FILM EN BIOSCOOP INKOOP fOl x A STADSNIEUWS SPORT RECHTZAKEN BINNENLAND KUNST EN LETTEREN De distributiebonnen FEUILLETON A.D.O. WEER BOVENAAN DE KOMEDIANTEN KOMEN HAAGSCHE COURANT Maandag 7 December 1942 BUITENLAND Dr. Göbbels over de naaste toekomst FRUIT EN GROENTE HAD SPECIALE AANDACHT VAN- ECONOMISCHE POLITIE 1 Gevoelige nederlagen van H.B.S. en V.U.C. Hoofdprijzen Staatsloterij OFFER VOOR HET KERSTFEEST DER KINDEREN Uitknippen en bewaren le bl. pag. 2 SBs—sassssaMBsa de. Hcewel Walhain spil ging spelen en dus n et Herklots ruilde, stond de thuis club bij de rust met 10 achter. Daarna is het een débacle geworden. Eenerzijds door gepruts der HBS-ploeg, waarin Ver hagen nog het minst slecht was, anderzijds door levendig en technisch spel der Rot- terdamsche zebra’s, die er zin in hadden. De derde omstandigheid was, dat de scheidsrechter niet het minste benul had van den buitenspelregel. Tot groote erger nis van het publiek. dat zich niet on betuigd liet en in het verloop van den wedstrijd bepaald onhebbelijk werd maakte Xerxes haar tweede doelpunt ook al in buitenspelpositie Nadien nam La gendaal niet minder dan drie goede doel punten voor zijn rekening, werden er ver volgens nog twee bij gevoegd (waarvan één ook al met ’n luchtje), terwijl HBS er niets meer van terecht bracht, totaal werd overspeeld door een gave ploeg, die, zooals zij gisteren speelde, eerder één der eerste plaatsen verdiende te bezetten en in geen geval bevreesd behoeft te zijn voor mogelijke degradatie Van het HBS. dat tot tweemaal toe den landskampioen sloeg l ^4^4.^4- L- /lis men veel buiten is, beschermen - - M '\r I r-w viel gisteren niets te bespeuren De stand de De VUC-voor- leidde t.m. De stand neersloeg, zonder dat daarop de straf volg- p XII 1 t-olygoon-Meyer) Lagendaal maakt het zesde doelpunt nummers duizend- 90 Nadruk verboden vijfduizend betaalt aarzelde (Wordt vervolgd.! paartje gelukkig te maken? f herscheppingen, uitdrukking, beroemde een 12 13 12 12 11 12 12 12 12 12 13 13 13 13 13 13 13 13 13 13 7 7 7 6 4 4 4 3 3 4 9 9 8 8 7 7 3 3 3 1 4 3 3 4 4 2 3 2 2 3 4 4 4 5 5 6 7 9 1 3 3 4 6 7 8 8 9 10 3 3 3 4 4 5 8 8 9 11 Toiletzeep Toiletzeep Bonnen 62A 62B volgende vriende- VOETBAL 2 1 1 1 2 1 0 2 2 0 0 1 1 0 0 0 1 1 0 o Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Suikerwerk Tabaksk. Taptemelk Textielk, 3e Roman van WILHELM LICHTENBERG 4-73 M 437 58, 59 3, 4-76 62 VAN cursus A- 17 15 15 12 12 10 9 8 8 ge- eli 10 9 9 8 5 5 5 3 2 3 klasse 31—24 1.38 24— 19 1 30 25— 16 1.25 33-26 1.15 21— 19 1 15—20 0.92 22— 21 0.90 22—34 0.75 22—28 0.60 27—35 0.61 is aan den kop 18 44—21 1.50 19 42—16 1.45 17 52—22 1.41 16 45—21 1.33 14 30—33 1.27 14 32—26 1.16 7 22—34 0.58 7 39—66 0 58 6 22—41 0.50 2 12—60 0.16 59 62 62A 62 B 3, 4.74 56, 57 3, 4.75 439, 440 a,‘ Ik bedoel, wanneer de getrokken worden. Ach ja, dan krijgt men maal zijn geld uitbetaald. Dat wil dus zeggen: lire. ONTSPANNINGSBIJEENKOMST „VREUGDE EN ARBEID”: De. volksdansen van de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid” verheugt zich in groote belangstelling en dat de resultaten lang niet gering zijn werd gisterochtend gedemonstreerd op de ontspanningsbijeen- komst in het Odeon-Theater Onder lei ding van den heer Baas werden door een achttal jon-elui een aantal folkloristische dansen uitgevoerd, w o. een oude Kermis- dans en een onvervalschte horlepiep Het succes was, verdiend, groot Vervolgens werd de voortreffelijke film „Gier Wally” vertoond, welke al evenzeer in den smaak viel, zoodat ook deze ochtend evenals de reeds zoovele voorgaanden bevrediging schonk voor „Vreugde en Arbeid” Voor den aanvang maakte de plaatselijk leider, de heer Simonis, bekend, dat op 24 December een Kerstfeest zal worden geor. ganiseerd voor kinderen, wier vaders in htet buitenland werkzaam zijn of strijden aan het Oostfront. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar aan de Dr. Kuyperstraat 10 en de andere bekende adressen. TWEE PERSONEN UIT EEN GEZIN VERDRONKEN: Toen Zaterdagavond de 46-jarige mej S. R. te 9 uur nog niet uit haar betrekking in de ouderlijke wo ning te Terneuzen was teruggekomen, werd men ongerust en is haar 57-jarige tante M. van D gaan informeeren bij de familie M.. waar zij werkzaam was. Zij is daar evenwel niet aangekomen. Gister morgen werd uit den Oostelijken kanaai- arm. bij de Axelschebrug het lijk van mej. S R. opgehaald en dat van de tante uit de Oostschutkolk op korten afstand van de woning „MET SVEN HEDIN DWARS DOOR AZIË: In Studio-Theater vond de eerste vertooning plaats van de film „Met Sven Hedin dwars door Azië” een reportage over een expeditie door Mongolië, welke eenige jaren geleden door den Zweed- schen ontdekkingsreiziger werd onderno men De film neemt den toeschouwer mee naar onbekende gebieden achter onher bergzame woestijnen; interessant zijn de opnamen van religieuze feesten in een Lama-tempel en vpl ontzag beziet men de mannen, die onversaagd deze expedi tie doorzetten, ondanks vele moeilijkhe den. Een belangwekkende documentaire! O. bij zooiets help ik graag, ant woordde signora Ricasola glimlachend. Luistert u dan eens. Het gaat om een klein bearog. Ik deponeer hier bij u vijfduizend lire. En als er een jonge dame met een briefje komt, waarop de nummers 44, 16, 89 staan, betaalt u haar het geld gewoon uit. Kan dat zoo maar... signora Ricasola. Dat is toch geen zwendel. U be taalt gewoon geld uit, dat ik om be paalde redenen niet rechtstreeks wil geven. De oude dame keek Raffaela door haar brilleglazen onderzoekend aan; toen knikte ze en zei: Ik geloof, dat ik dat wel kan doen. 4 20 000: 2908 5000: 21243 ƒ2000: 13290 1500. 12174 1000: 4641 8870 17435 17842 ƒ400: 4646 13521 13621 16686 12018 ƒ200: 8289 100: 6604 11664 11877 12964 13927 17243 20481. ■- j de boete, kon ze met een glimlach vast stellen, dat zij nu eigenlijk zoo arm was, als voor een lid van de stagione Campagna paste. Van Monica had Raffaela gehoord, dat ze prpcies om zes uur bij de col- lectrice wilde zijn, om dadelijk de pas getrokken nummers in oogenschouw te nemen. Daarom was Raffaela er iets voor zessen en kwam juist op het oogen- Dlik, dat signora Ricasola uit haar win kel kwam en de vijf nummers met wit krijt op vijf zwarte, ronde vakken schreef. De beide laatste nummers wa ren voor Monica’s liefdesgeluk onbe langrijk. Maar de drie eerste nummers waren: 1, 37. 54. Ze geleken dus zelfs niet in de verte op die van Monica. DE MOORD OP DEN BREDASCHEN WINKELIER: Nbar wij vernemen, heeft de 37-jarige T. A. F. Slont uit Rotterdam, die door het gerechtshof is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens den in Rotterdam gepleegden moord op den Bredaschen winkelier P. B. C. van Aart, van dit arrest cassatie aangetee- kend D.F.C. D.W.S. Stormv, Volew. Sparta Xerxes HB.S. Wij leven in de donkere dagen voor Kerstmis, donker, zoowel in figuurlijken als in overdrachtelijken zin, want in vele huisgezinnen is ae 'nuoa hoog gestegen. Gelukkig is daar de VoLksdjqnst. die zich met alle beschikbare krachten heeft inge zet. om aan de kinderen der misdeelden toch een prettig Kerstfeest te bereiden, een feest, dat in het geheeie land georgani seerd wordt. Kindervrienden wij we&sen u op. voor dit mooie doel iets af te staar., aan den Volksdienst. want deze is de eenige organisatie, die het Kerstfeest voor kinderen organiseert Weest daarom mild dadig. opdat straks vele kinderhartjes kunnen worden verblijd Het geld aan Winterhulp gegeven, wordt niet voor dit feest gebruikt, dit wordt uitsluitend uit gereikt aan hen. die het noodig hebben Vooral op de fabrikanten wordt een be roep gedaan, giften in natura te verstrek ken. Het N-A.F de Jeugdstorm. de Ar beidsdienst en dereelijke organisaties zul len helpen met het inzamelen van speel goed, het uitreiken van versnaperingen enz. Op deze wijze hoopt men vele kin deren gelukkig te maken, kinderen van alle volksgenooten. Breng daarvoor uw offer, de dank der kleinen zal uw be- looning zijn! In het eerste district is het A.D.O. weer gelukt de leiding te veroveren, hetgeen mogelijk werd door een 31 overwinning der Hagenaars in den uitwedstrijd tégen E.D.O. De ontvangende Haarlemmers, die één punt voorsprong hadden, zijn nu af gezakt naar de tweede plaats met één punt achterstand op de Hagenaars die daardoor hun kampioenskansen weer heb ben verbeterd. Behalve A.D.O en E.D.O. is er echter nog een derde gegadigde voor den titel, namelijk Hermes D.V.S. en deze Schiedamsche ploeg heeft haar kansen niet onaanzienlijk verhoogd door den lastigen uitwedstrijd tegen de Volewijckers met 31 te winnen. D.F.C. is in de running gebleven, met 3 punten achterstand, door den moeilijken uitwedstrijd tegen Storm vogels met 20 te winnen De IJmuide- naren zijn nu practisch uitgeschakeld. Het was een zeer slechte wedstrijd, vooral in de eerste helft. Een paar weken geleden zag het er naar uit, dat H.B.S. zich vol doende aan het herstellen was om zich blijvend van de onderste plaats los te wer ken. maar daarna zijn weer tegenslagen gevolgd en door de débacle van gisteren op eigen terrein tegen Xerxes (07) zijn de Kraaien weer onderaan gekomen met een zelfde puntental als Xerxes, dat ech ter een wedstrijo minder speelde. De Kraaien kunnen beslist beter, zoodat zij in de vijf resteerende ontmoetingen nog maar eens flink pootaan moeten spelen. Sparta ging thuis niet .geheel onverwacht ten onder tegen D.W.S. (04); de Rotter dammers heoben een punt meer dan H.B.S., maar ook zij speelden een wed strijd minder. De ontmoeting te Haarlem welke A.D.O. opnieuw aan de leiding bracht, wat verre van het gehalte, dat men zou mogen verwachten van twee kam- pioenspretendenten. Vooral de Haarlem- sche ploeg viel, niet mee, De gastheeren speelden een vrij doorzichtig spelletje en de voorhoede was wel de meest zwakke p'ek. Toch hadden zij meer verdiend dan een 13 nederlaag, want enkele malen hadden zij bepaald tegenslag. Niettemin was de Haagsche overwinning op zichzelf verdiend,’ doordat de Zuiderparkers tech nisch beter waren en de kansen beter wis ten te benutten. Neuteboom was dë beste man, van Kampen en Choufoer voldeden beter dar. in de laatste wedstrijden en na de rust speelde Roosenburg goed als half back. Als voorwaarts is zijn schot te onbeheerscht. Doelman Niezen had eenige zwakke oogenbhkken. Aanvankelijk ging de strijd vrij gelijk op; door onzuiver schieten gingen twee kansen van 'Roosen burg verloren, maar in de 12e min had deze speler toch succes uit een voorzet van Vreken. Nog geen minuut later pro fiteerde Piet Eversteyn van een fout van back v d. Sluis; Wille deed nog een uit val, maar ,deze was yergeefsch. 02. De Haarlemmérs gaven den moed niet op en verwoed bleven zij aanvallen. Goede scho ten van de halfbacks Schijvenaar en Oden thal hadden geen succes en even later had A.D.O. geluk, toén Niezen miste; Chou foer redde op de lijn. In de 29e min. deed Clavan goed werk, zette voor en Neute boom scoorde daaruit een prachtig derde doelpunt (03). Twee min. later struikel de Niézen bij het uitloopen. maar weer stond Choufoer op de lijn om te redden. Kort daarop passeerde Dreyer de Haag sche backs, doch zijn schot ging rakelings langs het verlaten doel. Gedurende de laatste 10 min. van de eerste helft oefende E.D.O. druk -uit op de Haagsche veste, maar doelpunten kwamen er niet. Een maal redde de Jong nog op de lijn Kort na de hervatting moest Loof het terrein verlaten wegens een knieblessure; Roosen burg nam zijn plaats in en Martens viel in als linksbinnen. Bij de Haarlemmers ging Schijvenaar in de voorhoede spelen en Schildwacht wérd spil Onze stadge- nooten voelden zich met hyn voorsprong tamelijk vèilig en concentreerden zich daarom niet meer zoo op den aanval, waardoor het E.D.O. overwicht grooter scheen, dan het in werkelijkheid was Hirs schoot eenmaal rakelings over, maar het duurde tot de 36e min eer Dreyer uit een voorzet van rechts, via een been van een der Haagsche backs, kon.scoren 13. Er volgden nog enkele gevaarlijke scrimmages voor het Haagsche doel, maar de stand onderging geen Wijziging meer Vooral na de pauze werd er nog al hard gespeeld, speciaal van Haarlemsche zijde De scheidsrechter nam een aantal onbe grijpelijke beslissingen, welke hij gelukkig over beide partijen verdeelde In den voor de onderste plaats zoo be langrijken strijd op Houtrust liep HBS tegen Xerxes zoo hard van stapel, dat het er naar uitzag. dat er weer eens met flinke cijfers gewonnen zou worden Anton v d. Vegt en Langelaan losten harde scho ten, die echter alle te hoog gericht wa ren. Na dit vurig begin ontwikkelde Xer xes onder de bekwame technische leiding van Lagendaal. daarbij goed gesteund door de middenlinie. en vooral een hechte ver dediging benevens een prima doelverdedi- ger allerkeurigst voetbal. En zoo geviel het. dat Xerxes door haar rechtsbinnen de leiding nam Aan dit doelpunt kleefde een onwelriekend buitenspelluchtje. het geen weer vergoed werd toen Vervloet even later der bal in ’t strafschopgebied neersloeg, zonder dat daarop de straf volg- Minister dr. Göbbels heeft Vrijdag avond als gouwleider van Berlijn, in het Sportpalast het Woord gevoerd tot de functionarissen van zijn gouw Hij gaf hierbij een beeld van den tegenwoordigen politieken en militairen toestand en wierp tevens een blik op de naaste toekomst. Wanneer men den toestand van heden vergelijkt met dien van 1939 aldus de mi nister. krijgt men een inzicht van de tot dusver bereikte resultaten. Immers, in 1939 keek Duitschland niet naar de Wol- ga. maar naar den Rijn en in 1939 streed het niet om Bizerta, maar om Saarbrücken Daaraan kan men het beste h*t verschil zien tusschen toen en thans. Uit de sterk beperkte operatiebasis van 1939 drong de Duitsche Weermacht zoo diep in het Oosten door, dat vruchtbare akkers en rijke grondstofgebieden thans aan Duitschland voor zij'n verdere oorlog voering ten goede komen. Dat is van doorslaggevende beteekenis. Ontstaat er naasj alle voordeelen soms ook eens een gering nadeel, dan kan men dat rustig op den koop toenemen De Engelschen zijn er thans onder alle omstandigheden voor zichzelf op uit, om overwinningen uit te vinderf. Zoo hebben zij den laatsten tijd gebazeld over een succes in het offensief tegen Rorqmel De waarheid ziet er even wel anders uit, want niet de Engelschen bedreigen thans Berlijn, maar'wij bedreig den destijds Cairo.' In Noord-Afrika was geen sprake van een militaire overwinning, maar van een zege der intrige want het is geen kunst, een gebied te oezetten. welks eigenaar de deuren daartoe open zet. De minister schilderde voorts o.a. den toestand in het Oosten. De Engelschen hebben Duitschland altijd voorgehouden, dat de tijd voor hen werkt en dat de bij zonder ver uitgestrekte fronten voor Duitschland slechts een zware belasting beteekenen. die het op den duur niet ver dragen kan In werkelijkheid zijn de fei. ten echter precies tegenovergesteld De tijd is niet de tegenstander, maar de; bond genoot van Duitschland. Daar men in Duitschland bij machte is geweest de rantsoenen levensmiddelen te verhoogen. terwijl Engeland ze dezen win ter opnieuw heeft moeten verminderen, is de vraag voor en tegen, welke ondubbel zinnig ten gunste van Duitschland beslist. De Sovjet-offensieven zouden aan den tegenwoordigen toestand niet beslissenas meer kunnen veranderen. Het lot van Groot-Brittannië hangt ook ditmaal weer aan een zijden draad, zoo- als volgens eigen bekentenis der Ëngel- schen ook in den vorigen borlog het geval geweest is t H. J. DE GROOT OVERLEDEN: In den afgeloopen nacht is te Wassenaar op 84- jarigen leeftijd overleden de heer H. J. de Groot, oud-inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs- De heer H. J. de Groot, de grondleg ger van ons nijverheidsonderwijs.^ en de eerste inspecteur-generaal daarvan, werd 1 April 1858 te Beekbergen, bij Apel doorn geboren Hij volgde een praktische en theoretische opleiding in het bouwvak waarna in 1883 zijn benoeming volgde tot leeraar aan de ambachtsschool te Leeuwar den Van dien tijd af werkte hij op krach tige wijze aan de verheffing van het am- bachtsonderwijs Op 1 April 1891 werd hij benoemd tot directeur van de Burger avondschool te Alkmaar Op zijn initiatief werd te Alkmaar een ambachtsschool ge opend, waarvan de heer de Groot in 1893 het directoraat aanvaardde 1 April 1899 werd hij benoemd tot inspecteur van het Middelbaar Onderwijs voor het ambachts- onderwijs. Ruim twintig jaar was hij als zoodanig werkzaam, gedurende welke pe riode hij ontzaglijk veel werk heeft ver zet. Bij de instelling van een ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen werd de heer de Groot tot raadad viseur benoemd, in welke functie hij een groot aandeel had in het ontwerpen van de wet op het nijverheidsonderwijs. De regeering benoemde hierna de beer Groot tot inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, welke functie hij tot 1 November 1930 vervulde. De overledene was commandeur in de orde van Oranje- Nassau, ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw en van de Kroonorde van Pruisen en commandeur in de Leo poldsorde en in de orde van Wasa. SINTERKLAASFEEST VOOR KINDE REN VAN H.T.M,-PERSONEEL: Ruim 1000 kinderen van H.T M.-personeel waren bijeen in het Gebouw voor Kunsten er. Wetenschappen voor het vieren van .een Sinterklaasfeest. Het was duidelijk te zien en te hooren, dat dit feest een der hoogte punten in hun kinderleven vormde. Tel kens wanneer het orkest van Frans Stef- fan een liedje inzette, werd uit volle borst en zonder een zweem van verlegenheid, meegezongen, al zal bij menig kind net hart wel eenigszins onrustig geklopt heb ben Maar ook deze onderdrukte angst verdween geheel toen de Sint gezeten op een paard, en vergezeld door enkele zwar te Pieten en edelknapen in zwierige Wee ding het podium opkwam. Hij hield een korte toespraak, waarna hij zich met zijn gevolg onder de kinderen begaf en zich met velen van hen persoonlijk onderhield Een groote eer voor de betrokkenen! In de pauze werden de kinderen onthaald op een groote doos, gevuld' met lekkers De feestcommissie had gezorgd voor een uit gebreid -variétéprogramma. John Kloos voerde op zijn bekende geestige wijze de conférence. Van de num mers noemen we o.a de Tedsons die o.m. als boksende fietsers groot succes hadden koorddansen van Henrittio en de clown Fantasio. die op. bezoek bij den tandarts gaat. v ..SCHOTS EN SCHEEF IN DILIGENTIA: Het was geen kunst met een groote K, hetgeen dit nieuwe Residentie Cabaret gisteravond in Diligentia bracht onder het motto „Schots en Scheef”, maar het was beschaafd, genoegelijk en onderhoudend, dus werd aan te stellen eischen voldaan en zelfs meer dan dit. Dat het talrijke publiek dezelfde meening bleek toegedaan kwam tot uiting in het hartelijke applaus. De ziel van het gezelschap is de bekende conferencier Hein Funcke, die met min of meer succes werd bijgestaan door een aantal jonge krachten Remi opende met een goed muzikaal clown nummer, Kees de Lange zong zijn eigen, puntige liedjes en Reel de Vries goochelde er lustig op los Succes hadden ook Ben en Ed met zwer- versliedjes, Rita Verhaag met dansen en het zangeresje Tine Labree. Er valt nog wel een en ander bij te» schaven en het tempo kan nog opgevoërd worden, doch als geheel was dit debuut niet onbevre digend. JUBILEUM H. J. VAN WIJK: Op Don derdag 17 December hoopt de heer H. J van Wijk, winkel-chef bij de N.V. Wed. J. Ahrend en Zoon, den dag te herden ken, waarop hij vóór 25 jaar bij deze zaak in dienst trad KRANIGE REDDING: Aan de Burgem Hovylaan te Loosduinen geraakte Vrijdag middag de 5-jarige K. V. bij den hoogen kant tegenover de Zusterschool te water De Fröbelonderwijzeres mej R Dullaerts. begaf zich te water en wist den jongen op het droge te brengen. ZILVEREN JUBILEUM: De heer W J van de Weg. wonende Hoefkade 403. bode bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek. zal Donderdag a s den dag her denken. waarop bij vóór 25 jaar in Rijks- dienst trad. JUBILEUM J. H. VERBEEK: De heer J H. Verbeek, besteller aan het Rijkstela.- graafkantoor. viert op 15^ December a.s. zijn zilveren dienstjubileum. Groote hoeveelheden in beslag genomen In de achterliggende maand waren het in het bijzonder de handel en het vervoer van groente en fruit welke onder de scherpe contróle van den economischen dienst van de politie vielen Regelmatig werden steekproeven genomen, veelal met verrassend resultaat Ten aanzien van den vischverkoop op de daartoe aan gewezen standplaatsen kan worden op gemerkt. dat geen prijsopdrijvingen'wer den geconstateerd. Verschillende malen vond contróle plaats bij aankomst van reizigers aan de stations otn na te gaan of geen artikelen waarvan vervoer is verboden of welke onder de distributie bepalingen vallen, onze stad werden bin- nengesmokkeid. Het resultaat is geweest dat 340 pro- cessen-verbaal zijn opgemaakt terwijl in beslag werden genomen 3545 k.g. ap pelen, 117 k.g. aardappelen, 112 k.g, tarwe, 217 k.g, rc^ee 54 k g tarwemeel Bij haar onderzoek in de stad zelf maakte de dienst in de maand November bovendien nog 202 processen-verbaal voor prijsovertredingen op en eenige voor prijsaanduiding. In beslag genomen werden o.a.: 37.900 k.g. peren en appelen, 1738 k.g. druiven, 6000 k.g uien, 3000 k.g. kool. «600 k.g. peen. 1800 k.g. aardappelen, duizenden scheermesjes 2000 flesschen conserven, een winkelinventaris met speelgoed, pakjes kauwgummi, sponzen, dweilen, zakken kachelhout roller closetpapier enz. MARINUS FLIPSE: Het is alles vitaal veerkrachtig en vol beheerschte drift wat deze pianist doet, zoowel technisch als i naar den geest. Hij moge dan meer tot de daad dan de beschouwing neigen, meer tot de werkelijkheid dan den droom toch ontbreekt het zijn spel aan dichter- liikheid noch fantasie Voor de sensitieve kunst van Chopin en Debussy toont hij zelfs een voorliefde In Beethoven’s C- moll Variaties er Sonate opus y no 2 1 hebben wij delicate klankgeving en phra- seering. teederheid en heftigheid van temperament bewonderd Daar waren 1 treffende stemmingsteeenstellingen. ge voeligheid en sterke spanning welke de aandacht geen oogenblik deden verslappen Het spel is. gelijk Beethoven’s kunst bti alle teederheid echt mannelijk En toch werd ook het weekere vrouwelükere ka rakter van Chopin’s muziek uitnemend getroffen Een voorbeeldige virtuositeit stelt den speler in staat om zijn zinvolle muzikale bedoelingen volkomen te ver- Artikel Aardappelen Aardappelen 22 39—14 1.69 19 46—21 1 46 19 33—23 1.46 17 31—24 1.30 12 36—40 0.92 11 27—30 0.84 10 28—29,0,76 8 20—43 0.61 6 21—39 0.46 6 24—42 0 46 A van district II en Gen. Anthr. Gen. Turf Brandst.k. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Deo. Brandst.k, DV 6 t.m, 8 1 Eenh. 28 Febr. Aantal 2 k.g. 12 Deo. 1 k.g. 12 Deo. Beschuit (br. of geb.) 62 75 gr. 12 Deo. Bloem (br.) 447 t.m. 450 70 gr. 26 Deo. Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Chocolade Gout Honden, en k.br. 12 1 Jam c Kaas 442 tm. 444 Koffiesurrogaat 445 Melk Vleesch 62 A Vleesch 62B Zeep Alg. 412. 431, 452, N, O Eenh.z. 24| i 75 gr. 31 Deo. Huishoudzeep 2 x 413 en 2 x N 80 a 95 gr. 31 Deo. Wasch- of zeepp. 413, 432, 453-en N en O waschp. 250 gr. 31 Deo. - N, O 75 gr. 31 Deo. 1 50 a 75 gr. 31 Deo. Brandstoffen Kookdoel. 01 t.m. 05 KF 1 Eenh. 30 Apr. 1 Eenh. 31 Deo. XII 50 stuks 31 Dcc. EXPEDITIEKMECHTJE STAL MAND MET BROODEN: Een controleur van een groote bakkerij te dezer stede kwam Za terdagavond tot de ontdekking dat een mand met ongeveer 100 brooden was ver dwenen. Hij koesterde argwaan tegen het 17-jarige expeditieknechtje W van S., dat belast is met het wegbrengen van man den. De politie werd in den arm genomen en het jongmensch werd aangehouden. Van S. deelde mede .per ongeluk” een mand te veel te hebben meegenomen maar zooals later bleek „per ongeluk”, had hij de mand verkocht aan den 38-jarigen Yij- wielherstellèr P. van R., die terzake van heling eveneens in arrest is gesteld. Hij had de-brooden weer voor 1 a ƒ1.50 van de hand gedaan; een aantal kon nog ach terhaald worden. Het expeditieknechtje was nog in bezit van ƒ42. VERHUIZING EN ARBEIDSBUREAU: Het is wellicht wenschelijk, nu vele vrouwelijke werkkrachten met verlies van betrekking tengevolge van verhuizing worden bedreigd, net publiek te wijzen op het Gewestelijk Arbeidsbureau. Men behoeft niet bevreesd te zijn om den Haag te moeten verlaten, omdat hier ter stede het Arbeidsbureau nog zeer vele vrouwe lijke werkkrachten kan plaatsen. Ook in dien werk in een bepaalde stad wordt verlengd kan het Arbeidsbureau via het orgaan van arbeidsbemiddeling daar ter plaatse haar tusschenkomst bij het zoeken naar een betrekking verleeneh. De bemid deling is kosteloos. Het kantoor is gevestigd Waldeck Pyr- montkade 120 en geopend van 8.3012.30 en van 15 (des Zaterdags van 8.30— 12.30). Op den hoek van het Spui en de Kalvermarkt is Zaterdagochtend de 45-jarige wielrijder J B. uit Voorburg aangereden door een onbekend gebleven wielrijder Hij brak de rechterknie en is in het ziekenhuis aan het Westeinde op- genomen. De commissaris van den Ver keersdienst verzoekt eventueelen getuigen en den onbekenden wielrijder zich te wil len melden aan zijn bureau Alexander- plein 15a In verband met de verduis- teringsvoorschriften wordt de Nationale Bibliotheek tot en met 26 December om 16.15 uur gesloten. De gelegenheid tot aanvragen van boeken zal gedurende die periode opengesteld zijn tot 15 45 uur. van JUWEELEN, (óók Indische) GOUD, ZILVER, HORLOGES, etc. Geen taxatie kosten. Elke betaling A contant. 2827 Fa A KLINKER dir W. Chr. Minderman Kantoor: BARENTSZSTR. 64 Tel. 394670 Maar dat had verder niets te betee kenen. Waarom had anders Raffaela een lap en wit krijt meegebracht? Met de lap veegde zij over de drie eerste zwarte vakken, waarop de drie boos aardige getallen als bij tooverslag ver dwenen En reeds op het oogenblik stonden er de veel lijker getallen 44, '16 en 89 voor in de plaats. Raffaela verademde. Alles was goed gegaan, nog voor de stroom van prijsbeluste loterij spelers gekomen was. Ze ging van het bord weg en scheen nu nog slechts een van de vele belangstel lenden te zijn, die thans toestroomden. wezenlijken Van de vier stukken hoorden wn wonderschoone herscheppingen, vol verscheidenheid van uitdrukking, kleur en temperament. De beroemde As'dur (Octaven-)Polonaise werd een schitte rende bekroning De meesleepende voor dracht vond fel-geestdriftigen bijval. Na de pauze Debussy’s „Douze Pré ludes 2me livre”, muzikale verbeeldingen, die men het best als één geheel op zich laat inwerken. Betooverend zijn sfeer en stemmingsschakeeringen dezer phantas- magorieën. bij alle nieuwheid ontsproten uit een oude, verfijnde cultuur. De ver tolker heeft deze wonderlijk-suggestieve klankbeelden op boeiende wijze doen leven soms wel zeer nadrukkelijk fel maar licht ook en subtiel Een tintelende weergave die een groet succes werd waarop twee extra’s volgden. Ook met bloemen is hulde gebracht J. C. Manifarges. KORTE KUNSTBERICHTEN: Naar wij vernemen zal ouk dit jaar de hoofdrol in Vondel’s „Glfljsbrecht van Aemstel”. vervuld worden door John Gobau. Bade- loch wordt gespeeld door Magda Janssens, Arend van Aemstel door Frits van Dijk en de bode door Louis van Gasteren. A.s Donderdagmiddag geven de candidaten van het Rijksconservatorium voor muziek, die aan hét eind van den cursus de school zullen verlaten een voordrachtsoefening in de zaal aan de Korte Beestenmarkt alhier Het concert is kosteloos toegankelijk tegen een pro gramma. dat men tevoren moet afhalen. Op bevei van de Amerikaan- sche autoriteiten in Fransch Noord-Afri ka is, blijkens een S.P.T.-telegram uit Parijs de Fransche journalist en schrij ver Henri le Sauvage gefusilleerd. Le Sauvage heeft zich als romanschrijver en journalist een vrij groote bekendheid ver worven. De jaarlijksche einduitvoe- ring der leerlingen van het Rijksconser vatorium voor Muziek hier ter stede heeft plaats a.s Zaterdag in het Gebouw voor K en W Van Benny Vreden's cabaret- revue .Dat is de liefdewaarmede men reeds eenigg maanden in ons land op tournée is. wordt Zondag In Diligentia hier ter feted* een voorstelling gegeven Medewerkenden zijnCora May Mela Soesman Benny Vreden, de pianisten Beuker en Denijs en verder het danspaar Elisa en Tjemkanoff Wanneer men vijf lire op een terno zet. hoeveel krijgt men dan uitbetaald? vroeg ze wat verlegen. Signora Ricasola, een vriendelijke, oude officiersweduwe, antwoordde met een fijn lachje: Als men vtff lire zet, krijgt men ,®og lang niets uitbetaald. ATHLETfEK HERFSTVELDLOOP VAN H. ~J. EN N.J.S.: Te Vught werd Zondag de tweede herfstveldlcop van de Hitlerjugend en van den Jeugdstorm gehouden, waaraan de gebiedskampioenschappen van de Be-', fehlsstelle Niederlande der Hitlerjugend waren verbonden. Het is een aantrekke lijke sportdag gewonden, met goede resul taten en waarbij op de 2000 m de Jeugd storm een fraai succes behaalde. De uitslagen luidden: 1000 m. 1 H. Ull- richs Bann 940 Limburg, tevens gebieds-' kampioen 3 min. 43.2 sec.; 2. B Pol, Bann 935 den Haag. Overwinnende afdee- ling werd bann 940 Limburg. 2000 m 1. Verbruggen N.J.S. West-Bra- bant 7 min. 25 2 sec., winnende afdeeling Gewest Limburg N J.S Gebiedskampioen der H.J. werd Roehr. Bann 940 Limburg. Winnende afdeeling bij de H.J. werd de Bann 940 Limburg. 3000 m.. 1. van der Steen, H. J Bann 937 Noord-Holland. tevens gebiedskam pioen 10 min 25.1 sec., 2 Kroon H. J. Bann 935 den Haag, Winnende afdeeling Bann 944 Groningen. KRACHTSPORT KAMPIOENSCHAP WEST-NEDERLAND: Onder groote belangstelling zijn de wed strijden om het kampioenschap van West- Nederland in het Volksgebouw voortgezet. De uitslagen luiden: le afdeeling. Extra vedergewicht: 1. H Brinkman, Amster dam, 0 strafp.; vedergewicht- 1. J. Kab- bedijk. Simson. alhier. 0 strafp.; 2. J. van Heijningen, Krommenie, 3 strafp.; 3. A J. de Jong, Utrecht, 4 strafp. Lichtgewicht: 1. C. Roos, Amsterdam, 3 strafp.; 2 J. Nolten, Simson. alhier 4| strafp. 3. j. Bannier. Amsterdam. 6 strafp. Zondag a.s. worden de wedstrijden besloten met de le afdeeling lichtmidden-, midden, en zwaar gewicht. WIELRENNEN. HOLLANDSCHE NEDERLAGEN: Op de winterbaan ‘te Brussel werd van Vliet ge slagen door Gosselin. Derde,was Scherens, 4 Gérardin. In den koppelwedstrjjd over 50 k.m. gewonnen door Debruycker— Dehuysscher, eindigden de Hollanders van VlietBoeyen op de 13e plaats. Kaers won den omnium vóór Cools en Boeyen. i 125 gr. 10 Jan. 125 gr. 17 Dec. 400 gr. 12 Deo. 50 gr. 12 Deo. I 150 gr. 26 Deo. 100 gr. 12 Dec. i 100 gr. 26 Dec. i 250 gr. 26 Deo. 0 10 k.g. 31 Dec. I 500 gr. 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. 250 gr. 26 Dec. 62 11 L. 12 Deo. Muisjes, of boterh.str. 438 300 gr. 26 Dec. Petroleum EA-krt. 03 2 L. 9 Jan. Petroleum S108 04 tm 07 vorl. 2 L. 2 Jan. Petroleum 8208 26 27 verl. 2 L. 2 Jan. Puddingp. verm. enz. 441 100 gr. 26 Dec. 500 gr. 26 Deo. 45 gr. 31 Dec. 1 k.g. 26 Dec. 100 gr. 12 Deo. 100 gr. 26 Dec. 1 rantsoen 12 Dec. 62 U L. 12 Dec. serie 21 t m. HO Toxtielk, 2e serie (behalve bon K) 100 gr. 12 Dec. 25 gr. 12 Dec. is nu” A.D.O. E.D.O. Raffaela zag direct, dat signora Ri casola boven het alledaagsche van naar métier verheven was en dat er met haar een verstandig woord te praten viel. Het trof ook erg gelukkig, dat m juist niemand in den winkei was. Ze boog zich ver over de met inkt bevlekte tafel en vroeg: Zoudt u mij willen helpen, een jong Ik dank u, signora. Zooals gezegd, maakt u er twee jonge menschen voor hun leven gelukkig mee. Alleen... bedacht de oude dame zich plotseling. Wat bedoelt u? Ik schrijf buiten op het bord de trokken nummers, zoodra ik een tele gram ontvangen heb. Wie in de loterij speelt, wacht op die nummers. En als men zijn nummer niet op het borfl vindt, komt men heelemaal niet in den winkel Raffaela dacht even na en zei toen: Laat u dat maar aan mij over. Ze betaalde vijfduizend lire en ging heen. Het was vrijwel haar laatste geld geweest. En daar de rest van haar ver mogen beschikbaar moest blijven voor KORFBAL H.K V. EN ACHILLES DEELEN DE PUN TEN: Aan de Vermeerstraat trad HKV met v. Leeuwen als invaller voor Korsen jr. aan tegen Achilles, dat v. Bemmel en Wijsman miste, voor wie v. Erp en Mulder speelden. Het werd een matige partij, waarin Achilles, dat goed verdedigde, in eerste formatie de besté kansen kreeg. Oudshoorn miste echter een strafworp, terwijl een schot van v. Erp uit den'korf tolde. Na de rust trof Oudshoorn. evenwel de roos, doch Korsen sr. maakte van verre onverwacht gelijk (11). Hoeswel de zwartTwitten ook in de tweede opstelling het meest aanvallend bleven kwam H K.V door Nell aan een 2—1 voorsprong. Kort voor het einde maakte Moulijn ver diend gelijk (2—2). D.K.C verloor thuis volgens de ver wachting van Het Zuiden. Het werd 1—4; ruststand 12 In de 2e klasse A. boekten Ready en Die Haghe weder overwinningen, resp. op Phoenix en Fluks. Beide kampen eindig, den met 53. Achilles 2 kwam goed voor den dag, door, met 7 reserves spelend, slechts met 2—1 van Vicus Oriëntis te verliezen 13 13 H.D.V.S 12 13 12 13 11 12 12 13 In het tweede district, niets veranderd, aangezien de vier hoogst geplaatste clubs alle een overwinning be haalden. Het leidende Feijenoord won thuis met 20 van Ajax in een kamp, welke na de pauze weinig vriendelijks meer had;-een slecht voorbeeld van twee clubs met zulk een staat van dienst. Aan voerder Paauwe greep zoo goed mogelijk in en stuurde nog een eigen speler het veld uit om erger te voorkomen. Op het V U.C -terrein kregen de zwart-witten een gevoelig lesje van h$t op de tweede plaats staande V.S.V., dat met niet minder dan 61 won. D.H.C handhaafde zich op de derde plaats door thuis tegen ’t Gooi met 42 de verwachte overwinning te be halen De Hilversummers zitten nog danig in het gedrang, net als Haarlem, dat in Amsterdam met 15 werd geklopt door Blauw Wit. Emma doet het gedurende de laatste weken kranig en heeft haar posi tie weer heel wat meer veilig gesteld door nu thuis met 10 te winnen van RFC, dat niet veel meer te duchten heeft. De Dordtenaren hebben nu 2 punten voor sprong op de hekkesluiters. Aan de Schenkkade alhier neett <U haar aanhang danig teleurgesteld, door dat haar spelpeil ver beneden dat der laatste wedstrijden was. Een groote han dicap was het niet meespelen van Bertus de Harder, die last van een „knietje" heeft, doch vermoedeRik de volgende week wel weer zal worden opgesteld. Het gemis van dezen motor in de voorhoede was vooral in de tweede helft merkbaar, bovendien was de VSV-defensie puik op dreef. Tien minuten na het door Bonder gescoorde le doelpunt bracht Balvers met een fraaien kopbal de partijen op gelijken voet en daarna kwam de veldmeerderheid der gasten sterk naar voren. Met een doel punt van den snellen rechtsbuiten van Zand en een blunder van Magito, die na een ver schot van van Osch misgreep, werd de ruststand op 13 gebracht De tweede helft begon met een offensief van VUC, doch door onzuiver-schieten gingen-*enke- le fraaie kansen verloren. Een tiental mi nuten hield de druk op het VSV-doel aan, doch toen kreeg v. d. Lugt. die on gedekt stond, den bal toegespeeld en hij had niet veel moeite Magito voor de vierde maal te laten visschen. hoede bleek hierna naar kruit te hebben verschoten Nadat v d. Kuyl na een kwartier den stand op 15 had gebracht, volgde het laatste half uur een zware druk op het VUC-doel. doch de bezoekers wilden ’t te mooi doen en daardoor kon den Rolfes cs voortdurend de situatie redaen Eerst 2 minuten vóór het einde maakte van Zand het halve dozijn vol Scheidsrechter Simmens leidde uitste kend De stand is nu: Feijenoord vsv DHC Blauw-Wit VUC RFC Ajax Emma ’t Gooi Haarlem In de tweede werd slechts één wedstrijd gespeeld wel te Utrecht tusschen UW en HVV Zooals verwacht kon worden was de op gave der Hagenaars verre van gemakke lijk en in een 11 gelijkspel verspeelden zij het punt dat Elinkwijk weer op de eerste plaats bracht, dank zij een beter gemiddelde De beide doelpunten werden vóór de rust gescoord toen HVV het bes te van het spel had Na de pauze was UW wat sterker doch. Deibert en Gentis deden het zoo goed, dat de score geen verandering meer onderging, is nu: Elinkwijk HVV Velox Quick' VDL UVS UW Vios Gouda BMT 11 -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2