het Ned. Roode Kruis De taak van De zeeslag bij Guadalcanal* hl 1942. No. 18341. Donderdag 19 November. Pétain Laval plaatsvervanger 1 i 1 VERDUISTEREN o. 4.44 aar nam. tot 8.08 aar v.m. Maan: 19 Nov. onder 3.54 v.m., op 3.47 n.m.; 20 Nov. onder 5.03 J op 4.09 n.m. 22 Nov. V.M Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m, en 7 u. v.m. No. 113058 v Ziekenfondsleden de Volharding ho. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995, s en van Keuringen regeering Afvoer burgerbevolking Hulpverleening op velerlei wijze Amerikaansch tegenoffensief mislukt dat nieuwe zware gevechten ba de kjeectodrachtea zoa De Duitsch-Italiaansche troepen in Tunis Nog geen contact met Anglo- Amerikanen Uitgebreide volmachten aan het hoofd der Fransche Nieuwe gevechten in Stalingrad aan het Donfront x Haven van „Controleert geregeld Uw electriciteitsverbruik” Bone bestookt ^<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<*<<<<<<<<<<<<<<<<<’<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<,'c „Controleert geregeld Uw electriciteitsverbniik” De Duitsche wapenindustrie voor de Waffen-S.S. en het Legioen Misdrijf tijdens verduistering zwaar gestraft Ministerraad te Vichy Centraal Bureau en Regionale Organen AXEL z ...URK/ HAAGSCHE het in ■V De taak van het Nederlandsche Roode te bieden. van Zware (Ziekendienst 1 I enz. ,^«4 zal rr< beren. COURANT In Cyrenaica hebben Duitsch-Italiaansche troepen zich verder van den vijand verwijderd Duitsche pantsertroepen op marsch do or Zuid-Frankrijk. (Telefoto Orbis-Holland) A A I A A PRIJS DEZER COURANT; Voor ‘c-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. nat „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." /MS, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 x. Modebl. ƒ3.95. Bulteni. ƒ9.45. Bjj postkant, tegen do geld, goedgek. abonn.pr. Afx. nr. 5 o., fr. p. p. 10 c. guren als Darlan in moeilijkheden komt, dan is dit een aangelegenheid, die uit sluitend de Fransche regeering aangaat en waarvan de gevolgen dan ook alleen door de Fransche regeering moeten wor den gedragen. Daarom weigert men ook van Duitsche zijde om garanties of ver zekeringen van betrouwbaarheid van welken aard ook te verlangen van even- tueele nieuwe leden van het nieuw? Fransche kabinet. Bij alle zelfstandigheid waarover de Fransche regeering beschikt bij regeling van haar zaken, moet echter dit niet worden vergeten, dat de As-mo- gendheden, aldus verklaart men in offi- cieele kringen te Berlijn, Europa op nieuw vormen en wel onverschillig of dit met of zonder Frankrijk gebeurt. Frankrijk’» voedselpositie verslechterd In een officieel bericht wordt te Vichy verklaard, dat de levensmiddelen voorziening van het Fransche binnenland als gevolg van de gebeurtenissen in Fransch Noord-Afrika ten ongunste is be- invloed. De minister van landbouw en levensmiddelenvoorziening Bonnafous, is op het oogenblik bezig met het voorbe reiden van maatregelen, noodig wegens het uitvallen van den invoer uit Noord- Afrika. Het is noodzakelijk, deelt het of- ficieele bericht verder mede, dat de rantsoenen van een aantal levensmidde len en genotmiddelen zullen moeten wor den verlaagd. Het op 1 October laatst leden opgestelde verzorgingsplan is waardeloos geworden. Alles wat tot nu toe aan graan, vet, groenten, vruchten or Noord-Afrika werd afgeleverd, inkrjjk voorloopig moeten ont- Laistert op Zondag 22 November 11.30 v.m. Hilv. I naar de uitzending ..De stem der SS”. Een vraaggesprek tusschen den voor man der Germaansche SS in Nederland Feldmeyer en een SS-oorlogsverslaggever aan het Oostfront. gevolgd door admiraal Abrial. Voorts is de minister voor het verkeer, Gibrat, afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd Bichelonne, die tevens minister Voor de productie blijft. De minister van finan ciën, Cathala, is met behoud van deze portefeuille, benoemd tot minister van economische zaken. Het ministerie van financiën en economische zaken is dus thans, evenals het ministerie voor pro ductie en verkeer, in de hand van één minister vereenigd. Naar S.P.T. uit Vichy meldt, waren de uit de regeering getreden staatssecreta rissen Auphan en Ribrat het niet eens met de uitbreiding der bevoegdheden van Laval. De buitenlandsche arbeiders in Duitschland Ook de in het Duitsche Rijk werkende buitenlandsche arbeidskrachten kunnen, volgens een mededeeling van den alge meen gevolmachtigde voor den arbeidsin zet, in het genot worden gesteld van de z.g. „Vorschlag” premies. Het betreft hier belooningen, welke de Duitsche bedrijven aan het personeel toekennen voor door leden van het personeel voorgestelde be- drijfstechnische verbeteringen en verbete ringen van anderen aard. Officieele mededeelingen van niet commercieele vereenigingen en stichtingen Naar aanleiding van de vragen, die ge steld zijn met betrekking tot de definitie van het begrip „officieele mededeelingen van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen”, die van 1 Oct. 1942 af niet meer als tijdschrift worden beschouwd, wordt nader bekend gemaakt, dat hier toe gerekend worden de gedrukte of op andere wijze verveelvoudigde publicaties, welke geregeld verspreid worden, per uit gave uit niet meer dan een vel papier (kwarto- of folioformaat) bestaan en slechts den leden van de betreffende ver- eeniging-stichting, kosteloos ter beschik king worden gesteld (een desbetreffende verwijzing in het hoofd van het blad is noodzakelijk). De tekst mag uitsluitend zakelijke, voor de leden der vereeniging-stichting bestem de mededeelingen bevatten, zooals bekend makingen, personalia, convocaties, wed- strijdprogramma’s, opstelling van elftallen enz,, en die berichten, welke tér bevorde ring van het goede verloop van het veree- nigingsleVen noodzakelijk zijn, dus geen algemeene of bijzondere artikelen, be schouwingen, bgek-, kunst-, tooneel- en filmbesprekingen, uittreksels, of afdruk ken uit andere geschriften, gedichten, ad vertenties. Wanneer de Inhoud van een blad geheel of gedeeltelijk van dergelijken aard is, wordt het blad als tijdschrift beschouwd en is onderworpen aan de daarvoor gel dende bepalingen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het noodzakelijk is, op de mededeelingenbla den, zoowel den naam van den verant woordelijken opsteller met volledig adres NIEUWE GENERAALS IN HET ROODE LEGER Volgens berichten in de sovjetpers zijn in den laatsten tijd talrijke nieuwe generaals benoemd. Bij de infan terie, het luchtwapen en de artillerie hebben 132 benoemingen tot generaal- majoor, 13 tot luitenant-generaal en een tot overste-generaal plaats gehad. reietoon nwuu (.zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 ,2bUU Bijkant. 8ohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i RIJsw., Kantoorboek!). Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778035; N.V. Kantoorb, Th. J de Konlng, Goudsbloem! 3 Tel 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel, 772444: Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Te’l.721187 macht hebben de»l en gemotoriseerai krachten Tunis gebombardeerd. Bij een aanval op een convooi ter hoogte van Casablanca heeft een Duitsche duikboot een vijande- lijk schip getorpedeerd. Bjj aanvallen van de Britsche lucht macht op kustplaatsen in het bezette gebied in het Westen, heeft de Fransche bevolking zware verliezen geleden. Drie Kruls 18 in dezen tIjd ultcrst beIangnjk vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. BIJ onze vrijwilligers. Bfl bet land- schap behooren ook kaméelen. Onze mannen hebben zich al spoedig ver trouwd gemaakt met dit voor hen vreemdsoortige trekdier. (S.S.P.K. Mobius O.-H.) Amerikaansche kruiser beschadigd. Naar dit Washington wordt gemeld, heeft president Roosevelt in een voor de radio gehouden toespraak verklaard, dat bij Guadalcanar de zware Atnerikaansche kruiser, „San Francisco” (9950 ton) ver scheidene treffers heeft opgeloopen. On danks zijn ernstige averij heeft de kruiser zijn thuishaven kunnen bereiken. Admiraal Takahasji, oud-commandant van de Japansche vloot, heeft verklaard. DUITSCH WF.ERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 19 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van d,e Weermacht deelt mede In den seotor-Toeapse zijn deelen der vijandelijke strijdkrachten ingesloten en vernietigd. Nieuwe, zware aanvallen der bolsjewieken ten Oosten van Alagir wer den afgeslagen met bloedige verliezen voor de aanvallers. Troepenconcentraties werden door artillerievuur en luchtaan vallen verstrooid. Gevechts- en slagvliegtuigen opereer den verder, in weerwil van het slechte weer, met goed gevolg tegen Sovjetbat- terijen en spoorwegen. In Stalingrad ge vechten van stormtroepen. Aan het Don front sloegen Roemeensche troepen ver scheidene aanvallen af, waarbij Roemeen sche luchtstrijdkrachten den vijand aan zienlijke verliezen toebrachten. Nieuwe gevechten zijn hier aan den gang. Herhaalde nachtelijke aanvallen op het Visschersschiereiland door den vijand ge daan, zijn afgeslagen. In de zware afweer, gevechten der laatste dagen heeft zich een aan de Wolchof opereerend bataljon bergjagers uit Berchtesgaden bijzonder onderscheiden. In dezen sector viel de vijand met 9 bataljons infanterie, ge steund door pantserwagens, hevig artille rievuur en slagvliegtuigen een stelling aan, die verdedigd werd door troepenon- derdeelen uit verscheidene Duitsche gou wen. Na verbitterde gevechten op korten afstand, die ononderbroken langer dan 4 dagen in de drassige loopgraafstellingen duurden, mislukten alle aanvallen met zware verliezen voor den vijand. In Cyrenaica hebben de nuitsch Italiaansche troepen zich verder van den vijand verwijderd. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen plaatsten treffers op gepantserde verkenningswagens en auto's van allerlei aard. In den strijd tegen Britsche vlootstrljdkrachten ter hoogte van Derna werden een kruiser en een torpedojager bij luchtaanvallen zwaar ge troffen. De Duitsche en de Italiaansche lucht havenwerken van Bone Ie vijandelijke strijd- langs de kust van Algerië en „Aan onze programma’s voor de geheele wapenindustrie zullen wij de hand hou den. Daarvan kan iedereen overtuigd zijn. Onze nieuwe uitvindingen zijn een reali teit waarvan wij allen de gevolgen in het volgende voorjaar^zullen zien”, aldus ver klaarde staatsraad Meinberg van de Reichswerke Hermann Göring o.a. op de werkvergadering van het Duitsche Ar beidsfront. Geen Duitsche inmenging S.P.T. meldt uit BerlijnNiettegen staande de zware crisis, waarin de Fran sche politiek o.a. door het zich aan de Geallieerde zijde stellen van admiraal Darlan, is geraakt, blijft Duitschland bij zijn reeds vroeger ingenomen standpunt, zich niet te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden der Fransche regeering. naar in officieele Duitsche kringen Wordt verklaard. Ook van de hoogste Duitsche instanties blijft men aan, dit standpunt vasthouden. Als de Franjche fegeering door de gedragslijnen van fi- veelomvattend. Ten einde hiervan een globaal beeld te kunnen gejtfa, hebben wij eenige vragen opgesteld én voorge legd aan het Ned. Roode Kruis, dat zoo welwillend was deze te beantwoorden. Vraag: Welke bemoeienis heeft het Nederlandsche Roode Kruis met, krijgs gevangenen en geïnterneerden Antwoord: De bemoeienis van het Nederlandsche Roode Kruis met krijgs gevangenen in het algemeen en met Ne derlandsche krijgsgevangenen en geïnter. neerden in het bijzonder baseert, zich uit. sluitend op de Conventie van Genève van 27 Juli 1929 en op de Statuten van de Ver- eeniging het Nederlandsche Roode Kruis Op grond van de bepalingen is het Ne derlandsche Roode Kruis de bij interna tionale Conventie aangewezen instantie voor de hulp aan onze krijgsgevangenen en geïnterneerden in het bijzonder en aan krijgsgevangenen en geïnterneerden andere nationaliteit in het algemeen. Daarom belast het Nederlandsche Roode Kruis zich o.a. met de zending van de z.g. eenheidspakketten aan de krijgs gevangen Nederlandsche officieren in Duitschland en met de doorzending van privé.pakketten afkomstig van de familie, leden of vrienden dezer krijgsgevan genen. - Voorts verzorgt het Roode Kruis de toezending van groenten, vruchten, van boeken en studieboeken (studie_mate- riaal), spelen, muziekinstrumenten, enz. enz. aan de krijgsgevangenen. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij wijze van Kerstgroet met Kerst mis waarschijnlijk een extra zending naar de krijgsgevangenen zal worden gezon den. Vraag: Kunnen willekeurige perso nen door tusschenkomst van het Neder landsche Roode Kruis levensmiddelen op. zenden aan krijgsgevangenen Tengevolge van de nederlaag in den derden slag bij de Salomonseilanden, heb ben de Ver. Staten, zoo meldt Domei, het grootste deel van hun vlootstrijdkrach- ten in den Stillen Oceaan verloren. Hier door heeft tevens de poging om een te genoffensief tegfn Japan te openen to taal schipbreuk geleden. De Amerikaansche nederlaag beteekent ook, dat de vijandelijkheden te land op het eiland Guadalcanar in een beslissend stadium zijn gekomen. Nu tienduizenden Amerikaansche officieren en manschappen en meer dan de helft van het aantal Ame rikaansche slagschepen, bijna alle vlieg- kampschepen en meer dan dé helft van het aantal kruisers verloren zijn ge gaan, kunnen de Ver. Staten niet meer de hoop koesteren een groot tegenoffensief tegen Japan te kunnen voeren. De neder lagen van de Amerikaansche vloot heb ben de heerschappij van Japan ter zee nog meer versterkt De zeeslag, waardoor aan het van Gua dalcanar uitgaande Amerikaanse!^ offen sief een einde werd gemaakt, verliep als volgt: De Amerikaansche zeesoldaten zaten als gevolg van de nederlaag der groote Ame rikaansche vloot bij den slag op 26 Octo ber ten Noorden van Santa Cruz op Gua dalcanar hopeloos vast Teneinde de ver binding met deze geïsoleerde zeesoldaten te herstellen, werd de in deze wateren opereerende. doch zwaar gehavende Ame rikaansche vloot sedert 10 November weer versterkt? Toen de Japansche vlootstrijd- krachten op 12 November hiervan kennis kregen, gingen zij in dit gebied, dat onder de controle lag van de vijandelijke basis voor vliegtuigen, Guadalcanar, tot den aanval over. In den nacht van 13 op 14 November vielen zij dit steunpunt aan. Het vliegveld en andere installaties wer den zwaar beschadigd. In den nacht van 14 op 15 November ontmoetten de Japansche vlootstrijdkrach- ten een sterke vijandelijke ravitailleerings- vloot, die door 2 slagschepen en meer dan 4 groote kruisers beschermd werd. De Japansche strijdkrachten brachten den beiden slagschepen zware schade toe. Op elk der schepen werden 2 of 3 torpedotref- fers geplaatst. De vijandelijke hulpvloot, met inbegrip van de kruisers, werd of tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. De vijand werd in Zuidelijke richting ver jaagd De hevigheid van dezen zeeslag blijkt wel uit het feit, dat de bevelhebber der Amerikaansche vloot schout-bij-nacht Cal- Jaghan, alsmede schout-bij-nacht Norman Scott en kapitein Cassin Young bij dezen slag om het leven kwamen, terwijl een Ja- pansch slagschip zonk en een ander ’Ja- pansch slagschip werd beschadigd. De bewegingen van de Duitsche en Ita liaansche troepen in Tunis, het opstellen van de gelande formaties en de organi satie van de ravitailleering verloopen volgens het plan, zoo verneemt het D. N.B. in aanvulling op het Weermacht- bericht. Het tamelijk dichte, met Europeesche toestanden overeenkomende wegen- en spoorwegnet in Noord-Tunis maakt een snelle penetratie van het gebied in alle richtingen mogelijk. Ook operaties buiten de wegen stuiten, afgezien dan van het gebergte, nergens op moeilijkheden. De westelijke grens, die Tunis van Algerië scheidt, wordt in het Zuiden door een uitgestrekte, door zoutmoerassen door sneden, woestijn beschermd, welke slechts door kleine eenheden kameelrui- ters doortrokken kan worden. Voorspel lingen te doen over de ontwikkeling van den toestand in Tunis zou voorbarig zijn, temeer daar de troepen der As-mogend- heden tot dusver nog geen contact heb ben gekregen met de Engelsch-Ameri- kaansche landingsstrijdkrachten. Onophoudelijke aanvallen van Duit sche en Italiaansche luchtstrijdkrachten op de haveninstallaties en vliegvelden aan de Algerijnsche kust en de contröle op alle ravitailleeringswegen over zee stellen het voornemen van de Almogend heden om de Britsch-Amerikaanache actie te localiseeren, duidelijk in licht Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er*de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Voor het Duitsche Obergericht heeft onlangs tefechtgestaan de 20-jarige Karei Willem Verasdonk uit 's-Gravenhage, die, in een aantal gevallen, koffers en andere bagage uit treinen op het station Staats spoor te 's-Gravenhage had ontvreemd. Daarbij heeft hij gebruik gemaakt van de verduistering in de treinen en op het station waardoor hij zijn buit gemakke lijker in veiligheid kon brengen. Op deze wijze vielen hem goederen van allerlei aard, kleedingstukken, levensmiddelen en andere voorwerpen van waarde in handen. Het Duitsche Obergericht heeft met het oog op de omstandigheden waaronder het feit gepleegd is, in Verasdonk,in weerwil van zijn jeugdigen leeftijd, een schadelijk element, gevaarlijk voor de algemeene veiligheid, gezien en hem op grond van art. 2 der Volksschadling- verordnung veroordeeld tot 5 jaar tucht huisstraf. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.55. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb ƒ0 38 Per» gevr ƒ0 48 Adv. ..Br bur. v. d. bl." 10 c. meer De nieuwe straatcolleote van Winterhulp Nederland op Zaterdag 21 Nov. en Maandag 23 Nov. Gecollecteerd zal wor den met houten speldjes, waarop figuur- -- Mswo den drukker vermelden. Het ministerie van voorlichting te Tlchy heeft gisteravond den tekst be kend gemaakt van de wet tot wijziging van de wet over de opvolging van het itaatshoofd. Deze wijzigingswet heeft den volgenden tekst: Art. 1: Wanneer het staatshoofd om «enigerlei reden voor de ratificatie van de nieuwe Grondwet door de natie ver hinderd is zjjn functie van staatshoofd ■uit te oefenen, zal deze functie worden Waargenomen door het hoofd der regee ring, Laval. In geval eener definitieve verhindering zal de ministerraad binnen een maand tjjds met meerderheid van stemmen een staatshoofd aanwijzen. De ministerraad definieert en stelt tege lijkertijd vast de volmachten en bevoegd heden van bet staatshoofd, resp. van het hoofd der regeering, wier functies van verschillend karakter zjjn. Art. 2: De grondwetsacte no. 4, ali nea 4, is en bljjft afgeschaft. Deze wijzigingswet is door maarschalk Pétain enderteckend. Na den gisteren te Vichy gehouden ministerraad, onder voorzitterschap van Pétain, is het volgend communiqué uit gegeven: Hetioofd van de regeering heeft een uiteenzetting gegeven van den militairen en pol:’leken toestand. In het bijzonder vermeldde hy de inlichtingen, welke sdmiraa! Platon uit Tunis heeft meege bracht waarvan deze zoo juist is terugge keerd. Met het oog op de buitengewone omstandigheden heeft de maarschalk die als staatshoofd de Fransche souve- reiniteit en het voortbestaan van het vaderland belichaamt, besloten, aan het hoofd der regeering Laval volmachten te geven, die een regeeringschef noodig heeft om aan de moeilijkheden, welke Frankrijk op het oogenblik. doormaakt, overal en zoo spoedig mogeljjk het hoofd te bieden. De maarschalk verklaarde, dat hij onder alle omstandigheden de vader landsliefde en den helderen blik van Laval heeft leeren waardeeren. Hij prees den moed, waarmede het hoofd der re geering zijn verantwoordelijkheid op zich neemt Het hoofd der regeering bedankte het staatshoofd voor het vertrouwen, dat hij in deze tragische uren jegens hem tot uiting bracht, en verzekerde hem van zijn voornemen. Frankrijk met volle toe wijding te dienen. Hij zei te hopen, dat zjjn pogingen, waarover hij jegens hem verantwoording zou afleggen, hem in staat zouden stellen, het welzijn van het vaderland te waarborgen. Deze tekst was onderteekend: Philippe Pétain en Pierre Laval. Regeeringsw|jzlging Het ministerie van voorlichting heeft gisteravond laat een reeks wijzigingen in de Fransche regeering bekend ge maakt. De minister van marine, schout- bij-nacht Auphan, is afgetreden en op- 20- ll-’42, 10 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 20.11.'42, 16 uur. Assen, Frieslandka- zerne. Vaart, Zuidzijde. 21- 11-'42, 10 uur, Groningen, Conceit* huis, Poelestraat. 21- U-'42. 16 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat 22- ll-'42, 10 uur, Amsterdam, School lepenweg. 23- ll-'42, 11 uur. Utrecht, Wehrmacht*, heim, Mariaplaats. 24- ll-’42, 10 uur, Amersfoort, Dienstgn-Z' bouw, Leusderweg. 25- ll-’42, 10 uur, den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Luchtactie in Noord-Afrika Het Geallieerde hoofdkwartier Noord-Afrika meldt dat de strijd om het luchtruim boven Tripolitanië en Tunis is begonnen. Het is weliswaar nog niet tot groote lucht gevechten gekomen, doch het eerste gevechtscontact heeft plaats gehad. Het Centraal Bureau Afvoer Burger bevolking, gevestigd Parkstraat 18 Oranjestraat 10, alhier is als volgt sa mengesteld president-directeurmr. H. W. J. Mulder, voorzitter van de commissie burgerbevolkingdirecteurenJ. F. F. Götz en mr. J, Heusdens. Voorts zijn er regionale organen ingesteld. De com missaris afvoer burgerbevolking Zuid- Holland is H. Kool. Goudawaarn. C.A.B. en substituut C.A.B. voor den HaagJ. C. Baumann, den Haag. Substituut C.A.B. voor Rotterdam C. Kolff, Rotterdam. Het evacuatie-bureau „Zuid-Holland” is gevestigd Jan van Nassaustraat 80, alhier directeur is J. Ph. P. Holtrop. mon-eilanden verwacht moeten worden. Beide partijen streven daar naar een be slissing. De Amerikanen trachten blijk baar de Salomon-eilanden als spring plank voor een aanval op Celebes te ge bruiken. met het doel het verloren ge bied geleidelijk door offensieven te her overen. paardoor wordt ook de hard nekkige Amerikaansche actie verklaard. Antwoord: In het algemeen gespro ken: Ja. Immers, artikel 37 van de Code des Prisonniers de guerre van de Con ventie van Genève van 1929 bepaalt o.a.j „Den krijgsgevangenen zal worden toe gestaan om persöonlijk postpakketten te ontvangen, welke levensmiddelen en an dere voor hun onderhoud of hun kleeding bestemde artikelen bevatten”. Voor alle inlichtingen omtrent pakket^ zendingen aan krijgsgevangenen en ge ïnterneerden kan men zich wenden tot de IVe afdeeling van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis (de z g pakketten-afdeeling). Bezuidenhoub 33. 's-Gravenhage (Tel. 772053 772054). Vraag: Zijn er ook andere groepen van menschen ten wier behoeve het Ne derlandsche Roode Kruis optreedt? Antwoord: Ja. want artikel 3 van de statuten zegt, dat het Roode Kruis zich ten doel stelt zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de mensch- heid te dienen door hulp te verleenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulp behoevenden én door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor mensche- lijk leed kan worden voorkomen en ver zacht. In dit verband kan dan wellicht ge wezen worden op eenige van de talrijke deelen van het uitgebreide arbeidsveld van het Roode Kruis, zooals het Cor- respondentiebureau. op 24 Juni 1940 op gericht teneinde de mogelijkheid van be- richtwisseling te scheppen tusschen de in woners van Nederland eenerzijds en el ders gevestigden, nu als gevolg van de bezetting en andere omstandigheden hei normale postverkeer niet meer function- neertden Inlichtingendienst voor bur gers den Bloedtransfusiedienst (wer ving. keuring en registratie van donors) met 60 medische centra, waardoor jaar lijks 5000 transfusies plaats vinden, die dikwijls levensreddend werkeninstand houding van 600 Roode Kruis hulpposten langs de wegen ten behoeve van slacht offers van het verkeerhulpverleening bij rampen door medici, transportcolon- nisten en helpsters enz. enz. In het kort dus inderdaad hulpverleening aan „zie ken, gewonden zwakken en hulpbehoe venden”. Tevens verleent het Roode Kruis zijn bemiddeling bij de toezending van pak ketten aan zieke of gewonde militairen in de lazaretten, onafhankelijk van hun nationaliteit. Het Roode Kruis kent geen politiek nationaliteit of vijanden: 't kent alleen zieken of gewonden, menschen, die aanspraak mogen maken op menschlie- vend hulpbetoon. Vraag: Welke hulp verleent het Ne derlandsche Roode Kruis bij mogelijke evacuatie Antwoord: Aan de transportcolon- nes kan worden opgedragen hulp te ver leenen bij het inrichten van de beschik bare middelen van vervoer, het vervoer van non-valide personen, het inladen en de hiermede verband houdende werk zaamheden op de afvoerstations, het be geleiden van treinen, auto's vaartuigen enz. Aan de helpsters kan worden opge dragen hulpverleening in de verpleegin richtingen en in de woonhuizen, hulp verleening aan hulpbehoevenden, zoo- noodig begeleiding in de vervoermiddelen, inrichting van noodhospitalen en ver pleging. Aangezien het Roode Kruis paraat moet zijn om hulp te bieden met materiaal en personeel in geval van rampen, epide mieën e.d„ zijn de beschikbare voor raden kribben mert toebehooren, bran cards, instrumenten verbandmiddelen enz., welke opgeslagen waren in de cen trale magazijnen te Amsterdam, Leiden, Rotterdam en Delft, verspreid over een 45-tal plaatsen in het geheele land De bestaande kringmagazljnen werden uit gebreid tot 50 bedden, brancards, enz terwijl in de depóts 25 bedden enz. wer den opgeslagen. Hierdoor wordt bereikt, dat in geval van nood in elke gemeente waar dit noodig is een noodziekenhui» '1^ WMrico mgcncWt, 8 7 -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1