Dag der Nederlandsche politie No. 18331. Zaterdag 7 November. 1942. Tegenaanvallen Egypte van overtreding Klantenbinding voor groenten de Astroepen in Vele Haagsche groentehandelaren in De politieman als vriend en helper van zijn volt VERDUISTEREN I 14 November Bekanntmachung a.s. Met ingang van 29 November Terreinwinst in den Kaukasus Vliegveld bij Moskou bestookt De bouwnijverheid in de bezette gebieden Musterang der Geburtsjahrgange 1904 und 1905 Distributie gortpap De hooikist uw spaarpot In totaal meer dan 10.000 boete Verkoop op bon van klantenkaart 5 V 5 V g V Waardeering voor zijn taak een eisch Van steüingoorlog tot bewegingsoorlog Het programma van de Haagsche politie -• HAAGSCHE COURANT ft De hooikisl Uw spaarpot De mannon van het VrlJwilligersleRioe* Nederland, tnandanfr van ha* Lefjoe» ^wtenant-generaal H. A. SeyffMcjiez) Van 1 tot en met 28 November a.s. kan men gortpap uitsluitend betrekken op den voor gort e.d. aangewezen bon .Algemeen 421”. Tegen inlevering van bon 422, aan gewezen voor gemengd meel, kan men derhalve géén gortpap verkrijgen. Aange zien bon 421 recht geeft op 125 gram gort e.d. kan men tegen inlevering van ge noemden bon tezamen met de noodige taptemelkbonnen in plaats van vier liter, slechts twee liter gortpap koopen. ft ft A s ft ft ft Minister Speer benoemt gevolmachtigden Krachtens een decreet van den Führer heeft minister Speer als algemeen-ge- volmachtigde voor de regeling der bouw nijverheid in het vierjarenplan in de be zette en bij het Duitsche Rijk ingelijTde gebieden gevolmachtigden benoemd voor de bouwnijverheid. De gevolmachtigde voor Frankrijk heeft zijn dienstzetel in Parijs, de gevolmachtigde voor België en Noord-Frankrijk in Brussel en de ge volmachtigde voor de bezette Neder landsche gebieden in den Haag. In het district van het technische cen traal bureau Oostland heeft minister Speer den leider van dit bureau te Riga tot zijn gevolmachtigde voor de regeling der bouwnijverheid benoemd. Duitsche verkennings-vliegtuigen van h ot type DO 18 aan de Kanaalkust. De machine is klaar voor den start en wordt door „middel van een kraan te water gelaten. (PJC Zvrirner-O.-H.) De Amerikaansche verkiezingen De „New-York Times” gaf gisteren het volgende beeld van het resultaat der congresverkiezingen: Huis van afgevaardigden: 220 demo craten, 209 republikeinen, 4 leden van andere partijen. Twee zetels zijn nog on beslist. Senaat: 56 democraten, 38 republikei nen, 1 progressist. Van één zetel is de uitslag nog niet bekend. Het vofige Huis van afgevaardigden telde 268 democraten, 162 republikeinen, 3 progressisten, 1 arbeiders- en 1 land- bouwafgevaardigde. De Senaat bestond uit 68 democraten, 28 republikeinen, een progressist en een onafhankelijke. Razzia in Wassenaar Bij de regelmatige contröle op groen te- en fruitwinkels, die ook in Wasse naar worden gehouden is gebleken, dat ’men daar ten aanzien van de prijsvoor schriften opvattingen huldigt, die ie geenen deele sirooken met die, welke de Inspecteur voor de Prijs beheer sehing als, juist acht. Vele Wwssenaaracbe green* die aan het Oostfaont staan, zullen met Kerstmis worden verrast met een pakket. Het lokaal, waar deze pakketten worden gereedgemaakt, werd dezer dazen bezocht door den enm- Collecte voor Winterhulp Dn dan zal de politie, overal, in stad en land, er op d&en dag met de collecte bus van Wintertiulp op uittrekken, ten einde den nood van vele behoeftigen te kunnen lenigen. Aan deze collecte zullen ook de hoogste poli tie-autoritei ten deel- PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag, halve prijs. Red, ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et» fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /O.W. Dienstaanb. /0.38 Pers, gevr, 0.48. Adv. .-Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Uitreiking klantenkaarten In verband met bet bovenstaande zullen de distributtediensten van de hieronder genoemde gemeente, gedurende het tijd vak van 8 tot en met 28 November, behalve de bonkaarten voor voedingsmiddelen en aardappelkaarten. de bovenbedoelde zoo genaamde klantenkaarten uitreiken. De gemeenten, waar klantenkaarten voor groenten zullen worden uitgereikt, zijn de gemeenten, welke behooren tot de volgende distributiekringen Amsterdam, Beverwijk, Bloemendaal, Bussum, Haarlem, Heemstede, Hilversum, Landsmeer, Laren (N.H.), Monnikendam, Nieuweramstel, Velsen, Weesp, Wortner- veer, Zaandam Capelle aan den IJssel, Delft, Dordrecht, Gouda, *-sG raven- hage, Katwijk, Krimpen aan den IJssel, Leiden, Leidschendam, Maasland, Maas sluis, Monster, Naaldwijk, Oegstgeest, Pijnacker, Ridderkerk, Rijswijk (Z.-H.), Rotterdam, Schiedam. Vlaardingen, Voor burg, Wassenaar, Zwijndrecht, Amers foort, de Bilt. Driebergen-Rijsenburg, Vleuten, Houten, Jutphaas Vreeswijk, Utrecht, Zeist en Zuilen. „Alle Mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1904 u. 1905 auch die- jenigen, die bereits vor Oder wahrend des Kr leg es gedient haben, Oder durch Wehr- ersatzdienststellen der Heimat erlasst, gemustert, unabkömmlich, bereitgestellt oder zurückgestellt worden sind haben sioh zur Musterung wie folgt zu melden”, a) aus den Provinzen Südholland und Seeland in den Haag, Schule Frederik- straat 28 am 9.11.1942 Vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben A—J; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben KS; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben TZ b) aus der Provinz Nordholland in Amsterdam-O.. Schule lepenweg 13 am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben K—Q; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben RZ. c) aus den Provinzen Friesland, Gronin gen, Drente und Overijssel bei der Wehrmachtkommandantur Zwolle, Ro- jensingel 13 am 16.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben A—O: am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben PZ. d) aus den Provinzen Gelderland, Utrecht Bezuiniging op gas en electriciteit bij het, koken is even noodzakelijk als bespa ring op het verbruik van kolen. Dit wil zeggen, dat elke huisvrouw met overleg dient te werk te gaan, zoowel in de kamer als in de keuken. Onwillekeurig gaan bij velen de gedachten terug naar de vorige mobilisatieperiode en er zweeft hun een hooikist voor oogen, waarvan zij de kwa liteiten in alle opzichten hadden leeren Y.V^eaITn’.°0't 91 »nag gezegd worden, dat zij dikwijls vooral in klein behuis- U .een „sta-in-den-weg” vormde. Het behoeft dan ook niet te ver wonderen dat dit gebruiksvoorwerp in den loop der jaren, toen dc noodzakelijk heid ervan steeds minder werd, op den achtergrond is geraakt. Nu dc uiterste zuinigheid echter wederom moet worden betracht, kan het wel haast niet anders of aan de hooikist wordt opnieuw de plaats ingeruimd, welke haar toekomt. JJat wil zeggen: de verstandige huisvrouw doet zulks. In deze periode, waarin het ieders be lang is zoo zuinig mogelijk met gas en electriciteit om te gaan indien men geen gevaar wil loopen straks door afsnij ding van den toevoer geheel „zonder” te zitten zal de hooikist een uitkomst be- teekenen. Dit geldt zeker voor degenen, die tot nog toe hebben verzuimd dit huis houdelijk voorwerp een eereplaats in de keuken te geven. Door haar echter elk Uur te gebruiken voorkomt men over schrijding van het toegewezen rantsoen gas en electriciteit. Nuttigheid gaat in dezen tijd boven gemak. Brengt dus voortaan het eten slechts aan de kook, om het daarna meteen in de hooikist te zetten. Breekt met de oude sleur en past u aan bij da eischen des tijd». Wikkelt, wanneer u de spijzen Warm wilt houden, enkele oude kranten om de pannen. Het is een eenvoudig, maar probaat middel. En wat meer zegt: het tespaart u het ongemak van een even- tueefe afsnijding .van den toevoer. De bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit voor kookdoeleinden, voor Verlichting en voor verwarming is een dringende noodzakelijkheid, waaraan geen enkele huisvrouw zich in haar eigen be lang mag onttrekken. Juist daarom moet ‘nen de hooikist thans in eere houden. Zij ^•spaart stroom en gas. X V. PRIJS DEZER COURANTi Voor ‘a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode’*, „Kol. Bijbl.’» en „Letterk. Bijbl.’1 ƒ3.16, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, x. Modebl. ƒ3.98. Bultenl. ƒ9.45. feil postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afit. nr. 5 o., tx. p. p. 10 Telefoon 118300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzeratr. 319. Tol. 550310; Fll.i Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124,Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée. v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Van de ver over de duizend tuohtbe- schikkingen, die de Inajecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage in de maand October tegen prijsovertreders in de provincies Zuid.Holland en Zeeland heeft gewezen, komt ongeveer 1/7 deel voor rekening van den Haagschen groen, ten- en fruithandel. Hetgeen beteekent, dat er in de vorige maand meer*dan 1500 Haagsche groenteboeren wegens over treding der prijsvoorschriften zijn veroor. deeld. Weliswaar is een groot aantal van de hier bedoelde overtredingen eenigen tijd geleden gepleegd en valt er in de nale, ving der prijsvoorschriften sindsdien eeni_ ge verbetering te constateeren, doch de laatste razzia, waarover enkele weken geleden is bericht, heeft wel uitgewezen, dat nog niet allen doordrongen zijn van het feit, dat overschrijding der maximum, prijzen niet ongestraft kan geschieden. De veroordeelde groentehandelaren hebben in de maand October gezamenlijk een bedrag van meer dan 10.000 aan boeten moeten betalen. In verscheidene gevallen heeft de inspecteur, behalve een gevoelige geldstraf, ook publicatie van het vonnis of wel sluiting van de betrok, ken zaak als bijkomende straf opgelegd. Dit laatste betrof de volgende groen te- en fruithandelaren: P. de Kok, Bali- straat 111, ƒ1500 boete; J. Groenveld, Engelenburgstraat 57/ 250; L. de Haas, Hoefkade 433 150: F Brussee. Rubens, straat 107, 50; L Winkelman, Lunteren. straat 233, 100; W. Harland. Lamgroen 7a, ƒ150; P. Reedijk, Goudenregenstraat 213, ƒ175 en 2 maanden sluiting; C. Pa. penhove, Vreeswijksiraat 240, ƒ200; J. A te den Haag, 150 en half jaar slui ting (zonder publicatie)O. Daleman, Abrikozenstraat 19, 75; J. J. Scherpen huizen. Reggestraat 2, 1000 en 6 maan den sluiting; P. Kemp, Fahrenheitstraat 711, 100 en 3 maanden sluiting J. Hart man. Tramstraat 60, /250; E. J Möller, Theresiastraat 164, f 100 en 2 weken slui. ting; H. C. Helmers. Obrechtstraat 90c, tf 100 boete. v. 5.nar nam. lot 7.49 uar v.m. Maan: 7 Nov. op 5.47 v.m.. on* dor 4.57 n.m.; 8 Nov. op 7.06 v.m., onder 5.28 n.m. N.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u, v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. g s tehandelaren berekenen hun klanten be dragen, welke soms 40 tot 100 pCt. boven de maximum prijzen voor de beste kwa liteit liggen. Den koopers wordt dan voor gehouden, dat bij eventueele aanhouding door contróle-ambtenaren deze bedragen verzwegen moeten worden en uit vrees voor uitsluiting van volgende leveran ties voldoen de klanten maar al te vaak aan dit verzoek. Dat de contróje hier door in niet geringe mate wordt bemoei lijkt, is duidelijk. De opsporingsdienst heeft gelukkig meer pijlen op zijn boog, waarmee prijsover treders getroffen kunnen worden. Dit kan blijken uit een j.l. Zaterdagmiddag gehouden bijzondere contrdle in Wasse naar. Binnen enkele uren werden onge veer 20 processen-verbaal opgemaakt we gens prijsovertreding. Voor bossen peen rekenden sommige groehtenboeren 10 12 cent te veel, anderen weer 15 cent; voor bloemkool ongeveer 20 eent en voor kroten werd zelfs 30 cent extra bere kend. Druiven werden met 100 pCt en meer extra winst verkocht. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft de bij die contrdle geverbaliseerde overtreders gisteren reeds verhoord en veroordeeld. Bij de boetebepaling hield hij rekening met het gewettigde vermoe den, dat de groentehandelaren gedurende geruimen tijd extra winst hadden ge maakt. Dat de boeten niet gering waren blijkt uit de volgende gevallen, waarvan pu blicatie werd bevolen: J. H. Rijnvis, Oostdorperweg 167, Wassenaar, ƒ250 boete: M. Nell, van Heeckerenstraat 5, Wassenaar, ƒ250 boete; C. van Wijngaar den, Rijksstraatweg 743. Wassenaar’ 150; A. L. Voorham, Raaphorstlaan 33, Wassenaar, ƒ200; A. van Scherpenseel, Kerkehout 65, Wassenaar, ƒ250; H. A. Voorham, Raaphorstlaan 32, Wassenaar, fZTfr. B. Koning, Rijndijk 231, Voorscho. ten, /200; L. de Jong, Leidscheweg 471, Voorschoten, f 150; A C. M. Beyersber. gen, Schenkweg 322, den Haag, ƒ250; J. G. P. van Noorl, Wassenaerstraat 15, Wassenaar, ƒ300. Voorts heeft de Inspec teur den groentehandelaar A. C. Bre- derode. van Zuylen van Nijeveltstraat 247 inWassenaar een boete van 200 opge legd. Als bijkomende straf werd hem voor den tijd ven 6 maanden de bevoegdheid ontnomen om in den handel m levens middelen. aujlfrs in den meest, uitgebrei-, den zin van het, woord, «tarect of-indirect «Mrineanvee zijn. Teneinde de mogelijkheid tot een bil* lijke verdeeling van groenten te schep* pen, is bosloten met ingang van 29 No vember a.s. in bepaalde gemeenten, tw. de steden Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Haarlem on haar omgeving voor groenten een klan tenbinding in te voeren. Deze regeling zal in de eerste plaats gelden voor stapelgroenten. De bedoeling van deze klantenbinding is in de eerste plaats te voorkomen, dat bepaalde verbruikers, zooals thans voor komt, hun inxoopen bij meer dan een handelaar doen en zich op die wi|ze een onevenredig aandeel van den beschik baren voorraad van bedoelde groenten verschaffen. Van 29 November af zal men echter deze groenten uitsluitend kunnen betrekken van een handelaar bij wien men tevoren een bepaalde daartoe aangewezen bon van de dezer dagen uit te reiken z.g. klantenkaart heeft ingeleverd. De handelaar zal worden bevoorraad aan de hand van het aantal door hem van zijn klanten ontvangen bonnen.. Hij krijgt op die wijze de beschikking over een hoe veelheid groenten, welke hem in staat stelt, al zijn klanten een evenredig aan deel in <je voor de geheele stad en haar omgeving beschikbare hoeveelheid te geven. Vanzelfsprekend kan bovenstaande re geling niet waarborgen, dat iedere ver bruiker tot in grammen nauwkeurig d^ zelfde hoeveelheid zal ontvangen, hetgeen trouwens, gezien den aard van de aan gegeven producten, in het algemeen ook niet mogelijk en billijk zou zijn. Wel zal echter de klantenkaart een waarborg zijn tegen het misbruik, dat de handelaar den eenen klant regelmatig bevoordeelt boven den ander. Het tijdvak, gedurende hetwelk de bon nen van de klantenkaart geldig zullen zijn, zal namelijk zeer kort worden gesteld, bij voorbeeld op een week, zoodat men des- gewenscht op zeer korten termijn van handelaar kan veranderen. De handelaren hebben ar zeer veel belang bij, voor een billijke verdeeling over hun klanten te zorgen, aangezien zij, indien zij daarbij in gebreke blijven, klanten zullen verliezen en dientengevolge hun bevoorrading en daarmede dus hun omzet. zullen zien ver minderen. Bovendien is het mogelijk, de bonnen der verschillende gezinsleden over meer dan een handelaar te verdeelen. De hande laars zijn verplicht voor de door hun ont vangen bonnen van de klantenkaart een ontvangstbewijs af te geven, terwijl zij voorts een klantenlijst moeten aanleggen en bijhouden. Iedere handelaar is ver plicht de hem door zijn klanten aange boden bonnen aan te nemen en deze klan ten in zijn klantenlijst in te schrijven. Het Departement van Landbouw en Vis- scherij kan op voorstel van de gemeente besturen nog aanvullende regelingen, welke een plaatselijk karakter dragen, treffen. und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Don Boscostr. 18 am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AH; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben IR; am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben SZ; e) aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht, N. Martensport 2 am 23.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AE; am 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch. staben FH; am 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben IL; am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buck, staben MP; am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben QS; am 28-11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben TZ. Die Meldepflichtigen haben Ausweispa- piere und 3 Rassbilder 3752 mm in bür- gerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezept mitzubrin- gen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3.Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet, Sie er- halten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden eln Zehrgeld Den Haag, den 26. Oktober 1942. Der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Ge- biete der Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER. SS-Gruppen führer und General- leutnant der Polizei. Ter aanvulling op het Weermachtbe- richt wordt gemeld, dat de slag in Afrika in een nieuw stadium is gekomen. Onder de bescherming van strijdvaardige af- declmgcn en zware wapens heeft maar schalk Rommel profijt getrokken van ztfn nimmer verloren bewegingsvrijheid, zich van den vjjand losgemaakt en hem tusschen Foeka en Mersa Matroc aange vallen. Deze bewegingen zijn stelselma tig uitgevoerd. De Britten hebben geen bruikbaar oorlogstuig in handen ge kregen. Rommel heeft met zijn Duitsch-Itali- aansche formaties stellingen betrokken, van waaruit energieke tegendruk kan worden geoefend op de Britten, die in grooter getale oprukken. Bij een beoordeeling van den toestand mag niet buiten beschouwing worden ge laten, dat de woestijnoorlog zijn eigen wetten heeft. Daarbij komt het niet aan op het vasthouden van een bepaalde stelling, maar op het toebrengen van zoo groot mogelijk nadeel -**an den tegen stander. Het Duitsch-Italiaansche tanMeger be zit een tot in de kleinste kleinigheden georganiseerden etappedienst, dien de Britten eerst nog moeten inrichten in het terrein, waar zij thans opereeren. nemen en de totale opbrengst er van zal op passende wijze door een deputatie, bestaande uit politiemannen van alle rangen, aan de stichting Winterhulp wor den aangeboden. Dit wat betreft de actie naar buiten. Tijdens corpsavonden, welke in aansluiting hierop worden gehouden en waarin onder het corps zelf wordt ge collecteerd, zal vooral op het symbolieke van den .,Dag der Nederlandsche politie" worden gewezen. De programma’s van de verschillende steden voor den „Dag der Nederlandsche politie” zijn ontworpen en zullen worden uitgevoerd door de politiemannen zelf. Wanneer men kennis neemt van de ver schillende ontwerp-programma’s, dan be seft men wel heel duidelijik. hoe goed de politie in ons land de diepe beteekenis van haar opgave onder ons volk begrijpt en speciaal hoezeer zij doordrongen is van haar opvoedende taak ten aanzien der jeugd. Zeer zinvol wordt het essen- tieele van dezen dag belicht door een affiche, voorstellende een agent met een kind. Hoewehnatuurlijk een groote lijn is uit gestippeld, zou het gemakkelijk geweest zijn voor de organisatie van dezen dag bepaalde dingen voor te schrijven. Men heeft evenwel afgezien van een schablone- viering om den corpsen gelegenheid te geven eigen initiatief te nniiplooien.en te toonen wat er in hun midden leeft. Daar, bij zijn de mogelijkheden lang niet overal dezelfde. Deze zijn b.v, voor de Ge- meenteveldwacht en de over het platte land verspreide marechaussees, die ook meedoen, anders dan die van een sted*- lijk corps. Een greep uit de programma's Van hetgeen de verschillende corpsen doen, kunnen en willen wij hier geen voorbeelden geven. Een uitzondering moge echter worden gemaakt voor het programma ontworpen door een politie corps uit een onzer groote steden, door te wijzen op drie onderdeden daarvan. Op 14 November zal dit politiecorps ge heel op eigen initiatief en bekostigd door het gezamenlijk personeel het peet- vaderschap op zich nemen van een aan tal daartoe door de politiemannen zelf aangewezen gezinnen. Het geheele corps zal gedurende den komenden winter voor deze gezinnen zorgenHet zal er op toe zien. dat het dezen behoeftigen gezinnen aan niets ontbreekt. In deze geste vindt; het dienende en zorgende karakter van de taak der politie wel een zeer nobele expressie. Doch daar blijft het niet bij. Eveneens op 14 November zal deze po litie een inzameling houden van gedragen winterkleeding, haar door de stichting Winterhulp opgegeven. En tenslotte zal dit corps een kindermaaltijd organisee- ren, waaraan duizend arme kinderen zullen worden onthaald op soep, stamp pot met een bal gehakt, ijs en fruit. Ook dit alles wordt door de politiemannen zelf bekostigd. Voorts zal op 14 November van 11.45 tot 12.30 uur door de radio een reportage over het politie opleidingsbataljon te Schalkhaar worden uitgezonden. Moge ons geheele volk dit prachtig* voorbeeld van de politie ter harte nemen. Moge het zich op den 14den November op den „Dag der Nederlandsche politie”, bezinnen op de taak welke de politieman in alle bescheidenheid voor de gemeen schap verricht en dit tot, uitdrukking brengen in een ruime gift gedeponeerd in de collectebus. Dan zullen aan den eigen lijk toch zeer mooien Hollandschen naam voor den politieman de diender r- nieuwe zin en beteekenis worden ge geven. Het programma van de Haagsche po litie voor dezen dag luidt als volgt: 816.30 uur Collecte door personeel van de Ordepolitie voor Winterhulp. Perso neel van den Verkeersdienst zal voor dit doel met den geluidswagen rondrijden^ tevens wordt in tramrijtuigen gecollec teerd. Van 9—17 uur verkeerstentoonstel- ling in het verkeerslokaal in de Hem- sterhuisstraat 154door personeel van den Verkeersdienst zal de groote ver- keersmaquette gedemonstreerd worden. Om 10.30 uur défilé voor den Hoofdcom missaris op de Laan Copes van Catten- burch, waaraan wordt deelgenomen door het Stafmuziekcorps met tamboers>en pij pers. de „gesloten eenheid”, de bereden brigade en de motorbrigade. Daarna marsch door de stad. Van 13.3014 45 uur en van 14.4516 uur maaltijden voor 2000 kinderen in den Dierentuin Voor muzikale opluistering zal de politienyi- ziekvereeniging „Onderling Kunstgenot" zorg dragen. Van 14.3016 uur muzikale wandeling door de binnenstad dóór het Stafmuziekcorps, waarbij ingedeeld col lectanten. Van 19—21.30 uur Corpsavond in den ^Dierentuin, m.m.v. het Amusemente- stri.jkorkest van het Stafmuziekcorps. d* politiemannenzangvereeniging „Entre Nous”, een xylofoonensemble. hei dans- or.kest. „De koperen knoop” en een Con ferencier. Voor de eerste maal in ons land wordt 14 November a.s. de „Dag der Neder landsche politie” gehouden. Hij beoogt het volk een indruk te geven van de dienende taak van den politieman. In iedere gemeente van ons land zal daarom de politieman getuigen van zijn geest van paraatheid en van zijn wil om slechts de vriend, helper en beschermer van zijn volk te zijn. Het is helaas niet te ontkennen dat langeren tijd in ons land de verhouding tusschen het volk en de Nederlandsche politie in verschillende opzichten veel te wenschen overliet. Van de zijde van het publiek was en is er nog steeds, over het algemeen, een opvallend gebrek aan begrip voor de hoogst belangrijke die nende taak van den politie-man te con stateeren en een feit is ook, dat de po litie uit het vólk weinig blijken van waardeering ontvangt, een waardeering, •waarop zij toch op grond van haar on- vermoeiden arbeid tot bescherming van de volksgemeenschap een onbetwistbaar moreel recht kan doen gelden. Dag en nacht, dikwijls onder de moei- lijkste omstandigheden, verricht de po litie in de steden en óp het platteland haar taakzij fungeert daarbij als hoed ster van de gemeenschap. Vaak ook deed de eenvoudige politie-man in deze laatste jaren meerdere dagen achtereen zonder rust, dienst. Nu weten wij zeer wel, dat het niet aangenaam is wanneer men in het openbaar van een politieman een waarschuwing of bekeuring zelfs krijgt, omdat men b.v. een eenvoudige verkeers overtreding beging. Bij eenig nadenken moet men echter toch beseffen, dat de politieman daarmede niet anders dan zijn plicht doet, zijn plicht tot bescherming van de gemeenschap. Ook u of uw kind, zou immers slachtoffer kunnen worden van zulk een verkeersovertreding, door een ander begaan. De politie heeft o.m. tot taak erop toe te zien, dat de regelen van orde en verkeer worden nageleefd om aldus ernstig leed te voorkomen. Als u slaapt, kunt u zichzelf en uw bezit be schermd weten door de oplettendheid van den man, die buiten loopt en voor uw veiligheid waakt. Hij staat voor u klaar, dag en nacht als u in nood ver keert of hulp behoeft. En niet zelden riskeert h-‘j voor uw veiligheid eft voor de bescherming van uw bezit zijn leven. Daarom heeft het Nederlandsche volk in al zijn geledingen den plicht begrip te toonen voor de veelomvattende taak van de politie. Op 14 November nu zal de Nederland sche politie op haar dag er naar stre ven, dat een ieder van hoog tot laag, waardeering voor haar arbeid zal gaan krijgen. De „Dag der Nederlandsche po litie” zal in den vervolge 4 regelmatig worden gehouden. De politie zal zich onder het volk begeven, zij zal door marschen en sport-wedstrijden haar licha melijke getraindheid bewijzen, zij zal maaitijden voor kinderen uit behoeftige gezinnen organiseeren en ook gezellige kindermiddagen. Voorts zullen er in ver schillende groote gemeenten concerten van politie-muziekcorpsen op pleinen en straten plaats vinden er zal hier en daar ook gelegenheid tot het bezichtigen van de politiebureaux worden gegeven, er zullen zijnpolitiehonden-demonstra- ties, sportdemonstraties door politie mannen. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 7 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus heeft een verrassende plaatselijk» aanval den vijand uit hun hooggelegen stelling ge worpen. Formaties der Duitsche infante rie wonnen onder hevigen regenval in hardnekkige gevechten ook ten Noorden van Toeapse terrein. Bij den afweer van vijandelijke tegenaanvallen ten Oosten van Alagir werden in hevigen strijd 30 sovjettanks en door de luchtmacht een pantsertrein vernield. Troepenbewegingen op den Georgischen heerweg werden door verkenningsvliegtuigen met bommen be stookt. In Stalingrad en omgeving zijn slechts plaatselijke gevechten geleverd. Ge. vechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers vielen batterijstellingen en plaatsjes ten Oosten van de Wolga aan. In den midden-sector zijn door storm troepen -.alrijke kazematten van den vijand met de bezetting» vernietigd. Troqjenconcentraties en transportbewe- gingen der bolsjewieken in het bronge. bied van Dwina en Wolga werden door de hichtmacht bestreden. Op een vlieg veld ten Noordwesten van Moskou ont stonden, na een nachtejijken aanval, hevige branden. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer is •en groep vijandelijke strijdkrachten in gevechten van verscheidene dagen, onder bijzonder moeilijke terreinomstandigheden omsingeld en vernietigd, zware artillerie van het leger schopt de electrische cen trale van Kronstadt in brand. In Egypte duren de hevige gevechten voort. Eigen tegenaanvallen berokkenden den vijandelijken tankformaties zware verliezen. Duitsche en Italiaansche lucht strijdkrachten vielen onophoudlijk gemo toriseerde strijdkrachten van den vijand tusschen Mersa Matroe en El Alamein aan. In de Middellandsche Zee heeft lucht- doelartillerie der Duitsche marine de laatste dagen 5 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen zijn overdag onder bescherming van wolken, naar het Noordwest-Duitsche gebied en de Duitsche Bocht gevlogen. De bevol king leed geringe verliezen. Hierbij en boven de bezette gebieden in het Wes ten werden 6 vijandelijke vliegtuigen oeergeschoten. r i

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1