verduisteren Nb. 18350. 1942. Maandag 30 November. Beëediging functionarissen der N.S.B. van Turijn zwaar gebombardeerd Gratis bioscoopvoorstelling Gasrantsoen verlaagd Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen Talrijke bolsjewistische aanvallen afgeslagen Geslaagde aanval op Britsch convooi De toestand te Toulon De strijd in Tunis Zwaartepunt moet verplaatst worden De applicatie*cursus in de Duitsche taal Laval beraadslaagt over regeeringswijziging Churchill over den oorlog Rede van den Leider Vrouw vermoord te Haarlem Dagorder van Pétain Britsche troepen op Reunion geland Brand in Amerikaansche nachtclub Mishandeling in een bosch I HAAGSCHE I COURANT 4 Letterk Bijbl. (P.K Weber-H.H.-St.) VeldhouwiUfrs beschermen de haven van Marseille. Felle gevechten in verschillende sectoren hij Oe beëediging de opgeheven. een de andering te kunnen overgaan Laval zal Laval te hooren de staatssecretaris van het ministe- De tentoonstelling „Kunst der Ruhrmark" werd Zaterdag in Den Haag in en (w.g.) PHILIPPE PÉTAIN. Stalin leidt operaties Radio Moskou deelt' mede, dat Stalin de leiding van de operaties bij Stalingrad en in den middelsten sector persoonlijk op zich heeft genomen. een der bolsjewisme, Raymond Lachal en diéns vertegenwoordiger Gervais. in in marine dagorder troepen problemen bevoegden In een verslag over den toestand Toulon wijst Havas-Ofi erop, dat het de stad en omgeving volkomen rustig is. De onderprefect en de burgemeester neb ben gemeenschappelijk een oproep tot de bevolking gericht, waarin zij aanspoorden tot bezonnenheid en de strikste discipline. De sluiting der café’s, restaurants en in richtingen van vermaak wordt iederen avond om 8 uur nauwgezet uitgevoerd. De stad is dan in een ondoordringbare duis ternis gehuld en de stilte van den nacht wordt slechts verbroken door de ontplof fingen afkomstig van de tot zinken ge brachte schepen, wanneer de vlammen de kruitkamers bereikt hebben. Ook in het tuighuis is het volkomen rustig. De stads tram rijdt normaal. De commandanter der tot zinken gebrachte schepen hebben zich gemeld bij den havencommandant en hem verslag uitgebracht over de vernie tigingsactie S.P.T. meldt uit LondenDe operaties van de Asstrijdkrachten in het Fransche Noord-Afrikaansche gebied beperken zich alleen tot het belemmeren van den op- marsch der Geallieerden aldus deelde het communiqué van generaal Eisenhower Zondagavond mede Hieronder is begrepen het vernielen van wegen, spoorlijnen en bruggen. De vijandelijke stellingen bij Bizerta en Tunis hebben den vorm van een halve maan Geallieerde parachutisten zijn bij Makar aan de spoorlijn van Bi zerta naar Tunis tot den aanval overge gaan Makar lijft ongeveer 40 k.m van Bizerta en 60 k.m van Tunis verwijderd. De luchtmacht van den tegenstander heeft in de operaties ingegrepen De Londensche correspondent van „Daghens Nyheter" meldt zijn blad, dat het Geallieerde offensief tegen de stad Tunis thans aan den gang is. De activi teit in de lucht van beide zijden neemt, naar ook uit Duitsche berichten blijkt, steeds toe Churchill heeft gisteravond een rede ge houden, waarin hij een uitvoerig over zicht gaf 7an den militairen toestand De premier merkte hierbij o.a op, zijn hoop.te stellen op de mogelijkheid, dat de „verschrikkelijke gevaren, die best in staat zijn ons leven en alles wat. wij be zitten weg te nemen, overwonnen zullen worden”. Overigens wilde spr. geen voor spellingen doen over veldslagen, alvorens zij teneinde toe gestreden zijn. Wij willen evenwel het grootste vertrouwen stellen in de generaals Alexander en Montgomery. Sprekende over Frankrijk meende Chur chill, dat de Franschen het lot van Frank rijk zelf in handen hebben, waarbij hij zeide zijn hoop te stellen op een overheer- schenden invloed van het Gaullisme. Geen blufferige, grootsprekerige stemming, geen zelfoverschatting, mag de gedachten der Engelschen vertroebelen. Vervolgens be sprak hij de kritieke oogenblikken. die Groot-Brittannië tot dusver in dezen oor log had meegemaakt Het Britsche Empire noemde hij een wonderbaarlijke vereeni- ging van staten en rassen. Ook thans moe ten de Engelschen zich weer aan de jfrim- mige en waarschijnlijk langdurige taak ge wennen, die voor hen ligt, en aan de zware plichten die zij op zich geladen heb ben. Bij de vermelding van den oorlog in Noord-Afrika sprak Churchill over de „ge weldige afstanden, waarover de oorlog zich daar uitstrekt en over de enorme in spanningen en ontberingen die daar van de troepen geëischt worden” De Engel sch- Amerikaansche actie in Noordwest-Afrika en West-Afrika is van vele toevalligheden afhankelijk geweest Churchill legde er den nadruk op. dat deze actie onder leiding en verantwoor delijkheid staat van president Roosevelt. Hef eerste Britsche leger staat onder be vel van den Amerikaanschén opperbevel hebber generaal Eisenhower Aan zijn aan- valsbevelen zullen wij stipt gehoorzamen. hierna de binnenge- Georgauiseerd door Ned. Volksdienst Het winterseizoen is Ingetreden en in verband hiermede is ook weer de actie van den Ned. Volksdienst en van Winter hulp Nederland in verdubbelde mate noo- dig geworden en met nieuwe energie aan gevat In welwillende samenwerking met verscheidene bioscoopdirecties heeft de Ned. Volksdienst het plan opgevatgedu rende het winterseizoen gratis voorstel lingen te organiseeren ten behoeve van het minder bedeelde volksdeel van onze stad. Gistermorgen werd in het Rembrandt- theater aan het Lorentzplein de eerste voorstelling gegeven. Het gewone pro gramma van deze week werd vertoond, het gebruikelijke nieuws, een alleraardig ste vogelfilm en de indrukwekkende speel film „Annelie”. De zaal had geen gewoon aanzien, de wanden waren versierd tpet vlaggen en spandoeken, welke de bedoe lingen van den NV.D. duidelijk maken. De heer Vink, hoofd van de afdeeiing Voorlichting van het Stedelijk kantoor Den Haag heeft in een korte toespraak een uiteenzetting gegeven van doel en werk wijze van W.H.N en den N.VJD. Spr. zeide o.m., dat er ondanks de tegenwerking, welke W.H.N aanvankelijk van verschil lende zijden ondervond, krachtig wordt doorgewerkt hetgeen de feiten bewijzen, want de eerste uitkeeringen zijn alweer verstrekt. Vervolgens legde de heer Vink den nadruk op de vijfledige taak van den N V.D. n.l. de verzorging van moeder en kind, de huishoudelijke hulp, de schooltandver- zorging, den algemeenen bijstand en den medischen dienst- Iedere volksgenoot heeft het recht zich geborgen te voelen in zijn eigen volk Spr wekte zijn gehoor op dit doel na te streven, waartoe zoowel finan- cieele als elke andere hulp steeds zeer welkom is DUITSCH WEERM ACHTBERICHT Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: „In den sector van den Terek misluk ten verscheidene vijandelijke aanvallen. Duitsche en Roemeensche troepen hebben ook Zaterdag ale aanvallen van numeriek «perieuze vijandelijke strijdkrachten tus schen Wolga en Don bloedig afgeslagen; 35 tanks werden vernietigd. In de groote bocht van den Don wierp een eigen tegenaanval de bolsjewisten over een rivier terug. Sterke luchtstrijd krachten, waaronder Roemeensche ge- vechtsvliegers, steunden de troepen van het leger met succes Een groot aantal voertuigen werd vernield. Spoorlijnen tan den benedenloop van de Wolga wer den ’s nachts met succes gebombardeerd. Snelle Italiaansche gevechtsvliegtuigen vielen aan het middengedeelte van den Don gemotoriseerde vijandelijke colonnes en kwartierruimten voor troepen aan. In den Centralen sector van het Ooste- ïjke front verloor de vijand tijdens per manent zware gevechten, 57 tanks. Bij zijn herhaalde vergeefsche aanval len ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer leed de vijand zware, bloedige verliezen aan menschen en materiaal. Duitsche en Roemeense! jagers en luchtdoelartillerie schoten zaterdag alleen in het Zuiden van het Oostelijke front 39 bolsjewistische vliegtuigen neer In denzelfden sector gin gen 6 eigen vliegtuigen verloren. In de Cyrenaica activiteit van verken- uingstroepen. In Tunis veroverden Duit- sche en Italiaansche troepen een taai ver dedigde hoogtestelling. Luchtstrijdkrach- ten vielen vijandelijke cvlonnes, ravitail- ieeringsverbindingen en luchtsteunpunten tan. Talrijke auto’s werden in brand -ge- Khoten. In luchtgevechten schoten Duit- tche jagers 16 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 4-motorige bommenwerpers neer, 4 eigen vliegtuigen worden vermist. Voor de kust van Fransch-Noord-Afrika beschadigden gevechtsvliegtuigen 2 groo te transportschepen zwaar. Bij vluchten van zwakke Britsche strijd krachten boven de bezette gebieden in het Westen en bij 'nachtelijke vluchten over Frankrijk heen, verloor de vijand 5 vlieg tuigen. Jachtvliegtuigen bestookten in het Zui den van Engeland spoorwegen en andere voor den oorlog belangrijke doelen.” f Vrijdag alle ministers Laval hun porte- J renties der regeering aldaar gaan voort. J Tot de persoonlijkheden, die Laval te s Vichy in audiëntie heeft ontvangen, be- f hooren de staatssecretaris van het ministe- J rie van oorlog, generaal Bridoux, de lei- e der van het Fransche legioen tegen het t 1 hoop rechtvaardigt, dat de oorlog niet lang zal duren, of dat Groot-Brittannië geen nieuwe bittere en bloedige jaren te wach ten staan De smartelijkste ervaringen zou Engeland echter nog moeten opdoen, in dien het in zijn streven verzwakte en zijn eensgezindheid verloor nog voordat overwinning „definitief’ behaald is. Ik acht het mogelijk, zoo vervolgde hij, dat de oorlog in Europa zal zijn afgeloo- pen voor den oorlog in Azië In dat geval zou Engeland terstond alle strijdkrachten naar den anderen kant van de wereld brengen om de Ver. Staten, Tsjoengking- China eq vooral Australië en Nieuw-Zee- land in bun strijd tegen Japan bij te staan Wanneer de oorlog een zoodanig einde zou nemen in twee etappes zou er een aanzienlijk grootere geest van kameraad schap aan de onderhandelingstafel heer- schen dan destijds onder de overwinnaars te Versailles heerschte Toen was het ge vaar geweken. De gemeenschappelijke band tusschen de geallieerden was verbro ken Er bestond geen begrip voor een ge meenschappelijke verantwoordelijkheid. Daarom hoop ik. dat er voor de proble men van Europa aan het eind van dezen oorlog betere oplossingen gevonden zullen worden dan 25 jaar geleden. Churchill besloot zijn rede met de ver maning aan de Engelschen. zich erop voor te bereiden, dat zij in 1943 het hoofd zul len moeten bieden aan"de slagen en vraag stukken van een ernstig en verschrikke lijk jaar. PRIJS DEZER COURANTi Voor ‘«-Gravenhage bij voofuitbet per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode". „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. 4.10 z. Modebl. ƒ3.95. Bultenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. At». nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Afrika als springplank In het verdere verloop van zijn rede noemde Churchill Afrika een springplank, teneinde met den vijand in nauw gevechts- contact te geraken. Hij maakte vervol gens gewag van de beteekenis eener her opening van de Middellandsche Zee voor het militaire verkeer en van de daardoor onnoodige lange zeereis om Kaap de Goede Hoop, waarmede „wellicht” een zeer zware klap kan worden toegebracht aan de vijan delijke duikbooten. De operaties in Fransclf Noord-Afrika kunnen de geallieerden in staat stellen, het zwaartepunt van den oorlog naar Ita lië te verplaatsen. Wanneer te zijner tijd de vijand weggevaagd zal zijn van de landtong var Tunis, zal heel Zuid-Italië worden blootgesteld aan een zwaar offen sief uit de lucht. In dit verband liet Chur chill niet na hevige aanvallen te doen op Mussolini De successen in Afrika mogen echter de aandacht niet afleiden van de „geweldige slagen”, die de Sovjets aan het Óostelijke front uitdeelen. Churchill noemde Stalin's militaire leiding voortreffelijk”. Toen het offensief tegen Noord-Afrika beraamd werd, voorzag men, dat daardoor onver wijlde reacties in Frankrijk zouden wor den verwekt Churchill herhaalde de on ware bewering, dat Duitschland wilde pro- beeren, de Fransche vloot in Toulon in beslag te nemen en hij meende, dat de geest van het „strijdende Frankrijk” een overheerschenden invloed op de Fransche natie zou uitoefenen. Vervolgens verklaaf- de de premier, dat hij niets wilde beloven en niets voorspellen Tdheinde' te voorzien in het groote te kort aan onderwijzeressen en onderwijzer» die les kunnen geven in de Duitsche taal op de lagere scholen, zijn door het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, applicatie-cursussen ingesteld voor hen, die reeds eenige ken nis van deze taal bezaten. Zaterdagmiddag zijn in de aula van de R.K. Meisjesschool de diploma’s uitgereikt aan die deelnemers(sters) van den eppli- catiecursus in de inspectie 's-Gravenhage. die met goed gevolg het examen hebben afgelegd. De heer de Boer inspecteur van het L.O. heeft voor de uitreiking een toe spraak gehouden waarin hij o.m. wees op het volgende: Het onderwijs in de vreemde talen be vindt zich in een overgangsstadium. Ge zien onze ligging is het duidelijk, dat het Fransch zijn bevoorrechte plaats aan het Duitsch zal moeten afstaan. Het Engelsch. dat als handelstaal niet verwaarloosd mag worden, zal zeker op de tweede plaats ko men en het Fransch op de derde De invoering van het Duitsch op de la gere school bracht moeilijke met zich mede, daar het aantal te gering was Vandaar de vorming van applicatiecursussen In de inspectie 's-Gravenhage gaven zich hiervoor op 91 mannelijke en 93 vrouwe lijke leerkrachten, een betfekkelijk gering aantal in verhouding tot het totale aara- tal leerkrachten. 72 Mannelijke en 64 vrouwelijke leer krachten namen aan het examen deel, ,van hen zijn 64 mannelijke en 61 vrouwelijke leerkrachten geslaagd. Spr. wees er met nadruk op, dat bet diploma niet cadeau is gedaan. Spr onderstreepte het bezwaar van ver scheidene docenten, dat de tijdsduur van den applicatiecursus, die van 5 Sept tot 14 Nov. duurde, te kort is. Hij drukte hun. die het diploma zouden verkrijgen op het hart, verder te «tudeeren, want stilstand is achteruitgang. Nadat de heer de Boer gesproken had, werd overgegaan tot de uitreiking van de diploma’s. IN LIMBURG EN OOSTELIJK N BRABANT Vanwege het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt mede gedeeld, dat in verband met de hoogere calorische waarde van het in het gasver zorgingsgebied van de Staatsmijnen gele verde gas ten opzichte van het elders in Nederland geleverde gas, besloten is het algemeene rantsoeneeringspercentage in het verzorgingsgebied van de Staatsmij nen (Limburg en Oostelijk N.-Brabant), terug te brengen van 75 pCt. op 65 pCt. In overeenstemming daarmede zullen alle .antsoenen van de betrokken verbrui kers voor de periode volgende op de loo- pende rantsoeneeringsperiod% worden ver laagd Ook het minimum rantsoen zal dienovereenkomstig worden verminderd. Zooals ongetwijfeld reeds ieder zal heb ben kunnen constateeren, zijn inmiddels de gaslooze uren in het bedoelde gebied Oe slachtoffers De verliezen aan militairen tijdens het tot zinken brengen van Fransche schepen te Toulon bedragen 6 dooden en 25 gewon den. Onder de burgerbevolking zijn geen slachtoffers gevallen. In bevoegde kringen verklaart men hieromtrent nog dat de dooden en gewonden het slachtoffer ge worden zijn van de ontploffingen aan boord der schepen en niet van militaire gevechtshandelingen ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 29 November. (Stefani). In de Cyrenaica en in Tunis acties van verken- ningsafdeelingen. Formatievan de Ita liaansche en Duitsch luchtmacht vielen vanuit geringe hoogte vijandelijke colon nes aan en wierpen talrijke voertuigen in brand. Tijdens zegevierende luchtgevech ten boven Fransch-Noord-Afrika werden door Duitsche jagers 15 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten; 1 vijandelijk toestel werd tijdens een aanval op Tripoli door ae luchtdoelartillerie getroffe en stortte in zee. In de wateren van Algerie hebben for maties Italiaansche torpedo-vliegtuigen onder bevel van kapitein Giulip Cesare Graziani en luitenant Ciuseppe Cimicchi gisteren een groot convooi aangevallen Ondanks den afweer van een krachtige vijandelijke formatie vliegtuigen, werd deze actie met succes bekroond. Een groot schip werd getroffen en vloog in de lucht. Vier andere koopvaardijschepen werden zoo ernstig beschadigd, dat men hun vernietiging zeker kan achten. Vier van onze vliegtuigen zijn van de opera ties van dezen dag niet teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben opnieuw in den afgeloopen nacht Turijn gebom bardeerd. De schade is 'aanzietilijk. vooral in het centrum van de stad. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld De houding van de bevolking was kalm. In de Middellandsche Zee heeft een van onze eenheden onder bevel van luitenant- ter-zee le klasse Alfredo Dangalo een vijandelijke duikboot in den grond ge boord. het Mauritshuis geopend door Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss-ïnquart. In dé zaal waren o.a aanwezig: Gauleiter Venter. Hauptdienstleiter Schmidt, dé Gemachtigden van den Rijkscommissaris Dr. Schwebel en Dr. Völckers, Prof. Dr. Snijder, Generalsekretër Dr. Schrieke. (S.S. Bilclberichter Fritz-Stapf) Lange oorlogsduur Voortgaande zeide Churchill o.a. nog: Wij willen ons niet door eenigerlei fraai lijkende droombeelden laten verleiden. Mij is nog geen gebeurtenis bekend, die de l1. JB .".WSJS.1" 1 1 I 1! .1. '1. IIJ PRIJS OER ADVERT.e 1-11 m.M (5 reg.) 1 60. elke m.M. m tot 33 m.M. <10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs. Reel. 10.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct„ tr. p. p. 10 et. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb ZQ 38 Pers gevr, ƒ0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl." 10 c. meer gevolgd en waardoor hij de Ver. Staten tegen nun wensch en belangen in en in strijd met de door hemzelf gedane belof ten den oorlog inzond, merkte Mussert op, dat deze methode den nationaal-socia- listen niet ligt, omdat zij daarheen willen gaan, waarheen zij wijzen en steeds recht door zee! Aangaande de voorbijgegane jaren van den strijd der Beweging, stelde de leider vast dat de gevolgde lijn goed was en nog goed is en dat hij zich daarvan niet zal laten afhouden. Wanneer hitsende intellec tueelen en lieden uit de bourgeoisie thans hopen, dat Europa verliest en dat de N S.B-ers dan aan de boomen zullen wor den opgehangen, weten wij zeker, dat zij dan na misschien veertien dagen door de bolsjewisten er naast zouden worden ge hangen. Zonder de N.S.B beeft dit volk geen toekomst meer Ook op dit punt heb ben wij gelijk gekregen. De verantwoorde lijkheid voor de toekomst ligt thans, aldus de leider, op mij en op u! Ons volk heeft een dieptepunt bereikt en het beseft zelf nog niet hoe diep dit punt wel gelegen is. Mussert schetste de verschillende perio des der Nederlandsche volksgeschiedenis en noemde onzen tijd het begin van de zevende periode, waarin Nederland zijn aandeel zal moeten nemen in het' nieuwe Europa. De wereld verandert van aangezicht, wij worden door den stroom meegesleurd, maar wij moeten in dien stroom koers houden. Onze energie, ons inzicht, onze arbeid en ons godsvertrou wen zijn gebleven Wij willen met elkaar streven naar den bond van Germaansche staten onder de opperste leiding van den Führer, óp wien de verantwoordelijkheid rust voor de red ding van Europa. Op 12 December 1941 ben ik naar Berlijn gegaan op een der meest kritieke momenten van dezen oor log, waarop Engeland victorie kraaide om het winteroffensief van de bolsjewisten. Trouw moet blijken in kritieke oogenblik ken, Nederiana zal als Ned staat deel uitmaken van den Gerrhaanschen statenbond Wat algemeen germaansch is zal centraal wor den geregeld, wat Nederlandsch is zal door den leider van den Nederlandschen staat geregeld worden. Mussert wees er op. dat vele grondslagen voor onze wel vaart zijn weggevallen en dat nieuwe wegen moeten worden ingeslagen, in Oóst- Europa en ook in Afrika Wij denken daar- bij allereerst aan Zuid-Afrika waarover de laatste jaren zoo weinig mogelijk werd gesproken om Engeland niet onwelgevallig te zijn, hoewel het daar 26.000 vrouwen en kinderen heeft uitgemoord Wij zijn een Westersch volk in West-Europa Het zal eens zóó moeten zijn, dat wij het zijn, die de versterkingen langs de kust aanleggen en dat onze soldaten daar staan om ze te bewakem waarbij dan het oppercommando van Europa weet, dat het geen groote cf kleine Darlannen zijn maar Europeanen, waarop men staat zal kunnen maken. Dat is het wat ik wil bereiken, aldus MusserL dat het Nederlandsche volk ais geheel mee gaat doen aan dezen oorlog! ♦Toejuichingen) Aan ons is, zoo ging spr voort tien jaar eerder geopenbaard welken koers wij moeten gaan waarin het bewijs ligt voor onze roeping Ons volk heeft be hoefte aan doelbewuste klare leiding, die wij zullen geven met alle kracht en met alle vertrouwen, die in ons zijn Hoe verder gij van het vaderland af zljt zeide Mussert tot de in Duitschland woonachtige functionarissen, des te beter vaderlander zijt gij. Gij voelt het gemis van een Nederlandsche regeering het meest Gij behoeft u echter niet verloren te voelen De Führer heeft het beste voor met uw volk en uw vaderland Het vader land getrouw zijt gij. de aanhankelijkheid daaraan bezit gij. het geloof hebt gij en het werk doet gij Ook de Nederlanders in Duitschland zullen het weten, dat zij geborgen zijn in eigen volk. De Beweging staat met 100.000 man pal. Door de eeds aflegging heb ik u. aldus Mussert in mijn verantwoordelijkheid betrokken Wij staan onverbreekbaar tezamen Zijnerzijds beloofde de leider opnieuw trouw aan zijn volgelingen: trouw aan de beginselen der Beweging, neergelegd in het ’eidend beginsel, trouw aan de bron nen: godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, trouw aan het volk, dat ons jarenlang heeft gehoond en uitgestooten, maar dat toch ons volk is, waarvoor wij pal staan, trouw aan het vaderland in zijn grooten nood, trouw aan de Germaansche lotsver bondenheid en den Germaanschen Führer, door God geroepen om Europa te bescher. men. Zoo zij mijn trouw, aldus besloot Mus sert, „zoo waarlijk helpe mij God, van wien wij alle kracht en inzicht moeten verkrijgen om onze roeping te volgen tot het einde onzer dagen”. Met een plechtig-gezongen Wilhelmus werd de bijeenkomst, na den afmarsch van de vaandels, besloten. Teletobn H63UU (zeven lijnen) BUKEADX: WAGENSTRAAT 35 37 Uiro No. muu Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310) Fll.i RIJcw., Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjei 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruy», Heerenstr. 124, Tel. 775035; N.V. Kantoorb. Th J. de Konlng, Goudsbloem). 3. Tel. 330263; Boekh J. B, v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tal. 772444: Boekh. F. O Couvóe. v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Laval heeft zich Zondag naar Parijs be geven. Men verwacht te Vichy, meldt S.P.T. dat hij te Parijs onverwijld con tact zal opnemen met een aantal persoon lijkheden om snel tot een regeeringsver- f andering te kunnen overgaaf: Laval zal t vermoedelijk ook confereeren met Marcel J Déat en Jacoue» Doriot Te Vlchy hebben \7rilHan r. 11 o minictarc Int/nl 'n/vetn t feuille ter beschikking gesteld. De confe- Terwijl de leider zijn plaats op het sprekerspodium innam verzocht de se- cretaris-generaal den eedsafleggers op te staan. Zacht speelde het orgel de tonen van het oude Valerius-lied „Wilt heden nu treden” Tromgeroffel en hoorngeschal var. den Jeugdstorm leidden de wóórden van de eedsformule in. voorgezegd door ir. Huygen en doer een spreekkoor van honderden met geheven rechterhand her haald „Ik zweer den leider der Natio- naal-Socialistische Beweging der Neder landen. Anton Mussert. trouw tot In den dood zoo waarlijk helpe mH God al machtig.” Nadat de Jeugdstorm het sig naal „sluit den ban” had gegeven, hield de leider een groote rede REDE VAN MUSSERT Mussert ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat deze eed van trouw geen een zijdige verbintenis is Hier geldt: trouw om trouw en daarom hebt gij, aldus de lei. der tot zijn getrouwen, het recht te weten waar wij thans aan toe zijn. Wij moeten ons er rekenschap van geven waarom wij op leven en dood aan elkaar verbonden zijn. Natuurlijk strijden wij in de eerste plaats voor ons volk en ons vader land, anders zouden wij slechte nationaal- socialisten zijn. De naam nationaal-socia- list is niet voor niets in 1919 door Adolf Hitler zoo gekozen, al loopen er ook lieden rond, die zich van den naam natio- naal-socialist bedienen om ongestraft anti nationaal te kunnen zijn. Wij strijden sa men met alle volkeren van Europa, wij beleven de solidariteit van het Ge»maan- sche ras en van alle Europeesche volken, hetgeen de eenige kans is om voort te bestaan en de cultuur verder te dragen. Wij denken over de grenzen van het vaderland en van de Germaansche landen heen naar de linies, waar Europa verde digd wordt tegen het bolsjewisme en het Amerikanisme. Onze strijd in Nederland is een stukje van den geweldigen afweer strijd van Europa tegen zijn belagers. Wij hebben ’n vast geloof, dat het noodzake lijk is, dat Europa ais eenheid optreedt en dat het in de naaste toekomst zoo ook optreden zal! (Langdurig applaus.) Bij den afweerstrijd tegen het bolsjewisme :s de aanval gekomen van den ontaarden zoon van Europa, Amerika, die zijn moeder met een dolkstoot in den rug bedreigt Deze aanval zou ons kunnen doen twijfelen aan de rechtschapenheid van het blanke ras, als wij niet wisten, dat deze zoon misleid I is. Ten aanzien van de democratische I methode, die door Roosevelt in Amerika is Vrijdagavond ongeveer negen uur 1» in de Noordertuindorplaan te Haarlem op een nog jonge vrouw een moordaan slag gepleegd, aldus de THd. De dader is. terwijl de echtgenoot zich niet thuis be vond. het huis binnenaekomen. waarna hij de vrouw met een mes te lijf ging. Het slachtoffer is aah de bekorrien ver wondingen overleden De Haarlemsche recherche heeft een uitaebreid onderzoek ingesteld Naar verluidt zou de dader ge arresteerd zijn Van de zijde der recher che is dit evenwel niet bevestigd i v. 4.32 aar nam. tot 8.26 aar v.m. i «Maan: 30 Nov. onder 1.20 n.m., J op 11.47 n.m.; 1 Deo. onder 1.44 n.m. L.K. J Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m No 113068 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst i Den Haag) No. 115995. Meer dar. duizend functionarissen van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden hebben Zondagmiddag in een plechtige bijeenkomst te Arnhem den eed van trouw aan den leider afgelegd Na de groote beëediging voor enkele maanden in Utrecht gehouden, betrof het hier in de eerste plaats de functionnarissen, die werkzaam en woonachtig zijn in Duitsch land en ,daar in de verschillende organi saties der beweging zijn ingezet. Daar naast werd thans aan eenige honderden functionarissen uit Nederland zelf, die de vorige maal niet aanwezig waren ge weest, de gelegenheid tot het afleggen van den eed geboden. Omstreeks één uur kwam Mussert voor hét gebouw aan en inspecteerde de opge stelde eeretormaties der W.A.. Jeugdstorm en Germaansche SS Een storm van toe juichingen, waaraan schier geen einde kwam, viel den leider ten deel bij zijn binnenkomst in de zaal. Mussert nam plaats op het podium, waar zich intusschen de eeregasten verzameld hadden. Daartoe behoorden, behalve verscheidene van de hoogste gezagsdragers en functionarissen der N.S.B., ook die Leiter des Arbeitsbe- reichs der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt. In een eereloge op het balcon hadden verder o.m. plaats genomen ver tegenwoordigers van de N.S D.A.P en van de Duitsche Weérmacht. Ook de familie leden van Nederlanders die aan het Oos telijk front gesneuveld zijn, behoorden tot de genoodigden. Op plechige wijze werd Ehrenflagge der Beweging dragen In een kort openingswoord herdacht de secretaris-generaal der N.S.B., it C. J. Huygen. hen, die in den strijd voor het nationaal-socialisme. in Nederland zoo wel als aan het front gevallen zijn Ir Huygen schetste voorts in het kort de bedoeling van deze eedsaflegging Deze honderden functionarissen staan, al dus spreker aangetreden om uitdrukking te geven aan hun persoonlijke verbonden heid aan den leider. Mussert is aldus ir. Huygen. altijd nationalist geweest, was van zijn prille jeugd af aan ook so cialist en is boven alles Europeaan. De beweging staat en valt met den leider en de leider heeft verklaard, dat hij staat en valt met den Fqjirer (Langdurig ap plaus). Ministerpresident Laval heeft, naar Havas-Ofi meldt aan de staatssecretaris sen voor het leger, de marine en de luchtmacht de volgende dagorder voor de onder hen staande troepen over handigd De maarschalk van Frankrijk en opper bevelhebber aan de officieren, onderoffi cieren. soldaten en matrozen van land-, vloot- en luchtstrijdkrachten „Gij, die een gevoel van verzaking ge kregen hebt, gij maakt thans een be proeving mede welke mijn soldatenhart smartelijk ontroert. Frankrijk zal de her innering en den impuls van uw ontbonden regimenten uw vergane schepen bewaren Het zal uw roemrijke traditie niet ver geten. Vereenigd in een enkele gedachte I dichter tot elkaar gebracht door zooveel rampspoed, waardoor Frankrijk getroffen is schaart u. gij officieren. onderofficie: ren. soldaten en matrozen rondom die genen. die gij ter wille van uzelf lief- hebt Terwijl ik mijn saluut breng aan uwe vlaggen en standaarde)!, verzoek ik u in uwe harten de liefde te bewaren, die op de vlaggen geschreven staat: „Eer vaderland”. Het D.N.B. meldt uit VichyBritsche troepen zijn Zaterdag op de reede van Seint Denis op het eiland Réunion (ten 0. van Madagascar) aan land gegaan De aanvallers verklaarden op bevel van <te Gaulle te handelen In de stad werd onmiddellijk het standrecht afgekondigd. Volgens een communiqué van het staatssecretariaat voor Koloniën was er in Seint Denis geen enkele verdedigings- installatie. Het communiqué deelt verder toede, dat in de omgeving tegenstand *ordt geboden. Zondagavond werd in bevoegde kringén Vichy meegedeeld, dat er geen nadere berichten ontvangen zijn. Men trekt daaruit de conclusie, dat de Engelschen het eiland volkomen in hun bezit hebben «ekregen. Een brand die in den nacht van Zater dag op Zondag in een nachtclub te Boston (Ver. S'aten) ontstond, heeft volgens de officieele lijst tot dusver 460 dooden ge- eischt. Er worden nog 200 personen ver- Wst Toen de brand uitbrak bevonden Jich ongeveer 750 personen in de club. De aanwezigen werden van de uitgangen ifgesneden en letterlijk onder den voet leloopen, De paniek ontstond, toen Meisje met brandende haren ralen binnenliep, De politip heeft medegedeeld, dat een Ülmspeler bekend heeft niet opzettelijk Jen brand te hebben veroorzaakt. Hij teeft eèn brandende lucifer op de in het lokaal aanwezige kunstnalmen geworpen. *a&rvan men algemeen aannam, dat zij Waadbaar waren. Toen de 11-j. Geert Jansen te Eext (Gie- ■n) zich Vrijdagochtend naar school wil- begeven, werd hij in het bosch aange- >uden door een man die gemaskerd was. leze trok den knaap van de fiets, bon/ tiem met touwen aan het rijwiel en ml, handelde hem. Toen de onverlaat onraad bespeurde ging hij aan den haal Eenigen tijd later werd de knaap gevonden die uiteraard zeer ontdaan was Het is tot nu toe niet gelukt den dader op te sporen. v „Op veelvuldig verzoek” Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.uur vla Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Q* veelvuldig verzoek’.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1