DISTRIBUTIEMAATREGELEN No.'18325. 1942. Zuinig met gas electriciteit en VERDUISTEREN Zaterdag 31 October. I 4 A 2 2 Evacuatiebureau Ruim honderdduizend ton tot zinken gebracht i A 2 A I 1 Engeland naar Bekanntmachung ▼an aan Plechtige inwijding door generaal Seyffardt Verlaging versnaperingen rantsoen Luit.-generaal H. A. Seyffardt 70 jaar BIJNA 1 MILLIOEN SIGARETTEN AAN DEN HANDEL ONTTROKKEN De klok een uur terug INKRIMPING BRIEFPOST. BESTELLING Musterung der Geburtsjahrgange 1904 und 1905 s 5 V 5 v s V De verplichte openstelling winkels in de komende wintermaanden EERETAFELEN DER GEVALLENEN IN HET HOOFDKWARTIER VAN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Onderhoudswerkzaamheden zender Hilversum I De gevechten in Stalingrad Heden: o. 6.14 o. nam. tot 8.34 a. v.m. Morgen: o. 6.12 a. nam. tot 736 u. o.m. Verordening tot beveiliging van het loon- en salarispeil Extra snoep voor kinderen met Sint Nicolaas Een gemeenschapsbelang Uitreiking nieuwe distributie bescheiden De ordening van den arbeid 10.000 boete voor Haagsche onderneming Succesvolle aanval op volgeladen convooi COURANT Eerste Uitvoeringsverordening (Stapf) b) op e) vanzelf- der J 'Er wordt aan herinnerd, dat in den nacht van Zondag op Maandag de klokken een nar moeten worden teruggezet. VAN 2 NOVEMBER AF IN 'S-GRAVENH AGE collectieve arbeid sover- w oon s V 5 s V V V V V V V HAAGSCHE 2 f A A Die Meldepflichtigen haben Ausweispa- piere und 3 Passbilder 37—52 mm in bür- gerlicher Kleidung. ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezept mitzubrin- gen. Juden haben nicht zu erscheinen Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3.Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte béi der Meldung zurückerstattet, Sie er- halten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag, den 26. Oktober 1942. De’r Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Ge-- biete der Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER. SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. PRIJS DEZER COURANT» Voor 's-GravenhUge bij vooruitbet, per 3 mud. tnet óKikerlki” „De Nieuwste Mode", „Kol Bijbl." en „Letterk Bijbl. 3.1», Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modgbl. ƒ3.99; Buiten), ƒ9.49. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. t c.. fr. p. p. 10 c. De persdienst varj den Nederlandschen Omroep meldt: Wegens noodzakelijke onderhoudswerk zaamheden zal de zender Hilversum I ge durende vier dagen, n.l. van Maandag 2 November af tot en met Donderdag 3 November niet te beluisteren zijn. De programma’s over de radio-centrales vinden normaal doorgang. In verband met deze onderhoudswerk zaamheden zullen de radio-praatjes van Max Blokzijl op Maandag 2 en Donderdag 5 Nov. a.s. om 19 uur over den zender Hilversum II worden uitgezonden. In verband met het vervallen, op 3 Nov. a.s., van den zomertijd, is’met be. trekking tot de regeling inzake' de ver plichte openstelling van winkels de mo gelijkheid in het leven geroepen om we. gens bijzondere bezwaren, uit de nale. ving der verduisteringsvoorschriften voortvloeiende, ontheffing ven bedoelde verplichting te verkrijgen voor de werk, dagen? vallende in het tijdvak van 2 Nov. 1942 tot 1 Febr 1943. Deze ontheffing, welke door den burgemeester kan worden verleend, kan ten hoogste op het tijdvak van 16 tot 17 uur betrekking hebben, doch kan ook, naar gelang van het tijd stip van zonsondergang, tot een kleiner tijdvak worden beperkt. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat de ontheffing slechts in geval van wer. kelijk groote bezwaren, als hierboven be doeld, zal worden verleend. Voorts wordt er nog eens met nadruk op gewezen, dat bij de laatstvoorgaar.de wijziging van de regeling inzake de ver plichte openstelling van winkels de z.g. middagpauze is komen te vervallen. Ten. zij zulks door den burgemeester, in ge val van bijzondere omstandigheden, is toegestaan, is het dus (behoudens de be. staande vrijstelling voor den Maandag, morgen voor artfiere dan levensmiddelen, winkels) volstrekt ongeoorloofd een winkel tusschen 10 en 17 uur voor het publiek gesloten te hebben. (Polygoon) Morgen zal luitenant-generaal H. A. Seyffardt, commandant van het Nedef- landsch Vrijwilligers Legioen, den 70- jarigen leeftijd bereiken. Luitenant-generaal H. A. Seyffardt, ge boren 1 Nov. 1872 te Breda, stamt üit een militair geslacht, afkomstig uit Duitschland. Zijn bet-overgrootvader, ge boren in 1723 te Erbach in Nassau, was in 1748 Fëhnrich in het voor den dienst in de Nederlanden opgerichte „regiment te voet no. 14 Baden Baden”. In 1778 was hij kolonel-commandant van het regiment Hessen-Darmstadt, tevens stadcomman- dant van Kampen. Zijn overgrootvader, geboren in 1761 te Erbach, werd luite- nant-kolonel van den generalen staf, be last met de werving in Zwitserland. Zijn grootvader, in 1830 wegens de verdedi ging van de hoofdwacht te Antwerpen tegen de Belgische opstandelingen be noemd tot ridder der Militaire Willems orde. stierf als majoor-commandant der troepen in Curacao. Zijn vader diende als artillerie- en als generale staf-offi- Cier en was later minister van Oorlog. Na zijn lagere en middelbare schoolop leiding werd H. A. Seyffardt in 1888 cadet der artillerie aan de Koninklijke Militaire Academie. In 1892 benoemd tot 2e luitenant der vesting-artillerie, diende hij daarna achtereenvolgens als instruc teur aari de artillerie-schietschool en als leeraar in de artillerie-wetenschap aan de K.M.A. Na van 1905 tot 1908 als leer ling te zijn gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool, diende hij daarna afwisse lend bij de veldartillerie en in den Gene ralen Staf tot zijn benoeming in 1926 tot kolonel-commandant der le artillerie brigade. Als kapitein was hij in 1920/’21 gedurende een jaar gedetacheerd geweest bij de Fransche artillerie en had daarna als majoor een hoogeren tactisch-artiL leristischen cursus gevolgd te Metz. In 1928 benoemd tot generaal-majoor, commandant der le divisie, trad hij een jaar later op als chef van den Generalen. Staf, werd in 1930 luitenant-generaal en in 1934 gepensionneerd. Na zijn pensionneering trad hij in de jaren 1934 en 1935 in tal van belangrijke plaatsen op in de vergaderingen van het Verbond voor Nationaal Herstel om de noodzakelijkheid te betoogen de Neder- landsche Weermacht uit haar verval op te heffen en om te protesteeren «tegen de nog steeds voortdurende afbraak van het leger door de ministers Colijn en Deckers. Ook kwam hij als voorzitter van de afdeeling den Haag van dat Ver bond in een vergadering in October 1935 friet kracht op tegen de onverantwoorde lijke daad van onze regeering om zich als haantje de voorste aan te sluiten bij de sancties tegen 'Italië. In Juli 1941 nam hij op verzoek van Ri.jkscommissaris Dr. Seyss-Inquart de taak op zich tot het vormen van een Ne- derlandsch Vrijwilligers Legioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G|ro No. 1250u Bijkant, Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310; Fll.i Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124,Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 des nachts 9 schepen met tezamen 68.500 brt. tot zinken gebracht. Andere schepen werden door 3 torpedotreffers beschadigd. Verder brachten onze duikbooten op de toevoerwegen naar Engeland en Amerika 6 schepen met tezamen 32.425 brt. tot zinken. Daarmede verloor de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart weer 15 sche pen met tezamen 100.925 brt. Operaties tegen andere convooien zijn aan den gang. Met ingang van 1 Nov. treedt de ver ordening nr. 114/1942 over de ordening ••an den arbeid in werking. Op denzelfden dag is het begrip collectief arbeidscon tract uit de sociale politiek verdwenen en heeft plaats gemaakt voor het nieuwe begrip regeling van arbeidsvoorwaarden. Daar evenwel niet in uiterst korten tijd alle collectieve arbeidsovereenkomsten kunnen worden omgewerkt in regelingen van arbeidsvoorwaarden, is het noodiA het recht der collectieve arbeidscontrae» ten door overgangsbepalingen in het recht van regelingen van arbeidsvoor waarden te doen overgaan. Om dezw reden bepaalt de uitvoeringsverordening. dat alle loopende collectieve regelingen blijven gelden als regeling van arbeids voorwaarden in den zin van par. 10 van verordening nr. 114/1940, tot zij wordev opgeheven door den gemachtigde voor ten arbeid. Officieel wordt medegedeeld: De benaming van de (gewestelijke)! bureaux vluchtelingenzorg is met in. góng van heden gewijzigd in „evacuatie bureau”. In verband met verschillende ingekomen vragen worden de adressen van deze bu reaux nog eens gepubliceerd: Evacuatie bureau Noord-Holland, ge. vestigd te Alkmaar, St. Laurensstr. 3. Evacuatie bureau Zuid-Holland, geves tigd te ’s.Gravenhage, Jan van Nassau, straat 80. Evacuatie bureau Zeeland, gevestigd te Middelburg, Gortstraat 30. Evacuatie bureau Noord-Brabant/Lim. burg, gevestigd te Breda, Baronielaan 97. Evacuatie bureau de drie noordelijke provinciën, gevestigd te Groningen. Oude Ebbingestraat 47. Evacuatie bureau midden Oost, geves tigd te Arnhem. Cronjéstraat 10. Bureau afvoer burgerbevolking Met ingang van Maandag a.s. is het bureau afvoer burgerbevolking (het cen trale evacuatiebureau) verplaatst van Jan van Nassaustraat 80 naar Oranje, straat 10 en Parkstraat 18. telefoonnum. mer 117580 en het evacuatie bureau Zuid. Holland van Javastraat 11 naar Jan van Nassaustraat 80. Kolonel-Generaal von Kluge, die gisteren 60 Jaar re geworden. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (S reg.) ƒ1.69, elke m.M. m. tot 21 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. 051 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.97, Dienstaanb ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. .Br. bur. v, d. bl.” 10 c meer beperkt door de aansteekvlammetjes on der keuken- en badgeyser niet voort durend te laten branden. Voor het zetten van thee of koffie gebruike men niet meer water dan noodig is. Indien men éénmaal per dag het vaatwerk afwascht in plaats van drie keer bespaart u 2/3. op het verbruik van electriciteit of gas, dat u anders voor de verwarming van het water noodig heeft. Vooral op het gasverbruik in de keuken zie de huisvrouw toe. Het mag nu zoo langzamerhand wel bekend genoeg zijn, dat men voor het bereiden van den maal tijd sterk 'op het warmwaterverbruik (dus op gas en electriciteit) kan bezui nigen, door de groenten en aardappels met zoo weinig mogelijk water op te zet ten en bij het koken de deksels steeds op de pannen te houden- Zoodra damp uit de pan of ketel komt, kan de gasbrander op ..klein” worden gezet, of indien men electrisch kookt, de knop op O gedraaid. Wanneer u deze richtlijnen in acht neemt, verricht u niet alleen een dienst aan de gemeenschap, maar bevordert u ook uw eigen belang want overschrij ding van het rantsoen bezorgt u een boete en wellicht ook afsnijding van den toevoer. Maan: 31 Oct onder 2.46 n.m., op 11.52 v.m.; 1 Nov. onder 3.20 n.m. L.K.; 2 Nov. op 12.53 v.m., onder 2.50 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 liekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 31 October. (D.N.B.) Het Opperbe vel der Weermacht maakt bekend: Bij Naltsjik hebben Duitsche en Roe- meensche troepen den verstrooiden vijand vernietigd en een belangrijken rivierover- gang geforceerd. Te Stalingrad is door acties van storm troepen nieuw terrein gewonnen De vijand heeft tengevolge van zijn groote verliezen den aanval ten Zuiden van de stad gestaakt. - Formaties gevechtsvliegtuigen hejïberj opnieuw een aanval gedaan op de spoor lijnen ten Noorden van Astrakan. Ita_ liaansche en Hongaarsche troepen sloe gen aan den Don pogingen van den vijand om de rivjer over te steken af Aan de rest van het Oostelijke front is de situa tie ongewijzigd. Eigen stormtroepen ver woestten een vrij groot aantal kazematten en gevechtsstellingen der bolsjewieken en maakten gevangenen. De luchtmacht be streed in het bronnengebied van de Wol- ga concentraties, transportbewegingen, opslagplaatsen van den etappedienst en industrieele installaties, die ver in het achterland van den vijand waren gelegen. Op het Ladogameer zijn 4 vrij groote schepen, bestemd voor de voorziening van Leningrad, door bommen tot zinken ge bracht en 3 vrachtscheepjes beschadigd. Bomaanvallen op Leningrad veroorzaakten branden. De luchtaanvallen op Moermansk zijn dag en nachi voortgezet. De bolsjewieken verloren 29 en 39 October 134 vliegtui gen Aan dit succes hadden Roemeensche en Hongaarsche jachtvliegers deel; 8 eigen toestellen keerden niet terug. In Egypte heeft de vijand gisteren zijn grootscheepsche aanvallen niet voortgezet. Een plaatselijke Britsche aanval mislukte. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht bestreed gemotoriseerde strijdkrachten en reservecolonnes van den vijand. 8 Brit sche vliegtuigen werden neergesohoten. Zooals bij extra-bericht bekend ge naakt, heeft een groep Duitsche duikboo ten in het Noordelijke deel van den Atlan- tischen Oceaan onder de zwaarste weers omstandigheden een aanval gedaan op een Ten einde de loonvorming ordelijk en rechtvaardig te doen geschieden is het noodzakelijk in de eerste plaats het loon, en salarisniveau van het. oogenblik te handhaven en iedere willekeur èn eigen, machtigheid bij de regeling van arbeidsr voorwaarden uit te sluiten. Om deze reden werd 27 A<ug 1940 ver. ordening nr. 111/1940 over het verbod var» verlaging van loonen en salarissen uitge vaardigd, welke verlagingen zonder ver" gunning slechts dan' toelaat, indien bij loo nen geregeld Bij c_”_.vl— eenkomst, partijen het met elkaar zijn geworden. 28 November 1940 werd bij verorde ning 217/1940 over de vaststelling van loonen en salarissen en van de overige ar. beidsvoorwaarden de verhooging van be staande loonen en salarissen bij het slui ten van collectieve arbeidsovereenkomsten eveneens afhankelijk gesteld van een ver gunning. Bij de inwerkingtreding van verordening no. 114/1942 van 13 Oct. j.l. verdwijnen nu de begrippen collectieve arbeidsover. eenkomst en bindend vastgestelde loonre gelingen uit de sociale politiek, daar met ingang van 1 Nov. alle collectieve ar beidsvoorwaarden nog slechts worden vastgesteld door den staat, d.w.z. door den gemachtigde in den vorm van rechts, geldige voorschriften als regeling van arbeidsvoorwaarden. Voor zoover derhalve in de verordeningen de genoemde begrip, pen nog wettig effect toelaten, moesten zij buiten werking treden, zoo bijv, de verordeningen nr. 111/1940 en 217/1940. Om evenwel te vermijden, dat na de opheffing van deze beide verordeningen willekeurige verlagingen of ve.rhoogingen van het loon- en salarispeil intreden, moest tevens ter beveiliging van het ni veau van het oogenblik met ingang van l Nov. een verordening in werking treden, die opnieuw iedere willekeur en eigen machtigheid bij de loonvorming belet Dit is het doel van een nieuwe verorde ning tot beveiliging van het loon- en sala rispeil. die iedere wijziging in de gelden de loonen en salarissen verbiedt en de verleening van vergunning in uitzonde- ring. gevallen overeenkomstig de verorde. ning tot ordening van den arbeid alleen opdraagt aan den Staat d.w.z. aan den Gemachtigde voor den Arbeid. vereenvoudiging begrijpen, i niet dan in uiterste noodzaak inkrimping is overgegaan, wordt, dat het publiek ook nieuwen maatregel begrip voor de bijzondere moeilijkheden, waar mede het P.T.T.-bedrijf in dezen tijd te kampen heeft. Tegetljk met het tabaksrantsoen onder gaat ook het. versnaperingenrantsoen een verlaging Deze verlaging wordt bereikt, doordat men met de op de thans aange wezen bonnen 56, 57, 58 en 59 verkrijgbaar gestelde hoeveelheid van 400 gram niet vier weken doch zes weken moet toeko men. De geldigheidsduur van genoemde bonnen loopt derhalve niet, zooals in de gepubliceerde bonnenlijst is vermeld, tot en met 28 Nov. a.s., doch tot en met 12 Dec. a.s. Nadien zullen voor het tijdvak van 13 tot en met 26 December a.s., dit is düs voor een periode van twee weken, twee bonnen, elk rechx gevende op 100 gram versnaperingen, geldig worden ver klaard. Een en ander beteekent dus, dat het versnaperingenrantsoen voor het tijd vak van 1 Nov. tot ea met 26 Dec., dit is dus een periode vannacht weken, wordt teruggebracht van 806 gram op 600 gram. Voorts kan thans reeds worden medege deeld, dat voor kinderen van 0 tot 14 jaar ter gelegenheid van Sint Nicolaas, op na der aan te wijzen bonnen een extra rant soen van 200 gram versnaperingen be schikbaar zal worden gesteld. Rundvet op bon 58 Op de bonnen „58” van de Boterkaart, welke geldig zullen zijn van 24 November tot en met 5 December, zal desgewensdit rundvet verkrijgbaar zijn. Per twee'tal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de bonnen bij hun sla ger in te leveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs, van 4 tot en met 7 Noy. Zij, die bon 58 niet bij hun slager hebben in geleverd, kunnen daarop geen rundvet be trekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang worden gemaakt met de af levering van het rundvet op 24 Nov. Honden- en kattenbrood Van 1 tot en met 30 Nov. wordt op bon 1 van de Voederkaart voor Honden vol gens dezelfde normen als voor de voor gaande periode hondenbrood verkrijgbaar gesteld. Op bon no. 1 van de Voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt van 1 tot en met 30 Nov. Ij kg kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Generatoranthraciet- en baggerturf Gedurende het tijdvak van 1 Nov. tot en met 30 Nov. geeft elk der met de woorden „generator_anthraciet elfde pe riode” gemerkte bonnen recht op- het koopen van één hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes IV of V, terwijl gedu. rende hetzelfde tijdvak elk der met de woorden „generator-turf elfde periode” gemerkte bonnen recht geeft op het koo. pen van 50 stuks baggerturf. Iedere Nederlander heeft den plicht de uiterste zuinigheid te betrachten bij het gebruik van gas en electriciteit. De kolenpositie is tengevolge van de bijzon dere omstandigheden waarin wij leven, zorgwekkend, doch wanneer ieder zijn krachten er aan geeft om noch gas noch electriciteit te verspillen, zullen de moei lijkheden zeker niet onoverkomelijk blij ken. Het is dus niet noodig dat men zijn volle rantsoen verbruikt. Wij weten wel„Gezelligheid kent geen tijd”, maar die gezelligheid zal er waarlijk niets minder óm zijn, wanneer u des avonds in de huiskamer een lamp minder laat branden. Het electriciteits- en gasver bruik is gerantsoeneerd op 75 pCt. en daaarmede dient men niet alleen bij de uitoefening van zijn beroep, doch ook in vrijen tijd rekening te houden. Het gemak diem den mensch Maar weet u wel. dat juist nü dat gemak tot verwaarloozing van uw plicht kan leiden, indien u onnoodig gas en electriciteit verbruikt? Laat vooral ni?t onnoodig licht branden iri gangen en portalen. Zet uw radiotoestel af. indien u toch niet luistert. Het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden kan worden De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen van 8 tot en met 28 Nov. a.s. tegen over legging van de distributiestamkaart en tegen inontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „Voedings middelen 13e periode 1942”, alsmede nieuwe aardappelkaarten uitreiken. Ook ditmaal zal weer onderscheid gemaakt worden tusschen stad, en landkaarten. Aangezien evenwel met ingang van 29 Nov. a.s. een wijziging wordt gebracht in de verdeeling in stad, en landgebied zal het in sommige gemsisnten kunnen voorkomen, dat men inplaats van Stad- kaarten Landkaarten of in plaats van Landkaarten Stadkaarten ontvangt. De diensten zullen uitreiken: aan hou ders van een inlegvel* KI of LI een bon kaart K110 en twee aardappelkaarten NI 10; aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K210 en drie aard appelkaarten N110; aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K310 en twee aardappelkaarten NI 10; aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K410 en één aardappelkaart NI 10. Houders van LJnlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aard appelen N210. Zij. die geboren zijn tusschen 1 en 28 Nov. van de jaren 1921, 1928.en 1938 moe ten hun inlegvellen ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te némen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zijn kaarten uitsluitend kan af halen bij den distributied enst der ge meente, waar men in het bevolkingsre gister is opgenomen. Een uitzondering kan slechts worden gemaakt voor schip pers, woonwagenbewoners, gedetacheerde marechaussée’s, de vaste bevolking van t kostscholen e.d. en voör hen, die tenge volge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij uitreiking van de bonkaarten het vakje K6 van de distributiestamkaart zal wor den afgekruist, terwijl van het inlegvel die bon verwijderd zal worden, waarvan het nummer overeenstemt,-met het num mer der uitgereikte bonkaart voor Voe dingsmiddelen. De namen van de gevallenen onder hen, die als vrijwilligers in het Nederlandsche Legioen deel hadden aan den wapenstrijd tegen het bolsjewisme, zijn van heden af op eeretatelen in het hoofdkwartier van dat Legioen vereeuwigd. Drie platen van spiegelglas met zwar ten achtergrond, waarop in zilveren let ters de namen zijn aangebracht, vormen thans de omlijsting van een nis op de Jial van de eerste verdieping van het gebouw aan de Koninginnegracht, waarin dit hoofdkwartier zetelt. In het centrum van de nis bevindt zich een medaillon, voor stellende den gehelmden kop varT een frontsoldaat met daarboven de opdracht ..Aan onze gevallen kameraden” en daar-, onder de woorden: „Den Vaderlandt ghp- trouwe bleef ick tot in den doet”. Bloemen, zoomede de standaard van den generaal en het vaandel van een legioen regiment. sierden het geheel. In een sobere plechtigheid heeft luite nant-generaal H. A. Seyffardt, comman dant van het Vrijwilligerslegioen Neder land, ten aanschouwe van enkele genoodig- den en van het aan den staf verbonden personeel, deze eeretafelen beden ingewijd. Onder de genoodigden waren de Haagsche burgemeester en mevrouw prof. dr. H. Westra, als ouders van Untersturmführer Olaf Westra, die 7 April j.L,aan het Oost front sneuvelde, en verder een aantal offi cieren, vertegenwoordigers van Weer macht eh Rijkscommissariaat. Met de klanken van het Oostlandlied. die op een klavier in een der nevenver trekken werden vertolkt werd de inwij ding aangevangen. Generaal Seyffardt sprak tyiema als volgt: „Ik héb het als een eereplicht beschouwd in mijn hoofdkwartier aan ons allen voort durend de namen in herinnering te bren gen van de vrijwilligers van het Legioen, die in den verbitterden strijd aan het Oostfront hun leven hebben gegeven voor het nieuwe Europa en voor ons vaderland. Die mannen zijn daarheen getrokken, omdat zij begrepen hebben, dat Nederland niet mocht achterblijven bij de andere Europeesche volkeren, die zonder uitzon dering hun trrijwHligers gingen inzetten, om met het onvergelijkélijke Duitsche leger en de daarmede verbonden legers den strijd tegen het bolsjewisme mede te strijden. Die mannen lieten alles achter wat hun lief en dierbaar was: ouders, vrouwen en kinderen, hun vertrouwde Hollandsche binnenhuis, en zij wisten, dat zij de kans aanvaardden met hun bloed te moeten bezegelen wat zij als hun heiligen plicht beschouwden. Zij hebben ongelooflijke bewijzen van moed en uithoudingsvermogen gegeven in een harden winter, zooals zelfs in Rusland zelden is voorgekomen, hebben zij de hevigste koude en ijzige sneeuwstormen getrotseerd; zij zijn door grondlooze modder en moerassen ge ploeterd, hebben hunne onmensthelijke vijanden herléaaldelijk in hét wit der oogen gezien, hebben hen teruggeslagen, als zij aanvielen en hebben stand gehou den in woedend handgemeen tegen veel voudige overmacht.- Zij hebben, helaas, de eindoverwinning niet meer mógen beleven, maar zij heb ben hunne namen onvergetelijk gegrift in de geschiedboeken van het komende vrije Nederland. Wij, die zijn thuisgebleven, omdat ook hier in het thuisfront plichten te vervullen waren, zijn diep doordrongen van de geweldige grootte van het offer, dat zij aan de zaak van het vaderland hebben gebracht. Daarom zijn hunne namen hier neer geschreven als een manend gedenkteeken op de „eeretafelen der gevallenen”, op gericht hun ter eere In dit huis, dat hen heeft uitgezonden, om ons dagelijks het beeld van hun offer voor oogen -te brengen.” Terwijl nu zachtkens de klanken van het lied „Ik had een kameraad" werden gehoord, werd met den Germaanschen groet hulde aan de nagedachtenis gevallenen gebracht. Namens allen, maar ook namens geheel Nederland, sprak generaal Seyffardt ten slotte innig medegevoel uit met het zware verlies, dat de familieleden hebben geleden en hij voegde daaraan een diep- gevoelden dank toe voor het groote offer dat zij. ga ven. Burgemeester Westra dankte den gene raal met enkele woorden voor de hier verrichte schoone daad van piëteit. Geleidelijk in het geheele land Van 2 November a.s. af zal fri den Haag slechts tweemaal per dag briefpost- bestelling plaats vinden, een iri den mor gen en een in den middag. De morgen- post zal men er wat later ontvangen. De nieuwe middagpost in den Haag komt tusschen de vroegere middag- en avond- bestelling in zoodat er op de meeste kantoren nog juist kennis van genomen zal kunnen worden. Geleidelijk zal over het geheele land, daar, waar thans 3 be stellingen van briefpost per dag plaats vinden, dit aantal met een worden ver minderd. Overal waar twee bqitenbestel- lingen worden uitgevoerd, worderi deze tot een teruggebracht. Het uur, waarop de overgebleven bestellingen zullen uit gaan. zal plaatselijk zoo gekozen worden, dat zooveel mogelijk met de belangen der geadresseerden wordt rekening ge houden. De redenen, die tot dezen maatregel hebben geleid, zijn o.a. een tekort aan geschoold personeel,'de verkeersmoeilijk heden in het winterduister, welke dwin gen tot een vereenvoudiging van den dienst. Men zal begrijpen, dat P.T.T. tot-deze Vertrouwd bij dezen zal toonen D« Inspecteur voor de Prijsbeheersching te >Gravenhage heeft onlangs een be. kende Haagsche sigarenfabriek en im- portmaatschappij een boete van 10.000 epgelegd, terzake van overtreding der Xljsvoorschriften. Meer dan 900.000 Vir. giniuigaretten, heeft de vennootschap van Juni tot October 1941 op minder gebrui kelijke wijze van de hand gedaan, waar deer ten eerste prijsovertreding werd ge pleegd en ten tweede een groote hoeveel heid sigaretten aan den normalen handel werd onttrokken. Instede van den detailhandel, werden twee particulieren, die geen handelaren in tabaksproducten waren en niet in aan merking kwamen voor dit kwantum, in het bezit van de geheele partij gesteld. Zij betaalden hiervoor den banderolle- prijs, hetgeen voor de vennootschap een aanzienlijke extra-winst beteekende. daar op deze wijze ook de detaillistenwinst in eigen zak kwam. Dat tenslotte de siga- ïetten zouden worden doorverkocht lag wor de hand en dat de koopers er bij de ook toen reeds heerschende schaarsch- 1e aan tabaksartikelen gjaag een ex traatje voor over hadden om aan siga retten te komen, was even vanzelf- gwrekend, De grootste afnemer B. V. H. te den Haag, verzocht zijn kennissen, wien hij de sigaretten verkocht den brenger, een gewezen huisknecht, per 1000 sigaretten 2,50 „fooi” te geven. Hier ging volgens het oordeel van den Inspecteur het ka rakter fooi verloren en trad het elewnt prijsverhooging op. Bovendien verkocht de gewezen huisknecht buiten medeweten van V. groote hoeveelheden sigaretten legen zwartehandelsprijzen. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching legde beidenden hooge geldboete op, ter wijl hij bovendien de in-beslaggenomen sigaretten verbeurd verklaarde. Ook de talrijke andere schakels in dezen ongeoorloofden keitinghandel wer den veroordeeld tot boeten var leer ende van 50 tot 2000. Nederlandtche vrouwen en meit/etl De Germaansche Freiwilliten Lelt- stelle. Dienststellé Niederlande, deelt ons mede: De mogelijkheid besrtaat er thans ook voor Nederlandsche vrouwen en meisjes om zich als verpleegster in te zetten. In aanmerking komenverpleegsters, hulpverpleegsters en leerling-verpleeg- sters. Voor een uitstekende opleiding wordt zorg gedragen, terwijl de voor waarden van dienstneming uiterst gun stig zijn. Zij. die hiervoor in aanmerking won- schen te komen, dienen zieh sehriftelijk of persoonlijk te melden bij het S.S.- Ersatzkommando Nederland Stadhouder»- laan 132 den Haag. naar Engeland varend volgeladén convooi en ondanks den sterken afweer in hard nekkige herhaalde aanvallen overdag en Alle Mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1904 und 1905 auch diejenigen. die bereits durch Wehrersatz- dienststellen der Heimat erfasst, gemus- tert, unabkörrwnlich oder zurückgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a) aus den Provinzen Südholland und Seeland in den Haag, Schule Frederik- straat 28 am 9.11.1942 Vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben K—S; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- stuben TZ. aus der Provinz Nordholland in Amsterdam-O., Schule lepenweg 13 am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben A—J; am 13.11.1942 vozjn. 8.30 Uhr die Buch- staben KQ; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben R-2. c) aus den Provinzen Friesland. Gronin gen, Drente und Overijssel bei der Wehrmachtkommandantur Zwolle, Ro- jensingel 13 am 16.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AO; am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben PZ. d) aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Don Boscostr. 18 am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- sraben AH; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben IR; am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben SZ; aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht, N. Martensport 2 am 23.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AE; am 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch. staben FH; v am 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben IL; am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- stalden MPj am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben QS; am 28-11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben TZ.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1