19421 GENEESKUNDIG SCHOOLTOEZICHT Donderdag 10 December. No. 18359. Duitsche tegenaanvallen hebben succes VERDUISTEREN Distributiemaatregelen De stryd in Tunis i Op den boterbon ook margarine Nieuwe tactiek het Oostfront aan Tabaks- Kameraadschapsavond Ordnungs- polizei Vertraagde productie van oorlogs materiaal in Amerika o. 4.27 aar nam. tot 8.39 aar o.tn. Dr. Streng over het werk van de afd. Kinderbescherming van den G.G.D. Drie Britsche patrouillevaartuigen verloren OPSPOREN VAN ZIEKTEN EN GEBREKEN Wijkssportleictor von Tschammer urwl Olten overhandigt Rijkscommissaris Rijks- *ntsfer Dr. s«yu Inquar* het sportinsigne voor ««wonden. (Hoffmann) Krachtig protest van Zwitserland te Londen Engeland’s oorlogsverklaring Winterhulp |"]De hooikist bewaart de warmte: Maakt er een nuttig gebruik van! De kwestie-Darlan Overbrenging van- Amerikaansche fabrieken naar de Sovjet-Unie Vier ton voor Tien Sovjet-divisies omsingeld r fr De extra boter desgewenscht in Januari Berlijn Anti-Joodsche maatregelen in Frankrijk Te Clermont-Ferrand, zijn alle joden van buitenlandsche herkomst tusschèn de 18 en 55 jaar in hechtenis genomen en naar een werkkamp gebracht. In welingelichte Fransche kringen verwacht men dergelijke maatregelen' ook in andere departementen van het onbezette gebied. 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 siga- ook hun Zoodra de koeien de weiden verlaten en op stal worden gebracht, worden de staarten gevlochten en met een touw vastgezet, om het vuil worden te voor komen, hetgeen uit hygiënisch oogpunt zeer is toe te juichen. (PolygoonSagers) COURANT ..Denkt er aan. u kunt een Coca C<iia. een whiskey of een anéretif verlangen wat u maar wilt, maar vraag nut naar een overwinning HAAGSCHE 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Binnenschippers kunnen hun bonnen ruilen en versnaperingenkaarten van ziekenhuispatiënten De burgerlijke mobilisatie in Italië De burgerlijke mobilisatie van de ge- heele Italiaansche industrie omvat nu 6 millioen arbeiders en arbeidsters. Tot dus- i voor om streeks 2J millioen man, van wie bijna i millioen arbeidsters. Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur, via Hilversum I, in de serie „Kleine balans voor onze jeugd”. Een kijkje op de wekelijksche graanbeurs te Middenmeer waar de boeren uit de Wieringermeer en randgemeenten de zaaizaden komen koopen voor de te zaaien rogge en wintertarwe. Een der zaadhandelaren toont zijn zaadmonsters. Polygoon-Kuiper) Maan: 10 Dec. op 10.41 v.m., on der 7.32 n.m.; 11 Deo. op 11.30 v.m., onder 8.47 n.m. 14 Deo. E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschèn 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116304; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Congres protesteert In zijn zitting van Woensdag heeft het Amerikaansche Congres ernstig geprotes teerd, tegen de plannen van president Roosevelt om fabrieken der Vereenigde Staten naar de Sovjet-Unie over te bren gen, aldus een bericht in de „Baltimore Newspost”. Verder blijkt uit de mede- deeling van het blad, dat de afdeeling voor de leveranties van het departement van financiën gedurende den laatsten tijd de volgende fabrieken voor de Sovjet- Unie heeft gekocht: Drie volledige olie.raffinaderijen, ter wijl reeds onderhantfelingen aan den gang zijn over de levering van nog drie van deze inrichtingen een complete staalgie- terij; een complete aluminiumfabriek. met den aankoop van de tweede is men nog bezig; volledige spoorwegsystemen, inclu sief locomotieven, goederenwagens e.d.g.; een geheel nieuwe electriciteitsfabriek, waarvan de machines een waarde verte genwoordigen van 13 millioen dollar. De aankoop van nog meer electriciteitsfabrie- ken is zeer waarschijnlijk; een complete olie-pijpleiding, inclusief tankstations en een rubberbandenfa namen Britsch-Bomeo en Nederlandsch. Borneo veranderd in Noord- en Borneo PRIJS DEZER COURANT: Voor s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd, met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” /3.16, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 e.. fr. p p 10 c In December, Januari en Februari zullen in Nederlandsche steden openbare kame- raadschapsavonden worden gehouden der eenheden van de Duitsche Ordnungs- polizei Deze kameraadschapsavonden be- hooren tot een nieuwen, door den Bevel hebber der Ordnungspolizei uitgeschreven wedstrijd voor het doorbrengen van den vrijen tijd. De eerste avonden zijn als volgt vastgesteldop 16 Dec. in Utrecht, Stadsschouwburg, des avonds om 7 uur, op 19 Dec. in Amsterdam Bellevue, des avonds om 7 uur en eveneens op 19 Dec. in Maastricht. Stadsschouwburg, des avonds om half acht. „Kleine balans voor onze jeugd” Hedenavond spreekt Max Blokzijl JfiAA TT;1...r z— -1_ Brandende Kwesties, over het onderwerp: Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft het Engelsche ministerie van Marine meegedeeld, dat tengevolge van een petro leum brand te Lagos op 5 December 3 pa trouillevaartuigen verloren zijn gegaan. Na dèn brand volgden ontploffingen. Er zijn menschenlevens te betreuren. Bolsjewistische benden vernietigd Bij een groote zuiveringsactie in den Centralen sector van het Oostfront zijn tuwchen 4 November en 2 December een duizendtal leden van bolsjewistische ben den vernietigd. Aan deze operaties werd "*t .groot succes ook deelgenomen door bheemsche afdeelingen. In de uitgestrekte tostthen konden 15 groote winterkampen, die 3000 man konden opnepven, opge- spoort en genomen worden. „De waardeering voor een goed inge richt en richtig uitgeoefend geneeskundig schooltoezicht, is recht evenredig met de geestelijke ontwikkeling van de bevol king”. Aldus de leider van de afdeeling Kinderbescherming van den Gemeente lijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst, dr. J. C. Streng, met wien wij een onderhoud hadden over dezen zoo interes santen arbeid. Er zijn weliswaar nog steeds ouders te vinden, die niet begrij pen, wat dit toezicht voor hun kinderen beteekent, doch gelukkig zijn ze met een kaarsje te zoeken. Van het overgroote deel ontvangen de schoolartsen de groot ste medewerking. Natuurlijk legt de te genwoordige tijd het werk moeilijkheden in den weg, doch deze werden, aldus dr. Streng altijd nog overwonnen. De voornaamste taak van het toezicht betreft de leerlingen van voorbereidende scholen, lagere scholen en scholen met uit. gebreid lager onderwijs. De kleuter, die naar school gaat, komt reeds dadelijk on der het toezicht van den schoolarts, wiens taak het is, ziekten en gebreken’ op te sporen: en die maatregelen voor te stellen, welke het ontstaan er van zooveel moge lijk voorkomen. Zijn werk heeft dus tevens een preventief karakter en het zoek te voorschijn zijn spreekt wel van zelf, dat de medewerking der ouders daarbij van onschatbare waar de is. Alleen wanneer zij bij het onder zoek aanwezig zijn, kan de schoolarts de noodige inlichtingen verkrijgen over eventueele fouten in de opvoeding en in de voeding, over ongewenschte toestanden en gebreken. Dr. Streng legde er den nadruk op, dat aan één regel streng de hand wordt ge houden: de schoolarts laat zich op geen enkele wijze in met geneeskundige be handeling en begeeft zich niet op het ter rein van den huisarts of van den behan delenden specialist. Aan den schoolarts behoort uitsluitend het terrein van de voorbehoedende geneeskunde en van wat men samenvat onder den naam van so ciaal werk. Hierdoor is er een vruchtbare samenwerking kunnen ontstaan tusschèn huisarts en schoolarts. De laatste wordt in zijn arbeid bijgestaan door schoolver- pleegsters, sociale werksters, op het ge bied van het geneeskundig schooltoezicht, die tevens waken voor de lichamelijke hygiëne der kinderen en de moeders met raad en daad bijstaan. Voor den school arts zijn zij een onontbeerlijke hulp. Als de schoolarts de school komt bezoeken, zijn de kinderen door de schoolverpleeg- ster reeds onderzocht op gehoor, en ge. zichtsscherp te. Interessant was. wat dr. Streng ons ver. telde over het psychiatrisch onderzoek. Bij een onderzoek van een vijftig leer lingen wordt meestal w?l één leerling aangetroffen, die het gewone lagere ón. derwijs niet met vrucht kan volgen, voor wie buitengewoon lager onderwijs dus noodig is. De meesten van deze gevallen worden in den Haag verwezen naar het Paedologisch Laboratorium, dat onder lei. ding staat van den schoolarts-psychiater, belast me.t het toezicht op het buitenge woon lager onderwijs en het voor-onder- zoek en de keuringen van de candidaten van die scholen. Een ander deel van de leerlingen, namelijk de groep met ern stige opvoedingsmoeilijkheden, kleine de licten enz. worden door den directeur van den G.G.D., op voorstel van dep psychia ter, leider van de afdeeling Zenuw, en Geesteszieken, verwezen naar het Medisch Paedagogisch Bureau, het z.g.n. bureau voor moeilijke kinderen. Voor moeilijke ouders zou eigenlijk beter op zijn plaats zijn, voegde dr. Streng hieraan toe. Het Paedologisch Laboratium geeft den schoolarts adviezen in vele moeilijke ge vallen. Soms leert een kind slecht, pmdat het lichamelijk niet gezond is, maar in andere gevallen en dit komt veel meer voor dan men denkt heeft een kind klachten, die aan een lichamelijk lijden doen denken, terwijl een overbelasting, tengevolge van onvoldoende verstande lijke vermogen^ de dieper liggende oor zaak kan blijken te zijn. De leerlingen, die op de scholen voor buitengewoon on derwijs thuis hooren. kunnen door een plaatsing daarop voldoende geholpen wor den, maar de minstens even groote groep, die daarvoor nog net niet in aanmerking komt, maar toch de grootste moeite'heeft, het gewone lager onderwijs te volgen, geeft den schoolarts hektf wat zorg. Dr. Streng vertelde ons voorts, dat in den Haag een school bestaat voor slecht- hoorenden en ^praakgebrekkigen. Deze school neemt niet alleen leerlingen op uit den Haag, doch ook uit de omliggende gemeenten, ja. zelfs, uit het geheele land. Zij staat niet in verband met de gemeen telijke cursussen voor spreekonderwijs, waar de lichtere spraakgebreken worden behandeld en die onder toezicht staan van de gewbne schoolartsen. Aan deze school is een keel-, neus- en oorarts verbonden,* die er eenige malen per week komt, voor onderzoek en advies en die tot de gespe cialiseerde schoolartsen behoort. Meermalen acht de schoolarts het nood zakelijk dat een kind, bij wijze van na behandeling, naar buiten wordt gezonden. Het Is een kostbaar middel en de kinde ren worden er dus nauwkeurig voor uit gezócht. Een verblijf in een koloniehuia kan dan soms wonderen doen. Een ge. neeskundige behandeling kan door uitzen ding echter niet vervangen worden. In dien deze behandeling aangewezen is, wordt altijd eerst het resultaat daarvan afgewacht. De uitzending is dan dikwijl* niet meer noodig. Een prachtig initiatief was indertijd de stichting van buitenscholen, waarvan den Haag er twee bezit, met in totaal 212 plaatsen. Gemiddeld komen er per jaar 100 plaatsen vrij en het resultaat is vaak verrassend. In de meeste gevallen is er na het verlaten der school een blijvende verbetering ingetreden, hetgeen blijkt uit de stelselmatige nakeuringen, welke tot twee jaar na het ontslag nog plaats vin den. Terugkomend op het werk van den schoolarts, zeide dr. Streng ons, dat dit in twee deelen is te splitsen, namelijk het gewone systematische onderzoek, dat een beeld geeft van den gezondheidstoestand der schoolbevolking als geheeljen het niet-systematische onderzoek, dat de ver dere afhandeling van alle gevallen be- treft, die o.m. bij het systematisch onder- x- -gekomen, Het spreekt wel vanzelf, dat de medewerking van het onderwijzend personeel onont beerlijk is, want de klasseonderwijzer, die zijn kinderen goed kent, kan den school arts tijdig waarschuwen en waardevolle mededeelingen doen. Een schoolarts in den Haag ziet ruim 5000 kinderen per jaar. waarvan slechts een kleine minderheid meer dan eenmaal per jaar bij hem verschijnt en elk jaar zijn het weer andere kinderen. Natuurlijk kan hij die kinderen niet allemaal onthou den en toch moet hij van elk geval op de hoogte zijn. Daarom wordt van elk kind een kaart aangelegd, waarop alle onder zoekingen en beslissingen worden opge. teekend, een soort burgerlijke stand in het klein dus. Deze kaarten zijn in de kaartenkasten van de zittingslokalen van de schoolartsen schoolsgewijs gerang* schikt en bij de centrale administratie be vindt zich een klapper op dit systeem met meer dan 100.000 kaarten en briefjes. Er zijn tusschèn de 60 en 70 duizend kinde ren onder toezicht, maar bovendien wordt een beperkt aantal jaargangen voor na- vraag bewaard in den klapper. De leider van de Kinderbescherming beëindigde ons onderhoud met er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat het werk van den schoolarts van groote sociale be- teekenis is. Deze voorbehoedende social* geneeskunde is ingevoerd op alle operu bare scholen en op zoo goed als alle bij zondere scholen. Het wordt door de ouders zeer gewaardeerd, hetgeen o.m. blijkt uit het feit, dat zij er rekening me* houden bij de keuze van een school. Naar het tijdschrift’ „Time” mededeelt, wordt de productie van oorlogsmateriaal in Detroit door wilde stakingen en ge brek aan grondstoffen beperkt. De stemming van d.- arbeiders zou slecht zijner heerscht tegenzin in het werk en zij klagen over slechte verzorging. Het tijdschrift wijst tenslotte op de moeilijke positie van de arbeidersleiders, om den arbeiders begrip voor de situatie bij te brengen, Periode van slecht weer In het Oosten is thans langzamerhand dr periode van het slechtste weer aange broken en het is te verwachten, dat de operaties in den komenden tijd hiervan de gevolgen zullen ondervinden, in den vorm van slechte wegen en slecht zicht, nadee- len ,die overigens voor beide partijen gel den. In verband met de onbegaanbaarheid der wegen, waarop de autocolonnes voor de ravitailleering slechts moeizaam voor waarts komen, vooral in deze dagen met weinig daglicht, wordt van Duitsche zijde in toenemende mate voor het transport ge bruik gemaakt van Vliegtuigen, die in dit opzicht ongelooflijk veel presteeren Dit komt vooral tot uiting in de verzorging der „egelstellingen”, die als een eiland veelal van verbinding met de eigen gele deren zijn verstoken. Deze egelstellingen zijn niet maar toevallig achtergelaten, in tegendeel, zij zijn met opzet gevormd ten einde den tegenstander het opdringen naar de meer naar achteren gelegen stel lingen te beletten. Natuurlijk Is voor het goed functionnèeren van het lucht- ■fransportverkcer voorwaarde, dat men de meerderheid in de lucht heeft. Op de brandpunten van den oorlog, niet alleen bij Kalinin en Stalingrad, doch ook in Noord-Afrika, beheerscht de luchtmacht van de As het luchtruim. Op dit feit legt men van Duitsche zijde in het bijzonder den nadruk. Men doet uitkomen, dat de onderneming in Noord-Afrika niet tot een verzwakking van de luchtstrijdkrachtën aan het Oostfront heeft geleid. De tijd zal komen. Zoo verklaart men. dat wij ook nog gelegenheid zullen hebben naar En geland te vliegen. De Zwitsersche gezant te Londen heeft opdracht ontvangen zeer energiek te pro- testeeren tegen de nieuwe, ernstige schen ding van de Zwitsersche neutraliteit door Engelsche vliegtuigen in. den nacht van 7 op 8 December en tevens de Engelsche regeering te wijzen op de noodzakelijkheid van het nemen van de noodige maatrege len, opdat eindelijk de herhaaldelijk ge geven verzekeringen werkelijk wordeq nagekomen Naar S.P.T. meldt, heeft men in Berlijn- sche politieke kringen met de noodige aan dacht notitie genomen van de mededeeling die over de Londensche radio is verspreid en waarin onomwonden werd verklaard.dat Engeland in 1939 Duitschland niet den oorlog heeft verklaard, omdat het werd aangevallen, doch vrijwillig tot dezen stap is overgegaan. Men neemt hier aan, dat deze verklaring is afgelegd. om aan het Amerikaansche verwijt te ontkomen, dat Engeland slechts voor de instandhouding van zijn imperium oorlog voert. Tevens legt men er echter den nadruk op, dat deze verklaring een bewijs is voor het historische feit, dat Engeland Duitschland den oorlog heeft aangedaan, zonder ook maar op de een of andere wijze te zijn geprovoceerd of in zijn nationale belan gen bedreigd. De termijn van 20 tot en met 31 De cember, binnen welken het extra-boter- rantsoen voor Kerstmis mag worden af geleverd, is verlengd tot en met 31 Jan. Dit is geschied, teneinde hen vo*r wie het om financieele redenen bezwaarlijk zou kunnen zijn- deze boter reeds in de maand December te betrekken, in de ge legenheid te stellen nog in den loop van de maand Januari hun extra-rantsoen te betrekken. raietoon ii63oo (zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Ciro No. 12500 Bijkant Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Eli.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th J. de Koning, Goudsbloem!. 3. T«1. 330263; Boekh J. B. v Seters Ir Theresiastr 108a rel. 772444; Boekh. F O Couvée. v Hovtemastr. 66Tel.V?1l87 Patiënten in ziekenhuizen en andere bijzondere instellingen zullen, evenals bij de vorige uitreiking van tabaks-, retten- en versnaperingenkaarten, ditmaal deze kaarten reeds tijdens verblijf in het ziekenhuis ontvangen. Ook de Unilever is niet achter ge bleven in de reeks van ondernemingen en instellingen, die dit jaar weer groote sommen aan Winterhulp hebben geschon ken. Het belangrijke bedrag van 400.000 dat Winterhulp van de Unilever mocht ontvangen zal er aanzienlijk toe bij dragen om de moeilijkheden, die de win ter in vele gezinnen van ons volk met zich meebrengt, zooveel mogelijk te ver lichten. Tebourba een puinhoop Aan de hand van citaten uit de Brit sche en Amerikaansche pers constateert men te Rome, dat de tegenslag bij Te bourba in vijandelijke kringen een depri- meerenden. invloed heeft uitgeoefend. Reeds was men er van overtuigd, dat Tunis en Bizerta binnenkort veroverd zouden zijn, maar thans somt de ..Tinnes” de moeilijkheden op, die de Geallieerden in Noord-Afrika ondervinden. De ver keerswegen laten wel te »wenschen over en de voorgeschoven posten der Gealli eerden zijn voortdurend aan vijandelijke luchtaanvallen blootgesteld Tebourba is een puinhoop geworden Oe tankgevechten De tankgevechten rondom Tebourba zijn Dinsdag in hevigheid toegenomen. Duit sche tankformaties zijn ten zeerste ver sterkt en richten hun aanvallen tegen de Britsche flankstellirigen. Over de perspectieven van het aange- kondigde offensief van generaal Montgo mery tegen Rommel’s stellingen wordt in militaire kringen te Londen verklaard, dat van tevoren over operaties in het alge meen weinig kan worden gezegd. □e Duitsche luchtactie „De strijd in de lucht wordt lederen dag moeilijker” schrijft de „Daily Express” in een reportage uit het hoofdkwartier der geallieerden in Noord-Afrika.” De Duitsche luchtmacht concentreert steeds meer Stuka’s op onze troepen en verbin dingslijnen. De aanvallen van de jachtvlie. gers der Asmogendheden worden iederen dag heviger en in de laatste dagen waren onze verliezen honger dan die der Duit- schers. daar deze steeds volgens het prin cipe „safety first” tewerk gaan. De Duitschers hebben dan ook het voor, deel, aldus het blad, dat zij van Sicilië uit snel en zeker versterkingen naar het strijdtooijeel kunnen overbrengen De militaire medewerker van hetzelfde blad legt in een commentaar den nadruk op dé moeilijke omstandigheden waaron der het 1ste Britsche leger tegen zware Duitsche tankformaties moet vechten, ter wijl het voortdürend door Duitsche Stu ka’s uit de lucht wordt aangevallen. In den sector Tebourba hebben de En- gelschen een uiterst onprettigen tijd ge had en verliezen geleden die grooter zijn dan de ontvang der operaties dit zouden doen verwachten. De militaire medewerker is dan ook van meening, dat het plan. Rommel van de kust en daarmee van zijn aanvoeren af te snijden, niet meer kan worden door gevoerd. Op den bon, welke 18 Dec. voor boter zal worden aangewezen, zal ook marga rine verkrijgbaar zijn. Voorloopig zal margarine slechts in beperkte mate en in bepaald* streken des lands, voornamelijk het Westen, verkrijgbaar zijn. Hetzelfde geldt ook voor het op bon 446 Algemeen beschikbaar gestelde extra-rantsoen. Bak en braadvet zullen dit jaar niet in den handel worden gebracht De verstrek king van rundvet zal echter op de ge bruikelijke wijze blijven geschieden. De diplomatieke correspondent van de „Times” schrijft, dat de onrust als gevolg van de positie van Darlan voortdurend is toegenomen naarmate Darlan zich ïneer bevoegdheden en voorrechten heeft toe geëigend. Lagerhuisleden vroegën vooral of Darlan in zijn huidige positie van de Fransche ambassadeurs en gezanten in alle landen ter wereld erkenning van zijn gezag eischt. Ook de „News Chronicle” critiseert de afspraken met Darlan. Het blad verzet zich vooral tegen zijn positie als nieuw staatshoofd van het Fransche koloniale Rijk. Het blad betoogt, dat de schikkingen met Darlan overal ter we reld ernstig misnoegen hebben teweegge bracht en geleid hebben tot meeningsver. schillen tusschèn Engeland en de Vereen. Staten. Volgens de „Times” is in Londen beslo ten de heele kwestie-Darlan op de eerst volgende bijeenkomst van Eden met de ministers van buitenlandsche zaken der ^z.g geallieerde regeeringen opnieuw ter sprake te brengen. Darlan wordt nu, ook door enkele Ame rikaansche bladen scherp aangevallen. Zoo schrijft b.v. de „New York Herald Tribune” dat het buitengewoon belang rijk is den bondgenooten van Amerika de verzekering te geven, dat het bestaan van deze „politicus zonder beginselen” ont zetting en zorg in vele Amerikaansche kringen heeft veroorzaakt. Verklaring van Huil De Amerikaansche minister Cordell Hull verklaarde dat de overeenkomst van de Amerikanen met admiraal Darlan de oorzaak ervan is geweest dat de landing der Geallieerden in Fransch Noord-Afrika 2 maanden eerder dan oorspronkelijk was voorzien, heeft kunnen plaats hebben. Verder deelde Huil mede, dat Amerika Darlan niet zal toestaan het Fransche volk na den oorlog een regeering te geven, waarmede dit volk het niet eens is. Weer schending van Zwitsersche neutraliteit Te Zürich is gisteravond evenals in Bazel en Lausanne luchtalarm gegeven. Een groot aantal Britsche vliegtuigen vloog over het land in de richting van Italië, meldt S.P.T. verdere uitrusting briek van Ford Bij dit punt voegde de woordvoer der van de regeering er aan toe, dat in de toekomst ook andere bandenfabrieken zullen worden opgekocht. De woordvoerder van de oppositie sena tor Johnson viel den president fel aan en verklaarde, dat Roosevelt zich voor dezen uitverkoop zal moeten verantwoorden. PRIJS DER AUVERTu 1-11 m M (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct. fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb ƒ0 38 Pers aevr ƒ0 48 Adv Br bur. v. d bl.” 10 c meer De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat de resultaten van de nieuwe Duitsche offensieve afweer in alle sectoren var. het uitgestrekte Oost front rijp beginnen te worden. Lang zamerhand teekenen zich de omtrekken af vai) een oorlogvoering, die zoo goed als niets meer gemeen heeft met die van den vorigen winter, In ieder geval aan Duitsche en verbonden zijde. Beperkte zich toen de Duitsche leiding in hoofd zaak tot afslijten van de vijandelijke krachten door afweer in den vorm van een geheel nieuwe steunpuntentactiek, dezen winter domineert, gebaseerd op de ervaringen van verleden jaar de „tac tiek der vloeiende beweging”, die reeds eens zeer voorzichtig gekarakteriseerd was als de tactiek van den elastieken draad. Dit feit komt wellicht het duide lijkst naar voren bij de acties in het ge bied van Toropez, waar het Duitsche elastiek met zoo’n kracht tegen de bols jewistische linie teruggesprongen is, <fat de bolsjewieken hier ver over hun oor- gronkelijke. voor hun offensief inge- jwmen stellingen teruggedrongen werden. In militaire kringen te Berlijn wilde men gisteren weten, dat juist in dezen front sector de Duitsche opératies nog meer terrein winnen. De strijdende troepen cchijnen hier zelfs de voorwaarden ge schapen te hebben voor een der grootste wintersuccessen tot dusver In het alge meen ziet het er naar uit, dat hier voor de eerste maal in den winter in het Oos ten Duitsche operaties aan den gang zjjn. die uitgaan boven een zuiver plaatseljjke beteekenis en die wellicht reeds in de eerstvolgende dagen haar volle conse quentie zullen hebben. Tegelijkertijd met den Duitschen tegenstoot hebben de groot opgezette vijandelijke operaties merkbaar trefkracht verloren. De A.N.P,-correspondent te meldt o.a.: De nadering van den winter is voor de *fiovjetlegerteiding het sein geweest op ver schillende punten van het Oostfront tot den aanval over te gaan, blijkbaar indach- 'tig aan de in den vorigen winter behaalde successen. Vergeleken met hèt vorig jaar valt echter terstond een groot onderscheid in het oog. In de Donbocht en tusschèn Wolga en Don ondernemen de bolsjewieken nog Steeds hevige aanvallen, doch militaire kringen te Berlijn geven als hun overtui ging te kennen, dat déze ook eens zullen doodloopen. Opgemerkt dient te worden, dat de bolsjewieken er niet ir\ geslaagd zijn tot Stalingrad zelf door te dringen; ongeacht de hevige aanvallen in de om geving der stad, gaan de Duitsche troepen rertadie, door, het verzet in de stad te kreken. Aangezien binnenschippers niet steeds in staat zullen zijn hun bonnen voor brood, beschuit vleesch, aardappelen, taptemelk en melk te gebruiken, worden zij in het vervolg in de gelegenheid ge steld deze bonnen tot een aantal, dat evenredig is* met den duur der reis, bij de distributiediensten in te wisselen tegen rantsoenbonnen. Ten hoogste kun nen zij evenwel de bonnen van de loo- pende, de voorafgaande en de komende week ruilen. De bonnen Van alle opva renden kunnen geruild worden, doch al leen op vertoon van het bevrachtings- boekje en onder overlegging van alle bonkaarten van alle opvarenden. Tengevolge van de Duitsche tegenaan vallen staan 10 Sovjetdivisies in den sec tor van Toropez op het punt te worden vernietigd, wordt hedenmorgen van mili taire zijde te Berlijn verklaard, meldt S. P.T. De Duitsche tegenaanvallen hebbén tot resultaat gehad, dat de ravitaillee- ringsverbindingen voor deze troepen zijn afgesneden. Hoewel men te Berlijn geen nadere bijzonderheden kent over het aan tal gevangenen in dezen sector en het oorlogsmateriaal dat wórdt buitgemaakt, weet men met zekerheid te verklaren, dat alle voorwaarden aanwezig zijn voor een volkomen vernietiging van de ongeveer 10 divisies sterke vijandelijke macht die hier is omsingeld. Onder de ingesloten troepen bevindt zich ook het Stalin-corps, een elite.afdeeling, die speciaal voor den aanval is opgeleid. Batavia wordt Jacatra De Japansche regeering heeft besloten, dat de naam van de hoofdstad van Java, - Batavia, zal worden veranderd in Jacatra. hetgeen de naam is van de plaats waarop het tegenwoordige Batavia drie eeuwen geleden is gegrondvest. Voorts Worden de Zuid' ver golden deze bepalingen A'-.,

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1