KRUSCHEN O’ 1 f STADSNIEUWS BUITENLAND BINNENLAND DE KOMEDIANTEN KOMEN BOEKHOUDEN De distributiebonnen I Pétain’s opperbevel Bezuiniging is onvermijdelijk SPRING NIET VAN RIJDENDE TRAM BRIEFWISSELING FEUILLETON I VROUW MET TWEE KINDEREN ONDER DE TRAM GESCHENK VAN DEN BERL1JNSCHEN DIERENTUIN „KEES” TRACHTTE ZIJN SLAG TE SLAAN Neem het Versterkingsmiddel tegen Rheumatische Pijnen Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro, 5553. VANDAAG 25 LICHTAFSLUITINGEN Extra Kerstrantsoenen in Duitschland Beide kinderen zwaar gewond 1 Keuring ^ijksduitschers Ie bl. pag: 2 Rede van Churchill BURGERLIJKE STAND Arbeidskrachten voor de Oostelyke gebieden HAAGSCHE COURANT Woensdag 11 November 1942 Verkoudheid-receptje. Italiaansche spionnen ter dood gebracht De nieuwe boterbonnen Zeepbonnen aangewezen UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN of Wasch- zeepp. N, O Toiletzeep XI de Fransche Nadruk verboden 68 waar- (Wordt vervolgd^ lijker. Hij ging op de bank zitten voor De nieuwe aanwinst (Schimmelpenningh) Mina, de nieuwe aanwinst De leeuw Leo gestorven Roman van WILHELM LICHTENBERG 65 j. 22 j. 58 57 56, 57 422 421 420 25 419 Aantal t,m. 2 k.g. 14 Nov. 1 k.g. 14 Nov. 56 57 59 57A 57B 1 47 - 0 76 - 0.41 bij Apoth. en Drog PRAKTIJKDIPLOMA Aanvang nieuwe cursussen in November Opl. voor het examen Juni 1943. Studie jaar 1941-1942 175 geslaagde cand. Inl en aanmelding Examenopleiding HU GAS. Het aantal lichtafsluitingen neemt den laatsten tijd weer toe. Blijkbaar meenen velen, dat de luchtbeschermingsautori- teiten. het afsluiten van den electrischen stroom voor drie dagen als een tijde- lijken maatregel beschouwden. Niets is minder waar. Gister meldden wij, dat 23 perceelen voor drie dagen van het elec- trische net afgesloten zijn. Vandaag zijn het er twee meer, namelijk 25. BETREKKINGEN VERBROKEN Naar Havas-Ofi uit Port-au-Prince meldt, heeft Haita de betrekkingen met Frankrijk verbroken. De Cubaansche president Batista, heeft medegedeeld, dat de betrekkingen tus- schen Cuba en Vichy zijn verbroken. 57A 57B Generaal Giraud’s woordbreuk Staatssecretaris de Brinon heeft giste ren voor vertegenwoordigers der Parij- sche pers, over generaal Giraud spre kende, na voorlezing van een brief van Giraud aan maarschalk Pétain, gezegd, dat de vlucht van Giraud naar de Ame rikanen een éclatante woordbreuk is. De Brinon wees er pp, dat Giraud tegenover hem in Vichy de Gaulle een ingebeelden grootspreker heeft genoemd. Twee Fran sche generaals, die tezamen met Giraud op Konigstein gezeten hebben, hebben 'een vernietigend oordeel over hem uitge sproken. Een generaal heeft Giraud een vriend en intiem adviseur van Paul Rey- naud genoemd. Het is merkwaardig en belachelijk, zoo besloot de Brinon, dat Giraud, die een der grootste tegenstan der der democraten en, republikeinen heeft willen zijn, zich thans ter beschik king stelt van Rooèevelt. Jam 418 Kaas 424 tm. 426 Koffiesurrogaat 400 Melk 57 1} Ook tegenstand in Tunis Te Vichy werd vanmiddag medegedeeld, dat de gevechten in Marokko voortduren. Ook Tunis, dat klaarblijkelijk sedert vanechtend vroeg door Amerikaansche troepen wordt aangevallen, biedt tegen stand. Roosevelt wil de betrekkingen niet verbreken S.P.T. meldt uit Washington: Op een desbetreffende vraag van een der jour nalisten heeft president Roosevelt ter persconferentie verklaard: „Wij hebben de diplomatieke betrekkingen met Frank rijk niet afgebroken en wanneer het aan ons ligt, zullen zij ook niet worden af gebroken.” Zeer tterke aardbeving geregistreerd Het Meterelogisch Instituut te de Bildt heeft om 12 uur 55 min. 30 .sec. een zeer sterke aardbeving geregistreerd uit Z.Z.O. richting, afstand 11.5000 k.m, oor sprong in den Indischen Oceaan. Weer een ongeval door onvoorzichtigheid Gisteren sprong de 46-jarige J. S. uit de Schedeldoekshaven op de Laan van Meerdervoort bij de Goudenregenstraat van een rijdende tram. Hij bekwam een zware hersenschudding. De geneeskun dige dienst heeft den onvoorzichtige naar het Roode Kruisziekenhuis ver voerd. Kinderen en jeugdige personen ontvan gen, omdat zij geen koffie en brandewijn krijgen, 1 half pond suikerwaren. Bovendien worden aan alle verbruikers 4 tot 6 eieren als buitengewoon rantsoen verstrekt. Arbeiders, die zwaar en zeer zwaar wérk -verrichten, ontvangen bo vendien nog buitengewone rantsoenen wijn en brandewijn; GEALLIEERDE VLIEGTUIGEN BOVEN TOULON Naar Havas-Ofi meldt, vlogen eergis teren tegen 23 uur eenige Engelsche of Amerikaansche vliegtuigen boven de reede van Toulon. Het afweergeschut kwam in actie. Naar in de Duitsche staatscourant of ficieel wordt medegedeeld, zullen in Duitschland met Kerstmis, behalve de gewone levensmiddelenrantsóenen. extra rantsoenen verstrekt worden. Gewone verbruikers krijgen 1 pond tar wemeel, 200 gram vleesch, 1 kwartpond boter, 62.5 gram kaas, 1 half pond sui ker; elk 1 kwartpond peulvruchten en suikerwaren, alsmede 50 gram koffieboo- De bemoeiingen van de Nederlandsche Oost Compagnie 1 Een verslaggever van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met de hoofden van de afdeelingen „Personeelszaken” en „Landbouw” der Nederlandsche Oost- Compagnie. Zooals men zich herinnert was de wer ving van arbeidskrachten voor de Oos telijke gebieden aanvankelijk naast en kele andere instanties in handen van den zg. Werkdienst Holland. Toen de N.O.C. als monopolie-orgaan onder toezicht der Overheid, belast werd met de zorg voor den economischen inzet, zoowel van par ticulieren als firma’s en in September den arbeid van den werkdienst overnam, was haar eerste werk te komen tot een coördinatie van alle organisaties, die zich met uitzending van arbeidskrachten bezig hielden. Waar het hier een hoogst belangrijke zaak, zoowel voor Europa als Nederland betreft, namelijk den op- Gistermiddag omstreeks vier uur is in de Lekstraat nabij het eindpunt van lijn 3 de 37_jarige gehuwde K. H. B._W., wo. nende in de Durbanstraat, met haar 3J-4 jarig zoontje P. B. en een 3J_jarig buur jongetje H. P. onder een rangeerend tramstel gekomen. De moeder bleef on gedeerd, maar haar zoontje werd de rechtervoet afgereden en het buurjongetje kreeg een schedelbasisfractuur. Beide slachtoffertjes zijn naar het ziekenhuis aan het Westeinde .overgebracht. De toe. stand van H. P. is zorgwekkend. Bewaking Fransche ambassade De Fransche ambassade te Washing ton is, waarschijnlijk om onverkwikke lijke incidenten te voorkomen, door een politiecordon beschermd. Officieel wordt hierover meegedeeld, dat het hier om een voorzichtigheidsmaatregel gaat. en koloniën tot dusver gegolden hebbende usance, vergoed zouden krijgen, zal alsnog door de algemeene ziekenfondsen een vergoe ding mogen worden uitgekeerd, na ver kregen goedkeuring van den commissa ris, belast met het toezicht op de zieken fondsen en onder mededeeling, dat dit in de toekomst niet meer zal geschieden. Dubbel-focus brillen zullen tot nader aankondiging niet meer door de al gemeene ziekenfondsen aan verplicht verzekerden mogen worden verstrekt. Bij aflevering van een bril aan verplicht verzekerden dient voortaan een étui voor den prijs van 13 cent beschikbaar te wor den gesteld. Geen vergoeding meer aan verplicht verzekerden voor reis- en verblijfkosten Voortaan zullen reis- en verblijfkosten, welke door verplicht verzekerden ten be hoeve van de verkrijging van eenigerlei geneeskundige verzorging worden ge maakt, niet meer door de algemeene zie kenfondsen mogen worden vergoed. Aan verplicht verzekerden, die reeds zooda nige kosten hebben gemaakt, in de ver wachting, dat zij deze, uit hoofde van de Aan Chatel, den te Algiers aangekomen gouverneur-generaal. heeft Pétain een telegram gezonden, waarin hij hem op nieuw zijn vertrouwen tot uitdrukking brengt. Tegelijkertijd noodigde hij hem uit met al de kracht van zijn autoriteit de voortzetting van den tegenstand te verzekeren. Nadat bekend was geworden, dat de chef van den staat, maarschalk Pétain, het opperbevel over alle strijdkrachten van Frankrijk op zich had genomen, hebben de in Vichy aanwezige ministers verzocht door hem te.worden ontvangen. Bij deze ontvangst gaven zij den chef van den staat de verzekering van hun ver trouwen en loyauteit. Volgens den zender van Vichy missen de* berichten over het snelle oprukken der Amerikanen in Noord-Afrika iederen grondslag. De Fransche troepen blijven he- yigen tegenstand bieden. Het schijnt, dat ook de aanvoer voor de Amerikaansche troepen tengevolge van de groote afstan den en de actie van Duitsche luchtmacht en duikbooten moeilijker is dan men ver. wacht had. nen en i halve flesch brandewijn. de deur, welke hier in Fiesole niet het domein van de Leopardi’s was, omdat die in de zon zaten in twee stoelen in de „zaal”. En hij vroeg Raffaela naast hem te komen zitten. Raffaela ging naast hem zittep. On willekeurig voelde zij zich ongerust over zijn blik en zijn toon. Grobetty zweeg een oogenbiik en zei toen, terwijl zijn glimlach zich tot een grimas ver trok: Het was beslist een verheven oogenblik voor me, toen Angela Alberti, geboren Campagna, zeer uit de tjoogte te kennen gaf, dat er van Raffaela Cel lini nog iets worden kan. Raffaela bleef eerst als onverwachten zweepslag zitten. Noord-Afrika en voedselvoorziening Hoezeer de levensmiddelenrantsóenen in Frankrijk bedreigd worden door den Anglo-Amerikaanschen aanval op Noord- Afrika wordt door. „Aujourd’hui” be licht met de volgende productiecijfers van Algiers, waarvan de levensmiddelen voorziening van Franrijk afhankelijk was: 200 millioen kg. veevoer, 100 mil- lioen kg. graan, 50 millioen kg. gedroog de groenten en 20 millioen kg. tabak, be halve groote hoeveelheden vee heeft Al giers 300 vierk. km. wijnbergen, 10 mill, olijfboomen en 7 mill, palmefi. De pro ductie van ijzerwaren bedroeg volgens het blad jaarlijks ongeveer 2 millioen ton en de fosfaatproductie een millioen ton. Bovendien zijn er in Algiers tal rijke olie- en koekfabrieken, benevens vele molens. Ja. knikte Raffaela, door deze on navolgbare waardigheid van een prima donna werkelijk onder den indruk. Wel. zei Angela welwillend, u moet het heel aardig gedaan hebben, vertelt mijn man mij. Nog een beetje ongeroutineerd. Maar als u vlijtig bent. JEUGDSTORMERS IN DUITSCHLAND: Zondag j.l. zijn in Ratingen by Düssel dorf de eerste In Duitschland wonende Nederlandsche jongens tot lid van den Nationalen Jeugdstorm geïnstalleerd. Onder groote belangstelling van Duit sche en Nederlandsche zijde vond de in stallatie plaats in het stadion van Ra tingen. De stafleider, opperbanheer C. Quispel, hield daarby een rede. Oosten, nam zij tot richtlijn, dat het er niet om gaat zooveel mogelijk mannen uit te zenden, maar in de allereerste plaats zoo bekwaam mogelijke mannen, vaklieden. Het aanzien van Nederland is hiermee gemoeid. Daartoe was het, o.a. roet het oog op de parallel verloopende werving van ar beidskrachten voor de verwezenlijking van het Duitsche vierjarenplan, noodig, zekere voorrechten te verwerven op de Nederlandsche „arbeidsmarkt”. Van een arbeidsreserve kan niet meer worden ge sproken. De N.O.C. slaagde hierin door vast: zoo zingt Raffaela Cellini en geep ander. Raffaela voelde, dat ontkennen geen zin meer had. U heeft me natuurlijk herkend? vroeg ze byna toonloos. Neen, u vergist zich. Ik ga nooit naar den bioscoop. Die vermyd ik al jaren, omdat die me kon herinneren... Hij zweeg met op elkaar geperste lippen en zijn opgezwollen drinkersge- zicht werd slap en bleek. Spoedig ech ter had hij weer zyn oude, wat gefor ceerde vroolykheid herwonnen. Wy vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende bekendmaking be treffende de keuring van Rijksduitschers, geboren in de jaren 1904 en 1905, Ook diegenen moeten zich voor de keuring aanmelden, die reeds voor of tydens den oorlog gediend hebben of door Wehrer- satzdienststellen in het vaderland opge roepen, gekeurd, of misbaar verklaard, ter beschikking gesteld of in reserve gehou den zyn. OVERVAL VAN GEEN MILITAIRE BETEEKENIS In militaire kringen te Berlyn neemt men nog geen stelling ten aanzien van 'X de gebeurtenissen in Fransch Noordwest- 1 Afrika, 'daar de berichten, welke hier- LZ over zijn binnengekomen, nog zoo on- L doorzichtelijk zijn, dat zy een definitieve X beoordeeling onmogelyk maken. De over- val acht men in Beriyn echter geenszins van beslissende militaire beteekenis voor het verloop van den oorlog. Ook Stalin zal deze veldtocht moeiiyk als een ontlasting voor zijn front kunnen - beschouwen, daar hy uitdrukkelijk steeds een tweede front in Europa heeft ver langd. Trouwens het aantal Duitsche troepen, dat in Noord-Afrika staat, be wijst voldoende, dat voor een dergeiyke ontlasting van h« sovjetfront geen sprake kan zyn. Dit geldt dan echter nog meer voor de militaire gebeurtenissen in het Fransche koloniale gebied. De Engelschen en Amerikanen hebben hier mede weliswaar een nieuw oorlogstoo- neel geschapen, doch in een gebied, dat niets te maken heeft met de militaire be langen van de asmogendheden, aldus S.P.T. De opmarsch in den Kaukasus. Handen vol katoen. In het gebied van de Terek bevinden zich reusachtige katoenvelden. (S.S.P.K. MÖbius-O.-H.) onder een Toen DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN: In de Schalkburgersrraat is gistermiddag de 12-jarige H. L. uit de Westlandsche. straat,, die op den rijweg speelde, aan gereden door een vrachtauto. Hij kreeg een zware hersenschudding en is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal over gebracht. GOUDEN ECHTPAAR: Het echtpaar C. Pina-Gaartman, wonende Harderwijk- straat 207, herdenkt op 23 November het feit, dat het 50 jaar geleden in het hu welijk getreden is. Woensdag 18 Nov. a.s. zal prof. dr. J. H. Bavinck van Bilthoven, die tal van jaren in Ned.-Indië als pre dikant en docent is werkzaam geweest voor de afdeellng ’s Gravenha ge en om streken van de Ver. van Chr. Onder- wyzers en Onderwijzeressen in Neder land en de Overzeesche gewesten, een lezing houden over „De zending en haar ontmoeting met de Inheemsche be volking”. Naar de. Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren aan den jaarlijkschen maaltijd van den lord mayor van Londen met betrekking tot'de operaties der Vereen. Staten in Noord- Afrika verklaard, dat Roosevelt „auctor intellectualis van deze onderneming” is. Hijzelf zyn „actieve en yverige plaats vervanger”. Overigens, zoo zei Churchill, heeft Groot-Brittannië geen plannen tot het verwerven vtfn gebied, noch in N.- Afrika noch ergens anders ter wereld. De Engelschen willen echter houden wat hun toebehoort. Churchill verklaarde verder: „De 2 Afrikaansche ondernemingen vormen een onderdeel van één enkele strategische politieke conceptie, welke wij reeds lan gen tijd hebben voorbereid, opdat zij vruchten zou dragen. Deze gebeurtenis zal een nieuwen band vormen voor de Engelsch-sprekende volken”. 11 November BEVALLEN: C W. Flaton geb. v. d. Kooij, d. M. E. Bruyn geb. Buys z. C den Duik geb. v. d. Zwan, z. C. J. Witkamp geb. de Bruin, z. E. S. Drooger geb. Sandberg, z. N. C. Schotte geb. van Es. d. J.. v. Duijn geb. Hartevelt, d. J E Chris'iaanse geb. Lens, z. N. v. Beek geb. Seip. z. M. C. Hennevelt geb Akxermans, d. M. J Verhage. geb Verhoef, d H, J. J. M. van Delf: geb. Huisman, d. A. M. Roos geb. Taal z. A. de Graaf geb. Bal. z M Buitenhuis geb. Bal, d. M. Wakker geb. Westerduin, d. OVERLEDENJ. Gerson, gesch, vrouw, 48 j. E. H. Wimmers vrouw van A. Beukers. 69 j. P. Swarts A van Grinsven, 76 j van W. J. de Vlamine Biegstraaten, vrouw Neen, daarom niet. Maar ik wil u iets zeggen: toen u op de repetitie den eersten toon inzétte, wist ik natuuriyk direct, uit welke kringen u kwam. En na de tweede maat stond het voor mij dlstributie-aangelegen- dezerzijds uitsluitend Vragen over heden worden schriftelijk beantwoord. vrouw van G Bus, wed. 82 j. M. J. H. A. Hendriks, 64 j. F. J. van ProSsdy, man van W. Postma, 67 j. B. G Verschoor, ongeh, man. 42 j. H. J. Th. Meijer, vrouw van D. van de Hulst, 49 j. Loosduinen. OVERLEDEN: Th. J. Hoo- genraad, ong. vrouw, 45 j. M. Poeiert, vrouw van H, G. v. Zetten, 46 j. L. v. d. Gaag, man van D. Voortman, M. C. Blokland, ongeh. man, Bonnen 57A 57B Een goede manier om van Uw verkoud heid of hoest af te komen is een kwart liter heet water te vermengen met een eetlepel suiker en 30 gram Vervus (dub bel geconcentreerd). Vervus kunt U bi; alle apothekers en drogisten verkrijgen. ELGERSMA POTGIESER (afd. Praehep) Sweelinckplein 46, Telefoon 395176. 2925 Controleert geregeld het gas en electriciteitsverbruik In dezen tijd is bezuiniging op het gas- en electriciteitsverbruik een nood zakelijke voorwaarde voor het gebruik ervan in het algemeen. Dat wil zeggen: als ge uw rantsoen overschrijdt, volgt onverbiddelyk een hooge boete en het spook van de afsnijding komt om den hoek kijken. Daaraan zal geen mensch zich willen wagen, „zonder licht” te zitten, is uiterst onaangenaam, maar „zonder gas” beteekent geen warm eten, geen warme dranken enz. Als uw woning met gas of electriciteit wordt verwarmd, kan „zonder” zelfs beteekenen, dat ge in de kou moet verblijven. Men moet steeds op zoodanige wijze bezuinigen, dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met eenig overleg behoeft dit geen on overkomelijke bezwaren met zich te brengen. De huisvrouw is voldoende in haar vak onderlegd om te weten, waar en hoe zij de noodige bezuiniging kan toepassen. Het is nu welhaast overbodig geworden de Nederlandsche huisvrouw er op te wijzen, dat de groenten en aardappelen met zoo weinig mogelijk water moeten worden opgezet en de spijzen gekookt met het deksel op de pan. Even vertrouwd is zij geworden met de gewoonte om het gas aan te steken, wanneer de pan is opgezet. Dat de spyzen zoo vlug mogelijk aan de kook worden gebracht, spreekt vanzelf en er is wel geen huisvrouw in ons land, die niet de voortvarendheid bezit, welke even spreekwoordelijk is geworden als de netheid van het legendarische Buik- slooter vrouwtje, dat eens den toegang tot haar woning aan een zeer hopgge- plaatst persoon weigerde, omdat ze pas alles geveegd en geboend had. Eens per dag afwasschen inplaats van twee- of driemaal is eveneens een ge woonte, welke in tal van huisgezinnen reeds wordt gevolgd en waarmee vooral de heer des huizes zich kan vereenigen, voor zoover hy uit hoofde van de gezins omstandigheden zich verplicht gevoelt mede de handen uit de mouwen te steken. Bezuinigen heeft steeds een onaange- namen klank, doch in dit geval beteekent het slechts bevordering van eigen be lang. In geen huisgezin mag men dit over het hoofd zien. De overheid heeft de plicht de verbruikers te wijzen op .de mogelijkheden, die er bestaan om tot 'belangrijke besparing op het verbruik van gas en electriciteit te komen de enkeling doet daarom goed zich naar die aanwijzingen te gedragen, want wan neer de besparing niet voldoende zou worden doorgezet, zouden de gevolgen minder aangenaam zijn. Afsnijding van den toevoer bij overschrijding van het toegemeten rantsoen brengt een gezin in moeilijkheden, doch het is de straf op een onverantwoordelijk verbruik in tijden, waarin de grootste zuinigheid nu eenmaal onvermydelijk is. Controleert daarom geregeld uw gas- en electrici teitsverbruik. zweefde, in de hoop, dat Riccardo toch nog zou terugkeeren, werd zy door den heeschen bariton van Grobetty aange sproken. Ze was zeer minzaam tegen u, zei hij spottend. Hoe bedoelt u...? Raffaela begreep eerst niet, over hy het had. Onze diva, Angela, verklaarde hy. Ze heeft zelfs toegegeven, dat u het tot een bescheiden plaats kunt brengen, wanneer u vlijtig bent. Dat was toch heel vriendelyk van haar. Zeker! Grobetty’s spot werd steeds duide- U«4 rriwrt ziet vIHam ozwm* Artikel Aardappelen Beschuit6^", of geb.) 57 75 gr, 14 Nov. Bloem (br.) 427 t.m. 430 70 gr. 28 Nov. Boter 2, 3, 4*61 en 2, 3-62 125 gr. 11 Nov. Boter Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Gemengd meel Gort Havermout Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabaksk. Taptemelk Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 57A 1.00 gr. 14 Nov. Vleesch 57B 50 gr. 14 Nov. Zeep Alg. 412, 431, N, O Eenh.z. 24^ d 75 gr. 30 Nov. Huishoudzeep 2 x 413 en 2 x N 80 0 95 gr. 30 Nov. 413, 432 en N en O waschp. 250 gr. 30 Nov. 75 gr. 30 Nov. Brandstoffen Kookdoel. Of t.m. 05 KF 1 Eenh. 30 Apr. Gen. Anthr. XI 1 Eenh. 30 Nov. Gen. Turf XI 50 stuks 30 Nov Brandst.k. DV 1 tm. 5 f Eenh. 31 Deo. Brandst.k. DV 6 t.m. 8 1 Eenh. 28 FebC 4-66, 4-67 M 417 59 kunt u het misschien tot een bescheiden plaats brengen. Ik zal myn best doen, antwoordde Raffaela, en het klonk byna echt De feesteiyke ontvangst Was voorbij en Raffaela wilde met Riccardo alleen zyn, wat haar den heelen ochtend niet gelukt was. Ze moest hem toch nog een verklaring geven voor ^het gebeurdq van gisteren, en liefst een, welke de waarheid tenminste naby kwam, al kon zy ook niet besluiten hem alles te zeg gen. Maar Riccardo was verdwenen, nog voor Raffaela hem kon aanspreken. Het gezelschap verstrooide zich en zy bleef alleen voor de deur staan. Terwijl Raffaela’s blik over de piazza Gevonden voorwerpen In verband met de beschikbare plaats ruimte was het heden niet mogelijk de lijst van gevonden voorwerpen op te nemen Belangstellenden kunnen deze lijst echter kosteloos aan ons bureau loket Inlichtingen, afhalen S.P.T. meldt uit Rome: Gistermorgen zijn door een standgerecht te Rome 2 Ita lianen uit Fiume, de gebroeders Zaccha- rini, ter dood veroordeeld en daarna doodgeschoten. Zy stonden in Engel schen dienst en waren op 8 October 1.1. door een Engelsche duikboot ergens aan de Zuid-Italiaansche kust aan land gezet. Zy waren, toen zij werden gearresteerd, gekleed in de uniform van Italiaansche marineofficieren en hadden valsche iden titeitspapieren alsmede een groote som geld in Italiaansch bankpapier by zich. Italiaansche verliezen De verliezen van de Italiaansche weer macht gedurende October bedragen 1351 dooden, 1767 gewonden en 873 vermis ten, wordt in een ambtelyk communiqué te Rome bekend gemaakt. Deze verlie zen zijn als volgt over de verschillende fronten verdeeld: In Egypte: 560 gesneuvelden, 474 ge wonden, 317 vermisten. In Rusland: 277 gesneuvelden, 692 gewonden en 103 ver misten, Op den Balkan 388 gesneuvelden, 466 gewonden en 168 vermisten. Bij de marine: 56 gesneuvelden, 118 gewonden, 246 vermisten. By de luchtmacht: 70 ge sneuvelden, 44 gewonden en 39 vermis ten. x Van 12 tot en met 23 November geven de met Boter 57 gemerkte bonnen van de Bonkaart Voedingsmiddelen elk recht op 125 gram boter. Voorts geven van 12 November tot en met 10 Januari de met Boter 59 gemerkte bonnen van de bovengenoemde kaart elk recht op het koopen van 125 gram boter. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon 59 alléén voorkomt op de bon kaarten, welke aan perscyien beneden den leeftyd van 21 jaar zyn uitgereikt. Tot en met 30 Nov. geven de met Algemeen 431 gemerkte bon en de met O eenheidszeep gemerkte bon van de aan kinderen beneden 8 jaar uitgereikte kaarten recht op een stukje van 24t£ of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 of het doen wasschen van 5 k.g. droge vuile wasch. De met Algemeen 432 gemerkte bon en de met O waschpoeder gemerkte bon van de aan kinderen beneden 8 jaar uit gereikte kaarten geven recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder of op het doen wasschen van 9 k%. droge vuile wasch. De met O toiletzeep gemerkte bon van de aan kinderen beneden 2 jr. uitge reikte kaarten, geeft recht op 75 gram toiletzeep oude samenstelling. Tevens is de geldigheidsduur van de bonnen Algemeen 412; N Eenheidszeep, Algemeen 413, N Waschpoeder en N Toiletzeep verlengd tot en met 30 No vember a.s. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat nè 31 Dec. a.s. aflevering van eenheidszeep, waschpoeder en toilet zeep op de by de detaillisten ingeleverde bonnen Algemeen 335, Algemeen 336, Algemeen 370, Algemeen 371, L-Zeep, M Eenheidszeep. M Waschpoeder, L Toi letzeep en M Toiletzeep niet meer geoorloofd zal zijn. Beschuitbollen alleen op4»eschuitbonnen Daar er misverstand bestaat, of be schuitbollen ook verkrijgbaar zijn op de Brood- en Bloembonnen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat beschuitbol len uitsluitend op beschuit- bonnen verkrygbaar zyn. De trouwe bezoekers van onzen Die rentuin zal het ter harte gaan te ver nemen, dat de leeuw Leo gisternacht gestorven is; Het dier, dat zeer bejaard was en den laatsten tijd leed aan een kaakontsteking, is, naar de heer van Dalen, de actieve chef van het die renpark, ons mededeelde,, van ouder dom gestorven. Voor den tuin is zijn heengaan een groot verlies, want vele jaren trok hy de bewondering van de jeügd, als de machtige koning der die ren zijn trotsche manen schudde en zijn somber dreigenden blik op de jonge menschenkinderen richtte, voor wie hij ongetwyfeld een diepe verachting koes terde. Gelukkig staat tegenover dit verlies een winst in den vorm van Mirza, de jonge slanke leeuwin, die nog maar kort geleden uit Berlijn naar den Haag is gekomen en die thans een onderkomen heeft gevonden in een hok naast den tijger. Zij is een geschenk van den Ber- lijnschen dierentuin en is pas anderhalf jaar oud. Met haar oppasser heeft zij reeds een hechte vriendschap gesloten en het zal wel niet lang duren of ook de bezoekers van den tuin zullen in haar vergoeding vinden voor het gemis van Leo. De heer v. Dalen vertelde ons nog, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat bin nen niet al te langen tijd de dieren collectie een verdere uitbreiding zal ondergaan. 125 gr. <1 Nov. 125 gr. 23 Nov. 125 gr. 10 Jan. 400 gr. 14 Nov. 50 gr. 14 Nov. 3, 4-65 150 gr. 28 NOV. 100 gr. 12 Deo. 125 gr. 28 Nov. 125 gr. 28 NOV. 125 gr. 28 NOV. Honden- en k.br. 1 1| 8 10 k.g. 30 Nov. 500 gr. 28 Nov. 100 gr. 28 Nov. 250 gr. 28 NOV. 14 Nov. Muisjes- of boterh.str. 418 300 gr. 28 Nov. Petroleum EA-krt. 03 2 L. 9 Jan. Petroleum S108 01 02 03 verl. 2 L. 21 Nov, Petroleum S208 25 verl. 2 L. 21 Nov. Peulvruchten 419 125 gr. 28 Nov. Puddingp. veem. enz. 423 100 gr. 28 Nov. 250 gr. 28 Nov. 45 gr. 31 Dec. 1 k.g, 28 Nov. 100 gr. 12 Dec. 1 rantsoen 14 Nov. 57 1| L. 14 NOV. 21 t.m. 120 De uitreiking van voedings-. groente en aardappelkaarten voor de 13e periode en inlevering van schoenenformulieren vindt morgen plaats van 9.3017 uur in de lokalen Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Lsd.) voor de lettersDs t.m. einde D, E, F en Ga t.m. Gl. Tegelijk vindt de verstrekking van vitamine D-tabletten plaats aan kinderen en a.s. moeders behalve voor Loosduinen. waar de uitreiking 30 Noy. in lokaal Alidastraat 73 geschiedt. “K'oU tndiKhe) Noofdeinde 36 Oen Hooq Tel B 6V. 23 Boodschap aan moederland Maarschalk Pétain heeft tot de Fran- schen van het moederland en van het im perium een boodschap gericht, waarin hy hen aanspoort, de gebeurtenissen met de grootste kalmte af te wachten. Voorts deelt Pétain mede, dat hij het opperbevel van de Fransche strijdkrachten, in afwe zigheid van admiraal Darlan op zich ge nomen heeft. „Franschen van het moeder land en van het imperium, zoo sluit de boodschap, blijft vertrouwen op uw maar schalk, die slechts aan Frankrijk denkt.” Maarschalk Pétain heeft aan de bevel voerende generaals in Noord-Afrika een telegram gezonden, dat als volgt luidt: bouw en uitbouw der gebieden in, het bevel gegeven u tegen den aan val te verdedigen. Ik handhaaf mijn bevel.” Maar de politie greep in f Chanteurs hebben alleen succes, wan-, neer zy in het verborgene kunnen wer ken. Wanneer hun slachtoffers echter zoo verstandig zyn de politie in de zaak te mengen, kunnen zij hun laf werk niet alleen niet voltooien, maar zij krij gen nog een flinke gevangenisstraf pok. Want bijna altijd worden zij ontmas kerd. Zoo kreeg een dame dezer dagen een dreigbrief, waarin haar medege deeld werd, dat zij in een winkel op een bepaalden dag en bepaald uur een brief met 235 moest deponeeren, gericht aan „Kees”. Zy ging met den brief naar de politie, die haar adviseerde, een brief met een waardeloozen inhoud in den bewusten winkel af te geven. Zy deed zulks. Enkele oogenblikken later stapte een jongen van 15 jaar den win kel binnen, die zich aan den winkelier bekend maakte als „Kees”. Hij kreeg den brief, waarna „Kees” de deur uit wandelde. Op straat werd hij echter, zonder dat hij het wist natuurlijk, ge volgd 'door enkele rechercheurs. In een zijstraat zagen zy, dat een man blikken van verstandhouding met den jongen wisselde. Beiden werden gearresteerd. Het bleken te zijn de 22-jarige etaleur P. A. en de 15-jarige winkelbediende C. B. A. bekende de schryver van den dreigbrief te zijn. Dat de man meer op zijn kerfstok heeft, bleek wel bij fouilleering. Hij had 500 aardappelbonnen by zich. De jongen zou voör het halen van den brief 2.50 hebben gekregen. een nauwe samenwerking met de Haupt- abteilungk Soziale Verwaltung van het Reichskonlmissariat en met het Rijks- arbeidsbureau. In aansluiting hierop zyn door haar thans drie belangrijke punten voor de werving voorop gesteld: 1. de uit te zen den man moet de noodige vakbekwaam heid bezitten; 2. hij moet goed gezond zijn, en 3. zijn verzorging zoowel als die der achterblijvende familieleden mag niets te wenschen overlaten. Hij moet zich over hen geen kopzorgen behoeven te maken. De practijk heeft uitgewezen, dat in de Oostelijke gebieden alleen bekwame vak lieden te gebruiken zyn. De toestanden zijn daar heel anders. Wat leeftijd en gezondheid van den man betreft, heeft de N.O.C. zich op het standpunt gesteld, dat over het algemeen alleen mannen niet ouder dan 45 jaar voor uitzending in aanmerking komen. Hun constitutie moet zich kunnen aan- palsen aan voeding, koude enz,., der halve werd aan een uitwendige lichame lijke keuring door de doktoren der ge westelijke arbeidsbureaux nog een door lichting verbonden, welke in den Haag geschiedt. Als derde voorwaarde stelde de N.O.C. voorop, dat de verzorging zoowel van den man als van de achterblyvenden niets te wenschen mag overlaten. Wat hem zelf betreft: er zijn drie loontyassen, al naar gelang van zijn bekwaamheid. In ieder geval wordt aan allen vrijwilligers in den Werkdienst Holland een 60-urige werkweek gegarandeerd, waarvan 48 uur op basis van 70 cent per uur en de ove rige 15 pCt. boven dit^ bedrag. Voor nacht- en Zondagsarbeid wordt 50 pCt. extra uitgekeerd. In de Oekraine ontvan gen de gehuwden bovendien een schei- dingsgeld. De mannen zyn verzekerd vol gens de Duitsche sociale wetten. Voorts wordt er*voor gezorgd, dat het hun t.a.v. de voeding aan niets ontbreekt. De N.O.C. keert aan de achterblyven- den een voorschot uit. Aan het einde van de week van vertrek ontvangen zy direct een week loon op basis van 60 uur. Zij zijn dus niet aangewezen op on dersteuning.-* Verder is de afdeeling „Personeel” voortdurend diligent om in ieder by- zonder geval steun te kunnen bieden. Hoe verloopen nu de werving en uit zending? In de eerste plaats heeft men te maken met hen,* die eigener beweging solliciteeren. Hiernaast heeft men de ca tegorie diergenen, die bij de arbeids bureaux op de mogelijkheden van een uitzending via de N.O.C. zijn gewezen. Na onderzoek van antecedenten, door lichting in den Haag en ontvangst van een bewijs van goed gedrag, wordt de mar» hu, aan de hand ook van een eigen handig geschreven levensloop, ingedeeld en het contract geteekend. Na mededee ling daarvan aan het Rijksarbeidsbureau kan betrokkene met een transport de reis aanvaarden. Voor eventueele aanvulling van kleeding en schoeisel worden extra- toewijzingen verstrekt. Het centrale punt van aankomst is Rowno. De mannen, in uniforme werk- kleeding gestoken, worden daar overge nomen door den Werkdienst Holland van het Ostministerie en vervolgens als groep, volgens de werkzaamheid waar voor zij zijn ingedeeld, ingezet bij den bouw van huizen, bedrijven, krachtinstal- laties enz. De Nederlandsche Oost Com pagnie verliest hen hier niet uit het oog, doch blijft op alle mogelyke wijzen hun belangen behartigen. pas vroeg zy, Grobetty’s blikken angst vallig vermydend: Wat zegt u daar voor onzin? Zijn gezicht werd ernstig en hy keek Raffaela aan met een vriendelyken blik van verstandhouding. Waarom speelt u ook voor my die comedie? Voor mij... Herinnert u zich niet, wat ik u op het eerste gezicht reeds zei? Dat u een dame, een wer kelijke dame was. Maar daarom behoef ik nog geen beroemde filmstef te zijn. L. v. d. GAAG MZN. f Op 65-jarigen leeftijd is te Loosduinen overleden de heer L. v. d. Gaag Mzn., eere-voorzitter der muziekvereeniging Tavenu, van welke vereeniging hij mede-oprichter was.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2