den Führer van BAAüSCHE COURANT f)e rec|e Maandag 9 November 1942, DE LANDINGEN IN NOORD-AFRIKA BUITENLAND GEMENGD NIEUWS De distributiebonnen TWEEDE BLAD ril FEUILLETON Eén slecht verduisterd hou brengt allen in gevaar! VIER MENSCHEN TE AMSTERDAM VERDRONKEN &E KOMEDIANTEN KOMEN Madrid en Generaal Giraud in Frankrijk Wielrijders denkt aan uw verlichting De Diplo over den aanval op Noord-Afrika Britsche storingsvluchten Antwoord van Pétain Boodschap van Roosevelt - Oproep tot het Fransche volk De Fransche tegenstand Zeeslag bij Casablanca Geen Duitsche troepen in onbezet Frankrijk Verklaring van Washington (Wordt vervolgd.) Bonnen beteekenen voedsel mits te geld i«! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. Door duisternis te water geraakt De Amerikaansche militaire leiding Fransche gehoorzaamheid der troepen (Vervolg van frontpagina.) No. 18332 Marokko. ge in geweldigen wij dat Ue taak der N.S.D.A.P. t.m te Petroleum EA-krt. 128 gr. 28 Nov. daar zal 30 Nov. N I Vleesch Vleesch aar geen ander komer Een oorlog voor neef Europa Dit is een oorlog, zoo verklaarde de Führer, die voor heel Europa gevoerd wordt. Daarom valt het niet te verwon deren, dat zich zoovele vrijwilligers heb ben aangeboden, van het Noorden tot het een de en alle «e- 56 57 A 57B 3. 4-66 56. 57 422 421 420 Nadru* verooden ^Khan van WILHELM LICHTENBERG Gen Anthr. Gen, Turf Branast.k. O Brandet.k O’ Oe rol der Japanners Overigens heeft deze oorlog een uit- Dreiding ondergaan Bij onze bondgenooten 57 A 57B 4-68. «.67 M 417 58. 59 57 de grootste tinproductie ter wereld, een reusachtige petroleumproductie en enorme petroleum bronnen Nooit wankelen ot wijken. Juist op den oa«. zoo vervolgde de Führer, die voor ons de herinnering vormt aan een ineenstorting, die toen «oor velen het einde van de oarti) scheen te betee kenen, on onze tegenstanders in oen waan bracht, dat het nationaal-socialteme dood was, juist op dezen dag kan ik slechts zeggenVoor ons natlonaal-socialisten, moet deze herinnering een geweldigen steun beteekenen, een steun om alle ge varen te trotseeren, nooit te wankelen en te wijken, aan elke moeilijkheid moedig het hoofd te bieden en ook stand te hou den wanneer de vlland nog roo dreigt, want dan moet men denken aan het woord van Luther: „Al ware de duivels, het moot en zal lukken*' Lissabon ingelicht De Britsche berichtendienst meldt offi cieel, dat de Britsche ambassadeurs te Madrid en Lissabon opdracht hebben gekregen om de Spaansche en de Por- tugeesche regeering er van in kennis te stellen, dat dé Britsche regeering de Amerikaansche regeering met betrek king tot de landingen van Amerikaan- sche troepen in Fransch Noord-Afrika steunt. De Britsche ambassadeur te Madrid, sir Samuel Hoare, heeft op dracht gekregen de Spaansche regeering mede te deelen, dat de operaties in Fransch-Afrikal noch den „modus Viven di” in Tanger, noch het Spaansche goe derenvervoer met het buitenland zullen aantasten. De Britsche ambassadeur in Lissabon heeft opdracht gekregen, de Portugeesche regeering mede te deelen, dat de Britsche regeering niet voorne mens is, Portugal en zijn overzeesche be zittingen te betrekken by het tegenwoor dige conflict. Zuiden, die deels als zelfstandige een heden en contingenten zijn opgenomen in het geweldigste front van de wereldge schiedenis. Het is daarom ons onwrikbaar besluit, dat de komende vrede werkelijk een vrede voor Europa zal zijn zonder de voogdij van lieden met het z.g. fjjne instinct voor ideëele en materieele waarden. De ideëele waarden aan den kant van Engeland zijn ongetwijfeld geringer dan die, welke het Duitsche volk en de verbonden naties aan de wereld hebben gegeven. Ook onze bondgenooten zien terug op een bescha ving, waartegenover die van Engeland oneindig jong is, om niet te zeggen nog in de kinderschoenen staal,. Wat echter de materieele waarden betreft, zoo ge- looven wij, dat de Engelschen daarvoor een fijn instinct hebben. Dat hebben wij echter ook en daarom zullen wij er voor zorgen, dat de materieele waarden van Europa in de toekomst ook aan de Euro- peesche volken ten goede komen en niet een internationale kleine kliek van finan ciers. De volkeren van Europa strijden niet, opdat later weer een paar lieden met het fijne instinct komen, die de menschheid beginnen leeg te plunderen en millioenen werkloozen achterlaten, waarna zij hun brandkasten kunnen vullen wereld vol ons toch KO- Naar aanleiding van het van Britsche zijde om agitatorische redenen ver spreide bericht, als zou generaal Giraud het opperbevel over de Fransche strijd krachten in Noord-Afrika op zich geno men hebben om de bezetting door de Amerikanen te steunen, meldt Havas-Ofi, dat men in bevoegde kringen te Vichy dit bericht volkomen verzonnen noemt Ge neraal Giraud bevindt zich in Frank rijk, De Fransche omroep heeft gisteren den tekst gepubliceerd van een schrijven van Giraud aan Pétain, waarin hij den maarschalk de verzekering van zijn loya liteit geeft. Dit schrijven is gedateerd op 4 Mei van dit jaar. Giraud herinnert er aan, dat Pétain hem op de hoogte had gesteld van zijn politiek jegens Duitsch- land en hij verklaart zich met die politiek niet slechts accoord, maar geeft den maarschalk tevens zijn eerewoord als officier, dat hij niets zal ondernemen, dat het werk van Pétain, Darlan of Laval zou kunnen benadeelen. Generaal Giraud beroept zich op zijn loopbaan, die den waarborg geeft, dat hij zijn belofte van loyaliteit zal houden. Weygand bjj Pétain Generaal Weygand kwam gistermiddag te Vichy aan en werd terstond door maarschalk Pétain ontvangen, die met hem in tegenwoordigheid van Laval en den gouverneur-generaal Chatel den toestand besprak. de Italianen Roemenen Hongaren en Pin nen en al de andere Europeesche volken, de Slows ken Kroaten. Spanjaarden, die vrijwilligers ter beschikking stellen, als mede de Noorsche vrijwilligers is nu -en werkelijke wereldmogendheid gekomen, die evenwel naar men beweert ook voort durend nederlagen lijdt Sinds de deelne ming van Japan aan dec oorlog heeft dit land zoogenaamd slechts fiasco’s geleden Maar wanneer men de feiten overziet dan bltjkt er toch iets De Japanners heb ben n.l den Amerikanen 98 procent van de rubberproductie afgenomen, bovendien Nu het avonds vroeger donker wordt is de juiste tijd gekomen, de verlichting van de rijwielen eens nauwkeurig te inspecteeren. „Brandt mijn achterhcnt wel?” en „is mijn voorlicht geheel in orde?” zijn twee vragen, welke iedere wielrijder zichzelf dient te stellen, vóór hij zich in het duister op weg begeeft. Een rijwiel, waarvan het achterlichtje niet brandt, is een gevaar voor iedereen, die van den openbaren weg gebruik maakt De politie zal dan ook, met het oog op de groote duisternis 's avonds, streng tegen de overtreders optreden. Speciale verkeerspatrouilles zijn belast met het toezicht op de naleving van de voorschriften, waarnaast echter ook een strenge contröle door den surveillance dienst wordt uitgeoefend. Indien men vóór het uitrijden zelf even nakijkt of alles in orde is, bespaart men zich veel narigheid. Om meer licht te krijgen heeft men tal van geraffineerde manieren uitgedacht, zooals het uit buigen van de verduisterings-jalouzietjes en het verwijden van het lichtspleetje bij een goedgekeurd verduisterings- lampje. Ook dit zal bij een te schelle lamp gecontroleerd worden. Voorts hebben veel wielrijders de lamp te boog gesteld, waardoor zij verblin dend is voor tegenliggers. De lamp moet zoo gesteld zjjn, dat niemand er hinder van heeft, niemand er gevaar door loopt en de wielrijder zelf er het meeste profijt van trekt. Het verdient aanbeveling, de lamp iets schuin in de richting van den trottoirband te stellen, daar dit het rijden midden op den weg voorkomt. Met kan dan nauwkeurig zijn afstand tot den trot toirband waarnemen. Menigte te Helsinki door bommen getroffen Gisteren heeft een vijandelijk vliegtuig van groote hoogte 2 bommen op Helsinki laten vallen welke terechtkwamen in een menigte die uit een bioscooptheater kwam en zich niet ijtijds in een schuil plaats in veiligheid kon stellen Er werden 46 personen gedood, onder wie 17 kinderen tusechen 8 en 17 jaar en 13 vrouwen Tot de slachtoffers behoort de echtgenoote van den Finschen veldbis. schop Björklung Het aantal gewonden bedraagt 120 Spaansch communiqué Het Spaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft het volgende com muniqué uitgegeven: In verband met de nieuwe militaire operaties in Noord- Afrika hebben de chef van den staat en de minister van buitenlandsche zaken van den president der Vereen. Staten en van de regeering van Groot-Brittannië de schriftelijke garantie ontvangen, dat de Spaansche continentale en insulaire sou- vereine gebieden, benevens de koloniën en het protectoraat Marokko volledig zullen worden gerespecteerd en noch het voorwerp zullen zijn van een aanval, noch van eenigerlei handeling, welke hun souvereiniteit, integriteit of onaf hankelijkheid zou benadeelen. Op gelijke wjjze worden de Spaansche belangen in het algemeen door den in Tanger ge schapen toestand en de geldigheid der handelsverdragen gerespecteerd. Maestrc Cesare Alberti naa. ais dagen, zijn fietstocht naar Lucca maakt en tegen den middag de opwin dende mededeeling meegebracht, dat Angela om twee uur met den jongge- Ia den afgeloopen nacht hebben, naar het D.N.B verneemt, eenlge Britsche vliegtuigen boven de wateren der Rrie- sche eilanden storlngsvluchten gemaakt. Eenige vijandelijke vliegtuigen werden neergeseboten. Er werden geen bommen neergeworpen. „De negende November” Hedenavond om 19 uur spreekt Max Blokzijl vla Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp.JDe negende November”. Fransche troepen landingen allieerden te verhinderen. Gevechten by Fedala Volgens den zender-Vichy is communiqué medegedeeld, dat De Amerikaansche zaakgelastigde Vichy, Tuck, heeft gisterochtend om 9 uur een bezoek gebracht aan maarschalk Pétain om dezen officieel den tekst van een boodschap van president Roosevelt te overhandigen. Maarschalk Pétain heeft hem onmid- delljjk den tekst van zjjn antwoord doen toekomen. President Roosevelt richt zich in zjjn boodschap tot het Fransche staatshoofd, waarin hij deze agressie tracht te recht vaardigen. De maarschalk van Frankrijk neeft hem daarop het volgende antwoord doen toekomen: Met de grootste verbazing en met leed wezen heb ik in den afgeloopen nacht van de agressie van uwe troepen op Noord-Afrika gehoord. Ik heb uw bood schap gelezen. Gij beroept u daarbij °P voorwendsels, welke door niets gerecht vaardigd worden. U dicht uw vijanden voornemens toe, welke nooit in de daad kunnen worden omgezet Ik heb steeds verklaard, dat wij ons koloniale rijk zul len verdedigen indien men het zou aan vallen. U wist ook, dat wij net tegen lederen agressor zouden verdedigen, wie het ook zou zjjn. U wist, dat ik mijn woord gestand zou doen. Ons koloniaal rijk had ik voor onzen rampspoed, toen ik om wapenstilstand verzocht, weten te bewaren en gij zijt het die. in naarn van een land, waarmede ons zoovele herinne ringen en vriendschapsbanden verbinden tot een zoo wreeden, nietsontzienden stap overgaat. Frankrijk en zijn eer staan op het spel. Wij zijn aangevallen. Wij zullen ons verdedigen, zoo luidt het bevel, dat ik gegeven heb." Dé Fransche regeering heeft den vol genden oproep gericht tot de bevolking: „Wjj sporen de Franschen aan om zich niet door bepaalde buitenlandsche zen ders op een dwaalspoor te laten brengen. De regeering zal u van alle gebeurtenis sen op de hoogte Houden. Het antwoord van maarsenalk Pétain aan president Roosevelt wijst iedereen op zijn plicht Discipline, kalmte en eensgezindheid zijn noodig. Admiraal Darlan bevindt zich op zijn post. Frankrijk neeft andere beproevingen doorstaan. Het zal ook deze doorstaan, welke Frankrijk wordt opgelegd door een land, waarvoor reeds Fransch bloed werd vergoten. De eer eischt dit.” Uit welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, meldt S.P.T., dat het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken aan de Fransche autoriteiten in Noord-Afrika opdracht heeft gegeven, alle Amerikaansche consulaten aldaar te sluiten en de consuls en vice-consuls in het belang hunner eigen veiligheid onder arrest te stellen. Zondagavond heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Cor dell Hull, o.a. verklaard: „Het laat de Amerikaansche regeering koud of Frank rijk al of niet de diplomatieke betrekkin gen met ons verbreekt." aeaie TB te □p. eenvou- (Vervolg van eerste blad, pagina 1) In de uitzending van vanochtend meld de de Fransche omroep, dat op alle pun ten in Noord-Afrika den Amerikaansche:) strijdkrachten tegenstand wordt geboden, met uitzondering van Algiers, waar de wapenen rusten. Te Vichy werd gisteravond laat mel- S.P.T. meldt uit Parijs: Zondagavond heeft ambassadeur de Brinon officieel de door de geallieerde propaganda ver spreide geruchten tegengesproken, als zouden Duitsche troepen het onbezette gebied van Frankrijk zijn binnengemar cheerd. enkele seconden snelde een vluchtige schaduw langs naar en Soldati. En Raf- faela geloofde reeds, dat het gevaar voorbij was. Maar plotseling viel het schijnsel van zaklantaarn op haar En ze herken- Riccardo. die zich snel omdraaide door de laan naar den uitgang liep. HOOFDSTUK XI Een primadonna komt thuis Groot vertrouwen Juist thans zie ik de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. Nu wij den afgeloo pen winter dien men toen in zijn volle vreesehjke gevaren niet kon onderschei den zijn doorgekomen, zie ik thans de toekomst heel anders Toen drukte er toch iets op velen, ook op vooraanstaande en denkende menschen, nJ de herinnering aan het lot van Napoleon in 1812. En de winter van 1812 was precies 50 procent zoo koud als de winter van het vorige jaar, dien wij achter ons hebben Dit jaar zijn wij anders voorbereid Den een of ander kan ook nu iets ontbreken of te kort komen, maar voor den komenden winter zijn wij anders uftgerust dan verleden jaar. Dat kan ik zeggenOok wanneer deze winter even zwaar zou worden als de vorige zal ons ditmaal niet meer over komen wat wij verleden jaar winter heb ben beleefd Een groot wijsgeer heeft eens gezegd, dat wanneer een stoot een sterken man niet omver werpt, hij hem dan slechts nog sterker maakt. Dan kan ik slechts zeggen: de stoot, die ons in den vorigen winter niet omver geworpen heeft heeft on? slechts nog sterker gemaakt Onverschillig waar de fronten zich be vinden. altijd zullen wij pareeren zullen wij tot den aanval overgaan Ik twijfel er geen seconde aan, dat aa< het eind van den oorlog het succes beschoren zal zijn aan onze vanen En wanneer de neeren zeggen, dat zij een nieuw wanen zouden bezitten dan weten zit neelemaal niet of wij niet al lang betere wapens nezitten Wij hebben zoogenaamd de slechtste soldaten en de slechtste organisatie maar desondanks hebben wii het eene resultaat na het an dere behaald en daar komt het op aan Het duikbootqevaar Zoo is het ook met de productie Zij producer-en zoogenaamd alles veel goed- kooper en vooral veel beter dan wij Ik kah echter verzekeren: ook onze construe teurs slapen niet In den winter van 1939 op '40 heeft Churchill verklaard het duik- booteevaa" is voor goed voorbij Hij heeft dngelfiks meer duikbooten vernietigd dan wii toen bezaten Tn werkelijkheid heeft hij ze echter niet vernietigd Ik heb 4 en naar beweerd wordt een zeer groote fout ge maakt. n.l dat ik slechts een klejn deel der dpikbooter liet vechten en de overige in reserve hield voor de opleiding voor nieu we manschappen Er trad toen slechts een zoo klein aanta’ duikbooten tegen den vfiand op dat Ik mij ’hans geneer het te zeggen Het groote aantal, en wel het tien voudige was in het vaderland en heeft de nieuwe bemanningen opgeleid volking. Het Witte Huis publiceert over de lan- dingsoperaties in de Fransche koloniale gebieden een verklaring, waarin wordt gezegd, dat deze operaties zijn geschied, om een „invasie van Afrika door Duitsch- land en Italië vóór te zjjn”. Bovendien verleent deze landing aan de Sovjet-unie een „doeltreffende tweede front-hulp”. Het spreekt vanzelt dat :n een aerge- lijken strijd niet de eene week na de an dere nieuwe successen Kunnen komen Beslissend Is. dat men geleidelijk de stel, linnen betrekt die den tegenstander moe ten overwinnen er dat men die stellingen ook behoudt. En daar kan men van op wat wij eenmaal oezitten Wat de tijd van heden onoerscheidt van dien van vroeger is. dat er toen ach ter den Keizer geen volk stond terwijl achter mij een der meest grootscheepsche organisaties staat, die ooit op deze aarde zijn opgebouwd Zij vertegenwoordigt het Duitsche volk Wat echter ook omgekeerd den tijd van neden van dien van toen onderscheidt, is, dat aan het hoofd van het volk nie mand staat, die ooit wellicht in KritieKe tijden naar het buitenland zou gaan, doch iemand, die altijd slechts den strijd en altijd slechts het eene beginsel gekend heeft: slaan, slaan en weer slaan. En nog iets anders onderscheidt het Duitschland van heden van het Duitschland van toen: toen was er een leiding, die niet geworteld was in het volk. Tenslotte was net niet anders dan een klassensUat. Thans echter staan wij midden in de vol tooiing van datgene, dat uit den oonog is voortgesproten. Thans treedt de Natio- naal-Socialistische Volksgemeenschap naar het front. Aan vele dingen zult gy nebben opgemerkt, hoe deze weermacht van maand tot maand meer nationaal- socialistisch wordt: hoe hier de Duit sche volksgemeenschap steeds meer tot uiting gekomen is. Midden in den oorlog bouwen wjj een volksleger op, zooals de wereld het nog nooit gezien heeft Bin nenslands echter werkt een geheel volk. Thans weet de Duitsche werkman, dat nij de wapens smeedt voor zjjn kame raden ginds. Wat hier door mannen en vrouwen gepresteerd wordt i« enorm. Wij hebben wel geen goud, maar wij be zitten de levende arbeidskracht een heiligen ijver en een heiligen v/il. Wat oaat de Amerikanen hun goud in de schatkelders? Wanneer zij fabrieken hadden voor de vervaardiging van syn thetische rubber, zou dit meer waard zjjn dan hun geheelen goudvoorraad. Ook wat het materiaal betreft zullen wij den oorlog weten te doorstaan, vooral thans, nu wij ons in het bezit gesteld nebben van nieuwe grondstoigebieden. He' vol gend jaar zullen wij pas goed de vruch ten van dit werk zien. Ook daarbjj heeft de partij zich geweldig geweerd. Taüooze dappere partygenooten bevinden zich daarginds en organiseeren met een hand vol menschen deze gebieden voor ons bedrijfsleven en onze voedselvoorziening, en in breederen zin inderdaad ook voor de voedselvoorziening van heel Europa. Geallieerden bezetten eiland Goodenougb De geallieerde strijdkrachten zouden, volgens een gisteren door het hoofd kwartier van generaal Mac Arthur ge publiceerd bericht het eiland Goode nough. ten Noord-Oosten van Nieuw- Guinea, hebben bezet 26 419 opschrift: „HarteHjk welkom!”, maxni- na Campagna bereidde met behulp van Raffaela een overvloedig welkomst- diner, bestaande uit lamsgebraad met spaghetti, koude rijst met frambozen sap en extra sterke mocca. Op het laatst kwam er nog perzikencompóte bij, uit vruchten, welke Dino op bevel van de directie uit den vruchtentuin had gestolen. Het was beslist de eerste diefstal in Dino’s jonge, welbeschermde leven maar daar hij zijn directie trouw gezworen nad, waagde hij het niet deze opdracht te weigeren. Ofschoon men voor het stelen van vruchten beslist geen bas behoeft te hebben. Aantal 2 K.g. 14 Nov 1 k.g 14 NOV. Ten aanzien van den overval der Ed- g else hen en Amerikanen op Fransch- Noord-Afrika maakt de „Deutsche Diplo matisch Politische Korrespondenz” er opmerkzaam op, dat deze zich waardig aansluit bij de vroegere aanvallen van den gewezen Britschen bondgenoot, en da Britsch-Amerikaansche acties tegen Iran, Irak en Ijsland. Het is een reactie van Londen en Washington op de jongste eischen van §talin tot vorming van een tweede front? De bewering van Roosevelt betreffende voorkoming van een invatie van Afrika door Duitschland en Italië is een weergalooze brutaliteit Roosevelt zelf onthult, waarom het hem gaat, n.l. om de smalle strook tusschen Afrika en Zuid-Amerika, naar hij zegt ter voorko ming van een directe actie der As tegen het Westelijk Halfrond, een duidelijke leugen. Men moet ook niet gelooven, dat de toezeggingen der geallieerden aan Spanje en Portugal daar eenig crediet kunnen vinden. De Diplo besluit: Enge land en de Vereen. Staten hebben de wereld opnieuw getoond, dat zij geen vreemde souvereiniteit respecteeren. Beiden hebben in dezen oorlog zooveel verloren, dat zij gewetenloos elders ver vanging zoeken. Zij zijn niet slechts be reid het Europeesche vasteland aan het bolsjewisme uit te leveren, maar er even zeer op bedacht van bezittingen buiten dit continent zoo veel mogelijk te roo ven. Het oogenblik is voor Europa ge komen om in te zien, dat het thans gaat om een aanval op bestaan, vrjjheid en eer van het geheele vasteland. De Führer herinnerde dan nog eens aan de taak, die de Nationaal-Socialisti- sche Duitsche Arbeiders Partij in het binnenland vervuld heeft en sprak jegens al zijn oude medestrijders zijn dank uit voor hun trouw. Hij wekte hen op met het uiterste fanatisme ook aan de over winning en het eindresultaat in den groo- ten beslissenden stryd te gelooven, dien Duitschland thans moet voeren. Het gaat daarbij om het zijn of niet zijn van het Duitsche volk. Het staat tegenover tegen standers, die geen pardon kennen, doch slechts een enkele mogelijkheid: een van beiden valt. Wy zjjn ons daarvan bewust en zijn mans genoeg, zoo zeide de Führer, om dit koelbloedig onder het oog te zien. Van den Duitschen soldaat, zoo ver volgde de Führer, heb ik niet meer ver langd dan ik zelf bereid was te pres- teeren, en van het Duitsche volk neb ik met meer arbeid geëischt dan ik zelf ge presteerd heb. Mjjn arbeid is het lot van net Ryk. Wanneer de tegenstanders ge looven, ons op een dwaalspoor te kunnen brengen, dan vergissen zij zich. Het uur zal komen, waarop ik terugsla, en dan wee hun. Soms moest ik maandenlang toezien. Gelooft u mij, dat mjj het hart van woede verteerd wordt, wanneer ik verneem van die laffe luchtaanvallen op Duitsche steden. Ik heb op de stad Parijs geen enkele bom laten werpen. Voor den aanval op Warschau heb ik vijfmaal op gewekt tot overgave en verlangd, dat al thans de vrouwen en kinderen uit de stad zouden worden gevoerd. Pas toen niet eens onze parlementariër ontvangen werd, heb ik tot den aanval besloten. Ook na het begin van de nachtelijke Engel- sche luchtaanvallen heb ik drie en een halve maand gewacht, hoewel wij sterk genoeg waren om terstond terug te slaan Maar ik heb gemeend, dat nog tijdig het verstand zou gaan spreken. Thans is het niet anders en ik neem dat allemaal in mij op. Men zal daar ginds nog te bespeuren krijgen, dat de Duitsche uitvindersgeest niet heeft stil gezeten, en dan zullen de tegenstanders een antwoord krijgen, dat hun hooren en zien vergaat. Ik heb vroeger reeds eenige malen tegen de lieden moeten zeg gen. dat wanneer ik geruimen tijd niet spreek, ik dit niet doe, omdat ik mis schien mijn stem ben kwijtgeraakt, maar alleen omdat ik het niet doelmatig achtte te spreken. Ook thans is dat zoo. Thans spreekt het front. Al het andere is slechts bekvechten. Slechts in de zeld zaamste gevallen zal ik het woord nemen, want de taai van het front is na- drukkelijk en krachtig. Ik praat ook niet met mijnheer Roosevelt. Ik praat slechts door een instrument, dat thans alleen spreken kan, en dit instrument spreekt luid en duidelijk genoeg. ding gemaakt van hevige gevechten in Marokko. Ter hoogte van Casablanca woedt een seeslag. Bij Casalla trachten Fransche troepen landingen der Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabaksk. Taptemelk Textielk 3e serie Textielk te serie (behalve oo'n K) 100 gr. 14 NOV. 60 gr 14 Nov. Artikel Aardappelen Aardappelen Wij zien in dezer, geweldigen strijd slechts een enkele mogelijkheid, n.1. die van het volkomen succes Slechts blijft de vraag of er wel redenen aanwezig zijn om aan dit succes te twijfelen De tegenstanders hebben mij ook het verwijt naar het hoofd geslingerd waarom wij bit Sebastopol zoc lans werk hebben gehad Dat kwam Jtndat wii ook daar niet een ontzettender. massamoord wilden verwekken Sebastopol is evenwel toch in onze handen gevallen en de Krim is in onze handen gevallen en met volharding zullen wij doel voor doel bereiken Wan neer nu de tegenstander van zijn kant aanstalten maakt om aan te vallen, ge looft u dar. maar niet dat ik hem dan voor wil zijn Hit moet maar rustig aan vallen Hij zal zich daarbij leegbloeden en wij kunnen daarna altijd weer corri- geerend ingrijpen In ieder geval staat de Rus niet voor de Pyreneeën of voor Se villa Dat zün dezelfde afstanden als tot aan de Terek Wanneer bet heelemaal niet anders gaat zegt men het is absoluut een fout, dat de Duitscbers naar Kirkenes gegaan zijn of naar Narvik, of dat zij thans naar Stalin grad gegaan zijn is een kapitale strategi sch® fout Nu dat zullen we maar afwach ten Wij merken titans reeds of het werke lijk zoo’n groote fout was dat wy de Oekraïne bezetten de maneaanertsmtjnen aldaar tn ons bezit stelden, voorts het K®eban-gebied de grootste korenschuur ter wereld voor4: de grootste olieraffi naderijen dat wii een hoewel stilgeleg de productie va»* 10 millioen petroleum in ons bezit stelden, ei het transport van 7 tot 9 millioen ton over de, Wolga afsneden Wanneer de tegenstanders mij iets willen wijsmaken dan kan ik slechts zeggen mijn strategische plannen heb ik nog rux.ii naar de opvattingen .ar. anderen ontworpen In ieder geval zijn de Engel- sehen uit Frankrijk getrommeld, hoewel zij verklaard hadden da4 zii daar een millioen man hadden En hoe dicht zijn zij indertijd bij onze grens geweest En waar zijn zij thans wanneer zij thans voor mlin part zeg gen dat zij in de woestijn oprukken nu best, zij ziin er reeds eenige malen opge rukt en ook weer teruggetrokken Het be slissende in dezen oorlog is wie den defi- nftieven slag uitdeelt »r> dat zullen wij zijn Wanneer de Amerikanen zeggen aat zij zoo- »r zooveel oo’ioesscheoen oer jaar bouwen onn kunnen wil dat even goed zreeer WH bouwen evenveel oorloessche- oen alleen bouwen wij doelmatiger sche per dan zll WH hebber thans meer d»n 24 mfflioen br< scheensriiim»e tot zinker gebracht dat Is veel meer dan In den wereldoorlog Het aantal onzer duikbooten is aanzienlid» «roofer den in den wereld oorlog En wil maken noa mee' en nog betere wapens Boter Brood (ot gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Gemengd meel Gort Havermout Handen- en k.br, 1 14 a Jam 418 Kaas 424 t.m. 426 Ketfiesurroga^t 400 Melk borene weer bjj de atagione zou ver schijnen Dat verwekte algemeene be roering. En speciaal directeur Cam pagna geraaKte m een verheven stem ming, wat niet alleen met zijn groot vaderlijke gevoelens samenning. Zeer veelzeggend in dit opzicht was de blik, welken hij op Raffaela wierp bij dit be richt en zijn woorden: Eindelijk UI mijn stagione veer over een zangeres van oeteekems be schikken. Het is de hoogste tijd. Voor der feestelijken intocht van de primadonna met haar kind moesten in allerijl groote voorbereidingen getroffen worden. Het heerenkoor Carlo schilder de een transparant met het origineele Ten ii ju T--_- - Zaterdagavond beeft de duisternis te Amsterdam opnieuw verscheidene slacht offers gemaaktdrie menschen. die te water geraakten, konden eerst daaruit worden gehaald, toen de levensgeesten retds waren geweken Het waren een 60-jarige vrouw die aan de Bilderdijkkade bij de Jacob van Lennepstraat verdronk een 30-iarige vrouw, die aan de Gouverneurkade tegen over het gemeentebadhuis te water was geloopen en een 47-jarige man die nabij de Egelantiersstraat in bet water van de Prinsengracht was terechtgekomen. Een 18-jarig meisje dat op het Sta tionsplein nabij het koffiehuis van de NZ.H.TM in het water was gevallen, kon nog tijdig worden gered Zij werd naar de Valeriuskliniek gebracht. Zon dagochtend werd nog in het water van de Stadhouderskade bij de Hemonystraat ee., lijk drijvende gevonden, dat later ge ïdentificeerd werd te zijn van een 67- jarigen man De geneeskundige dienst vervoerde het naar het Binnengasthuis. Bonnen 67A »7B Beschuit (br of gab.) 57 75 gr. 14 Nov. Bloem (br.) 427 t.m. 430 70 gr 28 Nov. Boter 2, 8. 4-61 en 2. 3-«2 125 gr. 11 Nov. 125 gr. 11 Nov. 400 gr. 14 Nov. 60 gr. 14NOV 150gr 28 Nov too gr. 12 Oeo. 125 gr 28 Nov. 125 gr. 28 NOV. 125 gr. 28 NOV. 10 K.g 30 NOV. 500 gr. 28 Nov. 100 gr, 28 NOV. 250 gr. 28 NOV. 67 U L. 14 NOV Muisjes* of boterh.str. <18 300 gr. 28 Nov. Petroleum EA-krt. 03 2 L. 9 Jan. Petrole m 8t08 01 02 03 verl. 2 L. 21 Nov. Petroleum 8208 25 verl. 2 L. tl Nov. R|(|lilHioMMi Puddingo. verm. enz. 423 n gr. 28-Nov. ----- Mo gf lg Noy 45 gr 31 Deo. 1 k.g. 28 Nov. 100 gr. 12 Dec. 1 rantsoen 14 Nov. 57 1| L. 14 Nov. 21 t.m. 120 Zeker is, dat Europa uit dezen oorlog economischer gezonder te voorscRIJn zal komen dan tevoren. Men verwijt ons, zoo verklaarde de Führer o.a. nog Nederlanders willen verplanten maar er zullen vele menschen zijn, die bill ztjn weer vasten grond onder de voeten te hebben en zich niet meer zoo te moeten afsloven zooals dat in de overbevolkte gebieden noodig is En zll zullen gelukkig zijn, omdat hot loon van hun arbeid aan henzelf ten goede komt en niet in de een of andere Engelsche ot Amerikaansche brandkast terecht kimt WII gelooven derhalve, dat het einde van dezen oorlog ook naar buiten den val tal beteekenen van de goudheerschappij en den val van de geheele maatschappij, die schuldig is aan dezen oorlog Ja. ik oen daartoe oereia. Neem dien jongen dan eenvoudig mee en bang nem als mascotte in )e auto! Hij zal er je tienmaal de nanden voor Kussen. En je behoeft met zoo’n oovenmenscheiijk offer te orengen. Jij blijft tocb maar een manager, antwoordde Raffaela. zonder aaar ge- ■ukzaligen glimlach te verliezen, en ei zjjr dingen, waarover met iov net te pratec valt. In de eerste plaats is Riccardc oeslist met iemand, die zich gewoon iaat ...meenemen en oegrijp je verder dar met., dat ik nier met hem samen wü zijn, oy de stagione Campagna, in deze Kleine, betooverde wereld? Hier ben ik het kindermeisje, Roosevelt spreekt niet het laatste woord Wanneer thans Roosevelt zyn aanval op Afrika uitvoert met de opmerking, dat hij dit tegen Duitschland en Italië moet beschermen, dan behoeven wij over deze leugenachtige frase geen woord te ver liezen. Roosevelt is zonder twjjfel de super-gangster die tegenover ons staat, maar het beslissende en laatste woord spreekt stellig niet mijnheer Roosevelt Zooals altijd, zullen wij al onze slagen grondig voorbereiden. Altijd zijn wij nog op het juiste oogenblik gekomen. Geen enkele slag dien de anderen tegen ons dachten te verrichten, heeft succes ge had. Er steeg ook eens een triomfkreet op, toen de eerste Engelschen in Bou logne landden en toen oprukten, en zes maanden later was het met dezen kreet gedaan. Het is toen anders uitgevallen. Ge kunt het stellige vertrouwen hebben, dat leiding en weermacht alles doen wat er gedaan moet en gedaan kan worden. Duitschlano staat achter lei ding en Weermacht Bovendien neb ik de -otsvaste overtui ging dat achter leiding en Weermacht vóór alles het Duitsche vaderland staat en achter mij in het bijzonder de geheele nationaal-socialistische oartil als een hechte gemeenschap Wanneer wij niet zooals verwacht was in bet midden maar bii Stalingrad aan vielen dan geschiedde dit omdat ik op een bepaalde plaats bij een bepaalde stad aar de Welga wilde Komen Dat die stad toevallig den naam van Stalin draagt heeft voor ons geen enkele betéekenis Wel eebter wordt daar ^0 millioen ton verkeer waaronder bijna 9 millioen ton vervoer van petroleum afgesneden Daar komt alle tarwe bijeen uit de geweldige gebieden van de Oekraïne en van de Koeban om naar het Noorden te worden vervoerd alsmede groote hoeveelheden mangaanerts. Daar is een enorme over- ladingsplaats en die wilden wii hebben. En praktisch hebben wü haar ook al alleen wordt er nog op eenige kleine plekken gestreden En praotisch hebban wil naar ook al, alleen wordt er nog op eenige kleine plekken gestreden. Wanneer wil daar geen grootere strijd krachten meer opstellen dan eebeurt dat, omdat Ik niet een tweede Verdun wilde maken. Wij stelden slechts heel kleine afdeeiingen stoottroepen op. Oe tijd speelt daarbij geen rol, maar geen schip stoomt meer de Wolga or> er taa- komt het oo aan. dat een paar partijen mag zingen, zoo lang de primadonna van bet gezelschap met naar baby bezig is. Ik mag voor nem wasschen en Koken en verstellen. En zijn liefde is het geschenk var een grooten heer, dat ik dankbaar aan vaard. In Rome zou dat alles anders zijn. Daar zou hij zichzelf Klem voorkó men naast mjj. Riccardo is trotsch. Hij wil de gevende zijn. En daar zou ik nem waarschijnlijk verliezen. Van den mgang van net parK Kwamen naastige licht sloffende stappen nader bij Raffaela durfde zich niet om te keeren Ze voelde die stappen als iets dreigends naderen. Ze zweeg bedrukt en wachtte met ingehouden adem. Na a Hei spijt me oesnste zij, zonder WOKen. ook Hollywood san me te niet weglok en oeaI dUi om oifa e ’tranende wereidcarnors stool Soidati wanhopig Raffaela antwoordde neei Gv« met een gelukkig glimlachje: een zw&klce geallieerde strijdkrachten zijn geland bij Fedala en op een ander punt van de Marokkaansche kust Er ontstond een gevecht met de Fransche troepen, dat bij het invallen van de duisternis werd, af gebroken. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Amerikaansche landingstroepen on der h<»t commando staan van generaal Eisenhower. Generaal-majoor George Patton voert het bever over het Ameri kaansche pantsercorps, dat aan de kust van West-Afrika is geland. Generaal- majoor Lloyd Fredendal is bevelhebber lande Amerikaansche strijdkrachten die te Oran geland zijn en gen.-majoor Charles Rijder voert de te Algiers ge- landde. Amerikaansche strijdkrachten aan. Generaal Doodlittle, die den lucht aanval op ToKio leidde, voert de Ameri kaansche luchtstrijdkrachten in Noord- Afrika aan. Separistische beweging mislukt De residént-generaal van .Marokko, generaal Nogues, heeft de volgende ra dioboodschap tot de bevolking gericht; „Franschen en Marokkanen, een plaat- selijke afvalligheidsbeweging in Marokxo is in den loop van den nacht ontketend onder het voorwendsel, dat de Amerika nen bezig zijn, een landing in geheel Noord-Afrika te ondernemen. Deze afval- ligheidsbeweging was reeds te 8.30 uur zonder bloedvergieten volkomen onder drukt. De weinige officieren, die zich hadden laten misleiden en die hun sol daten misleid hadden, hebben zich weder onder de wet van den plicht gesteld. Ter wijl zich deze gebeurtenissen afspeelden, trachtten verscheidene Amerikaansche en Engelsche oorlogsschepen, die voor de Marokkaansche kust kruisten, landingen uit te voeren. Alle aanvallen werden af geslagen. De staat van beleg is af- gekondigd. Generaal Nogues heeft het opperbevel over de verdediging op zich genomen. Hjj heeft den maarschalk medegedeeld, dat Marokko zijn zending zal vervullen en zich zal verdedigen. Marokko verdedigt zich. Franschen en Marokkanen, bewaart uw kalmte. Laat u niet verleiden door bui- tenlandsche propaganda. Volgt onzen chef, generaal Nogues. volgt den maar schalk Het gaat om onze eer en onze toekomst.” Officieel wordt uit Vichy gemeld: Generaal Bethouard. die naar de af valligen was overgeloopen, is gevangen genomen. Met uitzondering van een batal jon, gehoorzamen alle troepen aan de be velen van den maarschalk. Rast in Tanis In Tunis valt op het oogenblik niets van een aanval te bespeuren. De resi- dent-generaal van Tunis, admiraal Este- va, heeft in een telegram de regeering te Vichy verzekerd van de trouw der be- au ij» iw rvuw Zeep Alg. 412 en N. Eenn.i 24} 6 16 gr. 30 NOV. Huishoudzeep 2 x 413 en 2 x 4 80 a 45 gr. 30 Nov. Wasch. ot zeepp. 413. N waeohp. 250 gr. 30 Nov. Teiletzeen N 75 gr. 30 Nov. Brandstollen Kooknoel. 01 t.m. 05 KF 1 Eenh. 30 Apr, XI 1 Eenh. 30 Nov. XI 50 stuks 30 Nov IV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Oec V 6 t.m. 8 1 Eenn, 28 Febr.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5