Tunis De gevechten in No. 18357. 1942. VERDUISTEREN Dinsdag 8 December. Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte Nederlandsche Oost Compagnie Autobus te water gereden Twintig arrestaties De kwestie-Darlan Omvangrijke bonnenhandel ontdekt Zware verliezen voor de Anglo- Amerikanen nam. tot 8.37 aar v.m. 4 4 4 4 4 i 4 4 4 f i i 4 4 Personenauto te water gereden na aanrijding Prins Eitel Friedrich overleden De zorg voor uw verduistering is de zorg voor uw veiligheid Geallieerde operaties teleurstellend Postpakketten en briefpakketten, bestemd voor alle Nederlandsche krijgsgevangenen Mijnontploffing in Turkije Tojo over Japan’s oorlog voering De gevechten op Nieuw-Guinea Wederom Britsche terreur aan vallen op Nederland Overeenkomst met Fransch West-Afrika De gezonken Fransche oorlogs schepen I HAAGSCHE COURANT en Duizenden bonnen verkocht (Orbis-Holland) Een postduivenstation van een Hongaarsche berichtenafdeeling. VERKLARING VAN LIDDELL HART de vooral andere alle dat wordt der principe industrieele optreden. De Nederlandsche Volksdienst organiseerde gisteren, in samenwerking met de N.S.V.O., een groot Sint Nicolaasfeest in den Haagschen Dierentuin, waar aan ook de Nationale Jeugdstorm- een gnot aandeel had. Sint Nicolaas in gesprek met eemge kleuters. (Polygoon-Meyer), PRIJ8 DER ADVERT.i 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs RecL to.si p. m.M. r iz -- Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr ƒ0.48 Adv. JBr bur. v. d. bl. de „Bunker HiU", Het schip kan 80 De snelt beman- Te Potsdam is in den afgeloopen nacht Ejtel Friedrich prins van Pruisen, de tweede zoon van den vroegeren Duitschen keizer, aan een beroerte overleden. Hij was 59 jaar oud. S.P.T. meldt uit Londen: De bekende Britsche militaire deskundige, Liddell Hart noemt de militaire operaties der ge allieerden in de laatste weken als teleur stellend. Op alle fronten zijn niet die suc cessen geboekt, die men had verwacht. „Het zou dom zijn, dit niet openlijk te er kennen” schrijft Hart in de „Dail Mail”. „In de Sovjet-Unie zijn de Duitsche troe pen erin geslaagd een vrijwel ondoor- dringbaren muur van afweer te vormen. In Noord-Afrika heeft generaal Rommel bui tengewoon sterke stellingen betrokken bij El Agheila, die een zeer zware hindernis zullen blijken voor hem, die Tripoli wil naderen. Het ziet er naar uit alsof Rom mel den eenmaal met succes toegepasten „coup van El Agheila” nog eens gaat her halen”. Het meest teleurstellend noemt deze deskundige echter de tegenstand, die de troepen van generaal Anderson in Tunis ondervinden, temeer daar men aanneemt, dat de Geallieerden hier over een reus achtige numerieke meerderheid beschik ken. Liddell Hart schat de sterkte van de- Duitsche strijdkrachten in Tunis op onge veer 14.000 man. „De Britsche openbare meening staat hier voor een raadsel” al dus eindigt Hart zijn artikel De restauratie van Brabant's oudste kerk die te Waalre. onder leiding van architect Valk uit 's-Hertogenbosch, is thans nagenoeg voltooid. (Schimmeipenningh-Stuvel) S P.T. meldt uit Londen: De politieke spanning om de figuur van admiraal Dar lan schijnt zich in de richting van een acute crisis te ontwikkelen. Volgens En- gelsche bladen geeft de openbare meening in Marokko en Algerië in dé laatste dagen aanleiding tot bezorgdheid ten aanzien van de mogelijkheid, of admiraal Darlan in zijn huidige functie is te handhaven. Naar voorts van welingelichte zijde te Londen wordt vernomen, zou minister Eden, zich met de Amerikaansche regee- ring in verbinding hebben gesteld, om in de houding tegenover Darlan, één lijn te kunnen trekken. optimisme. Betoogd wordt, dat men in Tunis moet rekenen op langdurige, moei zame operaties. Militaire kringen te Lon den staan op het standpunt, dat de Ge allieerden vooral in de lucht de mindere zijn „Het oprukken van het 1ste Britsche leger in Tunis is gedurende de laatste 2 weken eenigszins vertraagd”, aldus wordt in een bericht uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower gezegd. De wig, die generaal Anderson tusschen Tunis en Bizerta had gedreven, is te zwak geweest ep is niet voldoende gesteund door de Engelsche luchtmacht. De Duit sche troepen hebben daarvan geprofiteerd en hebben door het in den strijd brengen van zware tanks de Britsche eenheden tot terugtrekken gedwongen. Nieuwe groote troepencontingenten zijn van Engeland en de Ver. Staten op weg naar Noord-Afrika, voor het convooi waarvan vele vliegtuigen noodig zijn, die dus aan den strijd in Tunis moesten wor den onttrokken. f Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. 0.38 Per», gevr ƒ0.48 Adv. JBr bur. v. d. bl.” 10 c meer Dure worst De firma kocht op de bonnen vleesch- waren en verhandelde deze zonder bon voor 10 per k.g., wat neerkomt op ƒ1 per 100 gram worst é.d. Voorts had de echtgenoot boterbonnen verhandeld aan den 29-jarigen kaashandelaar W. B. te Utrecht. De bonnen werden door de scharrelaars, die ze bijeen brachten, bij kleine aantallen in hun omgeving opgekocht en zoo vorm de zich door de massa een groote voor raad. Er werden fantastische prijzen voor be taald De boterbonnen deden van ƒ8 tot 13 per hoeveelheid van een halve k.g., de vleeschbonnen 35 tot 48 cent, de kaas- bonnen 52 cent per stuk. De zes hoofdpersonen in dit complot zijn in arrest gehouden. Da bonnenjuffrwuw De volgende figuur, die in deze geschie denis opdook, was een vrouw, die geregeld bij den hulpbesteller bezoeken had afge legd. Men kende haar slechts als „de bon- nenjuffroüw”, zooals ze. in de streek be kend stond, wist, dat ze een bril droeg, in Utrecht woonde en groote kwantums bonnen opkocht maar ondanks deze schaarsche gegevens wisten de ambtena ren prompt haar identiteit vast te stellen. Men kwam te land bij de 39-jarige huis vrouw J. A S.S. N en het eerste wat de C.C.D. vond, waren 168 boterbonnen, die enkele uren tevoren waren gebracht door de 24-jarige naaister M. C. v. G. uit Geffth (N.-Br.) die als verloofde van den hulpbesteller ook het hhre deed. De Utrechtsche mevrouw had in vier vijf maanden tijds in totaal circa 2000 bo terbonnen en circa 20.000 vleeschbonnen dat is voor een partij vleesch van vijf flinke koeien te Jaarsveld bij den post, bodef en voor een klein gedeelte bij den 43-jarigen koopman L. F. de R. gekocht. Bij den afzet speelde haar man, de 38- jarige vertegenwoordiger G. S., een rol. Hij had de 20.000 Mdeeschbonnen en een groot gedeelte van de boterbonnen gele verd aan den 43-jarigen koopman H- F. M. A., den 37-jarigen winkelier J. F. M. A., twee broers en hun vader, den 72-ja- rigen, F. W. Th. A., allen te Utrecht, fir manten van een winkelbedrijf in levens middelen In de loopgraven van de Nederlanoers. Een blik naar den vijand. Onafge broken wordt het niemandsland voor de **>Pgraven van het Legioen geobser- ’eerd. (S.S. P.K. Vermeer-We-Po) Wat er uit een rooden zakdoek al niet kan komen. In dit geval een uitgebreide bonnenhandel, dien ambtenaren uit Schoon hoven en Gouda van den Centralen Con troledienst op het spoor zijn gekomen en waarbij, zooals het omvangrijk onderzoek, dat drie weken in beslag nam, uitwees, duizenden bonnen tegen grof geld ver kocht en groote geldsbedragen verhandeld werden. Twintig pèrsonen zijn bij deze bonnenfraude betrokken, met welker ont dekking een groote slag is geslagen. De roöde zakdoek, die de zaak aan het rollen bracht werd weggeworpen door den 22-jarigen wegwerker J. G. de B. te Nieuwpoort, toen deze in den vroegen ochtend, toen het nog donker was, bij. een contróle op den weg in zijn woonplaats werd aangehouden. De duisternis baatte echter niet, het wegwerpen werd gezien en toen kwamen uit den zakdoek te voorschijn 1200 kaas, bonnen, 550 boterbonnen ven 120 vleesch bonnen. De bonnensmokkelaar die nota bene een adspirant marechaussee was en de politieschool wilde gaan bezoeken, as piraties, die inmiddels uiteraard vervlogen zijn had de bonnen grootendeels ge kocht van den 28-jarlgen grondwerker H. S. te Lopik en voorts van den 45-jarigen manufacturier H. J. S. te Groot-Ammers, den 34-jarigen bakkersknecht T. v. d. G. te Groot-Ammers en van diverse boeren in den Alblasserwaard. Het geld voor den .aankoop ten bedrage van 2300 was hen» verstrekt door zijn vader en eenige ken nissen. De jongeman bleek met zijn bon- nenhandel de zaak voort te zetten van den 15-jarigen jongen M. v. d. H. uit Nieuw, poort die tevoren den handel gedreven had, maar er mede opgehouden was. De bonnen waren bestemd voor een broer van dezen knaap, den 29-jarigen koopman G. v. d. H., te Rotterdam, die als bonnen handelaar bekend staat. De Lopiksche grondwerker, die het grootste deel had geleverd, had de bon nen op zijn beurt voor 1750 gekocht van een hulpbesteller uit Jaarsveld, den 25-ja- rigen W. den O., die juist naar werk el ders vertrokken was. De 28-jarige café houder G. v. d. B. had voor deze trans actie 1000 voorgeschoten. Bij den grondwerker thuis kwamen nog 270 boterbonnen, 260 kaasbonnen en 275 vleeschbonnen te voorschijn, die hij had betrokken van den 21.jarigen landarbeider C. den O te Jaarsveld, een broer van den hulpbesteller, die na diens vertrek de zaak had overgenomen. Burgerlijke mobilisatie van bedrijven in Italië iVolgens éen verordening van- Mussolini zijn met ingang van heden alle industrie- bedrijven in Italië, gemobiliseerd. Deze burgerlijke mobilisatie, die reeds aan het begin van den oorlog geldig werd verklaard voor de oorlogsindustrie en de openbare bedrijven als electrische centrales, gasfa brieken en transportondernemingen, wordt thans tot alle industriebedrijven uitge breid. Dit betèekent. dat voortaan al het personeel en de werklieden dezer bedrij ven als gemobiliseerd gelden, hun werk plaats dus in geen geval mogen verlaten en ten aanzien van de uitoefening hunner arbeidsverplichtingen onderworpen zijn aan de militaire wetten. Deze maatregel, zoo merkt de „Messag gero” op, verstevigt het front der produc tie, beschermt de continuïteit en den regelmatigen gang van het geheele produc tieproces en daarmede tevens het voor het behalen van de eindoverwinning noo- dige weerstandsvermogen der natie. Inzittenden gered Een 6-tons autobus van den dienst Lei denLeidschendam is 's avonds op het Rapenburg te Leiden, toen de bestuurder wilde uithalen voor een uit een zijstraat komend gespan, te water gereden. De chauffeur slaagde er in, de voorruit in te slaan en door het gat naar buiten te komen, waarna hij 7 passagiers op de zelfde wijze kon helpen. Andere inzit tenden verbrijzelden eveneens een ruit en wisten zich ook in veiligheid te brengen, terwijl de overige personen (in totaal hadden in den bus 19 personen plaats ge nomen) door de politiebrandweer uit hun benarde positie werden bevrijd Bijna allen hadden verwondingen aan de han den gekregen, welke door den eerste- hulpdienst en de E.H.B.O. werden ver bonden. Alle passagiers konden, na door omwonenden van droge kleeren te zijn voorzien, met inmiddels uit Zoetermeer gerequireerde auto’s hun weg vervolgen. Verklaring van generaal Catroux Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft generaal Catroux (gouverneur van Syrië), gisteren verklaard, dat reeds om zuiver militaire redenen de aanwezigheid van Darlan op de moeilijkste verbin dingslijnen en ver achter het strijdende eerste leger in Tunis, eed gevaar betee kent, dat men niet mag negeeren. Dat ge vaar zal slechts verdwijnen door de ter zijdestelling van Darlan. Qok voor de Gaullistische divisie bij het 'leger van Montgomery vormde het een verrassing. Onder het opschrift „De status van ad miraal Darlan” schrijft de „Times” over de proclamaties van Darlan: De door Roosevelt en Eden af gelegde verklaringen zijn voldoende om de aanspraken van ad miraal Darlan in het juiste perspectief te plaatsen. Een beslissing van de soort, zooals door generaal Eisenhower is geno men, kan niet tijdens een ingewikkelde militaire actie worden aangevochten. Wat generaal Eisenhower niet gedaan heeft, is het verleenen van een geregelden of duurzamen status aan admiraal Darlan. Er wordt thans bekend, dat de sovjet- regeering kort geleden het foreign office en waarschijnlijk ook het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken uitdrukking gegeven heeft aan haar on gerustheid ten aanzien van de dubbel zinnigheid der positie van Darlan. Uit Vichy wordt gemeld: In anti-Duit- sche kringen in Frankrijk valt een merk baar verlies van de Gaulle’s prestige ten gunste van Darlan waar te nemen. Even wijdig daaraan loopt een daling in de Engelschgezindheid en een aanzienlijke koersstijging der Amerikanen. In dezen gang van zaken weerspiegelt zich het uit blijven van succes voor het streven van de Gaulle door middel van de Britsche politiek zijn tegenstander Darlan te Washington zoowel als in Noord-Afrika mat te zetten In anti-Düitsche kringen ondervond de Gaulle nadeel van de omstandigheid, dat Darlan in Noord-Afrika zij het ook onder Amerikaansch beschermheerschap een soort staat heeft gevormd, waar van hij zichzelf tot staatshoofd heeft uit geroepen. terwijl hij in aanzienlijke mate gebruik kan maken van het bijbehoorend bestuursapparaat Generaal Eisenhower heeft aan dit be wind van Darlan officieel zijn goedkeu ring gehecht, waarmee tevens -tot uiting is gekomen dat deze volgens Roosevelt voorioopige schikking tusschen de Ver. Staten en Darlan een zekere duurzaam heid zal bezitten Afgezien van het feit, dat de Gaulle als persoon nooit populair is gewee«t en door de anti-Duitsche elementen steeds slechts werd beschouwd als een over gangs ver schijnsel, wordt het dezen krin gen gemakkelijker gemaakt zich aan de zijde van Darian te scharen door de ver onderstelling, dat de Ver. Staten voor Frankrijk gemakkelijiloer zijn dan Enge land. Bestuurder om het leven gekomen Een personenauto, bestuurd door den 20-jarigen J. W., is gisteravond op de Veenkade in aanrijding gekomen met een groentewagen en vervolgens in het water gereden. De heer H. Rien, wonende Veen kade 102, sprong met een mes tusschen de tanden geklemd te water en trachtte den chauffeur te bevrijden door den kap van de auto open te snijden, maar dit gelukte niet ei» evenmin bleek het mogelijk de portieren, die blijkbaar tijdens den val verwrongen waren, te openen. Eerst toen de kraanwagen van de brandweer de auto op het droge had gebracht, kon men W. uit zijn benarde positie verlossen. De levensgeesten bleken toen evenwel reeds geweken te zijn. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis'aan den Zuidwal overgebracht. Nieuwe Amerikaansche oorlogsschepen Gisteren is het slagschip „New Jersey” van een werf te Philadelphia van stapel geloopen. Het schip dat een waterver- plaatsing heeft van 52.000 brt., wordt „het zwaarste slagschip genoemd, dat ooit is gebouwd Van de werf Quincy in Massachusetts is een vliegtuigmoeder- schip van 25000 ton, van stapel geloopen. vliegtuigen aan boord nemen, heid bedraagt 35 knoopen. De ning zal 3000 man bedragen. Japansche slagschepen in dienst gesteld De woordvoerder van de Japansche marine, Hiraide, heeft voor de radio meegedeeld, dat Japan den laatsten tijd nieuwe groote slagschepen in dienst ge steld heeft, die voor het voorste front bestemd zijn Ook zijn er vliegkam-psche- pen gereed gekomen en reeds in dienst gesteld, bij welker bouw rekening gehou den is met de jongste ervaringen uit dezen oorlog Bovendien bevinden er zich nieuwe kruisers en torpedojagers in aan bouw. teneinde de vloot' van Japan nog meer te versterken. Postpakketten en briefpakketten, be stemd voor alle Nederlandsche krijgsge vangenen moeten in den vervolge uit sluitend aan de 4e afdeeling van het in formatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Bezuidenhcut 33 te ’s-Gra- venhage worden toegezonden. Het Ne derlandsche Roode Kruis zorgt dan voor verdere doorzending. De P.T.T. heeft de opdracht gekregen rechtstreeksche zendingen naar de gevangenkampen van 8 December 1942 af te weigeren. Wegens overbelasting der transport middelen is in het eigen belang der fa milieleden de verzending van alle pak ketten naar de kampen tot en met 5 Januari 1943 stopgezet, doch is aan be langhebbenden alleen het verzenden van winterkleeding in privé-pakketten van ten hoogste 2 k.g. via de 4e afdeeling van het informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis toegestaan. De regeling, te treffen na 5 Januari 1943, zal bijtijds door het Nederlandsche Roode Kruis worden bekend gemaakt Langdurige operaties verwacht Omtrent de gevechten in Tunis ver klaart men in Londen, volgens een eigen bericht van JDagens Nyheter”, dat het onwaarschijnlijk is, dat de Geallieerden in staat zullen zijn hun opmarsch naar Bizerta en Tunis,voort te zetten, alvorens in de krachtsverhouding in de lucht ver betering ten gunste der Geallieerden is gekomen Men erkent, dat de luchtmacht der As de superioriteit bezit Naar .JSocialdemokraten” uit Landen verneemt, waarschuwen toonaangevende Londensche instanties tegen overmatig In het steenkolengebied van Zongoel- dak, in Turkije, heeft zich een mijngas- ontploffing voorgedaan Tot dusver kon den 63 dooden en 10 gewonden geborgen worden. Men vreest dat het aantal om gekomen mijnwerkers nog grooter is. PRIJS DEZER COURANT» Voor ‘a-Gravenhage bH vooruitbet. per 3 mnd. giet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.’* en „Letterk Bijbl.” f3.16, Fr, p. p. met Modebl. ƒ4.20, s. Modebl. ƒ3.96. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz, nr. 5 c., tr. p. p 10 c. MAISKY BIJ EDEN Daily Mail” heeft vernomen. Maisky op instructie van het Kremlin een bezoek heeft gebracht aan Eden om in lichtingen in te winnen over den toe stand in Noord-Afrika. De bolsjewistische stappen worden van Britsche zijde met veel aandacht gevolgd. De Japansche minister Tojo heeft heden in een rede voor een enorme men- schenmenigte bij het heiligdom van Jasa- koeni ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het -uitbreken van den oorlog in Oost-Azië verklaard, dat Ja pan, dat in het afgeloopen jaar de stra tegische en economische grondslagen ge legd heeft voor de eindoverwinning op de Engelsch-Amerikaansche naties,- thans volkomen gereed is om den eenen slag na den anderen te winnen, totdat de dag komt, waarop de vijanden op de knieën gedwongen zijn. Tojo constateerde, dat de rijke schatten in de vroegere Engel sche en Amerikaansche Zuidzeegebieden in minder dan 6 maanden tijds na het uitbreken van den oorlog ter beschikking van Japan stonden. Deze gebieden behoo- ren thans tot de groote krachtbronnen van de Japansche oorlogsmacht. Wat de vijand in het Zuiden verloren heeft, be hoort tot de reserves van Japan, Mandsjoekwo en China. De vijandelijke mogendheden, wien het thans aan de be langrijke grondstoffen uit het Zuidzee- gebied ontbreekt, moeten groote moeilijk heden doormaken. De tactiek der handels- blokkade, die de vijand voor den oorlog tegen Japan gebruikte, wordt thans door Japan tegen hemzelf gekeerd. Tojo prees de verdiensten van Duitsch- land en Italië, herinnerde aan de mede werking van Mandsjoekwo, het nationale China en Thailand en besloot met de woorden: „Zoo is het wereldconflict in het hoofdstadium gekomen ter vernieti ging van het Engelsch-Amerikaansche front. Japan, de Aziatische rassen en de Asmogendheden in Europa staan nauw verbonden in den strijd voor het ge meenschappelijke ideaal.” Volgens Engelsche correspondenten in het gebied van den Stillen Oceaan, heb ben de geallieerde troepen het offensief geopend tegen de laatste stellingen dèr Japanners op Nieuw-Guinea, van Boena tot Goena. Vrij belangrijke aantallen sol daten zouden hierbij door de lucht naar de uitgangsstellingen voor den aanval zijn getransporteerd. Men is er aan geallieerde zijde nu ook in geslaagd, op Nieuw-Guinea zeer zware artillerie aan land te brengen. Japansche aanval op Britsch convooi Sterke Japansche luchtstrijdkrachten hebben gisteren in de nabijheid van Chittagong (Britsch-Indië) een Britsch convooi, bestaande uit ongeveer 20 han delsschepen, met succes aangevallen. Twee transportschepen van 5100 brt. kregen voltreffers, 6 andere schepen van dezelfde grootte zijn zwaar beschadigd. Het vijandelijk transpor* was door een kruiser èn 5 corvetten beschermd. Vooruitzichten voor Nederlandsche handel en industrie De bedoeling van de Nederlandsche Oost Compagnie is als tusschenpersoon op te treden voor alle Nederlandsche in stanties, die willen deelnemen aan de economische ontsluiting van de door Duitschland bezette Russische gebieden. De compagnie zal dus in principe niet als een zelfstandige industrieele en/of handelsonderneming optreden. Deze economische functies zullen worden over gelaten aan het particuliere initiatief van Nederlandsche particulieren of onderne mingen slechts waar dit particuliere initiatief faalt zal de Nederl. Oost Comp. de genoemde functies zelf organiseeren. De N.O.C. zal op de genoemde functies in belangrijke mate invloed kunnen uit oefenen. Zij beschikt n.l. voor Nederland over een monopolie, waarvan de bedoe ling is, alle Nederlandsche instellingen op welk gebied ook organisch te leiden bij haar werkzaamheden in het Oosten. De som van de inzetten moet, aldus deelde men een redacteur van het A.N.P. van bevoegde zijde mede, op een bepaald punt bij elkaar komen. Door een geza- menlijken inzet gaat er voor Nederland niets verloren en op die manier kan de grootste waarde worden gecreëerd, die t.z.t. aan een tegenprestatie kan doen denken. Deze zienswijze volgend is het dus noodzakelijk, dat niet iedere particu lier op eigen houtje aan het werk slaat, maar dat een monopoliemaatschappij in het leven werd geroepen, om in het Oosten coördineerend op te treden. Over de onmiddellijke financieele vooruitzichten voor de zich in het Oos ten inzettende Nederlandsche industrie kan momenteel nog niets concreets wor den gezegd. Daarom is van Duitsche zijde de Treuhandinzet in het leven ge roepen, waarbij de ondernemer zich zon der financieel risico als Verwalter kan inzetten. Van Duitsche zijde zijn reeds vele ondernemingen in bedrijf gesteld vooral op het gebied van de voedings- en genotmiddelen. Als Verwalter treedt op de vroegere ondernemer, die gedurende de aanloopperiode een vast inkomen kan genieten, dat niet afhankelijk is van de eventueele winst of van het verlies Een dergelijke inzet van Nederlandsche zijde via de. N.O.C. is op verschillend gebied mogelijk: 1. op agrarisch terrein, aangezien de opbrengst per hectare nog aanzienlijk kan verhoogd worden2. op verkeer-technisch gebied, het uitvoeren van baggerwerken, het aanleggen van straatwegen enz,; 3. op industrieel ge bied verwerking van agrarische en an dere grondstoffen. Het Westelijk deel van de Oekraïne, dat onder civiel bestuur staat heeft tot dusverre vooral de Nederlandsche be langstelling gehad in tegenstelling met het Oostelijk gedeelte, dat nog onder mi litair bestuur staat en dat het grond- stoffengebied met de zwaarindustrieën bevat De problemen van de Oostelijke Oekraïne staan daarom iets lager op het programma. Dat thans aan verzorgingsindustrieën in het Westelijk gedeelte is op te zetten, blijft ten deele nog afhankelijk van de grondstofleveranties uit het Oostelijk ge deelte. Dit geldt voornamelijk voor de industrieele grondstoffen, want de agra- rische producten zijn in het Westen ruim, schoots aanwezig. Door de Duitschers is reeds veel gepresteerd op het gebied van de productie en het verzamelen van de landbouwproducten. Thans is men aan een andere zeer belangrijke fase ge komen n.l. het vervaardigen van verpak kingsmateriaal om de agrarische produc- ten al of niet veredeld te verzenden. Hiervoor kan nog menige industrie wor den opgericht Wat de handel betreft is er thans nog weinig sprake van een dergelijke over vloed van producten, dat reeds thans een uitgebreide uitvoer van producten uit het Oosten naar Nederland kan plaats vinden. De handel van Nederland naar het Oosten betreft momenteel hoofdzakelijk productiemiddelen. De invoer van het Oosten naar Nederland moet hoofdzake lijk gezien worden als het resultaat van de productieorganisatie. die thans aan den gang is. Voorloopig blijft dit uiter aard veelal tot agrarische producten be perkt met hier en daar andere grond stoffen voorzoover die ter beschikking staan. Wanneer deze organisatie eenmaal is opgebouwd, zal de wederzijdsche han del een groote uitbreiding kunnen onder gaan zoodat ook voor den Nederland- schen handel hier nog een ruim arbeids veld kan zijn weggelegd, waarbij de N.O.C. het intermediair vormt, waardoor de economische betrekkingeh tusschen beide landen kan worden bevorderd, zulks ten voordeele van de economische positie van Nederland. Ook gisteren voerde de Britsche lucht* macht terreuraanvallen met boordwapens uit tegen de Nederlandsche burgerbevol king, die daarbij vijf dooden, twee zwaar- en tien lichtgewonden te betreuren heeft Radio-Algiers heeft gisteren gemeld, dat generaal Eisenhower een overeen komst heeft gesloten met den gouverneur van Fransch West-Afrika, generaal Bois- son, waarbij de Geallieerde luchtstrijd krachten verlof krijgen gebruik te maken van de vliegvelden van West-Afrika op haar route van de Ver. Staten naar het Midden-Oosten De in Fransch West-Afri ka geïnterneerde Geallieerde schepen en de Geallieerde zeelieden zullen worden vrijgelaten S.P.T. meldt uit Vichy, dat een groep specialisten zich naar Toulon heeft be geven om daar te onderzoeken of de mo gelijkheid bestaat, dat alle of een deel van de Fransche oorlogsschepen kan worden gelicht Naar Reuter uit Algiers meldt o. 4.27 aar {Maan: 8 Dec. op 8.31 v.m., on- i der 5.23 n.m. N.M.; 9 Dec op 9.41 ».m„ onder 6.22 n.m f faohtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u njn. en 7 u. v.m. No 113058 liekenfondsleden de Volharding 4 10. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 HEKENVERVOER (Ziekendienst 4 len Haag) No. 115995. 4 De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtHet eerste treffen tusschen Duitsch—Italiaansche en Anglo-Ameri- kaansche troepen in Tunis is geëindigd met de ontruiming door de laatste van het belangrijke verkeersknooppunt Te»- bourba, waarmee tevens de pogingen van de Engelschen en Amerikanen, zich tus- ichen Bizerta en Tunis te schuiven ver ijdeld zijn. Engelsche en Amerikaansche pantserstrijdkrachten hadden zich zeer ver naar voren gewaagd naar het schijnt tonder zich van te voren van een goed ftmetioneeren van de ravitailleering te verzekeren, waardoor zij zich niet hebben tarnen handhaven. Bij de gevechten is. jaar te Berlijn wordt verzekerd, de Weinige ervaring der Amerikaansche Itrijdkrachten duidelijk aan den dag ge treden. Deze spreekt ook uit de Ameri kaansche denkbeelden omtrent de tactiek, doch begrijpelijkerwijze laat men zich hieromtrent van Duitsche zijde niet uit Deze eerste gevechten, die den Engel schen en Amerikanen reeds op zulke hooge verliezen zijn komen te staan, worden van Duitsche zijde nog niet als het begin van den groeten strijd geken merkt. Men is feitelijk nog steeds in het stadium der voorbereiding. Beide par tijen zijn doende, zich zooveel mogelijk te versterken, doch hierbij blijven de Engelschen en Amerikanen achter bij de strijdkrachten van de As die het voordeel van den korten verbindingsweg over de Straat van Sicilië hebben. Thans wreekt zid) het feit dat het Anglo-Amerikaan- Kbe Jtadingsleger niet terstond Bizerta beeft bezet, hetgeen militaire kringen te Berlijn als een enorme strategische fout kenmerken. De nieuwste Amerikaan sche pantserwagens, die reeds in den strijd in de Cyrenaica werden gebruikt, zijn volgens deskundige Duitsche kringen goed, doch niet onoverwinnelijk. De Duitsche afweer is er volkomen tegen op gewassen en niet alleen, zooals van En gelsche zijde wordt verklaard dank zij de groote kwaliteiten van het 8.8 C.m. afweergeschut. Ook andere factoren spelen hierbij een rol. Het D.N.B meldt: In Tunis is dezer dagen een strijd ontbrand tusschen 60 BritschAmerikaansche en 9 Duitsche pantserwagens, die door den vijand wer den ingesloten In den verbitterden strijd, die ruim 5 uren duurde, hadden de Britten en Amerikanen, afgezien van hun numerieke superioriteit aan pantserwa gens, ook luchtdoelgeschut ter beschik king. Hoewel de vijand door het terrein begunstigd was en de Duitsche pantser wagens van een dalkom uit moesten opereeren. schoten de Duitsche pantser wagens 40 vijandelijke pantserwagens kapot. heeft de commandant van de Fransche duik boot „Casablanca”, die uit Toulon naar Algiers is ontsnapt voor den zender ver klaard da’ d< Fransche vloot te Toulon voornemens was naar de Geallieerden door te breken Er was echter niet ge noeg brandstof aanwezig geweest. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant, Sohev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rljsw„ Kantoorboek!». Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 119461» Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem! 3 Tel 330263; Boekh. J. B. v. Seten |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.Ï21187 S“~=S=—.'".-w-.J'.'W «SBS«8S=

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1