De ontwikkeling Noord-Afrika 1942. No. 18340. in tijd VERDU/STEREN o. 4.45 aar nam. tot 8.06 aar v.m. Woensdag 18 November. van Haven Keuringen Verminkte zilverbons De zeeslag bij Guadalcanar (Ziekendlenat 4 Een grondstoffenbezuinigings- commissie Wie geregeld controleert, kan tijdig zelf ingrijpen Slachtoffers van geschut uit Engelsche vliegtuigen Turkije en de Sovjet-Unie Luchtgevechten van Tunis Minister Göbbels spreekt in Wnppertal „Controleert geregeld Uw electriciteitsverbruik” S»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»» van Bone bestookt Waarschuwing UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN voor de Waffen-S.S. en het Legioen aan de kust en Libye Bizerta in handen van de Astroepen De luchtactie De joden in Noord-Afrika Gedeeltelijke mobilisatie in Spanje Tunis als basis van de As mogendheden COURANT Berlijn. 16 uur, Hengelo, Deutsche» 10 uur, Zwolle, Hotel Peters, van de krijgskans, die nu eenmaal met el JAPANSCHE VERKLARING OVER DE VERLIEZEN op afspeelt. het vliegen over Porhigeesch gebied door Amerikaansche en Engelsche vliegtuigen èu de betrokken regeeriogen. 19- ll-’42, Haus. 20- ll-’42, Markt. 20.11. ’42. De Korpsführer der N.8.K.K. Erwin Krauss, bracht jj. Maandag een bezoek aan den leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden. Mussert, op hoofd kwartier, (Polugaon^Fotodterut N.SJL-OttoL BIJ onre vrijwilligers. Kameraadschap aan het front. Ondanks de modder, vinden onze mannen een oogenblik tijd om het onvermijdelijke sigaretje op te steken. (S.S. P.K. Zymer-O.H.) Door blindelings beschieten met boord- wapens uit Engelsche vliegtuigen zijn gisteren 2 Nederlanders gedood, 7 ande ren gevaarlijk, resp. licht gewond. Een woonhuis werd zwaar beschadigd. zelfs kan afsnijding van den toevoer vol gen. Men zorge er daarom in zijn eigen belang voor ook zelf geregeld te con- troleeren, want: wie geregeld contro 4 leert, kan tijdig zelf ingrijpen. HAAGSCHE Luistert op Zondag 22 November 11.30 v.m. Hilv. I naar de uitzending ..De stem der SS". Een vraaggesprek tusschen den voor aan der Germaansche SS in Nederland, feldmeyer en een SS-oorlogsverslaggevrr tan het Oostfront. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FtjH- RER, 18 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: In het bergachtig gebied ten Noordoos ten van Toeapse is ten kleine, ingesloten vijandelijke gevechtsgroep na mislukte uitvalspogingen vernietigd. Roemeensche troepen hebben de bolsjewieken in het gebied van Alagir in het gebergte terug geworpen. Duitsche pantserwagens sloe gen hevige vijandelijke aanvallen af en vernietigden op een andere plaats vijan delijke strijdkrachten in een vooruitge schoven stelling. Daarbij werden meer dan 300 gevangenen en rijke buit gemaakt. Op de Kaspische Zee heeft de lucht macht 3 schepen, waaronder 1 tankschip, tot zinken gebracht. Het gepantserde leger in Afrika leverde achterhoedegevechten tegen vijandelijke pantserafdeelingen en vernietigde een aan tal gepantserde verkenningswagens. Havenwerken en benzinedepóts te Bone, alsmede het vliegveld Maison Blanche bij Algiers werden opnieuw gebombardeerd In luchtgevechten aan de kust van Tu nis en Libye verloor de vijand 5 vlieg tuigen} 3 Duitsche vliegtuigen worden vermist. W i Afzonderlijk vliegende vijandelyke toe stellen verschenen in den afgeloopen nacht boven het Duitsche en Deenschfe kustgebied. Bij een aanval van vijande lijke bommenwerpers op een stad aan de Fransche Atlantische kust, leed de be volking verliezen. Een Britsche bommen werper werd door nachtjagers, twee wer- den door marine-artillerie neergeschoten. De Sovjet-ambassadeur, Vinogradof, is onmiddellijk na zijn reeds lang niet meer verwachten terugkeer ie Ankara een bui tengewoon levendige diplomatieke activi teit gaan ontplooien. Het verluidt dat Vinogradof met uit* gebreide volmachten en instructies *naar Ankara is teruggekeerd en dat Willljie tij dens zijn verblijf in Moskou op toonaan gevende wijze aan de formuleering heeft medegewerkt. Het is moeilijk te gissen, hoe deze instructies luiden, want de prac- tische mogelijkheid van een versterking der betrekkingen tusschen Turkije en de Sovjet-Unie mag niet over het hoofd wor den gezien, al berusten deze dan ook, vooral van Turksche zijde, op een gegrond wantrouwen. Sedert zijn terugkeer op 7 November heeft Vinogradof een aantal be sprekingen gevoerd met den ministerpre sident en den minister van buitenland- sche zaken. Van Anglo-Amerikaansche zijde wijst men er op, dat alles is gedaan om het Turksche wantrouwen tegenover de Sovjet-Unie te doen verdwijnen Na de pressie, die de laatste drie jaren verschil lende malen door Moskou op Turkije werd r - uitgeoefend, vraagt men zich echter af, welke nieuwe factoren er aanwezig zou- i den kunnen zijn, die den grondslag voor een oprechte zuivering en opheldering der 1 wederzij dsche betrekkuigep zouden kun nen leggen. *1 Tweed» front Ten aanzien van het tweede front is het Duitsche standpunt juist gebleken, dat er tusschen de beloften, die Churchill onder druk van het Kremlin aan Stalin gegeven heeft en de naakte feiten, een onover brugbare tegenstelling bestaat. Stalin’s hulpkreet om het tweede front is in Lon den onverhoord gebleven. Elke vakman weet, dat het Europeesdhe vasteland im muun is gemaakt tegen Engelsche invasie- pogingen. Inmiddels gaat de slag op de wereld zeeën onverbiddelijk verder. Al heeft Churchill ook verklaard, dat het duikboot- gevaar definitief overwonnen is, de ..Krieg der Kapitaalleutnante” heeft hem wel an ders geleerd. Engelsche stemmen, die als ernstig moeten worden opgevat, hebben met toenemenden aands^ng gewezen op het stijgende gevaar van'den tonnage.oor- log voor de Britsch-Amerikaansche oor logvoering. Thans opereeren Duitsche duikbooten tot op den Stillen Oceaan. In September is meer dan een millioen ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken ge bracht. Wegens de onmogelijkheid, den oorlog op Europa over te brenfen, en wegens de toenemende bedreiging van haar tonnage- positie. neemt de Britsche regeering elk Darlan’s rol Naar de meening van bevoegde kringen te Vichy onthullen de debatten in het En gelsche Lagerhuis over den toestand in Noord-Afrika twee feiten en wel: Dat de Engelschcn volkomen ontevreden zijn over de rol die de Amerikanen hun in Noord-Afrika hebben toegedacht. Dat Darlan uitsluitend den Amerikanen als werktuig gediend heeft, die hem kun nen en zullen laten tuimelen, wanneer hij hun niet meer van nut kan zijn. In Fransche 'kringen hoort men veelvul dig de meening verkondigen, dat Darlan «n nog leelijker rol gespeeld heeft dan de Gaulle. Laatstgenoemde heeft zich van het eerste oogenblik af tegen de regeering Vichy geplaatst en risico’s op zich genomen terwijl daarentegen Darlan en Giraud zich aan woordbreuken hebben schuldig ge maakt die geen Franschman een officier kan vergeven. Betreffende de gevechten bij het eiland Guadalcanar heeft het Japansche hoofd kwartier bekend gemaakt, dat ter/voort- zetting van de op 12 November begonnen gevechtshandelingen op 13 November vij andelijke luchtbases zijn aangevallen en de militaire installaties zeer zwaar zijn beschadigd. Een vijandelijke aanval op 14 November op een door Japansche oor logsschepen beschermd convooi is afge slagen. In den daaropvoïgenden nacht heeft de Japansche vloot ten Noordwesten van Guadalcanar een versterkte vijande lijke vloot aangevallen, waartoe o.m, 2 slagschepen en 4 kruisers behoorden. Na felle gevechten is het grootste deel der vijandelijke hulpvaartuigen vernietigd en zijn de 2 slagschepen zwaar beschadigd. Het totale resultaat van de gevechts handelingen bij Guadalcanar van 12 tot 14 November luidt derhalve: tot zinken gebracht 8 kruisers, 4 of 5 torpedojagers en een transportschip. Zwaar beschadigd: 3 kruisers, 3 of 4 torpedojagers en 3 trans portschepen. Bovendien verloor de vijand 73 vliegtuigen. De Japansche verliezen bedragengezonkeneen slagschip, een kruiser en 3«torpedojagers. Zwaar be schadigd: een slagschip, 7 transportsche pen. Bovendien gingen 41 vliegtuigen verloren. In den zeeslag bij Guadalcanar zijn schout-bij-nacht Norman Scott en kapitein Casin Young gesneuveld, meldt de Engel sche berichtendienst. Scott was comman dant van een oorlogsbodem. Young was de commandant van het vlaggeschip van schout-bij-nacht Callaghan, die 13 dezer bij Guadalcanar is gesneuveld PRIJS UEZEH COURANT: Voor 's-Gravenhag« bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl’'. „De Nieuwste Mode" „Kol Bijbl.en ..Letterk Bljbl.’’ 1.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 a. Modebl ƒ3.95. Bultenl, ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz nr. 5 o., fr. p 10 c Minister dr. Göbbels is gisteravond in Duisburg aangekomen, waar hij zich door I de bevoegde instanties liet voorlichten I over de schade der Engelsche terreur-aan- I vallen. Des mitJÖags voerde hij het woord te I Wuppertal. „Bij mijn bezoek aan Duis- I burg, aldus de minister, heb ik mij weer eens kunnen overtuigen van de voorbeel- I dige houding der bevolking van de Weste lijke Duitsche provincies. Hier is inder daad een geestelijke „Westwall’ van Duit sche strijdvaardigheid opgericht tegen de terreur van de Britsch-plutocratische oor- logsophitsers en oorlogsvoorbereiders. De algemeene toestand, zoo vervolgde spr. o.a., heeft door de unieke historische overwinningen der Duitsche Weermacht ook in den achter ons liggenden zomer een kenmerkend anderen aanblik gekre- I gen. De voorspellingen van den tegenstan. I der tijdeps den vorigen wintej- zijn door de Duitsche wapenfeiten weerlegd op een wijze, die den vijand den adem ontnomen heeft. De offensieven van dit jaar hebben de aan Duitsche zijde nauwkeurig om schreven en duidelijk afgepaalde doelen voor net allergrootste deel reeds bereikt. De oorlog tegen de Sovjet-Unie, die zich met de machtsmiddelen van bijna een ge heel werelddeel had voorbereid op een aanval tegen het Duitsche Rijk en daar mede tegen Europa, is ook de laatste maanden met waarlijk beslissende over winningen verder gestreden. Het doel in het Oosten is duidelijk en onwrikbaar: De militaire macht van de Sovjet-Unie moet zoowel in aantal als in mogelijkheden zoozeer verslagen blijven, dat zij voor de veiligheid van Duitschland geen bedreiging meer kan vormen. De aanvalshandelingen van de Duitsche Weer macht. die ook in dit jaar nog in' het ge heel niét voltooid zijn, zijn met het groot ste succes gepaard gegaan. Indien de vijand maanden geleden nog gehoopt had, dat de Duitsche aanvalskracht geschokt en Duitschland definitief in het defen sief gebracht zou zijn, dan hebben de Duitsche wapenfeiten deze illusie wel heel grondig ongedaan gemaakt. Noord-Afrika Noord-Afrika hadden de Engelschen uit- verkoren als het doel van een massalen aanval, gepaard gaande met een over macht aan menschen en materiaal. Daar zij, zooals de volkomen mislukte onderne ming van Dieppe heeft aangetoond, niet bij machte zijn een invasie te onderne men op het Europeesche vasteland, en daarmede het tweede front op te richten, hebben zij zich een plek van geringwen tegenstand uitgezócht, om hier in de lange reeks hunner onafgebroken nederlagen en aftochten althans den schijn van een mi litair beslissend resultaat tc wekken. Ook de Amerikaansche actie tegen Fransch- Noord-Afrika ligt in de gropte lijn van dit streven. Beide vormen slechts het bewijs, dat de vijandelijke mogendheden noch de kracht noch den moed bezitten, om de Asmogendheden in haar vitale militaire stellingen aan te vallen. Een door de om standigheden veroorzaakte aftocht in Noord-Afrika. hoe betreurenswaardig op zichzelf ook. vormt geen zoodanige ver andering van den algemeen toestand, dat daarmee een beslissing gebracht wordt in den oorlog. Overigens, zoo vervolgde spr., Is men thans vaak slechts in staat, de actie van den vijand te zien, terwijl de reactie van de Asmogendheden nog slechts ten deele zichtbaar wordt. De jongste cijfers der tot zinken gebrachte Britsch-Amerikaansche tonnage geven evenwel reeds een duidelijk beeld van de gevaren, waardoor de vijand tijdens zijn actie in Noord-Afrika wordt bedreigd/ W rf ««««««««««««««««C'x 16 uur. Assen, Frieslandka- zerne. Vaart, Zuidzijde. 21-ll-’42, 10 uur, Groningen, Concert- huis, Poelestraat. 21- 11**42, 16 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22- ll-’42, 10 uur, Amsterdam, School lepenweg. 23- 11**42, 11 uur, Utrecht, Wehrmacht»- heim, Mariaplaats. 24- ll-’42, 10 uur, Amersfoort, Dienstge bouw. Leusderweg. 25- ll-’42, 10 uur, Hen Haag, café Den Hout Bezuidenhoutscheweg. De secr.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft ingesteld een die hier ter stede gevestigd is. Deze commis sie heeft o.m. tot taak, gegevens en voorstellen, welke kunnen leiden tot be sparing van grondstoffen, te verzamelen en te coördineeren en deze ter kennis te brengen van den door den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied ingestelden „Sparstoffausschuss” resp. „Sparstoffkommissar”. Voor de uitvoering van de werkzaamheden en om den „Sparstoffkommissar” bij de uitvoe ring van zijn taak in het bijzonder te on dersteunen, wordt een eveneens hier ter stede gevestigd Bureau Grondstoffenbe sparing ingesteld, met het ddgelijksch beheer waarvan een secretaris wordt belast. De Rijksbureaux voor ijzer en staal, voor non-ferro metalen, voor ver werkende industrieën en voor chemische producten, detacheeren de noodige vak kundige krachten bij dit bureau. De minimum rantsoenen voor gas en electriciteit Omtrent de toekenning van de gas-*n electriciteitsrantsoenen blijkt hier en daar nog eenig misverstand te bestaan. Daar het in dezen tijd, waarin de uiter ste zuinigheid moet worden betracht, ge- wenscht is, dat men zich aan de door da overheid gegeven richtlijnen houdt, ves tigen wij de aandacht van de lezers op het minimum toegestane gasverbruik. Toen op 1 Juli 1941 de strengere rant- goeneering van gas en electriciteit in ging, teneinde tot nog grootere besparing te komen, werd aan alle verbruikers vöorgeschreven om hun verbruik van 2 maanden terug te brengen tot 75 pCt van de hoeveelheid in de overeenkom stige periode van 1940, met dien ver stande, dat steeds een bepaald minimum- verbruik blijft toegestaan. Dat het aan beveling verdient om in dezen tijd, waar in uiterste zuinigheid geboden is, zelfs beneden dit minimumrahtsoen te blij ven, spreekt vanzelf. Voor verlichting en huishoudelijke doeleinden (uitgezonderd koken) zijn eveneens minima vastgesteld ten aan zien van het electriciteitsrantsoen. Elke verbruiker heeft zoowel ten aan zien van het gas als de electriciteit mededeeling ontvangen van zijn rant soen, zoodaj niemand meer in het on zekere behoeft te verkeeren, hoeveel hij mag verbruiken. Bij overschrijding van de voorschriften kan een boete worden opgelegd ten bedrage van 50 tot ft A ft A A A A A A A i sche regeering geprotesteerd heeft tegen ft De luchtbescherming is thans bezig huis aan huis emmertjes zand te be zorgen. Dit ter naleving van de be staande voorschriften om zand tegen eventueel uitbreken van brand als bluschmiddel in huis te hebben. (Schimmelpenning):) Iele toon iibsuu (zeven lijnen) BU REAUX: WAGENSTRAAT 35-37 U‘r® No* l2ttU'' Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310j Fll.i RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 8, Tel 119461 j Voorb., Boekh. H. E. O. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th, J de Koning, Goudsbloeml 3 Tel. 330263; Boekh J. B. v. Beters |r„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. O. Couvée. v Hoytemastr. 66 Tel.721187 PRIJ8 DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) 1 65 elke m.M. m tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 31 et Halve oplaag, halve prijs. Red. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ tr. p. p 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0 38 Pers gevr ƒ048 Adv. „Br bur. v. d bl.” 10 c meer De schendingen van de Zwitsersche neutraliteit door Engeland Volgens een officieel communiqué heeft de Zwitsersche Bondsraad zich opnieuw bezig gehouden met de schendingen van de Zwitsersche neutraliteit, 7 13 en 15 dezer gepleegd door Engelsche vlieg- Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor -de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun diénst buiteiy ■Nederland te vervullen, datrthans de mo gelijkheid bestaat om diensvte nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS an Nederland willen toetreden. 19-11-42, 10 uur, Deventer, NSDAP Parkweg 2. ander middel te baat, al is het nog zoo brutaal en terroristisch, om een keer te brengen in de hopelooze positie der ge allieerde mogendheden. De luchtoorlog te gen de burgerbevolking is daarvoor een overtuigend bewijs. De Führer heeft reeds meer dan eens verklaard, dat het uur der vergelding zal komen en Engeland dan een antwoord zal krijgen, waarvan het thans zich nog geen voorstelling kan maken. Tijd als bondgenoot Het streven van de Britsche propaganda om te bewijzen, dat Engeland alleen met behulp van den tijd de overwinning zal behalen, is een drogreden. Den oorlog wint hij, die zich van de noodige vuistpan- den verzekert, en wien door de uitge strektheid van het gebied ook de tijd als bondgenoot ter beschikking staat. Wat de vijand aan potentieel verloren heeft, komt de Duitsche oorlogsleiding op den duur volkomen ten goede. Dat is slechts een kwestie van tijd, van vlijt en organisatie.' Engeland is in den loop van dezen oor log van een blokkeerend tot een geblok keerd land geworden. Dr. Göbbels herin nerde er aan. dat Duitschland in staat was de rantsoenen levensmiddelen te verhoo- gen, terwijl Engeland voor dezen winter zijn rantsoenen moet verlagen. Bij de militaire successen van de As mogendheden van het Europeesche conti nent, zoo vervolgde de minister, komen de niet te betwisten resultaten van den As partner in Oost-Azië. Hier hebben de Ver. Staten en de Engelschen ruimte en grond- stofbronnen verloren in een niet meer te overzienen ömvang. Niets doet dus kin derlijker aan dan de Engelsche bewering, dat Hitler zich met zijn overwinningen den dood op den hals haalt De DuitscKé eindoverwinning, zoo ver volgde dr. Göbbels, is slechts een kwestie van tijd. Het Duitsche volk is vastbeslo ten om alle huidige kleine schommelingen van den krijgskans en wisselvalligheden grondstoffen-bezuinigingscommissie. uan rta krijgskan* nu eenmaal met el- 4 AA 4 A J A 4 m3 ae Tl a a ken oorlog verbonden zijn, te boven te komen en alle krachten te vereenigen voor den beslissenden slag tegen de vijande lijke mogendheden op alle oorlogsterrei- nen. De persdienst van het departement van Financiën deelt het navolgende mede; Aangezien gebleken is, dat zilverbons. welke door het aanbrengen van pons- gaten ongeldig waren gemaakt, onrecht matig weder in omloop zijn gebracht, wordt het publiek met nadruk er op ge wezen, dat zoodanige zilverbons niet de hoedanigheid vah wettig betaalmiddel hebben. Zij worden dan ook qoch door de Nederlandsche Bank noch door de Rijks- kantoren in betaling aangenomen en zul len evenmin door het agentschap van het departement van Financiën te Am sterdam kunnen worden vergoed. Het vorenstaande geldt eveneens ten aanzien van zilverbons, welke bestaan uit aaneengeplakte strooken van een of meer zilverbons, waarbij zich vaak ver minking of geheel of gedeeltelijk uit vallen van serie letters, nummers, hand- teekeningen enz. voordoet Het publiek wordt derhalve, ter voor koming van schade, ernstig gewaar schuwd tegen het in betaling aannemen van verminkte zilverbons, als hooger be doeld. De uitreiking van voedings- groente en aardappelkaarten voor de 13e periode en inlevering van schocnenformulieren vindt morgen plaat' van 9.3017 uur, in de lokalen Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Lsd.) voor de letters: N, O en Pa t.m. PI. Tegelijk vindt de verstrekking van vitamine D-tabletten plaats aan kinderen en a.s. moeders, behalve voor Loosduinen. waar de uitreiking 30 Nov. in lokaal Alidastraat 73 geschiedt tuigen, ondanks de verzekeringen der En- gelsche regeering. De Zwitsersche gezant te Londen heeft opdracht gekregen tegen deze herhaalde schendingen een zeer krachtig protest in te dienen. PORTUGEESCH PROTEST In een offlcieele verklaring te Lissabon wordt bekend gemaakt, dat de Portugee- Roosevelt over Darlan Volgens den Britschen berichtendienst heeft Roosevelt medegedeeld, dat er geen blijvende politieke overeenkomsten met Darlan zijn getroffen. De politieke ac toorden met de Franschen in Noord- Afrika zijn slechts lijdelijke maatregelen, die alleen door de oorlogshandelingen •entchelijk en gerechtvaardigd zijn. Bevolking krjjgt wapens Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Summer Welles in een rede gezegd, dat president Rqosevelt opdracht heeft gegeven, dwe bevolking van de door de geallieerde bezette gebieden van wape nen te voorzien, opdat zij aan den strijd kan deelnemen. De Führer is thans voor het Duitsche volk en voor de geheele beschaafde znenschheid de waarborg der vrijheid van Duitschland en van een nieuwe ordening van het geteisterde Europa. In een histo rische synthese van superieur staatsmans. genie en een veldheerschap, dat herinnert aan de klassieke voorbeelden, geeft hij zijn volk doel en richting in dit wereld historisch conflict. Van den Führer tot den laatsten werkman, boer en grenadier, zoy besloot dr. Göbbels zijn rede, is thans de geheele natie vervuld van een heilig fanatisme om te werken, te vechten en te overwinnen. S.P.T. meldt uit BerlijnIn gewoonlijk welingelichte kringen verluidt in den af geloopen nacht, dat de troepen der As de havenstad Bizerta in Tunis hebben bezet. Het D.N.B. meldt: Amerikaanscb— Britsche strijdkrachten, die waren waar genomen qp den kustweg ten Oosten van Bone en in het Zuidelijke gebied aan de grens van Tunis, werden den 16den No vember door de Duitschtf luchtmacht zwaar geteisterd Een groot aantal vracht auto’s raakte in brand. Ook werden lucht aanvallen ondernomen op de haveninstal laties van Bougie. Bij Algiers werd een vijandelijk vliegtuig neérgeschoten. Omtrent het optreden van het Italiaan- scheluchtwapen tegen de Anglo-Ameri kaansche strijdkrachten in het gebied van de Noord-Afrikaansche kust, meldt het agentschap Stefani, samenvattend: Bij de aanvallen van 8 tot 16 November zijn in totaal 827 Italiaansche vliegtuigen van alle soorten gestart. De verliezen die den vijand werden toegebracht, zijn de volgende: tot zinken gebracht 2 kruisers, 2 torpedobootjagers en 4 stoomschepen Ge troffen werden 1 vliegkampschip, 2 krui sers, 1 torpedobootjager, en talrijke stoom schepen, waarvan een aantal zoo zwaar beschadigd werd, dat zij vermoedelijk niet meer zeewaardig zijn. Zestien Italiaansche vliegtuigen gingen verloren. Generaal Eisenlïower heeft naar de on-1 der Engelsch—Amerikaansche contröle I staande zender Algiers meldt, de jood-1 sche gemeente in Algiers verzekerd dat binnenkort de uitzonderingswetten voor joden in de door de Amerikanen bezette I gebieden van Noord-Afrika zullen worden afgeschaft Generaal Franco heeft den ministers der drie weermachtdeelen bij decreet ge- I macht igd naar eigen goedvinden een ge deeltelijke mobilisatie ten uitvoer te leg-1 gen, teneinde de eenheden van leger, I luchtmacht en marine op oorlogssterkte te brengen. I Voorts worden alle gepensionneerde en I reserve-officieren en onderofficieren bin- I nen het bestek van de bestaande noodza- I kelijkheden opgeroepen. In het decreet wordt de maatregel ge- I motiveerd met de toespitsing van den in-1 ternationalen toestand en met 't feit, dat I dé oorlog thans gekomen is in de onmid-1 dellijke pabijheid van de Spaansche terri-1 toriale en protectoraatsgebieden, benevens I van de koloniën. In de verordening wordt I gezegd, dat het gaat om een elementaire veorzichtigheidsmaatregel, die er toe dient om te waarborgen, dat Spanje verre blijft van den oorlog, om den vrede in Spanje te verzekeren en om Spanje’s onafhanke-1 lijkheid en eenheid te garandeeren. Het Spaansche leger is sinds den bur geroorlog nieuw gevormd en grooter dan ooit. Het bestaat voor een groot gedeelte uit mannen, die in den burgeroorlog practische ervaring hebben opgedaan. Yague naar Marokko Generaal Franco heeft generaal Yague. die benoemd is tot commandant van het 10de Spaansche legercorps te Melilla in afscheidsaudiëntie ontvangen. Yague is I gisteravond uit Madrid naar Marokko ver trokken. Maan: 18 Nov. onder 2.44 vjji., op 3.23 n.m.| 19 Nov. onder 154 t v.m., op 3,47 n.m, 22 Nov. V.M, Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 S Ziekenfondsleden de Volharding v no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 t ZIEKENVERVOER (ZlekendieMt e D«n Haag) No. 115995. De AN.P.-correspondent te meldt o,a.: De berichten van Duitsche zijde over de militaire gebeurtenissen in Noord- Afrika, zijn nog steeds vrij beknopt het geen niet behoeft te verwonderen als men bedenkt, dat hetgeen zich op het oogenblik op dit strijdtooneel eigenlijk gezien moet worden als een po- sitiekiezen voor den komenden strijd. In dezen strijd hebben de Asmogendhe den in Tunis een basis, die wegens haar ligging van de grootste strategische be- teekenis is, de strategische driehoek Tu nis—Sicilië—Tripolis. is een belangrijke factor in de beheersching van het Cen trale Middellandsche Zeebekken en de korte afstand, die Tunis van Sicilië scheidt. t.w 150 km., is een belangrijk voordeel voor de ravitailleering van de Duit^he en Italiaansche troepen in Noord- Afrika. De geallieerden moeten daarente gen hun voorraden over een afstand van eenige duizenden mijlen aanvoeren Aan Tunis als ravitailleefingsbasis hecht men in militaire kringen te Berlijn groote be- teekenis en men doet uitkomen, dat het voor Rommel, met deze gunstige basis »n den rug, overbodig was, om het bezit van Tobroek. een strijd op leven en dood te voeren met het risico, geheel of ten deele omsingeld te worden. Rommel heeft het dan ook beter geoordeeld, Tobroek te ont ruimen en belangrijke installaties te ver woesten. De Engelschen bevestigen, dat hun in Tobroek geènerlei buit in handen is gevallen Rommel heeft zich thans ge heel van de Engelsche achtervolgers weten los te maken en is in de gelegenheid de gunstigste stellingen voor het voortzetten van den tegenstand te betrekken. Het op rukken yan het 8ste Britsche leger ge schiedt thans in aanmerkelijk langzamer tempo dan aanvankelijk. De serpentinewe- gen in het heuvelachtige gebied van Der- na zijn door de pioniers, die de achter hoede van Rommel’s leger vormen, opge blazen en dit tezamen met de hevige re gens, belemmert den opmarsch sterk De voornaamste reden van het vertraagde op- marschtempo der Engelschen is echter wel, dat de verlenging der Verbindingswegen van het 8sfe leger, dat inmiddels om streeks 800 k.m. van Alexandrië verwij derd is, zich gaat doen gevoelen. Trans portmoeilijkheden leiden tot gebrek aan munitie, levensmiddelen en benzine. Duit sche verkenningsvliegtuigen hebben heele Stilstaande vrachtautocolonnes der Engel- schen waargenomen, waaronder bommen werpers groote verwoestingen hebben aangericht. Dc Engelschen zijn zoodoende tot op zekere hoogte vastgeloopen, waar door Rommel, wien het aan brandstof niet ontbreekt, meer bewegingsvrijheid heeft gekregen Ookinlransch Noord-Afrika ontwikke len de Anglo. Amerikaansche operaties zich opvallend langzaam en het is niet uitge sloten, dat de oorzaak hiervan eveneens gezocht moet worden, in moeilijkheden bij de rtjStailleering als gevolg van het feit, dat reeds vele transportschepen tot zin ken ajn gebracht De EngelschAmeri kaansche landingstroepen zijn er niet in geslaagd Tunis vóór de troepen van de Asmogendheden binnen te rukken, waar door deze laatste gunstige stellingen heb ben kunnen betrekken. In politiek opzicht acht men te Berlijn de-,iebeurtcni.'-sen in Fransch Noord- Afrika interessant wegens de oneenigheid, die in het kamp der tegenpartij duidelijk aan den dag is getreden. Darlan en Gi raud worden door de Gaulle niet als be voegd erkend, terwijl eerstgenoemden op hun beurt de Gaulle evenmin erkennen. Gezaghebbende kringen zien hierin een manifestatie van de tusschen Engeland en de Ver. Staten bestaande tegenstelling, als gevolg van botsende belangen. Darlan en Giraud zijn hierbij te beschouwen als ex ponenten. van de Amerikaansche belan gen, terwijl Engeland de Gaulle op den voorgrond «chuift om zijn belangen te be hartigen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1