Geallieerde vloot getroffen zwaar de revolutie De veelzijdigheid van No. 18338. 1942. Maandag 16 November. Moord te Rijswijk 1 ft A VERDUISTEREN Manoeuvres bij Haarlem düitsch weermachtbericht Politie verzoekt inlichtingen voor In totaal 89 schepen vernietigd of beschadigd Hardnekkige tegenstand in Cyrenaica Nieuwe zeeslag bü Guadalcanar Groote snccessen tegen geallieerde landingsstrijdkrachten Geslaagde duikboot- en vliegtuig- aanvallen Ir. Mussert spreekt te Utrecht het Studentenfront ONDERAARDSCHE RIJWIEL- BERGPLAATSEN S V I Keuringen en Amerikaansche vliegtuigen boven Lissabon v. 4.48 aar nam. tot 8.03 aar t>jn. UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg Maar de politie wist ze te vinden Fransche generaal Delattre gearresteerd (htegkingsbewegingen in Cyrenaica ▼erloopen volgens plan voor de Waffen-S.S. het Legioen lil I HAAGSCHE Deventer. 16 uur Hengelo. Deutscheo 10 uur Zwolle Hotel Peten, Frieslandk*- Assen. Groningen. Concert- Huize Amsterdam. NSDAP. Roermond. oudste COURANT Burgemeestersbenoemingen Het RijkScommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende burgemees ters benoemd: J. A. Kattenbusch te Oegstgeest tot Bruijnis te Arnhem tot burgemeester van Eist, den koopman J. F. A. Vogels te Venlo tot burgemeester van Gemert en J. Th. Ramaekers te Weert tot burge meester van Drunen, De Gemachtigde voor de reorganisatie der Nederlandsche Politie mr. L. J. Broerse, collecteerde voor Winterhulp Nederland. (Polygoon-Meyer) achter naar De derde premietrekkiM-van Winterhulp Nederland werd Vrijdag j.l. Düigenha gehouden. V i V V V V V V V 5 PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bil met „Kikerikl", „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl. r Bi A A ft I BIJ onze vrijwilligers. Altijd weer weten onze mannen de juiste stemming te vinden. Een meegebrachte gramo- phoon zorgt ditmaal voor de vroolijke muziek tijdens een korte gevecht spauze. (S.S.P.K. Alt»tadt-O.-H.) Zeep voor „vuilen arbeid” Personen, die z.g. „vuilen arbeid” ver- schikte over 2 stukken geschut. Hij had het voornemen in Frankrijk een dissi dente groep te vormen. Na dagenlang te hebben rondgedoold, heeft hij zich ter be schikking van den eersten officier der gendarmerie gesteld, dien hij ontmoette. De aanvallen uit de lucht en ter zee op de Engclsche en Amerikaansche schepen in dc Algerijnsche wateren wer den voortgezet. In den vroegen ochtend van heden plaatste een Italiaansche duikboot, onder bevel van den luitenant ter zee Rino Erler in de baai van Bougie 2 torpedotreffers op een Engelschen krui ser van de Leander-klasse (7206 ton). De kruiser is gezonken. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben Italiaansche torpedovliegtuigen met succes een vlootformatie aangeval len. Een torpedojager werd ernstig ge troffen en kan als tot zinken gebracht worden beschouwd. Zaterdagmorgen c.a. 7.30 uur werd door voorbijgangers opgemerkt, dat langs den berm van den Broekmolenweg te Rijswijk, ter hoogte van de halte van de tram naar Delft, een vrouw lag, die bleek te zijn overleden. De politie stelde vast, dat het slachtoffer door oen schot in den rug was gedood. Uit het onderzoek bleek, dat de dood reeds Vrijdagavond c.a. 9 uur moet zijn ingetreden. Dengene, die omtrent een en ander in lichtingen kan verschaffen, wordt verzocht zich te melden tot de politie te Rijswijk, tel. den Haag 118566. ti.jdperi^ als hef zwaarste en n^oeilijkste tijdperk. 'i’t wij doormaken moeten. De nieuwe tijd zal goed zijn, als wij onszelf gelijk blijven, wanneer wij trouw, eerlijk en doelbewust met elkaar onzen weg gaan. Wij staan als ouderen meer in den richten, komen met ingang van 1 Dec. tigd en wel speciaal a.s. wederom in aanmerking voor extra rantsoenen eenheidszeep en/of waschpoe- der. Deze personen dienen zich tusschen 23 en 30 Nov. a.s. tot den distributie- dienst te wenden, teneinde het hiervoor bestemde aanvraagformulier MD 233-71 af te halen. De inleveringsdatum zal nader bekend gemaakt worden. De uitreiking zal geschieden voor een periode van twee maanden. ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) 1.66, elke m.M. m. tot 22 /0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag/halve prijs Reel. i.40 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. 10 c meer Naar uit Lissabon wordt gemeld, heeft gistermiddag tegen 12 uur een vrij groote formatie Amerikaansche I- pers op geringe hoogte gevlogen over het centrum van de Portugeèsche hoofdstad. Twee machines cirkelden verscheidene malen over Lissabon. Daarbij konden de Amerikaansche souvereiniteits-teekens duidelyk worden waargenomen. Onder de bevolking, die op dat uur in grooten getale op straat was, heeft de schending van de Portugeesche 'neutraliteit zeer groote ontstemming gewekt. Maan: 16 Nov. onder 12.11 vm., op 2.34 n.m.j 17 Nov. onder 1.31 v.m., op 2.59 n.m. 22 Nov. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m, No. 113056 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadepatiènten no. *9 ZIEKENVERVOER (Zieker enst Den Haag) No. 11S996. Het Japansche hoofdkwartier geeft het volgende communiqué over een nieuwen zeeslag bjj het eiland Guadalcanar: 12 November heeft de slag een aanvang ge nomen en hjj duurt nog voort. Japansche marinevliegers hebben een vjjandeltjken kruiser van vrij nieuw type tot zinken ge bracht. Een andere kruiser van de B- klasse en 3 transportschepen werden in brand geschoten en 19 vliegtuigen neer geschoten. In een daarop volgenden nachtelüken aanval van Japansche vloot- onderdeelen werden nieuwe successen geboekt: 2 kruisers van vrij nieuw type in den grond geboord, nog 2 groote krui sers tot zinken gebracht, benevens 1 tor pedojager. Japansche verliezen: 1 slag schip zwaar beschadigd, 2 torpedojagers gezonken, meer dan 10 vliegtuigen niet terug gekeerd. Door deze successen is bijna de helft van de vjjandelüke vloot bij het eiland Guadalcanar vernietigd. De overwinning van de Japansche vloot bij Guadalcanar beteekent een zwaren slag voor de oorlogvoering der Vereen. Staten, die de resteerende schepen in den strijd geworpen hebben om de eenige vooruitgeschoven Amerikaansche burgemeester^van^Ridderkerk^dr.^N. m‘ Positie op den Stillen Oceaan te behou- a—i--- den, aldus de leider der persafdeeling van de Japansche marine, kapitein Sjo- itsji Kamada, in een onderhoud Qver de beteekenis van den laatsten zeeslag. Dezer dagen zijn in de streek van Haarlem vrij groote manoeuvres gehou den, die zijn bijgewoond door den Wehr- machtsbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr. Christiansen^ Bij deze gelegenheid werd ook getoond, hoe reserves in het achterland met ge bruikmaking van moderne, technische middelen ip den kortst mogelijken tijd kunnen worden aangevoerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 15 Nov. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche en Roemeensche troepen sloe gen Zaterdag overdag in het Kaukasus- gebied hevige vjjandeljjke aanvallen af. In het stadgebied van Stalingrad wer den vijandelijke tegenaanvallen afgesla gen. De luchtmacht steunde de gevech ten op doeltreffende wijze door aanval len op artilleriestellingen en vliegvelden der bolsjewisten ten Oosten van de Wolga. Veldstellingen en vjjandeljjke concen traties aan den benedenloop van den Don werden in duik- en scheervluchten aan gevallen. PRIJ8 DEZER COURANT: Voor ‘i-Grivenha jet „Kikerikl", „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en Letterk Bijbl." 3.11. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.60. i. Modebl. ƒ3.96. Buiten), ƒ9.46. lij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 e Duitsche vliegster krijgt Ijzeren kruis le klasse De Führer heeft aan de bekende kapi- tein-vllegster Hanna Reitsch, wegens de bijzondere verdiensten, die zij zich, met voortdurend gevaar voor haar leven, heeft verworven voor de ontwikkeling van het Duitsche vliegmateriaal, het ijzeren kruis le klasse verleend. Rijks- maarschalk Hermann Göring heeft tegenover de dappere vliegster zijn er kentelijkheid en gelukwenschen uitge sproken. Hierdoor is voor het eerst een Duitsche vrouw onderscheiden met het ijzeren kruis le klasse. Hanna Reitsch werd in 1937 als eerste Duitsche vrouw kapitein-vliegster. In 1938 verleende Gö ring haar als tot nog toe eenige vrouw het vliegtuigbestuurdersinsigne der Duit-1 sche luchtmacht I verstrooid. Delattre de Tassigny werd onmiddellijk gearresteerd en is thans aan de militaire justitie overgéleverd. Het Fransche eskader te Toulon Naar Havas-Ofi uit Toulon meldt, heeft de bemanning van het aldaar in de haven liggende Fransche eskader bevel gekregen in de haven te blijven. Overeen komstig een appèl van den commandant van het eskader Delaborde hebben alle admiraals en officieren van de vloot den eed van trouw jegens maarschalk Pétain afgelegd. De uitreiking van voedings-, groente en aardappelkaarten voor de 13e periode en inlevering van schoenenformulieren vindt morgen plaats van 9.30—17 uur in de lokalen Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Lsd.) voor de lettersKo t.m. einde K en La t.m. Le. Tegelijk vindt de verstrekking vajj vitamine D tabletten plaats aan kinderqp en a.s. moeders, behalve voor Loosduinen, waar de uitreiking 30 Nov. in lokaal Alidastraat 73 geschiedt. PRIJS OER l m.M. (10 reg 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. Dienstaanb f0 38 Pers gevr t0.48 De duikboot, die opereert onder bevel van den luitenant ter zee Gianfranco Gazzana. heeft op den Atlantischen Oceaan nieuwe successen behaald. Z(j bracht een gewapend Engelsch motor schip van 10.006 ton en door geschutvuur het gewapende stoomschip „Veerhaven", van 3500 ton tot zinken. Daarmede heeft deze duikboot in 10 dagen in bet geheel meer dan 30.000 ton vljandclijke of voor rekening van den v(|and varende scheeps- ruimte tot zinken gebracht. Eenigen der bemanningen, o.m. een kapitein, werden gevangen genomen. Admiraal Godefroy gearresteerd Naar ..Dagensposteti"* uit Ankara fteldt. is de commandant van het Fran- iche vlooteskader te Alexandrië, admi raal Godefroy, na het bevel, dat hij Za terdag tot zijn officieren en manschappen heeft gericht, door de Britsche autori teiten gearresteerd. Van Britsche zijde, aldus het blad, wordt als motief aange voerd. dat Godefroy weigerde, het Fran- »che eskader aan de Britsche vloot uit te leveren. „R.K. Kerk en Nationaal-Socialisme” Hedenavond om 19 uur spreekt Max Blokziil via Hilversum I in zijn politiek ***kpraatie over het onderwerp: „R. K. V)k Naöonaai-Soculisme" ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 15 November (Stefani). De Italiaansch-Duitsche troepen bleven hardnekkig tegenstand bieden tegen De Italiaansch-Duitsche troepen ble ven hardnekkig tegenstand bieden tegen den opmarsch der vijandelijke strijd krachten in Cyrenaica en dwongen den vijand herhaaldelijk tot zware gevechten. Levendige bedrijvigheid der luchtmacht boven de Middellandsche Zee en Fransch Noord-Afrika. Negen vliegtuigen werden door jagers der As neergeschoten, een tiende werd door het afweergeschut van het eiland Pantellaria neergehaald. Itali aansche gevechtsvliegtuigen ondernamen in scheervlucht een geslaagden aanval op een vliegveld in Fransch-Noord-Afrika en schoten daarbij talrijke vliegtuigen, die kort tevoren gedaald waren, in brand. Van de operaties der laatste dagen zijn in totaal 10 Italiaansche vliegtuigen niet op hun basis teruggekeerd. De laatste luchtaanval op Genua heeft vtff dooden geëischt, terwijl 14 personen wer den gewond. De namen der slachtoffers zullen in de plaatselijke pers worden gepubliceerd. De verkenners van een berichten-com- pagnie herstellen in de straten van Stalingrad een door artillerievuur ver nielde telefoohleiding. (P.K. Gehrmann-We.-Po.) Aan het overige front werden door acties van stoottroepen kazematten en gevechtsstellingen van den vijand opge blazen, gevangenen en buit gemaakt, Plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in het gebied van het Ilmenmeer an aan de Wolchof mislukten door den Duitschen afweer. Door eskaders gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers werden sta tions en treinen van den vijand overdag en 's nachts zwaar getroffen. In de Cyrenaica boden de Duitsch-Ita- Baansche troepen aan den onverander- den vijandelijken druk taai verzet. Zij trokken onder gevechten, welke vele ver liezen opleverden, verder naar het Wes ten. In den strijd tegen de Amerikaansch- Britsche landingsstrijdkrachten in Noord- Afrika brachten Duitsche duikbooten het transportschip „Warwick Castle”, met een inhoud van 20.107 brt., alsmede een vrachtschip van 6000 brt. tot zinken. Bo vendien kregen 4 groote transportsche pen torpedotreffers. In het gebied van Bougie werden een vliegveld en de ha ven met sncces aangevallen. Voor Bougie werden 2 groote, geheel geleden trans portschepen door bommen beschadigd. Een vtjandeltjke duikboot werd door bommen vernield. Duitsche jachtvlieg tuigen en jachtkruisers schoten voor de kust vss Tunis 3 vjjandelijke vliegtuigen neer. (ongeveer 10.000 ton) werd getorpedeerd en in zinkenden toestand achtergelaten; 7 koopvaarders en groote transportschepen mot een gezamonlljken Inhoud van 71.000 ton werden zoo zwaar beschadigd, dat hun verlies zeker geacht kan worden. Daar mede werd in totaal 163.000 ton van de waardevolste vijandelijke vracht-, tank en transportscheepsruimte vernietigd. Hiervan zijn reeds 6 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 76.000 ton in het extrabericht van 14 November vermeld. 35 andere koopvaarders en transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 234.000 ton werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, dat verwacht kan wor den, dat zij geruimen tijd niet voor trans- portdoeleinden gebruikt kunnen worden. Bovendien werd een slagschip bescha digd, 3 vliegkampschepen werden be schadigd, waarvan 1 zóó zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het ge ruimen tijd geen dienst zal kunnen doen; 3 kruisers tot zinken gebracht, 14 krui sers en groote torpedojagers beschadigd, 4 torpedojagers en bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht en 7 torpedojagers en bewakingsvaartuigen beschadigd. 16 uur zerne. Vaart. Zuidzijde 21-ll-’42 10 uur buis, Poelestraat 21- ll-‘42 16 uur Schaaf. Breedstraat. 22- ll-'42 10 uur Iepen weg 23- ll-’42 11 uur Utrecht Wehrmachta- heim, Mariaplaat* 24- ll-‘42 10 uur Amersfoort Dienstge bouw, Leusderweg. in gaan. Wij staan als ouderen meer in den (Potypoou-Mevert-4 strijd voor u dan voor zauelf. Studos- In de middagvergadering van den twee den landdag van het Nat-Socialistische ..Studentenfront” beeft ir. Mussert Zater dagmiddag een rede gehouden voor een aandachtig gehoor van honderden studen ten en afgestudeerden. Daarin nam hij allereerst stelling tegen degenen, die meenên, dat wij in dezen tijd niets beters kunnen doen dan rustig afwachten Dat zijn wij nu juist niet van plan. Wanneer er intellectueele kringen zijn, die meenen, dat als Engeland niet wint er een zee van ellende, knechting en strijd om de gewetensvrijheid uit zal voortkomen, dan weten wij het anders. Er is nog geen nieuwe orde, er is slechts een oorlog, die beslist over het zijn of het niet zijn van Europa in de naaste toekomst. Wij zien dezen tijd als de laatste opflikkering van het oude, vóór het uitdooft Spr. noemde het nieuwe, dat daarna komen zal het ..Europeanisme”, dat alle volken zal omvatten. Wij zijn bereid dit te ver dedigen tegen het Aziatische bolsjewisme en tegen het Amerikanisme. Niemand onzer weet, waar het einde van deze revolutie zal zijn, evenmin als men dit wist tijdens de Fransche Revo lutie van 1789. Maar wij willen naar eer en geweten daaraan deelhebben als den kende en verantwoordelijke menschen. Vervolgens besprak ir. Mussert de veel zijdigheid dér revolutie. Hij stelde op den voorgrond dat bij de revolutie van nu ieder zijn eigen meening grondvest op wat hij zelf heeft gevoeld. Iedereen heeft daarom feitelijk een eenzijdig oordeel over de revolutie en hij heeft daartoe ook het recht als hij zijn deel maar niet verwart met het geheel. Wij zien in dc eerste plaats de dingen volgens de facul teit. waartoe wij behooren. Het is nuttig en tnoodig, dat de studen ten van alle faculteiten en hoogescholen, zooals zij vereenigd zijn in het Studen tenfront. de vele zijden van de revolutie zien. Men behoeft geen intellectueel te zijn om te weten, dat Europa nu reeds niet meer zou bestaan indien er geen nationaal-socialisme was. De strijd er op of er onder, teekent zich steeds duide lijker af. Een tusschenweg is er niet. Wanneer het nationaal-socialisme ooit Den laatsten tijd kwamen bij de politie herbaaldelijk klachten binnen, dat op een bepaalde plaats in de binnenstad fietsen werden gestolen. Rechercheur van Doorn, de schrik van de Haagsche rijwieldieven, werd er op afgestuurd en het gelukte hem Donderdagavond twee mannen aan te houden, die in de duisternis een fiets probeerden te stelen. Het waren de 26- jarige monteur J. C. en de 27-jarige grondwerker G. J. Bij beiden werd na tuurlijk een huiszoeking ingesteld, die aanvankelijk geen succes had. Tenslotte ontdekte men een gat in een keldermuur in het huis van J., dat toegang gaf tot een groote onderaardsche ruimte, welke ingericht was als een moderne rijwiel- herstelplaats. In deze ruimte werden o.m. aangetroffen een groot aantal rijwiel- onderdeelen en enkele complete fietsen. De beide dieven gingen op zeer brutale wijze te werk. Goed gekleed als zij wa ren, wekte het geen argwaan, dat zij een hotel binnengingen. Terwijl de een in de ganM op den uitkijk stond, forceerde de ander het slot van een fiets, die in den gang stond. Beide wandelden dan. alsof er niets aan de hand was. het hotel weer uit In totaal hebben ze ongeveer 30 fiet- sen gestolen. De helers waren een 29- jarige tuinder J. de G. en de 55-jarige beddenmaker W. F. Ook een huiszoeking bij G. leverde aanvankelijk niets op. Een der rechercheurs bleef in de slaapkamer met zijn voet in een kleedje haken. Het bleek, toen zijn collega het kleedje weer recht wilde leggen, dat het een luik ver borg Dit luik gaf toegang tot een zeer groote ruimte onder het huis, waar een groot aantal rijwielonderdeelen, keurig gerangschikt benevens een stapel rijwiel banden lagen. De officier van Justitie, de hoofdcommissaris en de commissaris van den Justitioneelen Dienst B II heb- den dezer dagen de bergplaats in oogen- schouw genomen. Bij den heler F. wer den in een gangkast vier fietsen, tal van onderdeden en een aantal banden aange- troffen. De rechercheurs moesten de kast openbreken, aangezien de sleutel zoek was. De twee helers zijn in verzekerde bewaring gesteld. ten. sta stoer, weet, dat ge het goede ge kozen hebt- Het is er op, voor ons volk en ons vaderland 1 (Langdurige toe juichingen). De middagvergadering van den landdag van het Studentenfront stond mder lei ding van ir. P. Noordijk. Tot de eere- gasten behoorden o.a. de secretaris-gene- raal der beweging, ir. C J. Huygen, de vormingsleider prof. mr. dr. R van Ge nechten en de commissaris voor de pro vincie Utrecht, de heer Engelbrecht. Ook ir. W. L. Z. van der Vegte behoorde met verschillende andere vooraanstaande fi guren uit de technische en wetenschap pelijke wereld tot da aanwezigen. Van Duitsche zijde gaven o.m. prof. dr. Nie- schulz en een vertegenwoordiger van den ..Deutschen Studentenbund” van hun be langstelling blijk. De bijeenkomst werd met zang en declamatie opgeluisterd. De frontleider, ir. B. F. Saris, gaf een over zicht van de werkzaamheden, die in het afgeloopen jaar werden verricht en be steedde daarin bijzondere aandacht aan den nieuwen dienst „studiebelangen” en aan den vrijwilligen inzet aan het Oost front. Hij besloot zijn uiteenzettingen met woorden van hulde aan de Duitsche stu denten, die in dezen tijd vaak hun studie offeren voor hiuj vaderland (Applaus). Rede prof. dr. van Genechten Prof, van Genechten wees er op, dat elketijd zich een beeld vormt van den mensch. zooals hij zou willen zijn. .Naar dit beeld vormt zich ook dat van hen. die een bijzondere functie in dat volk te vervullen hebben, die het z.g. geeste lijke werk in het lichaam van het volk hebben te verrichten. Door deze kapi talistische maatschappij was de intellec tueel langen tijd een conservatief ele ment. De burgerlijke mensch, het product van het kapitalisme, wordt gekenmerkt door het streven naar bezit. Het nationaal- socialisme stelt aan de intelleptueelen nieuwe eischen. De ideale mensch is voor het nationaal-socialisme de dichtersol- daat. Gij moet,.zoo zeide prof van Ge rechten tot de studenten, wanneer gij verbonden wilt zijn met het volk, met dit volk mee strijden, gij moet u persoon lijk inz.etten, maar toch moet gij steeds het bijzondere van uw taak blijven zien. Spreker hoopte, dat de ^studenten in staat gesteld zullen worden, zelf het stu dentenleven op te bouwen. Geen organi satie van het studentenleven door recto ren, dit zou een uiting van staatsabsolu- tisme zijn, maar een eigen discipline en een zelfopvoeding. Van uw nationaal-socialistische deug den, zoo vervolgde spreker, worden er twee in het bijzonder bedreigd aan de universiteit, n.l. de moed en de trouw. Het gevaar van den .moed achter de studeertafel, het verlangen naar een gevaarlijk leven zit den Nederlander in het bloed, maar de intellectueel wil dat alleen in den geest meemaken. Wanneer gij werkelijk leiding wilt geven, zult gij u persoonlijk moeten inzetten. De trouw. De intellectueel kent geen- trouw. Zijn zuiver critisch instellen doet hem aan alles twijfelen. Gij zijt echter geroepen om straks, wanneer gij het schip en zijn tuigage kent de koers mede uit te zetten. Ga op een plaats tusschen het scheeps volk staan. Gij zult dan leéren kennen hoe Nederlandsch het is en hoe Neder- landsch de schipper is. de man aan het roer, waarop gij uw blik gericht moet houden, die altijd op u moet kunnen reke nen de leider. Naar officieel te Vichy wordt medege deeld is de commandant van het mili taire (jistrict Montpellier, generaal De lattre de Tassigny, wegens dissidente pogingen gearresteerd. Het Fransche ministerie van voorlich ting deelt dienaangaande mede: Gene raal Delattre de Tassigny heeft den 9en November, nadat hij had vernomen, dat generaal Giraud naar Afrika was ont komen, zijh post verlaten, terwijl ver- zou verliezen, dan zou dit ,de ondergang scheidene officieren en manschappen M a.. bommenwer- zich bij hem hadden aangesloten.. Hij bc- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Movember. (D.N.B.) Het Opperbevel nn de Weermacht maakt bekend Duitsche troepen hebben in den Kau- hfus twee ingesloten vijandelijke ge vechtsgroepen vernietigd en in andere lectoren aanvallen van de Sovjets onder groote. bloedige verliezen voor den vijand ^geslagen. Vijf gevechtsvliegtuigen wierpen een vrachtschip op de Kaspische Zee in brand en beschadigden 2 transportvaartuigen. In Stalingrad werden door acties van itoottroepen opnieuw blokken huizen ver overd en vijandelijke tegenaanvallen af geslagen. Aan de Wolchof stortte een vijandelijke sanval door ons afweervuur ineen. De ontwiikingsbewegingen in de Cyre naica verloopen volgens het plan. Duit sche én Italiaansche formaties gevechts vliegtuigen en jachtkruisers vielen vijan- dftlijke colonnes met goede uitwerking aan In luchtgevechten met superieure vijandelijke vliegtuigformaties werden 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche en Italiaansche troepen zijn niet volledige goedkeuring van dc Fran sche burgerlijke en militaire autoriteiten in Tunis aan land gegaan. Aan de kust van Algiers werden de haven en het vliegveld van Bone gebom bardeerd Een Duitsche duikboot torpe deerde voor de Marnkkaansche kust van den Atlantischen Oceaan een passagiers schip van 6000 brt. In den nacht van 14 op 15 November vond voor de Nederlandsche kust een zeegevecht plaats tusschen patrouille vaartuigen en vijandelijke motortorpedo- booten. De vijand trok na een kort ge vecht terug. Zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld, werden bij de gemeenschap pelijke actie van de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht en ••an de Italiaan sche én de Duitsche marine bij den strijd tegen het vijandelijk convooi aap de Noord-Afrikaansche kust in het Weste lijke deel der Middellandsche Zee de vol gende successen behaald Vernietigd of beschadigd werden In to- teal 69 schepen en wel: 14 koopvaarders en groote transportschepen met een geza menlijken Inhoud van 102.000 ton werden tot zinken gebracht; een groot tankschip vooruitbet. per 3 mnd. „Letterk Bijbl.” van Europa beteekenen, op denzelfden dag of ook vijf of tien jaar later. Ir Mussert noemde het de taak der studenten in het Studentenfront deze dui delijke begrippen uit te dragen in de universiteitswereld. Ten aanzien van de universitaire opleiding merkte hij op, dat d« naam „universiteit”, een instituut, dat, Zijn aanhangers hadden zich intusschen Jwetens2.h?P^n.J J - v- - doo,. de werkelijkheid gedekt wordt. Wij L hebben hoogescholen, die de jonge men schen gereed moeten maken voor leiden de posities in het Nederlandsche volk. Meer en meer zijn het vakhoogescholen geworden, terwijl ook de docenten zich gespecialiseerd hebben. De assistentenregeling zal zoo moeten zijn, dat deze jongemannen op 23- of 24- jarigen leeftijd een gezin kunnen stich ten, hetgeen behoort bij de instandhou ding var» het volk. Ir. Mussert gaf als zijn meening te kennen, dat de Leidsche universiteit her opend zal kunnen worden,- wanneer de leiding in nat.-soc. handen is. Het gevolg van de sluiting is thans alleen een ver plaatsing van de studenten naar Amster dam en Utrecht Ook Maastricht heeft voor het Zuiden, rechten op een eigen universiteit, ook als ouflste stad van Nederland. Ik geloof en vertrouw, aldus ir. Mus sert in het slot van zijn toespraak, dat het nieuwe Europa zal ontstaan en dat het einde van de Europeesche cultuur en godsdienst niet zal komen in dezen tijd. Europa's rijkdom ligt in zijn ver scheidenheid van volken, die echter naar v buiten één geheel moeten zijn. Ik zie dit Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves- ,2_l__ï voor hep, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nderland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche- SS in Nederland willen toetreden. 17-ll-’42 10 uur den Bosch Hotel Noord-Brabant Markt 45. 17- ll-‘42 16 uur Eindhoven, Huls Maria. Kruisstraat 18- ll-’42 10 uur Swalmer straat 61 18- U-’42 16 uur Arnhem. Weverstr. 16b. 19- 11’42 10 uur Deventer. NSDAP. Parkweg 2. 19- ll-'42 Haus, 20- U-’42 Markt. 2O-U-’42 Telafoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Gin» No. 12500 Bijkant. Bchev. Kelzerstr. 319, Tol. 550310; Fll.t Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tol. 1194611 Voorb.. Boakh. H. E. G. Ruys, Haerenatr. 124, Tol. 778036; N.V. Kantoorb Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263: Boekh. J. B. v. Seters |r., Thereeiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F O. Couvée. v Hoytemastr. 66 Tel.771187 ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Bewijsn. 5 ct., fr, Adv ..Br bur v d bl Leeuwarden. Schooi.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1