DE BEZETTING VAN TOULON Demobilisatie van de Fransche Weermacht Brief van den Führer RB 1942. No. 18349. Zaterdag 28 November. Fransche vloot gedeeltelijk tot zinken gebracht VERDUISTEREN aan Pétain ZZ 7 w -......I SA’WlifiSS’IW Leger- van *eer en .vlootcommandanten schonden hun woord I op Ons dagelüksch brood As werd genoopt tegenmaatregelen te nemen Binnenkort rundvet boterbon 63 Tot bezetting van Toulon gedwongen Maatregelen niet tegen Frankrijk als zoodanig gericht Loutert! Jw plicht als Nederlander: Offeren aap Wintahuh»- Giro S55X te melden. De vordering van klokken o. 4.33 aar nam. tot 8.25 aar v.m. i i i i i i i i Misleidende verzekeringen Hoop op samenwerking Ernstig spoorwegongeluk Hoedt u voor rantsoenovèrschrijding Fransche demobilisatie verloopt zonder incidenten Groot deel van de Fransche ▼loot gezonken Dikke rookwolken boven Toulon Samenwerking gesaboteerd 8C83 ■^4 HAAGSCHE COURANT De Haagsche Verkeerspolitie is op het goede denkbeeld gekomen om met te Berlijn van vijf gram nog kan aflezen, dan zullen Oproeping (P.K. Brase-O.-H.), Nederlandsche bevolking lijdt verliezen door Engelsche luchtaanvallen Engelsche vliegtuigen hebben met vuur, wapens klakkeloos niet-militaire doelen aangevallen. De Nederlandsche bevolking had daardoor drie dooden, drie zwaar- en verscheidene lichtgewonden te betreuren. I t I I I I I I I I I I i i i die jegens het land de verantwoordelijk heid dragen voor het verdwijnen van een marine, die de bescherming beteekende van ons imperium Ook zij. die marine is het slachtoffer van dezelfde misdaden, en zij was het symbool van de beste traditie van eer en roem van ons land” de ver- De keuringsdiensten voor waren zijn bovendien ook ten aanzien van het brood Uw ADOLF HITLER. rekening met de moeilijkheden, waarvoor de bakkers zich zien gesteld, maar voor welbewuste knoeiers kennen zij geen par don. Geeft de uitkomst van een ingesfeld onderzoek reden tot twijfel, dan wordt de betrokkene scherp in het oog gehouden. Procesverbaal kan dan niet uitblijven ca het laatste woord i» daarna aan den recto» ter. 10 e meer Op de bonnen „Boter 63”, welke geldig zullen zijn van 18 t.m. 29 Dec., zal men desgewenscht per twee bonnen 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wënschen te ontvangen, dienen deze bonnen bij hun slager in te leveren, tusschen 2 en 5 Dee. Zij, die niet hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Eerst 18 Dèc. mag een begin worden gemaakt met de aflevering van het nind- vet. m.M. (10 r ƒ0.51 p. m Diensta: De zooals thans blijkt met goedkeuring van tallooze verraderlijke generaals en officieren uitgevoerde landing der Ame- rikaansche en Engelsche troepen in Fransch-Noordwest en Noord-Afrika heeft de in de preambule van den wapenstil stand vastgelegde voorwaarden van het geheele verdrag ter zijde gesteld en Duitschland gedwongen- tezamen met zijn bondgenoot onverwijld de noodzakelijke beveiligingsmaatregelen uit te voeren. Aldus waren mij echter den elfden November nog niet alle voorvallen be kend. die tot deze Engelsch—Amerikaan- sche actie hadden gevoerd. Thans weert ik en gij mijnheer de Maarschalk weet het ook. dat deze bezetting op uitdrukke- 5a. Ik heb derhalve thans, na kennis., neming van do nieuwe eerewoordbreuk van Fransche officieren, generaals en ad miraals om door de thans bewezen bedoe ling eok Frankrijk evenals Noord-Afrika open te stellen voor de Engelsch-joodsche oorlogsmisdadigers, het bevel geqpven Toulon onmiddellijk te bezetten, de sche pen te verhinderen uit te varen of te wor. den vernietigd, en eiken tegenstand, zoo noodig met het uiterste geweld te breken. Dit is geen strijd tegen Fransche officie ren en soldaten, die de eer liefhebben, doch tegen dergelijke oorlogsmisdadigers, wien ook thans niet genoeg bloed gevloeid Is en die onafgebroken uitzien naar nieuwe mogelijkheden van verlenging en uitbrei ding van deze catastrophe. Ik heb derhalve bevel gegeven alle een heden der Fransche weermacht te demo- miliseeren, die tegen de bevelen der eigen Fransche regeering In, door de officieren opgehitst en tot daadwerkelijken tegen stand tegen Duitschland opgestookt wor den. Het was noch de Duitsche, noch de Ita. liaansche bedoeling het Fransche kolo niale rijk te vernielen of te vernietigen. Het ligt slechts in handen van het Fran sche staatsbestuur zelf de onontkoombaar noodzakelijk geworden Duitsche maatre gelen zoo op te nemen, dat daardoor geen verder bloedvergieten ontstaat, doch dat eindelijk de voorwaarden voor een wer kelijk succesvolle, in allen deele nuttige samenwerking ontstaan. Maan: 28 Nov. onder 12.21 n.m„ op 9.*0 n.m.; 29 Nov. onder 12.53 n.m., op 10.42 n.m.; 30 Nov. onder 1.20 n.m, op 11.47 n.m. 2 Dec. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de melen tusschen ^95 en 505 gram. Dit geldt zoowel voor de met de hand afgewogen als voor machinaal afgewogen stukken De onvolkomenheid onzer weegwerktuigen draagt hieraan schuld. Voorts kunnen nog andere factoren van invloed zijn op de verkregen uitkomst aan droge stof, met name het bakproces, het vochtgehalte van de bloem of het meel, waaruit het brood werd gebakken, de hoeveelheid toegevoegd water en tegenwoordig ook het gebezigde zuurdeeg. Dit alles bij elkaar heeft, gelijk uitvoe rige onderzoekingen hebben aangetoond, tot resultaat, dat een partij brood zeer wel gemiddeld per brood de juiste hoeveelheid droge stof kan bevatten, terwijl toch bij ongeveer 40 der brooden afwijkingen naar beneden en bij circa 60 het mini mum gewicht of afwijkingen naar boven werden geconstateerd. Vandaar dan een monsterneming van enkele brooden geen voldoenden grond kan opleveren tot het vellen van een oordeel. Alleen herhaald* monsterneming bij een zelfden bakker, ge voegd bij een juiste kennis van diens be drijf, biedt houvast voor het achterhalen van knoeierij. Het ideaal zou natuurlijk zijn brood met zooveel afwijkingen naar boven, dat ieder brood het juiste minimum, of liefst zelfs iets meer aan droge stof zou bevatten. Dit echter is in de pröctijk niet te ver wezenlijken, daar de bakker nu eenmaal uit een hem toegewezen baal van 50 k.g. 85 brooden met 480 gram droge stof moet bereiden. Bakt bij daaruit minder brooden, dan gaat het gemiddeld gewicht uiteraard omhoog, doch dan ontvangt hij van den klant niet voldoende bonnen voor een vol gende toewijzing. Er zit dus niets anders op dan te berua- ten in deze kleine schommelingen, die te minder ernstig zijn, waar de klant den eenen dag een kleinigheid droge stof meer en den anderen dag een kleinigheid min der zal ontvangen zoodat hij dooreenge- Smalspoortrein aan het Oostfront. De versierde locomotief verbreekt den witten band en maakt daarmede het traject vrij voor het verkeer. (P.K. Rheinldnder-O.-H.) van 3 Spaansche lichtingen ingetrokken Te Madrid is hedenmorgen officieel be kendgemaakt. dat het onder de wapenen roepen van de lichtingen 1938. 1939 en 1940 is ingetrokken. Slechts de jaargang 1941 heeft zich den 29ste November aan behulp van de verkeersauto met luusp reker langs de huizen gebruikt speel goed op te halen, dat met St. Nicolas onder de arme kinderen verdeeld zal worden. (Schimmelpenningh) 6e. Ook deze maatregelen, waartoe mij slechts de trouwelooze houding van uw admiraals en generaals gedwongen heeft zijn zooals reeds gezegd niet tegen Frankrijk of tegen den Franschen soldaat als zoodanig gericht Het is mijn oprechte hoop en ik weet mij daarin één met de opvatting van mijn bondgenoot dat het mogelijk moet zijn den Franschen staat weer een weermacht te geven wier offi cieren tenminste gehoorzaam zijn aan het staatshoofd en aldus een waarborg bieden voor het sluiten van welke overeenkom sten erf verdragen dan ook tusschen sta ten. Hoe smartelijk dit oogenblik voor u, mijnheer de Maarschalk, zijn moge zoo zal toch de erkentenis, dat een staat zonder een gedisciplineerde en gehoorzame weermacht op den duur ondenkbaar is. en dat derhalve het wederopbouwen van een aan u, mijnheer de Maarschalk, zelve in blinde gehoorzaamheid toegewijde marine, leger en luchtmacht, niet slechts geen on geluk. doch integendeel een geluk voor Frankrijk zal zijn, kalmeerend en ontlas tend werken. Ik zou echter dezen brief niet willen eindigen, zonder u opnieuw te verzeke ren dat deze mij opgedrengen stap niet in het geringst mijn wil tot samenwerking met Frankrijk verkleint, doch waar schijnlijk eerst de voorwaarden voor prac- tische verwezenlijking schept. Het is vor der mijn vast besluit Frankrijk te helpen bij het terugwinnen van do hem ondanks alle beweringen van het tegendeel door de Angelsaksers ontroofde koloniale ge bieden. en wol met alle middelen cho hot Bók tor beschikking staan, Op Zondag 29 November, Hilversum I van 11.3011.45 uur naar „De Stem der SS”. Onderwerp: „Ras en Wereldbeschou wing". PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Graverihage bH vooruitbet per 3 mnd. met „Kikerlkl ..De Nieuwste Mode" „Kol Bijbl." en „Letterk. Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 t. Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 o., tr. p. p. 10 c. lijken wensch van die Fransche elementen geschiedde, die eens tot den oorlog aan gedreven hebben en die ook thans in Frankrijk nog niet verdwenen zijn uit de atmospheer van het openbare en voor al het militaire leven. Dat Fransche ge neraals en admiraals tegenover Duitsche instanties hun eerewoord gebroken heb ben en wel tallooze malen is op zichzelf te betreuren. Dat gij. mijnheer de Maarschalk, echter moet toegeven, dat zelfs tegenover u dergelijke generaals, admiraals en officieren den eed van trouw schonden, dwingt mij te erkennen, dat overeenkomsten met deze elementen volkomen doelloos zijn. Ik doe u bijgaand thans da bewijzen toekomen dat sedert den Intocht op 11 November 1942 opnieuw plechtig verzek»- ringen zijn gegeven en wel In den vorm van verklaringen op eerewoord, die men door de thans ontdekte bevelen nog don zelfden dag weer heeft gebroken. den tijd heeft het Duitsche Rijk van 1.986.000 gevangenen meer dan^OO.OOO ge leidelijk vrijgelaten Iets dat in de krijgs geschiedenis. meen ik, zonder voorbeeld is. Wanneer dit prooes geleidelijk op het doode punt kwam, kwam dit sleohts door dat helaas in uw land de intransigente elementen er steeds weer In slaagden een werkelijke samenwerking te saboteeren. Het was uw eigen wensch. mijnheer de Maarschalk, mij eens te spreken, om de mogelijkheden van een dergelijke samen werking te vinden en vast te leggen. Ik heb aan dien wensch gevolg gegeven en er werden toen in Montoire besprekingen gevoerd, die zooals ik overtuigd was. den grondslag hadden kunnen vormen voor een algemeene ontspanning. Het is helaas indertijd den belanghebbenden bij den oor. log in Frankrijk zelf gelukt reeds enkele weken later deze samenwerking te doen stranden, met een motiveering, die voor mij ook persoonlijk een buitengewoon kwetsenden indruk maken moest. Ik ben gedwongen hier te constateeren, dat vol- komen openlijk de bewering werd gedaan, dat de zoon van Napoleon door mij slechts met het doel naar Parijs was gebracht om u, mijnheer de Maarschalk, daarbij uit te noodigen en aldus in Duitsche handen te kunnen brengen. Ik moet thans er op wijzen, dat gij, mijnheer de Maarschalk, zelf indertijd steeds weer verzocht naar Versailles te mogen verhuizen, en dat ik dit steeds weer van de hand wees door er op te wijzen, dat de wereld daaruit al was dit ook nog zoo onrechtvaardig de be wering zou afleiden, dat de Fransche re geering zich in Duitsche macht bevond. Ofschoon reeds dit vooral in directe scher pe tegenstelling stond tot mijn houding met betrekking tot den wapenstilstand, heb ik daaruit geen consequenties getrok ken, omdat het mij duidelijk was en is, dat er zich ook onder het Fransche volk-mil- lioenen vlijtige arbeiders, boeren en bur gers bevinden, die in hun innerlijk met deze kuiperijen niets te doen hebben, doch zelf ook slechts vurig naar den vreede verlangen. Ik moge er echter hier nog een. maai op wijzen, mijnheer de Maarschalk, dat ik niet eenmaal een lid der Fransche regeering bij mij heb ontboden, doch dat alle besprekingen steeds slechts hebben plaats gevonden op grond van den wensch der Fransche regeering zelf. Ook de beide besprekingen met admiraal Darlan von den slechts plaats op diens uitdrukkelijk verzoek en in uw naam. mijnheer de Maarschalk. SESBBCBBBgBBgBI 1F II' SWIgHB—BBBBS—aBSBBaBBegaeeBSiSBMEEM—■BMBIJIII WWUgVWffgyi^BWI Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 1ï50u Bijkant. Sohev. Kelzeratr. 319, Tet. 550310; Fll.i Rl)4w-, Kantoorboekh. Leeuwandaal, Oranje). 3, Tel. 119491 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tal. 778038; n.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters |r., Theresiastr. 108a, Tal. 772444: Boekh. F. D. Couvéo, v- Hovtemastr. 66 Tel.721187 De .inspecteur van de kunstbescherming Sweelinckplein 84 alhier, deelt mede, dat hij geen vrijheid heeft andere klokken tegen vordering te vrijwaren dan die, welke daarvoor vroeger reeds zijn aan-- geWezen én gemerkt werden met een hoofdletter M Het heeft dus geen zin, desbetreffende verzoeken tot hem te rich ten. Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst I Den Haag) No. 115995. Schommelingen in het gewicht Het dagelijksch brood ligt den verbrui ker vooral In dezen tijd van rantsoeneering bijzonder na aan het hart en het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat men meer dan voorheen belangstelling betoont voor het verkrijgen van brood, dat zijn juiste gewicht heeft. In dit opzicht nu is de con sument geheel afhankelijk van de organen, wier taak bestaat in het toezicht houden op kwaliteit en gewicht van dat zoo bij uitstek belangrijke voedingsmiddel. Wel geeft onze rantsoenbon ons recht op het ontvangen van een bepaald gewicht, maar in de practijk kunnen zich hierbij onver mijdelijke afwijkingen voordoen, waarvoor den verkooper geen blaam treft en waarin de klant dus heeft te berusten. Zelfs de beste oven bakt niet overal geheel gelijkmatig, met als gevolg, dat het eene brood wat meer doorbakken zal zijn dan het andere, hetgeen uiteraard verschil in gewicht geeft. Ook loopt het vochtgehalte van de verschillende broodsoorten uiteen. Daarom wordt een meer zuivere methode gevolgd om vast te stellen, of een brood aan redelijke eischen beantwoordt. Het Broodbesluit bepaalt namelijk, dat hier voor moet worden uitgegaan van de hoe veelheid droge stof, die het brood bevat. Onder het nemen van de noodige voorzor gen ter verkrijging van een zoo juist moge lijke uitkomst wordt een hoeveelheid van vijftig gram brood bij een temperatuur van 102 tot 105 graden Celsius tot constant gewicht gedroogd. Blijkt nu dat dit mon ster van vijftig gram, in verhouding tot het totale broodgewicht, niet de vereischt® hoeveelheid droge stof bevat, dan wil hier mede nog allerminst gezegd zijn, dat de betrokken bakker heeft geknoeid De er varing heeft namelijk geleerd, dat wanneer honderd stukken deeg worden afgewogen, een belangrijk deel daarvan eenige afwij- king vertoont van het beoogde gewicht, nomen.toch aan zijn trekken komt. in den oorlog te storten, zijn dezen het, Wanneer men op een schaal een gewicht stukken van een pond op zijn minst schom-< ’bijzonder waakzaam. Zij houden uiteraard Het staat vast dait de admiraal door zijn verzekering, dat de Fransche marine in Toulon tegen eiken vijandelijken aan val zou strijden, Duitschland en Italië op nieuw heeft misleid want terwijl hij op 11 November deze verklaring had afge legd. weed reeds 12 November een bevel gegeven bij een eventueele landing van Engelsche en Amerikaanse!» strijdkrach ten onder geen omstandigheden te schieten. Talrijke andere overtredingen van de wapenstilstandsverplichtingen zijn intus- schen ontdekt. Ik moge U, mijnheer de Maarschalk, nu daarop het Oolgende ter kennis brengen: le. Ik ben mij bewust dat gij persoon lijk, mijnheer de Maarschalk, aan alle deze dingen geen deel hebt en derhalve zeer zwaar daaronder zult lijden. 2e. Ik heb de belangen van een volk te vertegenwoordigen, dat de oorlog op gedrongen werd en dat verplicht is om derwille van zijn zelfbehoud tegen die genen te strijden, die dezen oorlog op touw hebben gezet en die hem thans ver der voeren en wel met het doel der ver nietiging van geheel Europa in dienst van een Europeesche, deels buïten-Euro- peesehe joodsch-angelsaksische kliek. 3e. De ben gedwongen, dezen oorlog eindelijk verder te voeren uit naam van de millioenen menschen, niet alleen uit mijn eigen land, die zich bevrijd hebben van een kapitalistische uitplundering zon der erbarmen, en niet wenschen voor altijd hert slachtoffer te worden niet van een internationale uitplundering, doch van de definitieve vernietiging van hun volksbestaan. 4e. Het Duitsehe volk, uit wiens naam ik u. mijnheer de Maarschalk, deze verklaring afleg, koestert geen haat tegei\ hert Fransche, doch ik ben als zijn Füh rer en vertegenwoordiger vastbesloten onder geen omstandigheden door het dulden van manipulaties van die elemen ten die dezen ontzettenden oorlog ver oorzaken. Duitschland en daarenboven geheel Europa over te leveren aan een chaos. Ik zal derhalve positie kiezen tegen die instellingen en vooral die personen, die tusschen hert Fransche en hert Duit sche volk ook in de toekomst iedere samenwerking willen verhinderen, die reeds eenmaal met de zware bloedschuld van het uitbreken van den oorlog be laden. thans schijnbaar ten tweede male hun uur gekoïnen achten om in het Zui den van Europa een invalspoort te vor men voor inbraken van mogendheden van buiten het continent. Veldmaarschalk von. Rundstedt is voor zoover het de Duitsch’e actie betreft, be voegd. alle noodzakelijke bepalingen en beslissingen te treffen en zal u mijriheer de Maarschalk, te aller tijde ter beschik king staan. Ik eindig dezen brief in de hoop, dat daarmede thans een samenwer king wordt ingeleid, waarvan wij vag* de zijde van Frankrijk niets anders verwach ten dan inzicht in het wezen van het ge meenschappelijke lot van Europa en loyaliteit. Ontvang mijnheer de Maarschalk, verzekering van mijn persoonlijke eering. Op 27 dezer tegen half zeven ’«avonds is een passagierstrein uit de richtine Gel- dermalsen op het station Sliedrecm op een stilstaanden personentrein gereden. Afgezien van materieele schade zijn bij dit ongeval helaas ook personen gedood en gewond. Nederlandsche en Duitsche assistentie waren terstond ter plaatse. De bergings- en opruimingswerkzaam heden der spoorwegen werden door per soneel der Duitsche spoorwegen en Duit sche militaire artsen verricht Het onderzoek naar de oorzaak Is nog niet beëindigd. De onlangs afgekondigde regeling, vol gens welke degenen, die de hun toe gemeten ra> enen gas en electriciteit overschrijden, zullen worden bestraft, is niet mis. Het „zwaard” van de afsnijding zweeft boven de hoofden dergenen, die zich aan overtreding schuldig maken. De overheid heeft helaas tot dezen drasti- schen maatregel moeten overgaan, omdat de beschikbare hoeveelheid kolen in geen geval toelaat, dat men meer verbruikt, dan zijn rantsoen. Er zit dus niets anders op dan nóg zuiniger met die rantsoenen om te gaan, dan in het algemeen gebeurt, en met een beetje goeden wil zal zulks in vele ge vallen mogelijk zijn, al ontkennen wij niet, dat men zich dan enkele gemakken' zal moeten ontzeggen. De gasfabrieken verbruiken jaarlijks verscheidene tonnen steenkolen om den verbruikers gas te verschaffen, dat voor de bereiding van de maaltijden en de ver warming van de woning noodig is. Het vergassingsproces van steenkolen levert nog andere onmisbare producten zooals cokes en teer enz. op. reden waarom dan ook steeds een deel der gedolven steen kolen voor gasproductie beschikbaar moet worden gesteld. Hierop kan echter be spaard worden, indien de verbruikers in de woningen zoo spaarzaam mogelijk met het gas omgaan, d.w.z. bij zuinig ge bruik er zooveel mogelijk profijt van trekken. Hoedt u voor rantsoenovèrschrijding. Het is uw eigen belang en de straffen op niet naleving van dit voorschrift zijn zwaar. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) 1.65 elke m.M. m tot 23 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag, halve prtjs RecL j.M. Bewijan. 5 et., fr. p. p 10 et. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, lienstaanb ƒ0 38 Per» gevr 7048 Adv. ..Br bur. v. d bl." 10c meer Het ministerie van voorlichting Vichy deelt het volgende mede: „De maatregelen tot demobilisatie van het Fransche leger, welke maatregelen Rijkskanselier Hitler in zijn schrijven aan den maarschalk van Frankrijk en het staatshoofd heeft aangekondigd en waar mede in den loop van den nacht een be gin is gemaakt, verloopen zonder inciden ten. De regeering verzoekt de bevolking de grootste kalmte te bewaren. Er zullen geregeld inlichtingen over den toestand gegeven worden”. Fransche ministerraad Het hoofd der rtgeering. Laval, heeft gisteren in den ministerraad den brief voorgelezen, dien Hitler heeft gericht tot den maarschalk en dien, welken hij zelf van von Ribbentrop heeft ontvangen. Te vens heeft hij den brief bekendgemaakt, dien hij 22 November aan Hitler heeft gericht. De staatssecretarissen van Oorlog, Ma rine en LuAtvaart hebben rapport uit gebracht over de voorwaarden, waaron der in den loop van den ochtend de ope raties van de demobilisatie zijn begonnen. De A.N.P.-correspondent te meldt o.a„ dat zich bij de bezetting van Toulon geen gevechten hebben voorge daan. Slechts kwam het hier en daar tot incidenten. Hoewel men te Berlijn nog niet over nadere bijzonderheden be schikte. en ook nog niet kon zeggen of de Fransche weermacht geheel ontbonden, dan wel slechts ontwapend wordt, namen Duitsehe militaire kringen aan. dat een groot deel van de Fransche vloot tot zinken is gebracht „Er heerscht volledige rust in Toulon”, meldde Havas-Ofi gistermiddag om 6 uur uit de Fransche oorlogshaven „Nog steeds hangen dikke rookwolken boven het havengebied", seint het nieuwsbureau ver der, ,,en vliegen de kruitkamers der tot zinken gebrachte schepen de lucht in” Nieuwe rouwdag voor Fransche marine In verband met de gebeurtenissen in Toulon is gisteravond te Vichy het vol gende officieele communiqué uitgegeven: „Onze vloot heeft sinds Juni 1940 vele smartelijke beproevingen doorstaan. Onze schepen zijn bij Mers el Kebir verslagen, andere zijn te Alexandrië geblokkeerd en weer andere op verschillende punten der wereld door de Engelschen buitgemaakt. Tenslotte zijn nog andere 14 dagen gele den door de Amerikanen aan de kusten van Algerië en Marokko getroffen. De 27e November is een nieuwe rouwdag voor de Fransche marine. Niet zonder innerlijke ontroering kan men aan de fiere schepen denken, die de trots van onze z.eestrijd- ii’rachten geweest zijn en die thans nog slechts weerlooze wrakken vormen. De franschen, die trotsch waren op hun ma rine en hun mariniers, wier heldenmoed steeds door allen werd erkend, lijden on der dezen nieuwen slag die hen getroffen heeft. Voor de Franschen is deze slag des te smartelijker daar hij het gevolg is van de onwaardige houding van bepaalde aan. voerders, die gelijktijdig hun vaderland verraden en hun eed gebroken hebben. Naast degerien die zoo dwaas waren ons De Führer heeft het volgende schrij ven doen toekomen aan het Fransche Staatshoofd, maarschalk Pétain: Mijnheer de Maarschalk. Toen ik op 11 November 1942 in overleg met de bondgenooten van Duitschland het besluit moest ne men. ter beveiliging van de verdediging van het Duitsche Rijk tegenover den oor log, die ons eens door Frankrijk en En geland was opgedrongen, de Fransche Zuidkust te bezetten deed ik dat tevens in de hoop, daardoor een opheldering van de binnenlandse!» verhouding in uw land te bewerken, die niet alleen in het belang van Duitschland en Italië, maar evenzeer in dat van Frankrijk is. Ik moge nog eens eonstateeren, dat het in September 1933 niet Duitschland was, dat Frankrijk of En geland den oorlog verklaarde, maar dat ik integendeel sedert het overnemen der re geering geen gelegenheid heb laten voor bijgaan om van de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk, die gebukt gin gen onder den last van bet dictaat van Versailles, een werkelijke vriendschappe lijke samenwerking te maken Duitschland heeft Frankrijk daarbij geen anderen eisch gesteld, dan dat het de door Duitschland toegestoken hand niet zou afwijzen. Helaas is het den gewetenloozen Angelsaksischen en in de eerste plaats joodschen intrigan ten gelukt, elk verzoeningsgebaar van hert nieuwe Duitsche Rijk als eer> teeken van Duitsche zwakheid uit te leggen en later ieder vredesaanbod als het bewijs van een aanstaande ineenstorting. Terwijl in het Duitsche Rijk door de regeering noch van eenig» andere zijde, door redevoeringen of pers aan Frankrijk eischen werden gesteld of voorstellen werden gedaan, die de Fran sche eer aantastten, verlangden de verant woordelijke ophitsers in Parijs de ver snippering van het Duitsche Rijk, de sla- remij. van het Duitsche volk, de verwij dering van de grondslagen onzer sociale wetgeving, maar vooral het volkomen her- rtel van de onbeperkte plunderrechten van het-joodsche ras, dat in Duitschland was lenig gewezen binnen de juiste perken. Het is mij bekend, dat gij zelf aan aeze i Wfogsdrijverij geen deel hebt gehad. Het ul echter ook u bekend zijn, dat ik nog na den veldtocht in Polen mijn verklarin gen heb herhaald en zonder eenigen eisch te stellen, een vrede aanbood, die slechts de Europeesche samenwerking moest die nen. Evenals in de eerste dagen van Sep tember 1939 hebben ook na het einde van den Poolschen veldtocht degenen, die be lang hadden bij de Europeesche zelfver minking en bij het financieel profijt trek ken uit den oorlog, dit beroep op het ge zonde verstand overschreeuwd en geëischt dat de oorlog tot lederen prijs zou wor den voortgezet Zoo moest dan de strijd, die door uw toenmalige regeering het Duitsehe Rijk en in laatste instantie ook het verbonden Italië was opgedrongen,, tnet de wapenen gevoerd worden, in plaats van met het'verstand. ïn weerwil van de overwinningen die in de wereldgeschiede nis eenig zijn heb ik niets gedaan, dat de Fransehe eer kon krenken, doch in het wapenstilstandsverdrag slechts die eischen gesteld, die een hervatten van den strijd ender alle omstandigheden verhinderen moesten. Ook later is nooit een eisch ge steld, die daarmede in strijd was. Het Is u bekend, mijnheer de Maar- eehalk. dat alle beweringen, die van En gelsche of Amerikaansche zijde als bij decen oorlog voornamelijk belanghebben de aanstichters gedaan werden, dat Duitschland zich van de Fransche vloot Wildé meester maken, of in dien zin eisehen had gesteld, louter verzinsels of bewuste leugens zijn Terwijl het Duitsche W als gevolg van den hem door Frank- rijk mede opgedrongen oorlog nog steeds zware offers moet brengen, kon het Fran sche volk sedert dien in vrede leven, in zooverre zijn bondgenooten zelf het niet dool overvallen ter zee of in de lucht bloedige offers toebrachten. In dienzelf-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1