Noord-Afrika De toestand m I i U No. 18342. Nederland geopend Duitsch Theater I I A Vrijdag 20 November. 1942. De nieuwe bonnen in Rede Sovjetaanvallen in den Kaukasus afgeslagen VERDUISTEREN f s A I i den 59 den Rijkscommissaris -in den Stadsschouwburg van „Don Luchtactie tegen vijandelijke voor hoede aan de grens van Tunis Minister Göbbels op Grebbeberg Minister Göbbels als eeregast Indrukwekkende opvoering van „Don Giovanni” v. 4.42 aar nam. tot 8.10 aar v.m. 5 „Controleert geregeld Uw electriciteitsverbruik” Week rantsoenen STAND DER BEVOLKING i Philips schenkt 350.000 aan Winterhulp De gevechten in Stalingrad De opvoering van Giovanni” Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen Het succes van Rommel’s strategie Nog geen noemenswaardige gevechten in Tunis De wedloop naar de vliegvelden Radiotoespraak van Pétain Verlaging van electriciteitsrantsoen '.xy Y 1 .JÜSW r I i HAAGSCHE COURANT Benghasi ontruimd DUITSCH WEERMACHTBERICHT strekt den intendant Voor bepaalde winkels, voor hotels, café s en restaurants De opzet en ontwikkeling dezer opvoe ring Nufer grootelijks tot eer. Zijn bemoeiïn- in de muziekgeschiedenis maken. Wat de klanken betreft, die bij het slottafereel van den Kpmtur. „des steinernen Gastes” door den meester zijn opgewekt, hij is daarmee tot een profeet, tot een ziener, van de muziek der toekomst geworden. 21- 11-'42, Schaaf, 22- ll-’42, lepenweg. 23- U-42, 11 uur. Utrecht, Wehrmachts- heim, Mariaplaats. 24- ll-’42, 10 uur, Amersfoort, Dienstge bouw, Leusderweg. 25- ll-’42, 10 uur, den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. graven der aldaar Nederlandsche sol- Bij onze vrijwilligers. Kameelen worden hier als trek- en rijdier ge bruikt. Spoedig hebben onze mannep zich aan de nieuwe omgeving gewend en weten uitstekend met .het schip der woestijn” om te gaan. (S.S.P.K. Möbius-O.-H.) Verklaring van Darlan In een rede voor radio-Algiers heeft admiraal Darlan o.a. verklaard dat hij den post van hoogen commissaris in Fransch Noord-Afrika in overleg met de Amerikaansche autoriteiten op zich heeft genomen. Hij gaf te kennen, dat zijn taak hierin* bestaat, dat hij de algemeene richtlijnen voor het optreden toepast in overeenstemming met de beginselen van maarschalk Lyautey. Terwijl Darlan zich richtte tot de soldaten van het Fransche koloniale rijk, zei hij, dat hij hun als aanvoerder een'man gaf, die zeer geacht was, namelijk generaal Giraud. PRIJS DEZER COURANT: Voor s-Gravenhage bil vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerüd’’, „De Nieuwste Mode’1. „Kol. Bijbl.’' en „Letterk. Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. «.20 x. Modebl. ƒ3.95. Bultenl. ƒ945. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 tr. p. p. 10 c. Op zijn reis naar den Haag heeft mi nister dr. Göbbels, bij het passeeren van de Grebbelinie van de gelegenheid gebruik gemaakt, om aan de rustende Duitsche en daten een krans in de Duitsche kleuren, neer te leggen. De krans werd als eere- wacht geflankeerd door een lid van de Hitlerjeugd en een lid van den Nationa- len Jeugdstorm, een mooi symbool voor den gemeenschappelijken wil der jonge generaties van de twee Germaansche broe dervolken om elkaar over de graven van het verleden de hand te reiken in onwrik baar vertrouwen op de eindoverwinning van het nieuwe Europa. reletoon 116300 (zavan lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzeratr. 319, Tel. 5S0310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E. 0. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem! 3 Tel 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 20 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Tijdens plaatselijke gevechtshandelingen in het Westelijk deel van den Kaukasus sloegen Duitsche troepen vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval ge steund door sterke formaties vliegende artillerie terug naar hun aanvankelijke stellingen. In het gebied van Alagir en ten Oosten van Mosdok mislukten herhaalde vijan delijke aanvallen door den waakzamen afweer van onze troepen, die 2 vrij zwakke gevechtsgroepen van den tegenstander vernietigden. In Stalingrad veroverden stoottroepen enkele huizenblokken. Vijandelijke tegen aanvallen mislukten. Aan het Donfront zijn Roemeensche en Duitsche troepen in hevige gevechten ge wikkeld door sterke vijandelijke pantser en infanterie-aanvallen. Duitsche en Italiaansche verkennings- troepen hebben in de Cyrenaica eenige vijandelijke gepantserde verkenningsvoer. tuigen vernietigd, Benghasi werd nadat ane militaire installaties waren vernield volgens de plannen ontruimd. De lucht macht viel voortdurend Britsche auto* colonnes aan. In het grensgebied tusschen Algiers eft Tunis viel vliegende artillerie met zicht baar succes vijandelijke voorhoeden en Gaullistische formaties aan, die onzen op* marsch poogden tegen te houden. Motortorpedobooten voeren in den nacht van 18 op 19 November naar de Britsche kust Zij brachten van sterk beveiligde convooien 4 koopvaardijschepen van teza men 9000 brt tot zinken. Aan de Nederlandsche en Noorsche kust verloor de Britsche luchtmacht tijdens aanvallen, die in militair opzicht zonder uitwerking bleven, 5 vliegtuigen, waarvan 3 door luchtdoelartillerie der marine, Een Het Eikenloof uit handen van den Führer. De Führer overhandigt het Eikenloof, behoorende bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis, aan den zwaargewonden Generaal-Majoor Bruno Ritter von Hauenschild, commandant van een pantserdivisie. (Hojjmann) Het „Deutsches Theater in den N ieder - landen" heeft gisteravond zijn poorten ge- i opend Aan de geschiedenis van onzen eerbiedwaardigen Stadsschouwburg is een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Tal van vooraanstaande Duitsche en Nederlandsche persoonlijkheden woonden dezen openingsavond bij, Van de aanwe- zigen noemen wij in de eerste plaats Rijksminister dr. Göbbels, voorts den Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss- Inquart en als vertegenwoordiger van den Wehrmachtbefehlshaber den generaal der infanterie Reinhardt. „De Führer heeft het Rijk zijn kracht hergeven, opdat het uit de volheid zijner macht nieuwe monumenten bouwt voor zichzelf en zijn grootheid. Daarom gaat de strijder met den zanger en de zanger be geleidt den strijder”. In den geest van deze woorden, ontleend aan de rede van den Rijkscommissaris, is het Duitsche Theater in Nederland zijn arbeid begonnen. Terwijl de Duitsche Weermacht met de verbonden troepen het Bolsjewisme neer slaat en in den strijd tegen de Amerikaan sche zelfoverschatting de Europeesche vol ken tot elkander brengt, vinden de ver tegenwoordigers der Duitsche cultuur kracht, tijd en gelegenheid om in den geest van den Führer ook de geestelijke waarden tot hun recht te doen komen. De gedachte een Duitsch Theater in Neder land op te richten is werkelijkheid ge worden, zoo ging de Rijkscommissaris voort- Thans is het werk voltooid het zal on der de tegenwoordige omstandigheden in de eerste plaats aan onze soldaten vreugde en stichting brengen. Met voldoening maak ik gewag van de groote belangstel ling. welke reeds de Aankondiging van dit theater niet alleen in Duitsche kringen, zooals vanzelf spreekt, maar ook in Ne derlandsche kringen heeft gewekt. Onze verwachtingen zijn niet gering. Ik zeg allen dank, die mij bij de ver wezenlijking van dit plan geholpen en al dus de uitvoering er van mogelijk gemaakt hebben. Dit geldt in de eerste plaats u, waarde partijgenoot dr. Göbbels. Uw toe stemming en medewerking en de hulp van de naar uw plannen handelende medewer kers aan uw ministerie, vormden en vor men de innerlijke grondslagen voor de geslaagde oprichting van het „Deutsches Theater in den Niederlanden”. Dat gij echter persoonlijk voor de openingsvoor stelling heden naar ons gekomen zijt, niet, tegenstaande in deze dagen in bijzondere mate op u de volle verantwoordelijkheid rust voor de politieke meeningsvorming van het Duitsche volk, gevoelen wij allen als een onderscheiding en vervult ons met bijzondere vreugde. Ik zeg voorts dank aan alle instanties van Partij, Weermacht en Staat, die mij met inzicht geholpen hebben bij de waar lijk niet gemakkelijke taak, in dezen tijd en onder de gegeven omstandigheden een schouwburg in te richten. Ook zeg ik dank aan alle medewerkers van mijn com missariaat, die bij de uitvoering betrok ken zijn geweest, voor hun steeds betoon de trouwe medewerking en ik wend mij voorts tot de onder leiding van intendant Nufer staande schaar van kunstenaars, om hun te zeggen, dat wij hun reeds nu dank baar zijn voor hun komst en dat we hun voorstellingen met even groote aandacht als belangstelling zullen volgen. Wellicjit wekt het bij den een of ander, die onzen levensstijl niet kent, verbazing, dat wij ons op een oogenblik, dat weer eens een der befaamde en nog nooit in vervulling gegane keerpunten van dezen oorlog moet heeten, bezighouden met een zoo veeleischend kultuurwerk als de op richting van een schouwburg nu eenmaal is. Allen mogen gerust zijn; ook de uit voering van deze plannen geschiedt bij een beschouwing van den toestand, welke even onsentimenteel is als zij getuigt van politieken werkelijkheidszin. Wij nemen de Amerikanen volstrekt au sérieux daar, waar zij au sérieux genomen kunnep wor den. Dat zijn niet de kunstjes met getallen 21-ll-’42, 10 uur, Groningen, Concert» huis, Poelestraat. 16 uur, Leeuwarden, Huize Breedstraat. 10 uur, Amsterdam, School Maan: 20 Nov. onder 5.03 v.m., op 4.09 n.m.; 21 Nov. onder 6.12 v.m., op 4,35 n.m. 22 Nov, V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m, en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZI&ENVERVOER (Ziekendienst t Den Haag) No. 115995. ■to»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»? I i'««««««««««««««««««««««<«««««<««««««««««««t««««««««««««««<^ t1 - Voor de komende week zijn de vol gende bonnen voor de gebruikelijke hoeveelheden aangewezen: A en B Brood l Beschuit J A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Taptemelk Rookartikelen heeren In verband met de bepaling van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, volgens welke winkelzaken niet verplicht zijn op andere uren dan van 1017 uur open te zijn, zal het electriciteitsrantsoen voor verlichting in winkels van 75 pCt op 65 pCt. worden teruggebracht. Eveneens zullen de rantsoenen gas en electriciteit van hotels, café’s en restau rants worden teruggebracht op 65 qCt van het verbruik in 1940. zujks in aan sluiting op de voor deze bedrijven voor geschreven beperkingen: ten aanzien van de uren, gedurende welke warme maal tijden mogen worden geserveerd. Overi gens moge nogmaals de aandacht worden gevestigd op het onlangs gepubliceerde verbod om gas en electriciteit te verspil len. Hierbij dient in de eerste plaats te worden gedacht aan lichtreclames in étalages, hallen, tunnels, stationsgebou wen enz. Deze zijn verboden. Verder ga ieder in zijn bedrijf of woning na, of nog gas of electriciteit wordt verbruikt zon der dat dit strikt noodzakelijk is. Elk zoodanig onnoodig verbruik valt onder het verbod van verspilling en dient dus te worden nagelaten. van een Roo'sevelt, doch wel de te ver wachten gevolgen van een aanmatigende naïveteit waarmede deze menschen zich Gode gelijk wanend stellen tegenover de inderdaad niet zeer succesvolle opvoeders uit hun bakermat en deze willen beschool- meesteren. Wij wisten, dat in het verloop van deze oorlogsgebeurtenissen tenslotte eens ook nog de Amerikanen zouden komen en wij zijn bereid onze bijdrage t» leveren voor een wereldhistorische les. Maar dat ver hindert ons geenszins onder alle omstan digheden onze kultureele taak vast te stel len en deze te vervullen. Dat geeft ons Juist de innerlijke rust en kracht, dat wij weten, dat een humanisti sche of zelfs een liberale orde ook in Ame rikaansche overdrijving en verdraaiing, evenmin als een verdeeling der mensche* lijke samenleving in confessioneele groe pen heden nog in staat zijn de gemeen schapsbetrekkingen der volken van het Avondland tot een harmonisch evenwicht te brengen. Dat kunnen nog slechts die krachten, welke de ziel zijn van het nieuwe Europa. Zouden deze vervallen, dan zou na kortstondige tactische succes sen dit continent geen werelddeel meer zijn, doch een aanhangsel van de Eurasi- scha landmassa, een prooi van het bolsje wisme. Op den bagagedrager van den sterken arm. De politie is niet alleen boe man. integendeel, is het noodig, dan stelt hij alles in het werk om ieder be hulpzaam te zijn. Een meisje, dat haar enkel verzwikte, gaat op den bagage drager mee naar den dokter. (Sehhnmelpenntnfrh-SmU) Blijkens de maandcijfers van het Statis tisch Bureau der gemeente was het totaal aantal inwoners van den Haag op 1 Sep tember 1942 521113 (243020 mannen en 278093 vrouwen) tegen 518321 op 1 Sept. 1941. 1 Augustus j.l. bedroeg het totaal aantal inwoners 520735 en op 1 Juli jj. 520593. A A Winterhulp heeft de mededeellng ont vangen, dat ook de Philipsfabrieken haar gift dit seizoen belangrijk verhoogd heb ben. Werd het vorige jaar ƒ277.800 ge schonken, thans is niet minder dan ƒ350.000 toegezegd. Dit prachtige ^edrag zal aan Winterhulp worden uitgekeerd in zes maandelijksche termijnen, waarvan de eene inmiddels ontvan/en is. Moge d«4 voorbeeld door velen gevolgd worden; laat allen hun gift verhoogen, opdat hun bijdrage een offer wordt. Een offer in het belang van onze eigen Nederlandsche I volksg en oaten. Naar het D.N.B. meldt hebben in Sta lingrad Duitsche stormtroepen eergisteren nieuwe terreinvoordeelen bevochten. „Het gevaar voor Stalingrad wordt van dag tot dag acuter”, zoo meldt de Moskou- sche correspondent van de „Daily He rald”. De kleine afdeelingen. waarmede de Duitschers steeds verder oprukken, zijn in haar gevechtskracht niet te onder schatten. Deze nieuwe Duitsche methode, om den resteerenden tegenstand in Sta lingrad zelf te breken, heeft veel meer voor dan men wellicht aanneemt. Voor de sovjets wordt de toestand nog bemoeilijkt door de omstandigheid dat drijfijs op de Wolga de ravitailleering van den tegen over liggenden oever sterk belemmert. Wij gelooven echter, dat tyet niet in de bedoeling der Voorzienigheid ligt, dat Europa als uitsluitend schepper en drager van alle kuituur van het blanke ras op aarde verdwijnt, en daarom weten wij, dat wij overwinnaar zullen blijven. En wat voor de een onrust beklemd heid beteekent, is voor den nationaal- socialist slechts aanleiding tot verhoog- den levenswil en beweging, n.l. den strijd. Deze is de vader van alle ontwikkeling. En zooals zich in den veldtocht tegen het bolsjewisme reeds de Oostelijke helft van Europa duidelijk en bewust in het door het Rijk geleide front heeft geschaard, zoo klopt het lot thans aan het geweten van de Europeanen in het Westen. In den strijd .tegen het bolsjewisme heeft de Führer een beroep gedaan op het geweten van Europa, in de afweer van de Anglo- Amerikaansche aanvallen, zal Europa ont waken en zich vereenigen in een zinrijke gemeenschap, waarin elke Europeesche natie haar plaats zal innemen op grond van haar kultureele vermogen, haar mili taire sterkte en haar economisch presta tievermogen voor deze Europeesche ge meenschap. Is het doel van deze worsteling een wer. keljjk Europa te verkrijgen, zoo is de be doeling van den oorlog onze vrijheid te veroveren, niet in de liberale beteekenis, dat ieder naar zijn w e n s c h kan leven, maar zooals wij die vrijheid zien, dat ieder naar eigen aard leeft en zich laat gelden door tucht in zijn houding en vrij heid in zijn ontplooiingen. In dezen zin is onze kuituur niets anders dan de totale weergave van alle schep pende krachten, welke in ons volk leven en het beslissende beginsel van onze kultuur-opvatting is, dat elke echte kul- tuurprestatie slechts kan komen uit den bodem en uit het volk en dat zij daarom ook weder verpliching heeft jegens het volk. Uit deze bron heeft eens de kunst beoefening der in één Rijk verbonden Duitschers en Nederlanders geput om hoogtepunten in hun artistieke scheppin gen te beleven. Zoo voltrekt zich al ons denken en han delen naar de wèt van de rasechte ge meenschap, welke alleen de hoogste moge lijkheid biedt, maar ook de hoogste ver plichting beteekent. Alle plannen echter zijn slechts stuk- yterk, zij krijgen eerst volle beteekenis, wanneer zij worden ingeschakeld in den dienst van het groote genie, dat de Voor zienigheid in dezen tijd van beproeving ons volk en Europa geschonken heeft Daarom is ons denken en ons handelen steeds tevens een gelofte van trouw aan den man, die als onze eerste Staatsman, onze grootste veldheer, en onze voornaam ste kultuurdrager, ons lot leidt en vormt De Führer heeft het Rijk zijn kracht hergeven, opdat het uit de volheid van zijn macht nieuwe monumenten bouwt voor zichzelf en zijn grootheid. Daarom gaat de strijder met den zanger en de zanger be geleidt den strijder Deze taak is naar mijn wensch en opdracht ook aan het „Deutsches Theater in den Niederlanden” gesteld. Toen de Rijkscommissaris in de loge had plaats genomen, naast Rijksminister Göb bels, hief dirigent Wilhelm Franzen den dirigeerstok. Over de eigenlijke voorstel ling laten wij thans, onzen muziekmede werker, den heer J. C. Manifarges aan het woord: De Duitsche Opiera is toondichterlijk en als uitvoerend instituut een kunstver schijnsel van den eersten rang Het volle digst valt dat waar te nemen (schrijver dezes deed het sinds veertig jaar) in het land van oorsprong zelf. De buitengewone prestaties, die dooi- het ideëele streven in zoowel groote als kleinere steden bereikt werden, beteekenen een kunstuiting van waarlijk hooge muzikale cultuur. Maar ook eldprs heeft men deze beteekenis kunnen beseffen. In Holland gaf o.a. menige op voering der Wagner-vereeniging daartoe gelegenheid. En thans weer is op overtui gende wijze gedemonstreerd, door het ge zelschap, dat als onderdeel van het „Deut sches Theater in den Niederlanden” een voorstelling van Mozart’s „Don Giovanni” PRIJ8 DER ADVERT.i 1-11 m.M (5 rog.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 21 m.M. (10 rog ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.57^ Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br bur. d. bl.” 10 c meete Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. breid, teneinde hem in staat te stellen, in deze tragische oogenblikken die Frank rijk doormaakt, de noodige maatregelen te nemen. Voor alle Franschen, zoo besloot Pétain. bestaat er slechts één plichtTe gehoor zamen en wel slechts aan één regeering. n.l. die aan welker hoofd ik de eer heb te staan en slechts aan één vaderland Frankrijk. Spaansche ambassadeur bij Huil Gistermiddag heeft minister Cordell Hull den Spaanschen ambassadeur te Washington, Gardenas ontvangen. Na afloop der bespreking weigerde Gardenas zich hierover uit te laten. Hij zeide slechts, dat de, Spaansche politiek is ge richt op het handhaven van de neutrali teit. In welingelichte kringen te Berlijn noemt men, meldt S.P.T., de operaties van generaal Rommel van de laatste dagen, waarin het hem is gelukt zich voortdu rend van zijn tegenstanders los te ma ken, een schitterend voorbeeld van de zoo moeilijke oorlogstactiek van het uitwijken. Rommel is het gelukt, alle pogingen der Britten, om hem van zijn achterwaartsche verbindingen af te snijden, te verijdelen en zijn leger gevechtsklaar te houden. Ook de laatste poging der Engelschen, om Rommel thans in de landtong van Beng hasi af te snijden, is mislukt. Hierdoor heeft het 8ste Britsche leger, zoo oordeelt men te Berlijn, geen mogelijkheid meer, om de strijdkrachten van Rommel, die meer naar het Westen uitwijken, in te halen. Thans blijkt, dat het den Engel schen bij hun achtervolging aan benzine en wapens ontbreekt, welke omstandig heid het Rommel heeft mogelijk gemaakt, de stellingen te bereiken, die hij van te voren hiervoor heeft uitgekozen. Het ge bied van Benghasi is overigens voor de verdediging zeer ongeschikt daar de ver dedigingslinies geen terreinvoordeelen bie den, daar deze in de woestijn moeten uitloopen, hetgeen een omsingeling zal vergemakkelijken. Tenslotte wordt in Ber- hjnsche militaire kringen verklaard, dat de achterhoede van Rommel, die vrij sterk is, de slechts aarzelend volgende tegen stander heeft kunnen ophouden. Ook het werk van de Duitsche en Italiaansche pio niers, dat bestond uit het vernielen van militaire verdedigingswerken, straten en wegen en het aanleggen van mijnenvelden, heeft den Engelschen bij hun achtervol ging ten zeerste bemoeilijkt. Volgens de bij hot Opperbevel van de Duitsche Weermacht ontvangen berichten is het ook op 18 Nov. den Britten niet gelukt, een verder stelselmatig terug trekken der Duitsch—Italiaansche achter hoeden te verhinderen. De door de ver bonden troepen verrichte uitgebreide vernielingen aan den kustweg en in het geheele wegennet in het gebied van El Machili stoorden het verdere oprukken der Britten. Duitsche vliegers vielen een convooi aan, dat door verscheidene lichte kruisers en torpedojagers beschermd werd en beschadigden een kruiser en een toroedojager ernstig. Britsche pantserstrijdkrachten die ten Westen van Derna optrokken, stieten op hardnekkig verzet van DuitschItaliaan sche achterhoeden, die versterkt waren door pantserwagens en de omsingelings- pogingen vam den vijand verijdelden, eigen toestel wordt vermist Vliegtuigen steunden het Duitsch—Ita liaansche pantserleger en bestreden ge motoriseerde vijandelijke colonnes met bommen en boordwapens. Talrijke vijan- delijke voertuigen stonden in brand. In Tunis hebben nog altijd geen noe- ■emwaardige gevechtshandelingen plaats gehad Slechts vijandelijke afdeelingen die verkenningen ondernamen aan de kust kwamen vlak aan de grens tusschen Alger ie en Tunis in contact met vooruit geschoven Duitsche afdeelingen. De Duit sche luchtmacht bombardeerde troepen- «meentraties en colonnes voertuigen van Amerikaansch Britsche strijdkrachten. Tevens werd ook de bestrijding van den vijandelijken aanvoer over zee voort gezet Onze duikbooten patrouilleerden voor de Marokkaansche kust en onder schepten vijandelijke convooitroepen. Bij den aanval op een convooi voor Casa blanca werd een vijandelijk ravitaillee- ringsschip door torpedotreffers bescha digd. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden opnieuw met goede uitwerking de haven werken van Bone. In een beschouwing over den strijd in Fransch Noord-Afrika schrijft de „Times”, dat de afloop hiervan voor een groot gedeelte zal afhangen, wie den „wedloop naar de vliegvelden van Tunis” zal win nen. Het is zeer belangrijk, of de Luft waffe of de Engelsche luchtmacht ze het eerst zal kunnen gebruiken. Een derge lijke race heeft zich ook indertijd in Noorwegen afgcspeeld. Hier heeft toen de Luftwaffe gezegevierd. Eerste gevechtshandelingen Te Berlijn wordt medegedeeld, aldus S.PJ„ dat 't tusschen vooruitgeschoven En. gelsche en Duitsche troepen in Tunis voor de eerste maal tot gevechtshandelingen is gekomen. Dit treffen heeft plaats gehad aan de kust in het grensgebied van Alge- rië en Tunis. Nadere bijzonderheden over het verloop der gevechten en de sterkte der troepen, die hieraan hebben deelge nomen worden in militaire kringen niet bekendgemaakt. Men legt er den nadruk «P, dat het nog geen gevechten op groote schaal kunnen worden genoemd. Maarschalk Pétain heeft gisteravond foor de radio een korte toespraak gehou den tot de Franschen van het moederland en van het koloniale rijk. Hij begon met te zeggen, dat Fransche ïeneraals. in dienst van een vreemde Mogendheid, zich tegen zijn bevelen ver zet hebben en hij wekte de officieren en soldaten van Fransch Noord-Afrika op. deze „onwaardige leiders” niet te gehoor zamen, Voorts wekte hij het geheele Fransche volk op, geen geloof te hechten ®an de berichten van de buitenlandsche Propaganda daar het eenige doel daarvan is, den weerstand van het Fransche volk te verzwakken. Zich tegen de door het staatshoofd verlangde discipline te ver zetten. beteekent verraad plegen In het kjang van Frankrijk, zoo vervolgde de Maarschalk, heb ik de bevoegdheden van het hoofd der regeering, Laval, uitge- heeft gegeven. Een uitmuntende keuze, dit werk, omdat het de rijkdommen aan toont, die Mozart’s genie buiten de erken de liefelijkheid en gratie bezit. Wel geeft de toondichter meestal in zijn opera’s die wonderbaarlijke mengeling van het ern stige en speelsche element, maar de na druk ligt hier toch op het eerste en het openbaart zich hier op tragische, ja zelfs romantisch-demonische wijze. En toch ge beurt dat met die hemelsche klaarheid en charme die het wonder van Mozart zijn en De Langemarck-opleiding Waalsdorper» weg 12, den Haag Ten onrechte beschouwen velen het Lan. gemarck-Studium als een school. Veel meer zou men het een opvoedingsinstituut kunnen noemen. Waar begaafdheid en ka rakter als voornaamste factoren bij de toelating gelden, is het duidelijk dat ook bij de opleiding met deze beide ten zeer ste rekening moet worden gehouden. Daarnaast wil het Langemarck-Studium zijn leerlingen niet slechts een typisch» vakopleiding geven, doch veelmeer een al gemeen wetenschappelijke en cultureel» ontwikkeling, die hen in staat stelt, later, toegerust met een perfecte beroepsoplei ding, als harmonisch gevormd mensch. zijn volk op een vooraanstaande plaats te dienen. Het leerplan van de Langemarck- opleiding omvat daarom naast-de normal» vakken als wiskunde, geschiedenis enz, een intensieve sportbeoefening en een uit gebreide cultureele en kaVakterlijke op voeding. Dit laatste wordt bereikt door het bezoeken van musea, concerten, opera's, enz. door het maken van reizen, door het organiseeren van avonden, waarop de leer lingen zelf blijk moeten geven van hun ar tistiek kunnen en door den gemeenschap pelijken omgang in het internaat geduren de den geheelen opleidingstijd. In een steeds terugkeerende afwisseling van ge hoorzamen en leiden leert de Langemarck- student daar de gemeenschap als hoogste levensuiting erkennen en bereidt hij zich voor op zijn toekomstige taak, niet alleen als vakspecialist, doch bovenal als mensch. Zoo zal hij eenmaal, als hij de vleugels uitslaat, en zijn eigen plaats zoekt, in den geest toch altijd door onverbrekelijke ban den met het Langemarck-Studium verbon den blijven, waar dit voor hem een bron van gedachten en gevoelens belichaamt, waaruit hij op elk oogenblik van zijn Ie- i ven de kracht kan putten, om zijn houding te bepalen tegenover de problemen, voor welke het leven hem plaatst. ft Dr. Wolfgang gen hebben een artistiek geheel van hoog gehalte mogelijk gemaakt. De solisten wa ren allen vcor hun taak berekend, al was het accent dat op stem of spel lag uiter aard verschillend. Hermann Uhde (Don Giovanni) en Sanders Schier (Leporello' voerden hun rollen uitnemend door en de eerste heeft in de titelrol het stuk wél weten te dragen Tycha Turlitaki. Erna Ferjerabend en Lehmbach waren als Anna, Elvira en Oktavio bekorend in de soli (de laatste niet het minst) zoowel als in de samenzangen. Met het terzet al» gemas- kerden, bereikten zij een mystiek in de stemming, die een der hoogtepunten van den avond is geweest. Jeanette Wenzel, (Zerline) en Greiner (Masetto) vormden een boeiende tegenstelling van fijn- en stevigheid, terwijl Jukowitsch indrukwek kend wa§ als Komtur en steenen gast?. Voortreffelijk heeft het koor geklonken evenals het orkest, dat van technische ont wikkeling en klankschoonheid blijk gaf onder Wilhelm Franzen, die het geheel met begrip en vaste hand leidde. En ten slotte heeft Ernst Rufer voor de ensce- neering uitstekende oplossingen gevon den, waarover men zeer voldaan kon zijn- Bovenal was het de harmonische samen werking waardoor het hooge artistieke peil is bereikt, een werkwijze die bij de Duitsche Opera zoo uitmuntend wordt ver staan. De voorstelling had groot succes. Vele malen zijn de medewerkenden voor het voetlicht moeten verschijnen. Er was een schat van bloemen. En in den eerstvolgen- den tijd herhaalt zich de gelegenheid om van Mozart’s „Don Giovanni” een diepen indruk te ontvangen. I-;''.’ V’ l> I r 1 t l

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1