WIJZIGING LOONBELASTING 1942. Dinsdag 24 November. No. 18345. Tunis Opmarsch der As-troepen in VERDUISTEREN '4 BB s I 4^ Keuringen Wollen mannenönderkleeding van Gevechten met vijandelijke voorhoede Stuttgart aangevallen; 10 Britsche bommenwerpers ne*rgeschoten Bijzondere vergunningen voor babywol UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP voor de Waffen-S.S. en het Legioen Dr. Dr. Wimmer JASJES UIT SCHOLEN GESTOLEN Bedrijvigheid in haven van Gibraltar Begin gemaakt met inbeslag* neming der kerkklokken Nieuwe tabel Inkomsten belasting „Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis” v. 4.38 aar nam. tot 8.16 aar v.m. s i s s 5 V V Oproep van Pétain Fransch West-Afrika onder Darlan Bizerta sleutelpositie De Fransche bezittingen op het Westelijke halfrond De Amerikaansche verliezen in Afrika Vereenvoudiging en verbetering van de controle Hevige afweergevechten ten Z. Stalingrad en in de Don bocht duren voort V door Telegram van den Führer aan president Carmona De Führer heeft den president van de Portugeesche republiek, generaal Car mona. naar aanleiding van diens verjaar dag een in hartelijke bewoordingen ge steld gelukwensch-telegram gezonden. bew-( bet i met Venezia van de secreta rie te voor be- 1 ft’ ft 2 A I ft A 1 ft I 2 COURANT Duitsche troepen op marsch door Zuid-Frankrljk. (P.K. Micheljak-H.H.-St.) Geen bijzondere vergunningen meer Van heden af kunnen geen aanvragen meer voor bijzondere vergunningen voor zuiver wollen, natuurwollen of gemengd wollen manshemden, mansborstrokken en mansonderbroeken bij de distributiedien- sten worden ingediend. Onder zuiver wollen artikelen worden verstaan artikelen, welke uit 100 pCt. wol zijn vervaardigd, terwijl natuurwollen ar tikelen eveneens uit 100 pCt wol vervaar digd zijn, maar waarbij de aanduiding ..natuurwol” slaat op bepaalde merkarti kelen. Onder stoffén van gemengd wol worden verstaan stoffen, welke 50 pCt. tot 100 pCt, wol bevatten. Onder de hierboven genoemde bijzondere vergunningen worden bedoeld de bijzon dere vergunningen, welke alleen beschik baar worden gesteld in gevallen, waarin, blijkens een overgelegd medisch attest, aan bedoelde goederen behoefte bestond. In antwoord op vragen, gerezen naar aanleiding van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, wordt het volgende me degedeeld: Alle familieleden van hen, die deel uit maken of laatstelijk deel hebben uitge maakt van de Waffen SS. of het Legioen, moeten zich voor een bewijs van aan spraak wenden tot de Führsorgestelle der Waffen SS., ’s-Hertogenbosch.'.Zonius- straat 3. In alle andere gevallen, dus voor hen, die deel uitmaken of laatstelijk deel heb ben uitgemaakt van de Duitsche Weer macht en N.S.K.KRijksarbeidsdienst enz moet men zich voor een bewijs van aan spraak wenden tot de Amtliche Deutsche Beratungsstelle in den Niederlanden, den Haag. Plein 18J3, 4 en Rotterdam, ’s-Gra- vendijkwal 150. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de dagbladen van 23 Nov., waarin de verordening van den Rijkscom missaris uitvoerig is opgenomen. Extra-leven imiddelen voor verwanten van frontstrijders In samenwerking met het Riiksbureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd houdt het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad demonstrapes met een nieuwe soep. n.l. de z.g. mosselen- of Zeeuwsche groentensoep. Zeeuwsche meis jes laten de leerlingen van de huishoudschool zien, hoe men de soep gereed maakt (Polygoon-Meijer) PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet, per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „.Kol Bijbl” on „Letterk. Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.90 k. Modebl. ƒ3.95. Bultenl. ƒ9.43. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz nr. 3 c., tr. p. p. 10 c. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaanden datum bij het genoemde adres kunnen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland bljjven aal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansehe SS in Nederland willen toetreden. 25-ll-’42, 10 uur, den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. DUITSCH WEERMACHTBERICHT (Reeds in, een deel der vorige edÜie geplaatst) HOOFD K W AKTIEh VAN DEN FÜH RER. 23 November (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: De gevechtsactie in het Kaukasusgebied bleef tot plaatselijke ondernemingen be perkt. In het gebied ten Zuiden van Stalyigrad en in de groote bocht van den Don zijn de Duitsche en Romeensche formaties in samenwerking met sterke formaties vlie gende artillerie nog steeds in hevige af- weergevechten gewikkeld. Tijdens een lijdelijke verbetering van net weer in den Centralen sector van het Oostelijk front werden gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers gebruikt voor aanvallen op vijandelijke artilleriestellin gen en troepenverblijfplaatsen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer wer den herhaalde door pantserwagens ge steunde aanvallen der Sovjets afgeslagen In de omgeving van Agedabia werden aanvallen van vrij sterke Britsche verken, ningsafdeelingen bij de Duitsch-Italiaan- sche stellingen teruggeslagen. De lucht macht viel concentraties pantserwagens, autocolonnes en barakkenkampen in de Cyrenaica aan en bracht den vijand be langrijke verliezen toe. Voor Algiers veroorzaakten gevechts- vliegers in den afgeloopen nacht brand in een koopvaardijschip van 7000 brt.; een torpedojager en een groot koopvaardij schip werden beschadigd. De haven en luchtsteunpunten in het kustgebied wer den veelvuldig met bommen bestookt en ernstige schade veroorzaakt. Na een militair zonder uitwerking blij vende vlucht van een enkel vijandelijk vliegtuig naar het grensgebied van Noord» west-Duitschland vielen Britsche bommen werpers in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in Zuidwest-Duitschland aan. Er ontstond in 'hoofdzaak brandschade o.a. in Stuttgart Nachtjagers, luchtdoelartil- lerie der luchtmacht en marine schoten ten deele reeds aan de kust van het Kanaal en boven Fransch gebied tien vliegtuigen, van welke verscheidene vier motorige neer. zooveel mogelijk in de maand December bij voorkeur schriftelijk bij den inspee- teur te worden ingediend; de loonbelasting, kaart dient daarbij niet meer te worden overgelegd. Werknemers, die een aanslag In de inkomstenbelasting zullen ontvan gen. komen slechts voor een vermindering in aanmerking, indien en voorzoover zij aannemelijk maken, dat zij in moeilijk heden zouden komen, ingeval met den kinderaftrek eerst bij de vaststelling van den aanslag in de inkomstenbelasting re kening zou worden gehouden. De werk nemer behoort het van den inspecteur ontvangen afschrift van dé beschikking, waarbij een vermindering is toegestaan, aan den werkgever te overhandigen. Bij beëindiging van de dienstbetrekking be hoort de werkgever dit afschrift aan den werknemer ter hand te stellen, opdat deze het weder bij een nieuwen wérkgever kan inleveren. 5. Kinderaftrek voor méérderjarige kin deren kan slechts worden genoten, indien de inspecteur heeft beslist, dat de werk. nemer hierop ingevolge de bepalingen van het besluit op de loonbelasting aanspraak heeft De werknemer moet hiertoe een verzoek tot den inspecteur richten. Ten aanzien van dit verzoek en van het af schrift van des inspecteurs beschikking geldt, hetgeen hiervoren onder punt 4 ia vermeld. 6. Het model van den loonstaat is gewij zigd Nog voorradige loonstaten van het oude model mogen échter worden op ge bruikt: zoo noodig behooren zij volgens het nieuwe model te worden gewijzigd. 7. Iedere werkgever, die meer dan één werknemer in zijn dienst heeft, is ver- plicttf een verzamelloonstaat bij te hou- den. Tiet model van den verzamelloonstaat is gewijzigd Oudé modellen mogen niet worden opgebruikt Werknemers, die uit sluitend huiselijke diensten verrichten, be hoeven niet op een verzamelloonstaat te worden vermeld. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd. dat de thans geldendé regelingen inzake de losse arbeiders (tiende ultvoe- rihgsbeschikking loonbelasting 1940) en inzake werkvrouwen, huisnaaisters, enz. (derde uitvoeringsbeschikking loonbelas. ting 1940) blijven gehandhaafd, en dat de werkgevers tegelijk met het materieel voor het kalenderjaar 1943 tevens «en nieuwe handleiding, welke een uiteenzetting wan hun verplichtingen bevat. zullen ontvan- gen. De Rijksminister van Justitie heeft den General-Kommissar für Verwaltung und Justiz, SS-Brigade-führer <^r. dr. Wimmer de eerefunctie opgedragen van voorzitter der Deutsche Gruppe van de Arbeitsge- meinschaft für die Deutsch-Italieftischen Rechts beziehung en. Amerikaansche luchtaanval op Haiphong Te Parijs wordt medegedeeld, meldt S.P.T., dat Amerikaansche bommenwer pers de Indo-Chineesche i stad Haiphong hebben aangevalleiy. Dit is de eerste Ame rikaansche aanval op Indo-Chineesch ge bied sedert het verbreken van de diplo matieke betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Frankrijk. 33 personen zijn bij dezen aanval om het leven gekomen, 41 werden gewond. Zaterdag hield Winterhulp Nederland in Den Haag een collecte» welke in het teeken stond van Nederlandsche kleederdrachten. Ook op de kantoben was Win terhulp Nederland aanwezig om een offer te vragen voor de minder bedeelde Nederlanders. Volendam en Hindelopen collecteeren. iPolwapnMcuer), Den laatsten tijd kwamen bij de politie herhaaldelijk aangiften binnen van dief-t stal van kinderjasjes uit de scholen. Dezer dagen liepen twee jonge mannen te venten op het Newtonplein met jasjes. Zij wer den aangehouden Het bleek, dat de jasje», welke zij bij zich hadden, afkomstig waren van een school aan den Hyacintweg. Uit ,een tiental andere scholen hadden zij eveneens dit soort kleeding gestolen Zij gingen daarbij als volgt te werk: De een vroeg het hoofd der school te spreken. Als de concierge zich verwijderd had. stal de ander de jasje». De laffe dieven zijn de 18-jarige C. B. Z. en de 18-jarige H. B., beiden los-werkman. Uit La Linea wordt vernomen, meldt S.P.T., dat op het oogenblik in de haven van Gibraltar een groote activiteit is waar te nemen Er liggen in de baai van Algeciras 42 handelsschepen, waaronder een aantal van Britsche nationaliteit. In de oorlogshgven-Gibraltar liggen 3 vlieg- Jjngmoederschepen, waaronder de Engel- sche Furious” en de „Formidable”. Bo vendien herbergt de haven 2 slagschepen, 4 kruisers en een groot aantal torpedo jagers. Ook de activiteit in de lucht is groot. Men krijgt den indruk, aldus wordt te Madrid meegedeeld, dat er iéts te ge beuren staat HAAGSCHE tooneel van een verwoeden strijd zal wor den, is strategisch zeer gunstig gelegen en een vlootsteunpunt van den eersten tang. De stad ligt 7 km. ten Zuid-Oosten van Kaap Blanca, aan den uitlooper van het Atlas-gebergte, dus op de plaats, waar de Straat van Silicië, tusschen dit eiland *n het Afrikaansche vasteland, het (malst is. Bizerta ligt ongeveer in het midden van de voornaamste scheep vaartlijn van de Middellandsche Zee, de route Glbraltar-Port-Said. Er wonen thans ongeveer 22.000 menschen, waar van 8000 Europeanen. Men heeft er een ..oude’ en een „nieuwe” wijk, d.w.z. een huurt waar de inhéemsche bevolking huist en egn, waar de Europeaan woont. De natuur heeft Bizerta, strategisch fezien althans, zéér begunstigd, wat frankrijk dan ook indertijd aanleiding heeft gegeven van de stad een sleutel- atelling en vlootsteunpunt van groot for maat te maken. De zee is door een ka naal met een groot bekken, het „Meer van Bizerta" genaamd, verbonden. Deze natuurlijke haven heeft een oppervlakte, welke ongeveer gelijk is aan die van Parijs, n.l. 130 vierkante km. Het kanaal, dat 400 meter breed is, staat de grootste schepen toe het meer van Bizerta te be varen. De kustlijn van het meer vertoont vele inhammen. In een er van, de „baai van Ponty”, meqren gewoonlijk kleinere torpedojagers en kustwachtschepen, ter wijl de onderzeeërs de „Baai van Se- üo-Mwion” opzoeken. De groote oorlogs bodems vinden hun ligplaats ongeveer daar, waar het kanaal in het meer uit komt. Hier vlak bijjbevindt zich het arse naal van Sidi Abdala. Aan de landzijde van Bizerta bevindt 2ich een casbah, een oude Arabische volkswijk, waarvan de fundamenten nog uit den Romeinschen tijd dateeren. De Casbah maakt thans een deel van de verdedigingsstelling uit. De haveningang *ordt beheerscht door de „Port d'Es- Pagne",, welke zeer zwaar is verdédigd «i de haven en de havenwijk der stad <|por zyn artillerie beheerscht. In normale tijden was Bizerta belang- tijk als handelsstad. Bijna de geheele Uitvoer van Tunesisch ijzererts liep over Bizerta en het is dan ook te verwachten, dit de stad na den oorlog een der be- Uqgrijkste van de Afrikaansche Noord- RBt zal worden. Krachtens de verordening nr. 79/1942 (metaalverordening) van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied is een begin gemaakt met het in beslag nemen der klokken. De kostbaarste oude klokken en klokkespelen zullen zoo veel mogelRk gespaard worden. Deze klok ken zijn indertijd gekenmerkt met een M, de eigenaars zijn daarvan in kennis ge steld en hun is voor deze klokken een document overhandigd. Alle overige klok ken vallen onder de vordering en moeten thans reeds worden afgenomen Daarbij wordt er voor gèzorgd, dat in iedere bur gerlijke gemeente, waarin zich geen be schermde klok bevindt, een kleine luid- klok voor alarmdoeleinden blijft hangen. Bijzondere aandacht wordt hierbij besteed aan de groote en vrij groote steden. Den eigenaars resp. gemeenten wordt er dan ook zeer dringend op gewezen, dat zij den arbeiders, die een officieele opdracht hebben, bij het weghalen en ver voeren der klokken geenerlei moeilijk heden in den weg moeten leggen, aange zien hier sprake is van een onvermijdelijk noodzakelijken oorlogsmaatregel. Met speciale wenschen van de eigenaars der klokken en van de kerkelijke of ge meentebesturen kan met het oog op deze noodzaak geen rekening worden gehou den. Ovér kwesties van kunstbescherming verstrekt de inspectie kunstbescherming, den Haag. Sweelinckplein 84. inlichtingen. Krachtens een in het Verordeningenblad opgenomen besluit van den secr.-gen. van Financiën, houdende wijziging van het besluit op de Inkomsten-belasting 1941, wordt voor de kalenderjaren en de belas tingtijdvakken. welke na 31 Dec. 1941 aan- vapgen, een nieuwe belastingtabel inge voerd. Bestaat het zuiver inkomen in het kalenderjaar 1942 of in een belastingtijd vak, dat in het kalenderjaar 1942 eindigt, geheel of gedeeltelijk uit aan inhouding van loonbelasting onderworpen inkomsten, dan wordt de belasting verminderd met de helft van het verschil tusschen de belas ting welke volgens de nieuwe tabel ver schuldigd is over een zuiver inkomen, en kel bestaande uit de aan loonbelasting on derworpen inkomsten en de belasting, welke volgens de oude tabel verschuldigd is over een zelfde inkomen. Bij onze vrijwilligers. Een van onze fotoverslaggevers in actie. Ze zijn altijd ver naar voren en beleven den strijd uit de eerste hand (S.S. P.K. Wiegand-O.-H.) Maan: 94 Nov. onder 9.91 v.m.t op 6.13 n.m.; 2$ Nov. onder 10.14 v.m. op 6.57 v.m, 9 Oeo. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113054 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De uitreiking van voedlngs-, groente en aardappelkaarten voor de 13e periode en inlevering van schoenenfortmillere» vindt morgén plaats van 9.3017 uur in de lokalen Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Lsd.) voor de letters: Vf t.m. einde V en Wa t.m. We Tegelijk vindt de verstrekking van vitamine D-tabletten plaats aan kinderen en as. moeders, behalve voor Looeduinen, waar de uitreiking 30 Nov. in lokaal Alidastraat 73 geschiedt. In verband met de distributie-.-egeling van textiel wordt nog bekend gemaakt, dat sinds 1 Nov. j.l—-de gelegenheid is opengesteld voor het aanvragen var. bij zondere vergunningen voor den aankoop van 500 gram, wollen handbreigarens de vervaardiging van kleeding. ten hoeve van babies, geboren op of na Maart 1942. voor zoover nog geen zooda nige vergunning werd verstrekt. De aanvragen voor deze bijzondere ver gunning kunnen bij den plaatselijken dis tri bu tied lenst worden ingediend onder overlegging van de baby-stamkaart. resp. een attest van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de beval ling binnen 20 weken zal.plaats hebben. Zij. die tusschen 1 Sept en 1 Nov 1942 reeds een aanvraag hebben ingediend en een afwijzende beschikking hebben ont vangen op grond van bet feit, dat na 1 Sept, geen bijzondere vergunning voor babywol is uitgereikt, kunnen zich op nieuw onder overlegging van attest of ba- by-stamkaart tot den plaatselijken distri- butiedienst wenden. Op bovengenoemde bijzondere vergun ning zullen uitsluitend wollen handbreiga* rens van nieuwe samenstelling verkrijg baar worden gesteld. leiatoon itbjuu izevan lijnen) BUKKAUX: WAGENSTRAAT 35 37 «iro No. I250Ü Bijkant. 8ch«v. Kelzerstr. 319, Tal. 550310; Fll.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjei 3, Tal. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Haerenstr. 194, Tal. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goiïdsbloeml 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée. Hoytemastr. 66 Tel.7211S7 V Maarschalk Pétain heeft gisteravond per radio een oproep gericht tot Fransch West-Afrika het moederland trouw te blij ven Pétain wees op het feit, dat Fransch West-Afrika en Somaliland de eenige be zittingen in het Fransche imperium zijn, waar de Fransche vlag nog waalt Pétain vermaande nogmaals de Fransche en in- heemsche troepen slechts zijn bevelen op te volgen. De Brinon over de Afrikaansche falange Ambassadeur de Brinon heeft op een receptie voor de pers te Parijs verklaard, dat het hoofd der regeering. Laval er in overeenstenTming met maarschalk Pétain naar streeft, dc politiek, aangegeven door de boodschap van Pétain en de radiorede van Laval van vorige week, in daden om te zetten. De eerste verwezenlijking noemde de Brinon de vorming van de Afrikaansche falange, van vrijwillige afdeelingen dus tot herwinning van het -aan de Anglo- Amerikanen verloren koloniale bezit. Vrijwillige aanmeldingen hiervoor kunnen in geheel Frankrijk worden ingediend en ook leden van het Fransche wapenstil- standleger kunnen worden toegelaten. Tot slot maande de Brinon tot bezon nenheid en wees nogmaals op de onher roepelijke breuk, die Rooosevelt door zijn aanval op Fransch Noord-Afrika tusschen de Ver. Staten en Frankrijk heeft ver oorzaakt. De Afrikaansche falange heeft gister avond een oproep gericht tot alle man nelijke Fransche onderdanen van 18 tot en met 40 jaren zich vrijwillig aan te sluiten bij de falange en door deze geste hun aanhankelijkheid aan het vaderland .te bewijzen. In een door radio-Dakar verspreide toespraak van den gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika heeft deze aan de bevolking meegedeeld, dat hij Fransch West-Afrika onder het bevel geplaatst heeft van admiraal Darlan, aldus meldt het DN.B. uit Marseille. Mussolini ontvangt hoog* functionarissen De Duce heeft in het Palazzo te Rome hooge functionarissen fascistische party de federale rissen van Genua Turijn en Milaan ont vangen. Aangenomen wordt, dat deze functionarissen den Duce rapport hebben uitgebraeht over de jongste bombarde menten op deze steden. Succesvolle luchtaanvallen In het Tunesisch-Algerijnsche gebied zetten de Duitsche en Italiaansche troe pen, naar het D.N.B. verneemt, op 22 No vember hun opmarsch voort en bezetten verdere militair belangrijke punten. Er ontstonden slechts onbelangrijlfte gevech ten tusschen de Duitsche en een vijande lijke voorhoede, welke gevechten voor de Duitsche troepen gunstig verliepen Bij het aftasten van den vijand werden de formaties van het leger door luchtver kenning gesteund. Duitsche en Italiaan sche gevechtsvliegtuigen profiteerden van de laatste nachten om de havens aan dé ALgerijnsche kust, opnieuw met zware strijdkrachten aafi te vallen. Ook de haven van Bone werd op 22 November des avonds door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. De strijd tegen de vijan delijke luchtsteunpunten in het Algerijn- sche kustgebied werd in den loop van 22 November, alsmede in den nacht van 22 op 23 November door sterke Duitsche luchtstrijdkrachten voortgezet. Ofschoon de weersomstandigheden de bemanningen der Duitsche gevechtsvliegtuigen ver scheidene malen dwongen om door buien heen te vliegen, werden overal de doelen gevonden en gebombardeerd. Bijzonder zwaar werden de vliegvelden Tebesa en Souk-al-Arba door Duitsche duikbommen werpers jachtkruisers en jachtbommen werpers getroffen. Voltreffers kwamen terecht op de hangars, tentenkampen en barakken aan de randen der vliegvelden. Een benzineopslagplaats vloog in de lucht, terwijl een groote brand woedde en 15 vijandelijke vliegtuigen werden vernield. Talrijke andere werden bomsplinters aanzienlijk beschadigd. Ook de nachtelijke aanval op het ten Oosten van de Golf van Bougie gelegen vliegveld Michalli door sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen leverde suc ces op. Na het uitwerpen der bommen ontstonden verscheidene branden. Een batterij luchtdoelgeschut werd met alle stukken geschut buiten gevecht gesteld. Op het vliegveld Bougie veroorzaakten talrijke neergeworpen brand- en brisant bommen verscheidene hevige ontplof fingen en branden. Duitsche en Italiadnsche duikbooten en luchtstrijdkrachten werken verlammend op de bewegingen van de Britsche en Amerikaansche troepen in Noord-Afrika zoo verneemt het D.N.B. in aanvulling op het Weermachtbericht. De strijdkrach ten van de As zijn in Noord-Tunis als een grendel die de vijandelijke ravitail leering beperkt tot de havens aan dc MsroWuwnfche en Algerijnscbe kust. Het gsoote loei van de Britsch—Amerikaan- sche leiding om de operaties in Fransch AlwnMfrika en in Egypte tot een tang- “Jng te laten uitgroeien gericht tegen itschItaliaansche pantser leger, is y reikt. Doordat de Asmogendheden bijtijds hebben ingegrepen is de groote operatie op de 2- fronten, die bijna 1500 km.' van elkaar verwijderd liggen, ge ïdealiseerd. Tot dt^sver zijn nog geert krijgsoperaties gevoerd Botsingen van gemotoriseerde verkenningsafdeelingén laten de gebrek kige oorlogservaring van de Amerikaan- sche troepen steeds duidelijker aan den dag treden, die wat betreft camouflage, benutting van het terrein. gevechtsonL wikkeling en luchtafweer groote gebreken toonen. Voor de vlotte penetratie van het door de Astroepen bezette Tunesische gebied is ook het feit van doorslaggevende be- teekenis, dat een hoog percentage van de bevolking uit Italianen bestaat, terwijl aan den anderen kant de Epgelsche en Amerikaansche troepen deels met open lijk, deels met heimelijk verzet van fransche en inlandsche volksdeelen kampen hebben. Dc Tunesische havenstad Bizerta, die zich op het oogenblik in handen der As troepen bevindt en waarvan algemeen wordt aangenomen, dat zij binnenkort het 75-jarige dame door tram aangereden D« 76-jarige mevrouw P. H., woonach tig aan de Conradkade is gis.ernyddag op de Laan van Meerdervoort door een tramwagen van lijn 3 aangereden, toen zij den rijweg overstak. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en is enkele uren la. ter in het ziekenhuis ?an het Westeinde éverleden Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan het feit dat mevr. H. stokdoof was.. PRIJ8 DER ADVERT.: LH m M (3 rag 1 6a, elke m.M. m. tot M m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RacL 0.51 p. m M Bewijsn. 6 et., fr. p. p IQ ct KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0 38 Pers gevr 0.48 Adv. „Br but. v. d. bl.” 16 c me«r Naar dc Britsche berichtendienst uit Washington meldt heeft Cordell Hull gisteren op de persconferentie omtrent de overeenkomst nopens de Fransche be zittingen op het Westelijk halfrond o.a. verklaard, dat deze gesloten is met admi raal Robert, den Franschen opperbevel hebber van Martinique, volledig onafhan kelijk van de Fransche regeering te Vichy In tegenstelling tot berichten uit Lon den. aldus Huil, hebben de Fransche be zittingen in de overeenkomst geen ver klaring van saamhoorigheid met de Ge allieerde volken onderteekend. Huil wei gerde nadere bijzonderheden. Te Washington wordt aangenomen, dat de Fransche marine geneutraliseerd zal worden. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft de Amerikaansche verliezen bij de beginlandingen in Noord-Afrika opgegeven als 1910 gêsneuvelden. gewon den en vermisten. Deze verliezen eijn grootendeels ontstaan bij de inneming van Oran en Casablanca. De vermisten zijn naar alle waarschijnlijkheid in meer derheid verdronken. De persdienst van het departement van Financiën deelt het volgende mede om trent de. wijziging der loonbelasting: De ervaring, welke gedurende twee ja ren met de inhouding van de loonbelasting is opgedaan, heeft doen blijken, dat het mogelijk is om aan den eenen kant in ver schillende opzichten vereenvoudigingen in de formeele bepalingen van een besluit op de loonbelasting aan te brengen, en aan den anderen kant de wijze van con trole op de inhouding van de loonbelas ting en de regeling van de aanslagen in de inkomstenbelasting te verbeteren. In het bésluit, dat in het laatst ver schenen Verordeningenblad is opgenomen, zijn in verband daarmede eenige wijzigin gen in het besluit op de loonbelasting aangiebracht. Deze wijzigingen vinden voor het eerst voor het kalenderytar 1913 toepassing. De belangrijkste wijzigingen zijn: 1. Volgens de nieuwe regeling zullen de loonbelastingkatirten bij beëindiging van de dienstbetrekking bij den werkgever blijven en dus niet «leer aan den werkne mer worden meegegeven. Het gevolg hier van is, dat de werknemer bij het indienst- treden bij den werkgever in den loop van het kalenderjaar steeds een nieuwe, werk- nemersverklaring moet inleveren en dat de werkgever in zoodanig geval steeds een nieuwe loonbelastingkaart moet aanleg gen. 2. Voor alle werknemers dus ook voor de werknemers, die minder dan ƒ43 ier maand verdienen moeten loonbe- astingkaarten en loonstaten worden aan gelegd. Een uitzondering is slechts ge maakt voor de werknemers, die uitsluitend huiselijke diensten verrichten en een loon (in geld en in natura) genieten van niet meer dan ƒ48.10 per maand (ƒ11.10 per week. 1.85 per dag, /0,92 voor niet meer dan 4 werkuren) voor de laatstbedoelde werknemers behoeven ook geen werkne- mersverklaringen te worden ingeleverd. 3. De werknemerSverklaringen worden in het vervolg in enkelvoud in plaats van in tweevoud opgemaakt. 4. De inspecteur stelt geen aanteekenin- gen meer op de loonbelastingkaarten in zake op het loon toe te passen verminde ringen. Hij verleent de vermindering bij eën afzonderlijke beschikking en zwrwit daarvan een afschrift aan dén werknemer. Dc verzoeken om vermindering behooren 11

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1