REDE VAN MUSSOLINI 1942. Woensdag 2 December. No. 18352. De huren huizen van VERDUISTEREN 4 4 4 4 4 4 4 4 4 nencni viiuaivucii uc wivhuuiiib J no. 116364; zg. Stadspatiènten no. *9 t (Ziekendienst J prijzen ert NOTITIES BW ff Dace rekent af met Churchill de extra- Houdt Uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom aanval Vertrouwen in overwinning van de Asmogendheden In Cyrenaica leden Britten aanzien lijke verliezen door luchtaanvallen Drie menschen verdronken te Maassluis De geëvacueerden en boterbon Wat is een energie-controleur? De Amerikaansche strijdkrachten in Engeland 1j.) n «u» m.M. m. tot 22 k 1 ,K!' 1 Hevige gevechten aan het Ilmenmeer Overheid treedt met succes op J)E ZEVENDE PERIODE” F COURANT DUITSCH WEERM ACHTBERICHT rrv i.^ Op den grond vernield bolsjewistisch Jachtvliegtuig na.een Roemeenschen lucht- (Ationtic-HoUiandj wan- strijd Prij- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 - ZIEKENVERVOER Oen Haag) No. 115995. 4 Door de duisternis misleid zijn Dinsdag avond in de Geer te Maassluis verschil lende personen te water geraakt, waarvan er drie zijn verdronken. De slachtoffers zijn de 17-jarige P. Broekman, de 66-ja- rige J. Quack en zijn 61-jarige zuster N. Quack, allen wonende te Maassluis. De slachtoffers moeten dien avond om streeks zes uur in het watert- zijn geloopen, zonder dat iemand het bemerkt heeft. Het lijk van Broekman is eerst hedenmorgen opgehaald. In een ïuid-ltaliaansche haven. Materiaal voor Noord-Afrika wordt ingeladen. - (Orbis-Luce-Holland) Zooals dezer dagen in de bladen bekend is gemaakt, zal gedurende de Kerstdagen een kwart kilogram boter extra worden verkrijgbaar gesteld voor degenen, die in de periode van 28 November tot 5 Decem ber bon 446 Algemeen bij hun winkelier hebben ingeleverd. In verband met door te evacueeren personen te berde gebrach te vragen, hoe zij in dezen moeten han delen, kan hun de raad worden gegeven den betreffenden bon tegen ontvangstbe wijs in te leveren bij een winkelier, die buiten het geëvacueerde gebied woont, met verzoek, de boter te zijner tijd aan het nieuwe adres op te zenden, of, indien aan hen hun nieuwe woonplaats reeds thans bekend is, aan hun winkelier aldaar per aangeteekend schrijven de bonnen op te zenden, met het verzoek, de daarop verkrijgbare boter voor hen te willen i’teserveeren. langrijke mate werd bij verkoop van on roerend goed, .onder de tafel doorbe taald”, hetgeen vooral is gebleken op pu blieke veilingen. Meermalen gebeurde het. dat een huis, dat daar gekocht was voor 10.000, weer doorverkocht werd voor f 10.000 Rekent men, dat veilingskosten e.d. ongeveer 9 pCt., d.i. ƒ900, bedragen, dan zou de verkooper op deze transactie dus vrijwillig ƒ900 verloren hebben Een kind kan begrijpen dat hier onder de tafel doorbetaald wérd. Daarom, is be paald, dat zij, die uitsluitend voor beleg ging koopen, voorgaan, als er meer per sonen zijn, die voor den maximumprijs, een huis willen koopen. Slechts ip zeer dringende gevallen mag een dergelijk huis doorverkocht worden. Het moge voor hen, die meenen toch door tè kunrien gaan met het speculeeren in huizen, een waarschu wing zijn, dat in dezen binnenkort een zeer strenge maatregel te verwachten is. Gebleken is*, dat de normen voldoende ruimte laten, alleen voor den nieuwbouw zijn zij nog wat krap. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de kwestie van de prijzen van onroerend goed een nieuw terrein is voor de overheid. De prijzen- bureaux zijn er zich dan ook van be wust, dat zij fouten kunnen begaan. Deze erkenning brengt echtér met zich mede, dat zij ook bereid zijn gemaakte fouten te herstellen. Er bestaat momenteel een vrij redelijke handel in onroerend goed, hoewel minder dan in normale tijden. Vergejijkingscijfers zijn in dézen niet te geven, daar men njet beschikt over voldoende statistisch mate riaal. De prijzenbureaux zijn echter bezig een statistiek te maken, zoodat men zal kunnen nagaan hoe het verloop is, hetgeen in verband met verschillende vraagstuk ken hoogst noodzakelijk is. Drie normen Bij de vastselling van de zgn maximum-, prijzen gelden drie normen: opbrengst- waarde, objectieve waarde, d.i de zuivere waardeering van den grondprijs plus op stalwaarde op basis van 9 Mei 1940, en de vergelijkingsprijs. d.i. de prijs; welke op 9 Mei 1940 gegolden zou hebben, ver hoogd met 25 pCt.' Verschillénde factoren rechtvaardigen deze 25 pCt. In vrijbe- voorultbet. per 3 mnd. en „Letterk Bijbl.” Fr. P P. met Modebl. ƒ4.20 1 Modebl ƒ3.85. Buitenl. ƒ9.45 lij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz nr. 5e„ tr. p. p. 10 c Waar gebrek heerscbt, moet geholpen worden. Dit doet Winterhulp door Uw offer. Giro 5553. Tragi-comedie in N.-Afrika Met. betrekking tot de landing der En- gelsch-Amerikaansche troepen in Noord- Afrika. wees de Duce er op, dat het in werkelijkheid een tragi-comedie is, want de landing geschiedde met goedvinden van de Fransche militaire autoriteiten, en kan dus in het geheel niet als glorierijk beschouwd worden. Ook deze streek van Engelschen en Amerikanen kwam voor de As geenszins verrassend, daar voldoende inlichtingen beschikbaar waren over het tamengaan van Amerikaansche en Fran- iche militairen. Toen de landing geschied de, deelde ik onmiddellijk Berlijn mede, dat de eenig mogelijke maatregel de on- middellijke bezetting van geheel Frankrijk met inbegrip van Corsica was. De Führer en ik wilden nog een keer een Fransch «erewoord gelooven, het eerewoord van den commandant der vloot van Toulon. Doch reeds kort daarna waren zoo bui tengewoon duidelijke bewijzen aanwezig, dat het vereenigen van de Fransche met öe Engelsch-Amerikaansche vloot in het voornemen lag. dat ook hier moest wor den opgetreden, daar geen oogenblik mocht worden verloren. Aldus werd Tou lon bézet, om dit gevaar tè voorkomen. Mussolini wees in dit verband er op, dat de door de Engelsch-Amerikaansche propaganda de wereld ingezonden sprook jes van een glorierijken Franschen tegen stand van a tot z verzonnen waren. In Toulon zijn er al met al 2 dooden en 17 gewonden geweest. De ontwapening van leger en marine in Frankrijk geschiedt in volkomen orde. .De eenige overwinning, die de Engelschen tot nu toe hebben be vochten, is het offensief bij El Alamein. Vervolgens sprak Mussolini over de Japansche versterkingen op N.-Guinea ■Volgens het communiqué van het geal lieerde hoofdkwartier op Nieuw-Guinea is hét den Japanners gelukt tusschen Boena en Goena hulptroepen te landen, dus op het gebied, dat door de geallieerde troepen is ingesloten. De gevechten in de beide Plaatsen gaan voort. Voor de kust, bij Boena, heeft men 4 Japanache torpedo jagers waargenomen. In geen enkel bedrijf, op geen enkel kantoor mag een energie-controleur ont breken. Bij groote bedrijven en kantoren dienen verscheidene van deze Controleurs te zijn. Wat is eigenlijk een energie-con troleur en wat zijn taak en waarom schenken wij op deze plaats aan hem bij zondere aandacht De energie-controleur is geroepen om er voor te zorgen, dat niet gedachtelooos energie - in den vorm van gas en electriciteit wordt verspild In iedere afdeeling van elke onderneming, van elk bedrijf en op elk kantoor behoort iemand te worden aangewezen om er op toe te zien, dat met de ter beschikking staande energie zoo doelmatig mogelijk wordt omgegaan. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor diegene het geschiktst is, die de zuinigheid weet te betrachten. Hij zal er voor moeten waken dat licht niet on1 noodig brandt, machines niet, onnoodig ingeschakeld blijven en niet meer gas wordt verbruikt, dan noodig is. De energie-controleur heeft een zeer belangrijke taak, want op het verbruik van gas en electriciteit moet bezuinigd worden. In de bedrijven en op de kantoren zal de energie-controleur 'daarop hebben toe te zien. In de huishouding zij ieder lid van het gezin controleur I Weest zuinig met de rantsoenen. Het is in uw eigen belang! PRIJ8 DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 rag. -- - -* 1 r__ "Wét. KI. Adv (in halve ópL) ƒ0.57, - 10 c. meer Gedurende de afwezigheid van generaal Eisenhower uit Engeland is de comman dant der Amerikaansche strijdkrachten in Noord-Ierland. generaal-majoor Hartle, belast met het opperbevel over de Ameri kaansche strijdkrachten in Groot-Brittan- nië. m.M. (10 rag ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag, halve prtji.Recl. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., tr. p. p. 10 et. KI. Adv (in halve Dienstaanb. ƒ0 38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—07 Biro No- U5ÜU Bijkant. Schev Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.t Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje!. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters Jr„ Theresiastr. io«a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée. v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 1 1,1111 .11 .1 11. ii.il I I 1 ill 1 HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANTi Voor ‘a-Gravenhage btj met „Kikerlkl' „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl. ij®, r Bij pot t m 1 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 December. (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Bij een aanval van Duitsche pantserwa gens ten Noorden van de Terek werd de vijand teruggeworpen. Er werden ver scheidene honderden gevangenen gemaakt. Tusschen Wolga en Don ondernamen de Sovjettroepen gisteren tengevolge van hun zware verliezen slechts vrij zwakke aan vallen Aanvallen in de groote bocht van den Don werden in tegenaanvallen afgeslagen. Snelle Italiaansche en zware Duitsche gevechtsvliegtuigen opereerden tegen de bewegingen van vrij sterke vij andelijke troepen aan den middenloop van den Dort In den middensector van het front en aan het Ilmenmeer duren de verbitterde en hevige gevechten voort.' De bolsjewis ten leden bij hun vruchtelooze aanvallen zware, bloedige verliezen en verloren ^we derom 95 pantserwagens. De luchtmacht streed tegen vijandelijke infanterie en ge pantserde strijdkrachten, artilleriestellin gen en aanvoerwegen, 22 pantserwagens werden door bommen getroffen. In het Westen van Cyrenaica brachten afdeelingen Duitsche Stuka’s en jacht vliegtuigen den Britschen troepen aan zienlijke materieele verliezen toe. In Tunis gingen Duitsch-Itliaansche strijdkrach ten tot den tegenaanval over. Zij wierpen den vijand uit verscheidene plaatsen en maakten talrijke gevangenen. Valscherm- troepen van den vijand werden verstrooid, 9 pantserwagens vernield. Duitsche jagers schoten 8 Britsche jachtvliegtuigen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Boven de Engelsche wateren en bij de kust van het bezette gebied in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren overdag bij luchtgevechten 7 toestellen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden terug. Het is dus noodzakelijk, de steden voor al van vrouwen en kinderen te ontruimen en organisaties te vormen, die het de wer kende bevolking, die overdag haar werk in de steden verricht, mogelijk maakt, de stad des avonds te verlaten en er ’s morgens terug te keeren Slechts de „combattanten” mogen in de steden blijven, d.w.z. diege nen, die door hun beroep i gedwongen zijn de stad niet te verlaten. Vervolgens hield Mussolini zish bezig met het deel der rede van Churchill, waar in de Engelsche minister-president hem persoonlijk aanvalt. Churchill gaat van de volgende premisse uit: Wij Engelschen zijn een hard en taai volk, zullen echter de weekhartige Italianen de noodige weer- standkracht hebben? Op deze vraag ant woord ik: ja. Tot het bewijs van het tegendeel weiger ik ten eerste te geloo ven, dat de Italianen op welke wijze dan ook, inferieur zijn aan Engelschen of Rus sen. Indien dit niet zoo ware, dan moeten wij onze hoop opgeven een groot volk te zijn. Roma was na den slag van Cannae zegevierend. Wij zullen bewijzen, dat in onze aderen, zij ook niet al het bloed van de oude Romeinen, dan toch een groot deel van dit bloed vloeit. Wij zullen on wrikbaar volhouden en dit besluit wordt ons voorgeschreven door ons plichtsgevoel, onze eer en onze waardigheid. Ik lees u thans het deel voor, dat Chur chill aan mijzelve heeft gewijd. Musso lini las daarop de afzonderlijke passages van de rede van Churchill voor en merkte op, dat hij er trotsch op kon zijn te wor den beschouwd als de eenige tegenstander van het Engelsche wereldrijk. Wat de be wering betreft, dat het Italiaansche volk geen vragen gesteld zijn, kon hij er op .wijzen, dat men ook het Engelsche volk evenmin gevraagd had of het den oorlog wilde, en dat wanneer men het thans de vraag zou voorleggen, zich in ieder geval heel anders zou t-oonen dan zijn regeer ders gelooven. Wat de bewering van Churchill betreft, dat Italië neutraal had kunnen blijven, verklaarde spr„ dat, wan neer Italië neutraal gebleven zou zijn, het zich zou hebben blootgesteld aan een vree- selijke ellende, want geen van beide par tijen zou Italië te hulp zijn gekomen.’ Ten aanzien van de bewering van den dolkstoot zeide spr., dat de deelneming van Italië aan den oorlog reeds bepaald was voor den 5-den Juni 1940 en dat uit sluitend op verlangen van het Duitsche Opperbevel deze datum uitgesteld was tot den 10-den Juni. Niemand dacht op dat oogenblik, dat de oorlog in Frankrijk zoo snel ten einde zou zijn. Het miqst-Chur- chill. De Fransche ineenstorting kwam on verwacht, maar was volledig. Toen wij aan den oorlog gingen deelnemen, waren het Fransche Alpenleger, het Fransche luchtwapen en vooral de Fransche marine, die in een oorlog op de Middellandsche Zee een groote rol had kunnen spelen, nog intact. Wanneer men echter ook wilde aannemen, dat Italië Frankrijk een dolk stoot had gegeven, moet men dezen dolk stoot plaatsen tegenover de honderden dolkstooten, welke Frankrijk sedert den tijd van de Galliërs tot aan de overeen komst van Mentana, Italië heeft gegeven. (Zie verder le blad, pagina 2) De zoogenaamde „vluchttoren” te Ber gen in Noord-Limburg, welke dateert uit de vroege middeleeuwen, wordt thans onder toezicht van Monumenten zorg gerestaureerd. (Schimmelpenningh-Stuvel) Misbruik wordt tegengegaan Gebleken is, dat mén misbruik vah deze bepaling van het huurbeschermings- besluit heeft willen maken. Kapitaalkrach tige personen, die uit hun woning moes ten, kochten een huis en maakten een pro ces aanhangig, teneinde het nieuw ver worven huis te doen ontruimen en er zelf in te trekken. De kantonrechter is op deze gevallen wijselijk niet ingegaan. Juridisch is dit misschien aanvechtbaar, maar sociaal is dit standpunt volkomen aan vaardbaar en redelijk De prijzen van huizen o. d. De prijzen van gebouwde eigendommen vormen een teere kwestie, waarmede de overheid behalve met groote vastberaden heid en onverbiddelijkheid, ook met groote omzichtigheid te werk moet gaan. Er is momenteel een zekere kapitaal- riïimte, mede doordat het aantal beleg- gingsmogelijkheden kleiner is geworden. Het is dan ook begrijpelijk, dat de gedach ten van hen, die géld kunnen beleggen, uitgaan naar onroerend goed, dat nog altijd als een veilig bezit beschouwd wordt Daarom zijn velen bereid, zeer hooge prijzen te betalen en genoegen te nemen nxet een rente van 15 2 pCt. Aan gezien dit een waardevermindering van hét geld beteekent is de gemachtigde voor de prijzen in dezen regelend opgetreden; er zijn, zooals dat fleet, maximumprijzen vastgesteld. Het woord maximumprijzen geeft echter een verkeerden indruk van de bedoelingen van de regeling neergelegd in het Vervreemdingsbesluit niet-land- bouwgronden. Zij gaan van de gedachte uit, dat kooper en verkooper tot overeen stemming moeten koopen en dat de prij zenbureaux moeten ingrijpen, neer die overeenstemming in is met het algemeen belang. zen .d.ie hooger zijn dan normaal kunnen dan ook wel worden toegelaten, wanneer dit een gevolg is van de omstandigheden (b.v. èen pand ligt zeer gunstig voor een zaak. Dan is er niets op tegen, dat de zaak meer betaalt dan een ander zou doen, die geen interesse bij de ligging heeft), maar niet wanneer speculatieve overwe gingen in het spel zijn. 0. 4.30 aar nam. tot 0.29 aar v.m. Maan: 2 Deo. op 12.55 v.m., on der 2.08 n.m.; 3 Dec. op 2.07 v.m., onder 2.32 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. njn. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding Na voeding en kleeding is huisvesting ongetwijfeld de belangrijkste factor in een geordende, menschelijke samenleving, zöo- dat het logisch is, dat de overheid in deze benarde tijden al het mogelijke doet de kosten, welke voor de huisvesting ver- eischt zijn, binnen de grenzen van het normale te houden. Daartoe werden een aantal besluiten uitgevaardigd en 60 prij zenbureaux voor ofiroerende zaken in het leven geroepen, die o.m. contróle op de naleving van die besluiten moeten hou den. Deze prijzenbureaux krijgen van de gemeenten, die in hun ressort liggen, op gave van* verhuizingen. Geregeld worden door de ambtenaren van de prijzenbu reaux, die tevens verbonden zijn aan de gemeentelijke diensten van Bouw- en Woningtoezicht, steekproeven gehouden teneinde na te gaan of er geen prijsover- tredingen plaats vinden. Voorts worden natuurlijk de binnengekomen klachten on derzocht Uit de resultaten van de steek proeven en uit het geringe aantal ge gronde klachten mag worden opgemaakt, dat de overheid de huren volkomen in de hand heeft weten te houden. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de omstan digheden daartoe zeer gunstig zijn. Ver huurder en huurder zijn gebonden aan een contract, er vinden betrekkelijk weinig mutaties plaats, het besef van een belang rijke sociale functie te vervullen, is, in tegenstelling tot wat „men” zoo gaarne zegt en denkt, bij het overgroote deel van de huiseigenaren sterk ontwikkeld en het publiek is veel sneller geneigd te kla gen. wanneer het teveel aan huur be taalt, dan wanneer het te veel bij den groenteboer moet betalen. Dit laatste blijkt wel uit de omstandigheid, dat vele klachten over de huren onredelijken on gegrond zijn. Een verhuurder kan een huurder niet verplichten het huis te ontruimen. Hij moet zich daartoe wenden tot den kanton rechter. die een beslissing neemt. Ont ruiming kan alleen plaats vinden, wanneer er sprake is van wanbetaling, overlast en wanneer de verhuurder het huis dringen der noodig heeft dan de huurder. Uit de gevoerde processen is .gebleken, dat de rechter slechts in uiterste noodzaak ontruiming gelast. Wanneer er sprake is van wanbetaling, ook in zeer ernstige ge vallen. dan wordt toch altijd eerst een andere oplossing gezocht, b.v. het ver plichten tot betaling van een toeslag op de huur, zoolang de achterstand nog niet is ingehaald. Het is mogelijk, dat de rech ter den huurder gelast het huis te ont ruimen, wanneer de verhuurder het drin gender noodig heeft. Dit kan b.v. zijn, wanneer een verhuurder zijn eigen wo ning moet ontruimen. Heeft hij een gezin met vier kinderen en woont in het door hem verhuurde huis een man of vrouw alleen, dan is het begrijpelijk, dat de eige naar meer recht óp zijn eigen huis heeft dan de huurder ftombardeering der Italiaansche steden en verklaarde, om alle in omloop zijnde ge ruchten eens en vooral tegen te spreken, de juiste getallen te willen geven van verwoestingen en slachtoffers. Deze ge tallen zijn hem. wat de schade aan ge bouwen aangaat door den minister voor openbare werken, wat het aantal slacht offers betreftt door den minister van bin- nenlandsche zaken verstrekt. In-Milaan zijn 30 huizen vernietigd, 411 zwaar beschadigd en 1973 licht bescha digd, In Turijn zijn 161 huizen vernield, 874 zwaar beschadigd en 2193 licht bescha digd. In Savona zijn 6 huizen vernietigd, 44 zwaar beschadigd en 970 licht beschadigd. In Genua zijn in het centrum 187 “hui zen vernietigd, 1006 zwaar beschadigd en 4569 licht beschadigd. In Groot-Genua zijn in totaal 203 huizen vernield, 1049 zwaar beschadigd en 4869 licht beschadigd. Er werd besloten de geheel vernielde huizen zoo lang de oorlog duurt, niet te her bouwen. Aan verliezen eischten de vijandelüke luchtaanvallen tot den 30sten November 1942 1882 dooden en 3332 gewonden. Met deze getallen bewijst het Italiaar\- sche volk, dat het de waarheid huldigt en men aan de Ver. Staten den leugen overlaat. Met stemverheffing verklaarde de Duce het recht te hebben te eischen, dat geen Italiaan ook maar in het geringste deze getallen in twijfel durft te trekken. Italië is het eenige land, dat met groote waar heidsliefde ver lieslij sten publiceert, 1) om de verliezen op zichzelf bekend *te maken, 2) om de mannen, die voor Italië den - heldendood gestorven zijn uit hun anonimiteit naar voren te brengen. 1800 Vijandelijke vliegtuigen werden met zekerheid, 713 waarschijnlijk neerge schoten. Op den grond werden 193 vlieg tuigen met zekerheid, 190 waarschijnlijk vernield. De controle op het neerschieten van vliegtuigen wordt- door Italië met groote nauwkeurigheid verricht. Zooals de Duce verklaarde laat hij zich in geval van twijfel zelfs foto’s voorleggen. Engelsche krijgsgevangenen In Italiaansche handen zijn aan Engel sche krijgsgevangenen 21 generaals. 2330 officieren en 32.747 onderofficieren en manschappen. Deze getallen zijn nog niet volledig, daar de nog op transport zijnde Engelsche krijgsgevangenen er nog aan moeten worden toegevoegd. Met de niet- Engelsche krijgsgevangenen tezamen heeft Italië in totaal in handen29 generaals, 4003 officieren en 69.167 manschappen/ De krijgsgevangenen in Italiaansche hand worden volgens de wetten der men- schèlijkheid behandeld., zoo verklaarde de Duce. Helaas echter kan dat van de tegen partij niet verklaard worden Afgezien van enkele gevallen moet de behandeling der Italiaansche krijgsgevangenen bepaald on- menschelijk worden genoemd. Ter illustra tie las de Duce gedeelten voor uit brievqp, waarin krijgsgevangenen melding maken van de barbaarsche, onmenschelijke be handeling van Italiaansche krijgsgevan genen door de Engelschen. In 30 maanden oorlog heeft de Italiaan sche weermacht 40.219 dooden verloren-. Daarvan 36.629 bij het leger, 2.168 bij de marine, 1.422 bij de luchtmacht. Het leger verloor aan gewonden 80.749 man, de ma rine 3.599 en de luchtmacht 1.620. Aan gevangenen verloor de Italiaansche weermacht in totaal 230.738 man, aan ver misten 37.713. Vervolgens las de Duce de cijfers van door marine en luchtmacht tot zinken gebrachte schepen voor. Toen de Duce een brief voorlas, waar in een krijgsgevangene schrijft: „Ver vloekt zijn de Engelschen, nog meer ver vloekt echter de Italianen, die de Engel schen goed behandelen”, namen de toe juichingen bijna geen eindê. Interrupties weerklonken, waaraan door den klop van den president éen einde werd gemaakt. De afrekening met Churchill’s rede Vervolgens kwam de Duce dan tot het eigenlijke doel van zijn rede, het afre kenen met Churchill’s radiorede van Zon dag. Churchill, die een groot deel van zijn rede aan Italië en vooral aan Mus solini heeft gewijd meent zeker, dat deze rede, in Italië aan het publiek zal worden onthouden. Om den Britschen premier deze meening te ontnemen, zal hij Mus solini, zelf de rede voorlezen. (Groote toejuichingen). Na het voorlezen van de desbetreffende passages uit de rede van Churchill, ver klaarde Mussolini, dat deze rede volko men ernstig moet worden opgevat. Want trekt men den Engelschman zijn smoking uit, dan blijft de oude barbaar over, wien Caesar duizenden jaren geleden den voet op den nek heeft gezet De ontruiming van steden Mussolini verklaarde verder, er zijn geen afzonderlijke fronten. Er is slechts een enkel front, dat evenals een militair front breedte en diepte heeft. Hij herin nerde verder aan de woorden, die hij 5 jaar geladen had uitgesproken en waar- mede'-hij het Italiaansche volk had aange raden niet het laatste oogenblik af te wachten, doch alle voorzichtigheidsmaat- regelen te nemen, om aan vijandelijke luchtaanvallen de kracht te ontnemen. Voor de wetgevende commissies der fascistische Kamer van corporaties te Rome heeft de Duce vanochtend een r$de gehouden, die per radio werd uitgezonden. Bij zijn aankomst werd hij begroet met stormachtige toejuichingen, waaraan geen einde scheen te zullen komen. Hij was vergezeld van den partijsecretaris, mi nister Vidussoni. Mussolini die gekleed was in de zwarte partij-uniform, nam plaats op de regeeringsbank. In zijn rede verklaarde de Duce, dat hij, na 18 maanden te hebben gezwegen, vandaag een groote politieke en militaire, in de eerste plaats echter militaire rede zou houden, waarin hij verantwoording zou afleggen over de gebeurtenissen, die hij als volgt karakteriseert: 1) De oorlog tegen Rusland 2) Het deelnemen van Japan aan den oorlog, 3) De landing der Engeisch—Amerikaansche troepen in Noord-Afrika. Ten aanzien van het eerste punt ver klaarde de Duce, dat de militaire macht van Rusland slechts wat de militaire kwaliteit der Russische weermachtaan gaat, een verrassing is geweest Sedert jaren heeft hjj geweten, dat in het Oosten een reusachtige militaire macht was ont staan, die geen ander doel had. dan met de wapenen in de hand de revolutie over de wereld te verspreiden. Het was dus beslist noodzakelijk, dat de As zich in den rug dekte. Men had geen oogenblik la ger kunnen wachten. „De Russische soldaat heeft zich goed geweerd, doch de Duitsche soldaat nog beter, die den Russischen heeft verslagen”. Thans heeft Rutland reeds zijn vruchtbaarste ge bieden en 80 a 90 millioen leden van zijn bevolking verloren. Men kan dus met groot vertrouwen de toekomst tegemoet zien. De hulp van Engeland aan Rusland is zeer gering geweest en het is kenmer kend, dat de Russen nooit hebben toege staan. dat een Engeisch of Amerikaansch soldaat hun bodem betreedt. Er kan, zoo zeide Mussolini, geen twijfel aan bestaan, dat uit deze geweldige worsteling, waarin de grenzen van het nieuwe Europa en de grenzen van Europa met Azië zullen wor den bepaald, slechts de wapens der As mogendheden zegevierend te voorschijn zullen komen. Over weinige dagen, om precies te 1 »zijn: op 12 December a-.s. zal het een jaar geleden zijn, dat Mussert eentbezoek aan Berlijn bracht, waar hij een' onderhoud met den Führer had. gedurende welk on- 1 derhoud, zooals Mussert destijds bekend heeft gemaakt, de Führer verklaringen heeft afgelegd, welke voor de toekomst van Nederland van het grootste belang moesten worden geacht. Sedert is een jaar verloopen' en in dat jaar is voornamelijk op het Oostfront veel Duitsch bloed ge vloeid, maar óók Nederlandsch bloed. De lots- en bloedverbondenheid werd door de gebeurtenissen van dit jaar opnieuw bezegeld. In zijn groote rede op de plechtige bij eenkomst der eedsaflegging in Arnhem op Zondag j.l., van welke rede wij in ons blad van Maandag een overzicht gaven, heeft Mussert op dit bezoek aan Berlijn, een jaar geleden gezinspeeld, toen hij nog eens opnieuw naar voren bracht, dat het Nederlandsche volk zonder de N.S.B. geen toekomst heeft. In de jaren vóór den oor log was deze leus een propaganda-leus zonder meer, thans' hebben deze woorden een dieperen zin gekregen, dien het Ne derlandsche volk in zijn geheel, óók „de hitsende intellectueelen en^ de lieden der bourgeoisie" van wie Mussert heeft gesproken nu toch eens eindelijk dient te verstaan, juist nu. nu deze oorlog is geworden, zooals minister Göbbels onlangs heeft gezegd, een strijd om leven of dood. Natuurlijk kunnen de zoogezegde anti’s weer heel wat verschillende bewe ringen, welke Nru.-wrt in zijn Amhemsche rede heeft geuit. inbrengen. Inderdaad is het niet wel doenlijk zich in dit opzicht volkomen, veilig te stellen, wanneer het gesproken woord door idealisme wordt gedragen, want vaderlandslievende idea lisme als dat van Mussert kan zich niet afdoende wapenen tegen de muggenzifte- rijen van die o zoo nuchter denkende Ne derlandsche anti’s. Zij zouden, bijvoor beeld, de Romaansche cultuur der Italia nen er bij kunnen sleepen en zeker ook de eilandbewoners uit het Verre Oosten wanneer hij het heeft over de rechtscha penheid van het blanke ras. Maar dit doet tenslotte niets af aan het woord en de'daad, waarmede Mussert zijn roe ping vervult, een roeping waarvan hij in zijn groote rede van Zondag weer op in drukwekkende wijze heeft getuigd. In deze rede heeft hij ook gesproken van „de zevende perrtode” waarin ons volk thans leeft. In dit verband moeten wij herinneren aan zijn rede in Juni j.l in het stadion te Utrecht, waar hij o m. zeide: „Noemen wij den tijd van de Middel eeuwen tot en met Karel V de eerste periode van ons volksbestaan, de onderhoorigheid aan Spanje de tweede, de Republiek der zeven provinciën de derde, de inlijving bij Frankrijk de vierde, de Vereenigde Neder landen de vijfde, het Koninkrijk der Ne derlanden de zesde periode, zoo is het duidelijk, dat ons volk thans staat aan het begin van zijn zevende levensperiode. Die zevende levensperiode is het Neder landsche aandeel in den bouw van het nieuwe Europa. Iedere levensperiode van ons volk hing ten nauwste samen met den Europeeschen toestand”. Men kan gerust zeggen, dat niet één van de zes voorafgaande door Mussert aangegeven perioden zóó nauw heeft sa- cnengehangen met den toestand in Europa als die welke wij thans beleven. Nog valt het beeld van deze zevende periode niet tot in de fijnste details weer te geven, maar zeker is het, dat het bepaald zal worden door den uitslag van de giganti sche worsteling, welke thans wordt ge voerd en dat het het goed recht van Mus sert is deze peiiode te kenschetsen als die van Nederland’s aandeel in het nieuwe Europa. Het woord van den dichter moge in dit verband worden herhaald: „Laten wij denken aan de groote tijden. Waaraan wij bouwen met ons klein bestaan; Laten wij denke’ aan ’t doe! waarheen zij leiden, Al kunnen wij nog niet hun doel verstaan; Laten wij denke’ aan de uren der getijden. Dat zij niet vruchteloos voorbij ons gaan. Laten wij denke’ aan wie eens zullen vragen: „Wat deed gij toen en wat hebt gij gedragen?” Roosevelt stuurde op oorlog aan Verbolgens wees de Duce er op, dat, indien er iemand is, die den oorlog ge- wenscht en op den oorlog aangestuurd heeft, dit de president der Ver. Staten, Roosevelt, is. Zijn provocaties en zijn pro paganda. zijn leugens en zijn plechtige verzekeringen tegenover het eigen volk zijn slechts op dit eene gericht geweest, den oorlog. Natuurlijk kon Japan niet toezien en wachten tot de Ver. Staten het eerst zouden schieten. Japan heeft er goed aan gedaan op het beslissende oogenblik in te grijpen. „Het toetreden van Japan tot den oorlog vormt de onvoorwaardelijke garantie, voor de overwinning, daar Ja pan niet te bereiken en onoverwinnelijk is”. Alle Engelsche posities in het Verre Oosten zijn als een kaartenhuis ineenge stort. In enkele maanden is Japan een der rijkste landen ter wereld geworden, en dit is het loon voor zijn schitterende deugden. Geen dag gaat, voorbij, zonder dat de Ver. Staten zware nederlagen en ernstig verlies van prestige moeten lijden. Engeland wist niets van de geweldige kracht van het Japansche keizerrijk.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1