1042. Hitler’s rede op den Heidengedenkdag Noord en Duitsche uitvindersgeest heeft niet stil gezeten Amerikaansche troepen in West-Afrika geland I No. 18332. Vrede voor aan ALGIERS HEEFT GECAPITULEERD Europa: het einddoel van den oorlog, die tot aan de beslissing gevoerd zal worden Frankrijk verbreekt de betrekkingen met de Ver. Staten I K 2 Maandag 9 November. De Taal van het front spreekt VERDUISTEREN j v. 4.58 aar nam. tol 7.51 aar v.m. Maan: 9 Nov. op 8.26 v.m., t der 6.02 n.m.; 10 Nov. op 9.43 v.m., f onder 6.47 n.m. 15 Nov E.K. f Nachtdienst DOKTERS: Tusschen f 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 J Ziekenfondsleden de Volharding t no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 J ZIEKENVERVOER (Ziekendienst t Den Haag) No. 115995, 1 A Nieuwe successen in den Kaukasus Zware strijd bij Mersah Matroe Landing bij Safi in Marokko Strijd te Algiers gestaakt Oorlogsrumoer in Algiers De hooikist is Uw spaarpot on- (Ziekendlenet (Zie verder ie blad, pag. Z, Communiqué van Vichy over de landing WEER 103.000 TON SCHEEPS- RU1MTE VERNIETIGD Ernstige toestand Vuurvaste schotels en dergelijke onder de distributie J»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»\* Betrekkingen Washington- Vichy verbroken I ca If COURANT HAAGSCHE (Eigen teekening) C’ltché-archief H.C.) Voorlichting te De kracht van het Nat.-Socialisme Weermachtbericht ACTIE BEGON OM 3 UUR 15 Ziekenfondsleden de Volharding beweging (Zie verder 2e blad, pag. 1.) Reuter meldde d.d. 8 November, dat de Amerikaansche leger*, vloot- en lucht- strijdkrachten op talrijke punten aan de kust van Fransch-Noord-Afrlka aan land zijn gegaan. Deze Amerikaansche troepen zouden in de naaste toekomst door Britsche troepen versterkt wqrden. Ook zijn Amerikaansche troepen in Fransch- West-Afrika geland. t r r f Er is slechts één onderscheidhet kei zerlijke Duitschland was in zichzelf vol komen vervallen, de keizer was een man, die bij het verzet tegen deze vijanden elke kracht miste. In mij hebben zij thans een tegenstander, die aan het woord „capitu- leeren” in het geheel niet denkt. aan. hun Pantserver ke nn i ngswagen (PK. Wa.gner-O.~H.) In Algiers hoorde men gistermorgen vroeg kanon- en mitrailleurvuur, afkom stig van de gevechten, welke zich ten Oosten en ten Westen van de stad af speelden, aldus Ofi. De actie begon om 3.15 uur en nam bij het krieken van den dag in hevigheid toe. Om 10.30 uur werd op de reede tus- schen de kustbatterijen en een Ameri- kaanschen torpedojager, die de haven had weten te bereiken, een verbitterd ge vecht geleverd. Deze torpedojager had troepenafdeelingen aan land gezet, die de haven voor watervliegtuigen en een elee- OVERMACHTIGE VIJAND Uit Algiers wordt gemeld: Gisteravond is tusschen den opper bevelhebber in Noord-Afrika, die handelde met machtiging van admi raal Darlan en den bevelhebber van de Amerikaansche landingstroepen overeengekomen, de gevechtshande lingen te staken. Deze staking der gevechtshandelingen betreft slechts de strijdkrachten, die de stad Algiers bezet honden. tór neergeslagen”. Bij het kleinste succes, dat er ergens behaald wordt, maken de tegenstanders bokkesprongen van vreugde en hebben ons dan zoogenaamd reeds volkomen ver nietigd. Loopt de zaak dan verder niet goed, dan zitten zij weer in zak en Leest eens de Sovjet-legerberichten ft A i 2 ft ft 2 VCA piddlbC CM IC1UCM UC VpCldUCB. hebben overeenkomstig het door maar- ft - - A ft A na maand en jaar na jaar aan dezen ar beid te wijden. Nauwelijks was de samen zwering van joden, kapitalisten en bolsje wisten in Duitschland uit den weg ge ruimd, of de andere wereld begon weer met een omsingeling. Voor den wereld oorlog was het de keizer, thans ben ik het die moet worden omsingeld Daarmede was voor mij de zaak afge- loopen, want elk vredesaanbod werd door deze tegenstanders als zwakte uitge legd en daarmede ten nadeele van het Duitsche Rijk beoordeeld. Ik zou in mijn plicht tekort geschoten zijn, indien ik daarmede was voortgegaan. Wanneer de heeren van tijd tot tijd zeggen, dat er door ons weer een vredesaanbod gedaan is, dan doen zij dit slechts om hun eigen lieden een beetje moed in te blazen. Van ons gaan geen vredesaanbiedingen meer uit Het sproken, wapenen schalk Pétain gegeven bevel de ver- eischte maatregelen genomen. De sterkte van de aanvalstroepen Havas meldt, dat de Engelschen en Amerikanen aanzienlijke strijdkrachten in het vuur hebben gebracht. Deze strijd krachten zouden volgens de eerste ramin gen 140.000 man bedragen. De zeestrijdkrachten staan onder bevel van sir Andrew Cunningham. meer asch. sinds 22 Juni er op na. Het aantel ver nietigde tonnage in de Oostzee is reeds grooter dan de geheele tonnage, die Duitschland voor den oorlog bezat. De Sovjets hebben zooveel divisies van ons vernietigd, als wij in het geheel niet zouden kunnen opstellen. Zij vechten al tijd met succes en slaan ons voortdurend terug. En bij dit voortdurende terugslaan zijn onze soldaten inmiddels tot aan den Kaukasus gekomen. Daarbij hebben onze soldaten een tempo aan den dag gelegd, dat enorm en uniek is in de geschiedenis. Dat ik echter de zaken niet altijd zoo inricht als de tegenstanders het zouden willen, is voor de anderen niet aange naam. Casablanca zwaar gebombardeerd In een aan het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Vichy gericht telegram meldt Nogues, dat het den vjjand is gelukt, aanzienlijke strijd krachten aan land te zetten in Safi, Casablanca zelf is door duikbom menwerpers zwaar gebombardeerd. Ook wordt melding gemaakt van een tamelijk grooten aanval op Fedahle en Mehdia. In een gisteravond laat uitgegeven communique, van het ministerie van Voorlichting te Vichy wordt gezegd, dat in Marokko hevige gevechten gaande zjjn. Ter hoogte van Casablanca wordt fel gestreden. De Fransche troepen streven ernaar de landingstroepen bij Sail en Fedahle terug te slaan. Tusschen Arzow en Oran zijn zeegevechten gaande. laatste woord is in 1940 ge- Thans spreken alleen nog de PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. tnet „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.'' en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.1#, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.98. Buiten), ƒ9.4#. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr 5 o., fr. p. p. 10 c Geheel Europa heeft dit gevaar inge zien, de eene staat na de andere sluit zich bij onze wetgeving aan. Wanneer wij onze tegenstanders in hun propa ganda beschouwen, dan kunnen wij dat slechts doen met het woord van den dichter„hemelhoog juichend, doodelijk Spoorwegdoelen 'tij Ostasjkof gebombardeerd GENUA GEBOMBARDEERD Het Italiaansche van gisteren luidt: Op 7 November oefenden aanzienlijke vijandelijke pantserstrijdkrachten een sterken druk uit in het gebied van Mer sah Matroe, waar lang en hevig ge vochten werd. De luchtmacht van de As mogendheden nam aan den strijd deel door voortdurende aanvallen op de vijandelijke gemqtoriseerde colonnes en ravitailleeringswegen. In den afgeloopen nacht werd opnieuw een luchtaanval gedaan op Genua, door formaties vijandelijke vliegtuigen, welke in verscheidene golven stad en haven aanvielen. De schade is zeer groot. Het aantal slachtoffers is nog niet vastge steld. Voorts wierpen Britsche vliegtui gen enkele bommen op den stadsrand van Milaan, Savona en Cagliari neer, zonder schade aan te richten. MOnchen, de hoofdstad der bewe ging, eerde Zondag de nagedachtenis der 16 Nationaal-Socialisten, die op 9 Nov. 1923 voor het Natlonaal-Socia- Hstische rijk hun leven hebben ge laten. De Führer, die dezen dag door bracht temidden van zijn oude strijd- - genooten, hield een rede, die behalve door de Duitsche, door talrijke andere zenders werd uitgezonden. De Führer zeide, dat Duitschland, wan. neer in 1933 de partij niet in het binnen! land de overwinning had behaald een machtelooze staat zou zijn gebleven met een leger van 100.000 man en onvermij delijk gedoemd om in zichzelf te verkwij. nen. In dienzelfden tijd was er in het Oosten reeds een kolos opgestaan, die slechts één gedachte had: dit. zwakke, luie, defaitistische en verscheurde Euro pa onder den voet te loopen. Indien onze strijd toen niet, verloopen was. zooals hij verloopen fs, zou niet de macht in de wereldgeschiedenis zijn opgestaan, die in staat kon ‘zijn zich tegenover dezen kolos te plaatsen. Thans weten wij, dat er dan waarschijnlijk geen Europa meer zou zijn Het sprak toen voor ons vanzelf, dat deze «verwinning onder alle omstandigheden moet komen en zal komen. Dat is de over tuiging, waarmee ik thans voor u sta, de overtuiging die mij nooit heeft verla ten, sedert ik als onbekend man den strijd aanvaardde voor de ziel van deze stad en daarna voor de ziel van mijn volk. En thans sta ik op precies hetzelfde stand punt: bet lot of de voorzienigheid zal de overwinning geven aan degenen die haar het meest verdienen. Wij hadden die overwinning reeds in 1918 kunnen beha len, maar toen had het Duitsche volk haar niet verdiendhet had zichzelf ver. loren en was zichzelf ontrouw geworden. Incfien iemand zich verbeeldt, dat de andere wereld dit volk aan het wankelen kan brengen, dan kent hij niet de dra gende kracht, de nationaal-socialistische partij en haar geweldige organisatie. Hij heeft er ook geen begrip van, wat deze beweging sindsdien gepresteerd heeft, hoe zij door haar prestatie ons volk heeft ge wonnen en socialistische gedachten, vrij van allen belangenzwendel en alle leugen- tirades, heeft verwezenlijkt, zooals geen andere staat dat ook maar bij benadering aangevat, laat staan bereikt heeft Ik ben gerust over eiken Duitscher, die thans in het Oosten strijdt en terügkeert. Ik kan hem vragen: bezie onze stellin gen, vergelijk onze haardsteden en onze sociale instellingen met hetgeen gij daar gezien hebt, het lot van den Duitschen boer met dat van den Sovjet-boer en zeg mij dan uw oordeel: wie heeft het be ter gedaan en wie heeft het eerlijker be doeld? Nog niemand is teruggekeerd, die uiting heeft kunnen geven aan een andere opvatting dan deze-, als er één nationaal- socialistische staat verwezenlijkt wordt, dan is dat alleen in Duitschland Uitbuiters willen regeeren Daf is ook een reden, waarom de an dere wereld, voor zoover zij in het bij zonder kapitalistische belangen vertegen woordigt, tegen ons optrekt. Het is een concern, dat zich thans nog aanmatigt, de wereld te kunnen regeeren volgens zijn privé-kapitalistische belangen en haar zoo noodig ook te kunnen mishandelen. Als eenige dagen geleden Eden verklaar de: wij Engelschen hebben ervaring in het regeeren. dan kan men daarop slechts antwoorden: niet in het regeeren, maar wel in het uitbuiten en het uitplunde ren. Als er in een land, dat met 46 mil- lioen zielen over een oppervlakte van 40 millioen vierkanten km. beschikt, bij het begin van den oorlog 2J millioen werk- loozen zijn, waar blijft dan de kunst van het regeeren? En als Eden verder zegt: wij Engelschen hebben een fijn instinct voor ideëele en materieele waarden, dan kan men daarop antwoorden: de ideëele waarden hebt gij vernield en de mate rieele gestolen Staat na staat, volk na volk, stam na stam wordt onderdrukt en tot onderdaan gemaakt en daarin zijn zij het volkomen eens. deze uitplunde. raars, of zij nu met den marxistischen of met den kapitalistischen mantel rondloo- pen. Een handvol zeer rijke lieden van joodsche en niet.joodsche afkomst bepa len het lot der wereld. Duitschland heeft een voorbeeld gezien van de capaciteit dezer lieden in het re geeren. Want toen in 1918 het Duitsche Rijk ineenstortte, wendde zich het Duit sche volk in zijn verblinde hoop tot hen. Zij konden het misschien een weg wijzen, die het uit zijn nood zou bevrijden. Dat was het democratische Duitschland. niet het nationaal-socialistische. Want wij zou den immers niet gekomen zijn als niet Duitschland op deze wijze was uitgeplun. derd. Zij hebben immers getracht, ook van Duitschland een Indië te maken, zij heb ben het immers ook bij ons klaargespeeld, dat 7 millioen menschen geen verdiensten hadden dat 7 millioen anderen slechts voor de helft van den tijd werkten dat tienduizenden boeren van hun oude hof steden verdreven werden, dat handel en bedrijf tot stilstand kwamen dat van so ciale maatregelen geen sprake meer kon zijn. Als nu Roosevelt komt verklaren, dat Europa met Amerikaansche methoden ge. red moet worden, dan kan ik slechts zeg gen: hij had zijn eigen land moeten red den en dan had hij niet aan dezen oorlog moeten beginnen. Het was doelmatiger geweest wanneer hij de 13 millioen Ame. rikaansche werkloozen had gered, inplaats van de wereld in dezen oorlog te storten. Maar hij deed dat. omdat hij het met zijn eigen problemen niet klaar kon spe- Het was altijd reeds zoo sinds ik een jongen was. Toen was het wellicht een ondeugd, maar over het algemeen was het toch wellicht een deugd van mij om de gewoonte te hebben altijd het laatste woord aan mij te houden. Mijn tegenstanders kunnen er van overtuigd zijn, dat ik deze gewoonte nog bezit. Het- Duitschland van vroeger heeft 3 kwartier na twaalven de wapens neergelegd, ik heb principieel altijd vijf minuten na twaalven opgehouden. Dat hebben tien jaar geleden mijn binnenland- sche vijanden gemerkt. Natuurlijk was de positie van mijn binnenlandsche vijanden toen anders dan de positie van mijn bui- tenlandsche vijanden van heden. Thans wordt de strijd militair gevoerd. De En gelschen zeggenwij hebben nog geen oorlog verloren. Zij hebben echter reeds vele oorlogen verloren, maar zij hebben eiken oorlog uitgestreden tot aan hun laatsten bondgenoot. Zoo staan de zaken en dat onderscheidt wellicht de Engelsche wijze van oorlogvoering van die van ons. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 9 November (O.N.B.) Het Opper, bevel van de Weermacht maakt bekend: In den strijd tegen geëscorteerde con. vooien en tegen afzonderlijk varende schepen hebben Duitsche duikbooten op nieuw succes gehad. ZIJ hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, in de Caraibische Zee, bij Trinidad, in de Golf van Guinea en in de wateren van Kaapstad 16 vijandelijke koopvaarders van 103.000 t in totaal in den grond ge boord en 2 getorpedeerd en zwaar be schadigd. De lading van verscheiden schepen was bestemd voor den Amerikaanschen étappendienst op Afrikaanechen bodem en bestond uit vliegtuigonderdeelen, mu nitie en ander oorlogstuig. De Fransche troepen zjjn met hun wa pens naar de kazernes terug gekeerd, waar zij moeten blijven, terwijl tevens van gisteravond 10 uur af de Amerikanen de bescherming van de stad op zich namen. De burgerpolitie zal haar dienst hervatten. Omtrent de redenen voor de staking der vijandelijkheden in Algiers meldt Havas-Ofi, dat de Amerikaansche storm troepen waren voorzien van automati sche wapens en buitendien in aantal en materiaal oneindig veel sterker waren. Bjj hun aanval werden zij gesteund door tanks. De Fransche tanks waren echter verre inferieur aan het moderne mate riaal van den vijand. Deze werd boven dien gesteund door de over de stad vlie gende vijandelijke vliegtuigen en door het geschut van het zware vlooteskader. Ten Oosten en Westen van Oran zijn gevangenen gemaakt. Arzeu, een klein kustplaatsje ten Oosten van Oran, is voor het grootste deel bezet; de toestand is verward. Ten Westen van Oran is een landing uitgevoerd bij Segalto. Bousfer is bezet. Troepen uit Oran zijn onderweg om in het Oosten en Westen tot tegenaanvallen over te gaan. Havas-Ofi acht den toestand in Al giers bijzonder ernstig, daar Algiers noch een kolonie, noch een protectoraat is. Het behoort bestuurstechnisch en po litiek tot het Fransche moederland en is verreweg het belangrijkste Fransche be zit in overzeesche gebieden. Zouden de Noordafrikaansche gebie den in handen van de Engelschen en Amerikanen geraken, dan zou het eerste gevolg hiervan zijn een aanzienlijk na deel voor de levensmiddelenpositie van het Fransche volk. trische centrale aanvielen. Intusschen gelukte het een batterij den torpedojager onder vuur te nemen. Deze riep daarop de mannen van land terug en nam koers naar zee. De torpedojager werd verschei dene malen getroffen en vertoonde zware slagzij. Latere berichten melden, dat het vaartuig op ongeveer 10 mjjl uit de kust is gezonken. Amerikaansche troepen, die een ma noeuvre tegen de admiraliteit onderna men, beheerschten een oogenblik den toe stand. Toen werden zij in een tegenaan val gevangen genomen. BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN Reuter’s speciale correspondent in het hoofdkwartier van de geallieerde strijd krachten in Noord-Afrika meldt, dat de Britsche vloot bjj de operaties voor Algiers en Oran 2 kleine schepen heeft verloren. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M (5 rag.) fi 05. elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb f 0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. .Br bur. v. d. bl.” 10 c meer Het ministerie van Vichy deelt mede: Zondagochtend om 3.30 uur had in de buurt van Algiers na een hevig bombar dement een landingspoging plaats. Om 4 uur werden vijandelijke motortorpedo- booten afgeslagen. Er heerscht volkomen rust. Andere pogingen werden op ver scheidene andere punten in Noord-Afrika ondernomen, vooral bij Oran. Zij stieten overal op onze kustverdediging en bleven zonder succes. Admiraal Darlan en generaal Juin zijn ter plaatse en leiden de operaties. Zij Bijziende tegenstanders De Führer herinnerde in dit verband aan de geweldige geschiedenis, die Duitschland achter zich heeft en wekte hierbij de herinnering op aan Frederik den Groote wiens positie, naar hij zeide, met den toestand van heden vergeleken kan worden Wij bezitten thans, zoo ver klaarde hij hierbij o.a., na den toestand te hebben vermeld, waarin Frederik de Groote zich vaak bevonden heeft, ver aan de grenzen vooruitgeschoven overal onze bolwerken en onze troepen en daarom moet ik nu reeds zeggen, dat onze tegen standers bijziende zijn wanneer zij zich inbeelden, dat zij mij door iets, wat dan ook, zouden kunnen imponeeren. Ik weet heel precies, dat de strijd zeer zwaar is, want dat is wellicht ook het verschil tusschen mij en een man als Churchill. De Führer herinnerde in het verdere verloop van zijn rede aan een boek dat Sven Hedin dezer dagen heeft doen uit geven. waarin deze woordelijk het aan bod voor Polen citeert, dat de Führer destijds aan de Engelschen heeft gedaan. Ik kan de Voorzienigheid slechts dankbaar zijn, zoo zeide de Führer, dat zij dit alles anders geleid heeft Slechts één mogelijkheid Hitler verklaarde, dat van een compro mis of van een vredesaanbod geen sprake kan zijn. Er is maar één mogelijkheid öe strijd tot aan de beslissing. Geen volk, aldus zeide hij, heeft meer successen kunnen boeken dan het onze Wat wij in de laatste drie jaar tegenover een geheele wereld van vijanden aan won derbaarlijks tot stand hebben gebracht, is eenig in de geschiedenis. Daaraan Wordt ook niet veranderd door het feit, dat er in die jaren natuurlijk meermalen crises zijn geweestIk herinner aan de groote crises in Noorwegen, toen wij ons moes ten afvragen, of Narvik gehouden kon wor. den. Wij hadden een grenzenloos vertrou! wen noodig om toen niet te versagen en dit vertrouwen is beloond. Ver van ’t va derland, nauwelijks door een veilige ver binding verbonden, streed de kleine groep Duitsche helden. Tenslotte moest zij Nar vik zelfs ontruimen. De tegenstanders jubelden, maar dank zij de dapperheid en den fanatieken wil kwam aan het eind toch de zege. Wanneer wij dezen gehee. len tijd nog eens voorbij ons geestesoog laten gaan, zijn wij bewust van één feit: wij staan tegenover dezelfde tegenstan ders, die wij steeds reeds tegenover ons hadden. De tegenstanders in den groo ten oorlog waren dezelfde van thans. Slechts één ding onderscheidt den huidi. gen tijd van dien van toen: het duide lijke begrip van den achtergrond van de handelwijze dezer tegenstanders en de intusschen behaalde successen, die in de wereldgeschiedenis eenig zijn Waarom strijden wij thans op zoo grooten af stand? Omdat wij het eigen vaderland willen beschermen, omdat wij den oorlog zoover mogelijk van de grenzen van het Duitsche rijk verwijderd willen houden en het willen besparen, wat thans enkele Duitsche steden moeten doormaken. De tegenstanders echter zijn dezelfde Ach ter hen staat nog steeds dezelfde macht, de internationale jood. Het is wederom geen toeval. dat deze krachten, die inder. tijd in het binnenland tegen ons samen spanden, ook thans in het buitenland el kander hebben gevonden Te beginnen met het hoofd van dit in ternationale vrijmetselaarslegioen, Roo sevelt en zijn joodsche braintrust, tot aan het jodendom in „reincultuur” in het bolsjewistische Rusland. Het is eveneens geen toeval, dat dezelfde staat, die toen geloofde Duitschland door een golf van leugenpropaganda, tot instorting te' kun nen brengen, ook thans weer een man met dezelfde opdracht naar voren brengt. Toen heette hij Wilson, thans is het Roose, velt. Het toenmalige Duitschland, zonder krachtige nationaal-politieke opvoedingen eenheid, zonder eenig besef van het jood, sche probleem en zijn gevolgen, is aan dien aanval ten offer gevallen. Het is echter de groote vergissing van onze tegenstanders, dat zij zich thans voorstel, len dat dit zich zal herhalen. Wanneer Wij toen wellicht het best georganiseerde Volk ter wereld waren, dan is dat thans tonder twijfel in nog sterkere mate waar. Met ingang van heden vallen vuurvaste schotels, vuurvaste casserollen, vuur vaste pasteivormen, vuurvaste melk, kokers, vuurvaste pannen, vuurvaste kookpotten en spoelkommen, onder de distributie van serviesgoed. Zij mogen mitsdien slechts gekocht, verkocht en afgeleverd worden tegen geldige punten of toewijzingen. De puntenwaardeering voor deze arti kelen zal over eenigen tijd bekend wor. den gemaakt. De afgeslagen vredesaanbiedingen Wanneer dit aanbod destijds zou zijn aangenomen, zou Dantzig Duitsch gewor den zijn en zou overigens alles bij het oude gebleven zijn. Wij zouden in het binnenland aan ons herstel hebben voort gewerkt, maar dan zou uit het Oosten via Polen het bolsjewisme ons overvallen hebben. Dat het niet zoo ver gekomen is. heb ik te danken aan hen, die dit aanbod destijds hebben afgewezen. Drie jaar ge leden kon ik dat toen nog niet vermoe den. Ik heb toen opnieuw de hand uitge strekt voor vrede maar men heeft haar afgewezen. Ik was genoodzaakt een nieuwen veldtocht en nog een te onder nemen. In 1940 heb ik nog eens gepro beerd de hand te bieden voor den vrede. Zij werd weer afgewezen. Aan het front in Noord-Afrika. Een omgebouwde dient alc hulplocomotief op een woeatijnspoorlijn. DUTTSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 8 Nov. (DNB) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus en in den sector van de Terek werden ver scheidene tegenaanvallen onder bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen en gereedstaande troepen door artillerie vuur en luchtaanvallen uiteengeslagen. Ten Noordoosten van Mosdok werden aanvallende vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval met aanzienlijke ver liezen op haar punt van uitgang terug geworpen en talrijke gevangenen ge maakt. Aan het Donfront sloegen Duitsche en verbonden troepen in samenwerking met Duitsche slagvliegers en Roemeensche gevechtsvliegtuigen verscheidene aanval len van den vijand af. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front geen krijgsopera ties van beteekenis. Geconcentreerde luchtaanvallen van sterke formaties ge vechtsvliegtuigen op spoorwegdoelen in het gebied rondom Ostasjkof leidden tot de vernietiging van verscheidene trans porttreinen en ravitailleeringsopslag- plaatsen van den vijand. Bij aanvallen op wegen werden bolsjewistische colonnes uiteengedreven en enkele door troepen bezette plaatsen verwoest. Des nachts zijn de stad Kalinin en het station aan gevallen. Artillerie van het leger be stookte voor den oorlog belangrijke doe len in Kroonstad. Verscheidene branden werden waargenomen. Op het Ladoga- meer heeft de luchtmacht 1 motor- vrachtschip en 2 vrachtbooten tot zinken gebracht. Drie vaartuigen werden be schadigd. In den sector Mersah Matroe heeft de vijand met superieure gepantserde strijdkrachten zijn aanvallen voortgezet De Duitsche en Italiaansche luchtmacht steunde de gevechten op den grond en deed aanvallen op vijandelijke strijd krachten en aanvoerwegen. Bij aanvallen van de Britsche lucht macht op het bezette gebied in het Wes ten en bij vluchten naar het Noordwesten van Duitschland, verloor de vijand vier vliegtuigen. In den gisteren te Vichy g gehouden ministerraad is geconsta- - teerd, dat de regeering van de Ver. Staten de betrekkingen met Frank- 5 rijk heeft verbroken, doordat zij den oorlog gebracht heeft op den bodem v van Noord-Afrika. S Na het verbreken van de betrek- kingen tusschen Frankrijk en de Ver. Staten zullen de belangen van S de Ver. Staten in handen worden ge- legd van de vertegenwoordigingen v van Zwitserland in Frankrijk. g Dezen namen tevens de Engelsche belangen waar, die tot dusver wa- g ren toevertrouwd aan de Ameri- kaansche ambassade. g ft««««««<««««««««<«««««««««««? len en omdat hij evenals zijn Engelsche bondgenoot op roof uitging om materieele redenen. Want ideëele waarden kent hij evenmin als de Engelschen. Uit deze regeerkunst van onzen te genstander en uit de afschuwelijke ge volgen in ons.Duitschland is de nationaal, socialistische beweging langzamerhand ontstaan. Indien zij Duitschland toen namelijk werkelijk gelukkig gemaakt zouden heb ben, zou ik geen reden gehad hebben om mij dag aan dag, week aan week, maand Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 3537 dito No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.t RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb-, Boekh. H. E. G. Ruy», Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330283; Boekh. J. B. v. Seters Jr-, Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F O. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 V w w iARMNIf: SEVILUo :N «ASABMNG COLONS 8ECHAR MARRAKECH CM y x :-5 f 1 -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1