Lf a, 426 400 STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN VAN OVERAL SPORT 'fr KISTENFABRIEK vZWWörRH H0EFBLAD5RP Laatste Telegrammen DE KOMEDIANTEN KOMEN INKOOP van BRILUNTEN De distributiebonnen Mr. J. U. POLMAN t KRUIDENIER KNOEIDE MET KAAS DIEFSTAL VAN BROOD VERIJDELD Dr. W. HOVING f FEUILLETON ÏWordt pMPoiotU W HAUPTMANN-HERDENKING TE AMSTERDAM ANNIE VAN EES VAN TRAP GEVALLEN KAMERAADSCHAPSBOND DER NEDERLANDSCHE POLITIE EEN COSTUUM VAN DE OUDE SAMENSTELLING Vijandelijke aanvallen bij Agedabia mislukt 1 18 17 15 15 12 9 8 6 11 11 10 5 9 4 11 10 11 33—14 1.63 28—16 1.54 36—18 1.36 24—19 1.36 33—29 1.09 22— 28 0.81 Aan dat in 59 59 A 59 B 3, 4-65 56, 57 422 121 420 CI1 -- 4 ONVOORZICHTIGE TRAM* PASSAGIERS pag. 2 "I, OVERWINNINGEN VAN A.D.O. EN V.U.C. Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. ssssB— HAAGSCHE COUKANT Maan’dag 23 November 1942 le bl. EINDHOVEN CENTRUM VAN SLUIKHANDEL Neem het Versterkingsmiddel KRUSCHEN tegen Rheumatische Pijnen 2 k.g. 28 Nov. 1 k.g. 28 Nov. Beschuit (br. of geb.) 59 75 gr. 28 Nov. Bloem (br.) 427 t.m. 430 70 gr. 28 Nov. 57 125 gr.. 23 Nov. 58 125 gr. 5 Dec. 125 gr. 10 Jan. X af ge- t.m vangst. en tijd duidelijk waar- 59 ook enkele Feijenoord in den thuiswedstrijd tegen R. Toiletzeep de t De bijeenkomst te Wassenaar In de oprichtingsbijeenkomst van Kameraadschapsbond der Tijdens voorstelling van „Madame Capet” In den Stadsschouwburg te Amsterdam heeft het tooneelgezelschap van het ge meentelijk theaterbedrijf de eerste op voering gegeven van „Mevrouw Capet”, een tooneelspel van de Fransche schrijf ster Marcelle Maurette. Cor van der Lugt Melsert heeft het stuk geregisseerd en hij heeft met het ten tooneele brengen van dit stuk een goeden greep gedaan Op den eersten avond was de Stadsschouwburg totaal uitverkocht en men mag annnemen, dat deze boeiende veftooning groote be langstelling zal blijven trekken. Want hier was. trouwens uitsluitend 7 6 2 2 4 4 3 4 4 4 7 6 16 15 11 9 11 9 10 9 8 6 8 8 7 7 5 4 Bonnen 59A 59 B 59A 59 B 2 3 1 1 3 3 4 3 26 27 verl. 419 betrekkelijk filiaalhouder 78 Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG 4.66, 4.67 M 417 TERNOOTSTRAAT IA - TELEF. J7.23.48 is HET adres voor MAATKISTEN. 1986 K. SCHEEPMAKER. 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 DUODOCrvAN HFT PlANTfNSAPBENlARODAIODIDM-DLN HAAG 23— 25 0.72 23—35 0.54 19—31 0.54 17—43 0.36 ip gestaan, dat zij lin zouden vertoo- nen. En wel dicht tegen elkaar, duide lijk herkenbaar als een verliefd paartje, 2 1 1 1 2 1 4 3 2 2 1 2 Hauptmann op Neder- en romanschrijvers is en vele Nederlandsche stukken zijn op Hauptmann’s werk ge ïnspireerd. Voor drie generaties heeft Hauptmann gedicht en men mag zeggen, dat zijn werk nooit volledig sterven zal. Het ligt daar voor tè diep verankerd in ziel en wezen van zijn volk, welks geschiedenis, aard en sociale en geestelijke ondergrond hem de hoogste dichterlijke impulsen schon ken. Tot slot van de bijeenkomst gaf het Concertgebouw-orkest onder leiding van Eugen Jochum een briljante uitvoering van Beethoven’s Leonore-ouverture. ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME, 23 November. (Stefani.) Aan vallen van aanzienlijke vijandelijke ge- vechtsafdeelingen op onze vooruitgescho ven formaties in de streek van Agedabia mislukten. De vijand verloor eenige pant serwagens Op de reede van Algiers heb ben Italiaansche bommenwerpers aan vallen gedaan op gemeerde schepen waar van er een tot zinken werd gebracht en andere beschadigd. Onze torpedovlieg- tuigen hebben, eveneens in de haven van Algiers, 2 andere groote koopvaardijsche pen getorpedeerd en tot zinken gebracht. Ook door de Duitsche luchtmacht werden EngelschAmerikaansche schepen in ha vens van Fransch Noord-Afrika getroffen en in brand gebombardeerd. De Duitsche luchtmacht vernielde bovendien bij ver scheidene aanvallen op vliegvelden 17 vijandelijke toestellen op den grond. Op de Middellandsche Zee werden Britsche convóoien opgevangen door onze afdeelingen vliegtuigen, die een groot koopvaardijschip en een oorlogsschip tor pedeerden Een Engelsch vliegtuig, door •fweervuur getroffen, stortte in de om geving van Calatafimi neer. Een der in zittenden, die er het leven had bracht, werd gevangen genomen. Hoofdeinde 3ó Den Hooq Tri I hó? 23 den Neder landsche Politie, Zaterdagmiddag in Kasteel Oud- Wassenaar, heeft Generalleutnant Rauter als Höhere SS und Polizeiführer zijn har- felijkste gelukwenschen aangeboden. Hij zeide in 1940, toen het Nederlandsche par lement was opgeheven en de oude regee. ring niet meer aanwezig was, de gelegen, heid tot reorganisatie der politie hier të lande gaarne te hebben aangegrepen, waarbij tevens de stichting voor oogen stond van de eenheidsorganisatie voor allen, die hun beroep bij de politie heb ben. Eens zal de dag komen, waarop al len hun waardeering voor het werk van dezen Kameraadschapsbond zullen too_ nen. Deze bond heeft een belangrijke rol te vetvullen en spreker verheugde zich erover, dat majoor De Boer de leiding ervan heeft aanvaard. Generaal Rauter eindigde met den wensch, dat de bond moge groeien en bloeien. Bondsbestuur en bestuursraad namen tenslotte in een der nevenzalen de ge lukwenschen der vele aanwezigen in ont- Nieuwe oplichterstruo Verscheidene personen hebben de laat ste weken bezoek gehad van een man, die zeide kleermaker te zijn en een cos. tuum van een stof van de oude kwaliteit te kunnen leveren. Hij had stalen bij zich en deze waren werkelijk prima. De stof had hij, naar zijn zeggen gekocht, van de weduwe van een overleden kleermaker. De menschen voelden wel wat voor dit aanbod en de maat werd genomen. Zij mqpsten echter een voorschot betalen. Van den kleermaker hoorden zij niets meer. In zes gevallen werd aangifte gedaan bij de politie Toen bleek, dat de man een be drag van ƒ400 a /500 aan voorschotten had ontvangen. Zijn identiteit was be kend en dezer dagen is hij aangehouden in Amsterdam. Het was de 55-jarige kleer maker J, M„ woonachtig alhier. Het geld was echter op. BEGRAFENIS W. RICHTERS SR.: Op de Algemeene Begraafplaats is onder groote belangstelling het stoffelijke overschot van den heer W. Richters sr., directeur van de N.V. Wijnhandel v/h. Wilh. Rich ters, ter aarde besteld. In de aula hebben het woord gevoerd ds. G. O. Donner, Ger. predikant, een zoon, een familielid uit Rotterdam, de heeren Spaan, namens directie en com missarissen van de N.V. Wijnhandel v/h Wilh. Richters. P. C. Romein, het oudste lid van het personeêl, C. Visser, voorzit ter van de commissie van Beheer van de Ger. Kerk te Scheveningen M. A. Pot. ter, directeur van de Haagsche Boazbank, dr. Nederbragt, als oud vriend en K. de Jong, namens de ambtenaren der Accijn- «en in den Haag. De organist speelde Ps. 27, Gez. 14 uit den nieuwen bundel van de Ger. kerk en Rust mijn ziel, uw God is koning. lijk gages uitbetaald en Riccardo kon zich deze uitgave veroorloven. De kelner meende nog eens te moe ten opmerken: Die mijnheer daar heeft het heele gezelschap uitgenoodigd... Voor eigen rekening, heb ik ge zegd! snauwde Riccardo den kelner af. Waarop deze schouderophalend ver dween. En tamelijk luid, dat alle ande ren, maar vooral de directeur het goed konden hooren voegde Riccardo eraan toe: Ik lp at me niet uitnoodigen door filmmenschén. 11 LICHTAFSLUTTlNGEN: Vandaag wor den elf perceelen van electrisch licht af gesloten, omdat de bewoners Zaterdag of gisteren de verduisteringsbepalingen niet goed in acht hebben genomen. Buitenland De Britsche berichtendienst meldt, dat aan de Westkust van Engeland een typhusepidemie is uitgebroken. De scholen moesten in verscheidene plaatsen worden gesloten. Leopold graaf Berchtold. minister van Buitenlandsche Zaken van de vroe gere Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie. is Zaterdag te Boedapest over leden. CONCERT RESIDENTIE-ORKEST: het tweede abonnementsconcert, het Geb. voor K. en W. door het Rest-, dentie-Orkestonder leiding van Franz vo<n Hoesslin werd gegeven, werkte de fluitist Jan Prins als solist mede met het Fluitconcert lio. 2 in D gr. t. K.V. 314 van Mozart, Van dit sprankelende, veel- eischende werk schonk Jan Prins zoowel in technisch als in artistiek opzicht een sublieme, minutieu# gedetailleerde vertol king, een vertolking, welke een zuiveren. Mozart-stijl met persoonlijke opvattingen op een harmonieuze wijze vereenigde. De nobele toon bezat, ondersteund door een uiterst subtiel gehouden orkestbegelei ding, zelfs in het fijnste pianissimo, een opmerkelijke draagkracht. Voor deze ver tolking, welke een technisch magistraal hoogtepunt in de cadens van het perste deel bereikte, werden Jan Prins bloemen aangeboden. Het orkest vertolkte onder leiding van Franz von Hoesslin het door Schering bewerkte Concerto grosso in f kl. t. van Locatelli en Schubert’s Sym phonic no; 9 in C gr. t. De eminente di- figent heeft het Residentie-Orkest in het bijzonder bij de uitvoering van de sym phonic tot ongewone prestaties opge voerd. Weliswaar was het tempo in het eerste deel van dit werk iets gejaagd, doch de accentueering van de rhythmiek was een waarlijk nieuwe en geniale vondst van den orkestleider. De groote klankschoonheid, welke ook in Lqpatelli’s Concerto grosso tot uiting was gekomen, bewees tevens, welk een zorg von Hoess- lln aan deze uitvoeringen heeft besteed. Langdurige hulde viel dirigent en orkest ten deel. K- Brinkmann. CONCERT HOFSTADS JEUGDORKEST: Hofstads jeugdorkest, dat als strijkorkest thans met eenige blaasinstrumenten is verrijkt, heeft onder leiding van zijn diri- gente, mevr. Tilly Talboom.Smits weder om onder zeer groote belangstelling een concert in Diligentia gegeven. Over het werk van mevr. Talboom-Smits heb ik in verband met den serieuzen- inslag en de opmerkelijke resultaten reeds meprj malen met waardeering geschreven. Het is dan ook ditmaal weer een demonstratie van voorbeeldig paedagogisch werk ge weest, alhoewel met vele werken rijkelijk hoog werd gegrepen. Eenige van de beste krachten heeft mevr. Talboom-Smits bij de uitvoering van het programma dar composities van Torelli, Bach. Mozart, Schubert e.a. vermeldde, tevens hun eerste schreden of> den weg van den so list doen zetten. Met spontaneïteit werd daarbij op verdienstelijke en vaak zeer aangenaam aandoende wijze gemusi ceerd. zoodat het geboderte warmen weer klank bij het auditorium heeft gevonden. Er waren bloemstukken. K. Brinkmann. Elfde competitiedag bracht verrassingen In het eerste (district duurt de race tus- schen de beide leiders, E.D.O. en A.D.O., nog voort. Zoowel de Haarlemmers als de Hagenaars omzeilden een heel lastige klip en beide teams wisten een overwinning te behalen.. E.D.O met 32 op het bezoe kende D.F.C. en A.D.O. zelfs met 3—0 in den uitwedstrijd tegen D.W.S. De leiders hebben meer gepresteerd, dan we hadden durven hopen. Door de nederlagen van D.F.C. en D.W.S. en mede door het' feit, dat Hermes in twee weken haar dèrde punt verspeelde, nu door een 00 in den uitwedstrijd tegen Stormvogels, is de si tuatie nu zóó geworden, dat het voorloo- pig alleen nog gaat tusschen E.D.O. en A.D.O.. die resp. 16 en 15 punten hebben vergaard en daardoor een flinken voor sprong hebben op de naaste concurrenten. Niét alleen aan den kop bestaat spanning; deze is er ook in de staartgroep. Zij is zelfs nog toegenomen door de uitslagen van gisteren. Sparta is er beter voor komen te staan, door thuis met 40 te winnen van het onderaan staande Xerxes en H.B.S. is weer afgezakt naar de voor laatste plaats door op eigen grond te ver liezen van Volewijckers In den strijd tegen D.W.S, hebben de Zuiderparkers het minder gemakkelijk gehad, dan de cijfers zouden doen vermoeden. Met uitzondering van de eerste 20 minuten, waarin de Ha genaars een 20 voorsprong namén»en het laatste kwartier van den wedstrijd, toen D.W.S. een 30 achterstand had ge kregen en het verder wel geloofde, waren de Amsterdammers het meest in den aan val geweest. Doch deze aanvallen werden vrijwel nooit behoorlijk afgewerkt én kwam er eens een enkelen keer iets'van terecht, dan wist Choufoer of in laatste instantie Kok, die Niezen verving, door resoluut ingrijpen onheil te voorkomen. Den eersten werkelijk goed opgezetten open aanval van A.D.O. zagen we eerst 16 minuten na het begin van den wed strijd.-En hij had meteen succes, wai^ uit een prachtigen voorzet van Vreken wérd schitterend door Roozenburg ingekopt. Vier minuten later speelde v d. Hoeven den bal mét de hand in het strafschop gebied en was het. daar Tap geen fout maakte, 20 voor A.D.O. D.W.S. scheen nu pas goed wakker te zijn geworden. Hagenaar had 1800 bonnen op aak Eindhoven is een centrum van sluik handel en van smokkel naar en van Bel gië geworden, waarin dé economische dienst van de politie en de Prijsbeheer- sching gezien het raffinement waarmee ongure elementen hun bedrijf uitoefenen, voor een haast onafzienbare taak staan. Juist op het gebied der levensbehoeften worden schromelijke prijzen gevraagd, terwijl bonnen in_ en verkoop beangsti gende afmetingen hebben aangenomen. Tal van arrestaties zijn door de politie aldaar verricht. O.m. werd gearresteerd een Hagenaar R. Kj., die 1800 bonnen op zak droeg benevens J500 gulden. De po litie in den Haag, «lie van deze arrestatie op de hoogte werd gebracht stelde een nader onderzoek In en achterhaalde weer 2000 bonnen plus een bedrag van 900. De 1800 bonnen uit Eindhoven waren be stemd om in den Haag met groote winst verkocht te worden. Een paar dagen later liep zekere,N. van H. uit den Haag tegen de lamp, die even eens vele distributiebonnen in een pand aan de markt te Eindhoven, dat als ver zamelplaats van sluikhandelaars dienst doet, gekocht had. PAARDEN COURSES OP DUINDIGT: De belang stelling voor de courses was weer vrij groot. Het hoofdnummer, het criterium van Duindigt, bracht een fraaie over winning aan Baroline, gereden door J. M. v. d. Berg. De uitslagen luiden: Dra verij 4e klasse: 1. Fanny Brewer van A. Hibma (J, M. v. d. Berg) 1720 m. 2 min. 55.2 sec. Km. 1.41 9. Toto w.: 3.10; pl. 1.40. 2. Fanfare Edelbrewer 180. 3. Emma Harvester /2.20. 4. Duncan Scott 4. Draverij 2e en 3e klasse: 1 Elionara van H. Dragt (T. A. v. d. Veen) 2180 fn 3 min. 29.2 sec. Km. 1.36. Toto w.: ƒ2.80* pl. 1.30. 2. Anzolor 1.60 3. Douglas H*. ƒ1.70. 4. Croton 1.70. Ren 2000 m. ama- verschenen, gaf werkelijk sensatie. Wel betraden Raffaela en Riccardo den ver lichten tuin zonder groet, wel gingen zij apart zitten en deden, alsof er geen groot gezelschap aan de lange, versier de feesttafel zat, maar ze waren er en dat moest een bepaalde bedoeling heb ben. Inderdaad had Riccardo een bedoe ling. Raffaela had dézen avond niet onder*de menschen willen gaan, deze laatste uren voor het afscheid van Ric cardo alleen met hem willen doorbreir- gen. Maar hij had eroj zich beiden in den tu: Rector lyceum Bil der s straat In den ouderdom van 48 jaar is hier ter stede overleden dr. W. Hoving, rec tor van het lyceum aan de Bildersstraat. Voordat .de heer Hoving in deze functie benoemd werd, was hij vele jaren leeraar en conrector aan het lyceum aan het Stokroosplein. Het lyceum aan de Bil_ dersstraat was enkele jaren geleden nog een gymnasium. De thans ontslapene wist echter te bereiken, dat het gymnasium omgezet werd in een lyceum. Dat zijn visie goed was, blijkt wel uit de groote vermeerdering van het aantal leerlingen na deze omzetting. Dr. Hoving wist door zijn ambitie en zijn organisatievermogen de school op uitstekende wijze te leiden, zoodat hij allerwege groote waardeering ondervond. Zijn heengaan is dan ook een zwaar ver lies voor ons gemeentelijk onderwijs. Be halve een goed paedagoog was de over ledene ook een bekwaam classicus. De<£. grafenis vindt Woensdag te 2 uur plaats te Vries (Dr.) Waakzame dienstbode en piccolo Op de Adriaan Gc^fkooplaan verwijder de een bakker zich Zaterdag even van zijn transportrijwiel beladen met brood ten einde zijn klanten te bedienen. Een, dienstbode, en een 14_jarige piccolo za gen dat twee mannen zich op verdachte wijze ophielden. Toen een van hen op de ransportfiets stapte en wegreèd, ging de piccolo den man achterna, terwijl de dienstbode den anderen man volgde. In de Palmboomstraat stapte de eerste man van het gestolen rijwiel teneinde een aan. plakbiljet te lezen. De piccolo waar schuwde de politie, die den man arres teerde. Het was de 28_jarige expeditie- knecht J. v. P De dienstbode had den tweeden man tot het Stadhoudersplein gevolgd. Zij waarschuwde een burger, die hem naar zijn naam vroeg. Hij was zoo bereidwillig dien te zeggen, hetgeen hem echter noodlottig werd, want later op den dag kon hij gearresteerd worden. Het was de 42-jarige chauffeur P, de R. Den vorigen dag hadden zij een fiets met brood van de Ruychroklaan weggenomen. Gistermiddag vielen op den hoek van de Herman Costerstraat en de Paul Kru- gerlaan de 51_jarige J. C. de W. uit de Scheldestraat en de 41-jarige K. C. uit de Geleenstraat van het balcon van een tramwagen van lijn 12. Zij kregen een lichte hersenschudding. Er stonden veel menschen op het balcon. Vermoedelijk hield men niet voldoende rekening met de middelpuntvliedende kracht die in een bocht altijd ontstaat. De 37-j. W. D. uit Zoetermeer wilde gistermiddag omstreeks 5 uur op de rijdende Leidsche tram sprin. gen op den Beuk weg nabij de Waalsdor- perlaan. De man kreeg een schedelbasis- fractuur. Hij is naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. De 25-jarige mej. F. y. uit de Maasstraat stapte gis teravond bp het Rijswijkscheplein uit een rijdende tram. Zij bekwam een scheur, wond aan de kin en schaafwonden aan de knie. Na verbonden te zijn kon zij op eigen gelegenheid huiswaarts keeren Advocaat-generaal bij het Gerechtshof Zeer iflbtseling is Zaterdag, heel kort na de zitting van het Gerechtshof, waarin hij zijn indrukwekkend requisitoir hield tegen de beide verdachten in de zaak van den moord op den Bredaschen koopman v. Aart, alhier op 63_jarigen leeftijd overleden mr. J. U. Polman. Na de beëindiging van de rechtzitting begaf mr. Polman zich naar zijn kamer, waar men hem een uur later, getroffen door een hartverlamming vond. Toen vrijwel iedereen het gerechtsgebouw had verlaten was het den portier opgevallen, dat mr. Polman nog niet gepasseerd was. De portier begaf zich naar boven en kreeg, op zijn kloppen aan de deur van mr. Polman’s kamer, geen antwoord. Hij ging daarop naar binnen en vond den advocaat-generaal levenloos op den grond liggen. De geneeskundige dienst werd hierna gewaarschuwd, waarop het stoffe lijke overschot van mr. Polman naar de woning werd overgebracht. Zijn tragisch verscheiden heeft een die pen indruk gemaakt op allen, die in het gerechtsgebouw hun werkkring vinden. Mr. Polman was zijn loopbaan begonnen als ambtenaar van het Openbaar Ministe rie bij het Kantongerecht te Zierikzee. Vervolgens was hij in dezelfde functie werkzaam te Amsterdam, om daarna te worden benoemd tot subst-officier van justitie bij de Arr. Rechtbank te Rotter dam. In dezelfde functie was hij hierna te ’s.Gravenhage werkzaam, om dan te worden benoemd tot Officier van Justitie te Dordrecht. Vervolgens was hij nog Of ficier van Justitie te Groningen, om op 26 September 1938 tot advocaat-generaal bij het Gerechtshof alhier te wörden be noemd. Voor de opening van de zitting van het Gerechtshof hedenochtend heeft de pre sident, mr. Wéry. in gevoelvolle woorden den overledene herdacht Hij zeide: Deze zitting opent onder zeer tragische om standigheden. Zaterdag was het Hof hier bijeen voor een zeer belangrijke zaak, waarvoor mr. Polman zich uitermate veel moeite had gegeven. Het blijkt, dat hij meer van zijn krachten had gevraagd dan mogelijk was. Mr. Polman is in het har nas overleden, een voorbeeld van hoog ste plichtsbetrachting. Namens het Parket sloot de wnd. adv., generaal, mr. L. B. J. Vermeulen, zich aan bij deze woorden vari herdenking en zeide, dat de nagedachtenis* van mr. Polman steeds in hoog aanzien zal worden gehou den. De teraardebestelling zal Woensdag as. te 3 uur op Nieuw Eik en Duinen ge schieden. dat zijn gevoelens niet meer voor misprijzende blikken van de directie behoefde te verbergen. Die filmvent zal zien, dat wij bij elkaar hooren, had hij gezegd. En dat hij met mij te doen krijgt, als hij je nog langer naloopt. Daarom zaten dus Raffaela en Ric cardo apart aan een tafeltjg, half in het donker, en daarom werd net aan <je groote tafel, eenige seconden volkomen stil. De kelner wilde het paar van den wijn schenken, maar Riccardo weiger de beslist. Brengt u ons wijn voor eigen re kening. Er waren in de laatste dagen werke- hebben verdedigd. De stand is nu: Feijenoord D.H.C. V.S.V. Blauw Wit V.U.C. R.F.C. Ajax Haarlem *t Gooi Emma teurs. 1. Multicolore van Stal Caroline- hoeve (F. Frowein) 73 kg 2 min 30.4 sec. Toto w.: /2.80; pl. f 1.30. 2. Mor. bihan 1 lengte ƒ2.30 3 Pr. d’Auberge 1.20. Handicapdraverij le klasse ama teurs: 1. Crack van G. J v d Elshout (eig.) 2080 m. 3 min. 15 sec. Km. 1.33.8. Toto w.: ƒ11; pl. ƒ5 Job (stal) w.: ƒ11. 2. Kozir B ƒ8.80 3. Mesnil C ƒ1.80. 4. Dromeleague ƒ3.40. Ren 2400 m.: 1. Ri mini van W. Jochems (G. van Ypëren) 58,5 kg. 3 min. 1.4 sec. Toto w.: ƒ3.20. pl. 1.60. 2. Icare, 2 lengten, 1.90. Dra verij 3-jar. 1. Guy Hanover van J. Smit (J. Kruithof) 1740 m. 2 min. 59 sec Km. 1.42.8. Toto w.: ƒ1.70; pl. 1 10. 2. Gon_ ni Z 1.60. 3. Genraal Waas 1.30. Ren 1350 m.1. Kif Kif van P.®van Weelden (G van Yperen) 53 kg. 1 min. 34.8 sec. Toto w.ƒ2.10; pl. ƒ1. 2. Wazicalme 1 10. 3. Palmyre II 1.20. Draverij le klasse: 1 Baroline van Stal Groningen (J M v. d Bergk 3340 m. 5 min, 27 sec. Km. ï.37.6. Toto «r.ƒ2.40; jil. ƒ1.60. 2. Admiral Guy ƒ3.70. 3. Bobichon ƒ8.10. VOETBAL Soldati vervolgde: Van de grootste tot de kleinste rollen was u elkander waardig. Het was een volmaakt samenspel. En wanneer ik zeg. dat geen uwer uit het kader gevallen is, dan heb ik mijn oprechte meening slechts in eenvoudige woorden gekleed. ziet men weer eens pakkend tooneel, dat tot een groot publiek spreekt, dat boeit en ontroert en dat de menschen „iets doet”. „Mevrouw Capet" is de gedramatiseerde levensgeschiedenis van Marie Antoinette; de tragische ontwikkeling van dit leven is in tien tafereelen geschetst. Een Incident De derde voorstelling van „Madame Ca pet”. Zondagavond in den A'damschen Stadsschouwburg, leidde tot een incident, dat dank zij de tegenwoordigheid van' geest en de „hardheid” (om een sportterm te gebruiken) van Annie van Ees nog zon der algemeene opschudding of consternatie afgeloopen is, lezen wij in „Het Volk”. Het laatste tafereel voor de pauze het zesde van de tien, waarin de ongelukkige koningin Marie Antoinette door Marcelle Maurette is samengevat is een scène bij een monumentale trap in het park van St. Cloud. Marie Antoinette moet boven op een hooge en breede statietrap verschij nen en. afdalende, de voorstellen van den revolutionnairen volkstribuun Mirabeau aanhooren, die haar de redding van het koninkrijk in uitzicht stelt. Of het nu lag aan een oneffenheid aan de decortrap of aan de te lange sleep van het costuum, valt moeilijk te zeggen, maar zeker is, dat Marie Antoinette bij haar entrée op een noodlottige wijze struikelde en de trap een eindweegs afrolde tot Annie van Ees zich «loor een handige beweging tot stil stand wist te brengen. Een kreet van schrik ging in den schouwburg op, maar werd oogenblikkelijk onderdrukt, toen men zag, dat de actrice, die even doodstil bleef liggen, een kleine beweging met de hand maakte. Even verbeet Annie van Ees de pijn en den schrik van den val en terwijl John Gobau (Mirabeau)1 met de zelfde tegenwoordigheid van geest af wachtte, kon de actrice weldra van uit haar ongewone houding beginnen met haar spel. Een en ander verliep zoo snel en werd zoo koelbloedig behandeld, dat me nigeen in den waan geraakte, dat deze vreemde vél „er bij hoorde". Hoewel de val uiterst pijnlijk was, wist Annie van Ees zich weldra geheel te herstellen en de voorstelling, die groot succes oogstte, had verder een regelmatig verloop. Men zette alles op den aanval, waarbij vooral Caldenhove als rechtsmidden flink achter zijn voorhoede aanzat. Maar suc ces bleef uit. In de tweede helft probeerde D.W.S., het nog eens met vinnige aanval len, maar het lukte niet. Door het opdrin gen der D.W.S.-middenlinie werden de vrij veelvuldige Haagsche uitvallen nog gevaarlijker. Tien minuten voor het einde maakte Roozenburg zijh tweede en A.D.O.’s derde doelpunt met een fraaien kopbal, waarna beide ploegen het wel gejoofden Boas in het ziekenhuis, WaL hain ziek. Nauwelaerts d’Agé op halve kracht, dusdanig dat hij na rust uitviel, een middenlinie die bijna voortdurend in het defensief bleef en een voorhoede, die zeer weinig presteerde, waarbij vooral Bijlstra blunderde. Dat was H.B.S. op z’n slechtst. Daartegenover stond een wel enthousiaste ploeg, die echter technisch heel weinig presteerde. Dies werd het. onder zeer groote belangstelling, een zeer middelmatige wedstrijd. De H.B.S.-doel man Visée toonde zich door tijdig ingrij pen een waardig plaatsvervanger, z’n over buurman kreeg het eerste kwartier niets te doen, maar moest tenslotte bezwijken voor een kanjer van v d. Vegt. Er wer den beiderzijds heel wat kansen om zeep gebracht. Het ergstwgingen de bezoekers daaraan mank, die na de rust het meest in den aanval waren Eerst in het laatste kwartier konden zij gelijk maken. Toen botsten de hoofden van Herklots en mid- voor de Ruyter tegen elkaar. Kon de H.B.S.-spil verder spelen, de andere moest met een zwaar bloedende wonde boven het oog pér brancard worden weggedragen. (Zijn toestand werd gelukkig niet ernstig beoordeeld). H.B.S. ging hoe langer hoe meer knoeien Koek was heelemaal van de kook. Verhagen daarentegen verving voldoende Walhain In de laatste 5 minu ten hadden de Volewijckers met pittige aanvallen succes, al werd het tweede doel punt ook in buiténspelpositle gemaakt. De bezoekers verdienden louter door hun taai volhouden de overwinning. 21—14 1.45 25— 20 1.36 20-14 1.10 18— 15 1.— 27—23 1.— 15—17 0.90 13— 17 0.90 19— 26 0.90 26— 26 0.72 14— 26 0.60 Boter Boter Boter Brood (of gebak' Brood (of gebak. Cacaopoeder Chocolade Gemengd meel Gort Havermout Honden- en k.br, 1 Jam Kaas 424 t.m. Koffiesurrogaat Melk Artikel Aardappelen Aardappelen thuis een punt veroverde op Blauw Wit; de Dordtenaren hebben hun achterstand op de Gooilanders en op Haarlem tot 2 punten verkleind. Ajax vergrootte haar voorsprong op de hékkesluiters tot 4 pnt. R.F.C tot 5 en V.U.C. handhaafde zich goed in de middenmoot. De strijd aan de Schenkkade was van vrij matig gehalte. Ret voorhoedespel was aan beide zijden zwakjes en het is slechts aan het voor, treffelijke werk van Holleman, die door de Hilversumsche verdedigers met geen mogelijkheid kon worden gehouden, te danken, dat V.U.C, met zulke groote cij. fers kon winnen ook dient nog met eere Smith te worden genoemd, die vooral na de pauze een voortreffelijken Indruk maakte. Acht minuten na het begin nam I ’t Gooi de leiding door Hof, die een hoek, schop benutte. De Hagenaars probeerden het daarna herhaaldelijk over den rech. tervleugel, maar door gebrek aan schot- vaardigheid in het binnentrio en door het goede werk van doelman Mosterd bleef succes uit. Eerst in de 35e minuut kon Bongerts profiteeren van een foutje in de Gooi-verdediging en nog vrij fortuinlijk werd de stand toen gelijk. Vijf minuten later maakte Brandes er 21 van uit een voorzet van de Harder. Kort na de her. vatting waren de Hilversummers mooi doorgebroken, doch het schot van mid denvoor Kreuning faalde volkomen. In de 15e minuut scoorde Brandes uit een scher. pen voorzet van Holleman. Enkele minu ten later miste de Harder, die er dezen middag blijkbaar niet veel zin in had, voor open doel, doch In de 26e minuut scoorde Brandes opnieuw uit een voorzet van Holleman en nog 6 minuten later werd goed solowerk van Brandes weer met een doelpunt beloond, 51. In de vol. gende minuut schobt Brandes tegen den onderkant van de lat en in de 36e minuut werd een uitval van ’t Gooi door van Es benut, 52. Holleman wilde blijkbaar zelf ook een doelpunt voor zijn rekening nemen en daardoor werd zijn spel te in dividualistisch. Ware dat niet gebeurd, dan zou V.U.C. stellig met groote cijfers hebben gewonnen. Hoe vreemd het ook moge klinken, de invaller doelman van Haarlem, Kluit, die vijfmaal werd gepas seerd, was de oorzaak, dat D.H.C. er heel hard voor heeft moeten vechten om met 51 baas .te blijven over de bezoekende roodboeken, die heel erg taai hun kansen De tweede klasse A van district II lever, de ook enkele onverwachte uitslagen. Het meest verrassend was zeker de 03 ne derlaag. welke Quick te slikken kreeg in den uitwedstrijd tegen het in degradatie- gevaar verkeerende U.V.V. De Haantjes waren wel bijna voortdurend sterker, maar de voorhoede faalde. Quick heeft hierdoor opnieuw haar kansen op het kampioenschap verkleind. Elinkwijk hand haafde zich op de eerste plaats door uit spelende met 40 de verwachte overwin ning te behalen op R.M.T., dat daardoor vaster op de onderste plaats kwam te staan. H.V.V. deed het goed, want de Leeuwtjes behaalden met 20 een over winning in den uitwedstrijd tegen V D L. en daardoor zijn onze stadgenooten op de tweede plaats belam^met 2 punten achter stand op de leiders. Verrassend was min of meer het werk van VIOS, dat er zoo waar in slaagde op eigen grond een kost baar punt te ontfutselen aan Velox, dat met 33 genoegen moest nemen. De ach terstand van de Utrechtenaren is nu 3 pnt. geworden. Evenals U.V.V. verbeterde ook Gouda haar slechte positie door thuis met 3—'1 te winnen van U.V.S., dat nu 4 pnt achter is bij Elinkwijk. e E. D.O A.D.O Ö.D.V.S Volewijckers D.F.C. D.W.S. Stormvogels Sparta 10 H.B.S. 11 Xerxes In het tweede district zijn verrassingen te noteeren geweest. In de eerste plaats het 11 gelijke spel van Feijenoord in den thuiswedstrijd tegen R. F. C., voorts de 23 nederlaag van V.S.V. in den uitwedstrijd tegen Ajax en ten slotte de prestatie van Emma, Aielke ploeg thuis met 2—2 gelijk speelde tegen Blauw Wit. Ten opzichte van V.S.V, en Blauw Wit heeft Feijenoord ondanks haar draw haar positie verbeterd, maar de dreiging van de zijde van D.H.C. is daarentegen grooter geworden, aangezien de Delftena- ren door een sprekende 51 ^hulsover winning op Haarlem de tweede plaats hebben veroverd met slechts één punt ach terstand op Feijenoord. In de onderste regionen is dé spanning weer wat toege nomen. doordat ’t Gooi in den uitwedstrijd tegen V.U.C met 25 verloor en Emma 2 3 3 4 6 7 8 7 6 8 4 Rundvet I Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabaksk. Taptemelk Textielk, 3e serie 21 t.m. 120 Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 59A 100 gr. 28 Nov. Vleesch 59B 50 gr. 28 Nov. Zeep Alg. 412, 431, N, O, Eenh.z. 241 8 75 gr, 30 Nov. Een fijne kerel. En ik zal het hem niet langer kwalijk nemen, dat hij mij met Glgli vergeleken heeft. Overigens stond directeur Campagna op het punt, ook nog een rundertong in madeirasaus te bestellen, omdat dit... zijn lievelingsgerecht was. Sjgnora Campagna wist trouwens reeds, dat haar echtgenoot uitsluitend lievelings gerechten had. Niemand hier had op de verschijning van Raffaela en Riccardo gerekend. De collega's wisten al, dat het „kinder meisje” ontslagen was, en ze kenden natuurlijk het standpunt van Riccardo, die ov*s" deze „schandelijke ondank baarheid" getierd had. Dat ze nu toch 1.47 Ó.J6 0.^1 hij Apoth. en Dreg dat het en Boete van f 250 Het gebeurt wel eens dat een kruide nier aan zijn klanten kaas 40+ levert. Dat is dan een buitenkansje, want meestal kan men alleen maar 20+ koopen. De klanten van D. Schreuder, Elandstraat 77f, houder van een filiaal van de firma Willighagen in de Piet Heinstraat, sche nen door het geluk begunstigd te worden, want zij konden voortdurend 40+ koo pen, althans dat. dachten zij. Want het is gebleken, dat de man 20+ kaas voor 40+ verkocht. Hij kraste het Rijksstempel en het 20+ stempel van de kaas en drukte er een 40+ stempel op. Aan den inspecteur van de Prijsbeheersching ver klaarde hij, dat hij dat deed omdat de menschen een afkeer hebben van 20 kaas en deze daarom niet koopen. Maar hij rekende den prijs van 40+ kaas (18 cents per 100 gram). Aangézien de prijs van 20+ 15J cent bedraagt, verdiende hij op iedere 100 gram 2J cent. Deze knoeierij heeft hij volgehouden van het begin van dit jaar tot Septem ber toe, waardoor hij een aanzienlijk be drag verdiende. Veel pleizier zal hij er niet van hebben, want de Prijsbeheer sching legde hem een boete van 250 op. De firma, in,welker dienst D. Schreuder staat, was volgens het prijsvormingsbe- sluit ook aansprakelijk voor deze knoeie rij. Zij kreeg een betrekkelijk geringe boete, omdat de filiaalhouder knoeide ten eigen bate. De eenvoudige woorden, proost! ledigde Grobetty een nieuw glas. In deze stemming heb ik u ver zocht, vanavond mijn gasten te zijn. Een kleine dank voor het groote genoe gen, dat ik in Italië waarschijnlijk geen tweeden keer meer zal hebben. En zoo hef ik het glas op den grooten theater man en stralenden tenor Celestino Cam pagna, op zijn niet minder geniale echt- genoote, op zijn kinderen en kleinkinde ren en op allen, die op dit heerlijke, onovertreffelijke kunstinstituut hun stempel drukken. De geestdrift was algemeen. En zelfs Campagna..., de menschenvarachter. knikte zijn vrouw toe: Aantal 400 gr. 28 Nov. 50 gr. 28 Nov. 150 gr. 28 Nov. 100 gr. 12 Dec. 125 gr. 28 Nov. 125 gr. 28 Nov. 125 gr. 28 Nov. a 10 k.g. 30 Nov. 500 gr. 28 Nov. 100 gr. 28 Nov. 250 gr. 28 Nov. 59 1j L. 28 Nov. Muisjes, of boterh.str. 418 300 gr. 28 Nov. Petroleum EA-krt. 03 2 L. 9 Jan. Petroleum S108 04 tm. 07 terl. 2 L. 2 Jan. Petroleum S208 26 27 verl. 2 L. 2 Jan. Peulvruchten 419 125 gr. 28 Nov. Puddingp. verm. enz. 423 100 gr. 28 Nov. 58 bon reeds ing. 100 gr. 5 Dec. 250 gr. 28 Nov. 45 gr. 31 Dec. 1 k.g. 28 Nov. 58, 59 100 gr. 12 Dec. 1 rantsoen 28 Nov. 59 IJ L. 28 NOV. In tegenwoordigheid van den zoon van den schrijver In den Stadsschouwburg te Amsterdam heeft de Neder landschDuitsche Kul- tuurgemeenschap Zondagmorgen in een bijeenkomst, georganiseerd bij gelegenheid van diens tachtlgsten verjaardag, Gerhart Hauptmann, den nestor der Duitsche dich ters, geëerd. In de eere-loge had de zoon van den grooten dramaturg, de heer Eck hart Hauptmann die voorzitter is van de NederlandschDuitsche Kultuurgemeen- schap te Haarlem, plaats genomen met zijn dochters, die bij hun komst bloemen ontvingen. De feestelijke bijeenkomst werd geopend met de ouverture „Ipjiige- nie in Aulis” van Chr. von Gluck, die voortreffelijk werd gespeeld door het Concertgebouw-orkest onder leiding van Eugen Jochum. Heinz Lorscheid! van het „Deutsches Theater in den Niederlanden” droeg daar na op indrukwekkende wijze het gesprek tusschen den pastoor1 en Heinrich uit „Die Versunkene Glocke" en de slot monoloog uit „Michael Kramer” voor. Vervolgens sprak de directeur van de Deutsche Oberschule te Amsterdam, dr. Carter Kniffler over de werken van Ger hart Hauptmann, die altijd een kind is gebleven van het land zijner geboorte Silezië. Hauptmann’s hang naar het natura lisme in zijn vroegen tijd heeft hem ge maakt tot den grooten dramaturg. Want al heeft hij epische werken geschreven, die tot het schoonste behooren, dat de Duitsch© literatuur kent toch heeft Hauptnwmn als dramaturg vooral zijn plaats gevonden in de geschiedenis van het Duitsche geestesleven. Hij hfeeft de lijn verder getrokken, die van Schiller over Kleist naar Hebbel leidt. De hoer F. Primo, hoofd van de afdee- ling Theater en Dans van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, die hierna het woord voerde, wees erop, dat men te veel en te uitsluitend in Hauptmann den naturalist heeft gezien. Naturalist ten voeten uit was hij feitelijk alleen in zijn jeugdwerk. Voor de ge meenschap is zijn werk later bevrijdend geweest uit kunstzinnig, uit sociaal en uit ideologisch oogpunt. In zijn werk is te vinden een boodschap van liefde goedheid voor de heele menschheid In zijn 34 drama’s, die in 43 jaren werden geschreven, is bij Hauptmann steeds verzet geweest tegen den dwang van tot wet verstarde gewoonten ver dediging van aanspraak op menschelijk geluk tegenover den eisch'van levenloos geworden conventies, den opstand der persoonlijkheid enkeling of groep tegen onderdrukkende materialistische machten. Die strijd is samen te vatten in één groote gedachte, waarin de strijdmarsch van onzen eigen neembaar is. De invloed van landsche tooneel- groot geweest 75 gi Huishoudzeep 2 x 413 en 2 x N 4 3 3 3 4 10 2 2 r 0 Tov. 80 d 95 gr. 30 NOV. Wasch- of zeepp. 413, 432 en N. en 0 waschp, 250 gr. 30 Nov. N O 75 gr. 30 Nov. •Brandstoffen Kookdoel. 01 tm. 05 KF 1 Eenh. 30 Apr. Gen. Anthr, XI 1 Eenh. 30 Nov. Gen. Turf X 150 stuks 30 Nov. Brandst.k. DV 1 t.m. 5 1 Eenh 31 Deo. Brandst.k. DV 6 t.m. 8 1 Eenh. 28 Febr.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2