No. 18358. DE TOEKOMSTIGE SOLDAAT 1942. Woensdag 9 December. Weer 15 schepen tot zinken gebracht VERDUISTEREN f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De toestand in Noord-Afrika Londen ontevreden In Van portiektrap gevallen „Deutsches Theater” Nieuwe Sovjet-aanvallen mislukt centralen sector heroverden de Duitschers talrijke plaatsen Wat Ridderkruisdragers van het Oostfront vertellen iZhurchill zal in het Lagerhuis spreken v. 4.27 nar nam. tot 8.38 anr v.m. De militaire dienstplicht in Engeland Vice-admiraal H. Ferwerda overleden Engelsche aanpassing Boodschap van Churchill aan Roosevelt UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Franco De hooikist bewaart de warmte: Maakt er een nattig gebruik van! Gebruikt vooral een hooikist Rede van )oriot en Déat in het Fransche kabinet? X-- COURANT 330163;’ Boekh. J. B. v. Seters Jr., Thereslastr. ma, Tel.* 771444; Boekh. F. O. Couvée, v- Hoytemaatr. 66 Tel.721187 isoleerend i ■V (Vox) i won Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons dd. 1 December: We begeven ons naar de voorname Tier- gartenstrasse, naar de viUa, die tot op. het front en len min of meer in t t f t i f t 4 4 4 *i' stilstaande werkt. Fransche oudminister gearresteerd S.P.T. meldt uit Parijs: De vroegere Franschq minister van Censuur, Champe tter de Ribes, is gearresteerd, hetgeen vermoedelijk verband houdt met de jong ste politieke gebeurtenissen in Frankrijk en de tegen Laval gerichte actie. Voor den oorlog heeft de Champetier de Ribes in het kabinet de tamelijk zwakke groep der zgn. volksdemocraten vertegen woordigd. Na den wapenstilstand is hij gedurende korten tijd minister van Bui- tenlandsche Zaken van het Vichy-regime geweest. „PARKSTRASSE 13" Ernst Rufer, die zich reeds heeft doen kennen als een talentvol theaterarchitect en décor-ontwerper, heeft ook voor de op voering van ..Parkstrasse 13”. het bekende Te Vught vond een herfst-boschloop plaats tusschen de Hitlerjugend en den Nat. Jeugdstorm. Het uitreiken der prijzen door Stammführer Kosters. Polygoon-Zeylemaker) Minister-president Churchill zal, naar officieel te Londen wordt bekend gemaakt, de volgende week in het Lagerhuis een verklaring afleggen over het boeien van kr ij gsgevangenen In deze zitting zal de minister .president dergelijke verhuizing voor het aanstaande ook „het onderwerp Darlan” ter sprake voorjaar moet worden verwacht. brengen. De Paus over Milaan Paus Pius heeft in een brief aan den kardinaal-aartstfisschop van Milaan uiting gegeven aan zijn smart over de bittere beproeving, die juist in deze dagen het geliefde Milaan en zijn grootmoedige zo nen heeft getroffen.' Moge in deze zoo werkzame stad, aldus de Paus, de weldaad van productieven arbeid in orde en ge rechtigheid terugkeeren. Deze brief dien de kardinaal-aartsbis- schop zelf heeft voorgelezen in den Dom, eindigt met den Apostolischen zegen. Een „Boelhuisdaa” in West-Frieslano beteekent voor den West-Frieschen boer een speciale attractie. Wanneer het werk het maar even toelaat, trekt hij er heen om den boelhuisdag bij te wonen. Landbouwwerktuigen en wagens komen onder •en hamer. (Polygoon-Kuiper), „Bathurst, zoolang de oorlog duurt en er gasten in huis zijn, zeg je „je” tegen mij en noemt mij „kameraad”. .Jawel, kameraad excellentie.” Wie met Kerstmis extra boter krijgen Dezer dagen is bekend gemaakt, dat Nederlandsche arbeiders, die in het bui tenland werkzaam zijn, vreemdelingen en Rijnschippers, voor zoover zij met Kerstmis hief te lande vertoeven, een extra rantsoenbon voor boter zullen ont vangen. Er wordt met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de plaatselijke distribu. tiedienst aan genoemde personen slechts dén een extra rantsoenbon voor boter zul. 'len uitreiken, wanneer zij tenminste ge durende vier weken onafgebroken in Ne derland blijven. Belanghebbenden dienen er rekening mee te houden, dat na 24 Dec. géén uitreiking meer zal plaats vinden. Maan: 9 Dec. op 9.41 v.m., on der 6.22 n.m.; 10 Dec. op 10.41 v.m., onder 7.32 n.m. 14 Dec. E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113053 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zr. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendiopst Den Haag) No. 115995, Boomstammen lagen er genoeg in "t moeras sig terrein en daar maakten we een half rond dak van Maar zoo iets léert men pas als de omstandigheden er toe dwin gen!" Op onze vraag, of de strijd tegen Sov- et-Rusland niet voor allerlei minder pret tige verrassingen stelt, kregen we een be vestigend antwoord: „Wanneer men echter over een stam van de „oude garde" be schikt, dan gaat alles gemakkelijker. Na- ‘uurlijk moet iedere soldaat goed uit zijn Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten in het Noorden en Midden van den Atlantischen Oceaan In onvermoeiden strijd tegen de vijandelijke scheepvaart weer 15 schepen van tezamen 103.000 ton in den grond geboord. Twee andere schepen en een torpedojager van den convooidienst wer den getorpedeerd. Door deze operaties werd de vijande lijke ravitailleering voor Noord-Afrika bijzonder zwaar getroffen. Onder de ver nietigde schepen bevond zich de Engel- sche mailboot „Ceramic" (18.713 t), die als troepentransportschip op weg was naar Noord-Afrika. Dit schip ging na de torpedotreffers terstond onder, zoodat bi den heerschenden storm en den zwaren zeegang verwacht kan worden, dat een groot aantal menschenlevens is verloren gegaan. Van hetzelfde convooi verloor de vijand 3 andere schepen met oorlogstuig. van den Don marschbewegingen en troe- penkwartieren In den Gentralen sector van het front wordt de Duitsche tegenaanval met kracht voortgezet, terwijl de grootsch opgezette vijandelijke operaties merkbaar aan kracht hebben verloren. Bij deze operatie wer den in samenwerking met gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers talrijke plaatsen veroverd, vijandelijke stellingen opgerold en de vijand van zijn achter- waartsche verbindingen afgésneden. In hevige luchtgevechten verloor de vijand 16 vliegtuigen. -Ten Zuiden van het Ilmenmeer deed de vijand slechts vrij zwakke aanvallen. Ge reed staande tanks werden door artillerie vuur uiteengeslagen. Aan het geheele Afrikaansche front viel gisteren slechts plaatselijke gevechtsactivi- teit waar té nemen. Een groot Britsch vrachtschip werd ten Noordwesten van Benghasi door bomtreffers zwaar bescha digd. Duitsche jagers schoten 4 Britsche jagers neer. Een eigen jachtvliegtuig wordt vermist. Bij storingsaanvallen van enkele Brit sche bommenwerpers op Noord-West- Duitschland en bij nachtelijke vluchten bovtn het Duitsche kustgebied werden 5, boven West-Fr ankrijk en voor de Zuid oostkust van Engeland 2 andere vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Ter besparing van gas en electridteit Door de brandstoffenrantsoeneering staat de hooikist weer in het middelpunt van de belangstelling, omdat er een be langrijke besparing op het gebruik van gas en electriciteit mee kan worden be reikt. Veel spijzen worden beneden de kooktempefatuur van 100 gr. C. gaar, mits men ze maar lang genoeg aan de warmte blootstelt. Op dit principe berust het gaarmaken in hooikist of kookzak. Eerst brengt men het gerecht aan de kook, laat het eenigen tijd doorkoken en plaatst het daarna zoo snel mogelijk in 'n omgeving, welke de warmte slecht geleidt. De tem peratuur daalt dan slechts langzaam en de inhoud van de pan heeft voldoende gelegenheid om gaar te worden. Alleen bij gerechten met een zeer langen kook tijd wordt de afkoeling te sterk. Deze moet men dan ook na vier uur opnieuw aan de kook brengen, om ze vervolgens nog eens in de hooikist te plaatsen. De hooikist geeft zelf geen warmte, maar be waart ze alleen. Er kan dus geen sprake zijn van doorkoken van de spijzen. De beschuttende laag om de pan moet een voldoende dikte hebben en gemaakt ‘zijn van goed isoleerend materiaal. Hiertoe kunnen gerekend worden: hooi, houtwol, kranten en papierwol. Dit laatste kan men zelf maken door kranten in smalle reepen te knippen; een nadeel hierbij is, dat het tot proppen in elkaar gaat zitten en dan weer vernieuwd moet worden. Be vulling mag niet te stevig gestopt worden, daar lucht eveneens isoleerend „De schade, die ons allen in den loop van het verstreken jaar door de Japanners is toegebracht is inderdaad zeer ernstig”, detecttve-spel van Axel Ivers, dat reeds aldus Churchill volgens den Britschen berichtendienst in een boodschap aan Churchill spreekt verder de hoop uit, dat Engeland zich eens met heel zijn kracht „zal kunnen vereenigen ter definitieve'vernietiging van Japan”. Roosevelt heeft op deze boodschap ge antwoord. De schade, zoo bevestigt hij. die wij allen door de Japanners hebben geleden, is inderdaad zeer groot. Hij is evenals Churchill vastbesloten de macht van Japan definitief te vernietigen. Daar zitten wij aan tafel met de 27 in fanteristen, die wegens hun dapperheid aan het Oostelijk ‘front met het Ridder kruis zijn onderscheiden. Op uitnoodiging van dr. Göbbels zijn ze voor een dag of wat naar de Rijkshoofdstad gekomen en onderweg hebben ze een opleidingsschool van de Hitlerjeugd bezocht om aan deze toekomstige recruten het een en ander van hun avonturen te vertellen. Thans zijn wij aan de beurt! We praten over koetjes en kalfjes, maar natuurlijk loopt ons discours tenslotte over den huidigen oorlog en we weten weldra, dat we met een kapitein te doen'hebben, die in de moerassige omgeving van WoL chof heeft gevochten. Waar het precies ligt, weet niemand van ons, maar hij tracht het ops op het tafellaken duidelijk te maken. ,,Ik ken daar iederen grashalm, ik heb het gevechtsterrein voor oogen en zou van hieruit op mijn tegenstander kun nen schietèn. Dat is tenslotte niets bui tengewoons, want dat kan iedere soldaat, die buiten in de loopgraven ligt. Terrein verkennen, dat is hoofdzaak. Vroeger, tij dens een manoeuvre, zouden we vast ge loofd hebben, dat we met man en paard in den modder zouden verzinken maar in het Oosten hebben we geleerd, het on mogelijke mogelijk te maken. Met nat hout weten we vuur aan te leggen of bij regen achtig weer een schuilplaats te bouwen zonder daarbij over hout of ook maar bordpapier té beschikken. Hoe wij dat De minister van Arbeid Bevin, heeft in het Lagerhuis een nieuwe dienstplichtwet ingediend, dié een vervroegde registratie van de jonge mannen beoogt. Hij ver klaarde, dat de regeering niet het voor nemen jjeeft personen beneden de 18 jaar in actieven militairen dienst te nemen, maar dat de regeering het noodzakelijk acht den recruten een grondiger opleiding te laten geven. Ieder die met de moderne oorlogvoering op de hoogte is, zal erken nen, dat een opleidingstijd van 11 12 maanden niet voldoende is, om de solda ten voor te bereiden op de zware gevech ten, die hurf te wachten staan. De minister zeide-verder, dat het vraag stuk van het gebrek aan arbeidskrachten een dergelijken omvang had aangenomen, dat de regeering alle mogelijke middelen, waarover zij beschikt, moet gebruiken, in- dign zij zoowel voor de strijdkrachten als voor de bewapeningsfabrieken van Enge land de noodzakelijke hoeveelheid men. schenmateriaal beschikbaar wil stellen. Mogelijk zal het later noodzakelijk blij ken ook de oudere lichtingen op te roe pen. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 9 December. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: Nieuwe pogingen der bolsjewieken om de Duitsche stellingen in het Oostelijke deel van den Kaukasus en in het Wolga- Dongebied te doorbreken, mislukten ook gisteren onder zware vijandelijke verlie zen. Vijand^lijke massale aanvallen van infanterie en gepantserde strijdkrachten leidden tusschen Wolga en Don tot zeer hevige voor onze troepen succesvolle ge vechten. Gevangenen werden gemaakt en buit werd veroverd. 54 tanks werden ver nietigd. Ift de groote bocht van den Don wier pen Duitsche pantser-grenadiers in een tegenaanval den vijand uit zijn stellingen en schoten 46 bolsjewistische tanks, zon der eigen verliezen aan tanks, stuk. Duit sche, Italiaansche en Hongaarsche lucht strijdkrachten bestookten aan het front in ons lana door een eigen gezelschap werd opgevoerd, een pretentieloos, alleraardigst milieu geschapen, een in warme kleuren gehouden en toch zeer gedistingeerden salon. Michael Arco had de regie en wist de opvoering het tempo en de levendig heid te geven, die noodig waren. Het vlotte,- amusante en onderhoudende span- ningsstuk kwam daardoor goed tot z’n recht. Vooral Willy Estmann als Dokter Elten. toonde zich een goed en waardig speler. Josy Holsten vertolkte de rol van de betooverende en harten veroverende Evelin Schratt, op wie de sympathieke Arno Molander (Joachim Ernst gaf er eeh goede créatie van) smoorverliefd is. Hilde Kneip had veel succes met haar vertol king van de opgewondén, ietwat hysteri sche baronesse Bornegg, Wolfgang Golisch was Marguardt, Hermann Haensch een temperamentvolle tooneelspeler Nordau, hij had een open doekje in ontvangst te nemen; Max Adelhütte was Franz, de be diende; Wilhelm Gröhl een waarlijk voor treffelijke Paul Mieke, Oskar Ilgen een politiebeambte. B. v. Eysselsteijn. Tel»toon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant, Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 1194611 Voorb., Boekh. H. E. Gf Ruy», Heerenstr. 124, Tel. 773038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 3, Tel. Aan bekomen verwonding overleden De 56-jarige mej, M. F. geb. L., die gisteren, toen zij haar hondje uitliet, voor haar woning in de Maasstraat van de por- tiektrap viel en in zeer ernstigen toestand met een hersenschudding in het R.K. zie kenhuis in het Westeinde werd opgeno men, is daar zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, hedenmorgen overleden. Te zijnen huize te Wassenaar is op 57- jarigen leeftijd overleden de gepension- neerde vice-admiraal H. Ferwerda, oud- vlootvoogd in Indië. Vice-admiraal Ferwerda is van Februari 1936 tot in het midden van 1939 comman dant van de Zeemacht in Nederlandsch- Indië geweest. Hij vertrok naar de tropen als schout-bij-nacht; mét ingang van 1 Ja nuari 1937 is hij bevorderd tot vice-admi raal. Na zijn militaire opleidingop het Instituut te den Helder te hebben ge noten, was de jonge Ferwerda 16 Sep tember 1906 tot adelborst der 1ste klasse aangesteld; twee jaar later was hij luite nant ter zee der 2de klassé. Op 1 Januari 1919 volgde zijn benoeming tot luitenant ter zee der 1ste klasse; 26 Januari 1929 kreeg hij de titulatuur van overste en op 30 April 1933 volgde zijn promotie tot ko lonel (kapitein ter zee). Hij werd toen belast met het commando over het vlieg kamp „De Kooy”. Van de Kooy ging hij naar Indië. In marinekringen was de heer Ferwerda zeer gezien, en veel belangrijk werk heeft hij gedaan voor den Marine- luchtvaartdienst. 2 Fetor. 1936 aanvaardde hij, als schout-bij-nacht, het commando van de Zeemacht in Ned.-Indië. Met ingang van 8 Maart 1940 is aan vice-admiraal H. Ferwerda, op zijn ver zoek. wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, met dankbetuiging voor dé vele goede en ge wichtige diensten door hem aan den lande bewezen. De begrafenis vindt Zaterdag a.s. om 1 uur op Oud Eik en Duinen plaats. Nationale eenheid moet Spanje’» toekomst waarborgen Generaal Franco heeft gisteren te Ma drid in een rede, gehouden ter gelegenheid van de oprichting van den nationalen Raad der Falange, alle Spanjaarden aan gespoord alle liberale vooroordeelen te laten vallen en hun blik te richten op de groote gebeurtenissen die zich op het oogenblik in Europa afspelen. Hij zeide o.a.: Wij Spanjaarden behooren tot geen andere wereld dan de Europeesche, ook al bezit onze politiek een eigen karakter. De gebeurtenissen toonen ons duidelijk, dat wij de laatste acte van eén oud tijd perk en het begin van een nieuw bijwo nen. De liberale wereld gaat onder en is het slachtoffer van haar eigen fouten ge worden. Voorts gaf spr. een schets van de ont wikkeling en de doelstellingen van de fas cistische en de nationaal-socialistische be weging en legde hierbij vooral den nadruk op de methoden, waarmede Duitschland en Italië het sociale vraagstuk hebben op gelost. Deze sociale bewegingen zijn, zoo zeide hij, geen toevallige verschijnselen, doch er heeft zich een nieuw geweten ge vormd, dat met het oude systeem defini tief gebroken heeft. Een jeugd, die zich van de historische grootheid bewust is, is haar opmarsch naar een betere toe komst begonnen. Wij voelen ons sterk, omdat wij de waarheid achter ons weten en omdat in ons leger onze beste jeugd staat. God heeft onzen weg gezegend en met Hem zullen wij overwinnen! Al diegenen, die droomen van de vorming van een Europa met een demo-liberaal regime en een aan grenzend Russisch communisme, bedrie gen zichzelf. Wanneer het belang van Spanje zulks eischt, dan kan het tradittoneele regee- ringsstelsel, dat Spanje door de geschie denis heen continuïteit en dagen van roem geschonken heeft weer ingevoerd wor den. Doch alles moet ondergeschikt ge maakt worden aan de voltrekking en het voortbestaan van onze nationale revolutie. Wij eischen tot vestiging van de natio nale eenheid, die Spanje’s toekomst moet waarborgen de opoffering van ieder indi vidueel. Wij bevinden ons op een moeilijk tijdstip der wereldgeschiedenis. Onze po litieke actie is nauw verbonden met de internationale taken, waarbij wij ons steeds laten leiden door de hoogste belan gen van het vaderland. Generaal Franco eindigde zijn rede met i de woorden: Wij werken niet voor een vruchtdragend heden, doch voor een schit- i terend morgen. Indien wij voor den kruis tocht reeds alles geven, zoo zullen wij met het oog op de nieuwe, dreigende gevaren ons nog meer geven. Wij weten, 1 dat mét ons voor Spanje het leven, zonder 1 ons de dood beteekent. Duitsche bergjagers in den Kaukasus. De aanvallen van de. door de com missarissen steeds weer tegen de verde diging van de passen, in den strijd ge jaagde bolsjewisten, mislukken door uitputting of door de kogels van de berg jagers. (P K. Wittmaack-We-Po) PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m M (S reg.) ƒ1.65. elke m.M. m. tot 33 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 31 ct. Halve oplaag, halve prij». Reel. ƒ0.51 p. mM. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienitaanb;/0.38 Per», gevr. Z0.48. Adv. ,JBr. bur. v. d. bl.” 10 c meer „Daily Telegraph” van 4 September 1942„De Russen zijn met recht ont goocheld, want zij wachten al seoert maanden op het beloofde tweede front maar zij missen nog meer bij onsmet de roode dassen-mode alleen zijn zij niet geholpen. Wij moeten ook in al onze andere levensuitingen socialistisch worder^," Morgen vindt de uitreiking van distributiebescheiden plaats van 9.3017 uur in gebouw Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Loosd.) voor de letters Ds t.m. einde D, E, F. en Ga t.m. Gl. HAAGSCHE »«P aBH—a» ii 1 iii i,ggaesess1 "ww PRIJS DEZER COURANTi Voor •«-Gravenhage bH vooruitbet per 3 mnd met „Kikerüd”, „De Nieuwste Mode’’ „Kol. Bijbl.’' en „Letterk. Bijbl.” (3.18, Fr. p. p. met Modebl, ƒ4.20, x. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.46. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afx. nr. 6 o.. fr. p. p 10 c. De opleiding Natuurlijk wilden wij graag iets naders hooren omtrent de opleiding, die de Hitler - jongens onder de gegeven omstandigheden krijgen j „Op onzen tocht door de Duitsche gou wen hebben we mét de jeugd kennis kun nen maken. Ik heb met die jongens ge praat, naar hun wenschen geluisterd en menige verstandige vraag kunnen beant woorden. Ik heb geen enkele reden meer, om aan deze jeugd te twijfelen. Natuur-, lijk zijn het nog jongens! Nauwelijks was ik een kamp of een opleidingsschool bin- nengeloopen, of ik werd omsingeld door een stelletje belangstellende knapen, die we met vragen bestormden. Waarmee hééft u het Ridderkruis verdiend? Waar komt u vandaan? Wat heeft u als front strijder beleefd? Ziedaar eenige vragen, die ik niet vluchtig, maar grondig heb moeten beantwoorden. Ik heb dan meestal niet al be veel over mijzelf gesproken, Roosevelt, maar hun duidelijk gemaakt, dat wij als kameraden met elkaar vechten en dat de gewone soldaat daarbij even belangrijk is als de officiër. Dan hebben de jongens begrepen,, wat plichtsgevoel is, gehoor zaamheid en de rest komt dan later wel in orde. U kunt mij gelooven, dat een offi cier, die maanden achtereen met zijn sol daten in de .voorste linie heeft gestaan (onze troep was sedert het begin van den vèldtocht tegen de Sovjets slechts één en kele week zonder direct contact met den vijand,) dat zoo’n officier wel den juis- ten kijk op jonge menschen heeft gekre gen. Wij kennen elkander door en door en weten, wat we aan elkaar hebben. De nieuwe reserve wordt op hart en nieren onderzocht. Daar hebben wij geen stethoscoop voor noodig! Een blik is vol doende. De rest bespreken we onder el kaar. Natuurlijk zijn er ook. die aanvan kelijk geen stom woord zeggen. Maar ten slotte geldt voor allen het spreekwoord: waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over. Vroeger, ja, toen waren we nog studenten, arbeiders, boeren, kun stenaars en toen wisten we niets van el kander af maar nu zijn we allen sol daten, kameraden, menschen, dié lief en leed met elkaar deelen en daar ligt het voor de hand, dat we over alles van ge dachten wisselen wat ons innerlijk bezig houdt”. Op onze vraag, hoe men het heuglijk be richt eener zoo hooge onderscheiding en de daarmee gepaard gaande uitnoodiging naar Berlijn in ontvangst heeft genomen, krijgen we tot onze verbazing ten ant woord: „U zult natuurlijk denken, dat we ons „Hèimatcommando” met enthousiasme hebben begroet? Dat was echter niet het geval. Voor het houden van redevoeringen zijn wij nu eenmaal niet geboren en we vonden het geenszins prettig, speciaal onze kameraden mir den steek té laten. Maar nu we eenmaal hier zijn en onderweg met de H. J. gepraat .hebben, nu we dus zoo ongeveer weten, wat we van .den toekomstigen soldaat mo gen denken, voelen we ons op ons gemak. Overal zijn we begroet en verwend om er verlegen van te worden! En als we straks weer terugkeeren naar het front, dan doen we zulks met de innerlijke over tuiging, dat thans alles puik in orde is. In Londen is men ontevreden over de berichtgeving uit Noord-Afrika, zoo con- aüteert de Londensche correspondent van Böteborgs Handels och Sjöfartstidning” in een bericht over de gevechtspositie in Tunis. De „News Chronicle", die openlik uitdrukking geeft aan zijn ontevredenheid, schrijft b.v., dat men bijna den indruk krijgt alsof het hoofdkwartier de Ge allieerden soms zelf geen duidelijk over zicht heeft over het verloop van de ge beurtenissen in Noord-Afrika. In de zitting van gisteren van het Brit sche Lagerhuis is voor de eerste maal kennis gegeven over een verschil van tneening tusschen den Amerikaanschen en den Britschen opperbevelhebber in Noord- Afrika. Dit was voor sommige afgevaar digden het sein om wederom het thema „opperste Geallieerde oorlogsraad” te berde te brengen. Minister-president Churchill antwoordde in dit verband op een desbetreffende vraag dat hij zich reeds vroeger over hetzelfde onderwerp had uitgelaten en er niets aan kon toe voegen De kwestie is echter geenszins ven de baan. Engeland is van plan hier over binnenkort met vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en Tsjoenking te be raadslagen. Speel niet met gevonden projectielen! Een jongen van 12 jaar die te Amster dam, op den Hoofdweg een mitrailleur kogel had gevonden, was zoo onvoorzich tig, dezen met een steen te gaan bewer ken, waardoor de kogel ontplofte. De knaap kreeg verscheidene wonden aan armen en een der dijbeenen en werd in ernstigen toestand naar het Westergasthuis gebracht. Teleurstelling in Amerika De Newyorksche correspondent van de „Sunday Times” schrijft, dat Amerika in zijn tweede oorlogsjaar zware zorgen te vachten staan. In het land zoowel als daarbuiten is er menige factor, die tot bezorgdheid aanleiding geeft, van de geestdrift onder de bevolking over de in vasie in Noord-Afrika is niets meer over gebleven. Men betreurt de scheepsver- fiezen. daarbij geleden, en is ontevreden over het traineeren van de ontwikkeling. Het ziet er naar uit, dat de Noordafri- fcaansche onderneming ergens is blijven steken. Ook de oneenigheid tusschen Dar lan en de Gaullisten deprimeert het Ame- rikaansche publiek Wat de gevechten aan het Oostelijke front betreft, de militaire medewerkers der Amerikaansche bladen waarschuwen tegen de opvatting, dat het Sovjetoffensief een groot succes zou. zijn. Zeer critisch is de militaire medewerker van de „New- York Times". Baldwin, die schrijft, dat bet Sovjetoffensief alleen van tactiscB en niet van strategisch belang is. Geen en kele sleutelstelling hebben de Sovjet-troe- pen heroverd. Ook in het Verre Oosten ziet het er niet rooskleurig uit voor de Geallieerden en in het bijzonder voor de Amerikanen. Overal moet hard gevochten worden, zon der dat men op successen van beteekenis kan wijzen. Over een herovering van Bir ma wordt veel gesproken, maar er is nog niet eens een begin gemaakt, terwijl China met den dag zwakker wordt. De tankgevechten Owr de tankgevechten in het gebied Jléourba meldt bet laatste commu- van generaal Elsenhower, dat in den loep van Maandag de tegenstander de BlBch-Amerikaansche stollingen heeft d«rb roken. Een krachtige geallieerde tegenaanval heeft de vijandelijke eenheden echter gedwongen, aldus dit communiqué, ach terug te trekken. De Fransche ministerpresident Laval is gisteren uit Parijs te Vichy terugge keerd. Hij heeft dadelijk zijn werkzaam heden in Hotel du Pare wederom opge nomen. Naar in kringen, die nauwe betrek kingen met Laval onderhouden verluidt, is er te Parijs vooral van gedachten ge wisseld over de eventueele deelneming van Doriot en Déat aan de regeering. Men neigt nu tot de opvatting, meldt S.P.T,, dat, wanneer het Inderdaad tot een kabinetswijziging in den boven aan- geduiden zin zou komen, men ook met vrij groote waarschijnlijkheid op een overplaatsing van de Frans'che regeering naar Parijs zal kunnen rekenen. In politieke kringen verwacht men om technische redenen echter niet, dat een oogen kijken, maar dat doet hij vanzelf, want zijn leven hangt ér tenslotte van af. Zoodoende ziet hij de natuur met heel an dere oogen dan voordien. Hij let op ieder kenteeken, dat voor hem van waarde is, op wind en weer, op het geruisch van boomen en struiken, beweegt zich zoo ge luidloos als een ree, neemt ieder verdacht schrift draagt „Huis der Duitsche Pers”, geluid in’ zich op. Tenslotte kan iedere geoefende soldaat mij op een kritiek mo ment vervangen. Sléchts zoo is het mo gelijk, een uiterst gevaarlijken, tot den laatstén ademtocht vechtenden vijand te overwinnen De strijd om Tebourba Van militaire zijde te Berlijn zijn, naar S.P.T. meldt, eenige inter^sante bijzon derheden bekend gemaakt’over het ge- Wehtsterrèin in Tunis, waar een Anglo- Amerikaanschc gevechtsafdeeling thans w»r de tweede maal een nederlaag heeft Kleden. Naar Tunis, zoo verklaren mili taire kringen te Berlijn, voert slechts één toegangsweg, die zich voor groote troepen bewegingen leent, n.l. het dal van de Medjerda-rivier. Dit breede rivierdal, vormt een zeer geschikt terrein voor mi litaire operaties. In het dal ligt ook de stad Tebourba. Andere kleine plaatsen Öjn hier door de Anglo-Amerikaansche troepen bezet, doch gedurende de laatste dagen door de strijdkrachten van generaal Nehring heroverd. Alléén door dit dal is het mogelijk, om een groote troepenmacht van Algerië naar het Oosten te transpor- zonder één enkelen spijker klaar speelden? taeren, hetgeen verklaart waarom juist «itr zoo hardnekkig wordt gevochten; Het dal van de Medjerda is daarbij nog via de uiMsische kust en kustplaatsen en havèns t« bereiken, die zich alle in handen van de flwinden. Vandaar acht men in Ber- WKhe militaire kringen den strijd in het Kbied van Tebourba van zulk een mili- l’ire beteekenis, omdat daardoor de op- marsch van de Anglo-Amerikaansche troe- Wü den doorgang tot het Tunesische ach terland wordt ontzegd i’t 1JA Vi

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1