KEEREN Laatste Telegrammen STADSNIEUWS KUNST ^N LETTEREN BIOSCOPEN BINNENLAND VAN OVERAL Carbovlt Kunst der Ruhrmark FEUILLETON Opnieuw hevige Sovjet- aanvallen DE KOMEDIANTEN KOMEN BRILJANTEN, GOUD EN ZILVER H. VENBROEK BOEKHORSTSTRAAT 11 Tel. 11.65.54. Uw Juwelier. ACCOUNTANT BELASTINGRECHT 'I- HAAGSCHE COURANT Zaterdag 2F November 1942 Te M. pag. 2 HANIASCHOOL Vergoeding woninghuren ONDERWIJS DE PRIJS VAN PAKKISTEN HUWELIJKSAFKONDIGING te Afweergevechten bij Kalinin én Toropets duren voort; 95 vijande lijke pantsers vernield rtTS* HANDELSÓNDERNEMING Tentoonstelling door den Rijks commissaris geopend DE TENTOONSTELLING BURGERLIJKE STAND OPGEBLAZENHEID 1 "W Buitenland .(Wordt vervolgd^ Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden WINTER 140 IN HET MAURITSHUIS het stelling v. d Kerk 1 Vries A. H P, W. J. A. van der Storm”, van der M Nadruk verboden 83 den heelemaal Vandaag alleen? antwoordde zij, Binnenland Doordat op de* Molenvaart te Anna Paulowna, van twee achter elkaar gespan nen wagens de achterste losraakte, is het daarop zittende 10-jarig zoontje van den heer C. J. Steenvoorden bekneld geraakt tusschen den wagen en een langs den weg staanden boom. Het jongetje is aan de be komen verwondingen overleden. Een 25-jarige motorrijder uit Hoofd dorp, is in een sloot naast den Uitweg te water geraakt en verdronken. der en burgemeester haar Hans Schmite-Wiedenbrück „Man cmet pijp”. (A. Frequin) Ik meen "i zwart- .Jen voor van Leeuwen M. van Himberg Clavel A. Keus en C Wilkes Koops en J 1ste klas keerinriohting UNIQUE Sweelinekplein 42 Telefoon 33.41.81 ONZICHTBARE STOPPAGE. Boman van WILHELM LICHTENBERG NOG STEEDS VERKRIJGBAAR.... --1 id d» dann«o voorkomt men m«l Laat Uw kleeding keeren door een vak man, Onze inrichting staat onder leiding van een vakkundig coupeur. Vraagt prijs opgaaf bij de 5 HmderUJkeopöoopy*»»^ gassen k' Zuid wal. J. HAGAt: In den ouderdom van 89 jaar is overleden generaal-majoor tit. b. d. van het Ned. Ind. Leger, oud-chef van den Geneesk, dienst in Ned.-Indië, J. Haga. De crematie zal plaats hebben Maandag a.s. na aankomst van trein 11 uur 47 te Driehuis Westerveld. eens een kunstenaarsziel te ontwikkelen. Nadat de Rijkscommissaris de hoop had uitgesproken, dat de belangstelling voor deze cultureele uitwisseling zich nog ver der moge verdiepen, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Hierna begaf het gezelschap Zich naar de tentoonstellingsruimten, ter bezichti ging van hetgeen daar op het gebied van schilderkunst, grafische kunst en plastiek is geëxposeerd. En nu laten wij onzen kunstrecensent aan het woord: Evenals den vorigen keer, bij dfe ten toonstelling van Westfaalsche kunst in Amsterdam, valt’mij op hoe enorm groot de verschillen zijn tusschen de Nederland- sche schilderkunst der huidige generatie en die in Duitschland. Zelfs als een groep uit Westfalen exposeert, een land, dat toch vlak achter onze grenzen ligt, een volk, dat ons naar zijn koppig, spreekwoordelijk onverzettelijk en gesloten karakter wel het meest naast staat van de Duitscne stammen (immers dezelfde karakter eigenschappen vindt men in wellicht nog sterker mate terug bij onze Friezen, Gro ningers en Drenthen) is het verschil tus schen d i e schilderkunst en de onze tref fend en boeiend En dat is goed Want het gelijke, het gelijkgemaakte en gelijk- gewordene leidt alleen tot eentonigheid; uniformeering is doodelijk voor de kunst, e met opgegeven? ;g te brengen, is al verstre- 28 November. BEVALLEN: M. A. Veenhoven geb. Wiltson, z. E. van den Heuvel geb van der Zwan, d. en z T. van der Graaf geb. Ostermann, d. J. Visser geb. Baas, z. A. H M de Wit geb. Bronk. d C. A. Mooijman geb. Geers, z. D. A. M van der Stap geb. Los, d BU apoth en drogist I 35 stuk» 30 ct juist uit het boeiend en verrassend ver schil leert men elkaar kennen en naar de juiste waarde schatten. a Men kan daarbij als algemeene stelregel aannemen, dat op het gebied der beeld, houwkunst de Duitscher verder is dan wij, niet alleen omdat hij in meer groote ste den meer gelegenheid tot groote architec tuur zou hebben en dus ook tot grootere mogelijkheden voor beeldhouwkunst, neen de oorzaken liggen hier dieper en gaan buiten het bestek van deze bespreking om. hoe interessant ze ook zijn. Het is jammer, dat de plastiek ditmaal niet zoo sterk is vertegenwoordigd als in Amsterdam, toch valt er veel te waardee- ren: we noemen o.a. een zeer mooie buste door Wilhelm Wulff, voorstellende den grijzen schilder, Prof. Modersohn (den groot-meester uit Worpowede!), er is een kloeke kop door Carl Moritz Schreiner, den dichter Will .Vesper voorstellende, een voortreffelijke, oer-krachtige „wisent” van Josef Palenberg. een sterke arbeiderskop van Wilhelm Hanebal, een mooi ver- droomd kopje van Ferdinand Heseding: „In gepeins”; (van denzelfden beeldhou wer is er een rijzig „Meisje aan de bron", een opmerkelijk plastiek van Grete Hartje Coero, „Tooneelspeelster” en van dezelfde Grete Hartje-Coers een „Jong meisje” zij is een kundig en zeer talentvol kunstena res. (Het is opmerkelijke hoeveel Neder- landsche namen men onder de Westphalen aantreft, als men er telkens op wijst hoe veel Duitsche namen onder de Nederlan ders voorkomen, mag ik voor een keer daar ook wel eens op wijzen). Van Ernst Reiss-Schmidt noem ik nog een mooie, sterk en krachtig gehouden tors „Meisje met doek”. Op het gebied van zwart-wit kunst is van Duitsch overwicht geen sprake meer. Daar geeft de Hollander ggen duimbreed toe, wij zouden een superbe collectie Ne- derlandsche grafiek kunnen bijeenbren gen, Ook deze afdeeling was verleden jaar in Amsterdam aanzienlijk uitgebrei- der en in wezen: belangrijker. dat men deze kleine inzending van wit niet representatief mag noemc het kunnen en het niveau der Westfaal sche grafiek. Paul Westerfrölke is met knap werk aanwezig. H. Krebs geb. de Wit, d. W. Bakker geb. Dabbelaer, z. G. J Strengers geb. Laméris, d. G. Ouwehand geb Staas, z. C. J. F. Huisman geb Muns. z M. G C. Emons geb. Wanders, d M. Spaans geb Gerritsen, z. T. Spaans geb. Vrolijk, d. B. ten Hoorn geb. Hütter, z. G. van den Broek geb. Le- bon, z. G. Kluppel geb. Rog, d. C. B. W. Sheriff geb. Hoogervorst, 1. H. L F. de Haas geb Geusebroek, z. J. Evers geb Gerritsen, z. OVERLEDEN: F. van der Steen, wedn. van E Riebeek 75 j. E. J. Lucas, on. gehuwde vrouw. 83 J R S A. van Praag, wed. van G. van der Most van Spijk, 79 j. J. Robers, man van F. Klein Zandvoort, 69 j. P. F. Hooge- steger, man van N. A. van der Werff 64 j. A, C. van Swaay. ongeh vr., 86 j. - E. Rose, man van S. Weis. 72 j. C. Bes, ongeh vr.. 34 j. J. J. Jansen, man van J. J. C. van den Arend, 66 j A. Merckens, vr. van G. A. Ouwejan, 64 j W. M Erdmann, vr. van J. Spruljt, 65 j C. P. Zuidema, ongeh. vr.. 68 j. Jkvr. A C. J. Serraris, vr. van G. Vogelvanger. 65 j. G. F. C H. Slijkhuizen, man van J M Bodaan. 68 j. N. Spaans, man van M. Roeleveld, 59 j. J. van den Bergh, z., 7 j. M. C Pie2 terse, vr van J Pronk. 70 j H. J. Nielander, man A M. Rikken, 70 j. A. C. Langeveld, vr. van L. T. van der Waart, 32 j. i A. zoover haar optreden als Suzuki dat toeliet, en de kleine Cho-cho-san gaf naar ongeduldig eischende kind tus schen haar verschillende opkomsten te drinken. Wat niet den minsten invloed had op haar kunstzinnige prestaties. Wel misschien een beetje op den totalen Sbdruk van de operavoorstelling, want in de partituur van Puccini stond ner gens intensief babygeschreeuw vermeid, dat toch vaak door de mooiste deeien van de muziek klonk. Raffaela had zich dezen avond iets zorgvuldiger opgemaakt dan anders, omdat dit eigenlyk de eerste keer was, dat zij zich in Fiesole onder de men- schen begaf. Ze wandelde langzaam de Bood in den zomer van 1941 in Rijksmuseum te Amsterdam de tentoon- „Westfalisch-Nieder-Rheinische Kunst der Gegenwart” gelegenheid kennis te nemen van hetgeen dit nabij Neder land gelegen gdbied aan kunst zoo rijke lijk vcortbrengt.een tentoonstelling „Kunst der Ruhrmark" in het Maurltshuis brengt in het kader der cultuuruitwisseling tus schen Duitschland en Nederland een overzicht van de scheppingen der kunste naars In de Ruhrmark. >Hedenmiddag is deze tentoonstelling door den Rijkscom missaris Rijksminister Seyss Inquart ge opend. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door Gauleiter Vetter uit Hagen, Commis. saris-General Schmidt, de gevolmachtig den van den Rijkscommissaris voor Zuid- Holand en voor Amsterdam dr. Schwebel en dr Völckers, den president van den Ned. Kultuurraad prof dr. Snijder en den secretaris-generaal van Justitie prof. Schrieke, benevens vele Duitsche en Ne- derlandsche kunstenaars. De Nederland- sche president der Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap, de heer H. C. van Maasdijk, verwelkomde namens burge meester Westra, die door ziekte verhinderd was, de aanwezigen. In #ijn toespraak dankte hij vooral Gau leiter Hagen, die in zijn gouw zoo veel gedaan heeft ter bevordering van de beeldende kunsten, voor diens aanwezigheid. En vervolgens de Abteilung Kuttur” van het Rijkscommissartaat en het departement van Volksvoorlichting voor de medewerking bij het orgpniseeren van deze tentoonstelling In dezen tot heden zwaarsten aller oor logen, zeide spr o.a., moeten de Germaan- sche volkeren de voorwaarden verwerven, die hen in staat zullen stellen in onder linge gebondenheid en met behoud van wezen en cultuur hun eigen leven te leven. Zij zullen een blok moeten vormen, bin nen welks weerbar? grenzen zij zich over eenkomstig aard en aanleg, en overeen komstig hun ras, kunnen ontwikkelen en ontplooien. Óm dit groote doel strijden de Duit sche en met hen verbonden troepen. Het is een laatste kans, die de Voorzienig heid den volkeren van Europa gegeven heeft maar ook een vol grooisch -pers pectief. Want wanneer de vijanden zou den zegevieren, zou het voor goed gedaan zijn met een eigen levensbeschouwing. Hun zege zou den chaos beteekenen en het einde van onze cultuur. Ik hoop, aldus besloot de heer van Maasdijk, dat deze tentoonstelling er mede toe mogen bijdragen ons dit groote doel voor oogen te houden en een mach tige onverbrekelijke brug moge helpen slaan tusschen onze volkeren. Mogen onze kunstenaars met hun scheppenden vredes- arbeid midden in oorlogstijd hiertoe hun aandeel leveren Toespraak Rijkscommissaris Hierna opende de Rijkscommissaris de tentoonstelling met een korte toespraak. Daarin verwelkomde hij Gguleiter Vet ter, niet alleen als een gast uit het Rijk, maar ook als vriend. Na zijn dank te hebben uitgesproken jegens degenen, die aan de voorbereiding dezer tentoonstelling hebben gewerkt, vervolgde hij, referee- rend aan de woorden van den heer van Maasdijk, dat wjj ons door den strijd en de dagelijksche zorgen, er niet toe mogen laten verleiden den achtergrond daarvan uit het oog te verliezen. Hij wordt gestre den om de cultuur van het blanke ras, waarvan de volkeren op dit continent in feite de scheppers en dragers zijn. Een zege van het bolsjewisme zou voorts dé kuituur van het Avondland volkomen ver. nietigen. Behoudens enkele uitzonderin. gen heeft Engeland daartoe weinig of niets Strenge straffen, indien te hooge prijzen worden gevraagd De vraag naar pakkisten is om begrij pelijke redenen op het oogenblik zeer groot, zoodat het in vele gevallen reeds is voorgekomen, dat verhuisondernemin- gen geen kisten meer in bruikleen kon den afstaan Men was dus genoodzaakt kisten te koopen. waarvoor dikwijls bui tensporig hooge prijzen werden gevraagd. De Gemachtigde xoor de Prijzen wijst er op, dat ook de prijs van pakkisten aan bepalingen is gebonden en slechts mag worden berekend met inachtneming van de voor de kistenfabrikanten geldende calculatievoorschriften. Wanneer blijkt, dat desondanks te hooge prijzen worden gevraagd ook in dit opzicht zal controle worden uitgeoefend zullen strenge straffen niet uitblijven. KANTOOR: SCHIPPERDE U.“““ REGENTESSEPLEIN 5, TELEF 336518 DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTÏER VAN DEN FÜH RER. 28 November (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Duitsche en Roemeensche troepen heb ben in het Westen van den Kaukasus aanvallen van den vijand in tegenaan vallen afgeslagen. Ook ten Oosten van Alagir bezweken vrij krachtige Sovjet- aanvallen onder verlies van 35 tanks. Jachtvliegtuigen schoten hier 7 Sovjet- toestellen neer. Gemotoriseerde Duitsche troepen heb ben bij een aanval in de Kalmukkensteppe weer een groep vijandelijke strijdkrach ten vernietigd. Er werden 600 gevan genen gemaakt Tusschen Wolga en Don, in de groote bocht van den Don en te Stalingrad zijn weer hevige aanvallen van den vijand in verbitterde gevechten mislukt. Luchtdeel- artillerie en vliegende artillerie namen doeltreffend deel aan de gevechten op den grond en vernietigden 34 Sovjet-pant- servoertuigen. Volgens de beschikbare gegevens heeft de vijand tusschen 20 en 27 November tusschen Wolga en Don 319 tanks verlo ren. Bovendien werden 26 stukken ge schut vernield en meer dan 2000 gevan genen gemaakt. Aan het Donfront ver ijdelden Italiaansche troepen een pogltig om dt rivier over te steken. Ten Zuidwesten van Kalinin en in de buurt van Toropets duren de hevige af weergevechten voort. Eigen tegenaanvallen ploegen den vijand in verscheidene secto ren terug, waarbij opnieuw 95 gepantser de vechtwagens werden kapotgeschoten, waarvan 56 door een enkele tankdivisie. Formaties gevechtsvliegtuigen deden overdag en 's nachts, ten deele in sneeuw stormen, met gunstige uitwerking aanval len op marcheerende kolonnes, troepen, concentraties en de spoorweginstallaties van Toropets. Duikbommenwerpers hebben in het hooge Noorden bommen van zwaar kaliber laten vallen op stations aan de spoorlijn van Moermansk. In Noord-Afrika slechts vechtsbedrijvigheid. Tentenkampen en ko lonnes tusschen Benghasl en Agedabia werden met bommen en vuurwapens be vochten Andere luchtaanvallen waren overdag én ’s nachts gericht op luchtbases en gemotoriseerde vijandelijke strijdkrach ten in Tunis. Duitsche en Italiaansche jachtvliegers schoten in het geheele ge- vedhtsgebied 20 vijandelijl^e vliegtuigen neer. Duitsche jagers hebben overdag met suc ces een aanval gedaan op spoorwègdoelen aan de Zuidkust van Engeland. vandaag zoo vroeg hij zuurzoét. Zooals je ziet, doorloopend. Riccardo speelt? Ja. En is hij niet meer jaloersch? Heelemaal niet. Zelfs jou heeft hij op den koop toe genomen, omdat hij inziet, hoe ongevaarljjk je voor mij bent KANTOORMEUBELEN INKT CARBON - INKTE IN TEN ACADEMISCHE EXAMENS: Groningen. Arts-ex. Ie ged A. H. Janjen, G. N. Bou- ma; bevorderd tot arts L. J. Wiersma en A. Kooman. Utrecht. Cand.ex. psychologie A. F. G. van Hoessel; doet.ex. rechtswetenschap J. Kasteleyn. (Vrije Universiteit) Doet.ex. rechts wetenschap A. Dijkstra, F. L. Rutgers. Nijmegen. Doct.ex klass. taal- en letterk. H. P. H. Camps. BEROEPSKADERCURSUS VAN DEN JEUGDSTORM TE OMMEN: Op 3 en 4 December a.s. zal in de kaderschool van den Nationalen Jeugdstorm te Ommen een beroepskaderleergang worden gehou den Op 3 Dec. des morgens om 1 uur zullen de kaderleden en gasten door den hopman Rikkers worden begroet en neemt de cursus een aanvang. Op het pro gramma staan o.a. vormingsonderricht, sportwedstrijden en een verhandeling over verleden, heden en toekomst van de terreinen in Ommen. 8UITENLANDSCHE POSTPAKKETTEN: Herhaaldelijk moeten buitenlandsche postpakketten aan de afzenders worden teruggezonden, daar zij wegens ondeug delijke verpakking worden terugontvan gen aan de grensstation» Er zal daarom nog veel meer dan tot dusverre op de verpakking worden gelet. De ambtenaren hebben opdracht pakketten waarvan de verpakking onvoldoende wordt geacht te weigeren. Regentesselaan 339, den Haag, Tel. 391707 Dir. J. H. DRAAK. In Dec. nieuwe cursussen voor associatie- •examen 1943, Boekhöuden, Handelscorres- pondentie. Middenstandscursussen (Erk Cursus), Steno en Typen. 1124 piazza over, langs het bisschoppelijke paleis, het kolossale standbeeld van de beide nationale helden, Emanuele II en Garibaldi. Bij het huis van sloot zich plotseling Soldati bij aan. J W J Ahsmann „DER BARBIER VON SEVILLA”: In een fhet planten, bloemen en vlaggedoeken feestelijk versierd Gebouw voor K. en W. heeft de frontopera van Cornells Brons- geest in een bewerking van dezen kun stenaar ,Der Barbier von Sevilla" van G Rossini opgevoerd ter viering van den 9den verjaardag van de N.S. Gem „Kraft durch Freude”. De frontopera heeft zich daarmede gisteravond voor een zeer tal rijk auditorium van haar beste zijde doen kennen, aangezien het orkest dit maal tot op 35 musici was versterkt. Aan een reizend gezelschap dat voor de „Wehrmachtbetreuung” in'het leven werd geroepen, mógen natuurlijk niet dezelfde eischen gis aan een gevestigde instelling worden gesteld. Doch muzikale en sceni sche kwaliteiten heeft „Der Barbier von Sevilla” in de aardige, pittig gespeelde opvoering, waarvoor Bronsgeest de regie had ontworpen en waaraan Waldemar Henke en Heinz Bacharach resp voor tooneel- en technische leiding hadden medegewerkt, stellig gehad. Helaas zong Nino Capelli (Figaro), die zich als uit stekend zanger heeft doen kennen, zijn partij in het Italiaansch, zoodat de com binatie van twee talen in de ensembles eigenaardig aandeed. Voor Edith Berger bleek de coloratuur van de Rosine partij rijkelijk zwaar en hoog te zijn geschre ven. Haar spel vergoedde echter veel. Een voortreffelijk acteur en een kundig zanger was Karl Lutjohan (Doktor Bar tolo), terwijl Hans Adolf May zich ook als zoodanig in de rol van Basilio heeft gehandhaafd. De overige krachten had den hun gerechtvaardigd aandeel in het algemeene succes. Een woord van lof komt voorts den dirigent Helmuth Naumann toe voor zijn kundige leiding welke verzorgd orkest- spel en correcten samenzang heeft ge- i schonken. Vele „opendoekjes” onderbraken de opvoering, waarmede de aanwezigen extra blijk van hun warm gestemden bij val hebben gegeven, K. Brinkmann. Hugh Mac Ateer, de chef van den gene- ralen staf van het lersche republikeinsche leger is tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld Twee van zijn stafofficieren werden zoo genaamd wegens hoogverraad tot 12 jaar tuchthuis veroordeeld. Op last van de Spaansche regeering is het geheele personeel der scheepswerf Constructora Naval gemilitariseerd. De werf heeft in totaal 6000 man in dienst. Mevrouw Tsjang kai sjek is in Ame rika aangekomen. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat zij zich in een zie kenhuis wil onderwerpen aan een medi sche behandeling. Te Londen is een reeks wijzigingen bekend gemaakt in de hoogere, functies van de Britsche luchtmacht Wegens actieve ondersteuning communistische partisanenbeweging voorbereiding tot ernstige daden van sa botage zijn door den Servijchen krijgs- c - - - raad 11 personen ter dood veroordeeld, bijgedragen, Amerika presteerde het niet Het vonnis is op 26 November voltrokken. Te Villeurbanne bij Toulon heeft in een groote schoe'nen fabriek een hevige ontploffing plaats gehad. Hierdoor ont stond brand, die het gebouw geheel in de asch legre en ook de aangrenzende per- ceelen aantastte Twee personen werden gedood en 3 gewond len O L. Hanserf en A B N. de Jel en W. 12. A S. Jousma en H. Brinkman Koolwijk en C Laurens en M, J Teeuwisse. ASTA: vertoont voor ’t eerst een Ufa- detective-film „De misdaad op de tweede i étage". De geschiedenis speelt zich groo- J tendeels af in een flatgebouw, waar ver- schillende bewoners elkaar slechts van aanzien, van vluchtige ontmoetingen ken- nen en voor de rest weinig of veel ergs van elkaar weten door de kletspraat, welke ijverig van de portiersloge uit wordt beoefend Het onderlinge contact van al die buren is echter net voldoende om, 1 wanneer er een revolveraanslag op „de I dame alleen” is gepleegd, verdenkingen t en aanwijzingen naar alle geleidingen van die klfeine gemeenschap te laten loopen. Wanneer het verhoor door de politie plaats heeft, blijken verscheidene dier bewoners min of meer bewogen levens te lijden of acteurs of actrices te zijn in door hen niet begeerde drama’s. Het wordt wel eens een beetje te veel van het goede, maar juist men wenscht, dat er nu eens wat meer schot in de geschiedenis mag komen, krijgt de politie een draad in handen, die ver buiten ’t huis voert en waardoor de" spanning terugkeert. Het slot is zeer ver rassend. Een oude bekende van het film publiek heeft een belangrijke rol in deze avontuurlijke geschiedenis: Henny Porten. Men zal haar met genoegen weerzien. Verder treden naast en met haar op o.a. Mady Rahl, Else Elster en Paul Dahlke. Carl Boese voerde de regie. R. Quast. PASSAGE: Dit theater geeft deze week de première van de film „Vier vrooiijke vagebonden” met Johan Heesters, Rudj Godden en Carola Höhn Het idee is aar dig. Twee artisten trekken als landloopers vermomd het land door. Zij zijn in de zelfde streek als twee echte landloopers, die allerlei wandaden begaan. De twee stellen landloopers worden met elkaar verwisseld en daaruit ontstaan allerlei verwikkelingen, voor henzelf, voor twee jonge meisjes en voor de buitenwereld, die door middel van de courant het gebeu. ren volgt Al doen de vier landloopers op het witte doek, allerminst als heusche landloopers aan, ev«nmin trouwens als de op sensationeele copie beluste journaliste, een echte journaliste is toch zijn zij in staat het publiek te boeien en aangenaam bezjg te houden, De film is, wat men noemt een genoegelijk en geestig niemen dalletje, zonder veel pretenties, zonder veel originaliteit, maar toch onderhoudend en geschikt den goedlachschen mensch een prettigen avond te bezorgen. r H. Vrind CINEAC: In het tweede gedeelte van de documentaire „Bezige handen”, het loflied op dcu Nederlandschen handenarbeid, leidt Nijenhof den toeschouwer rond in specifiek vaderlandsche bedrijven als een diamantslijperij en klompenmakerij Veel aandacht is voorts besteed aan de meubel industrie. glasbewerking en de edelsmeed kunst, waar het artistieke oog achter de camera steeds weer fraaie beelden ont/' dekte Van den verwoeden strijd aan het Oostfront brengt het oorlogsnieuws rauwe opnamen. Een specifieke reportage is ge wijd aan het binnenrukken door Duitsche troepen van onbezet Frankrijk. Tobis filmde het bezoek van Rijksminister Göb- bels aan den Grebbeberg en den Haag, de opening van den Volksdiensttentóonstel- ling in den Dierentuin door Rijkscommis saris Seyss Inquart, alsmede andere actueele en belangwekkende gebeurtenis sen. „Filinallerlei” is een bonte verschei denheid van natuuropnamen, variété, enz. met eenige geestige parodieën. P van Zwanenburg. HET HUURPRIJS- EN HUURBE8CHER- MINGSBESLUIT: Ten aanzien van over tredingen van het huurprijsbesluit 1940 (verhooging van huren, prijsopdrijving van kamerhuur e. d.) moet men zich wen. den tot het prijzenbureau Onroerende Goederen, Mauritskade 9, alhier. Klachten over overtredingen van hét huurbescher- mingsbesluit 1941 (onterven van de wo ning) moeten gericht worden aan het Bureau voor Consultatie, Korte Voorhout 11, des Maandags, Woensdags en Vrijdags van 22.30 uur. De politie i» voor deze zaken niet de aangewezen instantie. SINT NICOLAASFEEST VOOR DE KIN DEREN VAN FRONTSOLDATEN: De persdienst van de N.S.B. deelt mede Op Zaterdag 5 December a.s. zal de Haag- sche W.A een Sint Nicolaasfeest orga- niseeren, voor de kinderen van onze frontsoldaten. Om half vier wordt ver zameld op het Binnenhof en vandaar met muziek voorop naar den Dierentuin gemarcheerd. UIT RIJDENDE TRAM GESTAPT: Op de Heerengracht stapte gisteravond de 68-jarige J. B. uit de Kortenhoefsche- straat uit een nog rijdende tram. Hij viel en kwam onder derf bijwagen te recht. Met een bekkenfracfuur werd hij opgenomen in het ziekenhuis aan den De Nederlandsche Kultuurkamer Het Verordeningenblad der Nederland sche Kultuurkamer bevat een verorde ning van den president waarbij wordt bepaald, dat tusschen leden van de Kultuurkamer gesloten arbeidsovereen komsten, welke verhoudingen regelen op het gebied, bestreken door de werkzaam heden van het gilde voor theater en dans moeten worden aangegaan bij authentieke of onderhandsche akte Op de overtreding van dit voorschrift is een boete gesteld van ten hoogste vijfhonderd gulden. Het is n.l. gebleken, dat het ontbreken van eenig schriftelijk bewijs der over eenkomst in de theaterwereld heeft geleid tot een zekere mate van rechteloosheid. De werknemer zoowel als de werkgever immers aarzelen veelal om een gerechte lijke actie te ondernemen, omdat bij ge breke van een duidelijk schriftelijk con tract, vaak de stellingen niet voldoende te bewijzen zijn, Boovendien i» een be middelend ingrijpen van de zijde van het gilde voor theater en dans bijna ondoen lijk, indien schriftelijke bewijsstukken ontbreken. Door de verordening wordt nu bereikt dat er althans omtrent het bepaalde bij de overeenkomst geen verschil van mee- ning meer kan bestaan, waardoor werk gever en werknemer dus beiden zijn ge baat Het bureau afvoer bujrgerbêVolking vestigt de aandacht op het volgende Indien een woning, welke door een ge ëvacueerde is verlaren, een anderen ge- evacueerde ter bewoning wordt toege- ■wezen, wordt den eigenaar dezer woning van Rijkswege de volle huur resp. huurwaarde vergoed, mits hij de woning ten genoege van de gemeente naar be- hooren onderhoudt De geëvacueerde wien de woning is toegewezen, is voorloopig in afwachting van een nadere regeling, aan het Rijk daarvoor een vergoeding verschuldigd ten bedrage van van het bedrag der huur resp. huurwaarde, tot een maximum van de huür of huurwaarde der door hem ontruimde woning Hierbij zij uitdrukkelijk vermeld, dat het bovenstaande alleen van toepassing is op woningen, welke werkelijk worden aangewezen. Wat de schilderkunst betreft staan de dingen juist andersom als bij de plastiek. Hier heeft de Nederlander (in Holland zoo goed als in het Zuidelijk Nederland sche taal, en cultuurgebied Vlaanderen) een oude traditie achter zich en dat is merkbaar in zijn moderne schilderkunst, ook in het werk der huidige generatie, dat zijn afstamming in dezen niet verloo. chent. Ook op deze expositie kan men zien welk een opmerkelijk en interessant ver schil er steeds weer geconstateerd kan. worden in kleur, tint en half-tint. De kleu ren van den Duitschen kunstschilder zijn anders dan die van onze eigen schilders, hun palet verschilt van het onze, maar dit verschil moet men leereh begrijpen, het ligt niet alleen aan techniek of kunstop vatting, maar ook aan sfeer en kleur van landschap, steden, waterpartijen, die door het Westfaalsche heuvelland grootendeels anders zijn dan in onze Hollandsche, Frie- sche en Groningsche polders. De bekende Duitsche dichter Ludwig Bate heeft daar in zijn boekje „Herz in Holland" reeds op gewezen. Wij kunnen lang niet alle namen noe men. maar doen een greep Een zeer belangrijk schilder is Her bert Böttger, die een viertal juweelen van doekjes heeft ingezonden en wiens Kracht (evenals bij veel Hollanders) in het genre-stukje ligt. Hij bereikt in het kleine inderdaad het groote. Van W. Brandenburg noemen wij een zeer mooi doek „Na den storm", een nevelig geteisterd bosch. Een superbe naakt, „rustend meisje", is er van Carl Busch. Van Gustav Dah- ler noemen wij een tweetal zeer fraaie aquarellen, hij is een voortreffelijk land schapschilder. die stemmig en monumen taal aquarelleert. Een bijzonder talent is ook de dich terlijke Willi Deutzmann, wiens ..Zonne bloemen" en „berken" eigen karakter en lyrischen aanleg bezitten van Richard Gessner is er een Maartdag aan den Ne- derrijn, dat kloek gebouwd, maarnog niet geheel uit de kleur is Dan R It- termann (portret van mijn vader), van Eilert Lohe, een veelbelovend jong talent, een „oude brug”, in stille gobelin-tinten. een mooi schilderijVan Otto zijn er enkel schilderijen, die den Hollander door kleur nog wat vreemd zullen zijn, men zou van dezen meester uit Worpowede meer moeten zien en hooren om hem te leeren begrijpen. De monumentale Josef Pieper uit Düsseldorf vindt men hier in zijn eigen schilfer achtige kleur die voor muurschilderingen lijken voorbestemd van den lyrischen Heinrich Rudolph is er een mooie „onweersstemming”Adolf Schönnenbeck zond een „oude man" in, een prachtig levendig doek, oewonderens- waardig van kleurvan R. Sprick een portret van de dichteres Josefa Behrens Will Lehmann-Carwy heeft hier een aquarel hangen, die diepe bewonde-ine afdwingt een tafeltje met kruiken en vaten. Het hoogtepunt van de expositie Arme SoldatH Je zult geen premie verdienen. Je zaken gaan slecht. Men- moet zijn noodlot weten dragen. En Guido Soldati neeft dat al tijd goed gekund. Ze liepen een tijdlang zwijgend naast elkaar, tot Raffaela plotseling vroeg: Wordt net niet tijd, dat je naar Rome terugkeert? Ja, het wordt tijd, gaf hij toe. Maar ik wacht toch, tot we samen reizen. Je hebt met eigen ooren gehoord, dat ik tot het einde van het seizoen geëngageerd ben. En Soldati antwoordde met eigenaar- digen klemtoon; mert. J, van Veen en T. Tates F. A Vloemans en E M de Groen. W. Halberstad en L. Leimberger. J. van Santen en J. H Moes. J. van der Heij den en W Th. Blommaert W Heitla- ger en G J. Hennink, P. H Buter en Th J C. van der Lubbe. F. J M. Meihuizen en M. J, Lammers. F. J. Bekker en L. van Huukstoot. J A. Ch. H. van Welzenes en C A W. van Baarle. P. van der Molen en C. M. Smit. M. G. Zuijdam en A. F. A. van Woerkens. Wie kan weten, hoe en wanneer de zomer plotseling eindigt? Een enkele koude inval en de heele zomerheerlijk heid is voorbij. De herfst komt som» sneller dan men denkt. Je bent gek! zei Raffaela en stapte nog vlugger door. Na een poosje zei ze: Ik kan je vanavond niet gebruiken. Ik wil me niet opdringen! verze kerde Soldati. Want je zult Je van avond in beter gezelschap bevinden. Raffaela vroeg niet naar de tamelijk duistere beteekenis van dien zin en be sloot, Soldati voor het café, dat zich bij hotel Semplone bevond, weg te sturen. Ach ja, knikte Soldati treurig. Ik heb een verkeerden zet gedaan. Kan gebeuren. Daarom heb ik het echter nog lang niet opgegeven. Wat heb je ‘7 Je naar Rome teru; De eerste draaidag ken. Ach. dat zou me minder zorgen geven. Ik ben namelijk met de „Nerva” overeengekomen, dat net begin van de opnamen veertien dagen uitgesteld wordt. Ofschoon ik voor iederen dag, welken ik je vroeger in het atelier breng, een, premie krijg. Ze draaide met een medelijdend glim lachje haar hoofd naar hem toe. van Duijn A. B G. Jansen Wal en C. M. Barbier I J Keus en M. Zoutenbier J Kruimel en L A Pat, P, W J. A. van der Linde en F. Kiers. J. Maes en N Krul. M. Mastenbroek en G B Danner. B van Nugteren en J C de Hullu J. D. Otten en M de Kleijn E. Philippi en F. Gieselaar. W. E. Polman en A. C van Esveld. G H. Prijs en J van Doorn A. J Reidmg en E Thomas. G. J. Reimerfnk en P. A Plekkepoel. F. Ross en C J, M Smits. D. van Rijssel en J P de Gee. J, Th. Stevens ën A. F. A. A, Benttey. J Suanet en A. M Simonis L. Trip en W. H de Koning. A Th Valk en C. Smit. F. J W. Visser rn K. D Versluis. - W. A. Waasdorp en J. E van Wilpe D P. J M Wiegerinck en W. M. C Kaaskoo- per, Th. J. J Wouterlood en C F. M. van Rijsinge K ZeilemaKer en J. M. Kingma. J. Antoni en H. Groenenberg. J Bal en H J. Plomp. Ch F. D. Schenk en J E van der Lelie L. Th. van der Meer en M C. Tettero. W. G. F. Bosman en J M. Bozua. J. M. Bovendeert en P J. M. Paternotte A. Brouwers en D Meijer, T. van Duiven boden en C. Klink F. Hoek en E H. F. J. Huisman en P. J Jager en M C. - H. M. Vennlnk, A. F M. Korpel en H. van Engelenburg. E. van Lit en H. E. Salters. P. W. M, Lusk* en A Mefnders H. W. J M. Lutkie en J C. M Egelie. H Maat en M J. J. van der Starre. H. F Meiners en J G. Blom J. M. G. van der Most en M van Wassem L. A. Schouten en H H. van Maanen, W Sierat en A. J van der Lelie. H. Talltsch en P E. Asberg van der Wee en J. P. J. J G. Wolff en A. J. L. Souren, F. Zondervan en D Oorebeek. J G A. Fazzi en D, C. Punt W. C Kraaijeveld en R E. van Bemmelen. P. B Ruitenberg en G. J. van H«- is ongetwijfeld het werk van Hans Schmitz-Wiedenbrück, wiens monumen tale „boeren in onweer” en „oude man met pijp" even aangrijpend en indruk wekkend zijn als zijn „Vrouw met para sol” en „Portret van een professor waarmede hij destijds in Amsterdam voor den dag kwam. Een groot talent! Een „meester”! Er is ook veel op de expositie, dat ik in 't geheel niet bewonderen kan. B. v. Eysselsteijn. Houders van pensions, met minder dan tien personen, die uitsluitend voor kook doeleinden op vaste brantWoffen zijn aan gewezen, kunnen hun aanvT,agen om kook- kolen voor de tweede periode van het kookseizoen 1942/43 t.w. voor het tijdvak van 1 Dec. 1942 tot 1 Febr. 1943, tot en met 12 Dec. a.s. bij de distributiediensten in dienen Bedoeld zijn pensions, waar ten be hoeve van het inwonende gezin van den pensionhouder een kookkaart D.Z. of E.A. is verstrekt. De exploitanten dienen zich ter verkrijging van de hiervoor uit te rei ken brandstoffenbonnen tot de distributie diensten te wenden. De afgifte der bonnen geschiedt na onaerteekening van een ver klaring, welke de distributiediensten ter beschikking stellen. 28 November G Bordewijk en A. C D. Bakker. F Bot en J. Baan H Bouma en A, Smi‘skamp. M Dfikhuizen en M. A. Vermeer. J. P. Geldof en H L Cee- H Kok H A. Nahmens. I - A. Eibers - H. C M J. v J O. Lemckert en E van der Pol. C H. O. van der Mefj en L. C A Nickel, K. M. Ch van Muvden en B. C. van Beek. W W. van Nleuwkuiik en H. S van Wijk A Peter en A P E. Wijnante. Ph. H Viddeleer en E Kagie J F Barrois en H A Hoogendijk L. C de Ble en C P Metier E Bosman en C F Collombon W. A Biimans en A L Fels J Debeus en J Stil G N P van Eijk en P. J. Dorst. J. F Folkerts en M P Groot. N J Ger rits en H C Nieuwenhuijzen. C A. Hartog en F de Wilde. J. Th Heems kerk en J E. Sommfer F Honing en D Mulder. J M. Kerkhof en M C. A. M Roodvoete, H C. van Kluyve en A. A Plekhart. - A. N F. Kootj en H. J Duikqr J W R Laceulle en H, 3. v. d Kerk J. Luscuere en N C. J. Stoks. w F Le Noble en H, J Jonge- leén J Pasman en W J. v d Bogert J Regeer en G. J de Waal J D Sijs en W. van Aiff - J. W. H. Sluiters en A. C. Moerland .E. van Veen en M E. Stuyf- zand J. A van Veen en H. Gardien M, Vermeer en A. Koopal R. R. B. Niklewicz en Tj SWrdsma A. J. Bor cherts en E. S. J Geilman K. Buwalda en M Mertens F, Campestrini en M. H. Oudenbroek W.*C Delsman en G. M, J. Roels F. A, Engels en J. H Walrecht F. H. J. van Gerwen en P. G. Hoef nagel H. J. Hennink en H Tuunter A van Houwelingen en M Rezelman A K. Keus en P. Weber J. G. Man ders en W. C. Arendse W. C. v. Os en M. A. Neutsch A. J. W van Rooijen en A. M. Kern E. O. Schenck en Ch. van der Gaag J. W. M. Sluiter en A. Th. A. Kok G van Altena en H. C. de M. Baggerman en J. E. Nihot F. B A. J. van Batum en N. P. de Visser J. C. Bernard en J. G. van Woggelum J. van Biezen en C, P. Rooswinkel W. B01 en C. J. C. de Haast J. du Chatenier en L. van Duivenboden 3. van Diggelen en A. van Jaarsveld J. van Eden en A. H. de Visser W. Foppen en C de Snoo G. C. M. Grul en E. J de Jong C. L. van Gulden en M. Schouwenaars Th. J. Haack en A. C. W, van de Ven J. D. van der Harst en J. in de Riccardo had haar zelf aangeraden den vrijen, mooien avond OfT een café terras door te brengen. Na de voorstel ling zouden zij elkaar dan als gewoon lijk treffen. Ook de zorg voor den klei nen Rhadames kon Raffaela nu in an dere handen leggen; de grootmoeder iboedde den kleine achter het tooneel, plaatselijke ge- Jt; en

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2