1942 De veldslag De marsch Egypte Rome naar in No. 18323. Dpnde^ag 29 October. VERDUISTEREN De stad Naltsjik bestormd Schandalige bolsjewistische oorlogsmethoden I De strijd in den Stillen Oceaan Snelle doorbraak mislukt Verbitterde strijd in Egypte De strijd tegen de spoorwegdieven De oorlog als sociale revolutie WEER EEN INBRAAK IN BONTZAAK Frontaanvallen kosten Engelscben zware verliezen GESTOLEN BONT IN BESLAG GENOMEN Japansche opperbevelhebber op Borneo omgekomen UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Herdenking van 28 October 1922 OOK VOLWASSENEN MOGEN NIET OP ROLSCHAATSEN RIJDEN Amerikanen in moeilijke positie Bijeenkomst oorlogsraad voor de Zuidzee Artikel van dr. Göbbels De Braziliaansche vloot Verjaardag van dr. Göbbels Horloges, sigarettenkokers, brood zakken enz. als mijnen Het gebruik van kunst- en pers stoffen in de industrie COURANT OUITSCH WEERM ACHTBERICHT te standers. „Een pastoor uu Brabant Ingesloten bolsjewieken vernietigd of gevangen genomen t i i t Bescherming van een convool. Voorpostenbooten beveiligen de transporten onafgebroken speuren de wachten den horizon al. (P.K. Pettr-H.H.’St.) Voor 5000 ontvreemd In den nacht van 25 op 26 dezer heeft men zich door inklimming van een boven, raam toegang verschaft tot een bontzaak in de Prins Hendrikstraat. Gestolen wer den 13 bontmantels en eenige blauwvos sen tot een totale waarde van /5000. Van de daders ontbreekt elk spoor. HAAGSCHE i I I I I I I t I I I f De Japansche luchtaanval op Br.-Indië Een Amerikaansch communiqué uit New Delhi meldt, dat Japansche vlieg, tuigen gisteren een aanval hebben on. dernomen op niet nader te noemen vlieg, velden in Britsch Noordwest Indië Hier bij zouden zij er in zijn geslaagd 1Ö Ame. rikaansche jagers te vernielen of te be. schadigen. Het communiqué voegt er aan toe, dat het den Japanners, in weerwil van dergelijke aanvallen, nog niét is ge lukt den luchttransportdienst New Delhi Tsjoenking te verbreken. o. 6.18 aar nam. lot 8.31 aar v.m. Maan: 29 Oot. onder 1.20 n.m., op 10.0* n.m,; 30 Oct, onder 2.06 n.m., op 10.55 n.m. 1 Nov. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u, n.m. en 7 u. v.m. No. 113055 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no *9 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Een pastoor uit Brabant schrijft Hedenavond om 7,- uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum I. in de serie Brandende Kwesties, over het onderwerp; „Een pastoor uu Brabant achrijft”. De "uitreiking van voedingskaarten en bonkaarten voor aardappelen voor de 12e periode, benevens verstrekking van vita mine D-tabletten aan kinderen en as. moeders en inlevering van schoenenfor mulieren, welke plaats vindt in het lokaal Groot Hertoginnelaan, geschiedt mor gen van 9.30 tot 17 uur uitsluitend aan joden. In de voormalige gemeente L o o s d u I- n e n (Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine-tabletten. waar van de uitreiking later plaats heeft) morgen plaats tusschen 9.30 en 17 uur uitsluitend aan joden. Hat Museum Boymans te Rotterdam heeft voor de afd. oude beeldhouw werken een beeld uit het midden van de 15de eeuw ontvangen, voorstellende den apostel Paulus. Het beeld is 43 c.m. hoog en uitgevoerd in albast. (Polypoon-Frequen) PRIJS OER ADVERT.i 1-11 m M (0 rag.) ƒ1.65, elk* m.M. m. tot 33 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 31 ct. Halva oplaag, halva prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijan. 5 ct., fr. p. p. 10 ct KI. Adv (In halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c. maag duizenden sterven, opdat nog in de ate toekomst ongetelde millioenen kunnen leven. Luchtaanval op Helsinki Naar S.P.T. meldt is te Helsinki offi cieel meegedeeld, dat gisteravond eenige Sovjetvhegtuigen de stad hebben aan gevallen. Een aantal huizen werd door bommen getroffen, waardoor verschei dene burgers den dood hebben gevon den. Elk jaar herdenkt Italië den hlstori- schen dag van 28 October 1922, den op- marsch naar Rome en het aan de macht komen van het fascisme. De vorming van de nieuwe regeering door Benito Musso lini maakte een eind aan een tijdperk van ongekende politieke en sociale verwarring, welke Italië sedert het eind van den eer. sten wereldoorlog doormaakte. De onbe vredigende resultaten van dien oorlog voor Italië werkten verlammend op de toch reeds zwakke demoliberale regee- ring. Socialistische woelingen waren er het gevolg van met het negatieve resul taat van sabotage van he; politieke en economische leven. De overheid zag vrij wel werkeloos toe te midden van den groetenden chaos. De crisis kwam in den herfst van 1922. Overal in de provincie hadden de fascisten de openbare gebou wen bezet en vele tienduizenden zwart- •hemden kampeerden op den weg naar Rome wachtend op het signaal. De leider Mussolini verbleef op zijn post in het redactiebureau van de „Popolo d’Italia” te Milaan en wachtte af hoe de gebeur tenissen zich zouden ontwikkelen De ko. ning gaf Sakandia opdracht een nieuw ka binet te vornten. Deze bood Mussolini samenwerking aan. Vier portefeuilles zouden aan de fascisten worden toegewe. zen. Mussolini weigerde Op 24 October 1922 riep hij een congres van zwarthem- den te Napels samen. Uit alle deelen des lands rolden extratreinen naar de con- gresstad. Zijn rede onder de leuze „Rome of de dood” werd door de legionairs ju belend begroet. Mussolini verscheen op het balcon van het Raadhuis, met een roodgele sjerp om, de kleuren van Rome. Zijn medestrijders wisten wat dit betee. kende. Eenparig klonk de strijdroep uit duizenden kelen: Naar Rome Mussolini knikte toestemmend en verklaarde plech tig, dat men aan de zwarthemden de re geeringsmacht moest geven, anders zou. den zij naar Rome marcheeren en de re. geering zelf in handen nemen. Van dat uur af namen de gebeurtenissen een dra matisch verloop. Alle bevoegdheden van de fascistische partij werden toever trouwd aan de Bono, Balbo, de Vecchi en Bianchi. Nog vermoedde mén in het kamp der tegenstanders niets van den naderen, dtn storm. Mussolini vertoefde op 27 Oc tober te Milaan, waar hij in het Manzoni- theater een operavoorstelling bijwoonde. Intusschen marcheerde de militie. Den volgenden morgen stond Italië voor het voldongen feit. Drie groote colonnes Kinderspelen, vaaronder het rijden met rolschaatsen op de rijbaan, zijn krachtens de Wegenverkeersregeling verboden Bij politieverordening is het rijden op rol schaatsen op voetpaden langs huizen, tui nen en erven, zooals bekend, eveneens niet toegestaan. Het is gebleken, dat sommige volwasse. nen meenen. dat zij bijv., om naar en van hun werk te gaan, als vervoermiddel ge bruik mogen maken van rolschaatsen. De hoofdcommissaris van politie vestig; er de aandacht op. dat volwassenen, die per rol schaats op den rijweg of vóetpad rijden, in overtreding zjjn en geverbaliseerd zul len worden, PRIJS DEZER COURANTi Voor 'e-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met ..KikerikT, „De Nieuwste Mode” „Kol BJjbl.” en „Letterk Bijbl." /Ml. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.29 1 Modebl ƒ3.95, Buiteni. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz nr. 5 c., tr. p. p. 10 c. Afkomstig van inbraak aan bet Hoogezand Men zal zich herinneren, dat op 6 dezer werd ingebroken in een bontwerkcrij aan het Hoogezand, waar men zich toegang had verschaft door inklimming aan de achterzijde ,van het perceel.. In totaal werden 11 bontmantels, een blauwvos en eenige bontvellen ontvreemd, waarvan de geheéle waarde 3500 beliep. Het door, de politie ingestelde onderzoek heeft dezer dagen tot resultaat gehad, dat de vermoe delijke dader van de inbraak en een mede plichtige in arrest zijn gesteld. Rechercheurs hielden n.l. des avonds laat op de Gedempte Gracht een ouden man aan. die een handwagen voortduwde. Op den wagen lagen drie juten zakken, welke bij onderzoek de gestolen bontman tels, blauwvos en bontvellen bleken te bevatten. De man, de 66-jarige koetsier C. K., werd overgebracht naar het bureau van den C.O.D evenals de 32-jarige koop man P. van D., die even voor den wagen uitliep. Het tweetal is scherp verhoord; van D. had nog 8 maanden gevangenis straf terzake van een inbraak, tegoed, terwijl hij verdacht wordt de inbraak aan het Hoogezand te hebben gepleegd, ter wijl K. bij het vervoer van den buit ge. holpen heeft. Het staaf wel vast, dat ook nog anderen bij deze zaak betrokken zijn. Hiernaar wordt een verder onderzoek in gesteld. marcheerden naar Rome Steden en dor pen op den weg naar de hoofdstad wer den bezet. Het spoorwegnet in Opper- Italië was in handen van de zwarthem den. De regeering poogde door het afkon digen van den staat van beleg den zege tocht tegen te houden. De koning wei gerde echter het decreet te teekenen en de regeering trad af. Mussolini werd met de vorming van de nieuwe regeering be. last. Op den $9en October bij stralend herfstweer inspecteerde Mussolini zijn troepen voor de poorten aan de Noord zijde van de hoofdstad. Op den 30sten begon de triomfale intocht in Rome. Op den avond van den volgenden dag verlie ten de zwarthemden-organisaties in voor beeldige orde de hoofdstad. Den 31sten Oct. 1922 vormde Mussolini het eerste fascistische ministerie en begon zijn taak, welke hij samenvatte in de woorden: „Italië heeft een sterken staat noodig en Italië zal dezen staaf hebben”. g Telegrammen van Hitler Ter gelegenheid van den 20sten verjaar dag van den marsch naar Rome heeft de Führer den Kóning en Keizer Victor Emanuel en den Duce in hartelijke woor den gestelde gelukwenschtelegrammen ge zonden. Het telegram aan den Koning en Keizer luidt: „Uwe Majesteit zend ik op den huldigen herdenkingsdag met mijn hartelijkste groeten mijn oprechte wen- schen voor de roemrijke toekomst van het verbonden Italië en voor uw persoonlijk welzijn” Het telegram aan den Duce luidt: „Op den verjaardag van den marsch naar Rome gedenk ik uw unieke historische prestatie in trouwste vriendschap en ver bondenheid. Mef mij heeft het geheele nationaal-socialistische Duitsche volk diep innerlijk deel aan den terugkeer van den dag van de triomf der fascistische revo lutie. Wat gij, Duce, en uw strijders sinds dien hebt volbracht, doet den toenmaligen opstand worden tot een keerpunt der men- schelijke historie. Thans strijden onze beide volksrevoluties in nauwste wapen- broederschap gemeenschappelijk tegen de zelfde krachten, die het fascisme in Italië en het nationaal.socialisme in Duitschland eens in het binnenland zonder succes te gemoet waren getreden. Jodendom, pluto. cratie en bolsjewisme zullen derhalve de zen strijd juist zoo verliezen, als zij hem eens reeds verloren hebben. In dit stellige vertrouwen groet ik u. Duce, ten hartelijk, ste en zend ik u efi uw zwarthemden mijn kameraadschappelijke groeten en die van het Duitsche volk”. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 29 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In het Westen van den Kaukasus heb ben de Duitsche troepen vijandelijke tegenaanvallen afgewezen op de borg stellingen, de laatste dagen veroverd, waarbij zij doeltreffend werden gesteund door de luchtmacht. Kroatische jagers schoten 6 sovjetvliegtuigen bii 1 eigen verlies neer. Ten Westen van de Terek hebben Roe- meensche bergtroepen tezamen met Duit sche berg jagers de door den vijand krach tig versterkte en taai verdedigde stad Naltsjik bestormd. De ten Noordoosten van Naltsjik ingesloten vijandelijke strijd krachten werden In den strijd vernietigd of gevangen genomen. Daardoor zijn bin. nen. 4 dagen verscheiden sovjatdivisies uiteengeslagen, tot nu toe meer dan 7000 gevangenen gemaakt en 66 stukken ge schut, 36 tanks en een groote hoeveelheid ander oorlogstuig buitgemaakt of ver nietigd Te Stalingrad hebben onze troepen na den alweer van verscheidene tegenaanval, len andere deelen van het industrieter. rein en blokken huizen bestormd. Ontlas- tingsaanvallen van sterke, door tanks ge. steunde vijandelijke strijdkrachten op de Duitsche stellingen ton Zuiden van de stad bezweken, zooals tot dusver nog steeds onder zeer zware verliezen voor den vijand. Afgezien van sterke activiteit boven de stad bombardeerde de lucht macht bij dag en bij nacht, vijandelijke vliegvelden, batterijstellingen en trans, portbewegingen. In het Noordwesten van de Kaspische Zee zijn 2 vrachtbooten van 3000 t. in totaal tot zinken gebracht, benevens 2 tankbooten en 5 andere vrachtschepen in brand gestoken of zwaar beschadigd' De vijand verloor gisteren 44 vliegtuigen. Twee eigen toestellen worden vermijt, De verbitterde worsteling in Egypte heeft zich op den 5den dag van den af. weerslag nog verhevigd. Ondanks de zwaarste aanvallen en ongewoon groot munitieverbruik kon de vijand als gevolg van den dapperen afweer der Duitsch- Italiuansche troepen geen successen beha len. Vele honderden gevangenen werden gemaakt. De aanvallen op de vliegvelden van Malta werden voortgezet. In Zuid-Oost-Engeland hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren aanvallen ge daan op industrieele-, verkeers- en haven installaties. Een tegenspraak De Britsche berichtendienst spreekt het bericht omtrent het vliegongeval van jenenal Alexander aan het Egyptische front tegen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Engelschen zijn er tot dusver niet in geslaagd in den strijd om de stel ling van El Alamein eenig voordeel te behalen, dat van beslissenden invloed is op het'verdere verlpop der gevechten. De berichten uit Egypte maken uitsluitend gewag van frontale aanvallen op de stel ling van El Alamein en tot dusver wordt niets vernomen omtrent operaties die er op wijzen, dat de Engelschen door om. trekkende bewegingen willen trachten, de Duitsche en Italiaansche troepen van verschillende kanten aan te vallen. Deze frontale aanvallen spelen zich nog steeds af in het voorterrein van de hoofd, verdedigingslinie, die zelf nog niet be reikt is. In dit voorterrein trachten de Engelschen moeizaam zich een weg te banen, hetgeen hun op groote verliezen komt te staan, getuige het feit, dat zij in de eerste 4 dagen van den strijd reeds meer dan 300 pantserwagens hebben ver loren. Deze verliezen tellen voor de Engel- sehen des te zwaarder, daar de aanvoer van nieuw materiaal den langen weg om de Kaap moet volgen, terwijl maarschalk Rommel het voordeel heeft van de kortere ravitailleeringsünie over de Middelland- sche Zee. Naar thans te Tokio bekend wordt, is de opperbevelhebber van de Japansche expeditiestrijdkrachten op Borneo, luite- nant-generaal markies Tosjinari Maeda. 5 September bij een vliegongeluk aan de Noordkust van Serawak omgekomen. Tot zijn opvolger is de gewezen vice- minister van Oorlog en chef van de legerstafschool. luitenant-generaal Masa- taka Janawaki benoemd, De overledene is om zijn groote verdiensten postFiuum tot generaal bevorderd. De Amerikaansche correspondenten van de Londensche pers wijzen in hun berichten over den indruk, welken de ge vechten in den Stillen Oceaan op de Ame rikaansche openbare meening hebben gemaakt op het feit, dat men in de Ver. Staten met groote bezorgdheid verdere bijzonderheden verwacht en vreest, dat de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan op den duur in dezen strijd het onderspit zal delven. Zoo wordt in een bericht uit Washington in de „Daily Tele graph” gezegd: In Washington is men van meening, dat het Amerikaansche volk „zich op het allerergste” moet voor bereiden. Het gevaar bestaat n.l., dat de landstrijdkrachten op de door de Ame rikanen bezette eilanden op zekeren dag totaal alleen zullen zijn en tegen een, wat materiaal en sterkte betreft, superieuren vijand een hopeloozen strijd zullen moe ten voeren. De Newyorksche correspondent van de „Daily Mail” legt in zijn bericht den na druk op de groote bezorgdheid van het Amerikaansche volk, dat met spanning verdere bijzonderheden over de gevech ten in den Stillen Oceaan verwacht. Hij wijst er op, dat men in enkele kringen te Washington het ergste verwacht. De Amerikaansche openbare meening is vooral zeer bezorgd over de ontwikkeling daar deze zeegevechten den Amerika nen zooveel oorlogsschepen hebben ge kost. zoodat de zeeverbinding met de te land strijdende troepen niet meer ge handhaafd kan worden. De „Daily Herald" meldt uit Washing ton soortgelijke berichten. Het blad ver klaart, dat het voor de militaire positie der Amerikanen zeer gevaarlijk is, dat zij steeds maar gevechtsvliegtuigen heb ben verloren en niet snel genoeg verster kingen hebben kunnen aanvoeren. In Amerikaansche marinekringen Londen wordt vernomen, meldt S.B.T., dat de Amerikaansche admiraal Edwards zou hebben meegedeeld, dat op het oogen. blik Amerikaansche vlootonderdeelen ter versterking naar de Salomon.eilanden on derweg zijn om aldus het bestaande ver schil in krachten tusschen de Japansche en de Amerikaansche marinestrijdkrach- ten op te heffen. President Roosevelt en de oorlogsraad voor de Stille Zuidzee hebben gisteren in het Witte Huis te Washington den toe stand in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan en in bet Midden-Oosten bespro ken. De Nieuw-Zeelandsche gezant te Wash ington, Nash, die de besprekingen bij woonde. verklaarde na afloop, dat men meer den nadruk had gelegd „op de wer kelijkheid dan op optimisme”. In Das Reich” publiceert minister dr. Göbbels een hoofdartikel onder het op schrift: De oorlog als sociale revolutie. De minister begint met te verwijzen naar de jongste zitting van beide huizen van het parlement te Londen, waar Smuts een rede hield, en merkt op. dat 1 het wel wonderlijk moet hebben gewerkt, toen deze het had over een sociale revo. lutie, die aan het slot van dezen oorlog zou komen. Smuts zou niet eens ongelijk hebben, indien hij in een dergelijke revo lutie niet het slot, maar den oorsprong van deze reusachtige worsteling zou zien De tegenwoordige oorlog heeft sedert lang de hem door zijn aanstichters toe gedachte dimensies cn ^re^e" uV<?« schreden. Een Londensch blad heeft daaromtrent zeer terecht opgemerkt dat Duitschland zijn revolutie reeds achter den rug heeft, maar zij Engeland nog te wachten staat.. Engeland heeft geen idee die hcT leidt bij de*h strijd. Het roemt in zijn mate, rieele kracht, zijn rijkdom zijn uitge. breide hulpmiddelen, maar vergeeto|- komen, dat de oorlog hoofdzakelijk *°rdt gewonnen door den geest, dte de wapens Deze oorlog is de sociale revolutie. Waarin wij reeds lang verkeeren. Zij «rijdt niet meer voor de belangen van verarmde en geproletariseerde Klassen, maat voer volken met levenshonger Zij moet en zal tot het doel voeren, als er althans eenmaal vrede onder de naties zal zijn. Terwijl de plutocratisch georiënteerde imperia langzaam afbrokkelen, worden nieuwe wereldrijken gevormd, die het resultaat der sociaal.revolutionnaire be wegingen der jonge vólken zullen zijn. Daarvoor strijden de soldaten der As mogendheden aan alle fronten, in de lucht en op zee. Deze strijd is een sociale re volutie, die een oude vijandige wereld in puin legt, maar achter haar 'rookslierten verheft zich reeds een nieuwe betere we. reld Dat is de wereld, waarvoor thans duizenden sterven, opdat nog in de ver- er Volgens een eigen bericht uit New York van Afton Tidningen” heeft de minister van Marine, Knox, ter gelegenheid van den Amerikaanschen vlootdag verklaard, dat de Braziliaansche vloot gebruikt zal Worden ter Jjescherming van de scheep vaartwegen in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan naar Afrika. Vandaag viert de Duitsche minister van propaganda, dr. Göbbels, zijn 45sten ver jaard ig. Alle Berlijnsche bladen schenken aan dn feivbijzondere aandacht, meldt het D.N.B. In bijna alle Berlijnsche bladen staal een foto van den minister. Alle bla den vestigen er de aandacht op. dat dr. Göbbels in de worsteling om het bestaan van de Duitsche natie op een van verre zichtbare en verantwoordelijke plaats utaat. Zoo de Engelschen al op een snelle doorbraak door de stelling van El Ala. mein hadden gehoopt de groote troe penmacht, die zij voor het oltensiet bij een hebben gebracht, maakt dit waar schijnlijk dan kan reeds thans gezegd ’«orden, dat deze opzet is mislukt. De troepen van Rommel hebben den eersten stoot opgevangen en tot dusver goed stand weten te houden. Zoo er al op grond van de laatste be richten van dit gevechtsterrein van eenige wijziging gesproken kan worden dan is deze volgens militaire kringen eerder in het voordeel van de Duitsch—Italiaan sche troepen dan in dat van hun tegen standers. Slag van groote beteekenls De parlementaire staatssecretaris van het Britsche ministerie van Oorlog, lord Croft, heeft gisteren het offensief in Egypte een slag van groote beteekenis genoemd. Verder zeide hij. dat de Brit- sChe statenbi nd een „modeleenheid” is, geschikt om tot vele volken te worden nitgebreid re.otoon 11630U (.zeven lijnen). BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 “,ro N®. Bijkant. Schev. Kolieratr. 319, Tal. 550310; Fil.s RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tal. 119461 Voorb., Boekh. H. E. 0. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778031; N.V, Kantoorb. Th. J. do Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. <1. 8. v. Beters Jr., Theresiastr. 10sa, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 De „Vliegende Brigade” waakt In het schemeruur en tijdens de duls- terais komen de dieven op spoorweggoe- deren nader. Zij „werken" op tjokvolle perrons, in drukke treinen, zoowel als op afgelegen "emplacementen, De goederen van velerlei soort zijn extra verleidelijk geworden, de duisternis maakt bovendien de langvingers actief. Zoo is het aantal diefstallen aanzienlijk toegenomen, maar gelukkig: de Nederl. Spoorwegen waken! Zij hebben een cor don van bewakers samen get rokken rond om de gebieden waar de goederen van reizigers en expediteurs zich bevinden, zoo meldt de Crt. Het aantal arrestaties is daardoor ook gestegen: in de laatste drie maanden alleen reeds konden meer dan zestig daders worden aangehouden, afgezien nog van degenen, die niet door de speciale recherche der Spoorwegen, doch door de gewone politie zijn inge rekend. Een belangrijk middel in den strijd te gen de dieven vormt de recherche-brigade der Ned Spoorwegen, die juist met het oog op de verhoogde activiteit der mis dadigers een aanzienlijke uitbreiding heeft ondergaan. Aan de vaste kern van negen man is de z.g. „vliegende brigade” toe gevoegd. een vijf en twintigtal gewezen politiemannen, die de naam „vliegende brigade” duidt er reeds op snel naar alle deelen des lands kunnen worden uit gezonden om bijzondere bewakingsop drachten uit te voeren. Het is een scherpe strijd tegen het on eerlijke gespuis, dat overal opduikt. Dat wagons ontsluit op de donkere emplace menten of in de treinen plaats neemt om te trachten passagiers te slim af te zijn. Groote. voorzichtigheid is voor de reizi gers geboden. Soms, in overvolle loopgan gen der treinen, wordt een snelle greep gedaan in de zakken van een jas die'ge woon naast den reiziger aan een haak 'is opgehangen. De dief neemt een enkele maal zelfs de jas van den haak alsof het de zijne is. Onvoorzichtig is het ook een aktentasch uit het oog te verliezen, die in het bagagenet is gelegd. Ook deze tracht de langvinger te grijpen. Zoo kan het publiek medewerken: door te waken over zijn eigen bezit. Past op als de loopgangen druk zijn. Zet ook geen bagage in de platforms als u er niet zelf bij gaat staan. Kapitein Dr. Lölhöffel van een Pr opa - gandakompanie schrijft: Het gebruik van mijnen van allerlei vorm en constructie, door de strijdkrach ten der verschillende landen, is langza. mcrland algemeen geworden, In het al. gemeen dienen mijnen ter versterking van de verdediging en ter beveiliging van het afweer front. Maar het was het bolsje wisme, dat dit wapen op arglistige wijze verder wist te ontwikkelen. Menigmaal met bittere ervaring, hebben de Duitsche soldaten bij hun opmarsch nadat zij de een of andere plaats hadden gezuiverd, kennis gemaakt me; de wijze waarop hun oneerlijke tegenstanders huizen, kamers en zelfs meubelen van mijnen hadden voorzien. Het is voorgekomen, dat door middel van een van een lijn of drukknop voorzien ontstekingssysteem springstot. ladingen tot explosie kwamen bij het openen van een huisdeur, bij het openen van een kacheldeur of het omhoogtrek ken van een emmer in een waterput, waardoor de niet hierop verdacht zijnde soldaat in ernstig gevaar werd gebracht. Maar de aanstichters en ophitsers van de bolsjewistische massa’s hebben het klaar gespeeld een nog weerzinwekken der en laffer middel te vinden, waarmede zij meenden den gehaten en gevreesden Duitschen tegenstander onschadelijk te kunnen maken. Zoo zijn talrijke gevallen gerapporteerd waarbij gebruiksvoorwer pen of levensmiddelen die bij de ontrui ming van stelling of plaats gewoon, lijk achterblijven, gebruikt worden als middel om een mijn tot ontploffing te brengen. Greep de oprukkende soldaat bij het betreden van de veroverde loop graaf naar een portefeuille of broodzak om te zien of deze wellicht gewichtige documenten, resp. nog levensmiddelen be. vatte, dan bracht hij hiermede de mijn tot ontploffing. De grootste voorzichtig heid en opmerkzaamheid wordt daarom van de frontsoldaten gevergd als zij ver laten vijandelijke stellingen bereiken. Het toppunt van eerloosheid vormen twee gevallen, die uit het midden van het Oostelijke front worden gemeld. Van een afdeeling Duitsche stormtroepen was een aantal soldaten gesneuveld. De gesneu velden lagen in niemandsland voor de meest vooruit geschoven Duitsche steun punten.. Om den dooden kameraden de laatste een te bewijzen en hun een waar dig soldatengraf te geven, slopen ’s nachts eenige soldaten naar de gevallenen toe. Aldra waren zij gevonden. De baar is gereed gezet, twee man pakken een lijk vast. Op hetzelfde oogenblik explodeert een mijn, die beider, zwaar verwondt De roode misdadigers hadden de mijn onder het lijk ingegraven en deze met een lijn eraan verbonden, zooda; ze bij het optil len moest explodeeren. Maar dit is nog niet alles. De aanvoerders van de verdier. lijkte massa's hebben tal van andere me. thodes uil gevonden, om hun tegenstan ders te bestrijden, die hen wel duidelijk kenschetsen. Te allen tijde, zoolang de mensehen hun strijd om het bestaan voeren, is het steeds zoo gewees.t dat de menscheljjke geest mogelijkheden en wegen uitdacht en vond, waar de natuur zelve hem hulp voor zijn levensonderhoud weigerde of waar de natuurlijke hulpbronnen op een goeden dag opdroogden. Deze noodzake lijkheid opt de natuur steeds weer nieuwe geheimen te ontfutselen nieuwe krachten te mobiliseeren en nieuwe hulpbronnen te ontsluiten, is wel nooit ernstiger en drin gender geweest dan in ons tijdperk der techniek. De grondstoffen, welke voor den tech nischer arbeid nu eenmaal de bases leve ren. zijn daar moeten wij ons bfl neerleggen slechts in beperkten-om vang in den grond aanwezig. Tan* van den technicus is het derhalve, wanneer hij zich in hooge mate bewust is van zijn verantwoordelijkheid tegenover zijn tijd en de toekomst, om het gebruik van deze grondstoffen en vooral van de zeldzame metalen aldus te leiden*, dat met het ge ringste verbruik de grootst mogelijke prestaties worden bereikt. Een belangrijke hulp bij het bezuinigen op deze schaarsche metalen heeft de che micus en technicus geleverd door de creatie en ontwikkeling van de kunst en persstoffen. Hoe jong dit nieuwe ge bied der techniek ook nog is. zoo groot en belangrijk zijn de successen, welke reeds konden worden bereikt. Het gaat er thans echter om. niet te blijven staan op den eenmaal ingeslagen weg Het is de plicht van den technicus iedere mo gelijkheid om nieuwe gedachten en in spiraties in zich op te nemen, ook uit te buiten en zelf nieuwe wegen voor de verdere ontwikkeling te zoeken. Een dergelijke gelegenheid om nieuwe ervaringen te hooren en voor zijn beroep ten nutte te maken, wordt voor lederen technicus en ingenieur geboden op Vrij dag a.s. 30 October, waar in een bijeen komst der N S.B.D.T, des middags oiG 14.30 uur in de Tivolizaal te Utrecht. Kruisstraat 1. Dr. ing Krëmer van het Rijksministerie voor Bewapening en Mu nitie te Berlijn aan de hand van licht beelden zal spreken over het thema „Het technisch gebruik van kunst- en persstoffen” Met de lezing gaat een kleine expositie gepaard van technische producten op het gebied van de kunst- en persstoffen. Alle technicj en ingenieurs in Nederland wor den voor deze betooging uitgenoodigd. De reorganisatiegevolmachtigden der Ne- derlandsche industrie zullen hier gele genheid hebben zich grondig e verdiepen in de gebruiksmogelijkheden der kunst en persstoffen in de practijk. Sovjet-vliegtuigen. welke hun ingeslo. ten troepen ravitailleerden en daarbij over de Duitsche stellingen moesten vliegen, wierpen kleine kistjes af. Na een nauw keurig onderzoek bleek, dat deze gevuld waren met Duitsche munitie voor geweer en mitrailleur. Echter bevatten de hulzen geen kruit, doch springstof. Gevolg: ge bruikt men zulke patronen, dan springt bij het vuren de loop of de trekker uit elk*ar en verwondt den schutter aan de hand of in het gelaat. Toen de Engelschen voor het eerst in den Boerenoorlog dum. dumkogels gebruikten en daarmede den weg van ridderlijke oorlogvoering ver lieten ging een golf van verontwaardi ging door de wereld Het volkenrecht, dat ook over de menschelijkheid bij de oorlogvoering waakt, verbood het ge bruik van dit wapen Wat de bolsjewiek thans doet is veel erger, zij passen mis- dadigerspraktijken toe Dezelfde Sovjet-vliegtuigen die de kist, jes met verraderlijke munitie afwierpen, strooiden nog andere voorwerpen in de Duitsche stellingen of in de omgeving daarvan. Den volgenden morgen vond een Duitsch soldaat in de dorpsstraat een zakhorloge. Natuurlijk raapte hij het uur. werk op en wat iedereen zou doen in zoo’n geval wond het horloge op. Eens. klaps met luiden knal sprong het „hor loge’’ uit elkaar en scheurde zijn hand in stukken. In de onschuldig aandoende horlogekast was een kleine handgranaat verborgen. In denzelfden tijd vond men in dezelfde omgeving sigarettenkokers, die als men op den knop van de veer drukte explodeerden en vulpotlooden, die verwon, dingen aan de hand veroorzaakten als men er mede probeerde te schrijven.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1