De bezetting Zuid-Frankrijk van Donderdag 12 November. I X V BW i 1942. No. 18335. VERDUISTEREN v. 4.53 nar nam. tot 7.56 nar v.m. Maan: 12 Nov. op 11.56 v.m., onder 8.42 n.m.j 13 Nov. op 12.48 n.m.f onder 9.51 n.m. 15 Nov. E.K Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfomjsleden de Volharding no. 116364; zg. StadepatiOnten no. 49 ZIEKENVERVOER (Zlokendionet Den Haag) No. 115995, iMMI 1 A I BUREAUX: WAGENSTRAAT 35- 87 Italiaansche verklaring mogendheden VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN I I Fransche oorlogsschepen met rust gelaten Keuringen en De strijd aan het Egyptische front „Wie geregeld gas en electriciteit controleert, -kan tijdig zelf ingrijpen" 2 A 2 voor de Waffen-S.S. het Legioen geen verzet Von Rundstedt bij Pétain De tegenzet van de As- „Vreugde en Arbeid” bestaat twee jaar Onderhoud Laval-Hitler Protest van maarschalk Pétain Duitsche opmarsch ontmoet Bij aankoop van vleesch ook been Duitschers zullen versterkingen van Touion niet bezetten d bl. Indrukwekkende cijfer* Een overzicht van den heer Woudenberg pu- precies Bosch Hotel NSDAP. Roermond. Deventer, Deutsches Hengelo. 16 uur Hotel Peters. 10 uur Zwolle 16 uur Groningen, Concert- Huize Leeuwarden. School. Amsterdam, Wehrmachts- óók Berlijn te a*n COURANT. aan hert blad gelaten koppen vormen een zeer goed groenvoeder voor het Op de boerderijen te men thans be zig met het. in spec ja le betonnen silo’s conserveeren van de bietenkoppen. De vee gedurende de wintermaanden. Polygoon- Kuiper) de zaak vooralsnog Moeilijkheden bij den aanvoer in het Oosten. (P.K. Bauer-Altvater-Atl.-H.) CHE TAPIJTEN ">ERSTUKKEN De achterste geschutstoren van een Do 24, die in een vlieghaven aan een grondige revisie wordt onderworpen. (P.K. Meinhold-P.B.Z.-R.) de en de HAAGSCHE .o tn.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m 21 et. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. Dienstaanb 0 38 Pers gevr 0 dienstverband bij- De secretaris-generaA^, V V X V X V X V V V De herdenking van het tweejarig be staan zal plaats hebben op 16 dezer M het Gebouw voor K. en W Aan dezen avond werken o.a. mede het Residentie. Orkeet en het Ballet van de Stedelijke Opera In Amsterdam. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Het Ministerie van Voorlichting bliceert het volgende communiqué: Nadat de commandanten der Fransche marine in Toulon de verplichting op zich hadden genomen zich tegen iederen aan valler te verdedigen, hebben de Dultsche autoriteiten besloten, dat de versterkings- werken van Toulon niet bezet worden en dat de Fransche oorlogsschepen met rust zullen worden gelaten. In het gebouw van de Nederlandsche Oostcompagnie, Amaliastraat 1, Den Haag, komen de Nederlandsche vakarbeiders en boeren, die zich vrijwillig heb ben gemeld voor den dienst in de onder burgerlijk bestuur staande gebieden in het bezette Oosten, eerst hun arbeidscontract teekenen. Een groep vertrekkende arbeiders wordt me- dedeeling gedaan van bijzonder heden het contract en de reis be treffende. (N .O'.C.-Polygoon) FRANSCHE 8ALDI IN AMERIKA GEBLOKKEERD. ■.Uit Washington wordt gemeld, dat Mbrgenthau. de minister van Financiën, bevel gegeven heeft, het Fransche tegoed in de Ver. Staten te bevriezen. Deze maatregel treedt onmiddeüijk in werking. Ten Zuiden van Mersa Matroe hebben zich, naar het D.N.B. d.d. 12 Nov. ver neemt, uit Zuidoostelijke richting ko mende Duitsche gevechtsgroepen, die belast waren geweest met het ontzetten en terugbrengen van afgesneden afdee- lingen, vereenigd met Italiaansche for maties. Deze vereenigde groepen lever den vervolgens harde, maar succesvolle gevechten tegen de opdringende Engel- schen, die, na aanzienlijke verliezen te hebben geleden, verder naar het Zuiden, in de woestijn uitweken. Daar bleven zij op de door den regen doorweekte wegen steken. De heer Woudenberg besloot met er op te wijzen, dat „Vreugde en Arbeid” zijn naam eer aandoet. Minderwaardigheids, complexen, wjelke vroeger den arbeider dwars zaten, zijn teruggedrongen. Hij verricht thans zijn arbeid met vreugde en met fierheid in het beprustzijn van zijn taak en zijn plaats in de volksge meenschap. Incalculeeren van belastingen bij kostprijsberekening De Gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat het bepaalde in de richtlijnen voor de prijsvaststelling no. 1 ten aan zien van het incalculeeren van belastingen wordt verruimd. Het zal in den vervolge geoorloofd zijn het uit hoofde van de Vermogensbelasting 1942 en van de On. dernemingsbelasting 1942 werkelijk ver schuldigde bij aanvragen tot prijsverhoo- ging in de kostprijsberekening, met in achtneming van zekere maxima, op te nemen. De hoofdgroepen van de organi satie van het bedrijfsleven verstrekken hierover nadere inlichtingen. PRIJS DEZER COURANT; Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”. „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.14. Fr..p p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn.pr, Afz. nr. 5 c., fr. p p 10 c Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35--37 Giro No. i250u Bijkant Schev. Keizerstr. 319, Tel. &50310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 119461 1 Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778039; N.V. Kantoorb. Th. J. de Komng, Goudsbloem! 3 Tel 130263; Boekh J, B. v. Seters |r„ Theresiastr. 108a. Tel 772444: Boekh. F D. Couvée, v Hoytemastr 66 Tel.7*71187 „Een 81-jarige vrouw aandacht” Hedenavond om 7 uw Blokzijl, via Hilversum I. in zijt tick weekpraatje over het onderv „Een ai-jarige wouw nu> «w 2 A A 2 A A 2 A Finsche 'bnenenkaxnea. De waarschijnlijk uit de eerste helft van de 17de eeuw dateerende kerk van Joure, die enkele jaYen geleden door brand ernstig werd beschadigd wordt geres- #B«reer<i, Bij het naderen van den winter hebben dc Finsche soldaten een wedstrijd in het bouwen van onderkomens georganiseerd. Op onze foto dc eerste prijs; zooals de meeste ondcrkaDjgusaan-hfit finsche frank. jz<^nkt^ok dit^m^ ecr^^ SS-Ersatzkommando Volgens te Vichy tot dusver ontvan gen berichten geschiedt de Duitsche op marsch door de afzonderlijke steden onder het bewind van Vichy zonder de geringste wrijving. Er zijn geen inciden ten voorgevallen. De burgemeesters heb ben de bevolking aangespoord orde en rust te bewaren. Het heeft er allen schjjn van, dat aan dezen oproep overal gehoor is gegeven. Uit Vichy wordt óver den Duitschen opmarsch naar het Zuiden gemeld: De lucht dreunt van het geronk van de vliegtuigmotoren. De Duitsche Weer macht betrekt, evenals de Italiaansche. alleszins grondig, voorposten aan de kust om de Engelsch—Amerikaansche voor nemens. het Europecsche continent en in het bijzonder Frankrijk opnieuw tot oor- logstooneel te maken, a priori doeltref fend te voorkomen. De Fransche bevol king gedraagt zich rustig en toont zich jegens de Duitsche troepen geenszins on vriendelijk. De brief van den Führer aan den maarschalk en zijn oproep tot het Fransche volk hebben verhelderend ge werkt en hebben de bevolking dc nood zakelijkheid van het optreden der As mogendheden duidelijk gemaakt Men be grijpt, dat de troepen* die dezen grond voor het eerst betreden, ter bescherming van de Fransehen zelf komen. Fransche politie regelt het verkeer en sluit in de plaatsen, waar de Duitsche troepen door heen trekken, de straten voor het ver keer af. Assen, Frieslandka- zerne, Vaart, Zuidzijde. 21-ll-’42 10 uur huis, Poelestraat. 21- ll-’42 16 uur Schaaf. Breedstraat. 22- 11’42 10 uur Jepenweg. 23- U-'42 11 uur Utrecht heim, Mariaplaats. 24- ll-’42 10 uur Amersfoort Dienstge bouw. Leusderweg. 25- ll-’42 10 uur Den Haag. Café Den Hout Bezuidenhoutscheweg. j Verklaring van Churchill in het Lagerhuis Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Churchill in het Lagerhuis gisteren o.a. verklaard, dat hij aan de Sovjet-Unie in Juni een schriftelijke verklaring heeft doen toekomen, waarin stond, dat En geland in 1942 een landing voorbereidde. Een belofte, dat deze landing zal worden uitgevoerd, kan echter niet worden ge geven. Churchill zei voorts nog, dat hij tijdens zijn bezoek aan Moskou Stalin op de hoogte had gesteld van de moeilijk heden, welke verbonden waren aan een landing in het Kanaalgebied en van het besluit van Engeland en de Ver. Staten om Noord-Afrika aan te vallen. Stalin achtte dit besluit „onvoldoende”. Des ondanks, *zoo zei Churchill verder, na- eiezj wij afscheid als goede vrienden. Reeds vroeg in den ochfend was gis teren geheel Vichy op de’ been, toen radio-Parjjs het besluit van den Führer publiceerde om de Fransche Middelland- sche Zeekust in samenwerking met Italië te beschermen om zoodoende iedere Ame- rikaanschEngelsche manoeuvre, gericht tegen Frankrijk en het continent van Noord-Afrika uit. te voorkomen, De brief, dien de Führer om deze redenen aan maarschalk Pétain heeft gericht, deed in Vichy als een loopend vuur de ronde, zoodat de -bevolking niet- in het minst verbaasd was toen omstreeks 11 uur gis terochtend generaal-veldmaarschalk von Rundstedt voor het hotel du Pare aan kwam om zich naar maarschalk Pétain te begeven. Het bezoek, tijdens hetwelk de maarschalk, zooals daarna in een officieel Fransch communiqué werd me degedeeld, zijn protest naar voren bracht, duurde slechts korten tijd. Om het hotel du Pare is een bijzonder sterk politiecordon gelegd. De toegang tot de regeeringsgebouwen wordt streng bewaakt en alleen personen, voorzien van speciale bewijzen, mogen binnen gaan Voor de Amerikaansche ambassade is eveneens een sterke politiebewaking opgesteld. De leden der ambassade en de Amerikaansche journalisten hgbben gisteren met een extra-trein Vichy ver laten in de richting Pau. In Tunis heerscht rust Naar Havas-Ofi uit Tunis meldt, heerscht daar volstrekte rust in het ge- heele gebied. In den loop van gisteren is nergens gepoogd met landstrijdkrach ten of vlooteenheden het gebied binnen te dringen. PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m M (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 22 ----- -- -- Halve oplaag, halve prijs Red. m.M. Bewijsn. 6 ct., fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, .Jienstaanb 0 38 Pers gevr 0 48 Adv. .Br bur. v. d bl.” 10 c meer Aan bekomen verwondingen overleden In het ziekenhuis aan den Zuidwal ft» de 46-jarige J. S„ uit de Schedeldoeksha- ven, die Dinsdag’op de Laan van Meer- dervoort van een rijdende tram sprong en daarbij een zware hersenschudding op„ liep, overleden. s Korting op steunbedrag. H van Dalen deurwaarder. zai op Zaterdag 14 November a.s. des n.m. 2 uur ment van Sociale Za’er0ote zaal van het dat de vergoedingemel aan de Gouden- zinsleden van ingevoistraat 170, te Den geling ondersteunden, publiek contant vrijwillig diesnstverbPrf.n; nn-ni:n«i S.S. ontvangen, riadat .cpu? tapi rr kelijke aftrek van f 2^VrSTUKKEN In mindering is gebracht. skdaGEN derde deel op het steunbedrag November gen worden gekort. 't 4 uur November 12 uur "■•tftaanwe a onnair(e)- *n. 17 OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND Op de gisteren te Rome gehouden bui tengewone persconferentie is van toon aangevende Italiaansche zijde de vol gende verklaring afgelegd met betrek king tot den tegenwoordigen politieken toestand: I. Er is van Engelsch-Amerikaansche zijde een aanval gedaan op het Fran sche gebied, welke in scherpe tegenstel ling staat tot de bepalingen van het in ternationale recht en onder kinderach tige voorwendsels plaats vopd. II. Deze illegale actie der Anglo-Ame- rikaansche mogendheden is door hen voorgesteld als het begin van de bevrij- ding van Europa. De Franschen hebben echter op dezen aanval met militairen tegenstand geantwoord. Churchill en Roosevelt is daarmede iedere hoop op een propagandistisch succes ontnomen. III. De Fransche tegenstand, hoe be langrijk deze politiek en psychologisch ook was, kon echter van militair stand punt uit om de volgende twee redenen niet voldoende zijn: 1. de bewapening van de Fransche troepen in Noord-Afrika was tegenover een met de modernste wapenen uitge- rusten tegenstander onvoldoende. 2. Onder de leidende militaire per soonlijkheden in- Noord-Afrika heersch- ten principieele tegenstellingen en ver schillen van meening omtrent den toe stand, waarin Frankrijk zich na den wa penstilstand bevindt. IV. De vijandelijke mogendheden heb ben langs verschillende wegen door ver klaringen en door de boodschap van pre sident Roosevelt hun plan bekend ge maakt, na de bezetting van Marokko en Algiers ook Tunis te bezetten, en van dit steunpunt uit ook Europa aan te val len. Daarbij stelden zij de volgende drie strategische doelen: a. de onder bevel van generaal Rom mel staande troepen van 2 kanten aan te vallen, b. een springplank te vormen voor de invasie in Europa, c. de doorvaart door de Middelland- sche Zee voor de Anglo-Amerikaansche vloten vrij te maken. V. Van al deze genoemde gezichtspun ten uit volgt niet, alleen de volle recht matigheid, doch ook de absolute en drin gende noodzakelijkheid van een Dultsch- Italiaansche reactie, met het doel, die strategische punten van het Fransche gebied, die weliswaar op het oogenblik nog niet door den vijand bezet zjjn, doch binnen zeer korten tijd hem de mogelijk heid voor nieuwe aanvalsdaden kunnen bieden, thans voor een verderen aanval van den vijand te beveiligen. VI. Onder de tegenwoordige omstan digheden is het, vanzelfsprekend nog niet mogelijk de verdere ontwikkeling van den Duitsch-Italiaanschen opmarsch en de daarmede te bereiken doelen aan te geven. Er kan echter geen twijfel be staan, dat deze actie in de eerste plaats daarop gericht is, den vijand te ver hinderen de drie aangegeven strategi sche doelen te bereiken. Clandestiene slachtplaats in doodkistenfabriek Te Oss heeft de politie een onderzoek ingesteld in een lükkistenfabriek aan de Walstraat, waar zij een compleet inge richte slachtplaats aantrof en tusschen de doodkisten hammen in menigte hin gen te drogen. Men vond ook een clan destiene maalinrichting en een droog installatie voor granen. De fabrikant G. KI. werd na deze verrassende ontdek kingen in arrest gesteld. In zijn woning konden groote partijen clandestiene goe deren in beslag genomen worden. Tal rijke in een notitieboekje voorkomende „klanten” zijn reeds door de politie ge hoord, terwijl nog twee personal, die de meeste clandestiene slachtingen voor den fabrikant hadden verricht, in arrest zijn gesteld. De fabrikant blijkt de dader te zijn van een oliediefstal, welke eenige tijd geleden bij de firma Tempel te Oss werd gepleegd en ook is Bij debet aan enkele rijwieldiefstallen. Men ver wacht nog meer arrestaties. Betreffende het door het agentschap Ofi verspreide bericht, dat de Fransche minister.president Laval Maandag voor besprekingen met den Führer en den rijksminister Van buitenlandsche zaken naar München is gekomen, is in Berlijn geen enkel officieel bericht ontvangen. Het feit zelf wórdt in Berlijnsche politieke kringen echter niet ontkend. Militaire operatie van beslissende beteekenis De A.N.P.-correspondent «neldt: Na den inval van de Engelschen en Amerikanen in Fransch Noord-Afrika beeft de tegenzet der Asmogendheden niet lang op zich laten wachten. De uit latingen van Roosevelt hadden eiken twijfel weggenomen, dat na de bezetting *an Noord-Afrika de volgende sprong er *en zou zijn in de richting van Zuid- Ftankrijk en een symptoom hiervoor is, bat, volgens te Berlijn ontvangen in lichtingen Amerikaansche agenten in '’«schillende Zuid-Fransche steden, o.a. Marseille, kaarten van de Zuid-Fran.- *he gebieden en Corsics» hebben opge kocht. Onder deze Omstandigheden heb ben Duitschland en Italië, die op dit punt volkomen overeenstemming handelen, bet beter geacht, hun tegenstanders vóór zijn en de belangrijkste strategische fenien aan de Zuid-Fransche kust door °uitsche troepen te doen bezetten. Bevoegde Duitsche kringen wijzen er- *9. zoo wordt o.a. verder gemeld, dat M hier niet gaat om de bezetting van fet tot dusver onder het gezag van Vichy 'taande gebied, doch om het verleer<;n *an doortocht aan Duitsche troepen, die “H taak krijgen de voorste loopgraven het continentale verdedigingsstelsel •bezetten. Een der interessantste kanten van de is de juridische, waaromtrent men te Berlijn echter nog niet uitlaat. gebied is thans vervallen en de regee- ring-Pétain is van nu af vrij in de keuze van haar zetel, welke vrijheid zij tot dusver niet bezat. In hoever de juridi sche positie van Frankrijk gewijzigd is. zal nog moeten blijken. Wat de militaire zijde van betreft, is men te Berlijn uiterst zwijgzaariL Militaire kringen wij zen erop, dat zich hier een militaire operatie van beslissende beteekenis vol trekt. waarover in dit stadium nog niets gezegd kan worden. Aan te nemen is ech ter. dat Duitschland zich niet langer ge desinteresseerd zal toonen aan de ge vechten in Noord-Afrika. Van militair* zijde wordt er nog op ge wezen, dat voor de nieuwe taak van de Duitsche troepen in het Westen geen strijdkrachten aan het Oostelijke front behoeven te worden onttrokken. Het Oost front is weliswaar zeer lang, doch de strijd speelt zich op slechts enkele brand punten af. Aan dit front heeft zich steeds slechts een deel van de Duitsche strijd krachten bevonden. Op de heden gehouden dagelijksche persconferenie heeft de heer H. J. Wou denberg leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, een overzicht gegeven van hetgeen „Vreugde en Arbeid” heeft be reikt gedurende de twee jaar van zün bestaan. Na herinnerd te hebben aan de woorden door hem bij de oprichting op 4 November 1940 gesproken, waarbij hij gewezen heeft op de groote omwenteling tegen de wereldbeschouwing van vóór Mei 1940, somde de heer Woudenberg enkele data op. die evenzoovele feiten vastleggen welke bewijzen, dat het leyen sterker is dan de critiek. welke op een levensbeschouwing wordt uitgeoefend. Op 15 Juli 1940 werd het N.V.V gesteld onder zijn commissariaat, op 4 Novem ber 1940 werd „Vreugde en Arbeid" op gericht, op 15 Juli 1941 kwamen alle vak centrales in Nederland onder zijn com missariaat, op 1 Mei 1942 werd het N.A.F. opgericht en op 1 November 1942 werd de Verordening voor den arbeid van kracht. Door deze feiten, aldus de heer Woudenberg, is afgerekend met de 'oude wereldbeschouwing. Het N.A.F. is gegroeid ondanks tal rijke moeilijkheden (evacuatie, arbeids plicht in Duitschland, loonstop, etc.), toch is het uitgekomen boven het hoogste ledental, dat het N.V.V. oooit heeft ge kend. Het N.A.F. is een door en door gezonde organisatie geworden tegelijk met haar sociale en economische instel lingen, zoooals le Arbeiderspers, Centrale Verzekeringsbank, „Heem Honk” (de woningbouwstichting) en uitgeverij „Het Werkende Volk”. Na de taak van het N.A.F. nog eens in het kort te hebben omschreven, stond de heer Woudenberg meer uitvoerig stil bij de 2-jarige herdenking van „Vreugde en Arbeid”. Bij de oprichting stonden velen er sceptisch tegenoverer was ook klein- geloovigheid in eigen kring, b.v. reeds wat den naam betreft. Bij zijn oprichting werden het Instituut voor Arbeidsontwik- keltng en de stichting Natuurvrienden tehuizen ontbonden. Daarvoor in de plaats kwamen gezellige en comfortabele vacantiehuizen waarheen de arbeider ook zijn vrouw kan meenemen, die' er recht op heeft er eens uit te zijn I In het afgeloopen jaar is „Vreugde en Arbeid” belangrijk voooruitgegaan. Een van haar grootste acties vormde ..Schoon heid en reinheid in de bedrijven”. Ma teriaalgebrek voor nieuwbouw en ver bouwing leverde hierbij moeilijkheden op. maar toch konden in het afgeloopen jaar in 216 bedrijven nieuwe of verbe terde cantines in gebruik worden ge nomen. De afdeeling „Volksontwikkeling” orga niseerde cursussen en 28 avondscholen voor volwassenen. Er waren 34 cursussen voor Duitsch, 17 voor Italiaansch, 18 voor Engelsch, 2 vooor boekhouden. 1 voor Fransch 3 voor steno. 4 voor E.H.B.O. De „Huisvlijtactie” was ook zeer pro ductief. De verschillende huisvlijtten- toons telling en trokken 16.530 bezoekers. De afdeeling ..Lichamelijke Opvoeding” kan vooral wijzen op wat zij op het ge bied van zwemmen heeft bereikt. Er hebben 135.631 menschen aan deelgeno men op 5 af zwemfeesten kon aan 501 leden het zwemdiploma worden uttge- reikt. In 75 bedrijven werden bedTijfs- sportorganisaties opgericht. Dan zijn er nog cursussen voor boksen, paardrijden, en». De afdeeling „Cultuur en Ontspanning” organiseerde 98 filmavonden met 12.44M bezoekers. Alle door deze afdeeling geor ganiseerde voorstellingen, lezingen, enz. trokken 382.000 bezoekers, tegen 52.000 bezoekers in 1941. De afdeeling „Reizen en vacant ie” bleef in het afgeloopen jaar zeer beperkt in verband met de omstandigheden. In de vacantie-oorden werden 10.176 overnach tingen geboekt en 6576 bezoekers. Succes vooral heeft het spaarsysteem, dat hier bij wordt toegepast. Er werden 8000 triU stapjes naar bedrijven gemaakt. Naar gisteren in de Wilhelmstrasse Is medegedeeld, meldt het A.N.P. uit Berlijn, heelt het Fransche staatshoofd, maar schalk Pétain, tegen het binnenrukken van Duitsche troepen in het niet-bezettte Fransche gebied, zich beroepend op de wapenstilstands-overeenkomst, geprotes teerd. Anderzijds heeft de Fransche regeering den haar ondergeschikten militairen en po- lltieorganen opdracht gegeven geen tegen stand te bieden tegen het binnenrukken van de Duitsche troepen en kalmte en be- zonnenheid te bewaren. Dit wordt in Duitsche politieke kringen als een aanwijzing beschouwd, dat het pro test van het Fransche staatshoofd slechts formeel is en dat de brief van den Führer aan maarschalk Pétain zijn indruk op de leden der Fransche regeering niet heeft gemist. Van juridisch standpunt uit wordt er omtrent het protest van maarschalk Pé tain in de Wilhelmstrasse op gewezen, dat door den overval van Amerikaansche troe pen op Fransch gebied Aigerië is im mers een integreerend deel van het Fransche moederland de basis, waarop de wapenstilstandsovereenkomst werd ge sloten, belangrijk gewijzigd is, daar door den inval der Amerikanen in het Middel- landsche-Zeegebied de strategische positie belangrijk is veranderd, hetgeen onmoge-' lijk door de verantwoordelijke leiders van de As over het hoofd kon worden gezien. Onder die omstandigheden zou men in Berlijn de houding van maarschalk Pétain als een zuiver formeele juridische hande- Tlng willen zien. In toonaangevende Duitsche kringen verklaart men, dat het oprukken van Duitsche troepen in het niet-bezette Frankrijk geen bezetting is. doch een door trekken naar de voorste loopgraven aan het front van de Middellandsche Zee Men verwacht te Berlijn, dat Frankrijk in zijn eigen belang voor den maatregel van de As begrip zal toonen, daar volgens de te Berlijn heerschende opvatting Frankrijk er geen belang bij kan hebben, zijn Europee- sche gebied opnieuw het tooneel van bloe. dige gevechten te laten worden, hetgeen niet kon uitblijven, indien men den Ame rikanen of Engelschen zou toestaan daar voet te krijgen. Verder verklaart men in Berlijn, dat de stap van de Asmogend heden in het algemeene Europeesche be lang is. Nadrukkelijk wordt er op gewe zen, dat het niet, zooals de vijandelijke propaganda beweert een uit Duitsch ini tiatief voortvloeiende stap is. doch een gemeenschappelijke actie van de As. LAVAL BIJ PÉTAIN. Minister-Dresident Laval is gisteren te Vichy aangekomen. Hij werd onmiddellijk na aankomst door maarschalk Pétain ontvangen, met wien hij een onderhoud had, dat ongeveer een half uur duurde. Des middags werd het onderhoud voort gezet. De ministerraad werd tegen 17 uur bijeengeroepen. Over de hoeveelheid j vleesch, welke men op de daarvoor aangewezen bonnen kan krijgen, heerschte tot dusverre eenige onzekerheid. Het bedrijfschap voor vee en vleesch brengt daarom nogmaals on der de aandacht van het publiek en van de slagers, dat de bonnen van de bon kaart voedingsmiddelen, welke worden aangewezen voor het koopen van vleesch, recht geven op het koopen van vleesch met been. De slagers moeten per bon. recht gevende op het koopen van 100 gram vleesch met been, tenminste 75 gram vleesch zonder been verstrek ken. Daarnaast echter heeft het publiek recht op een hoeveelheid been al zal het niet mogelijk zijn, steeds per 75 gram vleesch precies 25 gram been te ver strekken. Daar het afleveren van zeer geringe hoeveelheden 'been practisch niet uitvoer baar en ook voor den consument van weinig of geen nut is. verdient het aan beveling, dat de slager een en ander zoo regelt dat zoo noodig aan den consu ment eenmaal per 14 dagen of 3 weken, de hoeveelheid been wordt afgeleverd, welke hem toekomt. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en v^el speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nderland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche- SS in Nederland willen toetreden. 16-ll-’42 10 uur Rotterdam. Deutsches Haus, Westzeedijk. 16- ll-’42 16 uur Tilburg, Lange Schij- straat 66. 17- ll-’42 10 uur den Noord-Brabant, Markt 45. 17- ll-’42 16 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 18- 11-’42 10 uur Swalmerstraat 61. 18- ll-’42 16 uur Arnhem. Weverstr. 16b. 19- ll-’42 10 uur Deventer, NSDAP. Parkweg 2. 19- ll-’42 Haus. 20- ll-’42 Markt. 20-ll-’42

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1