van de Weer macht verklaart hieromtrent, dat deze bewering een der gebruikelijke leugens van de Britsche regeering is, waarmede zij de nlst te stuiten ineenstorting der verdediging van Stalingrad zoskt te vor. doezelen. Ernstig ongeluk bij Kassei Te Kassei is een ernstig ongeluk fchied. toen een onderwijzer met 25 jon gens langs een plek kwam, waar énkele dagen tevoren een vliegtuigbom was ge tallen. Naast den krater lag nog slechts een hoopje van een zilverig-glanzende tnassa. De onderwijzer wilde dit restant van de bom vernietigen, alvorens daar door kwaad ontstond, en beval den kin deren een eindje achteruit te gaan. Toen hij het overschot van de bom met een lucifer had aangestoken, kwam er een steekvlam te voorschijn, welke hem en de kinderen verwondde. De onderwijzer verloor het bewustzijn en nadat hij weer bjjgekomen was, riep hij den kinderen toe, op den grond te gaan rollen. De onderwijzer, die de overgebleven massa per vergissing voor magnesium had gehouden, is 2 dagen later aan zijn brandwonden overleden. Elf kinderen bleken evenmin te redden. De toestand •an de andere kinderen is nog ernstig. PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m M (5 reg.) 165, elke m.M m tot 33 m.M. <10 reg ƒ0.19. Elke m*M m. 31 ct Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. ..Br. bur. v. d. bl." 10 c. meer V V V V i de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 (Ziekendienot X Don Haag) No. 115995. - Fwrtwn atIamj/sche /Sa TV -■ ---- -~7Fr«A<fBasM Vit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjet-politie tot talrijke aanhoudingen van ingenieurs en werklieden uit de kolenmijnen van het Kizilovski-bekken is overgegaan. De arrestaties werden voor het grootste gedeelte uitgevoerd m de belangrijkste kolenmijnen, die aan de Sovjets na het verlies van het Donetz- bekken zijn overgebleven en wijzen op complotten tegen het regime en sabotage van de productie in oorlogstijd. Nadat 3 dagen geleden de stad was ge bombardeerd. is Genua nu getroffen door een hevig onweer, dat gepaard ging met een wolkbreuk. Op verscheidene punten stond het water in de straten zóó boog, dat het verkeer moest worden stilgelegd. Eenige straten zijn door het water on- dermijnd. SENEGAL X, ’GJJJNEA v fFRANSCH GUINEA Gevangenenkamp m den Kaukasus. Aziatische volksstammen zijn in de meer derheid. Ook zij konden den Duitschen opmarsch niet tegenhouden (S.S.P.K. Altstadt-O.-H.) Aan een onderhoud, dat het A.N.P. gehad heeft met den hoofdinspecteur ad viseur der Rijksinspectie voor de licha melijke opvoeding, den heer R IJzer. ontleenen we o.m.: Het onderricht wordt op de lagere school als regel gegeven door de klasse- leerkracht. behalve daar, waar de om standigheden toelieten voor de hoogere leerjaren een vakonderwijzer' aan te stellen. Dit laatste is n.l. zeer wensche- lijk. Voor het V.G.L.O.. het U.L.O., het nijverheidsonderwijs en het V.H.M.O. is de vakleerkracht onmisbaar. De vakonderwijzer dient gehandhaafd te blijven daar, waar deze reeds was in gevoerd. De nuchtere practijk brengt deze arbeidswijze mee. Drie jaar geleden waren er nog een 500 werklooze gymnastiekleeraren M.O. Thans is de werkloosheid onder hen vrij wel opgeheven. De heer Ijzer vestigde er daarom de aandacht op. dat hier een werkterrein open ligt voor jonge men senen met een sportieven inslag. Mini- mumeisch is het bezit van het diploma 5-j. H.B.S. Centralisatie van de opleiding van vak leerkrachten wordt van regeeringszijde voorbereid. Wanneer hier of daar het be staande onderricht, door een vakleerkracht* om redenen van begrootings-financieelen aard werd bedreigd, heeft de rijksinspec tie dit gevaar tot nu toe nog steeds kun nen keeren. Ook bij de onderwijzers (en -essen) bestaat veel belangstelling voor de licha melijke opvoeding. Dit blijkt uit de groote deelneming aan de applicatiecur- sussen. welke gegeven worden door de consulenten. In 1941 bedroeg het aantal cursussen 553 en deze werden bezocht door 12.968 leerkrachten van het lager onderwijs Behalve deze cursussen worden ook zomerdag- of herfstdagcursussen en de- monstratiedagen georganiseerd Onder wijzers en onderwijzeressen verschijnen in eenvoudig sporttenue. Eigen oefening en demonstraties wisselen elkaar af. De geest op deze bijeenkomsten is uitstekend Ook t.a.v. het zwemonderwijs geven de consulenten' zich veel moeite de onder wijzers (en -essen) te animeeren en er worden speciale cursussen gegeven ter opleiding voor zwemonderwijzer. Den eersten zomer namen circa 73.000 kinderen bij de lichamelijke schoolop- voeding deel aan het schoolzwemmen Algemeene voorschriften voor bouw en inrichting van zwemgelegenheden zijn in voorbereiding, Vele bouwplannen lig gen slechts Te wachten op uitvoering, zoodat ook op dit gebied, wanneer weer gebouwd kan worden, spoedig verbete ring te verwachten valt. Tengevolge van het neerwerpen van bommen door Britsche vliegers boven Nederiandsch gebied zijn wederom twee woonhuizen nagenoeg vernield, andere zwaar, resp. licht beschadigd. Onder de burgerbevolking vielen 1 doode en ver scheidene zwaar-, resp. lichtgewonden. Ten tweede male in dezen oorlog wacht de wereld met spanning op de ontwik, keling der dingen bij Dakar, door de Franschen het „Gibraltar van den Atlan. tischen Oceaan" genoemd. Zal de hoofd, stad van Fransch West-Afrika opnieuw tooneel van strijd worden, sinds de mis lukte Britsche aanval op 23 September 1940 De Franschen hebben Dakar steeds als een van de belangrijkste centra van ver. dediging van het Fransche koloniale rijk dn Afrika beschouwd. Toch was de ha ven van Dakar tot voor enkele tientallen jaren voor groote oorlogsschepen onbe vaarbaar. waarin echter sinds 1929 veran dering is gebracht. Alleen in dit jaar gaf de Fransche regeering 90 millioen frane uit voor baggerwerkzaamheden, terwijl in de jaren 1938 en 1939 opnieuw 00 mil lioen franc werd besteed- aan de uitbrei ding van de havenwerken en het uitdie pen van het vaarwater. Van de groote hatenkade, die 2J knï lang moet worden, was echter bij het uitbreken van dezen oorlog nog slechts 800 meter klaar In September 1941 heeft de regeering in Vicby wederom 128 millioen franc uitge. trokken voor nieuwen haven- en kade- aanleg. Door deze enorme uitbreiding, welke gelijken tred houdt me-, de economische ontsluiting van het binnenland, begint Dakar zich te ontwikkelen tot een stapel plaats van den eersten rang voor grond stoffen. die belangrijk zijn voor de oor. logsindustrie. Kort voordat de oorlog be gon berekende men den r ’~- van deze haven reeds op - per jaar Dakar bezit eenige i silo’s speciaal voor aardnoten. nubbèr, palmpitten katoen en kapok, zijn aardnoten het belangrijkst* uitvoerpro- duct van Fransch-West-Afrika. Mechani, sche transportbanden en moderne hijsch- kraan-systemen. hebben in de afgeloopen 2 jaren de verladingscapaciteit opgevoerd van 40 tot 100 ton per uur. Dakar is echter als vesting nog belang- rijker dan als havenplaats. Vooral in dezen oorlog wordt dit duidelijk door da strategische ligging op slechts 2800 km af. stand van het vasteland van Zuid-Ameri. ka en als steunpunt op den weg naar In_ dié om Kaap de Goede Hoop. Het met zijn steile kust en militair krachtig ver sterkte eilandje Gogee, ligt als een mach tige beschermer voor den haveningang van Dakar. In de afgeloopen anderhalf jaar is deze .vesting zelf uitgebreid met twee vliegtuigbases. een voor land- en en een voor watervliegtuigen een olie- en een kolen-station. een duikboot-basis en een groot droogdok. In 1857 nog een klein negerdorp. is Da. kar thans een stad met ruim 70.000 in woners van wie 6000 Europeanen. Het Fransche gouvernement heeft indertijd uitgebreide en doeltreffende maatregelen genomen tegen de gevaarlijke tropische ,ziekten, o.a. de gevreesde slaapziekte, die veelvuldig onder de Senegaleesche bevol king voorkwamen. Zoo werden tal van groote moerassen in de omgeving van de stad drooggelegd, vooral door den aan plant in een gebied tot ruim 20 km van de stad verwijderd, van den Eucalyptus. Dakar is voorts een belangrijk spoorweg, knooppunt. Van de 2 grootste lijnen loopt er 4en tot diep in het binnenland van Senegal, terwijl de tweede naar het- Noorden, de bestemming van een „Trans. Sahara-lijn” krijgt. Laatstgenoemde lijn is reeds 260 km lang. Ook als lucht steunpunt, is Dakar van niet te onderschatten beteekenis en wél speciaal met het oog op het Trans-Aitlan. tische verkeer. Reeds in 1940 bestonden er plannen een regelmatige luchtverbinding tot stand te brengen tusschen Dakar en I Natal, in Zuid.Amerika, een afstand van ruim 3050 km. Deze vreedzame plannen zijn echter voorloopig in de war F ge stuurd door de oorlogsgebeurtenissen. Maan: 28 Oct. onder 12,29 n.m., t op 9.13 n.m.; 29 Oct, onder 1.20 n,m., op 10.04 n.m. 1 Nov. L.K. 1 Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 j Ziekenfondsleden de Volharding 1 no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 S ZIEKENVERVOER Ziokondianot S 'ÏF4V is men De ziekte van koning Christiaan Koning Christiaan X van Denemarken heeft voor den duur van zijn ziekte kroonprins Frederik met de leiding van de regeering belast. Te Kopenhagen is hedenochtend over den gezondheidstoestand van koning Christiaan het volgende communiqué uit gegeven: De verbetering in den toestand van den koning is gedurende den nacht belangrijk toegenomen a De koning heeft een goede en bijna ongestoorde nachtrust gehad. "De algemeene toestand was tegen den ochtend zeer goed. De eetlust is be. ter en de vooruitzichten zijn gunstiger, hoewel er nog reden tot eenige ongerust heid bestaat. De temperatuur bedroeg vanochtend 38.2 gr., polsslag was 66 re. gelmatig. Naar verder verluide, is in den loop der behandeling van den koning een bloedtransfusie verricht. S.P.T. meldt uit Washington: In het te Washington uitgegeven communiqué van het ministerie van Marine over den slag bij de Salomon-eilanden wordt gemeld, dat een ontmoeting tusschen Amerikaan sche en Japansche strijdkrachten heeft geleid tot een gecombineerd gevecht van land- en vlooteenheden en eenheden der Amerikaansche en Japansche lucht macht tijdens het verloop waarvan de Amerikaansche torpedojager „Torter” tot zinken is gebracht en een vliegtuig- moederschip zwaar is beschadigd. Over de Japansche verliezen wordt in het communiqué gezegd, dat door een intensieve samenwerking van alle Ame rikaansche eenheden twee Japansche vliegtuigmoederschepen, twee zware en 2 lichte kruisers zijn beschadigd; 22 Ja pansche vliegtuigen zouden zijn neerge haald. Verder luidt het communiqué: „Den 24n October hebben Japansche eenheden van het leger, de vloot en de luchtmacht een aanval gedaan op de Amerikaansche vestingen op Guadalcanal De Ameri kaansche stellingen hebben zich echter staande kunnen houden.” Het D.N.B. meldt uit Tokio: Hoewel de zeeslag in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan nog aan den gang is en het totale resultaat der operaties der halve nog niet te overzien valt, kan reeds thans gezegd worden naar men in Ja pansche marinekringen verklaart dat hier sprake is van een der grootste zee. slagen sinds het uitbreken van den oor log. De vijand had hier gepoogd om met de sterkste strijdkrachten een offensief tegen de Salomon-eilanden en de aldaar geconcentreerde Japansche marinestrijd- macht te ontketenen, teneinde in dit ge bied een beslissing te forceeren. Deze poging is volkomen mislukt. Het gisteren door het keizerlijke hoofdkwartier uit gegeven cdmmuniqué duidt op den zwaren slag, dien de vijand reeds op den eersten dag van den strijd geleden heeft. Reeds thans kan geconstateerd worden, dat de hoofdstrijdmacht van den vijand vernietigd is. Men wijst er hier voorts op, dat het Amerikaansche offensief in bet geheel niet als een verrassing kwam. Er waren van Ja. pansche zijde dienovereenkomstige toebe reidselen getroffen. Systematisch en rol. gens strategische plannen waren de vloot, en luchtstrijdkrachten over verschillende punten verdeeld en deze strategie heeft mede bijgedragen tot het succes van den eersten dag. Moordend, roovend, drinkend Zoo hadden de bolsjewisten zich voor gesteld, Europa te kunnen veroveren en onder het juk van Stalin te kunnen brengen. Het is aan den vooruitzienden blik van den Führer en aan de dapper heid van het Duitsche leger en zijn bond- genooten te danken, dat de roode horden zijn teruggeworpen tot achter de Wolga. Landgenoot, denkt u zich eens in, welk een rampspoed ook over ons land ge komen zou zijn, zonder de Oostfrontstrij ders. De Strijders waaronder ook die Nederlandsche dapperen zijn, waarvoor wij dag-in dag-uit uwe medewerking vragen in den vorm van een bijdrage voor ons Verzorgingsfonds. U herinnert zich dit fonds? Het verzorgt de pakket ten voor onze Nederlandsche vrijwilligers in het Oosten an het gironummer is 432100 t.n Verzorgingsfonds Vrijwilli gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te ’a-Gravenhage. T«i«toon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 uiro «o. izaue Bijkant. Schev. Kelzeretr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje), 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruye, Heerenatr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Setere Jr„ Therealastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.72118» <'7 5

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1