$0.18355. 1942. NOTITIES VERDUISTEREN I Zaterdag 5 December. Darlan’s rol te Algiers Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte SINTERKLAASAVOND V' I Roosevelt ontvangt Canadeeschen premier Eenige wenken voor het gemengd stoken van brandstoffen UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN A an de familieleden van de Vrijwilligers in de Waffen SS. en het Legioen .(Weltbild-PoluspOTrt v. 4.28 nar nam. tot 8.35 nar van. J o Maan: 5 Deo. op 4.36 v.m„ on- t De rantsoeneering van gas en X electriciteit Amerika’» oorlogsproductie Postcheques met spoed- behandeling Bekende Franschen gearresteerd De gevechten in Tunis Bijna 94 mille voor ons volk Vichy over de gebeurtenissen in Afrika Berlijn over de kwestie-Darlan Haalt meer warmte uit uw kolen! o HAAGSCHE COURANT V UUI U(| 111 E.« m, nUJO| nutJI I I <71, flOVJOi IXaillVUI U, I II, W, UV iXUllllIg, UVUUOUIUUIIH. w, 1 330263; Boekh. J. B. v. Sater» Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721137 in geval van overtreding uitge- 4 A de zich De Germa nische deelt mede: Het is z< De Infanterie de koningin der wa pens. Ook in dezen oorlog is on alle strijdtooneelen gebleken, dat de Duit sche Infanterie hoofdzakelijk den last van den strijd draagt. De Infanterist is heden ten dage niet alleen te voet, maar in de Infanteriedivisies vereenigen jich de verschillende soorten wapens, aooals gemotoriseerde Infanterie. Ar tillerie, Tanks. Motorrijders, Tankaf- weer, Stormgeschut. Luchtdoelartillefie. Berichten- en Pioniertroepen. Lucht doelgeschut beschermt het luchtruim boven de strijdende divisie. Binnenkort herdenkt de bekende revue- artist Siem Nieuwenhuyzen zijn 50-jarig tooneeljubileum. De a.s. jubilaris met zijn gitaar, een instrument, dat hij veel bespeelt. (Polygoon-Meyer) Hitler’s verjaarsgeschenk aan Franco De Duitsche ambassadeur te Madrid, von Stohrer heeft, vergezeld van den di- reeteur-generaal van de Mercedes Benz- fabrieken, aan generaal Franco op diens 50sten verjaardag als geschenk van den Führer een 8-cylinder Mercedes Benz auto aangeboden. Deze auto is vervaardigd vol gens de nieuwste ervaringen in de auto mobieltechniek en heeft een motor met 150 p.k. en biedt plaats aan 7 tot 8 per sonen De maximum snelheid bedraagt 170 k.m. per uur. Het geschenk is in het bui tenverblijf El Prado aangeboden. f PRIJS DER ADVERT.I 1-11 m.M. (6 reg.) f m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halv 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. De Amerikanen op Nieuw-Caledonië Naar uit Nieuw-Caledonië (ten Óósten Australië) wordt gemeld heeft de «viele gouverneur van deze Fransche ko- Montchamps. aangekondigd, dat de ■J*r gelegerde Fransche troepen ten nauw- met de Amerikaanschc troepen zullen •penwerken, die reeds op het eiland zijn *land. Freiwilliger Leitstelle ;ee¥ goed mogelijk, dat men familieleden of bekenden op foto’s van de Waffen-SS èn het Legioen iri dag bladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto’s te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan de Germanische FreiwiL- liger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. De betreffende foto wordt u dan toegezonden. De Britsche verliezen in de Middel- landsche Zee In Gibraltar is een Engelsch vracht schip met overlevenden van 2 torpedo jagers en een groote torpedofooot, die in de Middellandsche Zee tot zinken zijn ge bracht, aangekomen. Volgens de verkla ringen der schipbreukelingen is een der torpedojagers onmiddeïlijk na den eersten treffer gezonken. De dokken en kaden in Gibraltar zijn overvol. Besluiten van Franschen ministerraad In het communiqué, dat over de giste ren gehouden zitting van den Franschen ministerraad is verstrekt, wordt o.a. ge zegd: Laval gaf opdracht hem rapport uit te brengen over den toestand der tot zin ken gebrachte schepen en over de moge lijkheid om deze schepen later weer te gebruiken. Voorts besprak en regelde de minister raad de kwesties, die verband houden met de demobilisatie van de Fransche marine en het Fransche leger. De minister van In dustrie en Verkeer Bichelonne werd be last met het indienen van een wetsont werp, houdende de tewerkstelling van een vrij groot aantal officieren in industrie en handel. Mte; betrekking tot het rapport van den minister van Justitie, besloot de ministerraad generaal Delattre de Tassig- ny voor de staatsrechtbank te dagen en verscheidene personen van de Fransche nationaliteit vervallen te verklaren. De evacuatie van Italiaansche steden S.P.T. meldt uit Rome: Het appèl van den Duce ter vrijwillig^ evacuatie van Ita- lië’s groote steden door allen,' die niet door hun werkzaamheden aan deze steden zijn gebonden, heeft als gevolg gehad, dat nog denzelfden avond 800.000 woonhuizen vrijwillig aan de autoriteiten zijn aange boden om er geëvacueerden onder te bren gen. In vele Italiaansche steden is men ver plicht de huizen of gedeelten van huizen, die niet bewoond zijn, bij de autoriteiten op te geven, opdat alle beschikbare ruimte door geëvacueerden kan worden benut- Men verwacht hier dat spoedig niet min der dan twee millioen woningen voor dit doel beschikbaar zullen zijn. De burgemeester van Den Haag, Prof. Mr. Dr. H. Westra. heeft gisteren het huwelijk voltrokken tusschen den W.A.-man G. D. Fukkink en mej A. C. Vijf huizen. Tijdens bet teekenen der huwelijksacte. (PolygooruMeyer). Stelende agenten gearresteerd Te Bussum zijn drie agenten van politie in arrest gesteld wegens diefstallen. In plaats dat zij de hun toevertrouwde pan den naar behooren bewaakten, hebben zij gebruik makend van de nachtelijke duis ternis diefstallen gepleegd in aardappel- opslagplaatsen en in levensmiddelenmaga zijnen. Ook hebban zij zich voorwerpen, w.o. zeer kostbare, toegeëigend uit wonin gen, die gevorderd waren, doch waaruit de meubelen nog niet verwijderd waren. Vele artikelen uit de woningen afkomstig werden bij de agenten in beslag genomen. Engelschen torpedeerden reeds vier lazaretschepen Het door de Engelschen getorpedeerde en tot zinken gebrachte lazaretschip „Citta di Trapani” was, naar Stefani meldt, reeds een keer, en wel op 30 Juli j.l., eenige mijlen ten Noordoosten van Derna door Engelsche vliegtuigen gebombardeerd. Dit is het vierde Italiaansche lazaretschip, dat door de Engelschen is aangevallen. Hier mede wordt opnieuw beWezen zoo con. stateert men te Rome dat de Èngelschen alle internationale wetten met 'voeten tre den en niet den geringsten eerbied aan den dag leggen voor de teekenen van het Roode Kruis. Voor den zooveelsten keer hebben de Engelschen hun waren brutalen aard bewezen. Wat zegt de gas- en electriciteitsmeter? Het is een vraag, die ontelbare malen ge steld wordt in het huisgezin, ja het hui selijk leven is voor èen belangrijk deel afgestemd op deze twee voorwerpen, waar naar voor den oorlog bijna niemand keek. Hoe laat gaan we vanavond naar bed? Vraag het aan den electriciteitsmeter, kunnen we vanavond nog een kopje sur rogaatkoffie of -thee drinken? Vraag het den gasmèter, of het nog mogelijk is, enz. Heel wat ellenlange echtelijke besprekin gen, vaderlijke vermaningen of zachte moederlijke terechtwijzigingen vinden haar uitgangspunt in de onverbiddelijke, on barmhartige gas- en electriciteitsmeters. Maar ja dat kan nu eenmaal niet anders. Er moét gerantsoeneerd worden en een ieder drage 'zijn last met opgewektheid, zoodat hij niet-zoo zwaar schijnt. Er zal echter voor gezorgd moeten worden, dat de zwaarte van den Last èvenredig is aan de draagkracht. Al erkennen wij onrnid- dellijk, dat al het mogelijke wordt gedaan om dit te bereiken, toch rijzen in dit ver band nog enkele vragen op. Iemand, die in het bezit is van een koelkast, krijgt daarvoor een rantsoen electriciteit. Dat lijkt ons niet nood'ig. Een koelkast is in dezen tijd van distributie een voor weg, dat gevoegelijk buiten werking kan worden gesteld, zoodat het ook niet noo- dig is, dat daarvoor gas of electriciteit ter beschikking wordt gesteld. Men wijst iemand toch ook niet een extra- rant soen vleesch toe. omdat hij in het bezit is van een koelkastVoordat de rantsoeneering van gas en electrL clteit inging, waren er zeer veel men- sdhen, die niet zagen op een kilowatt-uur meer of minder, die 's avonds in de gan gen, in de hal, in de kamers waar zij ver bleven of zouden kunnen verblijven over- vloédig licht lieten branden, omdat zij van veel licht hielden en niet op een paar centen hoefden te kijken en in het. geheel geen gehoor gaven aan het dringende ver zoek om vrijwillig te bezuinigen. Zij be schikten meestal over een of twee electri- sche kacheltjes enz. enz. Ook zij zijn met inachtneming van een zeker maxi mum gerantsoéneerd op 75 pCt. van de overeenkomstige periode in 1940. Het is duidelijk, dat deze, zeker niet kleine categorie, bevoorrecht is boven hén, die ook reeds vóór de instelling van de rantsoeneering zeer zuinig met licht omgingen en die door de rantsoeneering veel zwaarder getroffen zijn. De rantsoeneering van gas en electrici teit gaat niet van hetzelfdb grondbeginsel uit als de distributie van de meeste an dere belangrijke levensbehoeften. Deze regelt zich naar het aantal personen in een gezin, hetgeen bij de rantsoeneering van gas en electriciteit niet zoo is (be paalde gevallen uitgezonderd) waardoor het mogelijk is, dat een gezin met 5 kin deren evenveel gas of electriciteit tot zijn beschikking heeft als een gezin zonder kinderen. Het minimumrantsoen is veelal voor allen gelijk. Het komt ons voor, dat een gezin met 5 kinderen recht heeft op een grooter rantsoen electriciteit .dan een ge zin zonder kinderen. Wat de uitgaven be treft, wordt in een groot gezin meestal meer op de kleintjes gelet en het is be grijpelijk, dat het in 1940 relatief minder electriciteit gebruikte, dan een gezin zon der kinderen; 25 eenheden minder, voor iemand,die honderd eenheden hard noo- dig heeft, is veel erger dan 50 eenheden minder, voor iemand, die met 200 eenheden eenheden royaal kon leven. Bij de boetebepaling in geval van rant- soenoverschrijding wordt uitgegaan van het aantal procentep van het rantsoen, dat overschreden is. Hoe kleiner het rantsoen, hoe sneller men in overtreding is. Iemand, wiens rantsoen 60 k.w.h. bedraagt krijgt als hij voor de eerste maal zijn rantsoen met 16 k.w.h. (d.i. meer dan 25 pCt.) overschrijdt een boete, en voor den tijd van 2 etmalen wordt de energietoevoer, verbroken Eenzelfde straf krijgt iemand, wiens rantsoen 100 k.w.h. bedraagt, pas wanneer hij 26 k.w.h. te veel gebruikt. Laatstgenoemde is dus op dubbele wijze in bet voordeel. Daarbij verlieze men niet uit. het oog, dat iemand met een klein rantsoen eerder meer gebruikt, al doet hij nog zoo zuinig, dan iemand met een groot rantsoen, en de laatste boven dien gemakkelijker kon bezuinigen. Dat de betreffende autoriteiten steeds diligent zijn en onbillijkheden zooveel ma gelijk wègnemen blijkt uit de wijziging in de uitvoering van- de sanctieregeling, waardoor plaatselijke willekeur of bevoor rechting sloten is. De minister-president van Canada, Mackenzie King, die gisteren te Washing ton is aangekomen, is door president Roo sevelt in het Witte Huis ontvangen, waar beiden het weekeinde zullen doorbrengen met het bespreken van economische en an dere vraagstukken inzake hét tijdvak na den oorlog. Op de persconferentie verklaarde Roo sevelt, dat de Ver. Staten en Canada pre cies tegenover dezelfde vraagstukken ge plaatst zijn. Toen aan Roosevelt gevraagd werd, of hij en Mackenzie King het ver drag van economische samenwerking met elkaar zouden besprekendat onlangs tus schen hen is gesloten, antwoordde de pre sident, dat men ,.het doel van dit ver drag” zal bespreken. I De waarnemende voorzitter van het mi nisterie voor oorlogsproductie te Washing ton, Charles E. Wilson, heeft alle volmach ten gekregen voor de contröle op en de uitvoering van de oorlogsproductie. Naar gisteren in een gemeenschappelijke ver klaring van Stimson, Knox en Nelson ge zegd werd, wordt daarmede een eind ge maakt aan alle conflicten, die tot‘dusver tusschen het ministerie voor de oorlogs productie en de legeronderdeelen beston den. Wilson is ook belast met de contröle op de vliegtuigproductie. de radio en de keuze en uitrusting van de convooi- schepen. In een boodschap aan den bond van Amerikaansche fabrikanten heeft Roose velt verklaard, dat de Ver. Staten nog niet alle productiedoeleinden hebben be reikt die zij dit jaar hadden hopen te bereiken. De ijzferschaarschte heeft volgens Uni ted Prèss in de Ver. Staten een derge- lijken omvang aangenomen, dat de mi nister van marine, Knox, de zee-officie- ren heeft uitgenoodigd hun sabels af te geven om ze met het andere oudijzer te laten versmelten. der 3.22 n.m.; 6 Deo. op 5.56 v.m., onder 3.55 n.m.; 7 Deo. op 7.15 v.m., onder 4.35 n.m. 8 Deo. N.M. J Nachtdienst DOKTERS: Tusschen o 10 u. p.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zr. Stadspatiënten no. 49 o ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. f Nti de expressebestelling opgehe- t ven is, kunnen rekeninghouders van den postchèque. en girodienst op 4 cheques met spoedbehandeling be- J stemd voor belanghebbenden te 's-Gravenhage beter het Haagsche 4 dan een der 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f 0 .hoofdpostkantoor, dan een der 4 f Haagsche bijkantoren als kantoor J 4 van uitbetaling invullen. De uitbe- f taling zal daardoor belangrijk eer- 4 der kunnen geschieden. 4 De Fransche autoriteiten hebben den voormaligen premier Edouard Herrlot ge arresteerd, wien gedwongen verblijf in zijn stad, Lyon, was opgelegd, voorts den gewezen secretaris-generaal van het Fran sche vakvereenigingsverbond, Léon Jou- haux, den vroegeren onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Francois de Tessant en den ex-leider der Fransche sport en bekenden oud-tennisspeler, Jean Boro tra. A.s. Maandag vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats van 9.30 17 uur in gebouw Groot Hertoginne- laan en Alidastraat 5 (Loosd.) voor de LettersA en Bi t.vs. Bi. S.P.T. meldt uit Londen: Volgens de laatste berichten uit Tunis duurt de strijd tusschen geallieerde en Duitsche tankeen heden nog voort en wel hoofdzakelijk langs de voornaamste straatwegen. De tegenaanvallen van den tegenstander zijn zeer energiek en nemen vaak het karakter van een tegenoffensief aan. De Duitsche troepen hebben hier en daar terreinwinst geboekt. Een en ander heeft ten gevolg, dat de opmarsch van de legers der gene raals Eisenhower en Anderson tenminste eenige dagen zal worden opgehouden. Britsche oorlogscorrespondenten vesti gen wederom de aandacht op het feit, dat de tegenstander over meer vliegvelden be schikt, waardoor hij. gemakkelijker dan de geallieerden, zijn troepen van de lucht uit van de noodige versterkingen aan menschen en materieel kan voorzien. Nu het in het algemeen niet mogelijk zal zijn, dat een brandstoffenhandelaar aan al zijn afnemers precies die soort, kwaliteit en afmeting brandstof levert, welke pien altijd gestookt heeft, volgen hieronder eenige wenken, waarmède een ieder zijn voordeel kan doen. Allereerst moge er op gewezen worden, dat men voorheen in kachels en haarden vrijwel uitsluitend anthracietnootjes 3 (20 tot 30 m.m.) stookte, doch dat men ook anthracietnoten 1 (50 tot 80 m.m.) en anthracietnoten 2 (30 tot 50 nun.) kan gebruiken. 1. Men kan anthraciet gemengd stoken met eierbriketten, essnootjes en bruin koolbriketten, wanneer men er zorg voor draagt, dat de stukgrootte van de brand- stoffen ongeveer dezelfde is. Bij gemengd stoken van anthraciet met cokes dient de cokesafmeting kleiner te zijn. 2. Het mengen van cokes met anthra ciet biedt het voordeel, dat het vuur beter doorbrandt; een vuur met enkel cokes ge- stookt, dooft eerder. 3. Als men eierbriketten met anthra ciet mengt, heeft men minder last van het pek, dat bij de bereiding van eierbriket ten als bindmiddel voor het anthraciet- gruis wordt gebruikt. Pek heeft een hoog gasgehalte en vormt bij verbranding veel roet. Stookt men in een vuur enkel eier- brikétten, dan moet men telkens kleine beètjes versche brandstof bijvullen en pas nadat de vorige verbrand zijn. Ook moet men het vuur eerst door laten branden, voordat men het tempert. 4. Men kan ook cokes en eierbriketten gemengd stoken, mits de stukgrootte van de cokes kleiner is. Hierdoor brandt de cokes vlotter door en heeft men minder last van het roeten van het pek. 5. Essnootjes, ook wel keuken- of kachelnootjes of half- of driekwartvette kolen genaamd, hebben bakkend ver mogen d.w.z. als de kolen op een vuur warm worden, bakken de enkele stukjes aan elkander vast en vormen een koek op het vuur. Men kan het bezwaar van dit bakken voorkomen, door de essnootjes gemengd te stoken met anthraciet van dezelfde stukgrootte of met cokes van een kleinere afmeting. 6. Turf moet voor het gebruik in haar den of haardkachels verkleind worden tot stukken van ca. 40 m.m. In het vier kant en slechts met kleine hoeveelheden tegelijk op goed doorbrand vuur worden gebracht. Bovendien verdient het als men turf stookt, aanbeveling het vuur pas te temperen als de versch opge brachte brandstof flink doorgebrand Is. Turf verbrandt sneller dan anthraciet. Menging met anthraciet eierbriketten of bruinkoolbriketten heeft weinig zin. Het brandend houden gedurende den nacht kan het beste geschieden door u:*fluitend anthraciet, eierbriketten of bruinkop!bri ketten te stoken. In een centralen ver warmingsketel kan men cokes gemengd met persturf stoken. De persturf behoeft dan niet verkleind te worden. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 3. Tel. Een groot aantal firma’s en particu lieren heeft de vorige week een bedrag van niet minder dan 93.650,46 ‘bijeer^ gebracht voor onze minder bedeelde volks- genooten. Dit bedrag, gezameld door Winterhulp onder eigen volksgenooten, bestaat uit giften van enkele centen tot duizenden guldens. Hieruit ziet men hoe allengs het besef baan breekt, dat via de Winterhulp onze landgenooten el kaar de hand reiken. Blijft daarom niet achtermogelijk zijn de vrijwillige medewerkers met de lijst- collecte nog niet bij u geweest. Wanneer ze zich- bij u melden, offert dan met een warm hart. Het gironummer van Winter hulp is 5553. Fransche treinen beschoten In Noord-Frankrijk zijn 2 treinen door Britsche vliegtuigen beschoten. In Havas-Ofi publiceert een overzicht van dé gebeurtenissen in Algiers en Marokko tusschen 8 en 14 November. Hieruit blijkt, dat de Ffansche regeering de eerste be lichten over de Engelsch-Amerikaansche actie tegen Fransch Noord-Afrika op den ochtend van 8 November kreeg. Afvallige elementen in Rabat en Al giers probeerden in verband met Engelsch-Amèrikaansche landing meester te maken van het residentsbureau en andere openbare gebouwen. Te Rabat was generaal Noguès meester gebleven van de situatie en had generaal Béthouard gearresteerd. In Algiers konden de afval lige generaals niet meer op hun troepen rekenen. Onder pressie van hun eigen soldaten hadden zij de stad verlaten om zich aan te sluiten bij de eerste Ameri kaansche troepen, die aan land gingen. Volgene de 's middags ontvangen berich ten werd in Marokko ernstige tegenstand geboden en te Oran eveneens, terwijl de situatie in Algerië rijkelijk verward leek. 's Avonds zond admiraal Darlan een telegram aan de regeering, waarin hij de overgave van Algiers aankondigde. Op dit tijdstip wist men nog niets af van de persoonlijke houding van den admiraal. In den nacht van 8 op 9 stuurde Darlan weer een telegram aan de regeering, waarin hij bekend maakte, dat hij de ope ning van onderhandelingen met de Ameri kaansche autoriteiten overwoog. Hierop antwoordde de maarschalk Maandagavond <9 Nov.) om 7 uur, dat er onder geen voorwaarde sprake kon zijn van onderhah- teUngen. ’s Maandags kwamen er geen berichten over de militaire situatie in Ca sablanca en Oran. Ook nauwkeurige ge gevens over de gebeurtenissen in Algiers, waar de situatie steeds verwarder leek, bleven uit. Denzelfden dag telegrafeerde Darlan, dat hij maatregelen voorstelde tegen een zeker aantal generaals en hoofd officieren. die ’s ochtends waren overge lopen. Dezen officieren is inmiddels ove rigens de Fransche nationaliteit ontnomen. Dfnsdagochtends kwam er een telegram van Darlan, dat een plan behelsde voor besprekingen met de Amerikaansche auto riteiten. Maar vóór hij het weigerachtige antwoord had ontvangen, was er al weer een nieuw telegram, waarin de admiraal meedeelde, dat hij besloten had tot onder handelingen met de Amerikanen over te gaan en dat hij order gegeven had het vu ren te staken. Zoodra de maarschalk in kennis was ge steld van de voornemens van Darlan, liet hij dezen weten, dat hij zijn bevel tot ver dediging handhaafde. Toen Darlan daarop meldde, dat hij zich beschouwde als ge vangene, wees Pétain Noguès aan als uit sluitend verantwoordelijk voor het bevel ever de troepen in Noord-Afrika. Woensdags ontving men weinig nauwkeu rige berichten over de situatie in Marok ko en Algerië. Volgens berichten van ge- Kraal JVoguès mocht men aannemen, dat «dmiraal Darlan gevangene der Amerika nen was. Donderdags deelde Darlan even wel telegrafisch mede, dat hij zich weer in vrijheid bevond, dat hij de militaire macht in Noord-Afrika had overgenomen en dat hij nog steeds onderhandelingen voerde met de Amerikanen. Daar men de afgeloopen dagen velerlei tegenstrijdigheid in de houding van Dar lan had kunnen waarnemen, wilde men nog niet aan verraad gelooven. Doch toen Darlan zelf voor radio-Algiers een verkla ring uitsprak en men zijn stem kon her kennen, viel niet meer te betwijfelen, dat de admiraal zich'ter beschikking van een vreemde mogendheid had gesteld. Enkele dagen later werd hem het Fransche staats burgerschap ontnomen. In Duitsche politieke kringen volgt tnen aandachtig het verschil van meening, dat in bet geallieerde kamp nog steeds bestaat over de rol van bepaalde afvalli ge Fransche officieren in Noord-Afrika, meldt A.N.P. uit Berlijn. Men wijst in dit verband in het bijzonder op het feit, dat Darlan zich blijkbaar den titel van staats hoofd in Noord-Afrika heeft toegeëigend, en hiervoor ook door den Amerikaanschen generaal Eisenhower telegrafisch is gefe liciteerd, terwijl aan den anderen kant de Britsche minister van buitenlandsche za ken op desbetreffende vragen in het La gerhuis verklaarde, dat hem van deze dingen niets bekend was. In Berlijn heeft men erop gewezen, dat wist dit antwoord van Eden door de le den van het Lagerhuis met gelach is opge- oomen. Men verklaart, dat een dergelijke teactie van de Engelsche afgevaardigden *eer duidelijk gericht is tegen Roosevelt, die in Noord-Afrika van plan is Darlan als instrument tegen de Britsche politiek w februiken, terwijl men in Londen zich ertegen verzet ook daar aan de Ver. Sta ten in politiek opzicht den voorrang te la ten. In het kader van die meeningsver- •chillen beoordeelt men te Berlijn, ook de tes van generaal de Gaulle naar de Ver. «aten, die naar men te Berlijn verklaart ten doel heeft Roosevelt te bewegen den «stigen concurrent Darlan aan den dijk te tetten Er is dus ruzie tusschen de geallieerden, teo verklaart men in de Wilhelmstrasse, Waarmede men het feit, dat Eden binnen kort over deze gebeurtenissen in een ge heime zitting van het Lagerhuis het woord kal voeren, in verband brengt. De meening Van officieuze Duitsche kringen kan als Volgt geformuleerd worden: Alles pleit érvoor, dat het ondanks 'de booze woorden Van de Engelsche pers tegen het Ameri kaansche imperialisme en ondanks het ge-. *ach in het Lagerhuis voorloopig bij een opperheerschappij der Ver, Staten in «oord-Afrika zal blijven Darlan zendt missie naar Londen Te Algiers is officieel bekend gemaakt, Oat een bijzondere missie van admiraal Darlan op weg is naar Londen. Deze mis- i sie staat onder leiding van een generaa «n heeft tot taak minister president Chur öüll op de hoogte te stellen van de oor- tegsontwikkeling in Noord-Afrika en van «e toekomstplannen van Darlan. Voor radio-Algiers heeft admiraal Dar ten gisteravond meegedeeld, dat hij Al- Siers tot de hoofdstad van Frankrijk heeft 'érklaard. De door hem gevormde Rijks raad heeft zijn werkzaamheden aanvaard *n verzekert daardoor een normalen gang ^an zaken. Op de citadel van Marseille staat een Duitsche wachtpost. (PJC. Schödl-HH-St.) FRIJS DEZER COURANTi Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet per 8 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en Letterk. Bijbl." <3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c Politie deelt Sinterklaasgeschenken uit De politie heeft dit jaar speelgoed, kinderboeken e.d. ingezameld, ten einde een aantal kinderen uit gezinnen van minvermogenden een prettig Sinterklaas feest te bereiden. Vanmorgen hebben enkele agenten het speelgoed rondgedeeld. Alleen zeer kinderrijke gezinnen kwamen in aanmerking. De komst van de agenten met de groote pakken speelgoed bracht overal groote vreugde. Zoo zaten in een gezin de tien kinderen om de tafel Toen de agenten binnenkwamen begonnen allen Sinterklaasliedjes te zingen. Bij een an der gezin schenen de kinderen het te voelen, dat er iets ging gebeuren, want ze zaten vanochtend vroeg al met den neus tegen de ruiten geplakt om te zien of de politie-auto met speelgoed aan kwam. Hun wachten is niet tevergeefsch geweest. Al het speelgoed Is gegeven door de burgerij. De voorwerpen, die stuk waren, zijn gerepareerd in de werkplaats van de politie. Jammer is het alleen, dat de politie niet over veel meer speelgoed kon beschikken want er zijn ongetwijfeld tal van gezinnen, waar de verjaardag van Sinterklaas niet gevierd kan worden. i;- ié ’1.65, elke m.M. m. tot 22 ive oplaag, halve prijs. RecL 1.10 et. KI. Adv (in halve opl.) 0.57, Adv. ,.Br. bur. v. d. bl." 10 c meer Sinterklaas op een Zaterdagavond wat zou dat in normale tijden een feest zijn geweest! Het samentreffen van dezen traditioneelen datum met den eenigen dag in de week, welke niet door een werk dag gevolgd wordt, is iets zóó zeldzaams, dat het wel een boosaardige speling van het lot lijkt, dit dubbele feest juist nu te doen vallen, nu de omstandigheden zich allerminst leenen tot het geven van ge schenken, het bereiden van verrassingen, tot onschuldige plagerijen of uitbundige smulpartijen. Juist nu staat Sinterklaas in alle opzichten op rantsoen en onze kleu ters, die in den „goeden ouden tijd” geen kennis met hem hebben gemaakt, kunnen zich geen voorstelling vormen van hetgeen dit Oud-Hollandsche feest eenmaal voor de jeugd heeft beteekend. Niet de kleinsten onder de kinderen, voor wie toch eigenlijk de pret allereerst was bestemd, zullen hem vanavond het meest missen, den Goedhei ligen Man, die voor ieder hunner altijd weer iets moois en iets aardigs wist te be denken. Missen zullen hem vanavond de ouderen, die van kindsbeen af de heuglijk- ste herinneringen bewaren aan het „heer lijk avondje” dat ditmaal niet gekomen is, evenmin als de maan vanavond door de boomen schijnt. Het is donkere maan en een donkere Sinterklaasavond. Door de verduisterde straten zullen de feestelijke wagens niet rijden en de Pieterbazen zul len zich niet wagen over de daken om in onverwarmde schoorsteenen hun pakketjes neer te stprten. De schimmel staat op stal en mijter en kromstaf blijven met den mooien rooden mantel in de doos met de kamferballetjes. Er zijn in dit katastrofale tijdsgewricht zooveel ergere moeilijkheden te doorstaan en zooveel ernstiger ellenden te betreuren, dat het overdreven zou zijn, om het weg blijven van Sinterklaas te rouwen. Maar missen doen wij hem toch en wij hebben één troost, waarmee wij het vanavond zul len moeten stellen: Lichamelijk moge de Goedheilige ditmaal achterwege blijven en stoffelijke geschenken moge hij ons dit maal niet geven zijn geest is ook thans ons getrouw en dit is op zichzelf reeds het kostelijkste geschenk. Men doet Sinterklaas tekort, wanneer men hem uitsluitend als de verpersoon lijkte weldadigheid beschouwt of slechts als den kindervriend vereert Wij zouden hem in een hoogere functie willen herden ken, nu hij vanavond afwezig is. Wij zou den hem willen- vergelijken met den god van den huiselijken haard, zooals die door de Romeinen en bij andere oude volken aanbeden werd. Op Sinterklaasavond culmineert het gezinsleven, dit feest is bij uitnemendheid het feest van het familie verband. Sinterklaasavond is in het groot, wat de Zaterdagavond in het klein is, wanneer allen van hun werk thuis zijn en genoeglijk uitrusten van de beslommerin gen der week. De kinderen mogen iets la ter naar bed. want het zal morgen nog maals een rustdag zijn. Moeder heeft voor dezen feestelijken avond iets extra's be waard en jong en oud vereenigt zich in een gezelschapsspelletje. Dit is in het klein, wat Sinterklaas in het groot is- Deze heilige belichaamt den genoeglijken, weldadigen, innigen geest van het ge zinsleven. En van dezen geest kan ook een avond getuigen, waarop de Heilige door omstandigheden verhinderd Is, persoonlijk aanwezig te zijn. Juist nu de omstandigheden ons nader opeendringen in het ééne verwarmde ver trek, zal de onderlinge genegenheid zich sterker doen gelden en wij zullen allen be hoefte gevoelen, elkander ons hart te schenken, al zal het ditmaal dan geen hart kunnen wezen van marsepein! Brijsche vliegtuigen beschoten. In een van deze treinen zijn 2 kinderen en 2 man nen gewond, van welke laatsten er een in het ziekenhuis is overleden. In dén .ande ren trein werden de machinist en de sto ker, benevens een reiziger getroffen. Zij moesten in een ziekenhuis worden opge nomen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1