Waar geëvacueerden aanspraak op kunnen maken No. 18326. 1942. De stad Alagir ingenomen VERDUISTEREN Maandag 2 November. Duitsche duikbooten behalen nieuwe successen 1 i i i i i i i Bevoegdheid Duitsche gerechten f 1 4® De strijd in de Pacific ▼an Sovjet-aanvallen ten Zuiden Stalingrad mislukt Nieuwe aanvallen in Egypte afgeslagen Van vele zijden worden thans vragen gesteld omtrent de tegemoetkomingen, waarop geëvacueerden aanspraak kunnen maken. Van bevoegde zijde wordt hieromtrent het volgende medegedeeld: ZEVENTIGSTE VERJAARDAG GENERAAL SEYFFARDT ll I I I. Transportkosten II. Waar iedere geëvacueerde verder recht op heeft Reorganisatie Politievereenigingen Heden en morgen: v. 5.09 a. n.m. tot 7.40 a. o.m. Plaatselijke Verdeelingskantoren voor den groentenhandel Vorderingen b\j Toeapse en aan de Terek Hongaarsche troepen bereiden winterstellingen voor A -.i t'1 fs I HAAGSCHE COURANT v wvi wa f «a bm j a) vit iicvuoj rvmitwiM. a fl, w, UU rxvinii^i uuuuouivvnia, a 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772*44; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Aan het Egyptische front Italiaansche tanks op El Katara. DUITSCH WEERMACHTBERICHT van VERZORGING VAN HUISDIEREN i i i i i i i Gisteren werd de drieling Ellinkhuizen te Looeduinen 2 jaar, Van links' rechts; Jan, Roel en Max aan het pap eten. (Polyaoon-^ der mo I ifWcr) In Egypte ging de vijand opnieuw met sterke pantser- en infanteriestrijdkrachten tot den aanval over. HIJ werd na zware gevechten door tegenaanvallen tot staan gebracht De slag duurt voort. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers en lichte gevechtsvliegtuigen brachten den Britten in onverbiddelijke aanvallen groote verliezen toe. i Op de Middellandsche Zée bracht een duikboot een transportzeilschip tot zinken. Een gering aantal Britsche vliegtuigen drong onder bescherming van het wolken, dek overdag in de bezette gebieden in het Westen, in de Duitsche Bocht en tot aan de Noordwestelijke grens, van het Rijk kan echter uitsluitend op medisch voor schrift plaats hebben. Op de uitkeeringen wegens huisvesting en verzorging worden eigen (of gezins) inkomsten binnen zekere grenzen in min dering gebracht. Op de van Rijkswege gesteunde geëva- cueerden, die fot arbeid in staat zijn, rust de plicht passenden arbeid te aanvaar den, zoodra de gelegenheid daartoe zich voordoet of men daartoe wordt aangewe zen. Zij. die daarvoor in aanmerking ko men, dienen bij het Gewestelijk Arbeids bureau ingeschreven te worden en te blij ven. Strenge ovarheidscontróle Met deze regeling kan men er 'dus van verzekerd zijn, dat de groenten billijk over de kleinhandelaren worden ver deeld. Voor de eerlijke verdeeling door den kleinhandelaar is de medewerking noodig van het publiek, terwijl strenge overheids-contróle op den verkoop moge lijke ongerechtigheden zal moeten voor komen. Het is duidelijk, dat een regeling, als hierboveif is omschreven, met de noodige sancties moet zijn omkleed. Zoo 'dreigt uitsluiting voor grossiers en kleinhande laren, die öfwel goederen in den sluik handel doen verdwijnen öfwel op andere wijze een billijke verdeeling in hun eigen voordeel trachten te voorkomen. De nieuwe regeling is op 1 November in werking getreden. Het Rijkscommissariaat deelt mede De Duitsche gerechten zijn op grond van verordening nr. 72/42 met uitsluiting van de Nederlandsche justitie zonder aan zien van de nationaliteit van den dader of medeplichtige bevoegd voor de vervol ging van en het uitspreken van een vonnis over strafbare handelingen, wanneer de daad blijkt te zijn plundering in ge ëvacueerd gebied of invrijwil- lig ontruimde gebouwen of lokalen. Hetzelfde geldt, wanneer de daad als een misdaad of vergrijp tegen lichaam, leven of eigendom met gebruikmaking van de voor den afweer van luchtgevaar ge nomen maatregelen, of als gewoon gevaar lijke, in het bijzonder den voedingstoe- stand in gevaar brengende misdaad moet worden beschoüwd. De Nederlandsche Vereeniging tot Be» scharming van Dieren deelt mede, dat zij. die vrijwillig of gedwongen hun woning verlaten, omtrent hun huisdieren inlicb tingen kunnen bekomen bij het secreta riaat der vereeniging ter plaatse. Voor den HaagVan Beuningenstraat 9, tel 554288 op eenige plaatsen materieele schade. Zeven vliegtuigen werden neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië ondernam de luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht in verscheidene golven vergeldingsaanvallen op de stad Canterbury. De ten deele in scheervlucht uitgeworpen bommen veroorzaakten be langrijke vernielingen door brisant- en brandeffect. Jachteskaders der begeleiden de bescherming schoten 3 Britsche vlieg tuigen neer. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeerden militaire doelen op ver scheidene -plaatsen in het Zuidoosten van het eiland, onder welke Dover. 0 ver bruggingssteun. Een belangrijke sociale maatregel, die in de practijk reeds menigmaal een nuttig effect heeft opgeleverd, is de zoogenaamde „overbruggingssteun”. Deze steun wordt verleend ten behoeve van bedrijven hetzij van geëvacueerden, «hetzij van der den die door ontruimingsmaatregelen in moeilijkheden geraken. De vorenstaande uitkeeringen en ver goedingen zijn geregeld in eén rondschrij ven van den secretaris-generaal van het departement van Bipnenlandsche Zaken van 1 September 1942 Nadere inlichtin gen daaromtrent zijn te verkrijgen bij de gemeentebesturen, alsmede bij de Gewes telijke Evacuatie-bureaux. Amerikaansch vliegkampschip gezonken Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Amerikaan sche ministerie van Marine bekend ge maakt, dat een Amerikaansch vliegkamp schip op 26 October In de nabijheid van de Santa Cruz.eilanden. op 260 zeemijl ten Noorden van Guadalcanar is aange vallen en door bommen van den vijand tot zinken is gebracht. De naam van het vliegkampschip wordt l com- betreft ook de ..Porter” PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravephage bij vooruitbet, per 3 mnd. jnet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl." 3.1», Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, x. Modebl. ƒ3.98. Bultenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Af», nr. 5 c„ tr. p. p. 10 c. Wanneer ontruiming van een bepaald gebiedsdeel of bepaalde woningen wordt gelast, komen de uitgaven, vallende op het vervoer van personen en bagage van de woonplaats naar het aangewezen eva.' euatie-oord voor rekening van het Rijk, Aan geëvacueerden, die zelf in hun huis vesting voorzien, worden op aanvrage, gericht tot den burgemeester van de ge meente, waar men onderdak vindt, van Rijkswege vergoed de kosten van vervoer in de laagste klasse van het door hen gebezigde openbaar middel van vervoer, alsmede van medegenomen lijfgoederen en huisraad, mits tot geen grooter ge wicht dan bij de regeling van de evacu atie werd toegestaan. Dit vindt overeen komstige toepassing bij verplaatsing bin. nen de gemeente. Zooals door een extrabericht is mede gedeeld hebben Duitsche duikbooten on danks de aanhoudende hevige herfststor men haar operaties tegen vijandelijke con- vooien op den Atlantisohen Oceaan voort gezet Gisteren heeft een groep Duitsche onder zeeërs ter hoogte van de Canarische eilan den kans gezien contact te krijgen met een vijandolijk convool, dat van het Zuiden naar Engeland voer. Bij het invallen van de duisternis vielen onze booten het krachtig beveiligd convool concentrisch aan en vernietigden tot het ochtendgrauwen 14 schepen van 101.000 brt. in totaal, geladen met waardevolle grondstoffen uit Afrika. Verder Is in een extra-berioht medege deeld Bij de Jacht op vijandelijke transport schepen zijn Duitsche duikbooten voor de eerste maal van den Atlantischen Oceaan uit doorgedrongen in de randwateren van den Indischen Oceaan. Ver ten Oosten van Kaap Agulhas, de Zuidelijkste landtop van Afrika, evenals in de wateren van Kaap stad, hebben zij 8 schepen met in totaal 52,518 brt in den grond geboord. De restanten van het in den nacht van 30 op 31 October ter hoogte van de Canarische HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 1 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In het gevechtsgebied van Toeapse is het gelukt in verscheidene vijandelijke stellingen door te dringen. Tegenaanvallen van den vijand werden af geslagen. Voor Toeapse werd een koopvaardijschip der sovjets van 3000 brt door bomtreffers tot zinken gebracht Ten Westen van de Terek liepen onze aanvalstroepen, op voortreffelijke wijze door de luchtmacht gesteund, de stellingen van den vijand omver en wierpen dezen ver terug, waarbij zij verscheidene rivie ren overtrokken. Twee pantsertreinen wer den door leger en luchtmacht vernietigd. Op de Kaspische Zee werden wederom 9 vrij groote transport- en vrachtschepen, onder welke 4 tankschepen, in brand ge worpen of tot zinken gebracht Ten Zuiden van Stalingrad hernam de vijand zonder eenig succes zijn tegenaan vallen. Een poging om ten Noorden van de stad met verscheidene sovjetbataljons over de Wolga te trekken mislukte volkomen. Een aantal groote booten werd tot zinken gebracht het gros der vijandelijke strijd krachten vernietigd of gevangen genomen. De artilleriestellingen van den vijand aan den Oostelijken oever, van de Wolga wer den met bommen en boordwapens be stookt Ten Noorden van Astrakan werden 13 transporttreinen door bommen getrof fen. Een petroleumtrein brandde uit Aan het front van den Don sloegen Itali aansche troepen opnieuw vijandelijke po gingen af 'om troepen over de rivier te zetten. Hongaarsche jachtvliegers schoten tijdens begeleidende bescherming van eigen gevechtsvliegtuigen 4 sovjetvliegtui- gen neer. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer stortten tegen aanvallen van den vijand onder het effect van het in den strijd brengen van formaties van het leger en van de luchtmacht ineen. Op het Lado- gameer verloor de vijand een vrachtschip en een sleepboot door bomtreffers. Een motortorpedoboot werd beschadigd. Moer- mansk werd opnieuw overdag en des nachts uit de lucht aangevallen. Het aantal slachtoffers te Milaan Officieel wordt te Rome bekend ge maakt Het aantal dooden bij den Brit- schen luchtaanval op Milaan is gestegen tot 143. waarbij zich tien niet-geïdentifi- ceerde slachtoffers bevinden. Ook twee buitenlanders werden gedood. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 2 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In een zware maar succesvolle worste ling om kazematstellingen ten Noorden van de lijn naar Toeapse heeft de infan terie in moeilijk bergterrein verdere vor deringen bevochten. Deelen van den vijand werden ingesloten en vernietigd, verscheidene tegenaanvallen afgeslagen. Ten Westen van de Terek wierp de eigen met élan uitgevoerde aanval in 'uiterst moeilijk terrein den hardnekkig strijdenden vijand over talrijke beekseo. toren terug. De stad Alagir werd inge nomen en daarmede de belangrijke Ossi»- tische heerweg afgesloten. Het luchtwa. pen ondersteunde de gevechten van het leger en viel troepenkwartieren en spoor- weginstallaties der stad (frdjonikidze aan. Ten Zuidbn van Stalingrad zijn nieuwe door afzonderlijke tanks ondersteunde aanvallen van den vijand mislukt. Ten Noorden van de stad hebben de Sovjets wederom zonder succes getracht te lan. den. Twee fcanonneerbooten en verschel, dene groote landingsbooten werden In den grond, geboord, een kanonneerboot werd beschadigd en' verscheidene honder den gevangenen werden binnengebracht, Roemeensche gevechtsvliegers hebben spoorweg trajecten in den sector van den Don doeltreffend met bommen bestreden. In den centralen en Noordelijken front sector wederzijdsche activiteit van ver- kennings- en stoottroepen. De tegenaanval van de Duitsch-ltaliaan- sche troepen in den Noordelijken sector van het front bij £1 Alamein is gisteren voortgezet en heeft den binnengedrongen vijand onder uiterst zware verliezen, vooral bij een Australische divisie, terug geworpen. Aanvallen van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen werden voor al gericht op batterijstellingen van den vijand. Door bomtreffers werd een vrij groot aantal kanonnen tot zwijgen gebracht. Ter begeleidende bescherming opgestegen jagers schoten zonder eigen verliezen 4 Britsche vliegtuigen neer. In den tijd van 11 tot 31 October verloor het Britsche luchtwapen 306 vliegtuigen, waarvan 187 boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 88 eigen vliegtuigen verloren. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Glro Nó. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel, 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. f24, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J, de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. Contactcommissarissen De nieuwe regeling gaat uit van de grondgedachte, dat de gehèele loop van het product van teler tot consument moet kunnen worden nagegaan en vastgelegd. Daartoe worden in de eerste plaats aan alle veilingen contactcommissarissen aan gesteld die o.m. tot taak hebben de ver deeling van het product op de veiling met de veiliagleiders te behandelen. Voorts zijn de handelaren en commis sionairs op de veiling verplicht de hun toegewezen hoeveelheden bij de commis sarissen te melden onder mededeeling van de plaats, waarheen zij deze produc ten denken te zenden. Tenslotte kunnen de contactcommissa rissen beoordeelen. of de transportcapaci teit aan een veiling wel economisch wordt benut. niet bekend gemaakt. Naar in het muniqué verder wordt gezegd, het hetzelfde gevecht, waarbij Amerikaansche torpedojager werd vernietigd. fridien de verplaatsing geschiedt op overheidsbevel, (dus niet in geval van eigenmachtig uitwijken) heeft de betrok- kene aahspraak op de navolgende tege. moetkomingen: a. Kosten opslag inboedel. Uitgaven wegens opslag inboedel wor den door het Rijk vergoed tot een maxi mum over een jaar berekend van 20 pCt van de huurwaarde van de ontruim de woning, vastgesteld overeenkomstig de wet op de personeele belasting 1896 b. Vergoeding huurwaarde der verla ten woning. In verband met de toenemende woning, schaarschte verdient het aanbeveling de Ontruimde woning, voorzoover de door de Duitsche Weermacht genomen maatre gelen dit toelaten, aan te houden, zoodat men bij terugkeer weer zijn eigen wo ning ter beschikking heeft. De huur wordt gedurende den tijd, dat de evacuatie duurt, ven Rijkswege ver goed. Bij eigen woningen wordt vergoed de huurwaarde, berekend op den voet van de wet op de personeele belasting 1896. De vergoeding zoowel van huur als van eigen woningen bedraagt echter over een jsar berekend niet meer dan vier maal het belastingvrije maximum, ge noemd in artikel 12 van deze wet. e. Kosten inrichting nieuwe woning. In de kosten van inrichting van een nieuwe woning als tijdelijke huisves ting wordt van Rijkswege een tege moetkoming verleend, die afhankelijk is van de huurwaarde der woning en varieert van 40 bij een minimum huurwaarde van 150 of lager tot 100 bij een van f 500 of meer met dien verstande, dat' nooit een hoogere bijdrage wordt verleend, dan de werkelijk gemaakte kosten. terwijl eventueel in mindering wordt gebracht hetgeen van overheidswege in natura werd verstrekt. Ook hier wordt de huur waarde bepaald op den voet van de wet op de personeele belasting 1896. Worden de vorengenoemde vergoedingen ver leend aan iederen geëvacueerde, die op overheidsbevel zijn woning verlaten moet, daarnaast vóórziet hef Rijk, ingeval van evacuatie doch alleen bij gebleken be hoefte —in de kosten van huisvesting en verzorging. Hiervoor gelden de volgende regelen: 1. Bij huisvesting in een afzonderlijke Woning, gepaard gaande met het voeren van een eigen huishouding, wordt voor Rijksrekening een steunbedrag uitgekeerd berekend Volgens de in de gemeente van hulpverleening geldende steunregeling voor verzekerde werkloozen, verhoogd voor het geval de geëvacueerde is onder gebracht in een gemeente van lagere éteunklasse dan die der gemeente van her. komst, met het halve verschil tusschen beide klassen Daarenboven bestaat aanspraak op uit- keering van b-steun, op brandstoffen bijslag. melkbonnen voor kinderen, ver strekking van goedkpope levensmiddelen en andere emolumenten op den voet, als geldend voor verzekerde werkloozen. 2. Bij onderbrenging in gezinnen van derden wordt voor Rijksrekening een in- kwartieringsgeld uitgekeerd, dat varieert *1 naar gelang huisvesting met voeding, huisvesting zonder voeding en voeding zonder huisvesting wordt verstrekt. 3. Bij huisvesting in gestichten in richtingen en noodverblijven, wordt in Vergelijke gevallen omtrent-de te betalen vergoeding een afzonderlijke regeling ge. troffen tusschen het bestuur der inrich ting en den directeur van het Evacuatie Bureau, waaronder de gemeente van hulpverleening ressorteert. 4. Zakgeld. In geval van onderbrenging in gezinnen van derden -of in gestichten wordt aan de geëvacueerden daarenboven een zakgeld uitgekeerd. 8. Zieken- en ziekenhuisverpleging. i De onder 1 2 en 3 genoemde geëva- eueerden worden door de zorg van de ge meente van hulpverleening verzekerd te gen ziekte - ziekeqhuisverpleging daaron der begrepen. De premie komt voor reke ning van het Rijk. Kosten wegens ziekte, die in dergelijke gevallen niet uit verzekering kunnen wor den bestreden, neemt het Rijk eveneens voor zijn rekening. Ziekenhuisverpleging De commissaris voor niet-commercieele véreenigingen maakt bekend: Dat krachtens een door hem op grond van de verordening 41/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied tot herordening van de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen van 28 Febr. 1941 genomen besluit alle vereenigingen, lichamen, in stellingen, stichtingen, fondsen enz. in Nederland, onafhankelijk van hun rechts vorm en rechtspersoonlijkheid, voor zoo ver zij werkzaam zijn ter behartiging van de belangen van allen, die behooren of geacht worden te behooren tot de Neder landsche politie, hieronder begrepen het administratief personeel, en voor zoover zij geen openbaar lichaam zijn, met in gang van 1 Nov. 1942 zijn aangesloten bij den Kameraadschapsbond der Neder landsche politie, terwijl haar werkzaam heden van dien datum af onder toezicht zijn gesteld van den bondsleider van den Kameraadschapsbond. De besturen van vorenbedoelde ver eenigingen. enz. zijn verplicht voor aan melding hunner vereenigingen enz. bij den Kameraadschapsbond der Neder landsche politie, Koninginnegracht 104, --- - - te ’s-Gravenhage, zorg te dragen, onder door Df)or uitgeworpen bommen ontstond toezending van een afschrift aan den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, afdepling 1, Waalsdorperweg 72, alhier. Maan: 2 Nov. op 12,53 v.m., on. dor 2.50 n.m.; 3 Nov. op 2.06 v.m., onder 3.41 n.m. 8 Nov. N.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. PlaatselIJke verdeelingskantoren Naast deze contröle bij de veiling is natuurlijk- noodig controle in het con- sumptiecentrum. Deze contröle zal ge schieden door z.g. plaatselijke verdee lingskantoren, die van de contactcommis sarissen bij de veilingen opgave ont vangen van de hoeveelheden producten, welke naar die plaatsen zijn verstuurd. Alle handelaren in een plaats of gebied, waar een verdeelingskantoor is gevestigd, moeten de door hen op de veilingen ver kregen producten bij die kantoren aan melden. zoodat vastgesteld kan worden, of niet tijdens het transport de producten een andere bestemming gevonden hebben dan daaraan op de veiling was gegeven? Voorts zal het verdeelingskantoor de aangemelde goederen moeten verdeelen over den kleinhandel, waarbij de grossier blijft ingeschakeld. De plaatselijke ver deelingskantoren worden samengesteld uit een grossierleider. een kleinhandelaar en zoo mogelijk een ambtenaar van de gemeente, waar de verdeeling plaats heeft. PRIJS DER ADVERT.: 141 m.M. (8 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 21 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag, halve prijs RecK 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.57. Dienstaanb. ZO 38 Per# gevr. ZO 48 Adv. ,JBr. bur. v. d. bl." 10 c meer Eilanden zwaar getroffen convool zijn ook verder het doelwit geweest van onze duik booten, die van de volledig uiteengeslagen formatie nog 4 -schepen met een inhoud van 30,131 brt wegschoten, zoodat het totale Acces, bij dit convool alleen be reikt, stijgt tot 18 schepen met een inhoud van 131.131 brt Daarmede hebben onze duikbooten- den vijand weer een schade toegebracht van 82.649 brt scheepsruimta der koopvaardij en in de laatste 6 dagen op vèrvertakte operatiegebieden 41 sche pen met ruim een kwart millioen brt van de Engelsch Amerikaansche koopvaardij vloot vernietigd. In den strijd tegen de EngelsohAme rikaansche transportvloot heeft de marine in de maand October 111 schepen van in totaal 720.575 brt tot zinken gebracht Dit succes is in de eerste plaats té danken aan den onvermoeibaren strijd der duik booten. Tien schepen werden door torpe- dotreffers beschadigd. De luchtmacht bracht 2 koopvaardijschepen van tezamen 10.000 brt tot zinken en beschadigde een groot koopvaardijschip en een drijvend dok. De Engelsche oorlogsvloot verloor in denzelfden tijd 1 torpedojager, 2 bewa- kingsvaartuigen, 7 motortorpedobooten en door luchtaanvallen 12 landingsbooten. „Ouden, kinderen en de nieuwe tijd” Hedenavond spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 van 19,00 tot 19.15 in het politiek weekpraatje over het onderwerp: „Ouders, kinderen en de nieuwe tijd”. Toespraak van ir. Mossert Luitenant-generaal H A. Seyffardt commandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, heeft Zondag onder vele blij ken van belangstelling zijn zeventigsten verjaardag mogen vieren. Des ochtends te half elf heeft in het gebouw van het hoofdkwartier van het Legioen het hieraan werkzame personeel den generaal zijn gelukwenschen aange boden, hetgeen vergezeld ging van de overhandiging van een fraaie kleurenfoto (portret van den jubilaris). Verscheidene bloemstukken getuigden van de sympa thie, welke voor generaal Seyffardt word* gekoesterd. De Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss-Inquart, had langs schriftelijken weg den jubilaris zijn hartelijke geluk wenschen doen toekomen en daarbij de hoop uitgesproken, dat generaal Seyf fardt in volle gezondheid ook in de toe komst op zoo breede wijze als tot dusver zijn volk moge dienen. Ter receptie verschenen van Duitsche zijde o.a. de SS-Gruppenführer Rauter. de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland, dr. Schwebel, de commandant van de Ergan- zungstelle der SS en van Nederlandsche zijde de leider der N.S.B. ir. Mussent, de president van het Vredegerechtshof, dr. Carp, de president, van het Economisch .Gerechtshof, mr. Sluyterman, het lid van den Hoogen Raad mr. Helb, de burge meester van 's-Gravenhage prof. dr. H. Westra met echtgenoot*, de waarnemend commandant van den Haagschen W.A.- heerban Henken e.a. De leider van de N.S.B .sprak den ju bilaris o.m. als volgt toe: Generaal Seyffardt is vandaag 70 jaar, aldus Mussent. Onze genenaal, zoo mag ik wel zeggen, want een tweede hebben we niet in onze gelederen. De leider zeide het op prijs te stellen een enkel woord tot den generaal te kunnen spreken. Tot hem wordt in den regel zoo weinig ge sproken. Generaal Seyffardt is een man. die stil zijn gang gaat en zijn werk doet voor ons volk en ons vaderland. Wat hij gedaan heeft zal eens als een grootsche daad in de geschiedenis wor den opgeteekend. Het is niet eenvoudig om alleen te willen' staan ais eenige opper-officier van de voormalige Neder landsche weermacht. Spreker zeide overtuigd te zijn, dat ge neraal Seyffardt evenals hijzelf wel eerst goed nagedacht heeft., alvorens mede te werken om Nederlandsche jongens naar het front te laten gaan. We hebben sinds dien het een en ander geleerd, zeide Mus- Vrt en hij herinnerde aan de Mei-dagen van 1940. Thans is de grootste worste ling aller tijden aan den gang. In Rus land wordt een strijd gevderd op leven en dood. Al wat ons nu roo duidelijk i#. was ons nog niet zoo helder toen gene raal Seyffardt begon met het Legioen. Men kan Nederlander of Duitscher zjjn, Noor of Zweed Europa moeten wij zien als een geheel als een vesting. Wordt die vesting aangevallen, dan moeten we die als Europeanen verdedigen. De leider sprak er zijn leedwezen ov«r uit dat geen- opper-officier en zelfs weinig offi cieren en onderofficieren generaal Seyf fardt gevolgd zijn. Voorzoover zij. die niet volgden, dach ten hun land en volk beter te kunnen dienen met een beetje sabotëeren en een beetje kankeren, hen heb ik afge- schreven, aldus spreker. We moeten ge loof en vertrouwen ih de toekomst heb ben. Als we eens als Germanen naast el kaar staan, zullen we zien, dat het goed geweest is. De daad van generaal Seyffardt. zoo besloot Mussert. is (een groote daad van een opperofficier en daarvoor zeg ik u dank namens ons volk. Mei een kort woord antwoordde gene raal Seyffardt. dat hij. hetgeen' de leider gezegd had, in grooten dank aanvaardde. weg naar het dal van (Orbis-Luce-Holland) Reeds geruimen tijd zijn aanvoer en verdeeling van de groenten onbevredi gend te noemen. Dit is hoofdzakelijk ge volg van den bijzonderen aard van deze producten, die aan spoedig bederf onder hevig zijn. Een gevolg daarvan is weer, dat de sluikhandel zich gemakkelijk van de groenten meester kan maken, terwijl een eenigszins billijke verdeeling over de consumenten met moeilijkheden allerhanden aard te kampen heeft. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft thans bij verordening af- gekondigd in het heden verschenen Voed- selvoorzieningsblad een regeling ge schapen. die ten doel heeft de verdeeling van de groenten vaster in de hand te nemen. Men hoopt door deze regeling te bereiken, dat de sluikhandel in groenten tot een minimum zal worden terugge bracht en dat een betere verdeeling van de beschikbare voorraden over den han del en bij de consumenten bewerkt wordt. Britsche aanval op Italiaansch veldlazaret In den ochtend van 13 October heb ben. naar Stefani meldt. Britsche lucht strijdkrachten een aanval met bommen en mlitrailleurvuur van geringe hoogte gericht op een Italiaansch veldlazaret in den centralen sector van het front in Afrika, ofschoon het lazaret ver achter de gevechtslinies lag en duidelijk het kenteeken van het Roode Kruis droeg. Twee gewonde soldaten werden gedood, 3 soldaten die juist behandeld werden, werden gewond. De operatietent van een ander veldlazaret werd eveneens door een Britschen luchtaanval vernield De Honvedminister, generaal kolonel Nagy, die dezer dagen van een bezoek aan het Oostelijke front te Boedapest is teruggekeerd, schrijft in de ..Magyar- orsag”. dat de Hongaarsche troepen bezig zijn met de voorbereiding hunner winter- stellingen. Dézen winter zal de vorst hen in voltooide stellingen vinden, hetgeen een groot voordeel beteekent vergeleken met verleden jaar. Vervolgens schrijft Nagy over de land- bouwwerkzaamheden achter het front, waarbij hij er den nadruk op legt, dat de ravitailleering der troepen onberispelijk is. Ook hun verliezen zijn buitengewoon gering, hetgeen o.m. zijn oorzaak vindt in het feit, dat Hongarije alles in het werk stelt qm ten aanzien van moderne oorlogvoering in ieder opzicht op de hoogte te zijn. De Hongaarsche legerlei ding streeft er naar de gelederen troepen door versterkingen zooveel gelijk op te vullen. ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt: Felle gevechten zijn opnieuw begonnen in den Noordelijken sedror van het front, waar de tegenstander nieuwe aanvallen tot ontwikkeling bracht met uitgebreiden steun van gepantserde afdeelingen. De terstond bedwongen Britsche actie werd vervolgens gebroken door een energieken tegenaanval. Talrijke tanks werden ver nield en 200 gevangenen werden binnen gebracht. Het aantal krijgsgevangenen, dat tijdens den huldigen slag in onze handen is gevallen, bedraagt 2000. Italiaansche en Duitsche formaties duikbommenwerpers en gevechtsvliegtui gen hebben den tegenstander zware ver liezen toegebracht door zonder ophouden concentraties van troepen en strijdmid delen te bombardeeren en herhaalde ma len aanvallen te richten op de centra achter het front. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche jagers 7 toestellen neer geschoten en een 8ste gedwongen binnen onze linies te landen. De bemanning werd gevangen genomen. Een 9de vijan delijke machine viel, getroffen door het afweergeschut brandend neer. ..V A PV V-- Mém

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1