I 1942. Mo. 18346. Onteigeningen in verband met de evacuatie Hevige afweerstrijd het Donfront aan -aiwap Woensdag 25 November. I s J Departement Kunsten en Uitreiking Distributiebescheiden eerste periode 1943 S.5 van Volksvoorlichting bestaat 2 jaar VERDUISTEREN De strijd in Noord-Afrika De Duitsche tegenmaatregelen Voortzetting van sovjet- aanvallen by Stalingrad Noord-Afrikaansche havens gebombardeerd De hypothecaire schuld verplichtingen Smakelooze Sinterklaas geschenken Waar niet is, verliest de gebruiker zijn recht Ook nieuwe tabaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg, dan bewandelt U den juisten weg Rede van Prof. Gocdewaagen Tegen exorbitante prijzen Versterkingen aan Fransche Zuidkust Kracht van de sovjet-aanvallen verzwakt BUREAUXWAGENSTRAAT 35-37 Sfi HAAGSCHE r» Berlijn succes juristen evenwel Japansche troepenconcentratie in Birma een 1 Winterhulp kan veel doen, als gif veel offert! I Giro 5553. V V PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bil piet „KikeriU”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl, f3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 s. Mode' Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. S Op weg naar het front worden Duitsche soldaten door hun trouwe vrien dinnen de stations-zusters van het Duitsche Roode Kruis, met warm eten en drinken verzorgd. (P.K. Eisenhart-O.-H.) In aanvulling op het Weermacht bericht van gisteren verneemt het D.N.B.: Het optreden van de strijdkrachten van de As in Tunesië bleef behalve tot levendige verkenningsactie door de luchtmacht en gemotoriseerde verkenningstroepen er toe beperkt de tot nu toe bezette gebieden te beveiligen en door het aanvoeren van nieuwe troepen, en oorlogsmateriaal, het van nature zeer sterke bruggehoofd aan de Noordafrikaansche kust verder te ver sterken. De langs de kust van Tunis naar het Zuiden voerende spporlijn en de we gen naar het binnenland zijn in handen van de As-mogendheden en maken een snelle verdeeling van de aangevoerde goe- dereh mogelijk. Voor de dagelijks sterker wordende luchtstrijdkrachten van de As hinderen t>pmarsch en ontplooiing der Britsche en Amerikaansche troepen sterk en, veroorzaken groote teleurstellingen in het Anglo-Amerikaansche kamp. De onop. houdelijke luchtaanvallen op vliegveldin- stallaties. die een aanzienlijk aantal vlieg tuigen vernield en de startbanen onklaar hebben gemaakt, hebben de Engelschen en Amerikanen reeds hun vliegvelden dicht in de nabijheid van het front meer naar achteren doen verplaatsen, De terughoudendheid van de Duitsche militaire berichtgeving bij het noemen van plaatsnamen en gebieden in Tunis is met het oog op de geheimhouding der Duitsch. Italiaansche troepenbewegingen zeer be grijpelijk., In Cyrenaica versterkt de Britsche lei ding haar pogingen om haar troepen door het aanvoeren van benzine en nieuwe voertuigen weder ten volle mobiel te ma ken en de formaties te herordenen voor aanvalsoperaties van grooteren omvang. Op het ©ogenblik bestaat er slechts ge ring contact met de achterhoeden van het Duitsch-Italiaansche pantserleger. v. 4.37 uur nam. tot 8.18 uar v.m. Maan: 25 Nov. onder 10.14 v.m., op 6.57 n.m.; 26 Nov. onder 11.02 v.m„ op 7.46 n.m. 2 Dec. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 ti. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No, 115995. Naar militaire autoriteiten te Tsjoen- king mededeelen. hebben de Japanners hun strijdkrachten in Birma. Indo-China en Thailand aanzienlijk versterkt. Nieuwe Japansche troepen en pantserwagens zijn op den Oostelijken oever van de Salwin- rivier geconcentreerd, terwijl talrijke Ja pansche oorlogsschepen aanzienlijke troe pencontingenten in Kwangtschuwang aan land hebben gezet. Bovendien zijn in deze gebieden l?00 Japansche vliegtuigen aan gekomen lijk'is De pantserwagens moeten echter, wil ïulk een doorbraak '•blijvend hebben, door voldoende infanterie en ar tillerie gevolgd worden. Het is den bols jewisten evenwel niet gelukt op deze wijze het aanvankelijke succes te conso- .lideeren, Reeds zijn tegenmaatregelen aan den gang, die ten doel hebben het sovjet- offensief in een sovjet-nederlaag te doen verkeeren. De kracht van de bolsjewisti sche aanvallen is. naar van militaire zijde wordt meegedeeld, reeds merkbaar ver zwakt. Stalin zet alles op één kaart De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft o.a.: 3J Jaar oorlog met overwinningen van zeer grooten omvang maken het de As gomakkelijk de ontwikkeling der dingen af te wachten. De tijd werkt voor dien gene. die tijdens militaire operaties alles in veiligheid heeft weten te stellen, wat hij voor de oorlogvoering noodig heeft n.L gebied, vruchtbaren grond, steenkolen, ijzer, benzine en onaantastbare posities. Men zal er dus goed aan doen de ont wikkeling der>dingen af te wachten. On getwijfeld stelt deze ontwikkeling met een Int dusver ongekende snelheid haar hoog tepunt tegemoet. Stalin zet weer eens alles op één kaart Zijn groote offensief ten Zuiden van Stalingrad van het gebied der Kajmukkeristeppe uit en de beweging van de tang ten Noorden van Stalingrad gericht op de groote bocht in den Don. vormen een concentratie van krachten onder geheel andere voorteekens dan het groote offensief van den winter Zeker, ook dit is nog niet de laatste krachtsinspanning der bolsjewieken. Zij werpen hun laatste reserves uit het Oos ten in den strijd tegefï het Wjesten en stellen nog eens het militaire geluk op Duitsche troepen te Marseille „Marseille is een bolwerk van de ves ting Europa waarboven de Duitsche vlag zal waaien tot het uur van de vijanden van Europa heeft geslagen”, zoo schrijft een oorlogsverslaggever, die een schilde ring geeft van de yersterkingswerkzaam- heden in Marseille en aan de Zuid-Fran- sche kust. Sedert dagen bevinden zich Duitsche troepen in de Fransche haven stad Marseille. In de stad werken eenige Duitsche staven. Pantserverkennings- wagens rijden door de straten. Duitsche. infanterie heeft haar intrék genomen in de forten aan de haven, die beveiligd wordt door luchtdoelbatterijen van aller lei kaliber. Zware en allerzwaarste bat terijen zijn in stelling gegaan op de stra tegische belangrijke punten van de ha ven. doch niet daar alleen: De geheele kust, die pas bezet is, is in enkele dagen in een toèstand van verdediging gebracht, die eiken volgenden dag nog volmaakter zal worden. Marseille zal door Duitsche troepen verdedigd worden tegen elke invasiepoging. Besparing op het verbruik van gas en electriciteit is in de tegenwoordige om standigheden dringende noodzaak gewor den. Het behoeft nauwelijks te worden aangestipt, dat voor fabricage van gas en de opwekking van electriciteit kolen noo dig zijn en het gas. en electriciteitsrant- soen, dat den verbruiker is toegestaan, nauw verband houdt met het beschikbare quantum kolen. Het rantsoen zou dan ook stellig hooger zijn dan het is, indien dit met hét oog op de huidige kolenpositie mogelijk ware Het behoeft geen betoog, dat de directies der gas- en electriciteits- bedrijven niets liever zouden doen, dan de verzoeken om een hooger rantsoen in te willigen. In het algemeen is zulks ech ter helaas niet mogelijk. Er zullen zelfs zooals men dezer dagen heeft kunnen lezen straffere maatregelen genomen worden tegen degenen, die het hun toege. stane rantsoen gas en electriciteit over schrijden Jammer genoeg zijn er nog verbruikers, die de reden en dus de noodzakelijkheid der rantsoeneering niet kunnen of willen inzien. Anderen, die overigens niet van inzicht zijn ontbloot, putten zich uit in het ontdekken van motieven, waarop spe ciaal voor hen een hooger rantsoen zou moeten worden vastgesteld. Meestentijds ervaren deze verzoekers dat hun verzoek niet kan worden fngewilligd. Dit behoeft niet zoo heel erg te verbazen. De verzoe ken mogen redelijk zijn, de kolenpositie laat niet toe, dat het rantsoen wordt ver hoogd. Een ieder, die meent aanspraak te kun nen of moeten maken op meer dan hij heeft, bedenke, dat waar niet is zelfs de gebruiker zijn recht verliest. De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen ge durende het tijdvak van 3 tot en met 24 Dec. tegen overlegging van de djstribu- tiestamkaart én tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel bonkaarten „voedingsmiddelen ie periode 1943”, als mede nieuwe aardappel- en groentekaar- ten uitreiken. Er zal wederom onderscheid gemaakt worden tusschen stad- en Land kaarten. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K Ui, twee aardappclkaar- ten N 111 en een groentekaart; aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K211, drie aardappel- kaarten N 111 en een groentekaart; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K311, twee aardappelkaar- ten N 111 en een groentekaart; aan houders van een inlegvel K*4 of L 4 een bonkaart K411. een aardappelkaart N 111 en een groentekaart Houders van L-inlegvelïen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aardap- pelen N 211. Zooals bekend, zullen zij, die bij de vo rige uitreiking een machtiging voor op slag van winteraardappelen hebben ont vangen en van wie derhalve de bonnen K of L 111, 211. 311 of 411 van het inleg- vèl zijn afgekruist, geen aardappelkaarten ontvangen. Deze personen zullen echter, wanneer zij in het bezit zijn van een L-inlegvel, wel een toeslagkaart N 211 ont vangen. Zij, die geboren zijn tusschen 30 Nov. en 28 Dec. van de jaren 1921, 1928 en 1938, moeten hun inlegvellen ruilen alvorens hun bonkaarten in ontyangst te nemén. Voorts zullen de diensten tegelijk met de bovengenoemde kaarten nieuwe tabaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten uit reiken. Bij deze uitreiking zal men opnieuw kunnen kiezen tusschen een tabaks- sigarettenkaart en een .versnapcringen- kaart. onverschillig of men bij de vorige ,uitreikxn« een utMks- at agareitr.ru, dan de secretaris-generaal van het departe ment, prof. dr. T. Gocdewaagen, een rede over „Kultuurpolitiek en volksvoorlich ting”. Wij vieren dezer dagen twee verjaarda gen. aldus prof. Gocdewaagen. het depar tement van V. en K werd op 25 Novem ber 1940 opgericht en de Nederlandsche Kultuurkamer aanschouwde op 25 Nov. 1941 het levenslicht. Na er op gewezen te hebben, dat het geen gemakkelijke taak was om op een tijdstip, dat ons volk door de omstandigheden, waarin het zich sinds Mei 1940. geplaatst zag, veel moeite had zijn houding te bepalen, een werk te on dernemen waarvan o'nze geschiedenis nauwelijks voorbeelden kende en waar voor het aan de noodige ervaring voors hands ontbrak, kwam spr. op de critiek. Onjuiste combinatie? Sommige critici hebben wel eens gezegd, dat de combinatie van kunst en volks voorlichting hun niet juist leek. Kunste naars en volksvoorlichters voelden zich in eikaars gezelschap, naar het scheen, niet heel wel. Toch geloof ik, aldus spr., dat zij het op den duur uitstekend met elkaar zullen kunnen vinden: een volksvoorlich ter die niet ook iets of veel van den kun stenaar in zich heeft en die geen vorm aan zijn gedachten weet te geven, is een slecht volksvoorlichter. Omgekeerd: een kunstenaar, die meent, dat hij alleen voor zich zelf of zijn kunstbroeders kunst schept en niet begrijpt, dat hij ook volks- Burgemeesters benoemd Het Rijkscommissariaat^maakt bekend f De Generalkommissar für Verwaltung eit Justiz heeft tot burgemeesters benoemd den afdeelingsleider G. A. A. M, Jacnb in Vught tot burgemeester van Vlijmen ep den sportleeraar Th. Hceg in Ter Apoj |pt> burgemeester van Nieuwe Bckeia. vooruitbet. per 3 mnd. net „DUKeriiu „lk nieuwste mvue „n.ui uijui.11 en ..Letterk Bijbl.” 3.15, Fr. p p. met Modebl ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Afz. nr. 5 c., tr. p. p. 10 c. PRIJ8 DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.85. «Ik» m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Élke m.M m. 21 ct Halve oplaag, halve priji RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijan, Set., tr. p. p lOct. KI. Adv (In halve opl.) 0.57, Dienataanb. ƒ0.38 Pera. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 19 c meer -~-i 1 “ftir - eiia-- -ur ia iimeiïi -iii-i nmi~~ lusiaassM DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 25 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede In den Kaukasus hadden ook gisteren slechts plaatselijke gevechten plaats. Bij een geslaagden aanval in de Kalmukken- steppe drongen gemotoriseerde Duitsche troepen de vijandelijke stellingen bin nen, wierpen den vijand naar het Oosten terug en vernietigden, een batterij en een aantal pantserwagens. Ten Zuidwester, van Stalingrad en in de groote bocht van den Don zette de vijand zijn aanvallen met sterke “gepant serde en infanterie-afdeelingen voort. De Duitsche afweer werd op doeltreffende wijze gesteund d00r sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op korten af stand en Duitsche en Roemeensche ge vecht svliegers, die in opeenvolgende gol ven opereerden. De Sovjettroepen leden opnieuw zware verliezen aan menschen en materiaal. Tegelijkertijd werden vij andelijke aanvallen tusschen Wolga en Don door Duitsche en Roemeensche troe-, pen in verbitterde gevechten en met zware, bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Daarbij werden wederom 54 pantserwagens vernield. Ook in Sta lingrad zelf mislukten vijandelijke aan vallen. Aan de rest van het Oostelijke front werden met succes Duj^cbe storm- troepoperaties ondernomertMUn plaatse lijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In Cyrenaica en Tunis geen gevechts handelingen van beteekenis. In Cyrenaica werden Britsche strijdkrachten door jacht vliegtuigen en snelle gevechtsvliegtuigen in scheervlucht bestookt en hangars en op »een vliegveld staande vliegtuigen gebom bardeerd. In de wateren van Algiers vernietigden gevechtsvliegers des nachts een koopvaar dijschip van 10.000 ton. Zij bombardeerden een groot transportschip in brand en brachten zware schade toe aan 2 torpedo jagers. In de havenwerken van Algiers. Bona en Philippeville werden door bom men zware branden veroorzaakt. Boven dien werden met succes vijandelijke ge motoriseerde afdeelingen en spoorwegdoe- len bestookt. van Financiën worden vastgesteld, worden beschikbaar gesteld ten behoeve van de eigenaren en van andere belanghebbenden ten aanzien van de gevorderde goederen. De gelden zullen in het algemeen eerst worden uitbetaald, nadat besteding voor herbouw of wederaanschaffing verzekerd is. Zoolang de betaling wordt uitgesteld, wordt, althans voorzoover de schadever- goedingsbedragen een nader te stellen minimum te boven gaan, rente vergoed tot 3J per jaar De eigenaren blijven belast met hypothecaire schuldverplichtingen overeenkomstig de geldende overeenkom sten. Den hypothecairen schuldeischers zal voor hun rentevorderingen een verhaals recht worden toegékend op de over de schadeloosstellingen te vergoeden rente- bedragen. Omtrent de regeling van een en ander kunnen nadere regelen van den secretaris generaal van het Departement van Finan ciën worden tegemoet gezien. Intusschen zal als regel op tadividueele aanvragen om inlichtingen geen antwoord kunnen wor den gegeven. Nadere inlichtingen zullen zoo noodig ter algemeene kennis worden gebracht Wel kunnen aanvragen worden ingediend tot het verkrijgen van een voor schot op de schadeloosstelling, doch alleen voor herbouwdoeleinden of wederaanschaf fing. Oók op de te vergoeden rente kunnen voorschotten worden verleend, indien daaraan voor levensonderhoud behoefte bestaat. Desbetreffende aanvragen dienen te- worden gericht tot den algemeen ge machtigde voor de oorlogs- en defensie- schaden, Kneuterdijk 22. Teletoon H630U (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Qlro No. ,J80ü Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjei. 3, Tel 119461; VVUIM.) uvunm II. nujo; I.vuivuu». iwi, ov«w| m w nnmvuiM, lil, V, UO rvvillllg) uuuuauiuonii, J Cl. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., Theresiestr. 108e, Tal. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 voorlichter is, is een slecht kunstenaar, een onverantwoordelijk kunstenaar. Het begrip kuituur omvat juist al die verrich tingen van den mensch, die leiden tot vormgeving „Gestaltung schepping: de taal, de kunsten, de volksvoorlichtende functie cn het spel in den zin van ver strooiing. versiering en verdieping in den vrijen tijd. Als spr. zijn werkterrein overziet, komt hij tot de volgende driedeeling: a. het ver. heffen der kuituur; b. het propagêeren der kuituur c. de zorg voor den kultuurwer- ker. De eerste beide werkzaamheden val len onder het departement, de laatste is zaak der Kultuurkamer. Voor de verheffing der kuituur In den zin van steunen, stimulecren, zuiver hou den. ordenen van en toezien op de kuituur zorgen de afdeelingen pers, film, radio, en die der kunsten; hierbij zijn bepaalde kultuurnormen verondersteld. Het vaststellen van zulke normen eischt in de eerste plaats een fijn aanvoelings vermogen van dat wat ons volk behoeft en verdragen kan. In de tweede plaats ia hiervoor noodig, dat men zich met uitge breide historische en sociologische kennis realiseert, welke toekomstmogelijkheden er in het verleden liggen: ten derde heeft men hiervoor noodig een vastomlijnde we. reldbeschouwing, want alleen van een wereldbeschouwing uit kan men zich een klaar beeld van zijn doen en laten ver schaffen. Na over de propaganda voor de kui tuur en de zorg van den kultureclen wer ker te hebben uitgeweid, ging prof. Goe- dewaagen voort; Zoo staan wij dan aan den aanvang vaa een derde levensjaar voor het departement en een tweede jaar voor de Kultuurkamer. Meer dan ooit moeten wij ons van onze verantwoordelijkheid in departement en Kultuurkamer bewust zijn. De Europee- sche lotsgemeensohap groeit en wordt met Woed in het Oosten, op den Atlantischen Oceaan en In Afrika bezegeld. Waar men aan de fronten het bloed en het leven eischt, mogen wij ons afvragen, wat van ons geëischt wordt. Wij moeten ons volk winnen voor het nationaal-socialisme. Wij moeten ons volk overtuigen van de waarheid der ideeën, die ons leven bezielen. Hoe overtuigt men iemand het meest? Door zijn houding, meer dan door woorden en zeker niet, wanneer men zich door gevoelens van ressentiment of Wraakzucht of zelfs door dreigementen laat leiden. Wij kunnen ons volk alleen vinden, wanneer wij iedere ruwheid vermijden en met tact cn voorzichtigheid en zonder kleinzieligheid zeggen waar het op staat. Wij nationaal-eocialisten pretendeeren, de toekomst van ons volk en zijn plaats in de Germaansche wéreld beter te zien, dan de meesten van ons volk. Adel verplicht en pienters moeten niet naar rechten vra gen, maar doen, wat hun is opgedragen. Door ontactvol optreden isoteeren zij zich van de groote massa, die zij leiding zou den moeien geven en niets is gevaarlijker, dan dat wij ons van ons volk zouden isolecren De heer de Ranitz wees er op, dtt het departement van Volksvoorlichting en Kunsten het geheele geestelijke leven van het Nederlandsche volk omspant, met uit zondering van dat gedeelte, hetwelk aan de zorg van bet departement van Onder wijs, Wetenschap en Kultuurbescherming is tóevertrouwd. Ter inleiding van het tentoonstellings- bezoek gaf spr.. een kort overzicht van hetgeen op de tentoonstelling te zien is. Hij legde hierbij den nadruk er op, dat zuiver elk departementsplan niet alleen een kultuurpolitiek, doch mede een so ciaal- en economisch karakter heeft, wes halve voortdurend overleg moet plaatg vinden met de Nederlandsche Kultuur kamer Hij gaf een korte uiteenzetting van de verhouding tusschen het departement en de Kultuurkamer. Tenslotte voerde mr. Otto, algemeen be. stuurder van de Nederlandsche Kultuur kamer, het woord over het thema: de or ganisatorische opbouw van de N.K.K. Vervolgens maakten de aanwezigen, on. der leiding van den heer Max Blokzijl een rondgang over de interessante tentoonstel ling „Herlevend Nederland”. Mededeeling van het Departement van Financiën Van de te evacueeren panden en op stallen met den daartoe behoorenden nagel vasten inventaris zal een bepaald gedeelte moeten worden onteigend. In verband mei van verschillende zijden daaromtrent ge stelde vragen deelt de persdienst van het Departement van Financiën omtrent de regeling dezer onteigening het navolgende mede Deze onteigening geschiedt op grond van art. 5 van het besluit op de bezettings- schadcn, zooals dat is gewijzigd bij het in het „Verordeningenblad" van 21 November 1942 verschenen besluit 126/L942, in ver band met het algemeen vorderingsbesluit 1940 Diensvolgens geschiedt de onteige ning door vordering, met dien verstande, dat de schadeloosstellingen worden vast gesteld door den secretaris-generaal van het Departement van Financiën. De vorde ring vindt plaats ten gunste van den Staat der Nederlanden. De eigendom gaat over vrij van alle lasten en rechten daarop rustende; belastingen, waarmede het ge vorderde goed is bezwaard, gaan van den dag van den eigendomsovergang over op den Staat De schadeloosstellingen, die door den secretaris-generaal van het Departement JJJ »- COURANT wel een versnaperingenkaart heeft ontvan gen, met dien verstande, dat mannelijke personen, die geboren zijn na 28 Dec. 1924 en vrouwelijke personen, die geboren zijn na 28 Dec. 1917, uitsluitend voor een ver snaperingenkaart in aanmerking kunnen komen. Gedurende bovengenoemd tijdvak zullen voorts nieuwe bonkaarten voor zeep en toiletzeep voor kinderen worden uitge reikt. Kinderen, geboren nA 1 Dec 1940, zullen één bonkaart P 111, bevattende drie en drie alsmede een bonkaart P 211, bevattende drie bon nen voor toiletzeep ontvangen. Kinderen geboren nè 1 Dcc 1934, dóch vóór 2 Dec. 1940, ontvangen alleen een bonkaart P 111, bevattende drie bonnen voor eenheidstoiletzeep en drie bonnen voor waschpoeder. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zijn kaarten uitsluitend kan afhalen bij den dlstributiedienst den- gemeente waar men in het bevolkingsregister is op genomen. Een uitzondering kan slechts worden gemaakt voor schippers, woonwa genbewoners, gedetacheerde marechaus- see’s, de vaste bevolking van kostscholen, e.d en voor hen, die tengevolge van oor logsomstandigheden lijdelijk elders ver blijven. Voorts wordt er op gewezen, dat bij de uitreiking van de kaarten d i e bon van het inlegvel zal worden verwijderd, Waar van het nummer overeenstemt met het nummer der uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Bij de uitreiking van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de groentekaart zal het vakje 05 van de stamkaart worden afgekruist en bij de uitreiking van een aardappelkaart het vakje 06. Bij uitreiking van een tabaks- sigaretten- of versnape ringenkaart zal het vakje 09 worden voorzien van onderscheidenlijk de letters X, IJ of Z. Bij uitreiking van zeepkaarten zal een aanteekening geplaatst worden in het vakje 08- Terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten ga men na of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, inderdaad heeft ontvangen, aangezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen wor den genomen. □c Rijksqommissaris, Rijksminister Dr- Seyss-lnquart bezocht in het kader van dc verzorging der troepen een kpmpagme herstellenden van de Waffen SS in Nederland. Bijeenkomst in het Rijksmuieum Tal van autoriteiten waren gistermiddag vereenigd in het Rijksmuseum te Amster dam, waar het Departement van Volks voorlichting en Kunsten een bijeenkomst had georganiseerd ter gelegenheid van bet tweejarig bestaan van dit departement. Nadat een gedenkkoor, onder leiding van Stephen Jansen, in de bibliotheekzaal een oud-Nederlandsch lied en Lands- bonnen voor eenheidstoiletzeep bonnen voor waschpoeder. Sinterklaas Kapoentje. Doe wat in mijn schoentje, Doe wat in m’n laarsje. Dank je Sinterklaasje! Zoo Wordt in deze donkere dagen door vele kinderstemmetjes hoopvol gezongen. Onder den schoorsteen staat het schoentje met wat hooi voor het paard en een glaas je water om den dorst van Sint’s rossinant te lesschen. Den morgen kunnen de klei nen nauwelijks verbeiden, met kloppende hartjes, hollen ze naar de huiskamer. Zou Sinterklaas gereden hebben? Zoo gaat het elk jaar en op 5 December den grooten dag, staan de geschenken, die de goede bisschop uit Spanje heeft mede gebracht, in vele huisgezinnen uit gestald. In vele, misschien, in ieder geval in lang niet alle, want Sinterklaas zal dit jaar heel duur moeten inkoopen. De prp- zen in Spanje zullen wel niet lager zijn dan in ons land en wie de laatste dagen in de verschillende magazijnen in de stad wat heeft rondgekeken, zullen de haren te berge zijn gerezen bij het aanschouwen van de bedragen, die men durft te vragen. Met opzet schrijven we „durft”, want er is onzes inziens toch wel eenige moed voor noodig, om b,v, voor een prullig houten stukje speelgoed, dat uit enkele plankjes bestaat, 2.50 a 3 gulden te vragen In de warenhuizen en in de speelgoedwinkels zijn die prijzen echter schering en inslag. Houten figuurtjes van beesten, op de mëest primitieve wijze vervaardigd, hou ten autotjes, bestaande uit een enkel plankje, houten poppetjes, smakeloos en ieelijk, wanstaltige beeldjes, ontsieren de étalages, en verbluft staart het publiek naar de'kaartjes, waarop de prijzen staan vermeld. Met andere voorwerpen is het al precies eender. Neem b.v. het artikel boe kensteunen, in groote massa’s verkrijg baar, in uitvoeringen, die aan banaliteit in vele gevallen niets te wenschen overla ten. Met een minimum aan materiaal is een maximum aan leelijkheid verkregen. In een der groote magazijnen van huis houdelijke artikelen zagen we een boeken steun, waaraan aan materiaal waren ver bruikt, vier plankjes en twee stukjes me taal, zoogenaamd smeedwerk. Prijs 20.80! De „schepper” ervan beschouwt dit voor werp waarschijnlijk als kunst, maar dan moeten we hem deze illusie onmiddellijk ontnemen, want met .kunst” heeft het alleen de eerste letter, namelijk de k van Kitsch geméén.' De Kitsch speelt overi gens bij de kunstnijverheidsartikelen een groote rol, de z.g artistieke schemer lampjes, u weet wel, die opgerolde stuk jes gevernist papier en een kapje met on waarschijnlijke kleuren en strepen, die, hoe is het mogelijk den tand des tjjds moeten voorstellen, kunt u in alle lampen winkels in de zonderlingste uitvoeringen, echter tegen gepeperde prijzen, aantreffen. Het is allemaal Kitsch wat de klok slaat, ook in de meubelwinkels. Het publiek knedhts Stkndchen had uitgevoerd, hield hééft blijkbaar eet» bijzonderen smaak ge kregen voor antieke meubelen en deze voorkeur wordt door de meubelindustrie behoorlijk uitgebuit. Met wat triplex, wat politoer, en wat riet toovert een vakman in enkele uren een meubel in elkaar, dat den oppervlakkigen leek de illusie geeft van een eeuwenoua voorwerp en hij is er te vreden mee. Want heusch, .het is niet al leen de schuld van den fabrikant en den winkelier, dat deze rommel er is gekomen, het publiek heeft er minstens evenveel schuld aan door zijn snobbisme en zijn zucht naar Kitsch. Een volk krijgt de re- geering. welke het verdient welnu, het krijgt ook de artikelen, waarnaar het bij voorkeur vraagt. Als het eenvoudig wei gerde zich dezen rommel te laten aansme ren, zou er naar onze meening wel wat be ters op de markt komen, zelfs in dezen tijd en tegen goedkoopere prijzen! En hoe staat het met de kleeding? Onzen ergsten vijand zouden we niet willen toe- wenschen dat hij een nieuw overhemd noo dig heeft Stelt hij prijs op een beetje be hoorlijke kwaliteit, dan kan hij zich slechts weelde van een dergelijk stuk kleeding veroorloven, indien hij over een zeer ruime beurs beschikt, want, schrik niet voor dergelijke hemden worden prijzen ge vraagd van 60 gulden en meer! Met das sen, hoeden, japonnen enz. is het naar rato. Wordt het niet hoog tijd, dat de in stantie tegen de prijsopdrijving zich met deze kwestie gaat bemoeien, al was het al leen maar, opdat het publiek tegen zich zelf in bescherming wordt genomen? De A.N.p.-correspondent te fteldt Omtrent het verloop van den hevigen afweerstrijd, welken de Duitsche en ver bonden troepen op het oogenblik aan het Don-front voeren, verklaart men in mili taire kringen nog weinig te kunnen mededeelen, De operaties zijn nog in vollen gang en het zal nog wel enkele dagen duren voor hef verloop van den strijd zich duidelijker afteekent. Derge lijke afweergevechten dragen, naar men reeds herhaaldelijk heeft kunten zien, een zeer wisselvallig karakter. De bolsje- wieken vallen aan met sterke afdeelingen pantserwagens, met het doel wiggen in de verdediging te drijven, waarin zij blijkens het Weermachtbericht inderdaad geslaagd zijn. Het gaat er thans om. of zij deze wiggen kunnen vergrooten. dan wel of de plaats van de doorbraak door de Duitser en verbonden troepen wordt afgegrendr en de binnengedrongen paafclHeeliagen, die zoodoende omsin geld zy'n vernietigd worden. Militaire kringen wijzen erop, dat een doorbraak van pantserwagens bij het aan het Oos- telüklfront gevolgde systeem van steun punten voor de verdediging altijd moge- Vliegtuigen brengen den vijand zware verliezen toe de proef, dat hun den vorigen winter ont zegd bleef. De ijag. die op het oogenblik in de grooje bocht van den Don woedt, is een zvare afweerslag. Ook dit offensief der sovjets is opnieuw in de eerste plaats een offensief met tanks. Het welslagen of mislukken van een dergeiijk offensief is afhankelijk van de vraag of het gelukt V smalle strooken. waarop deze tanks fjden. uit te breiden. Dit is evenzeer een «west.ie van leger- en troepenleiding, als Gn zelfstandig handelen van de op zich zelf aangewezen officieren en man schappen. Nu moet blijken of de bolsjewieken nog «ver voldoende keurtroepen beschikken jen of zij in den zomer voldoenden tijd hebben gehad om hun voor den winter- |oorlog opgeroepen reserves zoo op te lei den dat zij superieur zijn aan de Euro- Peesche opleiding en Europeesche wapens. Dit kan gevoegelijk betwijfeld worden. Wat van Duitsche. zijde reeds over dezen slag bekend is. pleit hiertegen en vormt tevens een bewijs voor de juist heid van oorlogvoeren door de As. die tot meer in staat is als het hoofd bieden aan dergelijke offensieven. A 5 1 A A A A A X I wuiivv. i«vi»wi«*i. avi. vv* wvvaii. huvuwonuaai, viaiijvi, 0. VI. IlffWDIl Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudibloeml. 3, Tel.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1