Britsche luchtaanval Eindhoven op No. 1835C. Maandag 7 December. 1942. NOTITIES VERDUISTEREN Bergstelling bij Toe apse veroverd en Meer dan honderd dooden, vele gewonden verscheidene vermisten UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte Een jaar na Pearl Harbour veel buit Vijandelijke patrouilles in Cyrenaica teruggedreven Inkomens en vermogens in Nederland Sovjet-aanvatlen werden overal afgeslagen Sociaal werk in Den Haag Vijandelyke concentraties in Tonis hevig gebombardeerd 'Mini- 18 Al Schipbreukelingen van de „Polydorus” in Las Palmas Snaarzaamheid is een denffd. zorKt voor de gezinnen. waarvan de vader opaarauumrieiu u een aeugu. {n i8 gaan werken Zooals Weest ook spaarzaam met gas en electriciteit. Aanzienlijke strijdmacht van dé As in Tunis Admiraal Laborde vrijgelaten Hoofdkwartier van den füh rer. 6 December. (D.N.B.) Het Opper bevel der Weermacht deelt mede: Het Vaticaan en de Engelsche luchtaanvallen o. 4.28 aar nam. tot 8.37 aar o.m. 1100 Gevangenen en in Tunis 35 Britsche vliegtuigen neer- geschoten Churchill aan het woord JAPAN HERDENKT HET UIT BREKEN VAN DEN OORLOG BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 COURANT «B De Moorsche Garde van den Caudillo in het Nationale Paleis in Madrid (Atlantic-Holland) agens ietigd. met Hierbij is Bloemendaal en 'iGraveland aan de spits binnengekomen, dan wordt het gezin, als *9 weersomstandigheden een krachtig ver ben en meer dan l - - 1 Eénpansmaaltijd in den Dierentuin Onlangs is medegedeeld, hoe den Haag In Tunis werd de zuivering van het ge- hchtsterrein bij Teboerba voortgezet. Het Untal gevangenen is gestegen tot 1100 "4n, het aantal vernielde pantserwagens, ^draagt ruim 70, dat der buitgemaakte ^nonnen meer dan 40. ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHTEN waaronder neer zon- Veroverd. Met gebruikmaking van versche strijdkrachten ondernam de vijand ter. t Noorden van de Terek tusschen Wolga ér Oor en in de groote oocht van den Dor tonder succes aanvallen op de Duitsch- J Roemeensche stellingen. Ook in den Cen- t HAAGSCHE 0 t I 1 t t f I t f r t t t X In de haven van Las Palmas is het stoomschip „Eolo” binnengeloopen, dat op reis van Bahia naar de Canarlsche eilan den op open zee SI schipbreukelingen van het Nederlandsche schip „Polydorus” had opgepikt. De „Polydorus” was zooals ge* meld, door een Duitsche duikboot tot zin ken gebracht r- sanhen No 1130'8 Volharding Frankrijk geeft een nieuw 1000-francs biljet uit. De voor- en achterzijde. Atlantic-Holland) Volgens berichten uit Londen heeft het hoofdkwartier van het 1ste Britsche leger toegegeven, dat de As in Tunis beschikt over een aanzienlijke strijdmacht en dat daar de vorige week belangrijke Duitsch- Italiaansche versterkingen zijn aangeko men. Voorts moet het Britsche hoofdkwar tier toegeven, dat de As in staat is geweest aanzienlijke strijdkrachten artillerie op te stellen, waarmede de Engelschen aan 3 sectoren van het Tunesische front hevig bestookt worden. Tenslotte erkennen de Engelschen, dat zij zich op verschillende plaatsen hebben moeten terugtrekken en dat de luchtaanval op Bone door toestel len van de As groote schade heeft aange richt. schappelijk Hulpbetoon en volgens de ge wone normen in onderstand genomen Ziehier dus een verbetering andere ge meenten ten voorbeeld Juist nu de ach tergebleven vrouw niet alleen moreelen maar ook materieelen steun geniet, is het voor hen. die in Duitschland arbei den. van groot belang, zooveel mogelijk geld naar »huis te zenden Doen zij dat bijtijds, dan bedreigt het gezin geen enkel materieel gevaar De nieuwe regeling moet dan ook voor de uit het vrije bedrijf afkomstige werkers een büzonderen steun en geruststelling zijn. De Fransche admiraliteit deelde giste ren mede: Nadat de Fransche vloot zich zelf in Toulon tot zinken heeft gebracht, is de bevelhebber der Fransche marine- strijdkrachten, admiraal Laborde, en zijn met hem talrijke hooge officieren door de Duitsche bezettingsautoriteiten gearres teerd Later zijn de hoogere officieren der vloot wederom vrijgelaten. HOOTDKW ARTIER VAN DEN FÜHRER. 1 December (DN.B> Het Opperbevel van j Weermacht maakt bekend: Ten Noorden van Toeapse nebben Duit- Morgen vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats van 9.3017 uur in gebouw Groot Hertoglnneiaan en Alidastraat S (Loosd.) voor de letters B’ t.m Br. ROME, 6 December. (Stefani.) Aan het front in Cyrenaica werden vijandelijke patrouilles teruggedreven. Bij het hevige gevecht in Tunis, waar.- van melding werd gemaakt in het weer- machtbericht van Zaterdag, en dat ein digde met de verovering van een belang rijke plaats, werden 400 gevangenen ge maakt en 25 pantserwagens, 7 gepantserde auto’s. 41 stukken geschut, ongeveer 300 auto’s en een groote hoeveelheid munitie vernield of buitgemaakt. Aan weerszijden aanzienlijke bedrijvig heid in de lucht. In den loop van ver scheidene hichtgevechten schoten Duitsche jagers 14 vliegtuigen neer. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der laatste twéé dagen. De luchtmacht opereerde tegen vijan- ceüjke colonnes en loswerkzaamheden in de haven van Bone Jachtvliegers schoten tfsteren overdag boven dit gevechtsgebied *5 vijandelijke vliegtuigen, vlermotor i ge bom men werpers der zelf verliezen te lijden. Jacht en gevechtsvliegtuigen hebben «verdag aanvallen gedaan op spoorweg- en Gbrieksdoelen aan de Zuidoostkust van Engeland. vallen verdreven. In andere sectoren wer den vijandelijke concentraties reeds door artillerievuur uiteengedreven. 37 pantser wagens en pantservoertuigen werden ver nietigd. Ia Cyrenaica was een levendiger activi teit van de artillerie en van verkenners te bespeuren. Britsche concentraties en een opslagplaats werden met bommen be stookt. In Tunis waren concentraties pant serwagens en voertuigen vBn den vijand bet doel van hevige luchtaanvallen For maties gevechtsvliegtuigen bombardeer den des nachts de havens Bone en Philip- WITSCHE WEERMACHTBERICHTEN In den Oostelijken Kaukasus en in het Tetekgebied werden Sovjetaanvallen in Feest voor kinderen van frontsoldaten De Haagsche W.A organiseerde in de groote zaal van den Dierentuin een St. Ni- colaasfeest voor kinderen van frontsolda ten. Alle kinderen verzamelden zich op het Binnenhof, waar vandaan met de mu ziek van de W.A. voorop en vergezeld van St. Nicolaas. die met zijn .knechts in een rijtuig was gezeten, de vele honderden opgetogen kinderen naar den Dierentuin marcheerden. De goede Sint werd daar met luid gejuich ontvangen door de van ongeduld trappelende jeugd. Er was voor een kort, doch zeer ge slaagd programma gezorgd, dat bestond uit het optreden van een goochelaar, een jongleur en een orkestje, gevormd door leden van den Jeugdstorm, dat talrijke toepasselijke liedjes speelde, die braaf werden meegezongen. Het hoogtepunt van den middag vormde echter het ten too- neele verschijnen van den goeden bisschop in eigen persoon Met gulle hand werden speelgoed, appelen en snoepgoed uitge deeld. De gezichtjes, die straalden van vreugde over de goede gaven, toonden genoeg hoe er genoten is. De W.A kan er van ver zekerd zijn, den kinderen van de mannen, die aan het Oostfront hun leven in de waagschaal stellen voor hun ideaal een zeer genoeglijken middag te hebben be reid. Aanwezig waren o.a. de burgemeester van den Haag. prof. mr. dr. H. Westra, de Gemachtigde van den Leider in Zuid- Holland, baron van Haersolte en Banlei der Henke. Volgens een bericht van het Zwitser- sche Telegraaf Agentschap uit Rome is het niet waar, dat er met het oog op een mogelijk bombardement van Rome reeds verschillende kostbare kunstwerken uit het Vaticaan en uit de Sint Pieterskerk in veiligheid worden gebracht. In kringen van het Vaticaan heeft de aankondiging van de Engelsche radio over de voortzetting van de luchtaanvallen op Italiaansche steden en eventueel ook op Rome, diepen indruk gemaakt. De onder staatssecretaris van den PaUs, mgr. Tar- dini. heeft hierover een bespreking gehad met den Britschen gezant bij den H. Stoel. Omtrent besluiten van den Paus in dit opzicht is van officieele zijde tot dusver wel nog niets bekend gemaakt, maar men verklaart, dat de Paus, smartelijk getrof fen door de gevolgen van de bombarde menten, het voornemen geuit heeft. Rome ook in geval van luchtaanvallen niet te verlaten. Paus Pius heeft zelfs te kennen gegeven, dat hij, ingeval er ook luchtaan vallen op Rome zouden worden onder nomen, zijn zetel midden in de stad, in het gebied van Lateranen, zou opslaan. Hieraan wordt toegevoegd, dat de basi liek van Sint Jan van Lateranen de zetel der bisschoppen van Rome is en aangezien de Paus, behalve hoofd der Katholieke kérk, ook bisschop van Rome is, zou een verplaatsing van zijn zetel naar het ge bied van Lateranen niet van invloed zijn op zijn prerogatief als souverein van de Stad van het Vaticaan, temeer niet, daar de basiliek en het daarbij behoorende ge bied erkend zijn als deelen van den Ker kdijken staat. Een indirecte bevestiging van bet Pau selijke voornemen om eventueel te ver huizen naar den zetel der bisschoppen van Rome, zoo besluit het Zwitsersche persbureau kan worden opgemaakt uit een bericht van de „Osservatore Romano”, waarin gemeld wordt, dat de Paus tij dens de Mis, die hij op den feestdag van Maria’s Onbevlekte Ontvangenis op 8 De cember a.s. in de Sint Pieter zal opdra gen, o.a. de formule zal gebruiken, dat hij zich ..midden tusschen de Romeinsehe geloovigen” zal mogen bevinden. Italiaansche honing te Napels De Koning van Italië Victor Emanuel, is Zaterdag in Napels aangekomen, waar hij zich onmiddellijk naar de door den hevi- gen luchtaanval getroffen deelen der stad begaf. Vervolgens bracht hij een bezoek aan de door den luchtaanval gewonde per sonen in het hospitaal, met elk waarvan hij zich onderhield. Overal toonde men zich zeer dankbaar voor de aanwezigheid van Z.M Volgens .Stockholms Tidningen” heeft de omroeper van den zender Cairo ver klaard dat de Amerikaansche aanval op Napels de „eerste luchtaanval op Italië was die is ondernomen zonder schending van de Zwitsersche neutraliteit”. Bij de Britsche poging om met een vrij groote formatie vliegtuigen de Phllips- fabrieken te Eindhoven aan te vallen, werd door het lukraak neerwerpen van bom men van elk kaliber In de woonwijken van de stad Eindhoven zware schade aan gebouwen glas, en materieele schade aangericht. Ook openbare gebouwen en ver- keersinstallaties liepen schade op. Zoo werd vooral het ziekenhuis te Eindhoven bij zonder zwaar getroffen, terwijl de Cathrynekerk werd vernield. Nadat de bommen waren neergeworpen werd de bevolking bovendien nog met de boordwapens aan. gevallen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten heeft de Nederlandsche burgerbevol king een verlies te betreuren van meer dan 100 dooden, onder wie vele vrouwen en kinderen. Een groot aantal personen werd zwaar of licht gewond. Verscheidene por tonen worden vermist. Schade aan militaire installaties werd niet aangericht. Zestien Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Onder de aandacht wordt gebracht, dat de aanval werd gedaan op den 'feestdag ran St. Nicolaas, waarop, zooals bekend, in Nederland een bijzonder levendig famille- beioek in de stad en van het land naar do stad plaats heeft. Het groote aantal dichtoffers Is derhalve veroorzaakt door het feit, dat de bevolking Juist tijdens hot »i»ren van bet 8t. Nioolaasfeest werd getroffen. Maan: 7 Deo op 7.15 v m., on der 4.35 n.m.; 8 Dec op 31 v.m ondet 5 23 n m. N M Nachtmens’ DOKTERS 10 u. n.m, en 7 u. v.m Ziekenfondsloden de 1 no. 116364; zg. Staasoatiënten nö 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115965. Amerikaansche persstemmen De meeste Amerikaansche bladen geven uiting aan hun leedwezen ‘over de vertra ging in de bekendmaking der verliezen van Pearl Harbour. De „New York Herald Tribune” schrijft, dat de mededeeling een ontstellende onthulling bevat, n.l. dat de Japanners alle 8 slagschepen, die in de haven lagen, buiten gevecht hebben kun nen stéllen' Het grootste deel van hetgeen ze zich ten doel gesteld hadden, hebben de Japanners bereikt. De .Washington Post” en de Philadelphia Record” spre ken de meening uit, dat de Vereenigde Staten God mogen danken, dat het doel van den Japanschen aanval de immobili- seering van de Pacificvloot was en niet de voorbereiding tot qen onmiddellijken inval op Hawaii, want tegenover een invasiepoging zouden de Amerikanen toen machteloos gestaag hebben. De .Balti more Sun” schrijft dat de mededeeling de meeste Amerikanen evenzeer schokt als de gebeurtenis van een jaar geleden zelve dat deed. „Het kan er ook anders uitzien” Hedenavond om 19 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over „Het kan er ook anders uitzien Gisteren werd vopr den derden keer in dit seizoen in den Qierentuin een een- pansmaaltijd gehouden door den Neder- landschen Volksdien&t en de National Sozialistische Volkswohlfahrt Evenals beide vorige keeren waren alle beschik bar^ plaatsen, in totaal ongeveer 1200. uitrerkocht. Nederlanders «i Duitschers zaten, broederlijk vereend, aan de lange, witte tafels stamppot van zuurkool te eten, terwijl een Duitsch militair orkest vroolijke liederen en opgewekte mar- schen speelde. De bedoeling van deze eenpansmaaltij- den broederschap aan te kweeken bij de menschen. van welken rang of stand zij mogen zijn, kwam goed tot zijn recht. Na afloop van de maaltijden bestond er gelegenheid de tentoonstelling, twee jaar sociaal werk van N.V.D en N.S.V in een der zijzalen in ©ogenschouw te ne men. Velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. •Het overgebleven eten werd verdeeld onder minvermogenden, die met pan netjes en potjes voor dén ingang stonden te wachten Hevige tankgevechten ,S.P.T. meldt uit LondenTerwijl de troepen van het 1ste Britsche leger onder den druk var het Duitsche artillerievuur en door de stormaanvallen der infanterie zich gisteren uit de stellingen om Te- bourba moesten terugtrekken, wordt uit het hoofdkwartier van generaal Anderson gemeld, dat het gisteren in het gebied van Diedaida tot zware gevechten is ge komen tusschen Duitsche en Britsche tank-eenheden. Generaal Nehring is met 2 colonnes tot den aanval overgegaan om de verkeerswegen naar Djedaida in bezit te krijgen Deze wegen zijn van groote strategische beteekenis toen uiteengezet is. geeft het Gewestelijk Arbeidsbureau gedurende drie weken een zoogenaamden overbruggingssteun het geen gebeurt omdat de vader niet altijd in staat is onmiddellijk een bedrag naar huis te zenden, dat voldoende is voor on derhoud van het gezin Tot voor kort was de regeling aldusKwam er na de drie weken van overbruggingssteun nog geen loon binnen, dan kon men voor schotten opnemen bij het gemeentelijk sociaal bureau voor in het buitenland ge plaatsten. De bedragen, welke door dit bureau werden uitgekeerd, waren gelijk aan de normale steunbedragen, namelijk 13.60 voor de vrouw en 1.40 per kind. De menschen kwamen er daarmede be trekkelijk slecht af. Want behalve dat het gezin hierdoor moest leven »van de gey wone steunbedragen miste het nog de emolumenten, waarvan gesteunden profi- teeren, zooals gratis melk voor de kin deren, goedkoopere boter e.d (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 ƒ0.19. Elke m.M tn. 31 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. Bewijsn. 5 et., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. ƒ0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer Washington publiceert verliescijfers Volgens Reuter heeft het Amerikaan sche departement van Marine voor het eerst medegedeeld, dat bij den Japanschen aanval op Pearl Harbour, op 7 December 1941. 5 slagschepen, 3 torpedojagers, een groot drijvend dok en 2 hulpschepen der Amerikaansche Pacificvloot tot zinken ge bracht of onbruikbaar gemaakt zijn. Voorts werden 3 slagschepen, 3 kruisers en 2 hulpschepen beschadigd. .Van het corps mariniers wérden 2117 officieren en manschappen gedood. 960 vermist en 876 gewpnd; van het leger sneuvelden 226 man. De marine verloor 80 vliegtuigen, het leger 79. Het departement noemt in zijn mededeeling den Japanschen aanval zeer succesvol. Slechts 105 Japansche vlieg tuigen namen aan de gevechten deel; 48 daarvan werden neergeschoten. Bovendien verloren de Japanners 3 dwergduikbooten. De geleden schade is uiterst ernstig ge weest. doch de herstelwerkzaamheden zijn bijna voltooid afgeslagen. Ver werden vernield en gevangenen gemaakt. aanvallende jacht vliegers brachten de vijandelijke infante rie zware verliezen toe en schoten 12 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij heen- en weergolvende gevechten tusschen Wolga en Don werd een Sovjet- bataljon vernietigd; 26 pantserwagens wer den kapotgeschoten, talrijke stukken ge- Khut en ir.fanteriewapenen buitgemaakt Transportformaties der luchtmacht brach ten in weerwil van de moeilijkste weers omstandigheden den strijdenden troepen aanvoer. Bij de succesvolle afweergevech- ten tusschen Wolga en Don heeft zich het Me bataljon van een Weensch regiment irenadiers door voorbeeldig optreden bij zonder onderscheiden. In de groote bocht van den Don zijn de laatste dagen herhaalde door pantserwa gens gesteunde. Sovjetaanvallen op een belangrijken sector der rivier afgeslagen. In het gebied tusschen Kalinin en het Dmenmeer mislukten talrijke vaak krach tig door pantserwagens gesteunde, vijan delijke aanvallen, ten deele in verbitterde gevechten van geringen afstand. De vijand verloor 51 pantserwagens en leed opnieuw zware, bloedige verliezen. Bij stormtroep- operaties in den Noordelijken sector heeft zich een afdeeling der Waffen-SS bijzon der onderscheiden. Ook dit jaar treden vrouwen van de N. S. Frauenschaft als Ijverige helpsters van het Sonderreferat Truppenbetreuung op bij het inpakken van de Kerstpak ketten van den Rijkscommissarit voor de gewonden in <te lazaretten. Mevrouw Seyes-Inquart bezig rót het Jnpakkoa. |Poiwoon-Me»eaA PRIJ8 DER ADVERT.; 1-11 m.M m.M. <10 reg ƒ0.51 p. m.M. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.41 Er is nu in dit oozicht een groote ver betering ingetreden. Sedert kort krijgt de hierboven geschetste categorie van huis vrouwen 70 pCt. van het gemiddelde loon,' dat zij de laatste drie maanden vóór het vertrek van haar echtgenoot genoten hebben. Dit percentage ontvangen zij ge durende vier vijf maanden. bepaald dat het als voorschot uit te kee ren bedrag nimmer minder bedraagt dan het gezin, de man inbegrepen, genoten zou hebben, als het in steun liep Zijn er 4 5 maanden na het vertrek van den man nóg geen loonoverschotten 'LüiiieuKVKuriit?n, uan wutui nel kcz.ui. aio ROME, 7 December (Stefani): Grootere ‘zijnde armlastig, overgegeven aan Maat- derheden bekend geworden door verkla ringen van Koeroesoe, vroeger ambassa deur te Washington en van den legatie- raad Igoetschi. Destijds werd in Amerika de zending van Koeroesoe naar Washing ton als een bewijs aangenomen, dat Japan tot toegeven bereid was. Uit hun ver klaringen valt aan te stippen, dat hoewel de oorlogshandelingen op 7 December waren begonnen, de oorlogstoestand prac- tisch reeds vroeger was ingetreden. De Amerikaansche regeering streefde er reeds lang naar een economische struc tuur in den Pacific tot stand te brengen, waardoor alle andere landen onder Ame rikaansche contróle zouden geraken. Reeds lang vóór 7 Dec 1941 waren de Ver. ‘Staten tot den oorlog besloten en de provocaties aan Japan stapelden zich op met het doel het Japansche volk alle levensrechten te ontnemen. Zijnerzijds poogde Japan de geschillen op vreed zame wijze uit den weg te ruimen. Igoetschi bevestigt een destijds als ge rucht bekend geworden feit dat de Ja pansche regeering een ontmoeting van den toenmaligen premier prins Konoje met Roosevelt voorgesteld heeft waarin Washington ook brincipieel instemde. Vooraf wenschte Amerika echter ophel dering over de belangrijkste geschilpun ten Spoedig daarna kwam te Tokio een kabinetswisseling van principieelen aard tot stand. Konoje trad af en werd opge volgd door Tojo. Op 20 November 1941 werd op het Witte Huis een voorstel in gediend, dat als laatste Japansche aan bod tot handhaving van den vrede te beschouwen was. Dit voorstel, waarvan de détails tot dusver onbekend waren, kwam hierop neer :_le. Noch Japansche noch Amerikaansche strijdkrachten zouden naar Zuid Oost-Azië en het Zuidelijke Pacificgebied gezonden worden, behalve naar Fransch IndoChina2e. Japan en Amerika zouden een overeenkomst tref fen inzake de Ned.-Indische grondstof fen 3e beide staten hervatten de nor male handelsbetrekkinges en Amerika zou de noodige olievoorraden aan Japan leveren4e. Amerika verplicht zich het streven van Japan tot herstel van den vrede met China te steunenen 5e. ver klaarde Japan zich bereid zijn troepen uit Zuid Indo-China terug te trekken. Roosevelt en Huil belegden terstond een bespreking met vertegenwoordigers van Engeland Australië. Nederland "ën Tsjoengking-China. waarbij China na drukkelijk zijn onverfoenlijke houding tegenover Japan handhaafde. Zes dagen later kreeg de Japansche ambassade ant woord. hetwelk de 8 maanden lange moeilijke onderhandelingen tot een mis lukking bracht Amerika eischte le. Volledige ontrui ming van China en Fransch Indo-China door de Japanners 2e Japan moest zich verplichten geen andere Chineesche re geering dan die te Tsjoengking militai ren politieken en economischen steun te verleenen; 3e Japan moest het drie- mogendhedenpact met Duitschland etj* Italië opzeggen Deze eischen waren voor Japan onaan vaardbaar Amerika sneed den weg van den vrede af en plukte daarvan de wrange vruchten In het afgeloopen jaar veroverde Japan een halve wereld Aan de Amerikaansche en Engelsche vloten werden de zwaarste slagen toegebracht. De slag op de Java-zee besliste over het lot van onze Indische bezittingen Ma- lakka Birma, de Philippijnen werden bezet. De Oost-Aziatische oorlog breidde zich uit tot een der geweldigste worste lingen aller tijden Bij monde van zijn voornaamste woordvoerders heeft Japan zijn vastberadenheid te kennen gegeven den oorlog die een strijd op leven en dood is geworden tot het. glorierijk einde te voeren bedrijvigheid van artillerie en verken- ningsafdeelingen in Westelijk Cyrenaica. In den sector Tunis bedragen, bij het einde van de zuiverings-operaties in het wegen- en spoorwegknooppunt Teboerba, waar tusschen 1 en 4 December zware ge vechten zijn geleverd, de vijandelijke ver liezen in totaal: 1100 gevangenen, 62 pant serwagens 41 kanonnen, 40 mortieren en 374 auto’s. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben herhaaldelijk de havens vanJ3one en Philippeville en eenige spoorwegcentra in Tunis gebombardeerd, waarbij aanzien, lijke schade werd toegebracht aan instal laties, opslagplaatsen en rollend mate riaal. Bij luchtgevechten hebben jagers van de As boven Noord-Afrika 7 vijan delijke oestellen neer geschoten. Drie on zer vliegtuigen zijn niet van de operaties teruggekeerd. Minister-president Churchill heeft het woord gevoerd te Bradford en o.a. ver klaard: Engeland moet al zijn krachten inspannen daar de oorlog het spannend ste stadium nadert. Omtrent de positie in Noord-Afrika merkte spr. op, dat de En- gelschen en Amerikanen nog zeer felle gevéchten kunnen verwachten. De ge allieerden moeten zoowel in Cyrenaica als in Fransch Noord-Afrika rekenen op „zeer hevige gevechten". Omtrent den strijd in Europa zkdc hij, dat de Russen „hun eigen land verdedigen, terwijl de Engelschen eveneens hun eigen land ver dedigen” Zoowel de Russen als de En gelschen, zoo meende spr., verdedigén „de zaak der vrijheid en gerechtigheid” Evenwel moet men daarbij goed voor oogen houden dat het hier een zaak be treft die langzaam en moeizaam voor uit komt' Onze vijande' zoo vervolgde de premier zijn zeer machtig Zij be schikken over rrplUoenen soldaten Zij hebben rijke landen veroverd Zij hebben hun eigen program Churchill moest eon- siateeren, dait het tot dusver niet gelukt is, ,4e harde teem wn hok 4Mud«Meczet te krakm-. iwechten op korten afstand en ten deefe in tegenaanvallen Kheiden e tanks meer dan 1600 In scheer vlucht PRIJS DEZER COURANTi Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met Kikeriki’-. „De Nieuwste Mode” „Kol BljW.” en Letterk Bijbl.” 13.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.30. z. Modebl. 3.95.Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek «boon.pr. Afz. nr. I e., fr. p. p 10 c. Het is wel algemeen bekend, dat er be langrijke verschillen bestaan tusschen de gemiddelde inkomens in de verschillende gemeenten des lands Duidelijk is dit te zien in de zooeven uitgekomen statistiek der inkomens en vermogens in Nederland voor 1940/41 die bewerkt is door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zoo hebben de aangeslagenen in Bloemendaal een gemiddéld inkomen van 6462. ter wijl de aangeslagenen in Itteren (Lim burg) het gemiddeld met 1251 moeten stellen Ook per inwoner genomen is Bloemendaal er het beste aan toe met 1919. waartegenover in 't Brabantsche plaatsje Veen een gemiddeld inkomen per Inwoner van slechts 65 staat. De hoogste vermogens worden in ’s-Graveland aangetroffen, nj. gemiddeld 263.000 per aangeslagene, waartegenover enkele gemeenten staan met een gemiddeld cijfer van 19.000 Per inwoner gerekend is Bloemendaal de rijkste gemeente met een gemiddeld vermogen van 18.000 Het boekje vermeldt niet alleen het aantal aangeslagenen in de inkomsten en vermogensbelasting, het bedrag der inkomens en vermogens en de gemiddel den per aangeslagene en per inwoner van de meer dan 1000 gemeenten tn Neder land. maar geeft ook een verdeeling naar economisch-geograflsche gebieden naar een zevental groepen van gemeenten vol gens het aantal inwoners en naar de pro vinciën. Tot de rijkste dezer gebieden be boeren ’s-Gravenhage en omstreken, de Hollandsche duinstreken, het Gooi en Oos telijk Utrecht. De provincie met het grootste inkomen per inwoner is Noord- Holland Groningen spant de kroon wat de vermogens betreft Gegevens betref fende de inkomens- en vennogensverdee- ling zijn behalve voor de provinciën en de zeven grootste cremeenten nok voor de bevolkingsgroepen er vnor bovengenoem de economisch-geocrafische gebieden in de statistiek opgenomen In een viertal grafieken wordt nog eens de aandacht gevestigd op enkele verschillen tusschen de inkomens en vermogens in de ver schillende provinciën, de groepen van ge meenten en de econornlsch-geografisctai gebieden. peville. Duitsche jagers schoten in het ge bied van de Middellandsche Zee. zonder zelf verliezen te lijden. 6 vijandelijke vliegtuigen omlaag. De Britsche luchtmacht viel overdag onder bescherming van het wolkendek de bezette Westelijke gebieden en in den af geloopen nacht West- en Zuidwest-Duitsch- land aan De bevolking leed verliezen. Bij deze aanvallen boven het Kanaal en in het Duitsche kustgebied schoten jacntvlie- gers, luchtdoelartillerie van de luchtmacht en marine overdag 30 Britsche jacht- en bombardementsvliegtuigen des nachts 5 bommenwerpers omlaag. Drie eigen machines gingen verloren. Jachtvliegtuigen vielen overdag met goede uitwerking doelen aan in het Zuid oosten van Engeland. •che jagers onder de moeilijkste terrein- weersomstandigheden een krachtig ver J sterkte bergstelling stormenderhand geno- j hien en meer dan 65 gevechtsstellingen f Veroverd. Met gebruikmaking van versche strijdkrachten ondernam de vijand ter. ■F Don en in de groote oocht van den Dot tonder succes aanvallen op de Duitsch- -W.ll—V b v. 41 I 1 4 v 1 'talen en Noordelijken sector viel de vij- f *nd evenals tevoren tevergeefs aan. Op verscheidene plaatsen werd de plaatselljk Heden is het een jaar geleden, dat de oorlog in Oost-Azië uitbrak. Japan her denkt dezen historischen dag met groote betoogingen in alle belangrijke steden, ten einde zijn onbuigzamen wil tot over winning te demonstreeren Omtrent de laatste onderhandelingen met de Ver. Staten en het uitbreken van den oorlog zijn in Japan dezer dagen nadere bijzon- tJijnani, OVwrww» i'utauiBti» ujujiV) mjaw») ixanivvi uvunn, «■uounpiiuaaij waujui. wi, uowui| Yoorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 134, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th, J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 13500 Bijkant. Scbev. Kelzeretr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rljtw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tol. 119461 yuurua» Dut)Hi»a w» nuysi nvciuii«u« iwew« ixbihuvi m. v, uu wuiiiiiqi uvuuauiuüiiii, lui, 330263; Boekh. <1. B. v. Saters jr Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvóe, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1