STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN SPORT Taxatie van Meubilaire Goederen door beledigd Makelaar N.V. H.A.W.O., Huygensstraat 1, Oen Haag. BELASTINGCONSULENT Laatste Telegrammen FEUILLETON Boeren uit hun bedrijf ontzet DE KOMEDIANTEN KOMEN JUWEELEN, GOUD, ZILVER en speciaal IND. DIAMANT. HAAGSCHE COURANT Dinsdag 1 DecemBer 1942 Te H. pag. 2 De distributiebonnen Bescherming van de jeugd Het aantal diphteriegevallen in ons land tWordt vervolgd./ v DE „MUSSCHEN” TOONE N HUN KUNNEN Uitknippen en bewaren Actie tegen Engelsch-Amerikaanscbe troepen in de streek van Tunis - I 4 ITALIAANSCH fabriek dat de verbreiding abnormaal J. Aantal 27 verl, 2 L. 2 Jan. P Spreek vroeg, en Zeg hem alles! van Raay Jacobson con- niet 1931 2990, 1935 1762, 61A 61B SS 59 100 gr. 25 gr. Soldati heeft gelijk ^gehad. Er is hier in Fiesole inderdaad veel te zien. EN December Voederkaart de be den de Toiletzeep 56, 57 3, 4-75 <39, 440 85 Nadruk verboden Boman van WILHELM LICHTENBERG JUWELIERSBEDRIJF A. J. H. OE ROO Groot-Hertiginnelaan 17 Tel. 332704 Het gerenommeerde adres voor het ver- koopen van Uwe 973 Geopend van 1012J en 24J Zat.middag gesloten. Directeur H. P. RIS. Telefoon Huis 33.72.62, Tel. Zaak 11.M.16. Overheid maakt gebruik van bijzondere bevoegdheden Inlichtingen omtrent opleiding, examens, lidmaatschap bij het Secretariaat: Nederl. College voor Belastingconsulenten Valkenboschlaan 295, den Haag, Telefoon 395717. 1123 Inenting aanbevolen Het zal duidelijk zijn, dat in deze om standigheden allen ouders niet genoeg op het hart kan worden gedrukt, hun kinde ren boven het jaar (tot 14 jaar) te doen inenten, een behandeling die volkomen on- Aan' personen beneden 18 jaar is het gebruik van sterken drank in den zin van de Drankwet 1931, in café’s, restau rants en soortgelijke gelegenheden ver boden. Tot op bon vol- ver- ja. xtn net is heerlijk, dat je er bent. Want er is anders géén mensch, Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Chocolade Gort Jam 438 Kaas 442 t.m. 444 Kofflesurrogaat 445 Melk 61 11 L. HET GOEDE REISSOUVENIRf Onder lei ding van den heer Miedema werd op kasteel „Ost” te Valkenburg een confe rentie gehouden met als onderwerp: het goede reissouvenir. Aanwezig was o.m. mr Tromp van het departement v. Volks, voorlichting. Het doel is de vervaardiging van kunst zinnige reissouvenirs, vervaardigd in de streek zelf uit plaatselijk materiaal en naar motieven uit de volkslegenden, zoo- als door dr. Kessen, stadsarchivaris van Maastricht, werd gesuggereerd. Doch dan moet men tevens den strijd aanbinden tegen het wanproduct. Om het publiek op het goede product opmerkzaam te maken, werd voorgesteld de goede kunstzinnige producten te voorzien van zegel. Tevens werd overwogen de kunstnijverheidsschool te Maastricht in te schakelen. Een com missie zal worden ingesteld om de geop perde ideeën nader uit te werken en bin nenkort met concrete voorstellen voor den dag te komen. In de zweminrichting „De Mauritskade” te Den Haag -j- werden Zaterdag inter nationale wedstrijden voor dames in het schoonspringen en snelzwemmen gehou den, georganiseerd door de commissie zwemwedstrijden van den Nederlandschen Zwem- en Reddingshond. De Hollandsche zwemster Bep van Schaick (Meeuw) winnares van het nummer 100 jn. borstcrawl voor dames, wordt door Rijkscom- missaris Rijksminister Dr. Seyss-Inquart gelukgewenscht met haar overwin ning. Rechts Rie van Veen en de Duitsche zwemster U. Pollack, die resp. 2de en 3de werden. (Polygoon-Meyer) Hicks vertelde van den stormachtigen overtocht en hoe verheugd hij ondanks alles was, zoo spoedig naar Italië ge komen te zijn. Raffaela vertelde nog niets. Ze moest eerst haar gedachten verzamelen, het sprookjesachtige van deze laatste weken met de nuchtere fei ten in overeenstemming brengen, voor Ril 437 56, 59 3, 4-76 R11 heete jaargetijde, in het steenen Rome? Wat zoekt u hier? Zou h^t u niet beter in Noord-Italië bevallen? Laten we bij voorbeeld zeggen: in Fiesole? Waar een waarlijk fantastisch hotel is en nog vele, vele schoonheden, welke u beslist zoekt? Daarom: een welmeenende on bekend* geeft u den vriendschappelijken raad: Op naar Fiesole! Soldati, zei Raffaela, toen zij den brief gelezen had. En hij glimlachte. Ik heb het dadelijk gedacht. Na een poos zei hij. terwijl hij zich wat over het tafeltje boog: Soldati heeft gelijk gehad. Er En ik heb hier verrassende schoonhe den gevonden. De kelner bracht champagne, de mu ziek speelde in een hoek van de eetzaal zoete tango’s, en Reginald Hicks dronk op het geluk van hun samenzijn. Tot Raffaela aarzelend bekende: Ik heb je vergeefs naar Europa laten komen, Reginald. Hij zette zijn glas neer eigenlijk zonder verbazing: Hoe dan? Ik kan niet je vrouw worden. Ver geef het me! O, er valt niets te vergeven, zei hij nog behoedzamer dan anders al zijn gewoonte was. Ik ben trouwens ook gevaarlijk en onschadelijk is. Vele ge meenten gaan daarbij voor. In 394 van de 1034 gemeenten is of wordt dit jaar de jeugd tegen diphtheric gevaccineerd. Het Rijksseruminstituut werkt onder hoogen druk om alle benoodigde entstof te kun nen afleveren. Tot en met October j.l. ver strekte deze instelling aan de gemeenten entstof voor 416.373 kinderen, waarbij dus niet gerekend is, hetgeen noodig was voor particuliere entingen. Het Rijk doet dus wat het kan. Werken de ouders nu voldoende mede, dan mag verwacht worden dat de overheid de diphtheric onder de knie kan krijgen. HONDEN- EN KATTENBROOD: en met 31 December wordt 12 van de Voederkaart honden, gens dezelfde normen hondenbrood krijgbaar gesteld als voor de vooraf gaande periode. Op bon 12 van de Voe derkaart Hondenbrood (groep K) wordt IJ k.£ kattenbrood beschikbaar gesteld. HOCKEY EERSTE KLASSE COMPETITIE: B.M. H.C. en H.D.M. hebben de tweede helft van de competitie met overwinningen in gezet. Voor Laren beteekende dit een verdwijnen uit de topgroep, waarin Aan personen beneden 18 jaar is het rooken in het openbaar verboden Aan personen beneden 18 jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder be vinden, is het bijwonen van openbare variété- en cabaretvoorstellingen na 19 uur verboden. Aan personen beneden 18 jaar is het verboden zonder toezicht van een opvoe der gebruik te maken van speelapparaten, welke voor het publiek tegen betaling beschikbaar zijn gesteld, tenzij het ge legenheden betreft, welke zich in de openlucht bij kermissen, jaarmarkten of dergelijke vermakelijkheden bevinden. De verbodsbepalingen zijn niet van toe passing ten aanzien van bijeenkomsten van het arbeidsgebied van de Nationaal- Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland en van de Nationaal-Socialisti- sche Beweging der Nederlanden, alsmede voor leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst in uniform. De verbodsbepalingen zijn wijders niet van toepassing ten aanzien van jeugdige personen, die kunnen aantoonen, dat zij op reis zijn. Jeugdige personen, die in strijd hande len met' de voorschriften van dit besluit of een krachtens dit besluit uitgevaardig de beschikking, worden gestraft met plaat sing in een tuchtschool voor ten hoogste drie maanden of met geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoog ste duizend gulden worden gestraft: 1) Opvoeders, die door onvoldoende toe zicht jeugdige personen overtreding van de voorschriften van dit besluit -of een krachtens dit besluit uitgevaardigde be schikking mogélijk maken; 2) Exploitan ten van de genoemde gelegenheden, die jeugdige personen ovartrediftg van de ge noemde bepalingen mogelijk maken. s. zal een te n- toonstelling worden geopend in de kunst- zalen Scherft, van werken door J. H. van Haaien. Duur der tentoonstelling - tot en mei 24 December 1942. De uitvoering „Don Giovanni” door Theater in den HARRY POHL EN PETER SIERS IN DEN DIERENTUIN: De zaal van den Dieren tuin was grootendeels gevuld met een enthousiaste schare jongeren die hun hart kwamen ophalen aan de pittige muziek van het orkest van Harry Pohl, dat werd afgewisseld door Peter Siers, den in den Haag zeer bekenden conférencier, Marie Rosé, begaafd zangeres en bekend door haar optreden voor de radio, den fenome- nalen accordeonist Nischa Korsakoff en andere attracties. De met veel .Schwung” gespeelde nummers, waarbij Harry Pohl op de van hem bekende wijze klarinet- en saxufoon-soli ten beste gaf, vonden veel bijval, evenals het optreden van Peter Siers, die met zijn grollen en grappen de stemming er best wist in te houden. Marie Rosé bracht in samenwerking met het or kest enkele Fransche liedjes, terwijl Nischa Korsakoff In zeer origineele cos- tuums met zijn harmonica optrad en een daverend applaus oogstte. Een avond van veel vreugde en jolijt. KEES HOFMAN’S AMUSEMENTSOR KEST Dit gezelschap concerteerde in Diligentia, met een „Elck wat Wils”-pro. gramma. Met deze wijdsche aanduiding werd bedoeld het optreden van het gezel schap in verschillende bezettingen, zooals musette, tango en accordeon, benevens solospel door leden. De verdienstelijke krachten van dit ensemble zijn de twee harmonicabespelers, wier vaardig spel het musiceeren der anderen op daadwerke lijke wijze ondersteunde, waardoor het geheel niet weinig aan soepelheid won. Over het geheel genomen was het een ge slaagde muzikale avond met een publiek, dat gul was met applaus. Er is dus een voortdurende stijging, zelfs in die mate, dat in de laatste maan den dubbel zooveel gevallen voorkwamen, als in de eerste maanden van dit Jaar. Tegenover rond 250 gevallen per week in Augus'tus komen er eind October rond 650 gevallen per week voor. In alle pro vincies kwamen in October twee tot drie maal zooveel gevallen voor als in Augus tus, met uitzondering van de provincies Friesland, Groningen en Drente, welke on geveer gelijk bleven. De sterkste stijging vertoonen Noord-Holland* Zuid-Holland, en Utrecht. Opmerkelijk is, dat de stijging van de laatste maanden minder groot is in Noord-Brabant, Gelderland en Limburg, d.w.z. in de drie provincies waar sinds lang diphtherie voorkomt en van waaruit de ziekte zich over het land heeft ver spreid. Ook kan nog opgemerkt worden, dat het aantal voorkomende gevallen zich eeniger- mate verplaatst heeft naar een wat oude ren leeftijd. KERSTFEEST VOOR KINDEREN: Het Ned. Arbeidsfront hoofdafd. „Vreugd en Arbeid" organiseert 24 December a.s. in den Dierentuin een Kerstfeest voor een groot aantal kinderen, wier vader in het buitenland werkzaam is. De deelname is geheel kosteloos, terwijl het lidmaatschap van jp» N.A.F. niet verplicht is. Voor een aantal prettige verrassingen voor de kinderen zal gpzorgd worden. In verband met het feit, dat niet bekend is, hoeveel kinderen hiervoor in aanmer king zullen komen, zal nog nader worden vastgesteld, welke leeftijdsgrens in acht genomen moet worden. In elk geval zal de deelname beperkt moeten worden tot kinderen van 6 tot 12 jaar. Een formulier met gegevens kan wor den afgehaald Prinsegracht 73, Dr. Kui perstraat 10, Huygensstraat 10 en het „Vreugde en Arbeid”-Inlichtingenbureau aan den Hofweg t.m. 5 Dec. 5 uur. CREMATIE GENERAAL-MAJOOR HAGA Gistermiddag heeft in het crema torium op Westerveld te Velsen de caema- tie plaats gehad van het stoffelijke over schot van den gep. generaal-majoor tit. van het Ned. Ind. Leger J. Haga, oud-chef van den geneeskundigen dienst in Ned.- Indië, alhier overleden. Met de familie leden waren vele vrienden meegekomen. Gesproken werd door een zoon van den overledene, ir. K. H. Haga, door een hoofdbestuurslid en de afd. den Haag van den Ned. Vegetariersbond en door ds. J. M. Meihuizen, Doopsgez. predikant hier ter stede. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Largo van Handel. De oudste zoon dankte voor de belangstelling. JUBILEUM G. VAN DUYNE: Heden her denkt de heer G. van Duyne den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. 's-Gravenhaagsche Melkinrichting „De Sierkan”, waar hij thans als architect chef der bouwkundige afdeeling werkzaam is. Vanochtend is hij door directie en per. soneel gehuldigd. De heer van Duyne werd achtereenvolgens toegesproken door den directeur, den heer K. Koning, door een lid van het personeel van het bouw bedrijf, voorts namens de afdeelingschefs van het bouwbedrijf en namens de chefs van de melkafdeeling, waarbij geschenken werden aangeboden. ONEERLIJKE DIENSTBODE: Een in woonster van onze stad miste den laatsten tijd herhaaldelijk lijf- en ondergoederen, sloopen, levensmiddelen, gouden sieraden, w.o. eenige ringen tot een totale waarde van ongeveer 1000. De politie werd in den arm genomen en al gauw kregen de rechercheurs verdenking tegen de dienst bode, de 42-jarige M. C. Bij een ingestelde huiszoeking kwam het grootste deel van het gestolene te voorschijn. De dienstbode is in bewaring gesteld. ONGEVALLEN: Gisteravond is de 54-ja- rige J. B. van de Amsterdamsche Veer-, kade op het Spui gestruikeld, tengevolge •waarvan hij het linkerbeen brak. Naar het ziekenhuis aan den Zuidwal werd hij overgebracht. In hetzelfde ziekenhuis is opgenomen de 55-jarige A. J. van W van den Trekweg, die» op het Cromvlietplein van een rijdenden tramwagen yan lijn 10 was gestapt, was komen te vallen en zijn rechterbeen had gebroken. WEERMACHTBERICHT ROME, 1 December. (Stefani.) Bedrij vigheid van vooruitgeschoven elementen aan het front in Cyrenaiee. Concentraties van vijandelijke, gemotoriseerde strijd middelen werden gebombardeerd door onze vliegtuigen in de zóne voor de woes tijn en 2 toestellen werden door Duitsche lagers op den grond vernield. Gepantser de eenheden van de As hebben, gesteund door de luchtmacht, geopereerd tegen in beweging zijnde EngelschAmerikaan- sche strijdkrachten in de streek van Tunis. Eenige gevangenen bleven in onze handen. Duitsche en Italiaansche jagers hebben tijdens gevechten 5 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Aanvallen op’Palermo Gela en Vita (Trapani) hebben slechts lichte schade veroorzaaktde afweerbatterijen troffen 2 toestellen, waarvan er 1 in zee stortte en het tweede neerkwam bij Stagno di Biviera. Vijf der inzittenden werden ge vangen genomen. Het aantal slachtoffers van het laatste bombardement op Turijn en omgeving bedraagt 14 dooden en 8 gewonden. Een reddingswatervliegtuig is van zijn taak niet op zijn basis teruggekeerd. SCHAKEN VOORWINDE KAMPIOEN VAN DEN H.S.B.: In het Nationaal Schaakgebouw wérd gisteravond de laatste ronde om het persoonlijk kampioenschap van den H.S.B. gespeeld. De uitslagen waren dr. SmitskampMoonen 10; v. Raay v. Donk 01; mr. WalkateLoep 10; VoorwindeJacobson 1—0. De eindstand luidt: 1 F. J. Voorwinde (R.S C.) kampioen, 5J pnt.; 2 en 3 H. J. van Donk (D.D.) en dr. H. Smits kamp (H. Chr. S.V.) beiden 5 pnt.; 4, mr. H. J. Walkate (Raadsheer). 4 pnt.; 5 en 6 C. Loep (R.S.C.) en J. Moonen (O.S.V.) beiden 3 pnt.; 7. G. (H.A.S.C.) IJ pnt.; 8. M. J. (H. Chr. S.V.) 1 pnt. Eerste klasse 2de ronde Spreev. d. Lans 01; v. d. KraanIngen JJ; Kor- beeBeye afg.; Pruytv. d. Wel 01. Tweede klasse1ste rondeKoster v. GroosVercruysse afg.; PêllikaanKul len afg.; KeuzenkampBussing 10. Derde *klasse 2de ronde de Groot Schoon 01; Nederlofv. d. Heuvel 01; SchreveStolwijk 01; StrookerMeyers 1—0 zij ze Reginald toevertrouwen kon. Hij drong niet aan, omdat hij voelde, dat ze ernstige remmen te overwinnen had. Plotseling echter vroeg zij: Hoe ben je naar Fiesole gekomen? Hij glimlachte weer. Op zeer romantische wijze, naar ik je moet bekennen. Door een anonie- men brief, tyadat ik vierentwintig uur in Rome zat en bijna alle hoop opge geven had, je spoedig te vinden, bracht de post me dit merkwaardige schrijven. Kijk maar! Hij gaf het haar over de tafel heen. En Raffaela las het onmiskenbare handschrift van Guido Soldati: Mr. Hicks! Waarom zit u, in dit t.m. 2 k.g. 5 Deo. 1 k.g. 5 Deo. niet gekomen, om den prijs voor mijn overtocht te halen. Ik ben gekomen, omdat ik het gevoel had, dat je me op de een of andere wijze noodig had. Ze nam zijn hand. Ja. En het is heerlijk, dat je Sterke toeneming Blijkens de geregeld verschijnende op gaven van besmettelijke ziekten in ons land komt de diphtherie den laatsten tijd in stijgende mate voor en wel zoodanig, - genoemd was naar verhouding. sMans slechte re- kan worden. Het A.N.P. neeft te bevoegder plaatse geïnformeerd, naar deze omstandigheid, die het Staatstoezicht op de volksgezond heid wel eenige zorg baart. Naar de oor zaak van deze stijging Is men nog aan het zoeken. Het zou voor de hand liggen, de oorlogsomstandigheden *ook hier de schuld te geven, maar met dergelijke con clusies dient men wel uiterst voorzich tig te zijn. Dit heeft men ö.a. gezien bij een böfchouwing van de zuigelingensterf te. Het jaar 1941 gaf in dit opzicht een zeer verhoogd sterftecijfer te zien, welke zich voornamelijk afteekende in de maan den Januari tot en met April. De aanvan kelijke conclusie luidde, dat de oorlog met daarnaast den strengen winter en de slech tere voeding hier de schuldigen waren. Echter gaf 1942 een nog. veel slechteren winter te zien en de voeding was zekfer ook achteruitgegaan. Verschillende andere ongunstige factoren kwamen daar nog bij. doch de maanden JanuariMei van dit jaar leverden plotseling een aanmerkelijk lager sterftecijfer op dan de eerste maan den van 1941. Her is dus vooralsnog goed van een on bekende oorzaak te spreken. Intusscheri volgt nu het aantal diphtheriegevallen in de laatste 10 jaar: 1930 7450, 1931 5693, 1932 5353, 1933 4251, 1934 2990, 1935 1762, 1936 1544, 1937 1068, 1938 1272, 1939 1273, 1940 1733, 1941 5437, 1942 12223 tot en met October. Hieruit blijkt, dat het uitzonderlijk lage cijfer van 19371939 In 1940 eenigszins op liep, in 1941 weer het peil van 19311932 bereikte en in 1942 een zeer sterke stijging vertoont. De cijfers per maand waren in 1942 al dus: Januari 875, Februari 893, Maart 1038, April 1077, Mei 1098, Juni 1113, Juli 1254, Augustus 1095, September 1624, Octo ber 2156. Artikel Aardappelen Aardappelen Bonnen 61A 61B Beschuit (br. of gob.) 61 75 gr. 5 Dec. Bloem (br.) «47 t.m. 450 70 gr 26 Deo. Boter 58 125 gr. 5 Dcc. Boter 59 125 gr. 10 Jan. Boter 446 250 gr. bon Inl, 28 Nov, t.m. 5 Dec. 400 gr. 5 Dec. 50 gr. 5 Dec. 3, 4.74 150 gr. 26 Deo. 100 gr. 12 Deo. 100 gr. 26 Dec. 250 gr. 26 Dec, In het Verordeningenblad is opge nomen een besluit van de secretarissen- generaal van Justitie en van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming be treffende bescherming van de jeugd. Hierin wordt o.m. bepaald Prachtig sociaal werk De „Musschen” van het clubhuis voor jongens „De Musschen" hebben in het hart van menigen Hagenaar een plaatsje kun nen veroveren. Wij bedoelen niet die straatjongens onder de vogels, maar die meisjes en jongens, die lederen avond In bet schoolgebouw aan de Rijswijksche- straat samenkomen onder leiding van den heer de Bruin en zijn assistenten. In het clubhuis „De Musschen” leeren zij de ze geningen van den arbeid kennen, krijgen zij ontspanning en ontwikkeling, kortom de krachten, die in hen, zij het in latenten toestand aanwezig zijn, worden zooveel mogelijk tot ontplooiing gebracht. Twee maal per jaar toonen de Musschen hun kunnen, hun arbeidsprestaties op een ten toonstelling, in het voorjaar en in het’ najaar. Gisteren is de tweede tentoonstel ling van dit jaar geopend in het gym nastieklokaal. Het is een magnifieke, zeer uitgebreide, kleurenrijke tentoonstelling van kinderspeelgoed. Wat kinderen hier voor kinderen gemaakt hebben, vervult de ouderen die deze tentoonstelling bezoekt met bewondering en eerbied en men voelt een overheerschenden wensch in zich op komen, n.l. dit werk moet niet alleen In stand worden gehouden, het moet zooveel mogelijk uitgebreid worden De tentoonstelling die tot en met Vrij dag a s. dagelijks van 104 uur voor het pulliek toegankelijk is, werd gisteren ge opend door den tweeden voorzitter van het bestuur mr. J. H. Kessler Aug. De op brengst van de tentoonstelling komt ge heel ten goede aan het clubhuis. putatie en zijn tegenwerking bij tróle mogen bij deze opsomming ontbreken. In het tweede geval waarin tot ont zetting uit het bedrijf is besloten, is sprake van een ondernemer, die bekend staat als smokkelaar en zich naar deze reputatie gedragen heeft. De opbrengst van rogge, haver en erwten van zijn be drijf was zoo laag, dat clandestiene af levering zeker geacht moet worden. Frauduleus dorsehen van erwten, het niet ter beschikking houden van rogge, het niet inleveren van rogge en haver, het achterhouden van belangrijke hoeveel heden melk en het onbevoegd voorhanden hebben van een karn zijn dingen die kwalijk te rijmen vallen met een juiste opvatting van de taak, die het bedrijf voor de voedselvoorziening heeft te ver vullen. De overheid is zich er van bewust, dat deze maatregel heel zwaar is. Men kan er uit concludeeren, in het bijzonder de genen, die ziéh aan knoeierijen schuldig maken, dat het haar ernst is met de zorg voor de naleving van de bepalingen en voor een goede uitvoering der maat regelen ten behoeve van de voedselvoor ziening. Dat de betrokkenen uit hun bedrijf zijn ontzet, wil niet zeggen, dat de bedrijven thans verlaten worden. Er zijn natuurlijk maatregelen getroffen welke de bedrijfs voering in andere handen leggen, die een beter gebruik van de mogelijkheden, die de bedrijven bieden, zullen maken. Zoo is b.v. in het eene geval het beheer van het bedrijf aan de Heidemaatschappij overgedragen. In gevallen, die zich daar toe leenen, kan de exploitatie ook aan andere boeren worden opgedragen, waar voor in de eerste plaats die boeren in aanmerking komen, die tengevolge van de huidige omstandigheden in het bij zonder door maatregelen van de Duitsche Weermacht, hun land verloren hebben, ge Nederlandsche Landstand zal hierbij wor den ingeschakeld. DANSAVOND STEFFA WINE: Gisteren heeft Steffa Wine in Diligentia een Spaanschen dansavond gegeven. Reeds eerder hebben de Spaansche dansen van deze kunstenares sterk de aandacht ge trokken. Doch eerst In den omvang van gisteravond hebben zij Steffa Wine’s op merkelijke vefeenzelviging met de ziel van het Spaansche volk volledig belicht. Voor hen moet dit optreden dan ook een evenement zijn geweest. Zelden tevoren heb ik den Spaanschen dans in zijn gratie, in zijn statigheid en voornaamheid van eeuwenoude traditie, in zijn hartstocht en innerlijken rijkdom zóó zuiver door een buiten zijn oorsprong geboren talent zien opbloeien als gisteravond in het werk van Steffa Wine. Vele nieuwe nummers o.a. Zambra en Fandango (Turina), Far- ruca en Danza ritual (de Falla) en Jota Aragonesa (Bretón) leverden bovendien het bewijs van Steffa Wine’s onuitputte lijke vindingskracht, terwijl de costu- meerlng haar verfijnden smaak en stijl gevoel onderstreepte. Langdurige bijval viel de danseres vanzelfsprekend ten deel, zpodat verscheidene nummers herhaald moesten worden. De pianiste Debora Land verzorgde de begeleidingen en bracht als soli „Gra nada” en „Castilla” van Albeniz ten ge- hoorehaar spel miste voor de vertolking van Spaansche composities het vereischte temperament en de gewenschte sonori teit. K. Brinkmann. KORTE KUNSTBERICHTEN: N a a r a a n- leiding van zijn 70sten verjaardag heeft de Führer aan dr. Peter Raabe, den leider van de „Reichsmusikkammer” de Goethe- medaille voor Wetenschap en Kunst ver leend. H e t R u y s-E nsemblezalDins- dagavond 8 December en Woensdagmid dag en -avond 9 December, in den Prin- cesse-schouwbürg de drie eerste voorstel lingen hier ter stede geven van „Johan, uw onderdanige dienaar”, blijspel in drie bedrijven door Theo Lingen. Cor Ruys, die tevens de vertaling en de regie ver. zorgde, zal de titelrol vervullen. De voor stelling op Dinsdagavond zal tevens de 50e opvoering zijn van dit blijspel. Onder regievanHansStroh. bach en onder muzikale leiding van Géorg Pilowski opent het Deutsches Theater in den Niederlanden op 9 December zijn voorstellingen te Amsterdam met „Der Barbier von Sevilla” Donderdag a. L geworden, alles wat ik deed scheen me zoo zinloos. Ik wilde met je meegaan, in de stilte van een burgerlijk leven. Ik heb je daartoe niet overge haald, Raffaela. Ik stelde me alleen beschikbaar voor als dit moment mo gelijk kwam. Ik weet het, Reginald. Juist je fijngevoeligheid deed me naar je ver langen. Ze zweeg lang. Haar handen speelden nerveus met het servet, en de muziek i scheen steeds maar weer dien eenen tekst te hebben: Zeg het hem! Spreek met hem! H.D.M, erf B.M.H.C. om de leiding gaan strijden. In de onderste regionen is thans meer spanning gekomen doordat H.O.C. erin slaagde T.O.G.O. met 20 te klop pen. Hilversum verloor ook nu. ditmaal met 31 van Amsterdam, welke ploeg daardoor haar positie verbeterde Dank zij gewéldig enthousiasme is H.H.Y.C, er in geslaagd zich langen tijd tegen de kampioenen staande te houden. Bij de rust was de stand gelijk (22) Het was Couvret die na de rust voor het derde en winnende doelpuntje zorgde. Hij scoorde alle drie de goals. H.D.M.’s middenlinie stelde teleur. Van der Doll en Reenalda lieten het beste spel zien. Op T.O.G.O.'s veld heeft zich een weinig fraaie strijd ontwikkeld. Beide partijen bepaalden zich tot veelal af brekend spel, terwijl H.O.C.’s defensie hechter bleek dan die van T.O.G.O. Ook T.O.G.O.’s aanval stelde teleur en zag geen kans de kansen te benutten. Doordat Laren zeer goed be gon werden de gasten, die technisch fraai spel lieten zien, in de defensie gedrongen en kon Laren's goalgetter Kruize voor de leiding zorgen. Toen Bloemendaal daar op sterker werd, bleek de Roos weer eens onhoudbaar (12) waardoor B.M.H.C. hier de leiding behouden heeft. DamescompetitieHier is de tweede helft met een aantal verrassingen begon nen, waaronder als meest merkwaardige de 21 overwinning van B.D H.C. op Rood Wit genoemd kan worden. Voorts overtrof H.D.M. zich zelf door H.H.Y.C. thuis met 10 te kloppen terwijl H.O.C. thans heel wat beter tegen S.C.H.C. in Bilthoven opgewassen bleek. Het gelijke spel (22) is een kranig staaltje voor H.O.C.’s ploeg. In Amsterdam zag de ploeg van mej. Smithuisen zich met 1—2 geklopt door Hilversum, waarmede Am sterdam’s kansen om de leiding vrijwel verloren zijn gegaan. DIVERSEN KORTE BERICHTEN: Te Gent werd' een internationale omnium gewonnen door ScherensBreuskin en GosselinSchulte, beide met 9 pnt., vóór GérardinIdee met 6 pnt. In het onderdeel achtervolging won Schulte gemakkelijk van Idee en Breuskin. In een omnium te Berlijn behaalden de Hollanders Arie van Vliet— Cees Bakker een sprekende overwinning met 26 pnt., vóór MerkensSchom 24 pt en RigonlLatini 18 pnt. In den sprint klopte van Vliet Merkens en Latini. De Hollanders brachten het baanrecord over 1 k.m. van 1 jnin. 4 sec. op 1 min. 2.4 sec. MerkensSchom vormen een 50 k.m. kop- pelwedstrijd vóór de beide Hollander^ Hoffmann won een stayerswedstrljd vóór Schön, Ehmer en Langhoff. Te Zürich won onze land- genoot Pellenaars, tezamen met den Zwit ser Diggelmann, een 100 k.m. koppelwed- strijd. Op één ronde volgden de Hollan ders v. d. Voort en Derksen. De overige koppels waren 2 of meer ronden achter. In den sprint won Derksen van Ganz en Kaufmann Te Leipzig won Gustav Eder in ruim 1 min. door knock out van Walter Charska. Te Berlijn eindigde de voetbalwedstrijd BerlijnWeenen in 11. In een te Eindhoven ge houden nationale schaakvierkamp wonnen Wolthuis en ir. v. Steenis met 2 pnt. den len prijs in de eereklasse A vóór Stum pers en dr. Meyering. In de eeregroep B deelden Vlagsma en dr. Mulder de eerste plaats met 2 pnt. vóór Koomen en Ooste- rijek. De te Tilburg gespeelde hockey-wedstrijd tusschen een Tilburgsch elftal en De Batavieren eindigde in een 42 zege der Bata'vieren. Voor de eerste klasse-com- petitie van den Ned. Schaakbond verloor de N.R.S.V. thuis met 46 van Kralingen. Het kampioenschap van Nederland cadre 45—1, dat-op 10 dezer te Rotterdam zou aanvangen, is uitgesteld tot half Januari in verband met ziekte van v. d. Pol, die in een ziekenhuis is opgenomen. UVI l •«‘•U «JU 4U UOV, Honden- en k.br, 1 1} A 10 k.g. 30 Nov. Honden- en k.br. 12 IJ 10 k.g. 31 Dec. 500 gr. 26. Deo. 100 gr. 26 Dec. 250 gr. 26 Dec. '3 5 Dec. Muisjes, of boterh.str. 438 300 gr. 26 Dec. Petroleum EA-krt, 03 2 L. 9 Jan. Petroleum S108 04 tm 07 verl, 2 L. 2 Jan. Petroleum S208 26 27 verl, 2 L. 2 Jan. Puddingp. verm. enz. 441 100 gr. 26 Dec. Rundvet 58 bon reeds Ing. 100 gr. 5 Dec. Rui.J.-l ZZ Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suikerwerk Suikerwerk Tabaksk. Taptemelk Textielk. 3e In Juli van dit jaar zijn den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij bijzondere be voegdheden toegekend ten behoeve van de voedselvoorziening. Deze bevoegd heden zijn gericht tegen boeren, die schromelijk tekort schieten bij de ver vulling van hun taakmedewerking aan de voedselvoorziening. Dat de overheid niet heeft geaarzeld van haar bijzondere bevoegdheden gebruik te maken, is reeds bij vele gelegenheden gebleken. Zoo is sinds Juli aan een reeks veehouders, die veel te weinig melk hebben afgeleverd of op bepaalde wijze, b.v. door clandestie- nen verkoop, melk aan het normale dis tributieproces hebben onttrokken, de plicht opgelegd tot inlevering van een niet gering deel van hun veestapel. In gevallen waarin de boer zijn verplich tingen tot in- of aflevering van producten niet of onvoldoende nakomt, kan hem namelijk op grond van het besluit, waar bij de bijzondere bevoegdheden werden toegekend, inlevering van andere produc ten worden opgelegd. Het besluit heeft tevens de mogelijk heid geopend tot nog strengere maat regelen. De secretaris-generaal kan land bouwers of veehouders, die zich aan zeer ernstige overtredingen schuldig hebben gemaakt, of wel hun bedrijf zoo slecht voeren, dat zij niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voedselvoorzie ning kunnen worden toegelaten, het ge bruik van hun gronden of bedrijf ont zeggen. De tallooze waarschuwingen in den vorm van strenge straffen van de tuchtrechters en van het opleggen van leveringspllcht, zijn blijkbaar nog niet voldoende geweest. De overheid h^ft dan ook thans voor de eerste maal ge bruik gemaakt van haar bevoegdheden, die nog verder gaan dan het opleggen van de verplichting tot inlevering van een deel van den veestapel. Bij beschik king van den secretaris-gensraal zijn thans twee boeren in de provincie Noord- Brabant, die zich aan zeer ernstige over tredingen hebben schuldig gemaakt, uit hun bedrijf ontzet. Dat de onderhavige gevallen, waarin de voorschriften ten behoeve van de voed selvoorziening schromelijk zijn overtre den, inderdaad van ernstigen aard zün, moge blijken uit een korte opsomming van de daden der betrokkenen. In het eene geval heeft de ondernemer die niet minder dan tien tuchtrechtelijke uit spraken op zijn rekening heeft onjuiste opgaven gedaan bij de inventarisatie van vee, van erwten en rogge, hij heeft' on rechtmatig haver geteeld en clandestien aardappelen geleverd, hü hield te veel pluimvee aan, zijn administratie was niet bijgehouden en bovendien is gebleken, dat hij belangrijke hoeveelheden melk heeft achtergehouden. Hoewel het bedrijf 11 melkkoeien telt, had de man slechts twee dieren aan de zuivelfabriek opge geven. De melkleverantie aan de In het algemeen of voor bepaalde ge vallen kan le secretaris-generaal yan Justitie, de procureur-generaal of het plaatselijk hoofd van politie personen be neden 20 jaar verbieden, zich gedurende de duisternis of gedurende bepaalden tijd buiten op te houden. Aan personen beneden 18 Jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder be vinden, is het verblijf in café’s, restau rants en soortgelijke gelegenheden na 21 uur verboden. Aan personen beneden 16 jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het verblijf in café’s, restau rants en soortgelijke gelegenheden ver boden. Brandstoffen Kookdoel. 01 tm. 05 KF 1 Eenh. 30 Apr. Gen. Anthr. XII 1 Eenh. 31 Dec. Gen. Turf XII 50 stuks 31 Deo. Brandst.k. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. Brandst.k. DV 6 t.m. 8 1 Eenh. 28 Febr. BOKSEN WEDSTRIJDEN IVAN D.O.S.: Voor amateurpartijen in den Dierentuin stond groote belangstelling. Vóór aanvang deelde de bondsvoorzitter, heer G. E. v. d. Werff, onder groote in stemming mede, dat hij het bondsbestuür zal voorstellen de nationale kampioen schappen in het voorjaar in den Haag te doen houden, te verdeelen over 3 achter eenvolgende weken. De uitslagen warenH. Bakkenes. den Haag, bokst onbeslist tegen Paco Muste. den HaagBraxhoofden, den Haag w.o.p. van J. Mansveld, den HaagB. Eigen- daal, den Haag, w.o.p. van Heuves, den Haag; P. Doorenbosch, den Bosch, w.o.p. van Lefèbre, Amsterdam Buschgens die zijn 25en wedstrijd bokste, w.o.p. van Ojers, AmsterdamVissers, Eindhoven, wint door interventie van den scheids rechter in de 2e ronde van C. Voorbij, den Haag; de Vries, den Haag w.o.p. van Jeukens. MaastrichtAlewijn. den Haag, wint door opgave van H. van Wijhe, Maastricht in de le rondeN. Prins, Groningen, w.o.p. van H. Meurer, den Haag Bertus,, Maastricht, w.o.p. van Chr de Bas, den HaagH. de Bruin, den Haag, bokst onbeslist tegen C. Voornhout Groningen. STAAL EN DONNARS WEER IN DEN RING: De beide oud-kanflpioenen van Nederland Harry Staal en Beb Donnars zullen binnehkort opnieuw in den ring verschijnen. Zij zijn sedert eenige maan den hier ter stéde in training. Op 17 Dec. zullen zij uitkomen in bij partijen voor den wedstrijd NicolaasProietti. Rundvet 63 100 gr. bon inl. v. 2—5 Deo. 4-73 500 gr. 26 Dec. M 45 gr. 31 Deo. 20 stuks 5 Dec. 1 k.g. 26 Dec. 100 gr.'12 Deo. 100 gr. 26 Deo. 1 rantsoen 5 Dec. 61 1J L. 5 Deo. serie 21 t.m. 120 Textielk. 2e serie (behrlve bon K) Vleesch 61A 100 gr. 5 Deo. Vleesch 61B 25 gr. 5 Deo. Zeep Alg. 412, 431, 452 N, 0, Eenh.Z. 24} A 75 gr. 31 Dec. Huishoudzeep 2 x 413 en 2 x N 80 A 95 gr, 31 Deo. Wasoh- of zeepp, 413, 432, 453 en N en O waschp. 250 gr. 31 Deo. N, O 75 gr. 31 Deo. 50 A 75 gr. 31 Deo. der opera het „Deutsches in den Niederlanden” welke heden zou worden gegeven in het kader van de abonnementen op de B-serie, moet wegens ziekte uitvallen. In plaats hiervan geeft m^n de operette „Der Zi- geunerbaron” van Johann Strauss, voor de bezitters van dezelfde serie (B). Een hoogtepunt in de Vlaam- sche kultuurgeschiedenis van Brussel was de opening van den volksschouwburg' „Alhgmbra", Zaterdag j.l. Opgevoerd werd de opera .Prinses Zonneschijn”, op tekst van Pol de Mont en met muziek van Paul Gilson. In Diligentia geeft Zondag- avond het cabaret-gezelschap „Schots en Scheef” onder leiding van Hein Funcke een Kleinkunst-avond, alvorens een tour- née door Nederland te beginnen. wien ik alles kan zeggen... Spreek gerust, Raffaela! gerust alsjeblieft! Toen ik je bet telegram stuurde, was het mij ernst met mijn besluit, be gon ze. Ik heb je beslist niet in een gril hierheen gehaald. Misschien geloof je dat zelfs. Ik geloof je, Raffaela. Mijn leven was plotseling zoo leeg sfeïzi -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2