No. 18351. 1942. VERDUISTEREN Dinsdag 1 December. Sovjetaanvallen af geslagen I Doodstraf voltrokken De krijgsverrichtingen Geen wijziging in Noord-Afrika Verordening betreffende den legitimatieplicht b centralen sector 135 pantser wagens vernield Verordeningen betreffende het tentoonstellingswezen Amerikaansche troepen aan de grens van Birma Strijd op Reunion gestaakt De politioneele dienst in de gemeenten Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen De strijd op Nieuw-Guinea Distributie van zeep De kweekeling met acte v. 4.31 aar nam. tot 8.31 aar v.m. J Alle textielkaarten volledig geldig In het Oosten handhaven de Duitschers hun hoofd- gevechtslinie HAAGSCHE COURANT I p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl /0.57. 0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer DUITSCH WEERMACHTBERICHT 1 Januari 1943. Een door het Duitsche lucht wapen vernielde bolsjewistische trein met oorlogs materiaal. (Weltbild-Polygoon) Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied in de provincie (politie officier), in de gemeente Amsterdam de Gevolmachtigde voor Amsterdam (politie officier). Het verzoek tot afgifte van een voor loopig identiteitsbewijs dient vergezeld te zijn van twee pasfoto's. Tegen de beslissing, waarbij een verzoek De brand in de Amerikaansche nachtclub Volgens United Press ia het aantal doo- den tengevolge van den brand in de nacht club Cocoanut Grove te Boston tot 490 gestegen. De meeste zwaargewonden ver- keeren in levensgevaar. Volgens „Dagens ’Nyheter” heeft de politie de toegangswe gen naar Boston afgezet om de nieuws gierige menigte van de plaats des ofiheils verwijderd te houden. Tot de slachtoffers behoort de filmacteur Buck Jones. FRANSCH STAATSBURGERSCHAP ONTNOMEN S.P.T. meldt uit Vichy: Behalve admi raal Darlan en generaal Giraud, heeft men nu ook den Franschen officieren, die in Afrika, in strijd met de instructies van maarschalk Pétain hebben gehandeld, het Fransche staatsburgerschap ontnomen. De opvoering van ,,Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss door het ..Deut sches Theater in den Niederlanden". Eén der scènesKurt Grosskurth (Otto- kar), Theo Lienhardt (Homonay) en Theo Lucas (Zsupén). (Stapf) <Het Verordeningenblad bevat een ver ordening' van den ftijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende den legitimatieplicht. Hierin wordt bepaaldAlle personen boven 15 jaar, om afgifte van een identiteitsbewijs wordt die niet reeds op grond vap artikel 3 van het besluit persoonsbewijzen, verplicht zijn een persoonsbewijs bij zich te dragen, zijn gehouden te allen tijde' een te hunnen name gesteld, geldig, van een foto voorzien ambtelijk legitimatiebewijs bij zich te dragen en op verzoek aan lederen ambte naar van politie te toonen. Legitimatiebewijzen zijn: 1. paspoorten; 2. persoonsbewijzen; 3. de aan de gestelde eischen voldoende legitimatiebewijzen van een Duitsche instantie; 4. de aan de ge stelde eischen voldoende legitimatiebewij zen voor de leden der Nationaal-Socialisti- sche Duitsche Arbeiderspartij, haar'onder- deelen en de bij haafir aangesloten organi- saties; 5. een voorloopig identiteitsbewijs. Personen, die niet in het bezit' zijn van een legitimatiebewijs en die ingevolge de Verordening betreffende de registratie der Duitschers zijn geregistreerd, moeten bin nen twee weken na de afkondiging van deze verordening een verzoek indienen tot afgifte van een voorloopig identiteits bewijs. Een verzoek tot afgite van een voor loopig identiteitsbewijs moet eveneens worden ingediend, wanneer de verlenging van den geldigheidsduur van een ander legitimatiebewijs of de afgifte van een zoo danig bewijs niet of niet tijdig kan worden verkregen. Het verzoek moet zoo mogelijk één maand voor het afloopen van den gel digheidsduur van het betreffende legiti matiebewijs worden ingedieqjd. Bevoegd tot inontvangstneming der ver zoeken tot afgifte van een voorloopig iden titeitsbewijs is de Gevolmachtigd? van den der 1.44 n.m. L.K.; 2 Dec. op 12.SS v.m., onder 2.08 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zr. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 11599S. Met opReheven handen begeven deze door de I^oemeensche wapenbroeders aan het Oostfront gevangen genomen bolsjewieken zleh naar de stellingen achter het front. güöffmemi-óitapf) Volgens de „Jomioeri-Hotsji” krijgen de Amerikaansche strijdkrachten aan het In- disch-Birmeesche front versterkingen Dit front neemt meer en meer het karakter aan van den strijd tusschen de Vereenigde Staten en Japan* De sterkte der op het oogenblik in de Westelijke Indische pro vincies staande Amerikaansche i troepen, schat het blad op 50.000 man. De Britsche luchtmacht in dit gebied gebruikt steeds meer Amerikaansche toestellen, zoowel bommenwerpers als jagers. Verder zou ook de Amerikaansche lucht macht in China belangrijk zijn uitgebreid. In Tsjóengking en Tsjengtsjau zijn giste ren versterkingen bestaande uit bommen werpers en jagers van Amerikaanse)» ma kelij aangekomen, ook wordt in dit ge bied hard gewerkt aan’ den aanleg van nieuwe vliegvelden. Het blad noemt ten slotte de bedreiging van Japan door de vijandelijke luchtstrijdkrachten van de Chineesche vliegvelden af vooralsnog theo retisch en wijst op de lange afstanden, die het geallieerde materiaal, waaronder olie en benzine, moet afleggen alvorens het op de plaats van bestemming is aan gekomen. In het Verordeningenblad van gisteren, 30 November, is een besluit verschenen van den secretaris-generaal van Volks voorlichting en Kunsten, betreffende het tentooinstellingswezen. Door dit besluit wordt het tentoonstellingswezen in Neder land, waarvoor tot dusverre geen enkele regeling bestond, geordend. De strekking van dit besluit is tweeër lei In de eerste plaats zal het departe ment er voor kunnen waken, dat niet verschillende tentoonstellingen, die pinnen een bepaald gebied gehouden worden elkander beconcureeren. Het departement zal dus in het algemeen coördineerend werken ten aanzien van alle in Nederland te houden tentoonstel lingen. In de tweede plaats zal het departement er voor zorg dragen, dat de tentoonstel lingen zullen voldoen aan de eischen, welke een goede volksvoorlichting stelt- In het bijzonder zal het departement aan dacht hebben voor de tentoonstelllngs- technische en -aesthetjsche kanten. Volgens het tweede lid van art 1 geldt het besluit niet voor jaarbeurzen, streek - beurzen, tentoonstellingen van landbouw- en veeteeltproducten en eenige andere soorten uitstallingen. Voor de voorbereidingen van elke ten toonstelling heeft men de goedkeuring van den secretaris-generaal van Volksvoor lichting en Kunsten noodig. Het is immers noodzakelijk, dat men zich bij den aanvang van de voorbereidende werkzaamheden verzekert van de goedkeuring van het departement, opdat niet zeer belangrijke en*kostbare voorbereidingen vergeefs zul len geschieden. Voor het openstellen van een tentoon stelling voor het publiek heeft men weder om toestemming van den secretaris-gene raal noodig. Voor het verkrijgen van deze toestem ming hoort men zeer uitvoerige gegevens in te zenden. De secretaris-generaal zal ook de plannen financieel beoordeelen. Van groot belang is, dat vast komt te staan, wie verantwoordelijk is voor de uitvoering van de tentoonstelling en voor de nakoming van de terzake bij de ten toonstelling afgesloten civielrechtelijke overeenkomsten. De secretaris-generaal zal aan in Neder land gevestigde inzenders toestemming moeten verleenen voor de deelneming aan in het buitenland te houden tentoonstel lingen, zulks in verband met de verant woordelijkheid voor een goede volksvoor lichting. De secretaris-generaal zal ook uitstallingen van welden aard ook, van een enkelen ondernemer, kunnen verbieden, zulks in het belang van de eischen der volksvoorlichting. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsvm wil niet alleen coördineerend en controleerend werken, doch ook, zij het op meer indirecte wijze, den organisatoren van tentoonstellingen met raad en daad ter zijde staan. Nieuwe burgemeesters Het Rijkscoibmissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft B. Th. W. v. Slobbe na verstrijking van zijn ambtsperiode her benoemd tot burgemeester van Breda. Verder heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied den vroegeren burgemeester .van Hillegom, Le- gion-Obersturmführer mr. D. F. Pont be noemd tot burgemeester van Apeldoorn. Volgens Havas-Ofi is officieel medege deeld, dat dé Fransche troepen op het eiland Réunion gisteren den tegenstand hebben opgegeven. Ook Djiboeti bezet? In welingelichte kringen te Vichy is men van meening, dat de stad Djiboeti in Fransch-Somaliland reeds in Engelsche handen is. Een officieele bevestiging van het bericht, dat de stad door Engelsch- Amerikaansche troepen zou zijn bezet, is evenwel nog niet verkregen. Fransche generaal gearresteerd Nabij Annecy is gearresteerd generaal Doyen, die achtereenvolgens militair com. mandant was van de Haute Savoie, gou verneur van Lyon en tenslotte, alvorens hij met pensioen ging, voorzitter van de wapenstilstandscommissie te Wiesbaden. De arrestatie is verricht op last van de regeering van Vichy. Fransche duikboot in Spanje geïnterneerd De Fransche duikboot „151”, die Zater dag uit Toulon te Barcelona is binnen- geloopen, is geïnterneerd. Admiraal Laborde niet met de „Strassbourg” ondergegaan Ten aanzien van de vele geruchten, die de Britsche en Amerikaansche berichten dienst hebben verbreid over admiraal De Laborde, marine-commandant van Toulon, verklaart men te Berlijn momenteel niet tnet zekerheid te kunnen zeggen, waar de admiraal zich bevindt, meldt de V. P. B.. correspondent. Vast staat echter, dat hij nog in leven is. Admiraal De Laborde had aanvankelijk 'aan boord van de „Stressbourg” willen blijven en met het schip willen ondergaan, toen de beman ning het in de lucht liet vliegen. Op uit drukkelijk verlangen wan Pétain liet hij dit plan echter varen en begaf hij zich aan land voordat de „Strassbourg” in de lucht vloog. Reclasseeringsbesluit 1942 In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Justitie betreffende den voorlich- tingsarbeid in strafzaken ende reclas- seering (Reclasseeringsbesluit 1942). In ieder arrondissement wordt een re- classeeringsraad gevestigd. De leden van den reclasseeringsraad, alsmede een secretaris, worden door den secretaris generaal benoemd en ontslagen. De reclasseeringsraad is belast met de leiding van en'het toezicht op den voor- lichtingsacbeid in strafzaken en de reclas. seering. Op deze beide gebiedén, alsmede met betrekking tot de uitoefening van het recht van gratie, dient hij van advies en doet hij voorstellen. Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende den politioneelen dienst in. de ge meenten. Hierin wordt ojn. bepaald; De politio neele dienst in de gemeenten wordt waar genomen door: 1) eigen ambténaren der gemeente (gemeentepolitie); 2) de mare chaussee. De secretarissen-generaal van dfc depar tementen van Justitie en van Binnenland- sche Zaken wijzen de gemeenten aan, waarin de politioneele dienst door eigen ambtenaren'der gemeente wordt waarge nomen. Voor zoover een dergelijke be schikking niet wordt uitgevaardigd, is hét bepaalde onder 2 van toepassing. Voor zoover de politioneele dienst door de marechaussee wordt waargenomen, is deze aan de zakelijke bevelen van dep burgemeester als hoofd van politie gebon den. Bezoldigde gemeenteveldwachters wor den niet meer aangesteld. Voor zoover de politioneele diénst door eigen ambtenaren der gemeente wordt vèrvuld, gaan de be zoldigde gemeenteveldwachters over naar de gemeentepolitie. In de overige geval len gaan de bezoldigde gemeenteveldwach ters en andere ambtenaren der gemeente politie. met uitzondering van de admini stratieve ambtenaren, over naar de mare chaussee. De werkzaamheden der marechaussee op strafrechterlijk gebied blijven door deze voorschriften onaangetast. De secretarissen-generaal van de depar- menten van Justitie en van Binnenland^ sche Zaken vaardigen de ter uitvoering van deze verordening noodzakelijke voor schriften uit. Deze verordening treedt in werking op 1 December 1942. -"V" PRIJS DEZER COURANT» Voor ‘a-Gravenhage bH vooruitbet. per 3 mud. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl?’ en „Letterk. Bijbl.” (3.18, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 i. Modebl. ƒ3.88. Buiten), ƒ9.48. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 8 c., tr. p. p. 10 e. Commentaar van Liddell Hart Volgens een commentaar van den En- gelschen militairen correspondent Liddell Hart op de positie der Geallieerden in Noord-Afrika treedt in Engeland een ze kere ontnuchtering aan den dag. Hij schrijft, dat de achtervolging van de As troepen door het 8e leger niet zoo doel treffend is geweest als men na de over winning bij El Alamein had verwacht. De strijdkrachten van de As hebben hun nieuwe stellingen in Noord-Afrika met aanzienlijk sterkere strijdkrachten bereikt, dan men mogelijk had geacht, dus moet het 8e leger een nieuwen aanval eerst goed voorbereiden. Daardoor valt de huidige pauze te verklaren. Het verloop der andere gebeurtenissen in Noord-Afrika is eveneens langzamer geweest dan men oorspronkelijk had ver wacht, nadat de Franschen hun verzet in Algerië hadden opgegeven. Dientengevolge hebben de As-strijdkrachten kans gezien aanzienlijke troepenmassa’s in Tunis te brengen. Deze worden met den dag tal rijker. geweigerd, kan verzet worden gedaan bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Commissaris-Gene- raal voor de Openbare Veiligheid). Handelingen in strijd- met deze verorde ning worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geld boete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen. De Commissaris-Generaal voor de Open bare Veiligheid kan voorschriften ter uit voering vaji deze verordening uitvaardigen en daarbij de heffing van een recht voor de afgifte van een indenfiteitsbewijs voor, schrijven. De legitimatieplicht der leden van de Duitsche Weermacht, de „Waffen-SS" en de Duitsche politietroepen is geregeld bij de ten aanzien van hen geldende bijzon dere bepalingen. Deze verordening trends in werking op J PRIJS OER ADVERT.i 1-11 m.M. (8 reg.) ƒ1.66v elke m.M. m. tot U m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prija. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 8 ct„ fr. t Dienitaanb. 0.38 Pers. gevr. Wijziging Inentingsverordening Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van So ciale zaken, waarbij diens besluit van 25 Juli 1940 betreffende inenting tegen Wijziging Rijksambtenarenreglement Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris, waar bij met ingang van heden het derde lid van artikel 56 van het Algemeen Rijks ambtenarenreglement buiten werking wórdt gesteld. Dit lid luidt als volgt: „Hij (de ambenaar) onthoudt zich van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranjevlaggen. Uit het uiter lijk aanzien van de ambts- of dienstwo ning of van het daarbij behoórend erf mag niet blijken van de politieke gezindheid van den ambtenaar of zijn huisgenooten”. Bij vonnlg van het Deutsche Oberge- rloht van 8 October 1942 Is Gerardus Mario (Theodorus Putter, wegens het In bezit hebben ven verboden wapens, ter dood veroordeeld. In weerwil van slis oproepen tot inle vering der wapens heeft Putter een pis* tool met scherpe patronen, een ploerten- dooder en een dolk in zijn bezit gehad en getracht schietwapens te koopen. Het vonnis is, nadat do mogelijkheid van gratieverleenlng onderzocht was, van daag voltrokken. In militaire kringen te Washington Wdt medegedeeld, meldt S.P.T. dat de operaties op Nieuw-Guinea tegen Boena tot de moeilijkste behooren, die de gealli- terden tot nog toe in dezen frontsector oebberf uitgevoerd. De jungle bij Boena *s moeilijk te begaan. Hij biedt den Ja panners, die klein zijn, bij hun verdediging J^ordeelen. Zij kunnen machinegeweernes- *n inrichten en deze camoufleeren, zoo- Oat zij plotseling, als men het nest tot op tenige meters Is genaderd, het vuur ope- ®«n. Ook maken de Japanners bij hun ver dediging veel gebruik van prikkeldraad oat door het oerwoud wordt gevlochten en ♦tijwel onzichtbaar is. Bij Sotoeta hebben de Japanners op het ogenblik een kuststrook van ongeveer 18 lengte en 8 k m. breedte In bezit. De ««vechten om Boena, het laatste groote JJeunpunt van de Japanners in Nieuw-Gui- Na, duren thans al 11 dagen. Zij kunnen '«rmoedelijk nog dagenlang duren. Een ’’fwntch convooi bestaande uit transport- «hepen is in de buurt van Boena waarge- Potnen. Tot en met 31 December geven de vol gende bonnen recht op hot koopen van zeep. De met Algemeen 452 gemerkte bon van de bonkaart voor Voedingsmiddelen en de met P Eenheidszeep ge merkte bon van de aan kinderen be neden acht jaar uitgereikte kaarten geven rechthetzij op een stukje van 241 of 28 gram, luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pCt., hetzij op een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 pCt. hetzij op het doen wasschen van 5 k.g. droge vuile wasch. De met Algemeen 453 gemerkte bon en de met P Waschpoeder ge merkte bon van de aan kinderen beneden acht jaar uitger.eikte kaarten geven recht hetzij op 250 gram waschpoeder of zeep poeder (oude of nieuwe samenstelling), hetzij op Het doen wasschen van 9 k.g. droge vuile wasch. De met P Toiletzeep gemerkte bon van de aan kinderen beneden twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op 1 stuk van 50 gram of voorzoover nog voor radig 75 gram toiletzeep (oude samen- s telling). De kaarten, waarop de bonnen P E e n- heidszeep, P Waschpoeder en P Toiletzeep voorkomen, zullen de distributiediensten in den loop van De cember uitreiken. Tevens is de geldigheidsduur van de vo?r eenheidszeep aangewezen bonnen Algemeen 412, Algemeen 431, N Eenheidszeep en O Eenheids zeep van de voor waschpoeder aange wezen bonnen Algemeen 413, Alge meen 432 N Waschpoeder en O Waschpoeder en van de bonnen N Toiletzeep en O Toiletzeep verlengd tot en met 31 December Met nadruk woujt er de aandacht op gevestigd, dat na 31 December de- geldig heidsduur van geen enkele zeepbon meer verlengd zal worden, terwijl na dien da tum ook de aflevering van onderschei denlijk zeep, waschpoeder en toiletzeep op de bij den winkelier ingeleverde bon nen Algemeen 335, Algemeen 370, L Zeep, M Eenheidszeep, Alge meen 336 Algemeen 371, M Waschpoeder, L Toiletzeep en M Toiletzeep niet meer geoorloofd zal zijn. Een uitzondering zal slechts ge maakt kunnen worden voor bon 453. alsmede, wegens de uitgifte hieraan eerst in den loop van December, voor de bon nen P Eenheidszeep, P Wasch poeder en P Toiletzeep. - Extra-leerkrachten op Rijkskosten Ongetwijfeld zullen er scholen zijn, welke moeilijkheden zullen ondervinden bij de verwijdering uit de school op 1 Januari a.s. van de kweekeling met acte, aldus het departementale tijdschrift „Opvoeding”. Het departement is bereid op een daartoe in te zenden, gemotiveerd verzoek te beoordeelen of deze moeilijk heden van dien aard zijn dat er termen aanwezig geacht moeten worden voor het toestaan van een extra-leerkracht op rijkskosten, De gemeente- en schoolbesturen, welke meenen op deze welwillende toepassing, te geven aan het bepaalde in het tweede lid van art. 56 der L.O.-wet, aanspraak te kunnen maken, moeten hun daartoe strekkend gemotiveerd verzoek bij voor keur in de eerste helft van de maand December inzenden. Voorts wordt de mogelijkheid over wogen jonge onderwijzers de gelegenheid te doen behouden in de school practische bekwaamheid op te doen, zonder dat dit evenwel mag voeren tot de verkeerde practijk, zooals deze vroeger tot schade van het onderwijs en den onderwijzers stand wel voorkwam, dat de ..kweeke ling” bij voortduring les gaf aan een groep kinderen in een afzonderlijk lokaal, dat door een openstaande deur in ge meenschap was gebracht met een klasse, waarin een volledig bezoldigd onderwij zer les gaf. Maan: 1 Dec. op 12.47 v.m., on- t J 1 IA n m I IT 4 flor An 40 KK f f f f l Met ingang van heden kunnen van alle textielkaarten, welke per 1 November 1941 zijn uitgegeven, ook de punten 1 tot en met 20 voor den aankoop van textiel producten worden gebruikt Zooals bekend, zijn de textielkaarten voor kinderen beneden 1 jaar reeds volle dig geldig, ongeacht het tijdstip van uit gifte. typhus, paratyphus wordt ‘gewijzigd in dien zin, dat verplichte inenting door den geneeskundig inspecteur der volksgezond heid tevens kan worden voorgeschreven tegen diphterie en roodvonk. De ver plichting geldt niet voor kinderen be neden de. twee jaren voor typhus en para- typhus, èn beneden de veertien jaar ten aanzien van diphterie en roodvonk. Ter aanvulling op het Weermachtbericht verneemt het D.N.B.: Op de Noord-Afrikaansche oorlogstee- neelen is geen verandering in de situatie inggtreden. In Tunis bleef de gevechts- activitéit beperkt tot botsingen van ver- kenningstroepen van weerszijden, terwijl luchtformaties der As hun onophoudelijke aanvallen op vijandelijke vliegvelden en bewegingen met superieure kracht voort zetten. De Britsche en Amerikaansche troepen léden daarbij zware verliezen aan tanks en voertuigen. De vertraging in het groot aangekon- digde offensief op Tunis zou, volgens ver klaringen van Britsche gevangenen, te wijten zijn aan het feit, dat de Ameri kaansche troepen wegens hun onvoldoende geoefendheid en gebrekkige oorlogserva ring niet gebruikt kunnen worden voor groote aanvalstaken en vooreerst in het gebied achter het front voor den moder nen strijd moeten worden geschoold. Aan het Oöstelijke front heeft in het Westen van den Kaukasus een nieuwe pe riode slecht weer alle gevechtshandelingen van eenigszins grooten omvang belem merd. Na dagenlang aanhoudenden regen zijn de woestè bergstroomen. bruggen en veren meesleurende, gewassen tot 4 meter boven het normale peil. Op volkomen ver- modderde wegen zijn zelfs de transporten met lastdieren zwaar beperkt. In de Kal- muXkensteppé is door gemotoriseerde Duitsche troepen nieuw terrein gewon nen, hetgeen hen bracht tot diep in de achterwaartsche verbindingen der bolsje wieken. In het gevechtsgebied tusschen Don en Wolga, in den grootéi» bocht van den Don en ten Züiden van Stalingrad is de situa tie tengevolge van de Duitsche tegenmaat regelen verder verstevigd, ofschoon de bolsjewieken met meedoogenloos gebruik van eenheden tanks en infanterie opstorm- den tegen de door de Duitsche réserve- troepen op de inbreukplaatsen gevormde afweergrendels. In Stalingrad heerschte slechte plaatse lijke gevechtsactiviteit van Duitsche stoot troepen ter verbetering van de eigen stel lingen. Moskovische berichten, die melding maken van een herovering van de fabriekswijk zijn evenzeer uit de lucht ge grepen als het jongste extrabericht der bolsjewieken ovér Sovjetsuccessen tus schen Don en Wolga. Aan het centrale Oostfront en in het ge bied van het Umenmeer duren de gevech ten met onverminderde hardheid voort. De hoofdgevechtslinie der Duitschers kon ech ter overal gehandhaafd worden. Libye en Tunis S.P.T. meldt uit Berlijn: In Libye schijnt het 8ste leger er zich toe te be perken, kleine strijdkrachten vooruit te sturen om het contact met Rommel’s ach terhoede niet te verliezen. Duitsche mili taire deskundigen in Berlijn noemen wel iswaar uit dezen Afrikaanschen frontsec tor geen plaatsnamen, maar zij verklaren slechts, dat de Britten hier zeer voorzich tig opereeren en al hun aandacht beste den aan het probleem van den aanvoer van nieuw materiaal. Het Duitsche lucht wapen is hier actief. In Tunis schijnt het thans levendiger te zijn geworden. Het 1ste Britsche leger treedt aanvallend op Ten Zuiden van Mateur is het tot zware tankgevechten gekomen. (Reeds in een deel der a>orige editie geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 30 November. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In hét Oosten van den Kaukasus stort ten herhaalde Sovjetaanvallen onder zware verliezen voor den vijand ineen. Sedert den 2“sten November werden bij deze af weer gevechten 60 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Jachtvliegers ichoten 15 vijandelijke vliegtuigen néér. In de Kalmukkensteppe vielen gemoto- tiseerde Duitsche strijdkrachten achter waartsche verbindingen van de Sovjets aan, vernietigden trossen ravitailleerings. voorraden en rolden een uiteengeslagen gevechtsgroep op. Tusschen Wolga en Don sloegen de troe pen van het leger wederom hevige pant str- en infanterie-aanvallen af in nauwe samenwerking met sterke luchtstrijd krachten. In Stalingrad slechts plaatse- AjieWechtsactie. Eigen tegenaanvallen fc de'groote bocht van den Don hadden succes De luchtaanvallen op spoorweg- instafaties aan den middenloop van den Pon werden vdortgezet en verscheidene 8»nsp.--ttreinen ernstig getroffen. In het Centrale deel van het Oostelijke tont en in het gebied van het Ilmen- aeer mislukten opnieuw alle vijandelijke aanvallen. 135 Pantserwagens werden kapotgeschoten. In de Cyrenaica sloegen de Duitsch- taliaanschc troépen aanvallen van vijan delijke pantserwagens af. Luchtaanvallen overdag en des nachts waren op Britsche kampen en gemotoriseerde strijdkrachten gericht. Gevechtsvliegers vielen op Tune- sisch gebied vijandelijke colonnes met bommen aan en brachten den vijand aan zienlijke verliezen aan zware wapens, voertuigen en pantserwagens toe. In het Oostelijke deel van de Middel- hndsche Zee bracht een Duitsche duik, bootjager onder bevel van den eersten luitenant ter zee Kleiner de door de En- jelschen overgenomen voormalig Griek- «he duikboot ..Triton” tot zinken en nam de bemanning gevangen. In de bezette Westelijke gebieden en boven het Kanaal werden 7 Britsche vlieg tuigen ten val gebracht. Duitsche jagers zetten de aanvallen overdag op de Zuidkust van Engeland voort en beschoten met goed effect spoor- Wegdoelen Sedert den 15en November in een •xtra-bericht melding i> gemaakt, van de groote successen van de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht en de Italiaansche en de Duitsche marine in den strijd tegen de Amerikaansch-Britsche invasievloot voor de kusten van N.-Afrika zijn de suc cessen nog aanmerkelijk vergroot In to taal werden in den tijd van den 7en tot den 25sten' November in de havens en kustwateren van Fransch-Noord-Afrika 23 koopvaardij- en transportschepen van te- ïamen 155.000 brt tot zinken gebracht Elf koopvaardij- en transportschepen v,an «otaal 100.000 brt werden zoo zwaar be- adiadigd, dat zij naar alle waarschijnlijk- **’d gezonken zijn. 65 schepen van teza- •aw 398.000 brt, werden beschadigd, ten “««Ie zoo zwaar, dat zij waarschijnlijk ge- ruimen tijd niet bruikbaar zullen zijn. Aan oorlogsschepen werden 2 slagsche- Pen en 3 vliegkampschepen beschadigd, «en dezer laatste zeer ernstig. Vijf tor pedojagers en convooischepen werden ver nietigd, alsmede 5 kruisers. 28 Kruisers, torpedojagers en andere convooischepen Werden beschadigd. Bovendien werden m de haveninstallaties aan de Noord- Afrikaansche kust tijdens bijna dagelijk- tehe aanvallen zware vernielingen en groote branden veroorzaakt, waardoor nog meer voor de ravitailleering waarde vol materiaal vernietigd werd. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Mo- ‘a80U Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tol. 550310; Fll.t Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, O ran Jol. 3, Tel. 119461) Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. i24,Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tol. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ Thereslastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. O. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1