De strijd Noord-Afrika SABOTAGE-PROCES VOOR HET m DEUTSCHE KRIEGSGERICHT Politie publiek vonden elkaar en No. 18337. 1942 VERDU/STEREN Zaterdag 14 November* I „Probebetrieb” I Weer zware scheeps- verliezen der geallieerden „Proefalarm” Tobroek ontruimd Genua aangevallen De opmarsch door onbezet Frankrijk De strjjd in de Marmarische woestijn Zonder ongerief uitkomen met het rantsoen „Beperkt het gac- en electriciteits* verbruik, het is uw eigen belang” 9 S V 5 5 2 A Bezuiniging op licht in de woning Verklaringen van de Brinon Tegenstand in Marokko voortgezet Verklaring van Smuts Successen van Italiaansche duikbobten v. 4.50 aar nam. iqt 7.59 aar v.m. Vijftien doodvonnissen uitgesproken De „dag van de Nederlandsche politie” een groot succes Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen Verzending van Kerstpakketjes voor de Waffen-S.S. en het Legioen COURANT Zuid- Deventer, Hengelo, Deutsche* Friesla ndk»- Assen, Groningen, Oneer** Huize Leeuwarden. Schoot Amsterdam. Tusschen Wehrmaehte- Hetai Bosch NSDAP, Roermond. 4 A» A s A A A V V V V V V V A gegeven. Alle vijftien bewust nadeel berok- rang •••••••••••••••a*******naam veldpostnummer of adres Het S.S.-Ersatzkommando Nederland en het Vrijwilligerslegioen Nederland verzo*. ken de Nederlandsche bevolking, zich pre cies aan deze regels te houden, daar, ge zien het groote aantal Nederlandsche vrij williger». alleen op deze wijze een ge regeld Kerstpakkettenverkeer mogelijk ia. WEERMACHTBERICHT Het fTAUAANSCH ROME. 14 November. (Stefani.) Weennachtbericht luidt als volgt: In de Marmarische woestijn heeft de vijand gisteren over een uitgestrekt front begaan. De politieman W H. Slui trad als instructeur op. en hij deed verscheidene en schetste hij uitvoerig het aandeel, dat ieder der verdachten daarin heeft gehad. Communistische en a-sociale invloeden blijken hun aandeel te hebben gehad in het gebeurde; het optreden der saboteurs is zoo scrupuleus gemeen en laaghartig geweest, dat een afschrikwekkend voor beeld moet worden gesteld. Daarom eischte hij tegen vijftien beklaagden de doodstraf en ten aanzien van de overige twee een nader onderzoek naar hun aan deel in deze wandaden. De beklaagden werden verdedigd door vier advocaten, die in hun pleidooien aan drongen op mildere straffen. De president van het Kriegsgericht heeft na een korte schorsing de vonnis sen bekend gemaakt. Vijftien beklaagden werden ter dood ver oordeeld, terwijl ten aanzien van de andere twee eerst een beslissing zal vol gen na een nader onderzoek. Het Kriegsgericht acht alle veroordeel den in het volle bezit van hun geestver mogens en zich volkomen bewust van de draagwijdte van hun handelingen. Voor de patriottische opoffering van twee der beklaagden beeft het Kriegsgericht hoog achting, maar dat doet aan hun straf baarheid niets af. Wat de strafmaat be treft, is het Kriegsgericht van oordeel, dat alle gevallen moeten worden gevon nist volgens de artikelen 1 en 2 der sabo- tage-verordening van den Rijkscommis- saris van October 1941. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 14 November. (D.N.B.) Hei Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In het Westen yan den Kaukasus zijn bij plaatselijke aanvalsacties dominee- rende borgstellingen en talrijke gevecbts. Amersfoort. Bij hun terugkeer in het vaderland werden de 300 Nederland sche Arbeidsmannen na een langdurig verblijf aan het Oosrtfront door Rijks- commissaris Rijksminister Dr Seyss-In quart en den leider der Nationaal Socia listische Beweging der Nederlanden, Mussert, verwelkomd en toegesproken. Tij dens de inspectie der mannen door Rijkscommissaris Ryksminister Dr. Seyss-Inquart. (Polygoon-Zeylemaker)) Betreffende den opmarsch van Duit sche troepen door de onbezette zóne van Frankrijk verluidt, dat de afbakenings- Ijjn en de op grond hiervan uitgevaar digde voorschriften blijven bestaan, zoo- dat ook de Duitsch-Fransche overeen komsten van economischen aard, welke door de wapenstilstandscommissie ge nomen zijn, geldig blijven. Tevens wordt bekend, dat de tarweleveranties van dit jaar uit Algiers voor het grootste deel reeds in Frankrijk konden worden ge-' bracht. Tot Ministerialrat benoemd De Führer heeft Kammergerichtsrat Werner Seiffeit. leider den Haupt- ’“teilung Justiz bij den Rijkscommissa- g* voor de bezette Nederlandsche ge. ?*der,. Generalkommissar für VerwaL und Justiz. tot Ministerialrat be- kelders, in toiletten en op zolders, kan de lichtsterkte van de lampen sterk ver minderd worden. Besparing kan ook verkregen worden, door er op toe te zien dat men het radiotoestel niet onnoodig ingeschakeld laat. En welk een bezuini ging kan er niet worden toegepast bij het gebruiken van electrische apparaten, zooals strijkijzer, stofzuiger, warmwater- ketel, geyser, enz. Men zal deze huishou delijke apparaten nog meer dan gewoon lijk met overleg moeten gebruiken. Het is in ieders belang sterk te bezuinigen. Menbespaart zich daardoor het onge rief wegens overschrijding van het rantsoen te worden afgesneden! DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN ALEXANDRIE Wat de sedert 2 jaar in de haven van Alexandrië liggende Fransche oorlogs schepen betreft wordt hier vernomen, dat de bevelhebber van dit eskader, ad miraal Godefroy, heeft verklaard, dat hij de bevelen van maarschalk Pétain zal bleven gehoorzamen, be bemanningen »an de schepen mogen niet van boord taan. De schepen zijn overigens stoom- »och gevechtsklaar, daar belangrijke on derdeden van de machines en het ge schut zijn verwijderd. Heeft u wel eens den geheelen nacht in een niet gebruikte kamer het licht laten branden? Indien dit het geval is en u den volgenden ochtend aan uw verzuim bij het naar bed gaan het licht uit te draaien, werd herinnerd, zult u zeer zeker het gevoel hebben gehad, kwistig met de electriciteit te hebben omge sprongen. Wij durven gerust te veron derstellen, dat u naar den electriciteits- meter bent geloopen om te constateeren, hoeveel u noodeloos had verbruikt. Het zelfde gevoel moet u thans bekruipen, wanneer u des avonds meer lichtpunten in uw kamer ziet branden, dan strikt noodzakelijk is. Want, nietwaar, zoo goed als u vroeger het teveel verbruikte een overbodige belasting vond, zoo goed is het laten branden van niet beslist nood zakelijke lichtpunten een overbodige be lasting van Nederlands electriciteitsver- De Fransche gezant de Brinon legde voor Fransche persvertegenwoordigers eenige verklaringen af. Hij begon zijn uiteenzetting met te zeggen, dat de Duitsch-Fransche samenwerking nu wer kelijkheid was geworden. Over het binnenrukken van Italiaan- sche troepen in het tot voor kort onbe lette gedeelte van Frankrijk, zei hij, dat bet niet een bezetting, maar veel meer een doormarsch geldt. Volgens spreker was de toestand in Fransch Noord-Afrika nog al duister. De regeering van Frankrijk heeft echter weer contact gekregen met generaal Nogues, van wien men de laatste 24 uur aiets meer had gehoord. De generaal had de Fransche regeering belangrijke in lichtingen verstrekt, doch spr. mocht de pers niet verder inwijden, daar de ver kregen informaties van militair belang waren. Tenslotte sprak de Brinon nog over generaal Weygand en zei: Mo menteel voert generaal Weygand een zeer belangrijke missie uit. Ik kan u echter niet zeggen, wat deze missie om vat. De Fransche troepen bieden in het binnenland van Marokko nog steeds te genstand zei de woordvoerder van het Fransche ministerie van voorlichting, te Vichy. Verder deelde hij mede, dat ge neraal Nogues zijn troepen op de lijn jMarrakech—MeknesFez heeft gecon centreerd. De drie genoemde steden be vinden zich nog steeds stevig in Fransche handen. HAAGSCHE rRIJS DEZER COURANTi Voor ‘*-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.'1 en ..Letterk Bijbl.” f3.11, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 fr. p p. 10 c PRIJS OER ADVERT.i 1-11 m M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0,19. Elke m M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijen. 5 ct. tr. p. p 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb ƒ0.38 Pers aevr ƒ0.48 Adv. .Br bur v. d bl.” 10 c meer pressie geoefend. Tobroek, dat door de Italiaansch-Duitschc afdeelingen was ont ruimd, nadat deze waren overgegaan tot verwijdering van de voorraden en vernie tiging van installaties met militaire be- teekenis. werd door vijandclijke colonnes bereikt. Tijdens aanvallen op Benghasi trof en vernietigde het plaatselijke lucht afweergeschut 2 Britsche vliegtuigen Lucht formaties bleven vijandelijke vaartuigen in de Algerijnsche wateren bestoken Vrachtbooten en oorlogssche pen werden herhaaldelijk getroffen en ’zwaar beschadigd door Duitsche bom menwerpers. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Eert onzer duikbooten onder bevel van luitenant ter zee Robeto Rigoli, die door een stoutmoedige manoeuvre tot de reede van Bougie was doorgedrongen, heeft een schip van 18.000 ton getorpedeerd en doen zinken. Genua is in den afgeloopen nacht door talrijke Britsche formaties gebombar deerd. Aanzienlijke schade werd aange richt, vooral aan huizen jn de centrale en Oostelijke wijken der stad. Her aan. tal slachtoffers is nog niet nauwkeurig bekend. s In de eerste week van November zijn belangrijke successen behaald door Ita- liaansche duikbooten. die onder bevel van fregattenkapitein Carlo Liannazza en luitenant ter zee Gianfranco Gazzana op den Atlantischen Oceaan opereerden en de schepen „Dagombra”, „Empire Seal”, „Franthall" en „Andkers” met een totaal van 22.451 ton tot zinken brachten. Probebetrieb des Luftschutz-Alarmge- rëta (Sirenen) findet am Montag 16, No vember 1942 nachmittags statt. Es wird der lange Dauerton (Entwarnungsaignal) einmal (eine Minute) zu horen sein. Findet der Probebetrie^t aus besonderen Gründen nicht statt, so erfolgt neue Be- kanntgabe. In die Gemeinden Rijswijk und Voor burg wird gleichzeitig alarmiert. Der örtliche Luftschutzleiter. WESTRA. Op Maandag den 16den November 1942 des middags zullen de luchtbeschermings- sirenes bij wijze van proef in wer king worden gesteld. Daarbij zal het sig naal luchtalarm geëindigd” (een minuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. Deze regeling geldt ook voor de gemeen ten Rijswijk en Voorburg. De Burgemeester, plaatselijk lucht beschermingsleider. WESTRA. De Zuid-Afrikaansche premier Smuts heeft gisteren op een persconferentie te Londen verklaard, dat 1943 het jaar van het groote offensief zal zijn. Hij voegde hieraan nog toe: Indien wij ons aan- valsprogramma het volgend jaar in over- eenkomstigen omvang kunnen ten uit voer leggen, dan zou het mogelijk kun nen zijn dezen oorlog tot een 30-jarigen oorlog te maken, welke in 1914 begon en in 1944 eindigt. Het is mogelijk, dat in 1943 de groote slagen komen, welke mis schien het voorspel van het einde zijn. Smuts heeft in zijn rede er op gewezen, dat de duikbootoorlog het grootste ge vaar voor de geallieerden blijft. Duitscn- land concentreert zich als nooit tevoren op het beschikbaar stellen van materiaal, machines en bemanningen voor den bouw en de uitrusting van duikbooten. Op alle zeeën zijn die duikbooten te vinden in een aantal, op afstanden en gedurende perio den, welke men vroeger onmogelijk acht- te.è Trots onze inspanning neemt de duik bootoorlog nog in hevigheid toe. Het moet onze eerste en voornaamste taak zijn, deze duikbooten te bevechten. Wij hebben de noodige vloottechnici en luchtvaartverkenners, om een oppersten staf voor de bestrijding der duikbooten samen te stellen. Waarom zouden wij geen gezaghebbenden oppersten staf in stellen. die zich zou moeten bezig hou den met dezen bijzonder doodelijken aard van oorlogvoering? Ik ben maar een boer uit Afrika en andere menschen zul len heel wat beter dan ik weten, hoe zij deze zaak moeten aanpakken. Ik ben al leen maar bezorgd over de urgentie, waarmede wij den vijand van dit aan valswapen moeten berooven. Wij allen weten maar al te goed, dat het duikboot- gevaar ernstig, zeer ernstig, uiterst ern stig is. Ik ben er van overtuigd, dat een georganiseerde aanval op dit doodelijke gevaar met alle middelen, welke ons den dienste staan, even doeltreffend zal blijken als hij 25 jaar geleden was. Ik pleit met allen ernst voor zulk ’n aanval, ging een minutenlang gejuich Xifrvepen bereiken bevolen doel h de Marmarische woestijn heeft. Baar het. D.N.B. verneemt, op 13 Nov. een gemengde Duitsch-Italiaansche troe penformatie het bevolen doel bereikt. Het betreft hier Duitsche pantser- en Italiaansche infanterie-eenheden, die zich van den vijand hadden losgemaakt. Zonder noemenswaardige verliezen en met alle zware wapens benevens den tros, legde deze formatie een inspannen der! marsch van verscheidene dagen door de woestijn ten uitvoer. De Duitsche tanks brachten als achterhoede den Brit ten zware verliezen toe en maakten voor de Italiaansche infanterie verscheidene malen in bedreigde situaties den weg vrij. Maan: 14 Nov. op 1.31 n.m.. on der 11.04 n.m,; 15 Nov. onder 11.04 v.m„ op 2.05 n.m. E.K. Nachtdienst DOKTERS 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziokondienst Den Haag) No. 115995. die gezien is.bréngtveel meer stand dan een agent die uitsluitend beschouwd wordt als iemand, wiens taak het is de orde te handhaven en te letten op de na leving van de verkeersregels. De maaltijd In den Dierentuin Zelden zal de vreugde zoo groot en op recht geweest zijn als vanmiddag in de groote zaal van- den Dierentuin, waar ruim 2000 kinderen van 6—13 jaar ont haald werden door de Haagsche politie. Even voor half 2 kwamen 1000 kinderen onder leiding van agenten de zaal binnen en namen plaats aan lange witgedekte tafels. Toen allen gezeten waren, sleep ten agenten groote gamellen met koste- lijken stamppot van roode kool aan. Het vullen der borden werd verricht door de vrouwelijke leden van liet politieperso neel. Met een hoogroode kleur en glin sterende oogen zaten de kinderen, die kwamen uit de kringen der minver mogenden, aai) tafel. Was de stamppot met een groote plak gehakt al een bijzon derheid voor hen. de geheele omgeving: de bediening doof de „juffrouwen” en.agen ten. het optreden van het Politiemuziek- korps „Onderling Kunstgenot”, vórmde een waar festijn voor de kinderen. Het hoogtepunt daarvan was het uitdeden van de versnaperingen. Toen inspecteur Merkelbach daarvan mededeeling deed, op. Elk kind kreeg een groote taai-taai-pop en een zjik met lekkers. Omstreeks kwart over twee gingen de eerste 1000 kinderen weer naar huis. Een kwartier later kwam het tweede duizendtal kinderen, die op dezelfde wijze onthaald werden De hoofdcommissaris, mr. Hamer, en de wnd. hoofdcommissaris de heer Clasie gaven van hun belangstelling blijk door bij de kinderen plaats te nemen en een bordje mee te eten. Verkeerstentoonstelling Te negen uur werd in het Verkeers- lokaal aan de Hemsterhuisstraat 154 een tentoonstelling geopend, waar aan de hand van maquettes en wandplaten voor de bezoekers uitleg werd gegeven van de voornaamste verkeersregels en waar men zich kon spiegelen aan fouten, die verkeerszondaars op allerlei terrein nogal dat onder toelichting van door hem vervaardigde teekeningen schetsen op zeer leerzame wijze. Voor het Duitsche Kriegsgericht te Arnhem heeft dezer dagen een groep van 17 personen terechtgestaan, wegens het plegen van sabotage-handelingen, of het verleenen van medewerking hiertoe. Deze groep van personen allen inwoners van eenige plaatsen in het Oosten des lands had zich schuldig gemaakt aan een aan tal brandstichtingen in de omgeving van Deventer. Er werd o.m. brand gesticht in een meelfabriek, in eenige opslag plaatsen der Duitsche Weermacht en in verschillende voorraadschuren, welke eigendom waren van Duitsch-gezinde boeren. Het betrof hier een soort georganiseerde sabotage, want alle acties gingen van een centraal punt uit. Had deze groep van 17 personen tot taak den oogst en de voor raden te vernielen, andere groepen richt ten zich op spoorwegaanslagen. Ook laatstgenoemde groepen zijn evenwel door de Duitsche overheid achterhaald. Zij zullen eveneens voj den Duitschen rechter terechtstaan. Tezamen met dit eerste, thans gevoerde proces betreft het ruim honderd personen. Onder de 17 mannen, wier leeftijd varieerde van 16 tot 47 jaar, bevonden zich studenten, arbeiders, een zakenman, technici, maar over het algemeen waren het handwerkslieden. Een van hen was lid geweest van de sociaal-democratische partij, de jongeren behoorden meestal niet tot eenige politieke partij. De meeste sabqtage-handelingen werden verricht omsWheks den tijd, dat de oogst binnen was. Per fiets of loopend werden dan tochten door de landerijen gemaakt en steeds in het avonduur werden de brand haarden gelegd, welke zoodanig werden aangebracht, dat het vuur eerst een heele poos daarna uitbrak. Op deze wijze zijn de voorraadschuren van een aantal landbouwers in de asch gelegd, terwjjl in enkele gevallen de brand zich zoodanig uitbreidde, dat ook de boeren-behuizing verloren ging. De verdachten hebben op den eersten dag ter terechtzitting uitvoerig gelegen heid gekregen te motiveeren, hoe zij tot hun wandaden waren gekomen. De mees- ten van hen waren zich er volkomen be wust van, dat zij de Duitsche Weermacht 'moeilijkheden in den weg hadden gelegd en de voedselvoorziening van het Neder landsche Volk schade hadden berokkend. Dat was echter niet van allen de be doeling geweest. Dezen hadden zich naar zij verklaarden alleen maar willen wreken op boeren, die tegen woekerprijzen hun producten in den clandestienen handel brachten. Er was een enkeling, die be weerde gehandeld te hebben uit anti pathie tegen de N-S-B. Ais hoofddader werd beschouwd een gewezen soc.-democratisch gemeente raadslid, die leiding had gegeven aan vrjjwel alle brandstichtingen. Er zjjn duizenden kilogrammen graan, hooi en stroo vernietigd. Bij den brand in de meelfabriek werd een schade aangericht van 250.000. Vrijwel alle verdachten legden een volledige bekentenis af. In zijn requisitoir heeft de openbare aanklager er op gewezen, dat de sabo- tage-verordening van den Rijkscommis saris van October 1941 door deze groep verdachten overtreden is. De artikelen 1 en 2 geven een omschrijving van de straf bare feiten, welke met den dood gestraft worden en daaronder vallen naar de openbare aanklager verklaarde 15 van de 17 verdachten. Zijns inziens valt geen van deze ver dachten onder de bijzondere bepalingen, welke omschreven zijn in art. 3 der ver ordening, waarbij levenslange tuchthuis straf of tenminste tien jaren tuchthuis straf kan worden verdachten hebben kend aan het Nederlandsche Volk en de Duitsche Weermacht en hebben daarmede den vijand begunstigd. Nadat hij een samenvatting had ge geven van de gepleegde misdrijven. Bij onze vrijwilliger*. Bij een deel van den oorlogsbuit, door onze mannen tijdens de jongste gevechten gemaakt, bevonden zich ook kameel en. Andere foto’s hebben ons getoond, dat de man nen uitstekend van deze dieren gebruik weten te maken. (S.S.P.K. Altitadt-O.-HJ versterkingen stormenderhand veroverd? Gevechtsvliegtuigen bestormden stad en haven Toeapse. In den Terek-sector wer den krachtige aanvallen met vernietiging van vijandelijke tanks afgeslagen. Duit- sche gemotoriseerde troepen vernietigden in de Kalmukkensteppe een vijandelijk steunpunt en haalden gevangenen en buit binnen. Ten Zuiden van Stalingrad strandden locale aanvallen van de bolsjewieken door het afweervuur der Roemeensche troe pen. Te Stalingrad namen stormtroepjes in zware gevechten nieuwe blokken hui zen. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen en door gebundeld artillerie ën luchtdoelgeschutvuur en door duik bommenwerpers uiteengeslagen Aan het Donfront hebben Duitsche en verbonden troepen plaatselijke aanvallen van den vijand afgeweerd en hem in een tegenaanval naar zijn uitgangsstellingen teruggedreven. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten deden overdag en ’s nachts aanvallen op vijandelijke troe penconcentraties. In den middensector hebben storm troepjes een aantal gevechtsversterkingen vernietigd. De luchtmacht zette haar he vige aanvallen op het achterland van den vijand voort. Aanvallen van den vijand ten oosten van het Ilmenmeer en aan de Wolchof mislukten. De bolsjewieken hebben van 1 tot 10 November 282 vliegtuigen verloren, waar, van 218 in luchtgevechten, 33 door lucht afweergeschut der luchtmacht en 11 door legerformaties. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 18 eigen toestellen verloren. In de Marmarische woestijn heeft de vijand 13 November met onverminderde kracht over een breed front aangevallen. De Duitsch-Italiaansche troepen hebben na vernieling van alle militaire installa ties Tobroek ordelijk ontruimd. Gevechts- vliegers bombardeerden Britsche colon nes op den Halfaja-pas, In de wateren van Bougie hebben ge vechtsvliegtuigen een koopvaarder van 6000 ton ir. den grond geboord. Twee vijandelijke kruisers en 5 groote trans portschepen werden meermalen getrof fen De vernietiging van een kruiser is waarschijnlijk. Laadinstollaties en op. slagplaatsen in de haven van Bougie werden verwoest. Zooals reeds in een extra-berlcht is be. kend gemaakt, hebben Duitsche duikboo ten in een aanval op de Amerikaansch Britsche landingsfctrijdkrachten in Noord west-Afrika en in den slag op den AL lantischen Oceaan den vijandplijken oor log*. en transportvloten opnieuw onge woon groote verliezen berokkend. Zij hebben in de Noordelijke IJszee, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, aan de Canadeesche kust, in de Caraïbische Zee, bij de Kaap.Verdische eilanden, in de Golf van Guinee en in de wateren ten Oosten van Kaapstad van geëscorteerde convooien en in afzonder lijke achtervolging 20 schepen in den grond geboord van 119.000 t. in totaal, benevens een torpedojager. Twee andere schepen werden getorpedeerd. In het Westelijk deel der Middeltand- sche Zee hebben zij van de Britsch Amerikaansche transportvloot weer 2 transportschepen en een groote tankboot van 20.000 ton in totaal vernietigd, be nevens een torpedojager, zoodat de suc cessen der onderzeeërs aan de kust van Algiers en Marokko zijn gestegen tot 11 transportschepen van 99.100 ton in totaal. Na het extra.bericht van 9 November hebben de duikbooten in de Middelland- sohe Zee en op het Atlantische oorlogs- tooneel 31 kooopvaarders van 218.100 ton tot zinken gebracht en nog 6 door tor. pedotreffers beschadigd. Bovendien wer. den na 9 November 2 Britsche kruisers en een torpedojager jn den grond ge boord, een vliegtuigmoederschip, een torpedojager en een korvet beschadigd. In binnenstad en buitenwijken liepen vandaag politiemannen in hun beste uniform met de collectebus van Winter, hulp Nederland, het muziekcorps en politie.afdeelingen marcheerden door de stad, van de politiebureau's wapperde vroolijk de nationale driekleur en des middags werden in den Dierentuin 2000 kinderen door de politie onthaald op een heerlijken, voedzamen maaltijd en ver snaperingen. Vanwaar al die drukte en al die bijzonderheden? Het was vandaag de „Dag van de Nederlandsche politie”. Voor de eerste maal in onze geschiedenis werd een dag speciaal gewijd aan de politie. Het moet ons onmiddellijk van het hart: Een dergelijke dag moet in het vervolg ieder jaar gehouden worden, want hij is van groote beteekenis. Immers politie en publiek kwamen eL kaar vandaag veel meer nader dan anders het geval is en bet kan niet anders, of het contact, op velerlei wijzen gelegd, zal vruchtbare gevolgen hebben. Daar -vac dan in de eerste plaats de,collecte. Meer dan 500 leden van de Haagsche po. litie hebben gecollecteerd en hoe Geen plichtmatig vasthouden van de collecte bus en het kussen met verkeersspeldjes, maar een werkelijk aansporen tot offe ren voor de minderbedeelde Nederlan ders. Joviaal, met een lach en een vrien. delijk woord, richtten de politiemannen zich tot de voorbijgangers en zij hadden succes, want er werdert duizenden speld je- verkocht Een goed idee was het, om in de tram te collecteeren. In een be sloten ruimte, rustig zittend, is men gauwer geneigd iets te geven, dan wan neer men op straat loopt. Zoo heeft de collecte tweeërlei resultaat opgeleverd. Ten eerste hebben publiek en politie elkander beter leeren verstaan en begrij pen en ten tweede is er een behoorlijk bedrag opgehaald, waarmede heel wat nood gelenigd kan worden. Défilé voor den Hoofdcommissaris In de ochtenduren heeft de politie ge defileerd voor den Hoofdcommissaris, mr. P M. C. J. Hamer, op de Laan Copes van Cattenburch. Omstreeks half elf stelde zich op het Alexanderplein op de tamboers en trommelslagers, die zich vandaag voor de eerste maal presenteer den aan het Haagsche publiek, de staf- muziek. de z.g. „gesloten eenheid”, d. 1. het bataljon, dat. zijn opleiding heeft ontvangen in Schalkhaar, de motor politie, 2 geluidsauto’s van den verkeers dienst en de Bereden Politie Terwijl de stafmuziek den i Politie- parademarsch speelde, werd gedefileerd voor den Hoofdcommissaris die in ge zelschap was van den wnd. hoofdcqmmis- saris H. P. H. Clasie. commissaris H. M J Rugers, commissaris Boellaard van het bureau van den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie en verscheidene hoofdinspecteurs en inspecteurs. Wij kunnen ons voor stellen. dat de politieautoriteiten met bij zondere' voldoening de verschillende af- deelingen hebben zien voorbijtrekken. De parade was in één woord gezegdvoor treffelijk. Na de parade werd een marsch ge maakt door de stad. Overal trokken de kranig marcheerende politiemannen veel bekijks van de zijde van het publiek De pijpers en tamboers kregen herhaaldelijk gelegenheid zich te doen hooren Zij be- teekenen zonder twijfel een aanwinst voor de Haagsche politie want zij dragen tot vergrooting van de waardeering van de „burgers” voor de- politie bij en hel pen haar populair te maken. Een agent. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nderland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt- in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die- a genen melden, die tot de Germaansche- SS in Nederland willen toetreden. 16-ll-’42 10 uur Rotterdam Deutsches Haus. Westzeedijk 16- ll-’42 16 uur Tilburg, Lange Schli- straat 66 17- ll-’42 10 uur» den a Noord-Brabant Markt 45. 17- 11-’42 16 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 18- U-’42 10 uur Swalmeratraat 81. Het Ersatzkommando Nederland en het Vrijwilligers Legioen Nederland deelen ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen- S.S en het Legioen, die een veldpostnum mer hebben, mogen alleen verzonden wor den met <fe speciaal voor Kerstpakketten verstrekte zegels, z.g Zulassungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uitge reikt en door hen aan hun familieleden toegezonden Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar Door middel van deze ze gels is het mogelijk om Kerstpakketten aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus 1 zegel en voor 2000 gram 2 ze gels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnum mer. zijn geen zegels noodig en kunnen pakjes tot 1 kg. zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste oelang. aat de Kerstpakketten voor 30 Nov a.*, aan de post ter verzending afgegeven zijn. Van 10 Nov tot 25 Dec. 1942 is het niet mogelijk zonder zegels pakketjes te ver sturen. welke zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling is er voor Be zorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pac- jes moeten uitsluitend gesonden worsen: An das S.S.-Ersatzkommando Nederland. Stadhouderslaan 132, den Haag. Te zenden aan: Teltfoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tol 119461) Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem! 3, Tel. 330263; Boekh J. B. v. Seters |r., Theresiastr. 108a Tel. 772444: Boekh. F D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 18- il-’42 16 uur Arnhem, Weverstr. 16b. 19- 11’42 10 uur Deventer. NSDAP, Parkweg 2. 19- ll-’42 16 uur Haus 20- ll-’42 10 uur Zwolle Hotel Petera. Markt. 20- 11’42 16 uur zeme. Vaart. Zuidzijde. 21- ll-’42 10 uur huis, Poelest-raat, 21- 11’42 16 uur Schaaf Breed.'traaf 22- 11 '42 10 uur Iepen weg 23- ll-’42 11 uur Utrecht heim, Mariaplaata 24- ll-’42 10 uur Amersfoort, Dienstge bouw. Leusderweg 25- ll-'42 10 uur Den Haag. Caü Da* Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1