WINTERHULP F: No. 18339. 1942. VERDUISTEREN v. 4.46 aar nam. tot 8.05 aar v.m. 2 Maan: 17 Nov. onder 1.31 v.m., g De strijd om de beheersching van de Middellandsche Zee Dinsdag 17 November. I Het oordeel te Berlijn Keuringen De zeeslag bij Guadalcanal Het aantal duikbooten is vee! HET ST. NICOLAASFEEST NADERT Darlan uit zijn functies ontzet Veertienjarig meisje vermist DE STRIJD TEGEN DURE EN WAARDELOOZE SURROGATEN e LEVENSMIDDELEN GESTOLEN LIJK OPGEHAALD Boodschap van Pétain De Duitsch-Italiaansche troepenlandingen in Tunis te groot Volkshuisvesting en Stedebouw voor de Waffen-S.S. en het Legioen Arbeid in bakkerijen W 1 COURANT ons NSDAP. Deventer. 10 uur Hengelo, Deutsche» Frieslandka- Assen, Leeuwarden. Huize de Den Haag) No. 115905. 1942 het Rijksbureau voor genees- en i l i EDE I? DRACHTEN SERIE BIJ onze vrijwilligere. Een verken- ningstroep ondeoweg, In de steppen in het Oosten maken onze mannen gebriiik van kameelen en muilezels (S.S. P.K. Lüttmer. OlH.) De Dag der Nederlandsche Politie. In het kader van den ..Dag der Nederland- sche Politie” werden in den Haagschen Dierentuin duizenden kinderen door de politie onthaald op een heerlijken maaltijd, waarbij agenten hun kleinen gasten hulp verleenden. (Polygoon-Meöer). De 19-jarige loopknecht J. B. zag, dat Frankrijk onoverzienbare gevolgen zou den voortvloeien, spreekt vanzelf. Men kan derhalve met zekerheid aannemen, dat de wet omtrent de opvolging van het staatshoofd in den ministerraad van 15 dezer gewijzigd is, ten einde Frankrijk voor de mogelijkheid van een catastrofe te behoeden. .1 X A -- X schen staat zou worden. Dat daaruit voor te vragen en krijgen vóór 1 Dec. a.s, hun verbandmiddelen bereiken, kan niet wor- bonnen thuis gestuurd. oor- heeft overgebracht., Daardoor heeft admiraal Darlan zich buiten de nationale gemeen schap geplaatst. Ik ontzet hem hierby uit al zijn openbare functies en zijn mili taire commando’s. NEDERLAND 21 en 23 NOVEMBER PRIJS DER ADVERT.I 1-11 m.M. <5 reg.) 1.65. elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ^0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Red. r. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0 57, f 0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer op het stede- HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANTt Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbï.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 x. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz nr. 5 e., tr. p. p. 10 o. Schout-bij-nacht Callaghan gesneuveld In een gisteren te Washington uitge geven officieel communiqué van het Amerikaansche ministerie van marine over de gevechten bij de Salomoneilan- den, dat, zooals ter inleiding in het com muniqué gezegd wordt, gebaseerd is op afzonderlijke berichten uit het gevechts- gebied en derhalve noodzakelijkerwijs onvolledig is, worden de Amerikaansche verliezen in de gevechten op 13 en 14 November opgegeven als: 2 lichte krui sers en 6 torpedojagers. Voorts heeft het Amerikaansche depar tement van marine bekend gemaakt, dat schout-bij-nacht Daniel J. Callaghan is omgekomen. De woordvoerder van het departement verklaarde, dat Callaghan in den strijd is gevallen. Callaghan, die vroeger opperbevelhebber van de vloot der Vereen. Staten was, had onlangs het commando op zich genomen van een vlootformatie in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan. Verstrekking van Insuline Met ingang van 1 Dec. 1942 zal insuline uitsluitend verstrekt worden tegen inle vering van bonnen. Deze insulinebonnen worden aan insulineverbruikers verstrekt door het Rijksbureau voor genees, en verbandmiddelen, nadat een volledig inge. vuld aanvraagformulier, in te zenden door den behandelenden medicus, door dit bureau is ontvangen. Insulineverbrui. kers, die nog geen blancokaart met stam, blad in ontvangst hebben genomen, wordt aangeraden zich ten spoedigste te wenden tot hun apotheker om genoemde formu lieren aan te vragen en deze zoo spoedig mogelijk den behandelenden geneesheer ter hand te stellen. De directeur van het Rijksbureau voor genees- en verband middelen, van wien in overeenstemming met den geneeskundig-hoofdinspecteur van de volksgezondheid bovenstaande re geling afkomstig is, wijst bovendien pa. tienten van apotheekhoudende genees kundigen er op. dat zij zich onverwijld met deze in verbinding dienen te stellen, die dan voor verdere afwikkeling zorg teren op een transportrijwiel, beladen met levensmiddelen, welke niet van hem was, reed. Daar v. d. Z. zag, dat B. hem gezien had, vroeg hij hem een eindje mee te fietsen, hetgeen goed ging daar B. ook op een transportrijwiel reed. Tij dens het ritje is waarschijnlijk het een en ander besproken. Op de Daal en Berg- schelaan werden de levensmiddelen over geladen op de fiets van B. De gestolen transportfiets werd achtergelaten. In de binnenstad zijn de levensmiddelen ver kocht voor /300. Ieder kreeg ƒ150. In middels had de eigenaar de politie ge waarschuwd. die op onderzoek uittrok, zoodat de beide oneerlijke loopknechten gearresteerd konden worden. Hit het water langs den Zuid Binnen singel is gisterochtend opgehaald het lijk van den 24-jarigen J. A. v. P., die sedert eenige weken was vermist. Vermoedelijk is hij door de duisternis misleid, te water geraakt. Wederom te Hilversum Naar de „Crt.” mededeelt, is in Hil versum weer een meisje vermist. Het is de 14-jarige Antoinette Dibben. Zondag middag 2 uur verliet zij de ouderlijke wo ning. Toen zij ’s avonds nog'niet terug gekeerd was, meenden de ouders, dat zij bij familie vertoefde. Den anderen mor gen had men echter nog steeds niets van haar vernomen. De politie, die dan ook van de verdwijning van hot meisje ver wittigd werd, stelde een onderzoek in. Tot heden ontbreekt elk spoor. Antoinette Dibben is het vierde kind, dat den laat- sten tijd vermist wordt. Vóór haar zijn verdwenen Ansje Busch, uit Bussum, H. v. d. Poel en H. D. Warnink, beiden uit Hilversum. den gegarandeerd, dat zij tijdig in behan. deling worden genomen. Patiënten, die aan de hier genoemde verplichting reeds dragen. VaV’aanvragen, die na 21 Nov” hebben voldaan, behoeven niets meer aan Luchtactie in Tunis Het communiqué van het Fransche staatssecretariaat van Voorlichting meldt hevige luchtactie boven een aantal vliegvelden in Tunis. In overeenstem ming met de Fransche autoriteiten heb ben troepen der As de verdediging van Tunis ter hand genomen, aldus het com muniqué. Opvolging van Pétain Uit Viohy wordt gemeld, dat binnen kort het vraagstuk van de opvolging van het hoofd van den staat zal worden opge lost. Zooals bekend was admiraal Darlan tot vermoedelijken opvolger van het hoofd van den staat benoemd. Nadat Darlan tegenover den Amerikaansch-En- gelschen aanval op Noord-Afrika een hou ding heeft aangenomen, welke ongetwij feld in tegenstelling is met den wil van den maarschalk, hetgeen deze ook in zijn telegram aan Darlan tot uitdrukking heeft gebracht, zou zich, in het geval, dat maarschalk Pétain zooals het in de grondwet heet „verhinderd zou zijn zijn functie van staatshoofd uit te oefenen”, de eigenaardige toestand voor doen, dat admiraal Darlan, die, volgens berichten uit Engelsche en Amerikaan sche bron, een directe overeenkomst heeft gesloten met de Amerikanen tot verdediging van Noord-Afrika tegen de Asmogendheden, hoofd van den Fran- Men is van oordeel, dat belangrijke be sluiten zijn genomen en in direct verband staan met de gebeurtenissen in Noord- Afrika, hetzij ojj diplomatiek, hetzij op militair gebied. Verder wordt in de Spaansche hoöfd- stad bekend gemaakt, dat in alle steden en dorpen van Spanje vandaag een nieuwe lichting onder de wapenen zal worden geroepen. Deze maatregel heeft evenwel plaats in het kader van het nor male verloop der militaire oefening en is dus niet als ongewoon te beschouwen. Terug van een succesvoflen tocht Vele overwinningswimpels kondigen aan. dat de zooeven van een zeer succesvollen tocht naar ver verwijderde oorlogstooneelen teruggekeerde duik boot niet minder dan 56.000 brt. tot zinken heeft gebracht en daarmede aan de ravitailleering van den vijand heeft onttrokken, (P.K. Stephan-Atl.-H.) DE BRINON KONDIGT BELANGRIJKE VERKLARING AAN Gisteravond heeft ambassadeur de Brinon aan journalisten te Parijs mede gedeeld, dat de Fransche regeering „zeer binnenkort” een belangrijke mede- deeling zal doen. Het staat, naar hij er aan toevoegde, nog niet vast of deze verklaring zal plaats vinden in den vorm van een communiqué of in een bood schap van den staatschef.^ Spaansche regeering beraadslaagt Onder voorzitterschap van Franco is de Spaansche regeering gisteravond laat in buitengewone zitting bijeengekomen, meldt S.P.T. uit Madrid. Zoowel het onderwerp als het resultaat der bespre kingen worden geheim gehouden. Het bijzondere karakter van deze zitting heeft 110 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. Diennaanb. ƒ0 38 Per» gevr 1 raletoon Ht»300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 No. Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310 j Eli.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tal. 119*611 Voorb., Boekh. H. E. Q. Ruya, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tol. 330263: Boekh. J. B. v. Saters Jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772**4: Boekh. F. D. Couvée. v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Naar het ministerie van voorlichting mededeelt, heeft radio Marokko een verklaring van admiraal Darlan spreid, welke neerkomt op een oproep tot afvalligheid. Onmiddellijk nadat hij kennis had ge nomen van dit document, heeft het staatshoofd maarschalk Pétain de vol gende boodschap gericht tot alle Fran- schen in het moederland en het kolo niale rijk: Admiraal Darlan heeft het gewaagd in een verklaring te beweren, dat ik niet in staat ben mijn innerlijke gedachten aan het Fransche volk mede te deelen en beweert in mijn naam te handelen. Ik ben niet de man, die toegeeft aan dwang. Het tegendeel te beweren is mij - - beleedigen. Op het oogenblik, dat Noord- de *9-Jarige loopknecht H. v. d. Z gis- Afrika werd aangevallen, heb ik admi- raai Darlan de verdediging toevertrouwd van de souvereiniteit van Frankrijk, waarvan ik de vertegenwoordiger ben. Van het oogenblik van het eerste con tact met den vijand, heeft de admiraal niet geaarzeld, zich in verbinding te stellen met den aanvaller en heeft hij, door zijn voorbarig bevel, het vuren te staken, den tegenstand gedesorganiseerd en een splitsing in de houding van de troepen veroorzaakt Ik heb hem her- haaldelyk mijn bevel Afrika te verdedi gen, bevestigd. Hij heeft dit bevel gemin acht, onder het voorwendsel, een rebel- listischen commandant, die zjjn woord heeft gebroken, generaal Giraud, te ver hinderen, het opperbevel over de troe pen aan zich te trekken. Thans heeft hij voor deze benoeming zich borg gesteld. Generaal Giraud is door een buitenland- sche mogendheid benoemd, die di log op het Fransche grondgebied Nog geen gevechten in Tunis De toestand aan het Noordafrikaan- sche front is op het oogenblik nog weinig overzichtelijk en een der punten, waar omtrent nog weinig klaarheid bestaat, en waaromtrent men in de verschillende hoofdsteden ook nog in het onzekere schijnt te verkeeren, is de rol, welke ver schillende Fransche persoonlijkheden spelen. Ook in militair opzicht zijn ope raties aan den gang, waaromtrent voor alsnog niets kan worden medegedeeld. De toestand is thans zoo, dat het meest Oostelijke punt, dat de in Algerije ge lande Anglo-Amerikaansche strijdkrach ten bereikt hebben, de haven Bone is, welke nog in Algerijnsch gebied ligt. Be richten van Engelsche zijde, volgens welke deze landingstroepen reeds in Tu nis gevechtscontaqt met troepen der As mogendheden zouden hebben, werden gisteren te Berlijn onwaar genoemd. Rommel’s manoeuvres Ook omtrent de manoeuvres, die op het Oogenblik aan den gang zijn in Cyrenai- ca, waar Rommel nog steeds terug trekt, wenschte men zich in Berlijn niet uit te laten, teneinde de tegenpartij geen aan- Jmoopingspunt te geven. De toestand schijnt n.l. ook voor de tegenpartij nog zeer onduidelijk te zijn en het ligt voor de hand, dat men van Duitsche zijde geen opheldering hierover wil verschaf fen. Opvallend is het vertrouwen, waar mede toonaangevende Duitsche kringen de komende ontwikkeling tegemoet zien. Helaa' hebben wij de laatste 3 jaar alleen maar overwinningen geboekt, zoo ver klaarde men gisteren in de Wilhelm- «trasse, en zoodoende wordt uit het oog verloren, dat de tegenpartij ook nog iets kan ondernemen. Binnen korten tijd zal echter blijken, dat de vijand ons zijn Achilleshiel heeft voorgehouden. Het tonnagevraagstuk «Deze Achilleshiel, en hierop wordt hier Steeds weer gewezen, is het tonnage vraagstuk. De strijd tegen het invasie leger in Noord-Afrika is er een, die zich voor een groot deel richt tegen de trans- portverbindingen der geallieerden. En van Duitsche en Italiaansche zijde wordt deze strjjd met alle kracht gevoerd, waarbij men het een gunstige omstandig heid acht, dat de Engelschen en Ameri kanen thans in de betrekkelijk nauwe wateren van het Westelijke Middelland- sche Zeebekken een groot aantal sche pen hebben moeten concentreeren, die even soovele loonende doelen voor de duikbooten en vliegtuigen der Asmogend heden vormen. De strijd is nog pas begonnen, zoo verklaart men. Het doel der geallieerden is niet de bezetting van de Fransche gebiedsdeelen in Noord- Afrika. De strijd gaat om de beheer- sching van de Middellandsche Zee en' omtrent den uitslag hiervan is men te Berlijn vol vertrouwen. De Londensche pers toont zich over de berichten betreffende de Duitsch-Italiaan- sche troepenlandingen in Tunis uiterst bezorgd, meldt het D.N.B. In haar com mentaren zegt zij, dat thans de op- marsch der geallieerde troepen een uiterst zwaren tegenstand heeft te ver wachten. In de „Observer” geeft Libe rator critiek op het „overdreven opti misme" der geallieerden, die zich im mers niet moeten inbeelden, dat zij Libye en Tunis reeds in handen hebben. Het zou beter zijn, zoo schrijft hij, zich er op voor te bereiden, dat het in Noord- Afrika nog buitengewoon ongezellig kan worden. Wanneer men zich dit voor oogen houdt, is het niet moeilijk in te zien, hoe geweldig groote nog op te los sen problemen nog voor de geallieerden in Noord-Afrika liggen. Elders in het blad wordt gezegd, dat reeds moet worden vastgesteld, dat na den eersten overwinningsroes een alge- tneene ontnuchtering in Londensche re- geeringskringen intreedt. Men wordt er zich thans van bewust, dat de verworven kleine voordeelen in Noord-Afrika nog lang geen beslissing beteekenen. In de „Daily Mail” schrijft Liddel Hart, dat het op het oogenblik moeilijk is zich een beeld te vormen van de ware ontwikkeling der militaire situatie in Fransch Noord-Afrika. Men moet be kennen, dat de operaties daar niet zoo geschieden dis men zich dat had voor gesteld. Het is thans duidelijk, dat het Britsche 8ste leger er niet in geslaagd is zijn tegenstander te vernietigen. Het heeft hem niet eens kunnen afsnijden of omsingelen. Klaarblijkelijk is de vijand te soepel en te snel geweest De „Times” schrijft over de gevechten in Libye, dat het 8ste leger thans een punt bereikt heeft, waarop het moet uit rusten van de vermoeienissen der laatste dagen. Een adempauze is ver- eischt. Er kunnen dus nog slechts ope raties van kleineren omvang verwacht worden. 4 op 2.59 n.m.; 18 Nov. onder 2.** V.m., op 3.23 n.m. 22 Nov. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen g X 15 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 x X Ziekenfondsleden de Volharding x no. 116364; zg. Stadspatiënten no. «9 g 5 ZIEKENVERVOER (Ziekendienet X X Den Haag) No. 115995. S.S P K. Zeven vaantjes waaien flap perend in den ziltigen zeewind, als de duikboot in een haven aan de Fransche Westkust binnenloopt. De arbeiders van de organisatie Todt onderbreken hun werk even, de Fransche kustbewoners komen hun huizen uit en de uitkijkposten nemen op bun hooge stellages hun verrekijkers voor hun oogen om nog nauwkeuriger te kunnen zien. Al komen hier dagelijks duikbooten van hun wekenlangen tocht te rug en al hebben de „landrotten” dit schouwspel al honderden malen gezien, toch kijken zij telkens weer graag naar de baardige mannen op het duikbootdek en tellen in spanning de getallen bij elkaar, die op de fiere vaantjes geschreven staan, want zij willen weten hoeveel tonnen de duikboot op deze reis tot zinken heeft ge bracht. ..Lang geen record ditmaal!" roept een Fransch jongetje opgewonden tot zijn moeder. Hij weet precies, dat een duik- bootcommandant erin geslaagd is. op een enkelen tocht meer dan 70.000 brt. tot zin ken te brengen en daarom klinkt er iet wat teleurstelling in zijn stem, als hij bij zijn optelling niet verder dan 40.000 brt. kan komen. „Een goede doorsnee prestatie mompelt de uitkijkpost, die met de zware moeilijkheden en de groote gevaren van den duikbootoorlog beter bekend is en hij volgt de onderzeeboot met zijn blik tot deze plotseling verdwenen is. Een kolossaal bouwwerk heeft de duik boot opgeslokt. In de verte lijkt het een groenige steen klomp met vierkante gaten. Als men na* dert, denkt men de coulissen te zien van een toekomstfilm, zoo onwaarschijnlijk hoog zijn de muren. Maar als men het gigantische gevaarte van nabij bekijkt, dan blijken niet hout en karton de bouwstof fen te zijn, maar staal en beton. Hier aan de Fransche Westkust lig gen rijen duikbooten veilig op het droge. Geen plots opduikende Engelsche bom menwerpers en geen „vliegende forten" uit het land van Roosevelt kunnen hun schade toebrengen, want het zeer zware dak van gewapend beton, is tegen vol treffers van de zwaarste bommen bestand. Dag en nacht wordt in de duikbootkaze- matten gewerkt Het oorverdoovende la waai breekt nimmer af. In het helle licht van felle schijnwerpers wordt gesmeed en gelascht, gepompt en getakeld, worden machines nagezien en nieuwe kanonnen gemonteerd. Rusteloos, maar zonder haast spannen de honderden vakarbeiders zich in om de binnengeloopen duikbooten zoo snel mogelijk gereed te maken voor een nieuwen tocht naar de wateren tusschen Canada, Panama en Kaapstad Maar niet alleen in de duikbootkazemat- ten wordt gewerkt; Er vlak bij leggen vrachtschepen aan en laden beton uit. Treinen rollen binnen met zware ijzer- constructies, die dadelijk na aankomst naar hun bestemmingsplaats worden ge takeld. Over breede pas aangelegde wegen rijden tientallen vrachtwagena en autobussen met eentonige regelmaat af en aan en door dikke pijpen golft beton omhoog, dat opgepompt wordt naar nieuwe, in bouw zijnde kazematten, die men dagelijks hun voltooiing naderen ziet Men behoeft van dit enorme werk geen studie te maken om te kunnen zien, hoe precies de organisatie klopt hoe geen arbeidsuur verloren gaat door gebrek aan materiaal, en hoe er geen machine draait, zonder dat de arbeid ervan profiteert. Maar alleen wanneer men dit werk ge zien heeft, kan men begrijpen hoe het mo gelijk is, dat alleen al op deze plaats aan de Fransche Westkust binnen een tijd van een jaar zoo vele duilkbootkazeroatten verrezen zijn. Toch is /de hoogere bouwleiding niet tevreden. De hoogere bouwleiding is nimT mer tevreden. „Snellernog sneller bouwen!” is het parool, want de bouwers van de kazematten staan voor de hope- looze taak gelijk op te moeten werken met de werven die in steeds sneller tempo nieuwe duikbooten van stapel doen loopen. Het is dan ook geen wonder, dat een bouwleider hetzelfde zegt, als de kapitein van een Engelsch vrachtschip, dien de pas binnengeloopen duikboot als drenke ling heeft opgevischt. Zij denken er zich wel iets anders bij, maar het klinkt toch hetzelfde, als zij beiden de verzuchting slaken:'„Het aantal duikbooten is veel te groot...." Mr. JAN. R. HOMMES. 19-11’42 Parkweg 2. 19- ll-’42 16 uur Haus. 20- ll-’42 10 uur Zwolle Hotel Peter*. Markt 20- ll-’42 16 uur zeme. Vaart, Zuidzijde. 21- ll-’42 10 uur Groningen, Concert- huis, Poelestraat 21- 11’42 16 uur Schaaf, Breedstraat. 22- 11’42 10 uur Amsterdam. School lepenweg. 23- ll-’42 11 uur Utrecht Wehrmacht®* heim, Mariaplaats. 24- ll-’42 10 uur Amersfoort, Dienstge bouw, Leusderweg. Nogmaals de edelsörtie Dezer dagen is in hooger beroep een beslissing gevallen in de zaak van den winkelier, tevens grossier in levensmid delen, J. W. Roeloffs, te ’s-Gravenhage, Hasebroekstraat 62, die in beroep was gegaan van een vonnis van den inspec teur voor de prijsbeheersching, waarbi. hij was veroordeeld tot een boete van 2500, wegens het tegen ongeoorloofden prijs verkoopen van het „edelsörtie blad van Hollandschen bodem”. Tevens was hem voor den duur van 3 jaar verboden, vervangingsmiddelen te vervaardigen of e» in te handelen. Dit verbod werd na bevestigd. De boete is evenwel zeer aanzienlek verhoogd en wel tot 15.000. Ook werd de betaling van 2500 proceskosten gevorderd. Deze ernstige verzwaring van de oorspronke lijk opgelegde straf vindt haar oorzaak in het feit, dat de prjjsbeheerschingsautori- teiten het in den handel brengen van een volkomen onbruikbaar vervangingsmid del als een ontoelaatbaren aanslag op het goed vertrouwen van het publiek be schouwen. En onbruikbaar als tabakssurrogaat is het edel sortieblad een opveegsel van weg of bosch. bestaande uit gesneden eiken- of beukenbladeren, takjes, steen tjes enz. zeker. Roeloffs mocht wel beweren, het geheel ,',aan winkeliers en koopers over te laten, waarvoor zij het willen gebruiken” en zelf meenen, dat het. „alleen voor pijptabak en desnoods als bedvulling kan dienen”. Hij verkocht het echter uitsluitend aan handelaren in rookartikelen. De bedoeling om het voor een vervangingsmiddel voor tabak te la ten doorgaan, heeft dus duidelijk voor gezeten. Daar er ongeveer 4000 kg. van was verkocht tegen prijzen van 2.50 en 2.70 per kg., terwijl het voor het ge suggereerde doel absoluut waardeloos en iedere prijs dus te hoog was, moest de hooger beroep-tuchtrechter een veel zwaarder vonnis wijzen. Een vonnis, tevens bedoeld als een ernstige waar schuwing voor al diegenen, die waarde- looze surrogaten fabric^eren en op de markt brengen. De internationale organisatie gebied van volkshuisvesting en bouw, waarin ook vele deskundigen in ons land een werkzaam aandeel hebben, geeft ook in dezen oorlogstijd blijk van groote activiteit. Wij ontvingen van den voorzitter van het „Internationale Ver bond für Wohnungswesen und Stkdte- bau”. dr. Strölin in Stuttgart een exem plaar van de „Mededeelingen”. uitgegeven door dq „Fédération internationale de l’Habitation et de l’Urbanisme” in Brus sel, welke omvangrijke uitgave, als nq. 4 en 5 van den 4den jaargang, in drié talen Duitsch. Fransch en Engelsch is verschenen en die een groote verscheiden heid van gegevens bevat over de werk zaamheden van het verbond gedurende de drie oorlogsjaren. Voor wat ons land betreft, treffen wij in dit nummer aan een waardeerend entrefilet over ir. P. Bakker Schut, een overzicht van wat het „Nederlandsche Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouto” in 1941 heeft gedaan en notities over natuurbescherming in Gelderland, over de bevolkingsdichtheid in ons land, qver voorbereidingen voor een hulzen telling en over autowegen in Nederland. Het mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst bulten Nderland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen In een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche- SS in Nederland willen toetreden, 18-11-’42' 10 uur Roermond. NSDAP. Swalmersrraat 61. 18-ll-’42 16 uur Arnhem. Weverstr. 16b. SS-Ersatzkommando deelt Duitsche oproep aan bevolking van Noord-Afrika Uit een gisteravond te Rome gepubli- ceerden oproep blijkt, dat de troepen der As in Noord-Afrika onder bevel staan van generaal Nehring. De oproep van den generaal is gericht tot de bevolking van Algerije, Marokko en Tunis en aan de Fransche soldaten van de garnizoenen in Fransch Noord-Afrika. Er wordt o.a. in gezegd: „De Duitsche en Italiaansche soldaten wenschen zijde aan zijd^ met de Fransche soldaten te strijden' De Fransche soldaten verdedigen, samen met ons de zaak van Frankrijk. Ik wend mij tot de Fransche soldaten als kameraad in den gemeenschappelijken strijd tegen de indringers en tot de Noordafrikaansche bevolking met den eisch, in dezen strijd mee te helpen, waarop de rust en de orde in Noord- Afrika wederom zullen intreden.” Politie zamelt Idnderkleeding, speelgoed e.d. in Vijf December is een groote dag voor de kinderen, want dan is het Sint Nico- laarfeest Maar heel wat kinderen wordt dien dag een teleurstelling bereid. De Sint ging hun deur voorbij zonder iets achter te laten. Gelukkig wordt sinds jaar en dag veel gedaan om dit te voor komen. Wij denken aan het Sint Nico- laasfeest op de scholen. Behalve de Jeugdstorm zal ook de Haagsche politie zich belasten met de inzameling van kleeding, speelgoed e.d. De hoofdcommis- saris doet in dit verband een beroep op ver- de offervaardigheid van de burgerij. Hun, die iets te missen hebben, wordt ver zocht dit in te leveren bij den staf van de ordepolitie Laan Copes van Catten- burch 15. Ook kan men het laten'afhalen. Een korte mededeeling daaromtrent (tel. 22, toestel 241) op het hoofdbureau of bij dé andere politiebureau*/ is vol doende. Het ligt in de bedoeling, dat de agenten de ontvangen voorwerpen zelf uitdeelen aan kinderen van minvermo genden. De secr.-gen. van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van banket bakkerijen niet tevens zijnde brood bakkerijen in a/le gemeenten des Rijks, vergunning verleend, om van 18 tot en met 28 Nov. door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid te doen verrichten. Deze vergunning is gebonden aan de voorwaarde, dat, met uitzondering van den Zaterdag, de arbeidstijd in zijn ge heel gelegen moet zijn tusschen 7 en 20 uur Voor den arbeidstijd op Zaterdag geldt, dat deze moet liggen tusschen 7 en 22 uur Van 18 Nov. tot en met 5 Dec., be nevens op 23, 24, 30 en 31 December zal voorts door jongens van 16 en 17 jaar te Madrid sterk de aandacht getrokken., gedurende 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid mogen worden verricht, onder voorwaarde, dat de ar beidstijd in zijn geheel gelegen is tus schen 7 en 19 uur. Indien ingevolge het vorenstaande een arbeider op Zaterdag na 13 uur arbeid verricht, zal hij, in dezelfde' week, hetzi; op ten minste een anderen werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur, niet mogen werken. Van 18 November tot en met 31 Dec. dient aan arbeiders, werkzaam in onder nemingen, waarin van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, voor elk uur, dat zij; boven 48 uren per week arbeid verriemen, het geldende of berekende uurlod te worden betaald, of, zoo een hooger» vergoeding voor overwerk is overeengekomen, de overeengekomen vergoeding Voorts is aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, waarin tevens koek, banket, chocolade of suikerwerken wor den vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks vergunning verleend om van 23 Nov. tot en met 5 Dec. op werkdagen en bovendien op 23, 24, 29, 30 en 31 Dec. den werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren te verlengen. Voorts is vergunning verleend om door de in hun onderneming werkzame jon gens van 16 en 17 jaar onder bepaalde voorwaarden gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid te laten verrichten. De arbeidstijd dezer jongens moet in zijn geheel gelegen zijn tusschen 7 uur en 19 uur, voorts mogen die jongens, indien zij op Zaterdag na 13 uur werken, in dezelfde week, hetzij op ten minste een anderen werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur geen arbeid verrichten. Voor elk uur. dat de arbeiders in het tijdvak.van 23 Nov. tot en met 31 Dec. 1942 boven 48 uren per week arbeid verrichten, moet het gel dende of berekende uurloon, of zoo een hoogere vergoeding voor overwerk is overeengekomen, worden betaald. Tenslotte heeft de secr.-gen. ten aan zien van broodbakkerijen in alle gemeen ten des Rijks goedgevonden, dat op Za terdag 5 December te 0 uur. op Donder dag 24 Dec. te 0 uur, op Zaterdag 26 Dec «te 2 uur, op Donderdag 31 Dec. te 0 uur en op Zaterdag 2 Jan. te 3 uur met den bakkersarbeid wordt begonnen. 4 4

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1