Voor den Germaanschen strijd De gevechten Egypte in No. 18329. Donderdag 5 November. 1942. vertrokken Weder 300 man ruim Opnieuw 26 schepen tot zinken gebracht Evacuatie-problemen VERDUISTEREN Australiërs verdedigingsgordel Knox Amateur dans- en amusements orkesten De 3V2 pCt. Nederlandsche Staatsleening 1942 nam. tot i i i i i i i i i Volharding JONGEN VERDRONKEN Fransche communisten gearresteerd i i Engelschen lijden zware verliezen De Amerikaansche verkiezingen De Duitsche opmarsch in den Kaukasus Luchtaanvallen op Engeland Het verloop van den strijd Saccessen van Daitsche duikbooten tijdens operaties over uit gestrekte gebieden Uit raam gevallen kind opgevangen en gered J Heden van 5.05 nar i 7.43 aar v.m. Aanwijzing dienstplichtigen Arbeidsdienst Afscheidssamenkomst in den Dierentuin Salomon-eilanden, Nieuwe Hebriden en Fidsji-eilanden Huispersoneel en Ziektewet over den oorlog in de Stille Zuidzee i&r I ‘SU I I I COURANT HAAGSCHE (P.K. Herfort-H.H.-St.) Controleert Uw verl Gisteravond is de 16-jarige M. M.. wd-Z nende in de Scheldestraat alhier, door de duisternis misleid in het water langs het. Groenewegje geloopen en verdron- ken. Het stoffelijk overschot werd met een dreg opgehaald en overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. „Een moeder over den Arbeidsdienst” Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum II, in de serie brandende kwesties over het on derwerp: „Een moeder over den Arbeids- t Herhaaldelijk worden tot ons, sehrif- telijk, zoowel als telefonisch, verzoeken gericht, evacuatie-problemen op te los sen, advies te geven in moeilijkheden of nadere bijzonderheden mede te deelen. Wij kunnen onzen lezers buiten de officieele bekendmakingen, die reeds zijn of nog zullen worden gepubliceerd, geen andere mededeelingen doen. Door het Fransche ministerie van Bin- nenlandsche Zaken is de arrestatie van een groot aantal Fransche communisten bevestigd, die is uitgevoerd door de Fran sche politie in samenwerking met de Duit- sche autoriteiten. Onder de gearresteer den bevinden zich, naar wordt gemeld, de bedrijvers van zeer belangrijke sabotage daden. Dé leider van de Fransche politie in 't bezette gebied, Bousquet, heeft aan deze arrestatie een groot aandeel gehad. Eeretafelen der gevallenen in het hoofd kwartier van het Vrijwilligerslegioen Ne derland in Den Haag. Deze eeretafelen, waarop de namen der gevallen Ne derlandsche vrijwilligers aan het Oostfront zijn aangebracht, werden Zaterdag jj. door luitenant-generaal H. A. Seyffardt plechtig ingewijd. De eeretafelen met in het midden een medaillon, voor stellende den gehelmden kop van een frontsoldaat, met daarboven de opdracht .Aan onze gevallen kameraden”. (Polygoon-Meyerl i i no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 i J ZIEKENVERVOER (Ziekendienst i Den Haag) No. 115995. /IJ. PRIJS DEZER COURANTi Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met -Kikerüd", „De Nieuwste Mode", „Kol, Bijbl," en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl, 4.10, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., ft. p. p. 10 c. In militaire kringen te Berlijn ken merkt men de situatie in Noord-Afrika aldus, meldt het A.N.P., dat maarschalk Rommel den toestand volkomen in de hand heeft en nog steeds tot het initiatief poodig i 1 dienst”’ Optreden zonder vergunning verboden In de Ned. Staatscourant van 4 Nov. is opgenomen een besluit van den secr.- gen. van Volksvoorlichting en Kunsten, betreffende de amateur dans- en amuse mentsorkest^!. Hierin wordt o.m. bepaald dat deze, al dan niet tegen betaling of vergoeding, slechts in het openbaar mogen optreden wanneer zij daarvoor vergun ning hebben gekregen van genoemden secretaris-gen. Ieder optreden wordt als openbaar beschouwd, tenzij in huiselijken kring, bijgewoond door hoogstens twintig personen, de leden van het orkest inbe grepen. Niet-nakomen van deze voorschriften wordt beschouwd als overtreding. Optre den zonder vergunning kan worden ge straft met een geldboete van ten hoogste 1000 of hechtenis van ten hoogste zes maanden, en optreden zonder nakoming van de bij de vergunning gestelde voor waarden met een geldboete van ten hoog ste 500 of hechtenis van ten hoogste drie maanden. vervulling zullen gaan. Amerikaansche ambassadeur bij Rios De Amerikaansche ambassadeur te Santiago de Chile heeft Dinsdag een lang durige audiëntie gehad bij president Rios. Hij verklaarde een persoonlijke bood schap van Roosevelt te hebben overhan digd, welke de uitnoodiging herhaalt tot een bezoek van Rios aan Washington, aangezien belangrijke problemen betref fende de betrekkingen tusschen de beide landen en op het vasteland te bespreken zijn. De ambassadeur deelde mede, dat hij nog geen formeel antwoord had ont vangen. De laatste berichten over de Congres verkiezingen in de Ver. Staten melden, dat in den Senaat de republikeinen tot dusver 17 zetels en de democraten 15 ze. tels hebben veroverd, zoo meldt de Brit, sche berichtendienst. Twee zetels zijn nog onbekend. Voor het Huis van afgevaar digden hebben de democraten tot dusver 205 en de republikeinen 194 zetels veroverd. Van 3 zetels is de uitslag nog niet bekend. x S.P.T. meldt: Ofschoon de uiteindelijke cijfers van de Amerikaansche verkiezin gen nog niet bekend zijn, blijkt toch uit de Newyorksche berichten, dat de de mocraten zoowel in het Huis van afge vaardigden als in den Senaat de meer, derheid hebben behouden. De nieuwgekozen republikeinsche gou verneur van den staat New York, Dewey, heeft aan president Roosevelt een tele gram gezonden, waarin hij verklaart, loyaal achter den president te staan in diens oorlogspolitiek. De meening te Berlijn Naar het A.N.P. meldt wenscht men te Berlijn geen voorbarige gevolgtrekkin gen te maken uit de tot nu toe uit Ame rika ontvangen verkiezingsuitslagen. In geen geval verwacht men in Berlijnsche politieke kringen van de zich blijkbaar afteekenende overwinning der republi keinen een fundamenteele wijziging van de oorlogspolitiek van Roosevelt, daar deze, naar men verklaart, reeds lang voor zorgen heeft getroffen om te verhinderen dat parlementaire instellingen invloed op zijn politiek uitoefenen. Desondanks meent men in Berlijn' te kunnen verklaren, dat de stembusover winning der republikeinen in den staat New York en ook in andere deden der Ver. Staten een zekere wilsuiting van een deel van het Amerikaansche volk te gen de politiek van willekeur van Roo sevelt doet zien. degel en bestaat in het Noorden 1 een reusachtig zoutmoeras. dat In het gebied ten Oosten van Alagir rukken de Duitsche troepen, in weerwil van den hardnekkigen tegenstand, verder op. Door luchtaanvallen werden op den Groesinischen heirweg vijandelijke colon nes verstrooid. Naar het D.N.B. verder verneemt, ztfn de sovjettroepen uit het gebied van Ach- alzychAchakalakiLeninkan terug ge trokken. Zij zijn in geforceerde marschen via Tiflis en den Ossietischen en Groesi nischen heerweg naar het Noorden ge zonden, om den zeer krachtigen Duit- schen aanval in het gebied van Ordsjoni- kidze (Wladikaukas) tot staan te brengen. Lichte gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, op 3 November in scheervlucht verrassende aanvallen gedaan op verkeerswegen aan de Zuidkust van het Britsche eiland. Kort na 12.00 uur vielen zij den Westelijken oever van de Lyme-baai aan en bombardeerden uit ge ringe hoogte een transporttrein. Verschei. dene wagons werden vernield. De spoor lijn werd op verscheidene plaatsen ver nield. Gevechtsvliegtuigen van het type He 111 bombardeerden de belangrijke visschers- haven Great Yarmouth. Gevechtsvliegtui gen vielen voorts de stad Norwich aan de Engelsche Oostkust aan en wierpen uit een hoogte van circa 50 meter bommen op de werkplaatsen van een tamelijk groote fabriek, die zwaar beschadigd wer. den Alle vliegtuigen keerden op hun steunpunt terug. De Amerikaansche troepen in Engeland Het is den Amerikaanschen soldaten in Groot-Brittannië, naar de Britsche berich tendienst meldt, verboden tijdens hun ver lof in den tijd van Vrijdag tot Zondag van spoorwegen of autobussen gebruik te ma ken. Deze bepaling, die is afgekondigd door het Amerikaansche hoofdkwartier, beoogt, zoo wordt- in het bericht verder gezegd, het goederenverkeer in het week einde te ontlasten. Amerikaansche soldaten, die tijdens hun verlof, naar Londen of andere groote ste den reizen, mogen zich alleen in de clubs van het Roode Kruis ophouden. Voorts boeten de Amerikaansche soldaten een< «straffe en soldateske houding” toonen ten het prestige van de Amerikanen hoog te houden. Inschrijving van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maakt be kend, dat op grond van artikel 6 der ver ordening 41/1941 aan niet-commercieele vereenigingen en stichtingen vergunning wordt verleend in te schrijven op de 3| pCt. Nederlandsche Staatsleening 1942. Zoodra toewijzing heeft plaats gevon den dienen de bedragen, waarvoor aan deze Staatsleening is deelgenomen, aan den commissaris voornoemd te worden medegedeeld. kan overgaan, indien hem dit voorkomt. Ook de nieuwe poging van de Engel schen om de beslissende doorbraak door de Duitsch-Italiaansche stellingen te for- ceeren, is niet gelukt. Men schat het aan tal tanks, dat generaal Alexander al heeft verloren, op een 500-tal. Vooral Austra lische, Grieksche en Gaullistische troe pen hebben zware verliezen geleden, ter wijl ook ditmaal weer het Britsche bloed werd ontzien. Voorts merkt men op, dat de aanval van 3 November tot nog toe de zwaarste van het offensief is geweest. De aanval van de Britsche tanks op den Noordvleu- gel der stelling van El Alamein heeft zich de laatste 24 uur opgelost in afzonderlijke gevechten, waarin de superioriteit van de Duitsche tankwapens duidelijk aan den dag treedt. Alles bijeengenomen hebben de Britten hun operatieve doel niet be reikt. In aanvulling op het Duitsche Weer- machtbericht verneemt het D.N.B., dat de hevige gevechten op het Egyptische oorlogstooneel voortduren. De Duitsch- Italiaansche stellingen liggen met den rechtervleugel tegen het dal van Kattara, terwijl de linkervleugel tegen de Middel- landsche Zee leunt. Het dal van Kattara, dat een lengte van 300 km. en een breedte van 100 km. heeft en in de rich ting Oostwest loopt, ligt 133 m. beneden den zeato.- geheel uft met voertuigen niet door te komen is. Daar het omtrekken van den rechtervleu gel van het Duitsch-Italiaansche pantser- leger dus onmogelijk was, moest gene- rsal Alexander besluiten tot een frontalen aanval. Hij koos voor zijn offensief den Noordelijken sector van het front van El Alamein. De eerste aanvalsstoot had en kele plaatseljjke doorbraken van de aan pantser- en infanterieformaties sterk su perieure Engelschen tot gevolg. Een door veldmaarschalk Rommel persoonlijk ge leide tegenaanval trof met volle kracht het centrum van de Britsche aanvalswig. Na een pantserslag van verscheidene uren moesten de Engelschen in den avond van den 8n aanvalsdag hun ge- heele terreinwinst weer prijsgeven. De pantserslag Ondanks sterke verliezen aan pantser wagens en groote verliezen der in den •strijd gebrachte Australische. Grieksche en Gaullistische troepenformaties beslo ten de Britten tot voortzetting van den aanval. Steeds weer werden golven pant- sergevechts wagens en gemotoriseerde eenheden tegen de Duitsch-Italiaansche steunpunten in den strijd gebracht, om met sterken steun van de luchtmachi de beslissende doorbraak te forceeren. Wanneer de Engelsche berichtendienst reeds van een bewegingsoorlog spreekt, is dit een beslist misleidende voorstelling van den toestand. Bij de uitgestrektheid van het gevechtsgebied kan het voorko men, dat een vyandelijke pantserverken- ningswagen of een gemotoriseerd voer tuig, dat gebruik maakt van hevige zand stormen tusschen de Duitsch-Italiaansche bewakingen binnen twee steunpunten doorrijdt. Deze doorgedruppelde vijande lijke strijdkrachten moeten óf terug óf worden in het achterwaartsche gebied onschadelijk gemaakt. In feite is den Britschen troepen, dank zij den ongebro ken strijdgeest van het Duitsch-Italiaan- sche pantserkorps tot nu toe geen beslis sende doorbraak gelukt. Om de Duitsch- Italiaansche steunpunten en grendelstel- lingen vinden zware afzonderlijke ge vechten van pantserwagen tegen pantser wagen plaats, welke vaak op zeer korten afstand met zeer groote verbittering wor den gevoerd en steeds weer de groote superioriteit der anti-tankwapens van de as-mogendheden bewijzen. Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen hadden in groote mate deel aan den succesvollen afweer der vijandelijke aanvallen en konden ondanks de hooge eischen aan het Egyptische front aan hen gesteld, hun gewone hevige aanvallen op het eiland Malta voortzetten. De onafge broken aanvallen der Engelschen met superieure infanterie- en pantserstrijd- krachten duren voort en men zal de ont wikkeling gedurende de komende dagen moeten afwachten. Vast staat dat gene- raal-veldmaarschalk Rommel voor alle operatieve beslissingen volledige bewe gingsvrijheid bezit. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 11600 Bijkant. Sohev. Kelzeretr. 319. Tel. 550310) Ftl.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendal), Oranjel. 3, Tal. 119461) Voorb., Boekh. H. E. G. Ruye, Heerenstr. «4,Tel. 778036; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters jr., Thereslastr. losa, Tol. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 'w gat- en eleetriciteitt- kruik geregeld HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede Tijdens operaties over uitgestrekte ge bieden, van de Noordelijke IJszee tot in de wateren ten Zuiden van Madagascar, hebben Duitsche duikbooten na de groote auccessen der laatste dagen in onvermoei- den aanvalsgeest den vijandelijken trans- portvloten opnieuw de zwaarste verliezen toegebracht. Andere duikbooten hebben tijdens de achtervolging van alleenvarende schepen in de Noordelijke Ijszee bij bet eiland Jan Mayen, in het Noorden van den Atlanti schen Oceaan, bij St. John, in het Equato riale gebied, bij het eiland Fernando No. ronha, in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan, voornamelijk in de wateren bij Kaapstad, en in het randgebied van den Indischen Oceaan ten Zuiden van Mada gascar 2o schenen met een gezamenlijke*) inhoud van 131.000 ton tot zinken ge* bracht. Een dezer schepen is ondergegaan met de bemanningen van 5 tot zinken ge brachte schepen, die in de beschikbare redding beo ten geen plaats konden vinden. Hierdoor heeft de vijand opnieuw 26 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 168.000 ton verloren. Een deel dezer schepen was geladen met oorlogs materiaal, voor het front in Noord-Afrika bestemd, In het Noorden van den Atlantischen Oceaan kregen zij bij de hardnekkige achtervolging opnieuw oontact met de resten van het voor Engeland bestemde convooi, dat met oorlogsmateriaal en levensmiddelen geladen was en waaruit reeds 16 schepen met een gezamenlijken inhoud van 94.000 ton tot zinken waren gebracht. Zij brachten van dit oonvooi wederom 6 schepen met een gezamenlij ken inhoud van 37.000 ton tot zinken en beschadigden 2 schepen door torpedo, treffers. FRIJ8 DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 33 m.M. (10 reg 0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. n. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) /0.57. Dienstaanb. 10.38 Pers gevr. 10.48 Adv, „Br. bur. v. d. bl." 10 c meer De „Dépêche de Toulouse” verhaalt, hoe te Thiers, in het departement Puy de Döme. een meisje van 4 jaar uit de 3e verdieping naar beneden viel in de ar men van een juist passeerenden film operateur. De man, die in de straten van Thiers wandelde, hoorde eensklaps, van boven komend, den noodkreet van een kind. Hij keek op en zag een kind naar beneden vallen. Onmiddellijk breidde hi zijn armen uit en het gelukte hem, het meisje op te vangen. Ofschoon beiden tegen den grond werden gesmakt, liep niemand verwondingen op. De filmman liep met de kleine in den arm het huis in en leverde het af bij een zeer verbaasd ouderpaar, dat van de geheele escapade niets had bemerkt Voor het front in Afrika. Op de ka den liggen onoverzienbare hoeveelheden materiaal voor het Duitsche Afrika- corps. Vrachtauto’s, prikkeldraad, mu nitie en onderdeelen verdwijnen in de vrachtschepen, welke onafgebroken het materiaal naar het Zwarte Werelddeel brengen. schiedt om het bolsjewisme eener. en het Amerikanisme anderzijds te bevechten. Gij gaat thans, aldus spreker, uit om te zorgen, dat een nieuw Europa kan worden gebouwd, waarin voor een ieder plaats zal zijn en gij zult later met trots kunnen zeggen, daaraan te hebben me degewerkt. Men kan het Nederlandsche volk in zijn geheel het feit niet kwalijk nemen, dat slechts een gedeelte zijn medewerking verleent, want, dit volk is nog zonder regeering. Wij zullen echter, zoo onge veer ging spreker voort, ons best dóen om dit volk nationaaLsocialistisch te maken. Gij gaat, aldus eindigde Mussert, voor de eer van Uw volk en Uw vaderland strijden voor een nieuw Europa, waarin ieder zich geborgen zal weten. Plechtig weerklonk hierop het WilheL mus door de zaal. Socialisme van de daad S.S. Gruppenführer Generalleutnant der Polizei Rauter, sprak tenslotte de vertrekkende S.S._ en Legioenmannen toe en dankte hen voor hun bereidvaardig heid. Hij noemde het leven van den front, strijder socialisme van de daad, want plichtsbetrachting, verzorging en kame raadschap gelden aan het front gelijke lijk voor allen, onafhankelijk van eiken rang of van eenige klasse. De karakter- eigenschappen van het Noordsche volk komen daar tot haar sterkste uiting. Spreker zeide overtuigd te zijn, dat de vertrekkenden zich zullen gedragen als goede Germanen en als pioniers voor het Europa dat komen zal. Blijft, aldus spreker tot deze Neder landsche jongemannen, getrouwe dappere zonen van Uw vaderland. De plechtigheid eindigde met het spe len van de gebruikelijke volksliederen. In den vooravond is het contingent van het station Hollandsche Spoor naar Duitschland vertrokken. i Maan: 5 Nov. op 3.17 v.m., on der 4.06 n.m.; 6 Nov. op 4.31 v.m., onder 4.31 n.m. 8 Nov. N.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de In de Ned. Staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secr.-gen. van Algemeene Zaken betreffende de aan wijzing van het aantal arbeidsdienstplich- tigen en het tijdstip van opkomst. Hierbij wordt bepaald: Zij, die geboren zijn van en met 1 Oct. 1924 tot en met 31 Dec. 1924, en niet of niet volledig in een beroep of bedrijf werkzaam zijn en geen geregelde beroeps of schoolopleiding volgen, zullen voor zooveel zulks naar het oordeel van den commandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst noodig is worden opgeroe pen tot heti vervullen van arbeidsdi^nst- plicht gedurende het tijdvak van 4 Jan. t.m. 12 Juni 1943; zij, die aangesteld zijn of voor 1 Jan. 1943 aangesteld worden in apenbaren dienst of bij het bijzonder on derwijs en geboren van en met 2 April 1922 tot en met 31 Maart 1923, worden l opgeroepen voor het vervullen van ar- beidsdienstplicht gedurende het tijdvak van 4 Jan. t.m. 12 Juni 1943; zij, die in het bezit zijn van een in 1942 verworven einddiploma van het gymnasium of de hoogere burgerschool B of van een met een zoodanig diploma gelijkgesteld getuig schrift, die den leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt en zich hébben opgegeven voor den in Sept. 1942 aangevangen cursus van scholen voor middelbaar nijverheids onderwijs of met het oog op dien cursus eenige practische vooropleiding hebben gevolgd of zullen volgen, worden ópge- roepen voor het vervullen van arbeids- dienstplicht gedurende het tijdvak van 1 Juli t.m. 15 Dec. 1043. Dezer dagen is wederom een groep van meer dan driehonderd man Nederlandsche Jongemannen als vrijwilligers ter deelne ming aan de 8.S.-oploidir4g vertrokken om straks in den wapenstrijd der Ger manen voor het nieuwe Europa te wor den ingesohakeld. Het is de stem hunner overtuiging, dat onder de geniale leiding van den Führer aller Germanen, die strijd tot een zegevierend einde zal wor. den gebracht, welke stem hen daartoe heeft opgeroepen. De zaal van den Dierentuin, waarin zij voor het afscheid waren samengekomen, was weder op passende wijze getooid, zoowel met de nationale vlaggen als met de kleuren en emblemen van N.S.B. en S.S. en opnieuw hadden hooge autoritei ten van hun belangstelling doen blijken. Een muziekcorps van de Duitsche Poli tie was ter opluistering aanwezig. Toespraak luit.-generaal SeyHardt De commandant van het Vrijwilligers- Legioen Nederland, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, trad als eerste spreker naar voren en zeide, dat deze jongeman nen door hun vrijwillige aanmelding ge toond hebben, den nieuwen tijd te begrij. pen en dat zij hebben ingezien, niet té mogen ontbreken bij degenen, die onder Hitler’s leiding het beestachtige bolsje wisme bevechten. Welbewust hebben zij hun besluit in het belang van ons land genomen, een besluit, dat doorzettings vermogen eischt in alle komende om standigheden. Evenals de kameraden, die U zijn voorgegaan, aldus spreker, moet ook gij de eer van den Nederlandschen stam hoog houden. Aan een ijzeren dis cipline zult ge U hebben te onderwerpen om de vrijheid te verwerven, die als doel voor oogen staat. Vervolgens deed spreker uitkomen, dat tijdens hun dienst voor de achterblijvende familieleden wordt gezorgd ten dat, in. geval van sneuvelen, het als een eere. plicht wordt beschouwd, die zorg van blijvenden aard te doen zijn voor de na bestaanden. Spreker eindigde met Gods zegen in te roepen voor deze strijders. Toespraak Ir. Mussert De leider van de NationaaLSocialistL sche Beweging der Nederlanden, ir. Mus sert. hierna het woord nemend, consta teerde. dat er op zichzelf niets tragisch in zit, .indien men, zooals deze jongeman nen, zijn vaderland verlaat. In vroegere tijden hebben duizenden en duizenden ons vaderland verlaten en ertoe bijgedragen, dat Nederlandsche energie en Nederland sche roem werden verbreid. Waar, in te genstelling met vroeger, thans niet de geheele buurt de vertrekkenden uitge leide deed, doch misschien slechts een enkeling, daar schreef spreker dit toe aan kortzichtigheid van de massa. Eens ech. ter zal het geheele Nederlandsche volk begrijpen, waarom Nederlanders aan den strijd tegen bet bolsjewisme hebben deel genomen. Mussert schetste voorts de beteekenis van hefr strijderschap en hij herinnerde aan 1 Augustus 1914. toen hij zichzelf voor den militairen dienst meldde. Den in dezen dienst doorgebrachten tijd be schouwde spreker nog als den mooisten van zijn leven. C Verder herinnerend aan de vele over, winningen, welke de Duitsche Weermacht reeds heeft behaald, merkte spreker op, dat de strijd in het Westen en in Polen in den aanvang van dezen oorlog eigen lijk slechts als burenruzie is te beschou wen in vergelijking tot hetgeen thans ge. Als een natuurlijke verdedigingsgordel strekken de Salomon-eilanden, de Nieuwe Hebriden en de Fidsji-eilanden zich in een grooten, halven cirkel tusschen Nieuw- Guinea en Nieuw-Zeeland uit. De economische beteekenis, die deze eilandengroepen vóór den oorlog bezaten, is slechts zeer gering, vergeleken bij de strategische waarde, welke zij tegenwoor dig zoowel voor de Japansche als voor de Australische oorlogvoering hebben. Wan neer deze groepen in Japansche handen zijn beteekent dit, dat de verbindingslij nen tusschen de Vereenigde Staten en Australië, waarvan de verdediging veor een groot deel van transporten uit Ame rika afhankelijk is, in gevaar gebracht zouden zijn. Bovendien zouden de Salo monseilanden uitstekende aanvalsbases vormen voor de Japansche luchtmacht in haar strijd tegen de geallieerde troepen op Nieuw-Guinea en in Australië. Wanneer de Salomon-eilanden in Ame rikaansche handen zouden blijven, is het juist andersom: Australië zou een groote vooruitgeschoven verdpdigingswal bezit ten, die eenmaal voldoende versterkt, niet licht zou zijn te doordringen, te meer daar de Salomon-eilanden en de Nieuwe Hebri den dan door de Amerikanen kunnen worden gebruikt als bases voor hun pa- trouilleerende schepen en vliegtuigen. De Salomongroep bestaat uit 15 groote en talrijke kleine eilanden met een opper vlakte van 11.001 vierkante mijl, en een bevolking van ruim 95.000 inheemschen en ongeveer 500 Europeanen. De eilanden siaan onder Engelsch protectoraat, dat als mandaatsgebied de vroegere Duitsche Sa- lomoneilanden met een totaaloppervlak van 4100 vierkante mijl omvat. Op de naar het Zuidoosten bij de Salo- moneilanden aansluitende Nieuw Hebri den, die tezamen een oppervlakte hebben van 5790 vierkante mijl, leven in totaal 54.300 bewoners. De blanke bevolking, die uit 1000 zielen bestaat, is overwegend van Fransche nationaliteit. Het ten Zuiden van de Nieuw Hebriden gelegen eiland Caledonië was Fransch ko loniaal gebied, en staat nu, door de Gaul listische sympathie van zijn gouverneur, onder invloed van de Geallieerden. Met de 500 zeemijlen ten Oosten van de Hebriden gelegen Fidsji-eilanden is de gordel gesloten. De groep bestaat uit on geveer 250 bergachtige eilanden, die tot 1200 meter boven de zee uitsteken. De Zuidelijke eilanden van de groep zijn dicht beboscht en leveren waardevolle houtsoorten. De eilanden hebben ondanks hun tropi sche ligging, een gezond klimaat en zijn zeer vruchtbaar. Hoofdstad van de groep is Suva, waar de gouverneur van de Britsche kroonkolo. nie zetelt. Suva is hoofd-uitvoerhaven voor bananen, suiker, tabak en kokos noten. De Centrale Persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront meldt: Zooals reeds werd bekend gemaakt, is met ingang van 1 November het huisper soneel onder de bepalingen der Ziektewet opgenomen, waardoor dit personeel vanaf dien datum ook onder de verplichte ver zekering ingevolge het Ziekenfondsenbe sluit komt te vallen. Reeds werd er de aandacht op geves tigd, dat de betrokkenen verplicht zijn in de eerste week van November een erkend ziekenfonds te kiezen en zich al daar aan te melden. Door het fonds wordt, op het verzoek om als verplicht-verzekerde te worden ingeschreven, een daartoe bestemd for mulier uitgereikt, benevens een z.g. „werkgevers-verklaring”. Het formulier wordt door den verzekerde ingevuld en onderteekend. De werkgever moet de werkgevers-verklaring onderteekenen, welke het bewijs vormt, dat de werk nemer in loondienst en dus verplicht- verzekerd is. Eerst nadat beide formu lieren bij het fonds zijn ingeleverd, kan het fonds tot inschrijving overgaan.8ln het belang van den verzekerde zelf wordt aangeraden, persoonlijk en zoo spoedig mogelijk voor deze inlevering zorg te dragen. Zoolang immers geen in schrijving op de bovenomschreven wijze heeft plaats gehad, kan de verzekerde geen enkele aanspraak op eenige ver strekking van de zijde van het fonds maken. Met nadruk wijzen wij er nog eens op dat het in bezit hebben van de door den werkgever af te geven premie- coupons geen bewijs levert, dat men ver zekerd is. Inschrijving bij het fonds zal eerst moeten hebben plaats gehad Ook zij, die reeds als vrijwillig-verze- kerde bij een ziekenfonds zijn ingeschre ven, dienen dezelfde gedragslijn te vol gen. Voor hen zal het eenvoudigste zijn, het fonds te verzoeken hen als verplicht- verzekerde over te schrijven. Hierdoor komt de vrijwillige verzekering te ver vallen en behoeft er dus van het tijdstip der overschrijving af geen premie meer te worden betaald. Bij verzuim hiervan is de mogelijkheid zeer groot dat. zoolang geen overschrijving heeft plaats gehad, geheel overbodig, dubbele premie wordt betaald (n.l. als vrijwillig- en als ver plicht-verzekerde). De teveel betaalde premie kan niet van het fonds worden teruggevorderd. Het is dus van het allergrootste belang, dat allen die sedert 1 November onder de nieuwe regeling vallen, binnen den kortst mogelüken tijd op de voorgeschre ven wijze aan hun aanmeldingspli^^ voldoen. Naar uit de berichten der Zwe^dsche correspondenten blijkt, is een fel con flict ontstaan tusschen den Amerikaan schen minister van marine, Knsxx, en een deel der Amerikaansche pers. Op een persconferentie heeft Knox de optimistische berichten van zijn eigen ministerie over den strijd op de Stille Zuidzee krachtig tegengesproken. Hij zei o.a.: Ik vrees, dat de koppen van een deel der pers den indruk van een sterk overdreven en door niets gerechtvaardigd optimisme hebben gegeven. Dat is be- treurenswaardig. Een zware, bittere, hardnekkige strijd staat voor de deur. Overigens is de eerste ronde nu ach ter den rug. We weten, dat de Japan sche vloot geweldige afmetingen heeft en er b.v. niet aan denkt zich over te ge ven, zooals men dat dikwijls uit zekere Amerikaansche koppen heeft kunnen le zen. Het zou hoogst gevaarlijk zijn zich thans te verbeelden, dat de slag om de Salomon-eilanden of om de heerschappij in het Zuid-Oosten van de Stille Zuid zee needs gewonnen is Ik wil in geen geval verwachtingen wékken, die niet in o

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1