01 Dinsdag 3 November. 1942; NOTITIES Ko. 18327. VERDUISTEREN Zestien schepen tot zinken gebracht OOK MOTORRIJWIELEN OP GAS vroeger Stuka-aanvallen in Stalingrad Distributiestelsel voor de kleinhandelaren Spanje DE MOORD TE DRIEBERGEN Geveltoerist aan ’t werk Verbitterde gevechten in het Kaukasusgebied Het bedieningsgeld in Horecaf- bedrijven Brutale inbraken te Hilversum AGRARISCHE PERSPECTIEVEN De Vereenigde Staten en De strijd op Nieuw-Guinea De strijd in Egypte en aan het Oostfront Prof. Dr. Ir. J. H. PLANTENGA f Inleveringsplicht van gebruikt papier Zoon van lord Halifax in Egypte gesneuveld Zender Hilversum sluit een uur De verdeeling van groente en fruit J Heden en morgen: van 5.09 aar 2 nam. tot 7.40 aar v.m. >1 COURANT 330263; Boekh. J. B. v. Seters Ir., Theresiastr. 1Ó8a, Tal.* 772444; Boekh. F. D.Couvée, v. Hoytemastr. 66 Te'l.721187 Proeven in Denemarken geslaagd Engelsche Zaterdag j.l. werden ongeveer 500 jongens Bolsjewistische gevangenen m da straten van Stalingrad. P.K. Heine-We.-PoJ ijzeren beveiligings-spijlen stuk te zagen. Als bult hebben zij, waarschijnlijk met behulp van een paard en wagen, drie balen suiker, 50 kilo losse suiker, ongeveer drie, honderd pakjes boter, ruim duizend pakjes sigaretten en een hoeveelheid rijst meege nomen. Voorts hoeft een ware geveltoerist ingebroken in het perceel van het klee- dingmagazijn v d Meer aan de Groest, De man is tegen den voorgevel opgeklom men èn heeft op acht meter hoogte een glas 4n loodraam stukgeslagen, waardoor hij naar binnen kwam. Doordat hij zijn entree op deze wijze maakte, bleef de alarminstallatie in het pand buiten wer- In het centrum der gemeente Hilversum hebben inbrekers, beschut door het nach telijk duister, inbraken gepleegd, welke uitermate brutaal zijn te noemen. Zoo heb ben zij zich toegang verschaft tot het winkelpand der coöperatie „Help u zelf" aan den Hilvertsweg door het kelderraam stukken ter waarde van enkele duizenden guldens. Na de auto heeft thans ook het motor rijwiel kennis gemaakt met voortbewe ging door middel van een gasgenerator. In Denemarken heeft men n.l. proeven genomen met een motorrijwiel met zij span dat is uitgerust met een gasgene rator. waarmede het mogelijk is binnen bebouwde kommen ongeveer 60 k.m. te rijden op één lading hout, welke een ge wicht kan hebben van ten hoogste 6 k.g. Buiten de bebouwde kommen is het mo gelijk op één lading een afstand van ruim 80 k.m af te leggen, zoodat dit vervoer middel voor besteldiensten zeer geschikt lijkt. HAAGSCHE 2 K A F ZIÉKENVERVOER Den Haag) No. 115995. Doodelijke va! Te Amsterdam is in een fabriek aan den Distelweg een 57-jarige arbeider van een vijf pieter hooge stelling gevallen, king. De buit bestond hier uit kleeding- waardoor hij een schedelbreuk heeft ge kregen. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m M (0 reg.) /I 65, elke m.M m. tot 32 m.M. (10 reg 0.19. Elke m M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) /0 57. Dienstaanb ƒ0.38 Per» gevr. ƒ0 48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer Z.g. troncgeld niet vrij van omzet belasting De centrale persdienst van het Neder- landfcche Arbeidsfront schrijft ons: In aansluiting op de mededeeling van de onderbedrijfsgroep hotel-, café-, en restau rantbedrijf. dat bedieningsgeld vrij is van omzetbelasting, wordt ter voorkoming van misverstand de aandacht van de belang hebbenden er op gevestigd, dat, waar sprake ia van bedieningsgeld, gedacht moet worden aan het geld, dat door het bedienend personeel rechtstreeks van het publiek wordt ontvangen. Over z.g. tronc- gelden is in tegenstelling hiermede wel omzetbelasting verschuldigd. In een tijd, waarin zich vrijwel dage lijks onderwerpen van direct actueel en algemeen belang voordoen, waaraan on der normale omstandigheden ongetwijfeld een redactioneele beschouwing zou wor den gewijd. hetgeen thans als gevolg van nijpend ruimtegebrek helaas achter wege moet blijven. kunnen wij de „Deutsche Zeitung in der Niederlanden" weleens in stilte, en ditmaal voor één keer hard-op, benijden, dat zij in vrijwel iedere uitgave artikelen kan brengen, ge wijd aan de brandende vraagstukken van den dag. Over hot algemeen zijn deze ar tikelen. veelal van deskundige hand, zeer de moeite van het lezen waard en werken zij in hooge mate verhelderend, niet het minst die, welke het domein der economie bestrijken, het terrein dus. dat, wonderlijk genoeg, propagandistisch het minst be werkt wordt Sedert eenigen tijd brengt het blad een serie artikelen: „Fragen der gelenkten Wirtschaft", waarin verschillen, de problemen der geleide economie onder de loupe worden genomen. Dragen ver scheidene van deze artikelen een nogal sterk theoretisch en principieel karakter, thans brengt het blad uiteenzettingen be treffende de DuitscHte voedselvoorzienings- politiek^net alles wat daaraan annex is. een onderwerp van de practijk dus van de allereerste orde, niet alleen van belang voor Duitsche lezers, maar niet minder voor een Nederlandschen lezerskring, welke gewend is zelfstandig te denken over het probleem der voedselvoorziening in eigen land. Dr. Oskar Schwolling opent deze beschouwingen over „de deutsche Nahrstandspolitik" en op zijn artikel, dat wij jammer genoeg wegens plaatsgebrek niet kunnen overnemen, vestigen wij in het bijzonder de aandacht. Men treft het aan in de „D. Z. i. d. N.” van de vorige week Maandag. Na te hebben gewezen op het belang der in Sovjet-Rusland ver overde gebieden en op de geweldige krachtsinspanning van de Duitsche land bouwende bevolking, herinnert hij er aan. dat de Führer reeds in 1930 het agrarisch program onderteekende, dat een geleide landbouw-economische politiek vastlegde, waardoor Duitschland nooit meer door hee lot van den honger zou kunnen worden getroffen, zooals dit in den vorigen we reldoorlog als gevolg van de Engelsche blokkade het geval was geweest. In 1880 werd de voedselbehoefte nog voor 95 pCt. gedekt door de binnenlandsche productie, in 1913 echter voerde Duitschland reeds voor 25 pCt. uit het buitenland in. In de jaren na den oorlog werd het Duitsche volk steeds meer van het buitenland af hankelijk; de- Duitsche landbouw geraakte in een toestand van verval. Bij de over neming van de macht irt 1933 heeft de na- tionaal-socialistische leiding vóór alles een algeheele hervorming van den land bouw en van den boerenstand doorge voerd. Reeds bij de wet van 13 September 1933 werd de „Reichsnahrstand” in het leven geroepen, direct gevolgd door de „Reichserbhofgesetz", waardoor 700.000 agrarische bedrijven aan de vrije beschik, king van hun bezitters werden onttrokken. Dr. Schwolling beschrijft dan door welke maatregelen den Duitschen boer het besef werd bij gebracht, dat door zijn arbeid in de eerste plaats de veilige toekomst van het Duitsche volk kan worden verzekerd. Zoowel het landbouwkundig onderwijs als de doeltreffende regeling van den prijs en de markt voor agrarische producten hebben tot gevolg gehad, dat Duitschland dezen nieuwen oorlog kon ingaan zonder angst voor het spook van den hunger. Omstandig staat de deskundige schrijver stil bij de inwendige organisatie op agra risch gebied, een uitgebreide maar in ieder onderdeel voor een gezonde practijk van het economische leven doeltreffende organisatie, waarbij de agrarische markt ordening als een novum in de geschiede nis der eednomie mag 'gelden. Deze en dergelijke maatregelen, waarop wij hier slechts terloops de aandacht hebben kun nen vestigen, zijn ook voor ons land van het grootste belang. Wanneer wij de leuze „Nederland voedt zichzelf' in een verheu gende realiteit willen omzetten, dan is een nauwkeurig bestudeering van de agrari sche organisatie, zooals deze in Duitsch land tot zulke verrassende resultaten heeft geleid, dringend noodig. De geschiedenis van de 15 c.m.-granaten. Kleine wagentjes zorgen voor het transport naar de volgende faze. :o (PJL S.P.T. meldt: Naar de Engelscne radio vanmorgen bekend maakte, hebben de Geallieerde troepen op Nieuw-Guinea Kokoda bezet. Tevens wordt vermeld, dat een naar dit frontgebied opstoomend Ja pan sch convooi tot berugkeeren is ge dwongen. tenga over kunsthistorische onderwerpen tal van lezingen gehouden. In verschillende bladen en tijdschriften verschenen publi caties van zijn hand. De crematie vindt Donderdag a.s. plaats in het crematorium op Westerveld, na aankomst van trein 12 uur 47. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. piet „Kikeriki" „Da Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl ƒ3.95. Bulten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. en meisjes uit het gewest Noord-Holland tot lid van den Nationaïen Jeugdstorm geïnstalleerd. De staf- leider opperbanheer Quispel. nam de gelofte gn de nieuwe Jeugdstormers af. De Jeugdstormers. genoodigden en toeschouwers brengen den groet tijdens het spelen van het Volkslied. (folygoon-Sager») In den Ouderdom van 51 jaar is te Am sterdam plotseling overleden prof. dr. ir. J. H. Plantenga, oud-directeur van de Aca demie van Beeldende Kunsten alhier en hoogleeraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Prof. Plantenga werd 15 Januari 1891 te Rotterdam geboren. Hij volgde in zijn ge boortestad lager- en middelbaar onder wijs, studeerde aan de Technische Hooge- school en werd in 1919 bouwkundig inge nieur. Na zijn ingenieursexamen was hij werkzaam aan het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, vervolgens van 1920 tot 1923 werkte hij als architect bij den Rijks- gebouwendienst. Prof. Plantenga behaalde in 1920 met ir, Friedhoff den eersten prijs in de algemeene prijsvraag voor den bouw van een raadhuis te Sliedrecht. Hij bouw de voorts vele landhuizen en enkele raad huizen. In 1920 werd hij leeraar aan de Acade mie van Beeldende Kunsten alhier. In 1925 is prof. Plantenga aan de Technische Hoo- geschool cum laude bevorderd tot doctor in de technische wetenschappen. Drie jaar later werd prof. Plantenga benoemd tot directeur van de Academie van Beeldende Kunsten alhier. Veel en belangrijk werk heeft hij in deze functie verricht. Op 1 Maart 1942 werd hij benoemd tot hoog leeraar bij de Rijksacademie van Beelden de Kunsten te Amsterdam. Na kwart over zeven alleen programma's via de Radlocentrales Naar de persdienst van den Nederland schen Omroep ons mededeelt, zullen de zenders Hilversum I en II van hedenavond af in verband met de tijdswijziging een uur vroeger sluiten. De programma’s zijn voor de toesteibezitters dus slechts te be luisteren tot 7.15 uur n.m. Na kwart over zeven zijn de program ma’s alleen te beluisteren via de radio- centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. De inzameling van oud papier, zooals die door de wijkophalers van het Rijks bureau voor Oude Materialen en Afval stoffen (Romea) nu al sinds geruimen tijdgeschiedt, heeft weliswaar een be langrijke hoeveelheid nieuwe grondstof fen voor de Nederlandsche papierindus trie opgeleverd, doch zij is nog niet vol doende om in de totale behoefte te voor zien. Bovendien spreekt het vanzelf, dat, naarmate er minder nieuw papier ter be schikking van de huishouding, het bedrijf en den handel komt, de in te zamelen hoeveelheid oud papier zal dalen. Reeds op 10 October 1940 heeft de se- cretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart het z.g. Oude-Materialen- en Afvalstof fenbesluit afgekondigd, waarbij iederen „voortbrenger” verboden werd, oude materialen en afvalstoffen te vernietigen, weg te werpen of zoodanig te bewaren, dat hierdoor hun waarde als grondstof voor industrieele verwerking wordt ver minderd of teniet gedaan. Onder die be paling valt ook papier of kartbn, zoodra dit niet meer overeenkomstig zijn oor spronkelijke bestemming wordt gebruikt. En onder „voortbrenger” wordt iedereen begrepen, die in zijn beroep, bedrijf, in stelling, inrichting of huishouding oude materialen en afvalstoffen voortbrengt, dus zoowel zakenman als huisvrouw. Het is uiteraard niet alleen van belang dat men de oude materialen en afval stoffen niet mag vernietigen, het is even zeer noodzakelijk, dat zij terecht komen bij hen, die ze inzamelen en bewerken tot nieuwe grondstof. Daarom werd in het genoemde Oude-Materialen- en Afval stoffenbesluit bepaald, dat de aflevering Van deze oude materialen en afvalstoffen moet geschieden aan den door „Romea” erkenden vakhandel. Alleen wanneer de afvallen weer in eigen industrieel bedrijf kunnen worden gebruikt, is men piet tot aflevering verplicht. Groote behoefte aan grondstoffen Het is sindsdien gebleken, dat de hoe veelheid in te zamelen oud papier nog meer dient te worden opgevoerd, daar de behoefte aan deze grondstoffen voor de papierindustrie zeer groot is. Te dien einde is thans een besluit verschenen van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat de verplichting tot. in levering niet alleen beperkt tot oud papier,- doch uitstrekt tot gebruikt pa pier, waarover men als eigenaar, bezit ter of houder kan beschikken. De secre taris-generaal zal op grond van dit be sluit voorschriften geven, welke inleve ringsplicht van gebruikt papier opleggen, zoowel aan publiekrechtelijke lichamen als aan andere rechtspersonen (vereeni- gingen, instituten, stichtingen enz.) be- drijfsondernemingen en particulieren. Komt men deze verplichting niet na, dan zal het gebruikte papier worden wegge haald ter plaatse waar het zich bevindt, te forceeren en de daarvoor bevestigde op kosten van den inleveringsplichtige. Op deze wijze hoopt de overheid de inzameling van oud en gebruikt papier effectiever te kunnen maken dan tot nog toe het geval was. Bij overtreding van de voorschriften kunnen de straffen vol gens het Economisch Sanctiebesluit wor den opgelegd. Binnenkort kan men na dere voorschriften omtrent dezen inle veringsplicht verwachten. X V i V 8 V 5 V V V V v s V 5 De Utrecht sche rechtbank heeft de drie daders, die in de maand September van het vorige jaar den Utrechtschen jongeman Hornkamp in een bosch te Driebergen hebben vermoord, door hem onder voorwendsel, dat zij met een vlieg, tuig naar Engeland zouden vluchten, op een stille plek, te lokken om hem daar, na te wurgen, de hersens in te slaan en den polsslagader door te snijden, veroor deeld tot de volgende straffen: de 37. jarige Daniël Slagboom. 12 jaar (eisch: 20 jaar); de 23-jarige Gysbert van der'Ne^jt, 1 jaar 6 maanden (eisch: 5 jaar); de 22-jarige Theo Montijn, 5 jaar (eisch: 8 jaar). Allen met aftrek win voorloopse hechtenis. duitsch WEERMACHTBERICHT hoofdkwartier van den füh. RER, 3 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: In den Westelijken Kaukasus leidden aanvallen en tegenaanvallen tot verbitter de gevechten, waarbij onze troepen hun stellingen handhaafden en bij een tegen actie terrein wonnen. Slowaaksche troe pen vernietigden ingesloten vijandelijke strijdkrachten. Ten Oosten van Alagir braken Duitsche troepen in voortdurenden aanval door zeer versterkte en door mij nen beschermde vijandelijke stellingen. Zware verliezen werden den vijand toegebracht door bomaanvallen en mi- trailleurvuur der luchtmacht. Een pant, sertrein werd vernietigd. In de Kalmuk. kensteppe werd vijandelijke cavalerie met aanzienlijke verheden door een Duit. schen tegenaanval teruggeworpen. In Stalingrad duurt de zware aanvalt, strijd om huizenblokken en straten voort. Stuka's zetten hun aanvallen op de fel omstreefen nesten van verzet in het Noordelijke deel der stad voort. In weerwil van den hardnekkigen tegen stand verloor de vijand opnieuw terrein. Zijn steeds herhaalde tegenaanvallen mislukten. De treinverbindingen ten Oosten van de Wolga en de veerdienst over de rivier werden voor geruimlen tijd verbroken door de actie van afdee. lingen gevechtsvliegers. Aan het Don-front deed de vijand pogin gen om de rivier over te steken, welke eteeds door Roemeniërs, Italianen en Hon garen górden verijdeld met zware ver hezen voor den vijand. Italiaansche jagers deden in scheervlucht aanvallen op veld- Stellingen. Hongaarsche troepen vernietig, den bij een uitgebreide stoottroepactie tal rijke kazematten en gevechtsstellingen aan den Oostelijken oever der rivier en maak-, ten gevangenen. Ten Zuidoosten van het ïlmenmeer duren de hardnekkige plaatse lijke gevechten op het volkomen drassige terrein voort. In den strijd tegen koopvaardij- en oorlogsvloot der Sovjet-Unie heeft de luchtmacht in October aan de kust van de Zwarte Zee op de Kaspische Zee. op den benedenloop van de Wolga en op het Ladogameer in totaal 33 vracht- en trans portschepen van verschillende tonnage, waaronder een groot aantal tankschepen en een bewakingsvaartuig vernietigd. Voorts werden 32 vrachtschepen van alle soorten en 4 oorlogsvaartuigen door aan vallen uit de lucht beschadigd. In het Kanaal is in den nacht van 1 op Ten einde een billijke verdeeling van de groente en fruit onder de detaillisten te verkrijgen is in den Haag, evenals in andere plaatsen, ingesjeld een verdeelings- commiSsie en een verdeelingskantoor. Voorzitter en lid van de commissie en hoofd van het kantoor is een door de vak groep Groothandel aangewezen grossier Leden van de commissie zijn een vertegen woordiger van den detailhandel en iemand, aangewezen door den burgemeester. De verdeeling van de groente en het fruit geschiedt naar rato van 1941. Alle detail listen zijn daarom verplicht hun omzet van groente, fruit en aardappelen in dat jaar nauwkeurig op te geven. Natuurlijk wor den deze opgaven gecontroleerd, hetgeen betrekkelijk gemakkelijk is, daar men kan beschikken over de cijfers van de betaalde omzetbelasting. Op basis van dien omzet van 1941 ontvangen de kleinhandelaren punten. Iedere punt geeft recht op een bonkaart. Een detaillist, die dus genoteerd staat voor 5 punten, ontvangt 5 bonkaar ten. De verdeelingscommissie weet nauw keurig hoeveel groente en welke groente er is aangevoerd Zij wijst voor iedere groente een bon aan en bepaalt tevens de hoeveelheid, die op een bon door den kleinhandelaar van den groothandelaar gekocht kan worden. Nu kan het gebeuren, dat van een bepaal de groente niet zooveel aanwezig is, dat iedere kleinhandelaar wat kan ontvangen. Dan wordt bepaald, dat b.v. de handelaren A. tm. G. iets krijgen, den volgenden keer de andere handelaren, enz. Wat wordt met deze regeling bereikt 7 Ten eerste, dat de eene detaillist niet meer krijgt dan de ander, omdat hij heeft weten te bereiken, dat de grossier hem met een goedgunstig oog beziet. Ten twee de, dat alle winkeliers alle groentesoorten wanneer ze er zijn ontvangen. Ten derde, dat contröle op de detaillisten veel gemak- In den loop der jaren heeft prof. Plan- lelijker is geworden. Immers nauwkeurig kan worden nage gaan wat een detaillist ontvangt Ten vier de wordt een eind gemaakt aan het euvel van het berekenen van een extra-prijs door den grossier, aangezien de verkoop aan de detaillisten op den bon is. Het spreekt vanzelf, dat deze regeling, wil zij in de practijk goed verloopen, goed voorbereid moet worden. De verdeelings commissie hoopt echter over een dag of tién met haar feitelijke werkzaamheden te kunnen aanvangen. Een belangrijke kwestie ter regeling blijft nog de verkoop van groente en fruit aan consumenten. Wij mogen het vertrou wen uitspreken, dat de bevoegde instanties pok te dien aanzien diligent zijn en niet zullen nalaten al het mogelijke te doen om den moeilijkheden het hoofd te bieden; 2 November een aanval van Engelsche mo. tortorpedobooten op een Duitsch convooi verijdeld door het geconcentreerde af weervuur van de Duitsche beschermende strijdkrachten. Een vijandelijke motortor pedoboot, werd in brand geschoten. In den afgeloopen nacht kwam hetzelfde con vooi opnieuw in gevechtscontact mef En gelsche motortorpedobooten, waarbij 1 vijandelijk vaartuig zoo zwaar beschadigd wérd, dat het verloren geacht kan worden. In het fel omstreden Stalingrad. De boLsjewisten verdedigen zich tot hun vernietiging; op het „Roode Plein” in Stalingrad. (P.K. Bauer-Altvater-P.B.Z.-Recla.) De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met de hervatting na een dag van betrekkelijke rust van he offensief, is de tweede phaie van den strijd om de stelling van El Alamein be gonnen. De eerste ronde is op een voor de Engelschen weinig bemoedigende wijze geëindigd. De taktiek van de aan vallers is dezelfde als in de eerste phase van den strijd. Wederom is het een aan stormen op de Duitsch-Italiaansche stel lingen, waarvan er veie indertijd door de Engelschen zelf zijn aangelegd en welke daarna door de strijdkrachten van de as nog verder zijn versterkt.- Tot een pantserslag, zooals die bij vorige offen sieven aan het Noordafrikaansche front is geleverd, is het nog niet gekomen. Trouwens, het is aan te nemen, dat Rommel er voorloopig mee zal volstaan, de aanvallen, die den Engelschen op zulke hooge verliezen komen te staan, af te weren en niet de veilige beschut ting zjjner verdedigingsstellingen zal ver laten om het op een pantserslag te laten aankomen. Tot dit laatste bestaat voor alsnog geen aanleiding, daar de thans •door Rommel gevolgde tactiek de En gelschen dwingt tot een strijdwijze, welke veel van hun krachten vergt. Vin de gevechten aan het Oostelijke front trekken die ten Westen van de Terek de aandacht, welke thans geleid hebben tot de inneming van Alagir. Hoe wel het verkeerd zou zijn, van een nieuw offensief te spreken, zijn de aanvallen der Duitsche en verbonden troepen in dezen sector onmiskenbaar in hevigheid toegenomen. De Ossietische heirweg, die thans voor de bolsjewieken versperd is, vormt een der twee voor wagens bereidbare wegen, die over het Kaukasusgebergte naar het Zuiden voeren, en loopt in Zuidwestelijke richting naar Koetais. De andere, de Groesinische heirweg, loopt van Ordjo- nikidze naar Tiflis. Deze wegen leiden langs diepe afgronden en stéile bergwan den en zyn betrekkelijk gemakkelijk te versperren, zoodat het strategische be lang er van niet overschat moet worden. De aanvallen, welke de bolsjewieken nog van tijd tot tijd ter ontlasting van Stalingrad ondernemen, hebben volko men hun kracht verloren. Aan de p<vgin- gen, welke de bolsjewieken hebben on dernomen, om door het overzetten van troepen over de Wolga, aan de nog over gebleven verdedigers van Stalingrad ver lichting te brengen, hecht men in mili taire kringen te Berlijn niet de geringste beteekenis. Hoogstens kunnen op deze wijze eenige bataljons naar den Weste lijken oever van de Wolga worden over gebracht, doch deze kunnen op den strijd in het gebied van Stalingrad geen noe- menswaardigen invloed meer uitoefenen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310; Fll.: RIJsw-, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E, G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778035; N.V Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tel. De Haagsche Tram gebruikt ’s win ters duizenden kilogrammen pekel voor het schoonhouden van wissels, rails e.d. In de pekelkeet laadt men de wagens reeds vol voor den a,s. winter (Polygoon-Meyer) Naar uit Washington wordt gemeld, is de tweede zoon van den Britschen am bassadeur te Washington, lord Halifax, bij de gevechten in Egypte gesneuveld. Hij was officier van de luchtmacht. Te Oudorp bij Alkmaar zijn de fundeeringen gevonden van het kasteel Middelburg, gebouwd in opdracht van Graaf Floris V. Polygoon-Kuiper) Naar S.P.T, uit New York meldt, heb ben 400 bekende Amerikaansche persoon lijkheden tot president Roosevelt een ver zoekschrift gericht, waarin de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Spanje wordt geëischt. De petitie is o.a. onderteekend door den bekenden Ameri- kaanschen auteuqjLewis Mumford en door den president van den zeeliedenbond E. Curran. Het verzoek om de diplomatieke be trekkingen met de Spaansche regeering te verbreken wordt daarmede gemoti veerd. dat Spanje, ondanks het feit, dat Amerika in oorlog met het fascisme is. propaganda voor de fascistische ideeën in de Zuid-Amerikaansche staten tracht te maken. JOSEPHINE BAKER OVERLEDEN De 36-jarige negerdanseres. Joséphine Baker, die eens lauweren oogstte in ge heel Europa, is in een ziekenhuis te Casablanca in Fransch-Marokko aan tu berculose overleden. Het laatst trad zij in Lissabon en Oporto in het openbaar op. Sedert had zij in de grootste armoede in Portugal en in Fransch-Marokko geleefd. 2 Maan: 3 Nov. op 12.58 v.m., on- 2 der 3.17 n.m.; 4 Nov. op 2.06 v.m., onder 3.41 n.m. 8 Nov. N.M. J Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 3 Ziekenfondsleden de Volharding i no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 y 1 Z lok end lenst a:a 11saac De slag In Egypte duurt met toenemen* de hevigheid voort. Het binnendringen van sterke vijandelijke gepantserde af- deelingen aan den Noordelijken sector van het front werd opnieuw door niets ontziende dapperheid in een tegenaanval opgevangen. Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten deden op de bolang. rijkste punten van het gevechtsterrein on vermoeid aanvallen op Britsche gemotori seerde strijdkrachten, artilleriestellingen en achterwaartsche verbindingen. Duitsche en Italiaansche jachtvliegers schoten 15 vijandelijke vliegtuigen neer, terwijl 1 Duitsch vliegtuig verloren ging. Bovendien werden gisteren boven de Middellandsche Zee 5 Britsche vlieg, tuigpn neergeschoten, waarvan 1 door een Duitsche duikboot. Aan de Kanaal, kust verloor de vijand gisteren 4 vlieg, tuigen. Zooals in een extra-bericht medege deeld, is ten Oosten van de Canadeesche kust een groep Duitsche duikbooten in weerwil van het slechte weer en het slechte zicht in contact gekomen met een van Amerika naar Engeland varend convooi. geheel geladen met oorlogs. materiaal en levensmiddelen. In hardnekkige aanvallen, die verschei dene dagen en nachten duuraen, werden van dit krachtig beschermde vijandelijke convooi 16 schepen met een gezamenlljken inhoud van 94.000 ton tot zinken gebracht, waaronder 3 munitieschepen, die bij den eersten aanval in de lucht vlogen. Twee andere schepen met een gezamenlijken in houd van 11.000 ton, alsmede een tor pedojager en een korvet, werden getorpe deerd. Slechts Verstrooide resten van het convooi konden in den dichten mist ont komen. •V v --

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1