MEER ACTIE IN TUNIS jlo. 18354. Vrijdag 4 December. Serviesgoed en Metalen Keukengerei 1942. De nieuwe bonnen Te hooge prezen Nieuwe Sovjet-aanvallen mislukt De scheepsverliezen bij de operaties in Noord-Afrika NOTITIES VERDUISTEREN Houdt Uw gasverbruik in toom 62 Britsche kruiser in den grond geboord 12/14 14/16 16/18 18/20 20/22 22 24 26 28 30 en grooter 14 16 18 14 16 18 16 7 8 5 6 7 9—11 14 16 1—2—2—3—4 1 1 5 8 12 16 3 5 6 8—10 5 5 6 7 8 9 11 13. 3 5 6 8 10—12 14 16 9 10 11 12 14 6 7 14 18 22 26 en grooter i L. 1 L. IJ L. 2 L. 3 L. 12 13 14 15 16 17 18 20 12 14 16 18 20 22 24 26 en gr 16—18 20 22 16 18 20 22 10 11 12 13 14 16 11 12 13 14 22 24 26 28 30 32 34 36 14 16 18 20 22 24 en grooter 11 12 13 14 12 13 14 16 18 18 20 22 24 26 28 30 32 7 8 9—10 5 6 7 8 10 3-5 6 6-8—9 11 12 4—5 6 7 7—8 7 8 9 11 10 11 3 2 1 1—2 1—2—2—3 10 12 13 16 2 3 5 5 6 8 10 12 8 11 13—15—16 13 15 16. 16 16 16 8 10—12 14 2 2 3 3 1 1—2 2—3 3 3 4 5 6 4 5 7 8 9 10 10—11 7 8 11 13 15 16 Bonnen aangewezen voor gezinnen met kinderen Japansche maatregelen in Indië Verliescijfers over de zeeslagen bij de Salomons-Eilanden en spaart eiken dag wat stroom 0. 429 aar nam. tot 8.32 aar vjn. De Amerikanen in Liberia WELKOME VERBETERINGEN Vijf Amerikaansche transport* schepen verloren gegaan „Isaac Sweers” ondergegaan Weekrantsoenen Boter op bon 62 Tankstrijd afgebroken Doel van Geallieerde landing in Afrika ten deele mislukt 32 34 36 38 40 42 44 34 -T- 38 42 46 Vijandelijke aanvallen afgeslagen Gedaida door de Duitschers veroverd HAAGSCHE COURANT van Diameter (in c.m.): Aantal punten resp.: Artikel 32 34 8 I 12,4 punten, welk getal naar beneden wordt afgerond op 12. i 4 4 4 4 4 18 20 12 14 16 18 20 22 24 en grooter 7 8 9 20 22 24 26 30 35 40 45 en grooter i L. 1 L. 2 L. Duitsche gevechtsvliegtuigen op een vliegveld in Tunis. Op den voorgrond een machine van het type He 111 en (rechts op den achtergrond) een Fran- sche bommenwerper, die beide op het vliegveld staan opgesteld. (P.K. Karg-Sche-F.) 4 4 de republiek Liberia en de Ver. 4 4 4 4 4 4 4 4 - Hot serviesgoed Voor wat betreft de serviesgoedartikelen geldt de bestaande reeds gepubliceerde puntenwaardeering. Daar sinds 9 Nov. j.l. de volgende artikelen eveneens onder de* distributie van serviesgoed vallen, worden deze artikelen met daarachter de desbe treffend. puntenwaardeering hieronder vermeld, te weten: spoelkommen 5 pun ten; vuurvaste schotels en casserolles 10 punten; vuurvaste pasteivormen 8 punten; vuurvaste melkkokers 6 punten; vuurvaste pannen en kookpotten 18 punten. De distributiediensten stellen thans bo- veuadien Apecaale punten J04 den. aanhoop Met ingang van 1 December j.l. valt keukengerei, vervaardigd van gegalvani seerd of geëmailleerd ijzer of aluminium onder de distributie en mag mitsdien slechts gekocht, verkocht of afgeleverd worden tegen geldige bonnen. De Japansche autoriteiten in Neder- landsch Oost-Indië hebben de Nederland- sche taal en de Engelsche taal in het telefoonverkeer verboden, aldus een V.P. B.-bericht uit Berlijn dd. heden. Maan: 4 Deo. op 3.1S v.m,. on* der 2.56 n.m.; 5 Deo. op 4.36 v.m.. onder 3.22 n.m. 8 Deo. N.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. DUITSCH WEERMACHTBERICHT (Reeds in een deel der vorige editie geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 3 December. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede In den Kaukasus zijn de gevechtshan delingen door hoog water en onbegaan bare wegen ernstig benadeeld. Deson danks zijn op eenige plaiatsen plaatselijke gevechten met den hardnekkig aanvallen den tegenstander geleverd, waarbij de bolsjewieken zware verliezen leden. Ster ke vijandelijke strijdkrachten zijn ten Noorden van de Terek in tegenaanvallen teruggeworpen, een cavalerieregiment werd uiteengeslagen, talrijke gevangenen en buit werden binnengebracht. Gevechts- vliegers achtervolgden den vluchtenden tegenstander en vernielden talrijke zware wapens en voertuigen. In de Kalmukkensteppe sloten Duitsche gemotoriseerde troepen na verrassende, over grootca afstand strekkende omvat ting de achterwaartsche verbindingen der bolsjewieken af en vernietigden verschei dene colonnes. Ook gisteren mislukten nieuwe aanvallen van sterke formaties in fanterie en tanks van den vijand in het Wolga-Dongebied door den taaien tegen stand der Duitsche en Roemeensche troe pen. In samenwerking met sterke Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten wer den den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht en alleen tusschen Wolga en Don 60 tanks vernield. In den sector Kalinin en ümenmeer weerden formaties van leger en lucht wapen in zware afweergevechten alle vijandelijke aanvallen, deels in tegenaan vallen. bloedig af en vernielden 106 tanks. Aan het front van de Ijszee werden troepenconcentraties der bolsjewieken door luchtaanvallen uiteengedreven. Stad en haven van Moermansk en Kola wer den zwaar getroffen. In den tijd van 11 tot 30 November werden 309 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. 220 werden neergeschoteh in luchtgevechten, 71 door afweergeschut en 15 door troepen van het leger, de overigen werden op den grond vernield. In denzelfden tijd gingen aan het Oos telijke front 83 eigen toestellen verloren. In het Westen van Cyrenaica bracht het luchtwapen den vijand wederom zware verliezen aan verkenningstanks en colonnevoertuigen toe. De haveninstalla ties van Tobroek vormden in den afge- loopen nacht het doel van zware bom- bardementsaanvallen. Bij plaatselijke gevechten in Tunis zijn 200 gevangenen binnengebracht. 34 tanks en 6 verkenningstanks werden vernield. De vijandelijke ravitailleeringshavens in Fransch Noord-Afrika zijn voortdu rend uit de lucht aangevallen en vrij groote vernielingen werden tot stand gebracht Een Duitsche duikboot heeft in het Westen van de Middellandsche Zee door torpedotreffers een Britschen kruiser van de Londonklasse in den grond ge boord. Voor de kust van Algerië is een Britsche torpedobootjager door bommen getroffen en door de bemanning verla ten. Een bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht aanvallen ondernomen op West.Duitschland. In eenige plaatsen in het Rijn-Maingebied ontstond geringe schade aan gebouwen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Aan de Zuidoostkust van Engeland hebben Duit sche jagers overdag spoorwegdoelen en troepenohderkomens bestreden. In het tijdvak van 1 tot en met 31 Dec. geeft elk der bonnen 377, 378, 379, 3—80 en 4—77, 4—78, 4—79 en 4—80 van de bonkaarten voor voedingsmiddelen 13de periode K310 en K340 (kinderen tot en met 13 jaar). bij gelijktijdige inlevering van één der punten W)1 tot en met 04 van de E.V.-kaart voor serviesgoed tezamen het recht op het koopen naar keuze van serviesgoed of het hieronder genoemde van keukengerei beschikbaar in gevallen van huwelij. anders dan door oorlogsgeweld veroor zaakt. De hiervoor in aanmerking komen de personen kunnen op formulier MD. 333-12 de bovenbedoelde speciale punten bij de plaatselijke distributiediensten aan vragen. In het geval van oorlogsgeweld dient men zich te wenden tot de Stichting Centrale Voorziening Rotterdam. Beursge bouw te Rotterdam. Bij aankoop van bedoeld keukengerei op speciale punten zal de handelaar biet steeds in staat zijn onmiddellijk af te leveren en zal de kooper derhalve de her- bevoorrading van den handelaar, na in levering der speciale punten, dienen af te wachten. ?RIJSK\EZ ki'C°DeRN NT' Vte°M*d^aVKlhiagB 'bl P®* 3 p.15, Fr. p. p.’met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. 3^5.’^uitenl. Bf 9^45. pij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 tl. p. p. 10 c. Naar „Domei” meldt brengen de resul taten van den nachtelijken slag bij Locn- ga (Guadalcanar) het totale aantal der vijandelijke oorlogs- en transportsche pen dat in het gebied van de Salomons eilanden tusschen 7 Augustus en 30 No vember tot zinken gebracht of zwaar be schadigd is, op 125 eenheden. Bovendien werden ruim 850 vliegtuigen neerge schoten of vernietigd. De samenstelling van deze verliezen is als volgt4 tot zinken gebrachte en 3 zwaar beschadigde slagschepen, 4 tot zin ken gebrachte en 4 zwaar beschadigde vliegkampschepen, 31 tot zinken gebrach te en 5 zwaar beschadigde kruisers, 21 tot zinken gebrachte 'en 15 zwaar bescha digde torpedojagers, 9 tot zinken ge brachte duikbooten, een tot zinken ge brachte mijnenveger, een zwaar bescha digde duikboot en een idem mijnenveger, 3 niet nader geïdentificeerde zwaar be schadigde oorlogsbodems 17 tot zinken gebrachte en 6 zwaar beschadigde trans portschepen. Er werden dus in totaal 87 oorlogs schepen en transportschepen tot zinken gebracht en 38 zwaar beschadigd De Ja pansche verliezen bedragen 41 oorlogs schepen en transportschepen en 206 vlieg tuigen. Een door den Engelschen berichtendienst verspreidcommuniqué van het Ameri kaanse!» ministerie van Marine maakt bekend, dat in een nieuwen zeeslag ten Noorden van Guadalcanar in den nacht van 30 Nov. op 1 Dec. j.l. een Ameri- kaansche kruiser tot zinken is gebracht en andere Amerikaansche schepen zijn beschadigd. Het Amerikaansche ministerie van Ma rine deelt in een communiqué mede, dat tijdens het zeegevecht bij Loenga een Amerikaansche kruiser alsmede eenige andere kleine schepen zijn verloren ge gaan. De Japansche verliezen bedragen, volgens een S.P.T.-bericht uit Washington, een kruiser, 6 torpedojagers, alsmede eenige andere vaartuigen. Het gevecht ontstond bij een poging der Japanners, om hulptroepen op Guadalcanar te landen. Afwaschbakken Bedkruiken Bedkruiken voor babies Bekers Borden Braadsleden Drinkbussen Eetketels Emmers Etensdragers 3 afd. Idem 4 en 5 afd. Inmaakketels. steriliseerketels met en zonder uizet, wasch- ketels (diam. 32 en grooter) en teilen (diam. 45 en grooter) Ketels: fluitketels gasketels zakketels (zaklengte 14 cm.) Koffiekannen Koekepannen Lepels (schep- en soep-) (saus-) Marmieten Melkkannen Melkkokers Pannen Schalen en schotels met deksel (vuurvast) zonder deksel Schuimspanen Theepotten Vergieten Waterkannen Zeef ten voor waschketels, geëmailleerd Idem, gegalvaniseerde Voor artikelen van een maat, afwijkend van die in deze lijst genoemd, kan de waarde in punten als volgt worden bere kend: Voor een geëmailleerde of gegalvani seerd ijzeren artikel is de punten waarde gelijk aan tienmaal het gewicht in kg. Voor een ahiminiumartikel wordt de pun- tenwaarde verkregen door het gewicht in kg te vermenigvuldigen met 30. Voor ieder artikel wordt echter ten hoogste 16 punten berekend. Een aluminium-artikel met een gewicht van 0,32 kg wordt dus gewaardeerd met 9,6 punten, welk getal naar boven wordt afgerond op 10 een geëmailleerd of gegalvaniseerd ijzeren ar tikel van L24rk< wordt gewaardeerd, met ige - ik, eerste inrichting en brand. In verband met de in den laatsten tijd aan den dag tredende neiging tot ver- hooging van huren, zoowel voor ongemeu bileerde als gemeubileerde woonruimten, wordt het publiek er nog eens aan her innerd, dat ingevolge het Huurprijsbe sluit 1940 de huren zijn vastgelegd op de bedragen geldende op 9 Mei 1940. Ver huurders worden dus in hun eigen belang aangeraden om, indien door hen een te hooge huur mocht zijn bedongen, dit huurBedrag onverwijld te corrigeeren en den huurders het te veel betaalde te res- titueeren, daar zij zloh anders aan straf vervolging bloot stellen. Belanghebbenden kunnen zich met eventueele klachten en voor inlichtingen wenden tot het Prijzenbureau, Maurits- kade 9, den Haag. Ongeldige tabaksbonnen De bannen 56, 58 en 61 van de.Tabaks- kaart en van de Sigarettenkaart zullen niet geldig worden verklaard voor het koopen van tabakswaren. Men kan hen derhalve vernietigen. De totale equipage bestond uit 180 man. Het zeegevecht voor de kust van Tunis Een Reuterbericht, volgens hetwelk 2 Italiaansche torpedojagers en 4 Italiaan- sche transportschepen tijdens een aanval op een naar Tunis onderweg zijnd convooi tot zinken gebracht zouden zijn, berust volgens het agentschap Stefani volkomen op fantasie. Inderdaad, zoo zegt Stefani verder, heeft er een zeegevecht plaats ge had voor de kust van Tunis tusschen 3 Italiaansche torpedojagers en 2 torpedo- booten en een uit 2 kruisers en 4 torpedo jagers bestaande vijandelijke vlootforma- tie. Naar het Italiaansche Weermachtbe- richt van 3 December heeft medegedeeld, heeft de Italiaansche torpedojager „Cami- cia Nera” een vijandelijken kruiser tot zinken gebracht, terwijl een Italiaansche torpedojager tijdens de actie verloren ging. Later vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen de vijandelijke formatie aan, brachten een lichte eenheid tot zinken en beschadigden een torpedojager ernstig. Een aanvoerder van een verkenning»- troep in Lapland. De stem der S.S. Luistert op Zondag 6 Dec. naar de stem der SS. Hilversum I. van 11.30 uur tot 11.45 uur. Onderwerp„Germaan- sche SS en Germaansch Boerendom” S.P.T. meldt uit Washington: Tusschen Staten is een overeenkomst gesloten, waarbij de laatsten o.a. het recht hebben gekregen in Liberia vliegvelden aan te leggen. Voor de in Liberia gestationneerde Amerikaan sche strijdkrachten zal een Amerikaansche rechtspraak gelden. Als tegenprestatie zui- rien de Ver. Staten Liberia tegen eikei, aanval verdedigen en bovendien de regee- ring der republiek steunen bij alle maat regelen, welke zij wenscht te ondernemen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3587 Giro No. 12500 Bijkant. 8ohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 j Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. 0. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 metalen keukengerei tot een waarde van één punt. In verband met de bevoorrading van den handelaar moet het publiek bij de aanschaffing van de onderhavige artikelen de nflodige soepelheid betrachten, met dien verstande, dat het genoegen moet ne men met de artikelen, welke de handelaar in voorraad heeft. De volgende artikelen, vervaardigd van gegalvaniseerd of geëmailleerd ijzer of aluminium, zijn tegen de daarachter ver melde puntenwaardeering op bovenge noemde bonnen te verkrijgen, te weten: Twee berichten, enkele dagen geleden in ons blad verschenen, geven, voor wat het leven binnen onze eigen grenzen be treft, reden tot bijzondere voldoening. Wij bedoelen het bericht betreffende de nieuwe verordening op het gebied van het tentoonstellingswezen en dat betref fende „het goede reissouvenir” welk onderwerp dezer dagen op een conferen tie in Valkenburg werd besproken. Wat de verordening inzake het ten toonstellingswezen aangaat, daaromtrent heeft men reeds enkele bijzonderheden in ons blad kunnen lezen. Dit welkome besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten regelt een materie, welke tot op heden niet volgens vaste lijnen was geordend. Wel mag men met gerecht- vaardigden trots eraan herinneren, dat Nederland vóór den oorlog, wanneer het deelnam aan buitenlandsche exposities, daar steeds op schitterende en tevens ook op zeer doeltreffende wijze voor den dag is gekomen, maar dit goede resultaat werd bereikt door een samenwerking van krachten welke voor iedere nieuwe ge legenheid opnieuw werden aangewezen, een methode, welke risico’s meebracht, risico’s waarvan wij destijds, gelukkiger wijze. weinig hebben bemerkt. De nieuwe verordening nu bedoelt in de eerste plaats de coördineering van het tentoon- .4 114 - -1-4.4 —411—^ stellen, dat het onmisbare en vruchtbare particuliere initiatief op dit gebied onder geen voorwaarde beknot mag worden. In de tweede plaats heeft de verordening een controleerende taak en wel op het gebied van de volksvoorlichting, terwijl aeze controle zich ook uitstrekt voor wat betreft den financieelen opzet van een expositie. Acht de secretaris-generaal de plannen voor het houden van een ten toonstelling. voor verwezenlijking vat baar, dan kan met de organisatie worden voortgegaan, waarna later nog een defi nitief schema ten departemente moet worden ingediend. Bij deze laatste con trole wordt ook het reclamemateriaal, waarvan men zich wenscht te bedienen, onderzocht pn getoetst. Men ziet dus, dat de controleerende taak een ingrij pend karakter heeft, waarover men zich echter verheugen mag, ook alweer wan neer het gezonde particuliere initiatief daarbij niet in de verdrukking geraakt. In de laatste twee jaar zijn er tal van tentoonstellingen in ons land gehouden, op allerlei gebied maar veelal op cultu reel terrein. Het was soms benauwend, het deed denken aan een soort besmet telijke tentoonstellingsepidemie. De mees te van deze tentoonstellingen hebben tot een échec geleid, andere gaven blijk van een zóó oppervlakkige voorbereiding en van een zóó gebrekkige kennis en be- heersching van de geëxposeerde materie, dat men met het betalen van zijn entrée- geld zich leelijk bekocht voelde. De opzet was, laten we zeggen: in alle gevallen, goed bedoeld, maar met goede bedoelingen alléén organiseert'men geen tentoonstelling, welke het publiek iets te zeggen heeft en die het in positieven zin wijzer’maakt. We hebben deze „tentooru. stellingssof” niet altijd gesignaleerd; der- •gelijke ziekteverschijnselen verdwijnen wel weer en tenslotte zijn er belangrijker dingen aan de orde. Maar nu dan einde lijk het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten ook op dit speciale ge bied zich heeft laten gelden met «en ver ordening, waarvan men de beste verwach tingen mag koesteren, nu verheugen' wij ons daarover oprecht. Een speciaal bureau ten departemente. waarvan het hoofd i» de heer Melis, is belast met de technische uitvoering der bepalingen van de nieuwe verordening. Tenslotte zal het departe ment ook de oprichting stimuleeren van instellingen, die eventueele organisatoren met raad en daad ter zijde xullen kunnen staan. Men ziet dus. een complex van maatregelen, die rechtvaardigen, dat men de toekomst op dit speciale gebied met vertrouwen tegemoet gaat. De conferentie te Valkenburg van des kundigen op het gebied van kunstnijver heid en toerisme, heeft zich bezig gehou den met de vraag op welke wijze het kunstzinnige reissouvenir vervaardigd kan worden. De „Kitsch” welke op dit gebied werd geproduceerd en duur in den han del gebracht, grensde werkelijk aan het ongelooflijke en het stemt tot voldoening, dat eindelijk mannen zijn opgestaan, die aan dezen voor ons land beschamenden toestand een einde willen maken. Men moet „het reissouvenir” om zijn karakte ristieke representatieve beteekenis voor een bepaald land of voor een bepaalde landstreek niet geringschattend beschou wen. De prullaria waarmede men tot nu toe veelal noodgedwongen bij gebrek aan beter terugkwam bij zijn huisgenooten en vrienden na een bezoek aan een be paalde streek, waren vrijwel zonder uit zondering producten van wansmaak, die in geen- enkel opzicht een indruk gaven van het picturaal of geestelijk niveau van de bezochte stad of streek. Thans ligt het in de bedoeling erkende kunstenaars in te schakelen bij de vervaardiging van reis- souvenirs. Nu deze materie eenmaal is aangesneden, is het te hopen, dat men energiek zal voortgaan om ie bereiken, dat de verregaande „Kitsch” op dit gebied zoo spoedig mogelijk verdwijnt en vervan gen wordt door het product van smaak en kunstzin, dat men niet wegstopt of in de logeerkamer neerplant, maar dat als „lust voor het oog” een eereplaats in het dagelijksch milieu mag innemen. 4 4 4 4 4 4 4 De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat aldaar is toegegeven, dat bij de operaties in Noord-Afrika 5 ma- rinetransportschepen verloren zijn gegaan. Bovendien, zoo wordt verder gezegd, zou den 3 Amerikaansche transportvaartuigen, een torpedojager en een tankschip be schadigd zijn. Gedetailleerd is te Washington mede gedeeld, dat de schepen „Bliss”, „Hugh Scott” en „Edward Rutledge” nabij Casa blanca tot zinken zijn gebracht. De „Jo seph Hewes" is nabij Rabat gezonken, de „Leestown” bij Algiers. United Press geeft de volgende inte ressante aanvullingToen tot den woord voerder der marine de vraag gericht werd, of de in het communiqué van het ministerie van Marine vermelde ver liezen aan Amerikaansche schepen „alle” verliezen der Amerikaansche vloot bij deze operatie uitmaakten, antwoordde hij, dat dit de „eenige verliezen zijn die aan Washington gerapporteerd” zijn. PRIJ8 DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m tot 23 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. /0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br bur. v. d bl.” 10 c meer Voor de komende week zijn de vol- stellingswezen, waarbij wij voorop willen gende bonnen voor de gebruikelijke hoeveelheden aangewezen: A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Taptemelk Rookartikelen Heeren 10 Sigaren, 40 Sigaretten of 50 gram tabak Van 6 tot en met 17 December geeft de Bon „Boter 62” recht op 125 gram boter, d.w.z. 250 gram per persoon. S.P.T. meldt uit LondenVan officieele Militaire zijde wordt hedenmorgen mee gedeeld. dat de tankstrijd tusschen de •Bglo-Amerikaansche en de As_troepen in Tunis na 48 uren is afgebroken. De Geallieerden hergroepeeren hun strijd krachten. Over het algemeen blijkt, dat de verdediging der Duitschers. die de Plaats Gedaida hebben veroverd, zeer sterk is. De A.N.P.-correspondent te Berlijn fieldt o.a.: De Asmogendheden hebben de gelegenheid het „bruggehoofd” in Noord- Afrika voortdurend te versterken Dat zij hierbij noch in Tunis noch in Libye, ern stig gestoord worden, acht men te Ber lijn een teeken, dat de opzet van de Ën- gelsch—Amerikaansche landing ten deele mislukt. De onderneming der Engelschen en Amerikanen in Noord-Afrika zou pas dan geslaagd genoemd kunnen worden, als JÜ gebruik makend van den verrassings factor, het geheele kustgebied tot Tunis toe. hadden kunnen bezettén, om vervol gens Rommel in den rug te kunnen aan vallen. Die landingstroepen hebben ech ter slechts ,een aantal plaatsen bezet. Waar zij weinig tegenstand ontmoetten en den tegenstander de gelegenheid gelaten, rich in Tunis te nestelen, zoodat zij thans moeizaam een front moeten op touwen Van Duitsche zijde is reeds Meermalen een vergelijking gemaakt met de landing in Noorwegen in 1940 en men constateert daarbij dat de Engelschen hiervan niets geleerd schijnen te hebben. Van Anglo-Amerikaansche zijde heeft men, zoo verklaart men te Berlijn, ook thans in Noord-Afrika weder de fout ge maakt, dat men den tegenstander de ge legenheid heeft gelaten, door bliksemsnel handelen een sterke positie te bezetten en zich wellicht zoo te versterken, dat hij tot den aanval kan ovèrgaan. Engeland en Darlan „De Britsche regeering is van de titels en volmachten, die Darlan zich heeft toegeëigend slechts op de hoogte gesteld, via radio Marokko”, deelt de diplomatieke correspondent van de „Times” mede. De woordelijke tekst van de desbetreffende proclamatie van Darlan zal door het En gelsche ministerie van buitenlandsche za ken worden bestudeerd- President Roosevelt heeft eenige dagen geleden verklaard, ,,dat de oplossing, waarbij de bestuursvolmachten aan Dar lan zijn ter hand gesteld, slechts bedoelt te voorzien in een stadium van over- gang”. Een Amerikaansche radio-zender deelt volgens S.P.T. bijzonderheden mede, over het huidige Fransche bestuur in Noord- Afrika. Darlan is thans staatschef en op perbevelhebber van de Fransche strijd krachten. Hem ter zijde staat een regee ring, bestaande uit 4 departementen, tw. een voor financiën, een voor economische zaken, een voor den landbouw en den ar beid en een z.g.n. „politiek departement”. Tot plaatsvervangende opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten is benoemd generaal Giraud- Radio Mondar te Rome deelt mede, dat de Ivoorkust, deel uitmakend van het Fransche koloniale rijk, thans onder het bestuur van admiraal Darlan ressorteert. Engelsche en Amerikaansche troepen zijn thans bezig, het gebied te bezetten. In aanvulling op het Duitsche Weer- jnachtbericht verneemt het D.N.B. nog bet volgende Toen een week geleden Reuter met veel drukte het begin van het offensief van het eerste Britsche leger in Tunis aan- kondigde, werden in Londen en New York reeds de strategische gevolgen van een bezetting der Noord- en Oost-Tunesische kust besproken. Optimistische stemmen spraken zelfs van een spoedige vereeni- ging met het <n de Cyrenaica operee- rende 8ste Britsche leger. De toestand op dit oorlogstooneel heeft zich echter geheel anders ontwikkeld. Nadat de Duitsche en Italiaansche troe pen na hun landing in Tunis voorloopig eerst al hun krachten hadden ingespan nen voor de beveiliging van de bezette gebieden, het verkrijgen van de superiori teit in de lucht en het uitbreiden van veilige ravitaijleeringsverbindingen. zijn zij thans tot meer actieve krijgsoperaties overgegaan. De aanval van vijandelijke tankformaties op 1 December werd door een omsingelingsaanval van Duitsch- Itali»ansche troepen afgeslagen, waarbij de vijand met zware, bloedige verliezen en met het prijsgeven van versbheidene plaatsen tot den terugtocht werd ge dwongen. Het is geen teeken van sterkte wan neer officieele Londensche communiqué’s nu nog maar bescheiden spreken van een .consolidatie der BritschAmerikaansche stellingen” en moeten toegeven, dat de Asmogendheden door het veroveren van nieuwe zeesteunpunten haar ravitaillee- jingsbasis uitgebreid hebben en voort durend vliegvelden aanleggen. Tunis vormt voor alle operaties der As een belangrijk bruggehoofd. De ongeveer 150 k.m. breede straat van Sicilië is wel is waar bezaaid met Engelsche duikboo ten en ligt in het bereik van de Britsche tochtmacht op Malta en van de Ameri- Inansche vliegers in Algiers, toch moet de vijand bij storingsacties bedacht zijn op zeer zware verliezen aan schepen en vliegtuigen. Crisistoestand in Algiers Een correspondent van de „Tribuna de Genève” maakt melding van den tegen- woordigen toestand te Algiers. De stad, zoo schrijft hij, wordt in velerlei opzicht getroffen door een crisis in economisch, militair, politiek en waarschijnlijk wel dra ook in sociaal opzicht. Daar Noord- Afrika een nieuw groot slagveld gewor den is. hebben er zidh vele onverwachte moeilijkheden voorgedaan. Het verkeer is volkomen in wanorde. De haven is door gezonken schepen verstopt Goe derenverkeer te water is niet meer mo- I gelijk. Er heerscht gebrek aan steenkool. Het autoverkeer wordt bemoeilijkt door gebrek aan benzine. Voedingsmiddelen op de markten ontbreken en de étalages der einkels zijn leeg. Toenemende tegenstand De Londensche bladen schrijven omtrent de gevechten in Tunis, dat de Duitsch Italiaansche tegenstand aldaar van dag tot dag sterker wordt. Vooral in de lucht vin. den hardnekkige gevechten plaats doch ook op den grond is het tot enkele hevige gevechten gekomen. De „Times” meldt, dat het eerste Brit- sche leger, dat inmiddels met Amerikaan sche tanks versterkt is, op steeds ster keren vijandelijken tegenstand stuit. Het is volkomen misleidend, wanneer een ge allieerd oorlogscorrespondent verklaart, dat de luchtmacht van de As zich van Tunis naar Sicilië heeft teruggetrokken, omdat het vliegveld van Bizerta door luchtaanvallen is vernield. Een dergelijk bericht mist eiken grondslag. Zelfs een Amerikaansche woordvoerder in Londen heeft moeten toegeven, dat er geen bewijs is voor de eventueele juistheid van dit bericht, en dat de vijand integendeel een van zijn beste typen gevechtsvliegtuigen naar Tunis heeft gezonden, tegenover welke de geallieerde luchtmacht het niet gemakkelijk heeft. 100 Opvarenden omgekomen De eerste lord der Britsche admirali teit, Alexander, heeft in het Lagerhuis, volgens Reuter medegedeeld, dat de En gelsche scheepsverliezen bij de actie in Noord-Afrika geringer zijn dan men heeft verondersteld. De verliezen aan koopvaarders zullen evenwel niet worden gepubliceerd. Van de verloren oorlogsschepen noemde Alexander de Britsche torpedojagers Brook” en „Martin”, het korvet „Gar- denis", de beide kotters „Walney" en „Hartland”, de sloep „Ibes", een ravitail- leeringsschip, de „Mecla”, den mijnenveger „Algerienne”, het luchtdoelartillerieschip „Tynwald” en het kleine vliegkampschip „Avenger” benevens den Nederlandschen torpedojager „Isaac Sweers”. De Britsche admiraliteit maakt, naar S.P.T. meldt, bekend, dat met den „Isaac Sweers” 100 opvarenden zijn omgekomen. -x-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1