Amerikanen bezetten Oran Zeekust Duitsche troepen bezetten Fransche Middellandsche l No. 18334. 1942. Oproep het Fransche volk van aan Casablanca hevig beschoten VERDUISTEREN Woensdag 11 November. - y Nachtdienst DOKTERS Tusscher Bescherming van I Bekahntmachung het De nieuwe Staatsleening een succes naar Darlan’s over I Duitsche weermacht komt niet als vijand Musterung der Geburtsjahrgange 1904 und 1905 Vichy teleurgesteld houding Nieuwe successen aan Oostelijke front „Wie geregeld gas en electridteit controleert, kan tijdig zelf ingrijpen” Roosevelt over de actie in Noord-Afrika Fransche regeering mag Versailles Corsica Duitsche troepen overschrijden demarcatielijn Waartegen het Duitsche optreden is gericht Grondslagen van wapenstilstands verdrag opgeheven Brief van den Führer aan Pétain Harde noodzakelijkheid gaan BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. usoo HAAGSCHE COURANT bei staben AE; die dezer Telefoon 116300 (zeven lijnen) Bijkant. Schev. Kelzerstr, 319, Tel. 550310; Fll.i RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119*611 - am- A— a a - -A - - a - vwa W», wwvvvoa a nuje, i «wwi v«. •««wv; ivvvi rwMtiawi w« in, w. lav «MVinng) wvuuoui vcilll, w, I a»», 330963* Boekh j. B. v. Setera |r.. Thereslastr. 108a, Tel. 772**4; Boekh. F. O. Couvëe,v- Hoytemastr. 66 Tel.721157 aar o.m. on- ge- spin- Vol- ƒ0.19. Elke m.M m. 21 et. Bewijan. 5 ct., fr. p. p Naar Havas meldt, hebben de Amerikaansche troepen gisterochtend kans gezien met aanzienlijke sterkte in Oran binnen te dringen en de stad te bezetten. Op grond van een officieel communiqué te Vichy was de situatie Dinsdag ochtend in Noord-Afrika als volgt: In Marokko houden de Fransche troepen de vijandelijke landingsstrjjdkrachten in de buurt van Fedala, Safi en Port Lyautey in bedwang. Aan de grens van Casablanca houden de Fransche troepen ondanks vinnige aanvallen van superieure tanktroepen nog steeds stand in het Oosten der stad. Casablanca is zwaar beschoten, maar zoowel land- en kustbatterjjen als het slagschip „Jean Bart” hebben dit vuur levendig beantwoord en de Ameri kaansche troepen op een afstand van enkele K.M. van de stad tegengehouden. De houding der Marokkaansche troepen onder generaal Nogues is bijzonder. Zij hebben den tegenstander gedwongen de landingspoging bij Mehdia geheel op te geven. In Algerië marcheert een Amerikaansche colonne in de richting Boesaad. De Fransche troepen in het binnenland treffen voorbereidingen voor den tegen stand. In de buurt van Blida en Kolea houden zij nog stand. Te Oran zijn twintig vijandeljjke vliegtuigen neergeschoten. De zender van Lyon meldt uit Casablanca, dat de resident-generaal en opperbevelhebber van de Fransche troepen, generaal Nogues, het ultimatum van den opperbevelhebber der Amerikaansche troepen tot opgeven van den tegenstand van de hand heeft geweien. I PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.'* en „Letterk. Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. *.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Aft. nr. 5 c.. fr. p. p. 10 c DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 10 November. (D.N.B.) Het opper bevel van de Weermacht maakt bekend: Bij plaatselijke gevechtshandelingen in het gebergte tusschen Noworossiisk en Toeapse werden enkele hoogten veroverd en op verscheidene plaatsen vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den Tereksector beïnvloedden bij zonder moeilijke weer- en terreinom- standigheden- de aanvalsge^echten van de Duitsche en Roemeensche troepen. In weerwil vah krachtige tegenaanvallen werden in hevige gevechten vorderingen gemaakt. Ten Noordoosten van Mosdok werd in een hevigen sneeuwstorm een cavalerieregiment der bolsjewisten en een andere vijandelijke strijdgroep in een eigen aanval uiteengeslagen. In Stalingrad activiteit van stoottroe pen. Aan het Donfront sloegen Roemeen sche troepen den aanvallenden vijand in een tegenaanval terug. Stoottroepen ver nietigden ten Noordwesten van Worones; éen aantal vijandelijke kazematten met de bezettingen. In den centralen en den Noordelijken sector van het front zetten sterke forma ties gevechtsvliegtuigen in geconcen- tegen het :eer voort. PRIJS DER ADVERTu 1-11 m.M <5 reg. m.M. (10 reg ƒ0.51 p. m.M Dienstaanb f 0 38 Pers gevr f ring, evenmin tegen al die Franschen, die den vrede wenschen en die het vooral willen vermijden, dat hun eigen schoone land nogmaals oorlogstooneel wordt. Ik zou u in dezen zin ook willen ver zekeren, dat het binnenrukken der ver bonden troepen in Frankrijk niet gericht is tegen de Fransche weermacht,, maar dat ik nog steeds in de hoop leef op een goeden dag tezamen met haar Europanen het aan Europa behoorende Afrikaansche bezit te verdedigen tegenover de Angel saksische rooverscoalitie. Tenslotte zal dit binnenrukken niet ge richt zijn tegen het Fransche bestuur, waarvan ik hoop, dat het gijn taak, zoo- als tot dusver zal vervullen, want het eenige doel van ons optreden is slechts te verhinderen, dat zich de Noord-Afri- kaansche toestanden plotseling ook zou den herhalen aan de Zuid-Fransche kust. Ik voel mij voor mijn volk en in bree- deren zin voor geheel Europa er voor verantwoordelijk daartegen voorzorgen te treffen. Want het opgaan van dit vasteland in een nieuwen oorlog zou slechts kunnen leiden rot de vernietiging van alle Euro peesche staten en vooral van de geheele Europeesche cultuur. De secretaris-generaal waarschuwde het publiek niet aan inblazingen gevolg te geven, die het publiek zelf schade zouden kunnen berokkenen. Degene, die in het verleden hebben ingeschreven op de Staatsleeningen en de toegewezen stukken toen hebben behouden, zijn daarbij goed gevaren. Hij wees er op, dat de vijandelijke propaganda in de geallieerde landen, die zelf op zeer weinig schoone resultaten kunnen bogen wat de oorlogsfinanciering betreft, er alle belang bij heeft om de consolidatie van de Nederlandsche Staats financiën te verhinderen. Enkele van de inschrijvers van de vo rige 3) pCt. staatsleening hebben zich laten verleiden om de hun toegewezen stukken tegen een koers lager dan den emissiekoers te verkoopen. Later zagen zij de leening tot enkele punten boven den emissiekoers stijgen.. Zij konden het dus betreuren, dat zij zich hadden laten verleiden tot ontijdigen verkoop. De belegging in Staatspapieren, aldus de secretaris-generaal, waarborgt een vaste rente van 3J pC‘terwijl de aandee- len door de nieuw ingevoerde belastingen bij de tegenwoordige koersen een rende ment bieden, dat veelal lager, in ver schillende gevallen zelfs belangrijk lager is dan dat op Staatsfondsen. .ZIJN WRAAK OP LAVAL Bij de gebeurtenissen in Noord-Afrika hebben eenige toonaangevende personen een doorzichtige rol gespeeld, hetgeen in kringen te Vichy verrassing en teleur stelling heeft verwekt. Het eerste geval van dien aard was de muiterij van generaal Bethouart in Marokko. Een andere naam waaromheen zich sinds het begin van den inval der Ame rikanen in Noord-Afrika tal van ruchten gesponnen hebben en nog nen. is die van generaal Giraud. gens een bewering van het Reuter- bureau zou hij zich te Algiers bevinden. Of dit zoo is, kan té Vichy natuurlijk niet worden nagegaan. Door een ingrijpenden maatregel welken de chef van den staf gisteren in den loop van den dag heeft genomen, is de aandacht van de openbare meening ge concentreerd op een derde persoon van beteekenis, n.l. admiraal Darlan. Zooats bekend, had Darlan zich na het uitbre ken der vijandelijkheden in Noord-Afrika terstond naar Algiers begeven om het opperbevel der Fransche strijdkrachten ter plaatse uit te oefenen. Reeds Zon dagmiddag seinde admiraal Darlan naar Vichy, dat hij en de opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten te land in Algiers, generaal Juin, zich in een hopelooze positie bevonden en rekenen moesten op gevangenneming. Generaal Juin gelukte het, tijdig de stad te ver laten, alvorens het verraad van een deel van hét garnizoen tot een wapen stilstand met de Amerikanen noopte. Van Darlan ontbreekt sinds dit tele gram elk spoor, hoewel de kabelverbin- ding tusschen Algiers en Vichy functio neert. Nu het Reuterbureau den sluier van het geheim om het verblijf van admiraal Darlan opgelicht en openlijk verklaard heeft, dat Darlan zich als gast van een Amerikaanschen generaal in Algiers bevindt, schijnt men te Vichy niet meer eraan te twijfelen, dat hier iets niet op de juiste wijze is toegegaan. De teleurstelling over het falen van den man. op wiens energie en absolute loyaliteit de maarschalk en Frankrijk gerekend hadden, is enorm. In kringen te Vichy steekt men zijn afwijzend oordeel over de houding van Darlan niet onder stoelen en banken. Darlan, zoo zegt men. heeft de Noord- Afrika ansche kwestie tot een persoon lijke aangelegenheid gemaakt en gebruikt om een sinds lang gekoesterde wraak te nemen. Blijkbaar heeft hij de misluk king van zijn politiek niet kunnen ver kroppen en het Laval niet kunnen ver geven, dat hij in April van dit jaar •door diens tusschenkomst ten val ge bracht werd. S.P.T. meldt uit Vichy: Hedenmorgen hebben de eerste Duitsche troepen de demarcatie.grens tusschen het bezette en onbezette gebied in de richting \Lyon overschreden. Te Chalons sur Saone is op het station St. Germaines Fosses, in het departement Alïiers, een Duitsche pantsertrein aan gekomen, bericht Ofi uit Parijs. OnHer deze omstandigheden heb ik moeten besluiten de Duitsche Weermacht te bevelen, onmiddellijk door het tot dus ver niet-bezette gebied naar de door de EngelschAmerikaansche landingstroepen beoogde plaatsen op te rukken. De Duitsche Weermacht komt derhalve niet als vijand van het Fransche volk en als vijand van de Fransche soldaten. Zij heeft niet de bedoeling in dit gebied te regeeren. Zij heeft slechts één doel Iedere AmerikaanschEngelsche landings poging in vereeniging met haar bondge noot af te slaan. Maarschalk Pétain en zijn regeering zijn volkomen vrij en kun nen hun verantwoordelijke plichten ver vullen zooals vroeger. Ook staat van nu af aan niets meer in den weg .aan een verwezenlijking van hun vroegeren wensch. zich naar Versailles te begeven en vandaar uit Frankrijk te regeeren De Duitsche troepen hebben de op dracht. door hun houding het Franséhe volk het zoo weinig mogelijk moeilijk te maken. Moge het Franïche volk echter bedenken, dat het door Re houding zijner regeering in 1939 het Duitsche volk in een harden oorlog heeft gestort, die groot leed en veel zorg in honderdduizenden gezinnen heeft gebracht. Het is de wensch van de Duitsche regeering en haar sol daten, niet alleen, waar het maar even mogelijk is, tezamen met de leden der Fransche weermacht de Fransche grenzen te beschermen, maar vooral ook er toe bij te dragen dat de Afrikaansche be zittingen der Europeesche volken in de toekomst voor roofovervallen gespaard blijven. Alleen daar, waar een blind fana tisme of waar door betaalde Engelsche agenten tegen den opmarsch van onze afdeelingen tegenstand zou worden ge boden, zullen de wapenen de beslissing afdwingen Overigens zullen zeker talrijke Fran schen den begrijpelijken wensch koeste ren, van de bezetting verlost te worden Maar zij allen kunnen er van overtuigd zijn. dat. ook de Duitsche soldaat liever in zijn vaderland bij vrouw en kind of in het ouderlijke huis zou willen leven en vreedzaam werken. Hoe sneller dan ook de mogendheid wordt neergeslagen, die sedert 300 iaar in Europa staat tegen staat opzet en die ook Frankrijk in het verleden zoo vaak heeft beroofd en thans weer bezig is te berooven. des re eerder zullen de,wenschen der bezette Fransche ’landen en van de bezettende Duitsche soldaten gezamenlijk in vervulling gaan Alle bijzondere aangelegenheden zullen in overleg met de Fransche autoriteiten geregeld en opgelosj worden. Vorst aan het Oostelijke front Aan het Oostelijke front is de vorst ingetreden. Terwijl in den Kaukasus de temperatuur met 5 graden onder nul nog betrekkelijk mild is, neemt de koude naar het Noorden aanzienlijk toe. Hier geeft de thermometer een stand aan van 12 graden onder nul. De Don én de Wolga voeren in den bovenloop reeds drijfijs mede. Kleinere rivieren en beken zijn reeds dichtgevroren. Wanneer deze temperaturen voortduren zullen de moe rassige gebieden in den Noordelijken sector spoedig door infanterie en artil- in i treerde aanvallen den strijcL.1 vijandelijke ravitailleeringsvgFKi Volle stations werden vernield, verschei dene treinen en opslagplaatsen van le vensmiddelen getroffen. Des nachts wierpen gevechtsvliegers installaties van het station Toropez in brand. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita- liaansche troepen zich verder naar het Westen verplaatst. De achtervolgende vijand werd in hevige achterhoedege vechten opgehouden. Duitsche jachtvlieg tuigen schoten 5 Britsche jagers neer. Eskaders gevechtsvliegtuigen en duik- booten hebben by de aanvallen overdag en des nachts, die zich over een grooten afstand uitstrekten, op de Amerikaansch- Britsche vlootstrijdkrachten en trans portschepen voor de Fransche Noord- Afrikaansche kust nieuwe successen be haald. Gevechtsvliegers wierpen een kruiser in brand en beschadigden een anderen kruiser door bom treffers. Bo vendien werden 8 groote koopvaardij schepen. waaronder een passagiersschip van 19.000 brt. en een transportschip van 10.000 brt. verscheidene malen zwaar ge troffen. Duikbooten brachten een groot troepentransportschip van 14.000 brt. tot zinken, beschadigden een troepentrans portschip van 18.000 brt. door 2 torpe- dotreffers en vernietigden een korvet In een nachtelijken aanval op een be schermde formatie kruisers werden twee vijandelijke oorlogsschepen getorpedeerd, waarvan er een in de lucht vloog, terwijl de ondergang van het andere schip door de sterke rookontwikkeling niet kon wor den waargenomen. Britsche bommenwerpers wierpen in den afgeloopen nacht brand- en brisant bommen op enkele plaatsen in Noord- en Noordwest-Duitschland. De bevolking leed geringe verliezen. Bij deze aanval len en bij aanvatten overdag *>p de kust van de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand 20 vliegtuigen, waar onder ook verscheidene 4-motorige bom menwerpers. Batterijen verdragend geschut van de Duitsche marine en het leger beschoten Dover, Folkestone, vijandetijke batterij- siellingen aan de Kanaalkust en doelen in het Kanaal. Tegen speculatie in aandeelen desnoods nieuwe maatregelen □e uitgifte van de nieuwe 3} pCt. Staatsleening 19*2, waarop gisteren ten bedrage van ƒ600 millioen de in schrijving open stond, is een groot suc ces geworden, aldus was de verheugende mededeeling van den secretaris-generaal van Financiën, mr. M. M. Rost van Ton- ningen, op de vraag, die oon redacteur van het A.N.P. hem in verband met don uitslag van de emissie hedenmorgen voorlegde. Van het totale bedrag ad ƒ1 milliard was 400 millioen bij Rijksfond— sen en -instellingen geplaatst Op het overblijvende bedrag van 600 millioen stond de vrije inschrijving open. Hierop werd ingeschreven voor een bedrag van 850 a ƒ860 millioen. De Führer heeft een oproep van den volgenden inhoud tot het Fransche volk gericht: Franschen. officieren en soldaten der Fransche weermacht. Op 3 September 1939 werd door de En gelsche regeering zonder reden en zon der eenige aanleiding de oorlog aën Duitschland verklaard. Het is toentertijd helaas aan de verantwoordelijke arran geurs van dezen oorlog gelukt ook de Fransche regeering te bewegen, zich van haar kant aan te sluiten bij de Engelsche oorlogsverklaring. Voor Duitschland be- teekende dit een onbegrijpelijke uitda ging. De Duitsche regeering had van Frankrijk niets geëischt en niets ver langd. Zij had Frankrijk geen eischen gesteld, die het hadden kunnen kwetsen. Het Duitsche volk, dat toen met het bloed van zijn mannen dezen aanval het hoofd moest bieden, had geen haat ge voeld jegens Frankrijk. Desondanks heeft deze daarmede ontketende oorlog leed en ongeluk gebracht over tallooze gezinnen in beide landen. Na de ineenstorting van het Fransch-Engelsche front, die met de vlucht van de Engelschen uit Duinkerken tot een catastrofe ontaardde, werd aan Duitschland het verzoek gericht tot' het verleenen van een wapenstilstand. Het Duitsche rijk heeft in dit wapenstilstands- verdrag niets geëischt. wat afbreuk zou hebben kunnen doen aan de eer van het Fransche leger. Er moesten echter voor zorgen getrotten worden, dat, zooals in het belang is van de Britsche oorlogs- aanstichters vroeger of later de strijd weer zou kunnen beginnen. Het doel van Duitschland was echter niet Frankrijk te deemoedigen of te vernietigen, of het Fransche wereldrijk te vernielen, maar het doel was integendeel door een lateren verstandigen vrede een algemeene at mosfeer van wederzijdsche overeen stemming in Europa tot stand te bren gen. Sinds dien tijd nebben Engeland en thans ook Amerika getracht weer voet te zetten op Franschen bodem, om den oor log zooals in hun belang is op vreemden grond voort te zetten. Nadat deze aanslagen overal jammerlijk ineen gestort waren, is nu de Engelsch-Ame- rikaansche overval op de West- en Noord- Afrikaansche koloniën ondernomen. Hier kan de strijd tengevolge van de geringe sterkte der Fransche garnizoenen ge makkelijker gevoerd worden dan tegen de door Duitschland verdedigde kusten in het Westen. Sedert 24 uur is het de Duitsche regee- rip,g bekend, dat ter uitbreiding van deze operaties de volgende aanval moet plaats vinden op Corsica, met het doel dit eiland in bezit te nemen, en op de kust van Zuid-Frankrijk. j.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 21 „1, Halve oplaag, halve prijs Reel. 1.10 ct KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Adv .Br bur v. d bl 10 c meer A A A A A A A s A s A A»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»», lerie te gebruiken zijn. Naar radio New York meldt, heeft Roosevelt gisteren in een conferentie met hooge officieren van leger en vloot den toestand in Noord-Afrika besproken. Roosevelt heeft gisteren, volgens den Britschen berichtendienst, nog verklaard, dat de bijzonderheden van het offensief in Afrika in Juli waren uitgewerkt. De plannen voor de actie waren tusschen hem en Churchill ongeveer 2 weken na Pearl Harbour besproken, toen Chur chill zich in de Ver. Staten bevond. Tij dens het bezoek van Churchill aan Mos kou is het offensief ook met Stalin be sproken. Roosevelt gaf weliswaar als zijn mee ning te kennen, dat het offensief blijk baar goede vorderingen maakt, maar waarschuwde toch voor ongerechtvaar digd optimisme en pessimisme. Zooals de aanval in Noord-Afrika als aanvals plannen op het Europeesche vasteland zijn besproken, zoo zeide de president. Dit jaar geen tweede front in Europa Men heeft echter moeten inzien, dat, het oprichten van een tweede front in Europa vóór het volgend jaar niet uit voerbaar is. Met Churchill en den ge- combineerden generalen staf is de mo gelijkheid besproken van een uitge- breiden frontalen aanval over het Ka naal in verband met de kwestie der toe reikende verzorging en aanvoer van troepen, munitie, schepen en andere hulpmiddelen. Hoe nauwkeuriger men zich met deze kwestie bezig hield, des te duidelijker werd het, dat een dergelijk offensief niet in het jaar 1942 zou kun nen worden uitgevoerd. Vervolgens bestempelde Roosevelt het offensief in Noord-Afrika als „tweede front”. Omtrent het bezoek, dat Molo-( tof destijds aan Amerika gebracht heeft, zeide hij Men kan aannemen, dat de bondgenooten inzake de besluiten en acties om advies gevraagd zijn. Voorts verklaarde de president, nog geen ant woord ontvangen te hebben, voor zoover hij wist, op zijn boodschap inzake den doortocht van Amerikaansche troepen door het gebied van Tunis. Ook over Darlan zeide hij geen berichten ontvan gen te hebben. .Alle Mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1904 u. 1905 auch die- jenigen. die bereits vor Oder wahrond des Krieges gedient haben, oder durch Wehr- ersatzdienststellen der Heimat erlasst, gemustert, unabkömmlich, bereitgestellt oder zurückgestellt worden si nd haben si oh zur Musterung wie folgt zu melden”, a) aus den Provinzen Südholland und Seeland in den Haag, Schule Frederik- straat 28 am 9.11.1942 Vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben KS; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben TZ b) aus der Provinz Nordholland in Amsterdam-O., Schule lepenweg 13 am 12.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AJ; am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch-, .staben KQ; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Bueh- staben RZ. c) aus den Provinzen Friesland, Gronin gen, Drente und Overijssel bei der Wehrmachtkommandantur Zwoüe, Ro- jensingel 13 am 16.11.1942 vorm, 8.30 Uhr die Buch- staben AO; am 17.11.1942 vorm. 8 30 Uhr die Bueh- staben PZ. d) aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Don Boscostr 18 am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AH; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- rt.aben IR; am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben SZ; e) aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastrjpht, N. Martensport 2 am 23.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben AE; am 24.11,1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch. staben FH; am 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben IL; am 26 11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch. staben MP; am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch- staben QS; am 28-11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buch. staben TZ - Ik ben tot dezen stap vooral gedwongen geworden door de houding van een Franschen generaal, die tijdens zijn krijgsgevangenschap een ziekte simuleer de en om die reden dank zij de hem ver leende faciliteiten, er in slaagde te ont vluchten en die. in strijd mer de mij ge geven verzekej±)g. dat hij op eerewoord tegenover u. mijnheer de maarschalk ge bonden was in dienst van de Angelsaksi sche invasiemogendheden thans wederom niet alleen tegen Duitschland. maar zelfs tegen zijn eigen land besloten heeft te strijden. Ik mag u derhalve te dezer plaatse mededeelen. mijnheer de maarschalk, dat het optreden der Duitsche troepen niet den Tegen ondoordachte koersstijgingen van aandeelen zullen aldus de secro> taris-generaal zoo noodig nieuwe ri goureuze maatregelen worden genomen 04i. verlaging van de grens van ƒ100.000, als nieuw aangekocht bedrag van aan deelen in den loop van dit Jaar. De aan deelen kunnen worden gevorderd en ten detrimente van de bezitters tegen de laagste koersen van dit Jaar verkocht Die Meldepflichtigen haben Aueweispa- piere und 3 Passbilder 3752 mm in bür- gerlicher Kleidung. ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezept mitzubrin- gen. Juden haben nicht zu erscheinen Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3.Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet, Sie er- halten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld Den Haag, den 26. Oktober 1942. Der Reichskonunissar für besetzten Niederlandischen Ge blete der Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER. SS-Gruppen führer und General- leutnant der Polizei. gericht is tegen u als hoofd van staat en eerbiedwaardig aanvoerder van dappere Fransche soldaten uit den we reldoorlog of tegen de Fransche regee- Duitschland is derhalve vastbesloten om, zoo eenigszins mogelijk zijde aan zijde met de Fransche soldaten de gren zen van hun land en daarmede ook de grenzen van de Europeesche cultuur en beschaving te verdedigen. Wat de Duit- sche troepen kunnen doen om dit doel door hun houding en standpunt jegens het Fransche volk en zijn soldaten te dienen, zal geschieden. Ik zou u echter, mijnheer de maar schalk. nog willen verzoeken, dat ook de Fransche regeering op dit uur alles in het werk stelt, wat in staat is om span ningen uit den weg te ruimen en een verloop zonder wrijving van dezen stap, die ookjn het belang van Frankrijk noot zakelijk is, kan waarborgen. Terwijl ik uitdrukking geef aan mijn oprechten eerbied verblijf ik, mijnheer de maarschalk uw toegewijde ADOLF HITLER De Führer heeft aan het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, den vol genden brief geschreven, die vanochtend vroeg door den Franschen on|roep gepu bliceerd is: Mijnheer de maarschalk. Sedert den dag dat het lot mij riep om mijn volk te leiden^ heb ik er eerlijk naar gestreefd een be tere verstandhouding met Frankrijk tot «tand te brengen, zelfs onder groote op. efferingen van den kant van Duiisch- land. Als deze pogjngen vruchteloos ble ven, was dat niet mijn schuld. De oor logsverklaringen. die op 3 September 1939 door Engeland en Frankrijk aan Duitsch land werden gezonden, hebben mij en het Duitsche volk te dieper getroffen, om dat Engeland, noch Fjankrijk hiervoor een tnotief had, dat ook maar eenigszins ge. rechtvaardigd was. De snelle en voor Frankrijk ongelukkig verloopen veldtocht ontnam mij echter niet de gedachte, de tot standbrenging van een betere Eiiro- peesche solidariteit althans voor de Toe komst nog open ie laten. In dezen geest heb ik niets in de wapen stilstandsvoorwaarden ingevoegd wat met het in de préambule aangekondigde oog merk in1 strijd zou zijn of in haar geest niet onvoorwaardelijk noodzakelijk zou xijn. Het Duitsche Rijk beeft dan ook van de toenmalige zwakheid van Frank, rijk geen gebruik gemaakt om tot af persing over te gaan maar slechts ge- eischt, wat een overwinnaar in een der- gelijij-geval gedwongen is te eischen. n.l. de beëdiging van het succes, dat is den waarborg, dat de wapenstilstand niet een voorbijgaande episode beteekent, maar het practische einde van den oorlog en tenslotte dat, deze wapenstilstand onder geen omstandigheden tengevolge van zijn mildheid tot een slechter worden van de militaire positie van het Duitsche Rijk mag leiden, in geval deze oorlog voort, duurt door de hardnekkigheid van den vroegeren bondgenoot van Frankrijk. Duitschland heeft in dien tijd geen eischen gesteld ten aanzien van de Fransche oor. logsvloot. het heeft ook niet in het minst ingegrepen in de’souvereiniteit der Fran_ eche regeering over haar koloniale rijk. In de hoop den oorlog toch nog naar Europa te kunnen brengen, zijn Enge land en Amerika thans begonnen Fran sche gebieden in West, en Noord-Afrika aan te vallen en ze te bezetten. Frankrijk is van I zijn kant niet in staat op den duur aan dezen aanval weerstand te bie den. Duitschland en Italië kunnen echter onder geen beding er bij toezien, dat hier het wapenstilstandsverdrag een effect krijgt, dat op den duur tegen de beide staten moet zijn gericht. Door nauwkeurige waarneming van de bewegingen der Amerikaansch-Engelsche troepenformaties benevens van een aan tal niet meer te betwijfelen berichten, heb ben de Duitsche en Italiaansche regee ring vernomen, dat het eerstvolgende doel van de BritschAmerikaansche invasie Corsica en Zuid-Frankrijk zelf moeten vormen. Daarmede zijn de voorwaarden en grondslagen van het wapenstilstands verdrag buiten de schuld van Duitsch land en Italië opgeheven De Duitsche en Italiaansche regeering zijn onder deze omstandigheden overeen gekomen terstond maatregelen te nemen, om op de meest doeltreffende wijze de voortzetting der Engelsch—Amerikaansche aanslagen te gen te gaan. Ik heb de eer u, mijnheer de maar, schalk, onder deze omstandigheden tot tnljn leedwezen te moeten mededeelen, dat ik tot afweer van het ons dreigende ge vaar mij gedwongen heb gezien in over eenstemming met de Italiaansche regee. ring mijn troepen bevel te geven langs den snelsten weg door Frankrijk heen de Middellandsche zeekust te bezetten en ten tweede deel te nemen aan de bescher ming van Corsica tegen den dreigenden aanval der AmerikaanschEngelsche strijdkrachten De Nederlandsche Bank zal er toe overgaan om steekproefsgewijze opsporin gen te doen van personen, die denken zich aan den aanmeldingsplicht te kunnen onttrekken, waarbij hier gewezen woldt op de geldboete van onbegrensde hoogte, die kan worden opgelegd bij ontduiking van de voorschriften. Het nemen van dergelijke maatregelen geschiedt uit sluitend ten behoeve van den kleinen be legger, die hierdoor gevrijwaard wordt tegen aankoopen van aandeelen op een te hoog niveau hetgeen later ernstige verliezen voor hen zou kunnen mee- I bréngen. Ik kan begrijpen hoe zwaar u. mijnheer de maarschalk, het lot van uw land treft, slechts mag ik u verzoeken te denken aan het lot van mijn eigen volk, dat sedert jaren een het zonder zijn schuld opgedrongen oorlog heeft te voeren en ook thans slechts onder den drang der hardste noodzakelijkheid de boven mede gedeelde beslissing heeft moeten nemen. Ik spreek de hoop uit, dat het niet slechts om deze reden niet komt tot een nieuw bloedvergieten tusschen Frankrijk en Duitschland. maar dat integendeel door dezen stap tegen dé vredesverstoor- ders van buiten het continent een toena dering tusschen de Europeesche volken tot stand zal komen. Mr. Rost van Tonningen noemde dit f een heel mooi resultaat, vooral omdat het publiek hier nogal snel reageert op be paalde gebeurtenissen.. Het is dubbel be vredigend. dat het publiek desalniettemin dezen keer het hoofd koel heeft gehou den en dusdanig heeft ingeschreven, dat aan de gestelde verwachtingen volkomen is voldaan. De uitslag bewijst, dat van alle betrokken zijden voor ongeveer de vereischte portie is ingeschreven. Er is dus aan geen enkele categorie van in schrijvers een verwijt te maken. Omtrent de toewijzing kon nog geen nauwkeurige mededeeling worden gedaan, al mag men aannemen, dat deze zooveel mogelijk pondspondsgewijs zal plaats hebben. Met vreugde constateerde mr. Rost van Tonningen, dat het publiek door op een dergelijke wijze in te schrijven zich zelf helpt en den Staat, want door de op brengst van deze leening en door de zeer sterk gestegen staatsontvangsten wordt het overgroote gedeelte van de uitgaven van den Staat voor ongeveer een jaar gedekt, zoowel wat de gewone als de bui tengewone uitgaven betreft. Door deze leening wordt de verhouding van de geconsolideerde tot de vlottende schuld in Nederland beduidend gunstiger dan in de meeste oorlogvoerende landen. Dit is op zichzelf toe te juichen, omdat de Nederlandsche Staat daardoor een adempauze heeft gekregen, m.a.w. dat hij veel onafhankelijker van de credietmarkt is geworden. v v. 4.55 nar nam. tot 7.54 3 Maan: 11 Nov. op 10.55 v.m., c“ Z dor 7,«0 n.m.; 12 Nov, op 11.56 v.m onder 8.42 n.m. 15 Nov. E.K. Nachtdienst DOKTERS 10 u. n.m. en 7 u. v.m Ziekenfondsleden de Ik zou u daarbij nog de verzekering willen geven, mijnheer de maarschalk, dat ik, op hetzelfde oogenblik, dat de toestand in de Middellandsche Zee zoo zeer verbeterd is dat van een in gevaar komen der in het wapenstilstandsverdrag vastgelegde belangen van. Duitschland niet meer kan worden gesproken, vastbe sloten ben mijn troepen terstond terug te brengen achter de oude demarcatielijn. Evenzeer zou ik u, mijnheer de maar schalk, tenslotte nog willen verzekeren, dat gij en uwe regeering zich van nu af aan in geheel Frankrijk vrij en ongehin derd kunt bewegen, want ik heb mij in dertijd tegen de verplaatsing der regee ring naar Versailles alleen uitgesproken omdat ik vreesde, dat dan door de vijan delijke propaganda steeds slechts zou zijn beweerd, dat gij. mijnheer de maarschalk, en uwe regeering van uw vrijheid zoudt zijn beroofd en onder die omstandigheden niet meer in staat waart uwe zaken te behartigen. Nadat nu door de boven geschilderde omstandigheden Duitschland en Italië ge dwongen zijn ter bescherming van de door de wapenstilstandsverdragen vast gelegde belangen op te treden tegen de dreigende EngelschAmerikaansche in vasie en daarmede ook de grenzen van het overige Frankrijk te bezetten ver valt deze reden voor het blijven van de Fransche regeering in Vichy. Ik zou derhalve van dit oogenblik ge bruik willen maken om u mededeeling te doen van het intrekken van dit totdusver geldende voorbehoud. 10 u. n.m, en 7 u. v.m No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadsnatiënten no. 49 5 ZIEKENVERVOER (Ziekendienet Den Haag) No. 115995, uuirvvi nuisgi on uiO; uuvuiv; nijvwi, rxmiivvi uuunn, fetJUU vvuaiMHoaij VIBIIJUI, UI, Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenttr. 124, Tel. 778038; N.V! Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel,

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1