1942. Maandag 23 November. VERDUISTEREN jo. 4.39 aar nam. tot 8.15 aar v.m. 5 j Maan: 23 Nov. onder 8.21 v.m., S 2 op 8.36 n.m.; 2* Nov. onder 9.21 j v.m., op 9.13 n.m. 2 Dec. L.K. Nachtdienst DÖKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 11636*; ig. Stadspatiënten no. *9 ZIEKEN VERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 118998. ..-w No. 18344. Afweergevechten bij Stalingrad Rede voor van i zeevarend Nederlanc en in het Dongebied Ir. Mussert Keuringen de van Wijzigingen En gelach oorlogskabinet Wijziging besluit bezetting- schaden UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN HET DOEL VAN DE GERMAANSCHE JEUGD f SuccesvoRe duikbootactie in Middellandscbe Zee voor de Waffen-S.S. en het Legioen „Wie met zjjn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis De benoeming van onderwijzend personeel Storingsvluchten boven Zuid- Duitschland Extra levensmiddelen enz. voor verwanten van frontstrijders Vliegvelden in N.-Afrika bestookt De bevoegdheden der politie Gevechten in Tunis Het innen van kleine geld vorderingen vergemakkelijkt Boter of rundvet op bon 58 k HAAGSCHE V I (S.S.P.K. AlUtadt-O.H.) ..Een BIJEENKOMST TE ROTTERDAM Wi A DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 22 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend V i V V v 2 COURANT ge net De oprichtingsvergadering van den Ka- meraadschapsbond der Nederlandeoho Politie. De Höhere SS und Poli zei» führer SS Gruppen führer und Genera 1- leutnarrt der Polizei Raufer complimen teert den Jeider van den Kameraad» eehajpbbond-maKxw de Boer. iPolygoon-MeyerJ BIJ onze vrijwilliger*. Zijn goed hu meur heeft hij niet verloren. Een arm vol met druivendie zulleit hem best smaken. Amerika en Fransch West-Indië Te Washington wordt officieel medege deeld. dat tusschen de Amerikaansche regeering en den gouverneur der Fran- sche Antillen, admiraal Robert, een ver drag is geteekend. waarin o.a. wordt be paald, dat de Fransche Antillen, waar onder Martinique, hun neutralen status zullen bewaren. - zetten de aan- Moermansk-spoorweg Duitsche stad veroorzaakten brandbom men geringe schade. De Engelschen ver loren bij deze acties volgens de tot dus- ■><W ontvangen berichten 8 vliegtuigen. Evacuatie van vrouwen en kinderen uit Italiaansche steden S.P.T. meldt uit Rome* Het Italiaansche ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft nauwkeurige aanwijzingen gepubli ceerd om de vrijwillige evacuatie van vrouwen en kinderen uit steden, die in verband met luchtaanvallen gevaarlijk gelegen zijn, soepeler te dqen verloopen. Fascistische partij-instanties zullen bij deze evacuatie hulp bieden. „Zoolang er een Nederlandsch volk bestaat, zoolang zal er gevaren worden” i «v PRIJS DEZER COURANT: Voor s-Gravenhage bij met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl. £3.18. Fr. p. p. met Mpdebl. t. ModebL ƒ3.98. Buitenl. 9.<5. Het SS-Ersatzkommando deelt on» mede, dat vrijwilligers voor de Watten» SS en het Legioen sich op onderstaande data b(j de genoemde adressen kunnen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geve», tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tjjdens de keuringen voor de Watten» SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 24- ll-’42, 10 uur, Amersfoort, Dienstge» bouw, Leusderweg. 25- ll-’42, 10 uur, den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. leietoon nwuu usven lijnen) BDxtfiAUX: WAGENSTRAAT 85—37 U‘ro N®. muu Bijkant. Schev. Kelzeretr. 319, Tel. 880310: Fil.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, O ran Jol. 3, Tal. 119461 Voorb., Boekh. H. E. O. Ruys, Heerenetr. 121, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tel. Een Marxist is er nog niet achter Hedenavond om 19 uur sprtekt Max Blokzijl over Hilversum I in zijn politiek weekpraaije over het onderwerp: Marxist is er nog niet achter”. Duitsche pantsergrenadiers tijdens de be storming van dé voorstad Barrikady van Stalingrad. Pantserafweergeschut wordt naar voren gebracht. (PK Herber-O.-H.) De tentoonstelling in den Haagschen Dierentuin waarin een overzicht wordt gegeven van hetgeen door de N.S.V., in samenwerking met den N.V.D. tot stand is gebracht. Tijdens den rondgang door den Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss-Inquart. Van links naar rechtsGeneral-Kommissar Hauptdienslleiter Schmidt, Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss-Inquart en W, Meiller, Beneichsleiter. (Palygoon^Zeylemaker). .1 Installatie Gebietsfiihrer Blomquist In de feestelijk versierde zaal van den Dierentuin, vond de installatie plaats van Gebietsführer Blomquist als chef der Befehlsstelle Niederlande ’der Reichsju- gendführung. Deze plechtigheid werd bij gewoond door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart. Het muziek corps van het Gebiet Dusseldorf opende de bijeenkomst met plechtige klanken. Na het gezamenlijk zingen van het lied „Ein junges Volk steht auf” gaf de Stabsleiter der Befehlsstelle, Bannführer Voss, de op. dracht, die hij had vervuld sedert dr. Lindenburger onder de wapenen was ge. roepen, aan Stabsführer Möckel terug. De leider van 'het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt en Stabsführer Möckel schilderde in hun Woorden het groote gebeuren van onze dagen op pak kende wijze, om de jeugd aan haar hoo- gen plicht te hêrinneren. Cripps minister voor Vliegtuigproductie Reuter meldt, dat Sir Stafford Cripps uit het oorlogskabinet is getreden en mi nister voor de Vliegtuigproductie wordt. Zijn plaats in het oorlogskabinet zal worden ingenomen door Herbert Morri son. die zijn functies van minister van Binnenlandsche Zaken en van Openbare Veiligheid behoudt. Eden wordt woordvoerder der regee ring in het Lagerhuis, doch blijft minister van Buitenlandsche Zaken, Kolonel Llewellin is benoemd tot per manent minister voor Oorlogsleveranties in Washington. Kolonel”' Oliver Stanley volgt Lord Cranborne op als minister van Koloniën. Laatstgenoemde w<»dt Lordzegelbewaar- der, doch geen lid van het oorlogskabinet. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van Financiën, van Binnenlandsche Zaken van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en VisscherijA inhoudende een wijziging van het besluit op de bezet- tingschaden. Daarin wordt art 5 van het besluit op de bezettingschaden vervangen door een nieuw artikel, volgens hetwelk bezettingschaden ook aldus kunnen wor den afgewikkeld, dat een daartoe door den secr.-gen. van Financiën aangewezen in stantie het desbetreffende goed, op de wijze, door den secretaris-generaal van Financiën te bepalen, hetzij door minne lijke regeling, hetzij door vardering, in eigendom, of gebruik op grend van het al gemeen vorderingsbesluit van de eigena ren of gebruikers overneemt. Aan de schadevergoeding wordt in geval van beschadiging van het goed ten grond slag gelegd de staat waarin het goed on middellijk voor de beschadiging verkeerde. In geval van een bovenbedoelde vorde ring, stelt de secr.-gen.’ van Financiën de aan belanghebbende toekomende schade loosstelling -vast. De secr.-gen. regelt ook de procedure voor de schade-vaststeliing geloopen nacht, naar het neemt, storingsvluchten PRIJ8 DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65. «Um m.M. m. tot 21 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs, RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ tr. p. p. 10 et. KI. Adv (in halve opj.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. Z0.48>Adv. „Br. bur. v, d. bl.” 16 c. meer In ’t heden verschenen Verordeningen blad is opgenomen een instructie van den secr.-gen. van Opvoeding. Weten schap en Kultuurbescherming, houdende wijziging en aanvulling van het besluit betreffende benoeming en ontslag van onderwijzend personeel aan gemeentelijke en bijzondere scholen De aanvulling houdt o.m. een nieuw artikel in, waarin bepaald wordt, dat een benoeming slechts van kracht is, wanneer den benoemde bij zijn benoemingsakte door de tot benoe ming bevoegde autoriteit een schrifte lijke verklaring wordt uitgereikt, waar uit blijkt, dat- ten aanzien van zijn be noeming de voorschriften van voorgaande artikelen zijn nageleefd Voorts is in de instructie aangegeven, in welke gevallen op dezelfde wijze als bij de ’benoeming van een leerkracht in vasten dienst, wordt gehandeld bij de benoeming van een tijdelijke leerkracht. Wanneer de leerkracht niet met inachtneming van de bepalingen van het besluit is benoemd, is het haar v^-boden onderwijs t« geven De uitreiking van voedings-, groente en aardappelkaarten' voor de 13e periode en inlevering van schoenepformuiieren vindt morgen plaats van 9.3017 uur in de lokalen Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Lsd.) voor de letters: T, U en Va t.m. Ve. Tegelijk vindt de verstrekking van vitamine D-tabletten plaats aan kinderen en a.s. moeders, behalve voor Loosduinen.’ waar de uitreiking 30 Nov. in lokaal Alidastraat 73 geschiedt. Het hoofdkwartier van generaal Ander son deelt mede, dat in den loop van Zon dag heftig om een haven is gevochten. Deze Haven ligt op 40 km. afstand van Tunis. De Duitsche luchtsrtrijdkrachten ontplooien hier een zeer groote activiteit. Van Amerikaansche zijde zijn echter Zon_ dagavond een aanzienlijk aantal zware bommenwerpers in den strijd .geworpen. •Britsche vliegtuigen hebben in den af- D.N.B. ver- boven Zuid- Duitschland gemaakt. Slechts in één Zuid- Een bewijs van berechtiging kan ook aan Voorkomen van strafbare feiten en an dere politiemaatregelen. De ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie kunnen ter voorkoming van strafbare feiten: personen naar een politiebureau geleiden en daar voor ten hoogste acht en veertig uren in verzekering stellen, elke plaats, die geen woning is, betreden en woningen binnen treden op algemeenen of bijzonderen last van den hoofdcommissaris van politie of in gemeenten, waar geen hoofdcommissa ris is, van den burgemeester. Deze be voegdheden kunnen ook hier niet worden uitgeoe/end met betrekking tot bovenom schreven brieven of mededeelden. 'een onder 3 of 4 j^noemden persoon op vgrzoek worden uitgereikt. Op het verzoek om uitreiking van een bewijs van berechtiging beslist de „Für- sorgeoffizier der Waffen S.S. in den Nie- derlanden”, wanneer de verzoeker of diens verwant deel uitmaakt of laatstelijk deel uitgemaakt heeft van de Waffen-S.S.” of van het Vrijwilligerslegioen Nederland. In andere gevallen de „Amtliche Deut sche Beratungsstelle in den Niederlan- den”, tot welker gebied het ten opzichte van den verzoeker bevoegde distributie- bureau behoort. Tegen een afwijzende beslissing kan de verzoeker binnen twee weken na de mede deel! ng van de beslissing een bezwaarschrift indieryn bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missar is-genera al voor de openbare vei ligheid» ingeval de beslissing is gegeven door den .Jürsorgeoffizier" en bij den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) in geval de be slissing is gegeven door een „Beratungs stelle”. Tegen deze beslissingen staan geen rechtsmiddelen open. De Rijkscorfimissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor bestuur en justitie) kan op ver zoek een bewijs van berechtiging ook uit reiken aan een persoon of aan den ver want van een persoon, die niet hierboven is genoemd, Voor het geval dit wegens bij zondere redenen billijk voorkomt. Hij, die ter verkrijging van een bewijs van be rechtiging onjuiste opgaven verstrekt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden of met een dezer straffen Deze verordening treedt heden in wer king. yuvi u<l uupniu rit a.i 1 w», v rxaiiiwviu, au, w, uü nviiiii^ uuuuauiu<71|||, P», 3302,63; Boekh. J. B. v. Beter* |r„ Therealastr. 108*, Tel. 772*4*; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 -1, 1 1* j 1 'j.1.l j. ju.l.. 'ui jesBsseB-- In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende aanvullende distributie van levensmiddelen, genotmiddelen' en kolen. Hierin wordt o.m. bepaald: Een bewijs van berechtiging op grond van deze verordening kan op verzoek wop. den uitgereikt aan den verwant van een persoon, die 1) deel uitmaakt van de Duitsche Weer macht, de „Waffen SS”, het Vrijwilligers Legioen Nederland, het „Nationalsozialisti- sche Kraftfahrkorps” of den Rijksarbeids- dierist. - 2) gesneuveld of vermist is. terwijl hij deel uitmaakte van een onder 1 ge noemde formatie, 3) gewond of ziek werd, terwijl hij deel uitmaakte van een onder 1 genoem de formatie en derhalve met, een müitaire inyaliditeitsverklaring uit de formatie werd ontslagen. 4) ten minste zes maanden deel uit maakte van een onder 1 genoemde for matie en daaruit eervol werd ontslagen. Verwant in den zin van deze verorde ning as 1) de echtgenoote, de wettige, de er kende en de geadopteerde kinderen, als mede de stiefkinderen van een in, lid 1 genoemden persoon. 2) de ouder van een in lid 1 genoem den persoon, met wien deze voor zijn deel uitmaken van een in lid 1 genoemde formatie in gezinsverband heeft geleefd, of in wiens onderhoud deze voor zijn deel uitmaken van deze formatie geheel of ten deele heeft voorzien, 3) de broers en zusters van een in lid 1 genoemden persoop. met wie deze voor zijn deel uitmakep van een in lid 1. ge noemde formatie in gezinsverband heeft geleefd en. In wier onderhoud deze voor zijn deel uitmaken van deze formatie ge heel of ten deele heeft voorzien. In het gebied van Naltsjik maakten Duitsche en Roemeensche troepen bij succesvolle aanvalsgevechten in het berg achtige terrein een groot aantal voertuigen en oorlogstuig buit Twee groepen-vijan- delljke strijdkrachten werden in den Terek-secter omsingeld e.i vernietigd. Een eigen aanval trol den vijand in de flank en berokkende hem zware verliezen. In het gebied ten Zuiden van Stalin grad en in de groote bocht van den Don duren de verbitterde afweergevechten voort. Duitsche en Roemeensche trqepen maakten bij een tegenaanval 600 gevan genen en vernietigden 25 tanks36 an dere bolsjewistische tanks werden op 20 en 21 November door een gepantserde divisie stukgeschoten. Duitsche en Roe- meensche luchtetrijdkrachten steunden de eigen troepen en brachten den vijand in mphoudelijke aanvallen op gereed etiinde tanks, formaties infanterie, ont ladingen vn colonnes van voertuigen zware verliezen toe. In’Stalingrad werden bij acties van Xormtroepen opnfcuw zwaar versterkte Iteunpnnten veroverd en op een andere plaats aanvallen der bolsjewieken afge- alacen. J Bij Woronesj werd een sterke vijande- Kke stoottroep in de pan gehakt. Plaat- aeliikc aanvallen van den vijand ten Zuidooctrn van het Tlmenmewr mislukten in verbitterde gevechten. Pogingen om de Newa over te steken stortten m het geconcentreerde Duitsche artillerievuur ineen. Duikborpmcn w erpers vallen op den de Cyrenaica wederzijdsche leven- disc activiteit van verkenningstroepen. De eigen bewegingen verloopen volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen bombar deerden overdag en 's nachts vliegvelden, waarop vele vliegtuigen stonden in het Algerijnsche kustgebied alsmede de ha vens van Bougie en Philippeville Een Duitsche duikboot plaatste in de Middel landscbe Zee 3 treffers op een formatie slagschepen die door een vliegtuigmoe- derschin en kruisers beschermd werd. Dezelfde duikboot! torpedeerde van een convooi 2 vrachtschepen en een torpedo jager. In het heden verschenen Verordeningen blad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van Justitie en van Binnenlandsche Zaken betreffende uit breiding van de bevoegdheden van de po- litie. Met betrekking tot de opsporing van strafbare feiten wordt daarin bepaald, dat behalve de ambtenaren, bedoeld in ar tikel 141 van het wetboek van strafvor dering alle ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie daarmede belast zijn. Het binnentreden van woningen en in beslagnemen van voorwerpen. Deze amb tenaren kunnen ten behoeve van de op sporing van strafbare feiten te allen tijde iedere plaats betreden. Woningen mogen tégen den wil van den bewoner slechts worden betreden in tegenwoordigheid van een hulpofficier van Justitie of op vertoon van een algemeenen of bijaonderen schriftelijken last, in een bepaalde zaak gegeven, van den officier van Justitie of een hulpofficier, ofwel op vertoon van zulk een last, niet in een be paalde zaak gegeven, van den officier van Justitie of van den hoofdcommissaris van politie of, in gemeenten, waar geen hoofd commissaris van politie is, van den burge meester. Het recht tot het binnentreden van wo- ningen sluit de bevoegdheid in om de wo- ningen en de zich daarin bevindende voor werpen te doorzoeken. De ambtenaren kunnen in omschreven 1 gevallen tot inbeslagneming van daarvoor 1 vatbare voorwerpen overgaan. Voor zoo ver zij hulpofficier van Justitie zijn, kun- nen zij bij dringende noodzakelijkheid ook buiten deze gevallen, tot inbeslagneming overgaan. Kan het optreden van een hulp officier niet worden afgewacht, zoo heeft bij dringende noodzakelijkheid ieder ander ambtenaar van Rijks- en gemeentepolitie gelijke bevoegdheid. Hij, die zulk een voorwerp onder zich heeft, is verplicht dit op eerste aanmaning te yertoonen bf uit te leveren. De voor schriften van dit artikel zijn niet van toepassing op brieven of mededeelingen, welke aan de post, de telegrafie of aan een andere instelling ven vervoer zijn toe vertrouwd ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME. 22 November. (Stefani.) Aan vallen van de Britsche luchtmacht op Tripolis veroorzaakten eenige schade. Van. de Libysche bevolking werden eenige personen gedood en gewond. Formaties van onze luchtmacht hebben tijdens een nachtelijken aanval me>t succes de haven La Valera gebombardeerd. Duitsche gèvethtsvliegtuigen hebben Biet succes vliegvelden in Fransch Noord. Afrika die bezet zijn door den vijand, invallen en talrijke op den grond Maande vliegtuigen in brand geworpen. In dc wateren ten Noorden van Philip peville heeft een duikboot onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Alberto Longhi een groot schip getorpe deerd en tot zinken gebracht, dat deel ttitmaakte van een krachtig beschermd eonvooi. S.P.T. meldt uit Londen: Het hoofd kwartier vstn generaal Eisenhower deelt tfficieel mede: De opmarsch van de Britsch—Ameri kaansche troepen in de richting van Bi- zerta en Tunis vindt langzaam doch ge- stadig voortgang. De kracht van den Duitschen weerstand en de voortdurende aanvallen van Stuka’s op de Amerikaan sche troepen bewijzen, dat de Asmogend. heden hier aanzienlijke strijdkrachten hebben geconcentreerd. De verliezen bij onzen opmarsch zijn aanzienlijk, wordt dan ook gemeld. Heden is in het Verordeningenblad een besluit van den secr.-gen. van Justitie verschenen, dat de bedoeling heeft de inning van kleine geldvorderingen te vergemakkelijken. Het besluit heeft een betrekkelijk lange voorgeschiedenis. Het vraagstuk is thans echter opnjeuw door den secretaris-generaal van Justitie ter hand genomen met het gevolg, dat een regeling tot stand kon worden gebracht, die, naar aangenomen mag worden, aan de verlangens van het bedrijfsleven zal beantwoorden. Verzoekschrift tot uitvaardiging van een dwangbevel: De gekozen constructie is in grove trekken de volgende: een schuldeischer, die een uit overeenkomst voortspruitende geldvordering tot een piaximum van 500 heeft, kan ter grif. 1 j Van Dinsdag 24 Nov. tot en met Zater dag 5 Dec. geeft elke der met .boter 58" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen, recht op het koopen van 125 gram boter Zij, die gedurende het tijdvak van 4 tot en met 7 Nov. j.l, de bonnen „boter 58” bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. schrift indienen tot uitvaardiging van een dwangbevel. Wordt door den schuldenaar tegen dit verzoekschrift binnen 14 dagen geen bezwaar aangeteekend, en acht de kantonrechter het verzoek niet onrecht matig of ongegrond, zoo vaardigt deze laatste het dwangbevel uit en doet dit, op ëen afschrift van het verzoekschrift stellen Het dwangbevel staat wat de ten uitvoerlegging betreft, gelijk met dê grosse van een vonnis en kan derhalve op de gewone wijze geëxecuteerd wor den. Aangenomen mag worden, dat in de meerderheid der gevallen de schulde. naar het niet op een executie zal laten aankomen, doch, indien eenmaal een dwangbevel zal zijn uitgevaardigd, eieren voor zijn geld zal kiezen en vrijwillig zal betalen. Indien bezwaar wordt aangeteekend te gen het verzoekschrift. Wordt tegen het verzoekschrift wél bezwaar aangeteekend, b.v. doordat de schuldenaar het in het verzoekschrift gestelde niet geheel kan erkennen, zoo verwijst de kantonrechter de zaak naar de gewone terechtzitting en Btaedt de normale kantongerechtsproce. dure in werking. Wat de bijzonderheden der nieuwe re. geling betreft, kan zonder bezwaar naar de verordening zelve verwezen worden. De voorschriften zijn in het algemeen zoo eenvoudig mogelijk gehouden. en de uitbetaling der schadeloosstelling. Tegen de beslissingen van den secr-gen. staat geenerlei voorziening open. Het besluit treedt heden in werking, met terugwerkende kracht tot 29 October 1942. honderden millioenen burgers daarachter. Het Amerikanisme wil. aldue spr., de ondergaande Britsche wereldmacht thans overnemen. Kapitalisme en communisme zijn loten van denzelfden stam, die wor- telt in het joodsche streven naar de «roote hilariteit de vraag 4 - indien HiUer het bolsjewisme niet had tegenge- houden Duymaer van Twist dat mis- sChien zou hebben gedaan met zijn Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm? De strijd om het behoud van Europa moet gestreden w-urden door alle Europeesche vojken. In dit front staan wij, Nationaal- Socialisten, met 15.000 van onze 60.000 mannen. Ik zal niet rusten, aldus Mus sert, voor ook alle anderen daar staan! (Landurig applaus.) Ir. Mussert besprak vervolgens den stand van den oorlog van zeemansstand- punt en betoogde, dat Middeilandsdhe Zee, Zwarte Zee, Noordzee en Oostzee feitelijk de vier Europeesche binnenzeeën zijn. Wanneer deze vier zeeën geheel door Europa worden beheerscht, is de oorlog voor ons afgeloopen. In de Noord zee ontbreekt daaraan nog de Engelsche kust, in de Oostzee alleen Kroonstad en Leningrad, in de Zwarte Zee het stuk kust tusschen Toeapse en Batoem en om de Middellandsche Zee wordt thans een felle strijd uitgevochten' Wanneer het zoover is zal er binnen Europa vrijhan del. vrij verkeer en vrije scheepvaart zijn, zooals thans binnen de Ver. Staten van Noord^Amerika. Een vliegtuigver- keersnet en een geheel gemoderniseerd en op veel grootere leest geschoeid spoorwegnet zal het verkeer te land be dienen. De Europeesche rivieren worden met elkaar verbonden en op de vier bin nenzeeën .zal een toenemend verkeer plaats vinden. Op Noord- en Oostzee zul len tallooze kleine motorbooten komen van 300 tot 1000 ton. De vaart op de Zwarte Zee en de Middellandsche Zee zal belangrijk toenemen, nu het Zwarte Zee gebied weer aan Europa is toegevoegd. Omtrent de vaart op Indië eti Oost- Azië weten wij niets. Bij de vaart op Afrika hebben wij Nederlanders een bij zonder belang. De oude banden met het Kaapland, met Transvaal en Oranje-Vrij- staat zullen weer aangeknoopt. worden, banden, die er zijn door de taal, door het bloed, door den godsdienst en de historische ontwikkeling. Komende tot den scheepsbouw betoog de ir. Mussert, dat wij daarvoor staal noodig hebben, dat wij in het Roergebied moeten verkrijgen, b.v. in ruil voor .onze groenten. Ir. Mussert schetste nogmaals de ko mende zes arbeidsgemeenschappen, waar in het Nederlandsche volk zal worden georganiseerd. De zeevarenden behooren bij het economische leven en dus in het Arbeidsfront. Hij kondigde daarop aan, dat de Beweging een aïdeeling Zeevaart heeft ingesteld, vallende onder de boofd- afdeeling Arbeidszaken van het Hoofd kwartier. Ir. Mussert besloot zijn aandachtig toegehoorde rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, met het doo- pen van de nieuwe afdeeling, die zal hee- ten „Nieuw Zeewezen”. „Zoolang er een Nederlandsch volk is. zoolang zal er gevaren worden. Wij houden zee!” De bijeenkomst werd met het-zingen van bet volkslied gesloten. werd Zaterdagmiddag een landelijke bij eenkomst van het „Zeevaartfront" ge houden, waarvoor uit alle deelen van het land, in het bijzonder uit de havensteden en kustplaatsen, groote belang stelling be stond. De leider van het Zeevaartfront, de heer A. Hessing. verzocht den aanwe zigen staande de zeelieden te willen her denken, die als gevolg van dezen oorlog een zeemansgraf hebben gevonden. Spr. herinnerde vervolgens aan de geïnter neerde Nationaal-Socialisten in Indië en beloofde hun een ontvangst bij hun terug keer zooals nog nooit een zeeman de thuishaven is binnengeloopen. (Applaus.) De heer Hessing bepleitte een grondige reorganisatie en centralisatie van de op-( leiding, waartoe samengewerkt zal moe ten worden met Jeugdstorm en Arbeids dienst. Spr. kondigde aan, dat de sociale belangen van den zeeman zullen worden behartigd in de onderbedrijfsgroep .koop vaardij" van het Nederlandsch Arbeids front, welke onder leiding van een zee man zal worden gebracht. Het Zeevaart front zal, wat den na am betreft, ophou den te bestaan en overgaan in de afdee ling Zeevaart van het hoofdkwartier der NSB. De leider van het Nederlandsch Ar beidsfront. de heer Woudenberg, gaf ver volgens een uiteenzetting, van wat het N.A.F. is en hoe het zijn doel zal be reiken. Rede ir. Mussert Hierop volgde het hoogtepunt van de bijeenkomst, n.l. de rede van Mussert, die begon met een terugblik op den eer sten wereldoorlog van 1914 tot 1918, toen de Nederlandsohe scheepvaart meer en meer ineenschrompelde en tenslotte van tijd tot tijd slechts een konvooi binnen kwam. Na 1918 is er een géAveldige op bloei gekomen, waarin zeer moderne en zeer solide schepen op Indië en Amerika voeren. Typisch voor den modernen tijd kwam toen plotseling het kustvaarttype van 200 tot 500 ton, zooiets als van Gend en Loos te water. Het zeesleep- wezen ontwikkelde zich tot het beste, wat de wereld opleverde. Met de bemanning stond het er echter anders voor. De zorg voor den zeeman liet veel te wenschen over. Spr. trok hier ,een parallel met an dere beroepen aan den wal en stelde vast, dat de democratie de zeelieden niet noodig had, orrtdat ze bij een stemming toch altijd buitenslands waren. Ir. Mussert herinnerde aan het onder zoeken van onze schepen in de Duins in 1939 en zeide. dat, wat daar van de campagne en de reeling van onze sche pen aan forsche uitdrukkingen is ge bezigd, voldoende is om er een encyclo paedic mee te vullen Nederland was maakt tot een Engelsch bastion op vasteland en dat moest door Duitschland bezet worden. Ware die bezetting niet gekomen, dan zouden thans de Amerika nen niet in Algiers, maar in Nederland geland zijn, dan zouden wij den oorlog nu hier hebben, met alle gevolgen van dien! Wij beleven de grootste militaire worsteling van alle tijden, met tientallen millioenen soldaten aan de fsonten en nr. j i :jr~ A is Xt* vooruitbet. per 3 mnd. en „Letterk. Bijbl.” postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 e., tr. p. p. 10 c. -i----R-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1